Duitscliland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Griekenland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De keizer van Duitscliland bracht Woensdag met groot gevolg een bezoek aan Breslau in welks nabijheid dezer dagen groote manoeuvres zullen worden gehouden. Tot de nadere berichten omtrent het spoor wegongeluk te Hugstetten behoort eer.e mede- deeling van een passagierdie bij deze ramp aan beide voeten en de eene hand gekwetst is. Volgens zijn verhaal is de trein vijf minuten te laat uit Freiburg vertrokken en heeft de machinist dit willen inhalendoor den trein met eene zeer buitengewone snelheid te doen loopenhetgeen zooveel te gevaarlijker was omdat de 26 volbezette personenwagens niet voldoende door remmers werden bediend en de weg uit Freiburg tamelijk afhellend ligt. Toen nu de locomotief voorbij de Hugstetter bocht uit het spoor raaktewerden de eerste twaalf wagens medegesleept en omvergeslagen, waarbij er eenige op en eenige links en rechts van het spoor in elkaar werden gedruktzoodat het te verwonderen is dat niet alle daarin zittende passagiers zijn verongelukt. Allen die genoeg tegenwoordigheid van geest behielden om hunne voeten op de bank te zetten zijn er het beste afgekomen. Zoo is in een der coupés, waarvan geen enkele wand onbeschadigd bleef en alles uit elkaar barsteniemand gekwetst. Andere passagiers zijn ongekwetst uit de puinhopen op gedolven doordien zij onder een ijzeren boven bedekking lagen die aan eenige haken zoodanig geklemd was geraakt dat zij voor hen eene veilige beschutting opleverde. Zeer vele gekwetsten hebben l1/^ a 2 uren onder de puiuhoopen ge legen; want ofschoon er onmiddellijk uit Fieiburg en andere plaatsen hulp werd ingeroepen, duurde het niet slechts betrekkelijk lang eer men van daar op het terrein kon zijn maar nog veel langer eer het gelukte, de massa der verbrijzelde wagens genoegzaam los te wringen om de on- gelukkigen er uit te halen. Zelfs nog den vol genden ochtend ten 5 ure was men bezig met het uitbreken om menschen te redden. Blijkens een brief uit Freiburg zijn de zes achterste wagens van den trein op de rails blijven staan, ofschoon de beide voorsten eenigzins overhellende. Van twee wagens, uit het midden van den trein ligt de een onderste boven op den ander. In deze wagens zijn de meeste en zwaarst verminkte lijken gevonden. Blijkens een der laatste berichten (uit Frank fort) zijn er onder de 105 gewonden 23 zwaar gekwetsten waarvan er 's nachts twee zijn over leden. Uit Karlsbad wordt aan de Neue freie Presse geschreven, dat aldaar sedert 15 Augustus een badgastFriedrich Schw koopman te Amsterdam vermist wordt. Hij is 35 jaar oud, van middelmatige lengte draagt een donkeren baard en is kenbaar aan een witte vlek op het voorhoofd en eer. roode op de wang. Het laatst is hij gezien te Neufischern een voorstadje van Karlsbad. Ondanks alle nasporingen der politie, heeft men tot dusver zijn spoor nergens kunnen ontdekken. De vermiste was naar het heet lijdende aan verstandsverbijstering. Te Iphoven heeft Donderdag een spoor wegongeluk plaats gehad. Door een verkeerde beweging der kolderschijf is de locomotief op een platform geloopen welke gebroken isal de wagens werden op de locomotief geworpen. Drie personen zijn gedood en negen gewond. Zeven wagens zijn geheel vernield terwijl mede 600 schapen gedood zijn of gewond. T Weenen heeft een treffend voorval plaats gehad de dood door onverwachte vreugde. De directeur der technische academie aldaarde heer Von Cappbemerkteaan de bank geko men dat hij een som van 21,500 gulden niet bij zich had die hij wist bij zich gestoken te hebbenen wel in papier. Dit was gesloten in een couvertwaarop vermeld stond Huizen-administratie van de technische hooge- school te Weenen." Hij spoedde zich naar het gebouw der Academie terug. Toen hij daar kwamwas Karl Bauereen volontair in de machinefabriek der K. K. staats-spoorwegmaat- schappijjuist bezig het door hem op straat gevonden pakket aan den portier terug te geven. Hij was onbekend met den inhoud. Toen nu de heer Von Capp hem dadelijk het wettelijke vindloon, d. i. 2150 gulden, toeteldewerd Bauer door dat vele geld zoo buiten zichzelf van vreugdedat hijdoor een beroerte ge troffen oogenblikkelijk dood ter aarde viel Dinsdagavond is eindelijk te Constanür.opel in druk verschenen de proclamatie des sultans, waarbij aan het volk van Egypte wordt verklaard dat Arabi-pacha moet worden beschouwd als een rebel. Hij is dit geworden krachtens zijne ongehoorzaamheid aan den khedive en Derwisch- pacha den gemachtigde des sultans en omdat hij aanleiding heeft gegeven tot Engelands tus- schenkomst. Een en ander is te laakbaarder omdat de sultan aan Arabi (op voorstel van Derwisch-paclia) juist eene onderscheiding had verleend na diens plechtige verzekeringen van getrouwheid. De sultai\ spoort de Egyptenaren aan den khedive te gëhoorzamen. Tevens heet het dat de sultanna een nieuw onderhoud met lord Dufferir., de militaire over eenkomst zou geteekend hebben. Maar het hierop betrekking hebbende besluit is nog niet verschenen. Als een bewijs van des sultans goede gezind heid evenwel tegenover de Engelschenkan dienendat de twee Engelsche gendarmeiie- kolonels Baker en Syngebenoemd zijn tot odjudanten van den commandant der Turkscke expeditie. Bij de militaire manoevres te Ischorazoo meldt men uit Weenen die door den Russi- schen Keizer werden bijgewoond, is op de rivier, vlak bij de pontonbrug, waarop de keizer stond, een torpedo gesprongen. Grootvorst Michael en de minister van oorlog werden van de brug geslingerd en ernstig gewond. Men gelooft al gemeen dat het gebeurde geen ongeluk maar een nieuwe aanslag op het leven van den keizer is geweest. Tricoupis heefttoen hij de gevangenneming van Antono Poulo vernomen had, aan den Griek- schen consul te Alexandrie getelegrapheerd, die antwoordde dat het doel der samenzwering was den khedive en de christenen te vermoorden en gelijktijdig de forten aan te lasten. De consul voegde er aan toe, dat Antono Poulo de eenige Griek is die betrokken is in de samenzwering. Hij werd in 1878 door hem benoemd tot con sulair agent te Sioutmaar hij is nooit als zoo danig formeel geïnstalleerd. Omtrent den militairen toestand viel Woensdag niets nieuws te melden. Wolseley pleegt uit sluitend overwinningen te berichten en heeft tegenover de verslaggevers der dagbladen uiterst strenge maatregelen van voorzorg genomen. Maar het uitblijven van berichten toont in elk geval voldoende aan dat de transportdienst nog lang niet in orde is en dat het beter ware geweest wanneer men zich in het begin niet zoo geweldig had gehaastdat men b. v. kleinigheden als lo comotieven en dergelijke vergat. Onder het gemis daarvan lijdt het leger nu zeer, en daar door wordt het zelfs tot werkeloosheid gedoemd; wel zijn er machines aanwezig, maar die schijnen tamelijk wrak te zijn en slechts met de uiterste behoedzaamheid te kunnen gebezigd worden. Aan het verbeteren van den weg tusschen Ismailia en Kassasin want ook de rails zijn bitter slecht besteden de Engelschen thans al hunne krachten. Voorts doen zij verkenuingen in de richting van Salatieh, waar Arabi een nieuw legerkamp moet hebben opgericht, schoon juist deze verkenningen schijnen uitgemaakt te bebben dat zulks geenszins het geval is, maar de Egyptische hoofdmacht werd samengetrokken te Tel-el-Kebir. Volkomen zeker schijnt men hieromtrent nog niet te zijn. Verder laat Wolseley te Kassasin zooveel vooïraad opstapelen en in veiligheid brengen als de gebrekkige transport middelen op het oogenblik gedoogen. Het weder is veel koeler geworden, zoodat menschen en paarden weder wat op streek komen. Algemeen klaagt men over gebrek aan tabak, den troost van den soldaat in het veld, ook al een van de dingen, die de intendance geheel heeft vergeten. Na de muskieten zijn de Bedouïnen de grootste plaag van het leger. Mahmoud-Fehmy, de gevangen militaire raadgever van Arabi, is reeds bij den khedive ter biecht geweest. Hij beschuldigt vele perso nen in des khedives onmiddellijke omgeving van samenspanning en verstandhouding met Arabi, zelfs Cherif-pacha, den juist afgetreden president minister. Verder heeft hij een uitvoerig rapport ingediend, houdende aanduiding der stellingen van Arabi's strijdmacht, van welk stuk eene vertaling aan generaal Wolseley zal worden ge- zouden. Deze uit eigen ondervinding bekend met het gedichtsel van 's menschen hart in zake waarheidsliefdezal zeker zelf wel het best weten hoeveel hij daarvan gelooven moet. De kdedive heett een inlander, die bekend had twee Engelschen vermoord te hebben, ter dood veroordeeld. De strafvoltrekking zal plaats hebben in de Arabische wijk. Eene depêche van generaal Wollseley gedagteekend Ismaïla 7 Septembermeldtdat de verbinding langs den spoorweg thans goed geregeld isde gezondheid en de geest der troepen uitstekend zijn en het gemiddeld ziekte- cijfer onbeduidend is. De gewonden worden allen aan boord der schepen verpleegd. Er wordt eene dépêche van Vrijdag uit Alexandrie openbaar gemaaktvolgens welke Arabisch gepeupel aldaar gisteren avond de in- landsche politie heeft aangevallen, die de wacht hield bij de galg waaraan een moordenaar van twee Engelschen gehangen was. Meu verjoeg de politie en maakte zich van het lijk van den gehangene meester, hetwelk gebalsemd en als een heilige vereerd zou worden. Kassassin 7 September. De Engelschen hebben een verkenning gedaan om 3 uur des ochtends. Generaal Wilkinson en kolonel Bulier zijn tot op een mijl van Tel-el-Kebir geavanceerd met een detachement Indische cavalerie en bereden infanterie. Zij deden waarnemingen omtrent de stellingen van den vijand. De Ara bieren sliepen blijkbaardaar zich geen enkele vertoonde totdat de Engelschen zich terugtrok ken. Een reusachtig spoorwegplan is door een ingenieurmr. Helper, uit Missouri, ontworpen. Hij wil namelijk een spoorweg aanleggen van de Behringstraat, het noordelijkste punt van Noord Amerika, naar Kaap Hoorn, de zuidelijk ste punt van Zuid-Amerika, een weg dus die door de beide deelen van Amerika zou loopen en met de noodzakelijkste afwijkingen van de lijnrechte richtingeen lengte zou hebben van 9500 mijlen. Men rekent dat voor dezen weg niet minder dan 836,000 ton rails noodig zijn, 1,672,000 ton bij dubbel spoor, wat hij zou moeten hebben om aan de eischen van het ver keer te voldoen. De ondernemers vau dezen internationalen Amerikaanschcn spoorweg rekenen in 1892 er mede gereed te kunnen zijnals zij het ont- zagelijk kapitaal, dat er voor noodig is, bijeen kunnen krijgen, en dit „als" is het groote be zwaar, dat misschien de geheele onderneming op het papier zal doen blijven. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Kiel worden uitgevoerd 1. Pas redouble Reuland. 2. Das Heimweh Hauser. 3. Jeannette-Walzer A. v. Eeten. 4. Allon8-y gaiement, pas redoublé, A. Govaert. Waalwijk 9 September 1882. Gisteren vierde het hoofd onzer gemeente, de heer F. A. D. Van der Klokken, zijn 75sten verjaardag. Bij die gelegenheid ontbrak het den waardigen burgemeesterdie voortdurend eene uitstekende gezondheid geniet, en zich mag ver heugen in eene voor zijne hooge jaren zeldzame kracht en vlugheid, niet aan blijken van sym pathie. Een groot getal ingezetenen kwamen ZEd. hunne gelukwenschen aanbieden, terwijl de beide hier bestaande harraoniegezelschappen hem eene ovatie brachten. Moge het den heer Van der Klokken gegeven zijn nog vele jaren getuige te zijn van den bloei en den vooruitgang van onze zoo schoone gemeente, waaraan hij gedurende zoo langen tijd zijne beste krachten gewijd heeft; dit is voorzeker aller wensch. Gisteren is alhier door de heeren officier van justitie, rechtercommissaris en griffier dei- rechtbank te 's Bosch bijgestaan door de hee ren doctoren Van Gils en Gribling, een onder zoek ingesteld omtrent een kinderlijkje, dat door den wachtmeester der marechaussée was in be slag genomen en waarvan de ongehuwde A. O. in den namiddag van den 6en dezer zonder geneeskundige hulp bevallen was. Verder werden door genoemde heeren in ver hoor genomen F. J. v. d. G. diens vrouw en dochter. Dit onderzoek moet betrekking heb ben op het overbrengen van goederen uit een failieten boedel. De onderhandelingen met de Fransche regeering over het handelstractaat zijn tot dus verre nog niet hervat. Na herhaalde afstemming in de tweede kamer zal die hervatting waar schijnlijk ook wel niet plaats hebben voordat onze vertegenwoordiging duidelijk hebbe ver klaard wat zij wil. Van het Fransche gouver nement toch is kwalijk te vergen dat het zich telkens onledig houdt met de vaststelling van tractaten, die door onze wetgevende macht wor den verworpen. Zoodra de kamer bijeengekomen zal zijn wordt een interpellatie tegemoet gezien, naar aanleiding waarvan onze beschreven vade ren zich zullen kunnen verklaren omtrent de grondslagen waarop zij een traktaat zullen willen aannemen. Daarop zal ten spoedigste op die grondslagen met de Fransche regeering in nieuw overleg worden getreden. In de Donderdag te Tilburg gehouden algeraeene vergadering van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw is o. a. besloten de rijks-subsidie niet aan één landbou.vlecraar te geven maar ook te doen strekken voor land- bouwonderrichtdaar de onderwijzers te Hees- wijk Zeeland Ilaps enz. enz. eene akte voor landbouwonderwijs hebben en die onderwijzers in hun kleinen kring gedurende de winteravon den meer nut stichten dan een wandelleeraar. De lessen aan de rijks hoogere burgerschool Willem II, te Tilburg, zijn hervat met 35 leer lingen als in de laagste klasse 14, waaronder 10 -nieuwe, in de 2e klasse 9 in de 3e klasse 8, waaronder een nieuwe, in de 4e klasse 3 en in de 5e klasse een. Gedurende de Tilburgsche kermisdagen werden door de Noordbrabantsche stoomtram vervoerd 11476 personen. Niettegenstaande de stoomtram op den Heuvel zich te midden der kermisdrukte bewoog, is alles zonder de minste ongelukken afgeloopen en vond de dienst steeds geregeld plaats. De ontvangsten op de lijn der Noordbr. stoomtrarawegmaatschappij beliepen in de afge loopen maand Augustus aan personen f 4766.675, aan goederen f 1056,74s, posterijen f 125. Totaal f5948,42, tegen een ontvangst van f4162,885 in Augustus 1881. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen gemachtigd door den minister van waterstaathandel en nijverheidheeft zich bereid verklaard de goederen bestemd voor de in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale tentoonstelling, over hare lijnen, zoowel op de heen- als de terugreis kosteloos te ver voeren. y* Het electrisch licht maakt ontegenzeggelijk groote vorderingen. Zoo komt uit New-York het belangrijk berichtdat de proef met het leveren van electrisch licht voor huiselijk gebruik naar Edisons stelsel over een geheele wijk (ongeveer een Engelsche mijl in het vierkant), uit een lichtbron Dinsdagavond volkomen is geslaagd. Het voortbrengende station levert licht voor 16,000 lampen; de electrische stroom loopt langs eene uitgestrektheid van achttien mijlen draad. Elke lamp brandde onafhankelijk van de andere. Edison's stelsel isgelijk bekend, door de Nedeilandsshe elecitriciteitmaatschappij toegepast in een der zalen bij Krasnapolsky te Amsterdam, en indien niet omstandigheden, waarvoor zij niet verantwoordelijk kan worden gesteld, de uitvoe ring belemmerder.dan zouden reeds enkele particuliere woningen en inrichtingen aldaar (daaronder de zetterij van het Handelsblad) verlicht zijn naar dit stelsel, door aansluiting aan de lichtbron, die zich in de machinekamer bij Krasnapolsky bevindt. Burgem. en weth. toch hebben gemeend geene vergunning te mogen geven voor het leggen der draden, zoolang de gasquaestie niet is opgelost. Verder zal op niet minder dan 42 vuurtorens aan de Fransche kust electrisch licht v orden aangebracht. De gezamenlijke kosten van deze verandering zullen f 3,840,000 bedragen. Maar het schijnt, dat men er langzaam mede te werk zal gaan en eeist in acht of tien jaren alles gereed zal zijn. Er is reeds een som vari f72,000 toegestaan voor de onderneming, en de minister van open bare werken zal nog een som van f 336,000 aanvragen tot voortzetting van de werken in 1883. Men zal beginnen met den toren van Kaap Grisnez en andere vuurbakens aan het kanaal. Naar men ons mededeeltis door eenige ingezetenen van Utrecht het plan opgevat, eene onderneming op te richten voor den bouw van een groot aantal kleine villa's langs den straatweg op den Amersfoortschen berg, op eeue groote uitgestrektheid eiken- en sparren'oosschendie dezer dagen uit de haud zijn verkocht. Zij stellen zich voor die villa's zoodanig te bouwen, dat zij met voordeel voor f 350 en f 400 kunnen verhuurd worden. De hooge ligging en de schoonheid der streek maakt dit plan ontegen zeggelijk zeer aanlokkelijk. Jl. Vrijdagochtend, ten ongeveer half zes ure trok een luid hulpgeroep de aandacht van den politiedienaar, die op dat oogenblik den Blauwbrugwal te Amsterdam langs ging. De dienaar spoedde zich naar de woning van den heer v. O., vanwaar het geluid kwam, en ontmoette in de keuken de huisdeur stond open een man die verklaarde naar de plaats te zoekenwaarheen zelfs een keizer te voet gaat. De agent was zoo vrij dezen persoon onmid dellijk te arresteeren, omdat hem bij het binnen treden van het huis reeds was gebleken, dat de deur met geweld was opengebroken. Toen de dienstbode, die uit het raam de buurt bij elkander had gegild beneden kwam, vertelde zij door een hevigen slag te zijn ontwaakt en dezen vreemden man voor haar bed te hebben bespeurd. Hij was echter onmiddellijk daarna verdwenen. De inbreker C. v. d. B. bevindt zich thans in de cell, gevangenis. Tijd om te stelen schijnt hij echter niet gehad te hebben. Te Opheusden is eene poging tot moord gepleegd. Tweemaal werd op den veerkneebt, die met een bootje naar de Wageningsche zijde van den Rijn was gelokt, geschoten. Een schot trof hem aan het hoofd. Zijn toestand is hope loos. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Het op de rijkswerf te Willemsoord in reparatie liggende schroefstoomschip le klasse „Leeuwarden" is zoo lek, dat er tweemaal per dag 48 cM. water uit gepompt wordt. Deze bodem is bestemd om in October aanst. naar Oost-Indie te vertrekken. In de Boterstraat te Utrecht is eene vrouw van de trappen harer woniug gevallenzij is aan de gevolgen in het stedelijk ziekenhuis overleden. De vrouw van een wegwachter te Ravenstein stond onlangs op haren post met de seinvlag gereed, toen zij in onmacht over de rails heen- viel. Mevr. De Br., die daar wandelde, had de tegenwoordigheid van geest, haar in veiligheid te brengen, waarna kort daarop de trein voorbij- snelde. Als verdacht van bedriegelijke bankbreuk is te Schiedam door de politie aangehouden en naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht de persoon van T. R., bakker, wonende aan de Hoofdstraat te Schiedam. Men schrijft uit Maasdam van 5 dezer Heden nacht omstreeks half twee ure had een brutale inbraak plaats ten huize van den heer A. M., rustend landbouwer in^den St. Antonie- polder. De dieven wisten zich, door het breken van een plank uit de schuur, toegang te ver schaffen tot de annexe woning, door genoemden hoogbejaarden M. en diens eveneens bejaarde huishoudster bewoond. Zij vertrokken met mede neming van pl. m. f170 aan geld en een paar voorwerpen van geringe waarde. Op de Maas, aan het Kralingsche Veer, is een schuit, geladen met 18000 IJselsteenen, door de stoomboot „Maria van Zwijndrecht'' aangevaren. De schuit zonk onmiddellijkde opvarenden zijn gered. De drie Arnhemsche kinderen die ver mist werden, zijn door een te Nijmegen wonend lid hunner familie per rijtuig van daar naar Arnhem teruggebrachtzij waren door den heer Losecaat Vermeer te Ubbergen aangehouden en naar hun neef te Nijmegen gebracht.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2