Nummer i 2. Zondag 10 September 1882. 5e Jaargang. HUK, Mill Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. E BUITENLAND. Belaie. Frankrijk. De brug van St., Martin. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. ll,ge AeVrfiteCt te eeren> die a™ zijn Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, Iranco^per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Te Antwerpen woonde een zonderling, die veel last had van de plagerijen zijner buren, vooral van de kleinfjes onder dezen. Hij had reeds eenige malen de hulp der politie ingeroepen; deze had de kinderen dan bestraft, doch dat had niets geholpen en de man had eindelijk besloten //zichzelf dan wel te beschermen.'' Dit plau Dracht hij op eigenaardige wijze ten uitvoer. Voor eenige dagen zag hij aan den overkant der straat twee meisjes van 17 en 18 jaar aan de deur van haar huis staan. Hij toonde haar een revolver en riep .- „Als men mij weer plaagt dan schiet ik." De meisjes lachten om die moorddadige voornemens en de man nam haar spot zoo kwalijk op. dat hij maar terstond, tot 2maal toe, losbrandde, ge lukkig zonder iets anders te raken dan een blinden muur. Te Bagnolet is Zaterdag in den ouderdom van 103 iaren zekere Pierre Petit overleden, die noo aan de veldtochten in Egypte onder Kleber en Bonaparte en later aan den tocht naar Rusland aa deelgenomen. Hij had twaalf kinderen gehad en verloor twee zonen in den oorlog van 1870. Met het oog op het heerschen der cholera op de Philiippijnsche eilanden is eene statistieke opgave medegedeeld van de verwoestingen die de cholera sedert hare verschijning te Parijs heeft aangericht. Daaruit blijkt, dat de ziekte in 1832, het jaar waarin zij voor 't eerst Europa bezocht, te Parijs 18,402 personen ten grave heeft gesleept. Hierbij moet in aanmerking genomen dat Parijs destijds eer.e veel minder bevolking had dan thans. De cholera heerschte er toen 189 dagen lang. Verscheidene bladen richten dringende ver— toogen tot Engeland om toch vooral in Egypte de vereischte voorzorgen te nemen tegeiV het overbrengen dier ziekte uit Bombay en andere gedeelten van Azië. Zelfs de Gambettistische organen die anders tegenwoordig zoet van taal zijn tegen Engeland vinden dat de Engelsche gezondheidsraad in Egypte tekort schiet in zijn plicht om het voortdringen der cholera te be letten. De raad, zoo wordt gezegd, heeft te waken voor de gezondheid van Europa. Deze week heeft het zeldzame feit zich voorgedaan dat een journalist door een collega in een tweegevecht is doodgestoken. De over- edene was zeer sterk op den degen en zijn tegenstander kon nauwelijks een wapen kanteeren. Deze werd driemaal achtereen gewond maar voordat de getuige den tijd had het gevecht te -doen eindigen heeft de gewonde werktuigelijk den arm uitgestrekt en den andere doo? het hart gestooten. In staatkundige tweegevechten is een dergelijke tragische afloop uiterst zeldzaam. Vandaar dat er zoo dikwijls gevochten wordt om de kleinste nietigheden of dat men zoo vlug is met elkaar grofheden toe te voegen die alleen door een tweegevecht kunnen worden' uitgewischt. Buitendien wordt te Parijs steeds een duellist door de rechtbank vrijgesproken, iet tweegevecht is een staatkundig argument geworden, en de studie van degen en pistool belmoren in Frankrijk even goed tot de opvoedino- van een politiek persoon als de studie van de wetten en van de geschiedenis. Komen de quaes ties er door nader bij haar oplossing a Is de bonapartistische partij een haar breed vooruitgekomen omdat van deze beide bona- partisten de een den ander heeft doodgestoken na een wederzijdschen stortvloed van scheld woorden a^saMarasngagicgBggacoaa Advertentien 1-7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte, Advertentien 3 maal terplaat- riSFnfdVen'7°rdf,n 2maal berek<=nd. Advertentien voor Duitschland worden alleen aangenomen door hetadvertentie- bureau van Adolv Sieiseb,Hamburg. ReclameslS cent perregel EENE TOLEDOSCHE LEGENDE IV. Catalina klom behoedzaam op de steigers en bukte zich als om ze te onderzoeken. Juist op dit oogenblik verlichtte een felle bliksemstraal den verschrikkelijke!! afgrond beneden haar terwijl een vreëselijke donderslag vlak boven' haar hoofd heenrolde en door de diepten en de heuvelen weerklonk. Toen volgde het licht zoo snel op elkaar en zoo dicht bij haar, dat.zij er door verblind werd. Verschrikt maar niet afge schrikt van hetgeen zij doen wilde, wat dit ook zijn mochtbleef zij op haar plaats. Wat deed zij daar? wij weten het niet. Wilde zij trachten te ontdekken of de vrees van haar man gegrond was of niet en zich zelve over tuigen door een onderzoek naar het werk in te stellen? Het kan wel zoo zijn. Wie zal het zeggen In ieder gevalna eenigen tijd scheen zij het doel van haar tocht bereikt te hebben want met een zucht alsof zij van een last ont heven was, die*.haar benauwd had, zag zij op ten hemel en bewogen zich hare lippen°tot een gebed. Toen nam zij den terugweg weer aan en begaf zich huiswaarts, geleid door de snel opeenvolgende bliksemstralen. Bij huis aange komen trad zij opgemerkt binnen, zorgdragend dat zij geen gerucht maakte'bij het openen noch bij het sluiten der deur. Haar man sliep nogtoen zij in de kamer trad. Catalina kleedde z:ch in het duister uit en ging weer naast hem liggen zonder dat hij er iets van bemerkte, Er kwam echter geen slaap in hare oogen. Eindelijk begonnen de hanen te kraaien en brak de grauwe, koude morgen van den St. Alfonso s dag aan. Een roodvurig schijnsel verlichtte echter den geheclen horizon terwijl - De Fransche bank is thans bezig met de de vervaardiging van 60 millioen banknoten van IUU tr., die in hare drukkerij, in een bijgebouw worden vervaardigd. Het figuur is door den schilder Baudry geteekend door Robert gela veerd en wordt als een waar wonder der^knnst een gemurmel van stemmen dat ten laatste tot een langen oorverdoovenden kreet ineensmolt door de stad weerklonk. Daarop werden de Klokken geluid en duizend stemmen herhaalden beangst en ontzet den roep van „branrl", ter wijl kort daarop een geweldige ontploffing als van barstende steenen volgde. Het volk vloog half gekleed en verschrikt de straat op en ijlde door het treurig licht der vlammen en het geluid van krakende balken en ontploflerde steeneA geleidnaar de rivier. Wat daar zaS ontrukte het zulk een kreet van smart als niet weer gehoord was sedert de oude brug St. Martin door het vuur van Don Enri- quez werd verwoest. Het harsachtige dennenhout van de stijgers had vuur gevat en was door den Jievigen wind aangeblazen, snel en hevig gaan branden, waarna zn'are steenen gewelven die door de vlam men overmatig verhit werdenmet een slag alsof een kanon werd afgeschoten uitcenspron- gen en in de rivier stortten. Al dit rumoer en geraas deed Juan de Are- va.o ontwaken en bij sprong verschrikt overeind zijn vrouw die schijnbaar lag te slapen, echter niet storend. Haastig kleedde hij zich aan en toen hij op straat kwam, zag hij dat de brug öt. Martin verdwenen was en dat de rook, die van de balken en stijgers opsteegde oorzaak van haar vernietiging verkondigde. ^aar h°e honden de stijgers van de bru* in orand ^geraken Dat was de vraag die ieder aan zijn buurman deed en het antwoord was altijd hetzelfde, een antwoord dat ieder Span jaard zal geven als hij de reden van iets niet weet „Quien sabe wie weet Maar daar niemand het wistwerd ook niemand iets wijzer De aartsbisschop was van meening dat de bliksem welke dien nacht zoo vreeselijk Ge woed had mde brug was geslagen en het harsachtig hout van de stijgers had doen bran den. De bevolking van Toledo was op dat punt echter verdeeld in hare meening, sommigen gejoemd. De schilder heeft het ontwerp op een paneel van 3 meter lengte en U/4 meter breedte geteekend daarop is het door de photographic tot de grootte eener banknoot verkleind. Het graveeren heeft Robert, in de bank van Frank rijk eenige weken bezig gehouden. Gedurende dien tijd moest de kunstenaar in volmaakte afzondering doorbrengen en zelfs de hoogste beambten mochten zijne werkplaats niet betre den In het algemeen is de toegang tot de banknoten-drukkerij, in den laatsten tijd, zeer beinoeieiijkt en de beambten en werklieden staan onder streng toezicht. Bij gelegenheid van den verjaardag van den slag bij Sédan (2 September) wordt herin nerd aan een brief van Napoleon I aan generaal Eerthier waarin de verovering der vesting reeds voorspeld wordt. „Kan men schreef Napo leon de vesting van Sédan niet slechten Luxemburg dekt de stad, Mézières en Mont- meny voldoen na eenige verbeteringen, om een voorhoede staande te houdendierechts of inksover de Maas zou willen gaan en in Champagne doordringen. Bovendien kan men het zich met ontveinzen, dat er milioenen noo- (lig zouden zijn om Sédan te verbeterendat zeer slecht gebouwd is en dat, als de vijand er wist door te dringengemakkelijk zou ge nomen worden." Deze brief komt voor in de Correspondance de Napoléon Idoor Napoleon Ili. uitgegeven en door zijn minister van oorlog Vaillant verzamelddie echter evenmin als zijn meester dit epistel gelezen schijnt te hebben. Krupp bevindt zich op dit oogenblik te iarijs, waar hij, na de verschijning zijner ka nonnen voor de muren der stad zich niet meer vertoond had. Hij trekt er zeer de aandacht, met liet minst omdat van hem wordt verteld dat zijn vermogen op 80 millioen francs té schatten is. Deroulède heeft opnieuw op kinderachtige wijze lucht gegeven aan zijn anti-Duitschen zin. De directeur der LanterneMeyer, was daar met eene dame en ontving eensklaps een oorvijg van Dérouèlde. Toen hij terugsloeg riep deze „Help d Herecourthet is een Pruis!" Hierbij volgde een groot rumoerwaaraan de politie niet dan moeielijk een einde maakte. waren het met den aartsbisschop eens en som migen dachten dat het 't gevolg van een on geluk was. Maar hetzij de oorzaak uit den hemel of van de aarde was iedereen had het grootste medelijden met den armen architect die natuurlijk wanhopend bedroefd moest zijn' door de verwoesting van ^ijn edel en schoon kunstwerkdat bestemd was de stormen van den tijd en der natuur te weerstaan en hem een blijvenden roem te verzekeren. Wat Juan zelf betrefthij gevoelde dat, wat ook de oorzaak van de verwoesting der bru* mocht zijn, de gebeuitenis zijn leven zoowel als zijne eer had gered. Als verstandig man hield hij zic.i stil on de grootmoedige onderwerping waarmee hij deze schijnbaar onoverkomelijke' beproeving verdroeg, stemde iedereen tot bewon dering en eerbied jegens hem. Daar hij een goed Christen was en in het vroom geloof verkeerde dat alle goede christe nen onder de bepaalde bescherming van God stonden twijfelde hij er geen oogenblik aan, dat de brug door den bliksem was vernield. En Catalinawat zeide zij er van Wel als eene goede vrouw zei zijals men er haaé naar vroeg, dat zij het met haar man eens was. Undertusschei waren alle inwoners van To ledo, hoie zij ook over de oorzaak van den brand verschilden op een punt van dezelfde mecning, namelijk dat de brug weer moest worden opge bouwd zoodat geholpen door hun edelen aarts bisschop het werk onder leiding van Juan de Arevalo opnieuw begon. In een jaar, zelfs op het volgend feest van St. Alfonso was de nieuwe brug voltooid de stijgers en de balken werden weggenomen e'n te midden van eene groote menigte toeschouwers en de toejuichingen van het volk stond Juan de Arevalo tnumfeerend hoven op de middelste boog terwijl de rivier beneden hem met woest geweld tegen de palen aanbruischte. Toen werd de nieuwe brug St. Martin plechti* geopend voor iedereen, en de inwoners vaS In eene blijkbaar officieuse mededeeling uit Londen wordt gemeld datmet het oog op de ongerustheid die gewekt is door het gerucht omtrent het verschijnen van de cholera aan de 00 zee door de regeering information zijn genomen waarop uit Aden is geantwoord, dat dit gerucht zijnen oorsprong heeft in het overlijden van een stoker op een schip met pelgrims van Bombay naar Mekka. Geen ander geval met doodchjKen afloop heeft zich voorgedaan en de gezondheidstoestand te Aden is voortreffelijk. Sedert October 1881 trouwens is daar *een enkel cholera-geval voorgekomen. Ook de berichten uit Indië over de jongste veertien dagen dus eindigt de mededeeling. zooals zij door Reuter's agent wordt overgeseind maken van weinige cholera-gevallen meldin* Of dit nu echte of officieele waarheid is kunnen we natuurlijk niet beoordeelen. Alleen zij herinnerddat de Enge'sche regeering er belang bij heeft, dat hare schepen, die uit Bombay enz. komen, niet al te lang door lastige quarantaine-maatregelen worden opgehouden. Trouwens de internationale gezondheidscom missie te Alexandrië heeft reeds ten opzichte der Engelsche transportschepen eenige verzachting toegestaan van de door haar verordende strengere bepalingen op grond deels van.de tegenwoordige omstandigheaendeels ook om de uitnemend geneeskundige tucht, die aanboord dezer schepen pleegt te heerschen. Die schepen zullen dus alleen aan eene geneeskundige inspectie en eene qnarantaine van 24 uur worden onderwerpen. Hebben echter cholera-gevallen aan boord plaats gehad dan moeien da schepen veel langer blijven hggen. J Het Philharmonic Theatre te Londen tlshngston) werd, kort na afloop eener voor- stellinggeheel door brand vernield. Toledo stroomden er bij duizenden over, om hunne geliefde tuinen weer te bezoeken De kardinaal aartsbisschop gaf een groot feest maal om deze heuglijke gebeurtenis te vieren en rechterhand had plaats genomen. Tot Catalina die aan zijne linkerzijde zatzei de goede pre laat met een glimlach - Gij hebt wel reden om trotsch te zijn, se.ora, want uw waardige echtgenootonze beminde vriend Juan de Are valo kan zich heden op twee triumfen beroe men want op St. Alfonso's dag is het hem tweemaal gelukt een volmaakte brug St. Martin te bouwen Laat ons God danken, dat de handdie de eerste heeft verwoestde tweede gespaard heeft. Als ik het wel bepiijpzei ik tot miju vePrtel ,D A mij deze ^schiedenis verteldeterwijl wij in denzelfden tuin van To ledo koffie dronken was de opmerking van den kardinaal dichter bij de waarheid dan hij zelf wist. Ik heb een sterke verdenking, dat ik de hand wei zou kunnen noemen die de bruo- in brand stak. Ahquien sabe zei mijn vriend. De overlevering zegt, dat er een stuk half verbrand eikenhout beneden bij de brug werd gevonden maar geen meuscheltjk wezen was dien nacht in' de nabijheid gezien. Als ir. haar verheven toe wijding en liefde Catalina de brug in brand heeft gestoken om de eer en het leven van haar man met gevaar van haar eigen te redden, zoo willen wij hopen dat zij, als menige dwalende, maar zeer liefhebbende vrouw Vergeven is In ieder geval is de reden die haar in den nacht (leed uugaan en wat zij deed een geheim tusschen twee, haar zelve en God en tus- schen die twee zal het blijven tot den da* waarop alle geheimen zullen onthuld worden.° (Slot.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1