Nummer 74. Zondag 17 September 1882. 5e Jaargang. li (iffIKkltiE ui. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETO Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. X Heropening Teeken-curcus. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. HELENA. De Echo van het Zuiden, Si Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt den belanghebbenden bekend dat de Teeken cursus 1882/83 een aanvang zal nemen, op Maan dag 2 October a. s.dat zij die deze cursus wen- schen bij te wonen, zich gedurende de aanstaande week, van 21 tot en met 26 September, tusschen 10 en 12 uur 's morgens behooren aan te geven ter secretarie alhier met duidelijke opgaaf van ou derdom en namen der ouders. De leerlingen in deze gemeente woonachtig, genieten gratis onderwijs; beneden de 10 jaren echter, worden geene leerlingen toegelaten.' Waalwijk 14 September 1882. De burgemcestei voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel Deze week zijn in de gevangenis des Petites Carmes aan Armand en Léon Peltzer beteekend het arrest van verwijzing en de akte van be schuldiging, waarbij geen van beide beschuldigden verklaard heeft van zijn recht geöruik te maken om binnen den wettelijke» termijn van het arrest van verwijzing cassatie aan te teekenen. De akte van beschuldiging is in 8° boekvorm gedrukt en beslaat een twintigtal bladzijden zij is geteekend door den advocaat-generaal bij het hof te Brussel van Maldegem. Het slot der akte van beschuldigingwoor delijk overeenstemmende met de conclusie van het arrest van verwijzingzegt dat „Léon en Armand Peltzer worden beschuldigd van den 7en Januari 1882 te Brussel in-'de Rue de la Loite hebben gepleegd met opzet met den wil om te dooden en met voorbedachten rade een moord op den persoon van Willem Bernays} UIT HET ENGELSCH door II. Goede hemel Hetgeen ook gebeurd zou zijnals niet iemand hem juist op dat oogenblik had neder- geworpen waardoor het pistool afging. Mama stond er vlak bij en was bijna van schrik ge storven. Toen mr. Jen ka later weer bij zijn zinnen kwamwas hij zeer bedroefd en hoewel hij mama niet krijgen kon (want zij trouwde kort daarop met papa), maakte hij een testament ten gunste van mamawaarbij hij haar zijn geheele vermogen naliet. Hij vertelde mama dit op zekeren dagtoen hij zeer ziek wasals zijn stellig besluit. Kort daarop stierf hijmaar hoewel er overal in huis gezocht werd boven en beneden was het tes tament nergens te vinden en een rijke oude erfgenaam die hem 't naaste waseischte alles volgens de wet op. Dit is de reden waarom mama een tegenzin tegen dat huis gevoelten zeg nu eens wat zullen we doen Het was eene zonderlinge geschiedenis, waar van ik vroeger nooit iets gehoord had zoodat het eene zaak van veel nadenkens was wat er gedaan zou moeten worden. Ik kon natuurlijk wel verhuizen maar waarheen en met welk vooruitzicht iets beters te krijgen en dan nog waar zou het geld voor de verhuizing vandaan moeten komen. Ik zeide dus dat ik er eens met mevrouw Barton over spreken wildehet geen ik ook deed en hare bezwaren voldoende overwon zoodat wij overeen kwamen dat het huwelijk dadelijk zou plaats hebben en wij allen bij elkaar zouden wonen. Wij besloten dus het spookselen wat nog noodzakelijker was onze moeielijke omstandighedente zamen het hoofd te bieden. advocaatwonende te Antwerpen hetzij door die misdaad te volvoeren hetzij door onmiddel lijk tot die volvoering te hebben medegewerkt hetzij door op eer.igerlei wijze zoodanige hulp te_ hebben verleend dat zonder die hulp de misdaad niet had kunnen volvoerd zijn hetzij door tot die misdaad te hebben aangespoord door giften beloftenmisbruik van gezag of misdadige kunstgrepen enz. „Waaromtrent het hof van gezworenen van Brabant zal hebben uitspraak te doen." In den namiddag zijn de beide beschuldigden in het kabinet van den president van het hof van gezworenen den heer xDemeur gebracht teneinde het bij het wetboekvan strafvoring voor geschreven voorloopig verhoor te ondergaan. De advocaat Van Calstervan Antwerpen was daarbij tegenwoordig. Het verboor heeft zeer lang geduurd en reeds was de avond gevallen, toen de beschuldigden ir, den celwagen naar de gevangenis werden teruggebracht. Het verhoor der beschuldigden door den heer Demeur had voor beiden afzonderlijk plaats. De openbare behandeling van het proces zal waarschijnlijk in de eerste dagen van November beginnen en minstens eene geheele week duren. Te Leuven is de schouwburg afgebrand die pas twaalf jaar bestond. In 1867 werd de eerste steen er van gelegd in 1870 werd hij ingewijd en in 1880 opgeknapt. Behalve co- medievoorstellingen werden er concertenbals feesten gegeven. Zondagavond had er een bal plaats voor een schuttersvereeniging, ter gelegen heid \an de kermis georganiseerd; het feest duurde tot half vijf in den morgen en bijna iedereen was reeds thuis en de schouwburg gesloten toen ruim vijf uur Maandagmorgen een dikke rook uit den schouwburg opsteeg. De brand is op het tooneel ontstaan hoe is nog niet bekend. De geheele schouwburg is afgebrand. Alleen de vier muren staan nog een belendend koffüehuis is zwaar beschadigd. Gelukkig is er geen enkel menschenleven te Zoo traden Lncie en ik dus .in het huwelijk en waren natuurlijk onuitsprekelijk gelukkig en eerst toen ik drie dagvaardingen had ontvangen om mijne schulden te betalen mijn gaspijpen waren afgesneden en mijn grommige huisbaas mij gezegd had dat ik verhuizen moest, begon ik met een gevoel van angst te bedenken wat we zouden beginnen in 't vervolg. Op zekeren nachtnadat wij langen tijd met elkander over den staat der zaken gesproken hadden en Lucie schijnbaar in diepen slaap lag, want ik hoorde zelfs hare ademhaling niet stond ik haastig op, daar ik mij verbeeldde beneden een geluid te hooren. Zeer zachtjes om mijn vrouw niet wakker te maken sloop ik de kamer uit en ging op de trappen staan waar ik in den winkel kon zien. Een flauw licht scheen door een paar ope ningen boven aan de blinden en tot mijn groote ontsteltenis en schrik zag ik eene witte gedaante achter de toonbank bezig naar het scheen een van de aoozen te openen. Was dit de geest van mr. Jenks? Het licht was te flauw om mij iets meer te laten zien dan alleen de omtrekken van een menschelijk lichaam en eene lichte beweging van den arm. Ik zag dit met een kloppend hart aan, dit moet ik bekennenmaar slechts gedurende eenige minuten, want mijn versland zei mij, dat ik in plaats van met een geest hier waarschijnlijk met een dief in hemdsmouwen te doen had. Ik besloot dus mijne kleederen aan te trekken en naar den winkel te gaan, maar daar ik bang was mijne vrouw wakker te maken en te ver schrikken ging ik naar een andere kamer om iets aan te doen en ging toen weer naar bene den. De gedaante was echter verdwenen en toen ik in den winkel ging om te onderzoeken was alles in orde. Ik begreep er niets van en ter wijl ik mij in allerlei gissingen verdiepte ging ik weer naar bed. Toen ik het den volgenden morgen vertelde, waren de anderen vreeselijk ontsteld en mijne vrouw riep hartstochtelijk uitO laat ons toch uit dit verschrikkelijk huis hoe eer hoe betreurenmaar indien de brand slechts één uur vroeger was uit gebarsten zouden er van de twee duizend personendie het dansfeest bijwoonden verscheidenen in den vuurpoel ge bleven zijn. De lauweren van de commune die de Ven- dömezuil omverwiep, benemen blijkbaar den slaap aan den gemeenteraad van Caen in Nor mandie waar men een zeer fraai bronzen standbeeld van Lodewijk XIV wil omverh'-den om blijk te geven van republikeinsche deugd. Dat standbeeldden koning voorstellende als een held der oudheid is niet minder dan elf voet hoogen is gemodelleerd door den beeld houwer Petitot. Voortdurend heeft de regeering er de hand aan gehouden opdat de gemeente besturen hier en daar geen daden van dergelijk vandalisme plegen. Een maire oppert zulk een denkbeeldom een plasdankje bij de radicale kiezers te behalen. Als men die politiek haar gang liet gaan zou er weldra niet één geschied kundig gedenkleeken meer staan in gansch Frankrijk. De radicale Citoyen en Radical zijn tegen woordig heftiger dan ooitvooral tegen elkaar. Van woorden is het tot daden gekomen, zoodat al de socialisten der beide bladen met revolvers en degenstokken gewapend zijnen het bureau van de Citoyen in staat van beleg verkeert, om eiken aanval van zijn meddinger met mannen kracht te keer te kunnen gaan. Men zou een blijspel kuunon maken van al de belachelijke tafereeien die deze kamp tusschen da vijandige broeders heeft nitgelokt, tot heil der republiek. Misschien is het ook tot onheil. Ik althans zou daaraan moeilijk kunnen twijfelen. De oogst van dit jaar zal niet onder de slechte tellen. In tegendeelhet behoort tot de goede gemiddelde jaren. Het jaar 1874dat eene buitengewoon groote opbrengst gaf, leverde at—ar""-. liever vertrekken. Al moet je er ook veelgeld op verliezen Harry verkoop liever alles en zie, dat je eene andere betrekking krijgt, wat het ook is. Ik herinner mijdat de man van een heel verre nicht van mama, wat hij is weet ik niet meer, een kennis heeft, die lid van het Parlement is en die moet wat voor je doen dat zal 't eenigste zijn waardoor je eene be trekking bij het gouvernement zult kunnen krij gen maar laat ons in ieder geval hier vandaan gaan. Het smartte mij zeer, maar ik moest mi'n lief jong vrouwtje uitleggen dat wij van de hulp van mama's verren bloedverwantzelfs al^ wilde hij, niet veel konden verwachten, maar zij wilde het niet gelooven dus werd de brief geschreven maar er kwam nooit antwoord op. Nu bleef ons niets over dan het werkhuis en op mijn woord ik dacht, dat er iets zeer ver schrikkelijks zou gebeurd zijn maa Eenige nachten later hoorde ik hetzelfde ge luid weer beneden. Lucie zei ik zachtmaar zij verroerde zich niet, ik bemerkte niets van haarzoodat ik het beter oordeelde haar niet te verontrusten. Het was geheel donker daar wij geen nachtlicht brandden, en ik kleedde mij half cn half aan en ging de trappen af. Weer zag ik in het flauwe lichtdat door de blinden drong, eene witte gedaante achter de toonbank staan die heftig de armen heen- en weer be woog en het hoofd boog als sprekend tegen een klant. Ik deed alle moeite om iets te onder scheiden maar ik zag slechts dat het hoofd van de gedaante wit was. Het moet de wezenlijke Jenks zijn zei ik vol ontzetting tot mij zelve, en dat'is zijn nachtmuts, maar waar zou het voorsnijmes zijn Men zou denken dat de verschijning dit ge hoord had want oogenblikkelijk ging zij wat ter zijdenam iets op en zwaaide er mee door de lucht. Het 'was het'groote mes uit mijn winkel. Daarop begon de gedaante zich langzaam te bewegen en kwam de trap op naar mij toe. Het waB een heel iets voor mijte blijven staan 133 millioen hectoliter graan. Ditmaal rekent men op 110 of 115 millioen. Deskundigen beweren steeds dat de opbrengst van den land bouw nog veel grooter zijn konindien men eene betere wijze van bebouwing en bezaaiing volgde. Wat den wijnoogst aanga"1 deze zal in het Zuiden vrij goed zijn. Het Zuiden heeft steeds behoefte aan water en daaraan is ditmaal geen gebrek geweest. In het Noorden het Westen en het midden des lands zullen de uitkomsten echter minder gunstig wezen, zoodat het totaal beneden het gemiddelde blijven zal. Ten spijt van al de ziekten di« den wijnstok aantasten brengt Frankrijk toch nog steeds 5/13, dat is bijna de helft, op van den wijn, die in Europa geteeld werd. -Te Auteui! heeft zekere Noury oud huisknecht en in den laatsten tijd aan den drank verslaafd zijne vrouw die de keukenmeid was en hem onderhield vermoord omdat zij niet in een anderen dienst wilde gaan. Een opzichter van den waterstaat had gezien hoe zij twist had den en de man zijne vrouw allerlei beleedigingen naar het hoofd wierp hij volgde hen en zag hoe de vrouw den man trachtte te ontloopen. Plotseling riep deze„Maar enfin, is het nu genoeger moet een einde aankomenen tegelijkertijd viel de vrouw neder, door een pistoolschot getroffen. De opzichter wilde den moordenaar grijpen, maar deze had nog ge legenheid om ook zichzelf een kogel door den buik te jagen. Vrouw Nory was onmiddelijk doodde man stierf korten tijd later. Een meisje van ze3 jaar blijft als deerniswaardig weesje achter. Te Parijs had men weer last van het werk van valsche munters. Thans is een Engelsman gearresteerd die zijn schuld bekend heeft, doch volhoudt geene medeplichtingen te hebben. De geldstukken die hij bij zich had waren zeld zaam goed afgewerkt Een daglooner uit Villegui nam voor een paar dagen te Bicêtre den handshoen op tegen maar ik deed het toch en toen zag ik vol ver bazing Lucie voor mij staan. Zij wandelde in haar slaap en bevreesd haar wakker te maken, ging ik voor haar uit den weg om haar te laten voorbijgaan, maar mijn voet gleed uit en ik viel met eeD zwaren slag naar beneden. Dadelijk was alles in oproer. Mevrouw Barton, de winkelbediende er. onze dienstbode vlogen allen uit hunne slaapkamers en Lucie werd wakkergaf een gil en viel in zwijm. Maar ik was er het ergste aan toe, want mijn val was zoo hevig geweestdat ik een gat in den grond bij de trap had gemaaktwaaruit men mij met veel moeite moest bevrijden. Terwijl ik met mijne handen op den grond steunde om mij wat op te richten, voelde ik iets dat op een lederen zaK geleekdien ik haastig voor den dag haalde. Een geldzakzoo waar en vol goudstuk ken riep ik verheugd uit. De winkelbediende en de meid waren uit bescheidenheid weggegaanmaar mijne vrouw en haar moeder bleven er verwonderd naar zien. Ja geld is het zeker, dat kar. men wel hoorenzei ik met den zak rammelend. Er i9 hier zeker een verborgen plaatswaar mijn ge ëerde voorganger zijn kostbaarheden verborg. Hier is een papier ook. Genadige hemel wat ter wereld is dit? Zij zagen over mijn schouder h,eenterwijl ik bij het licht van een enkele waskaars het opschrift las. Het testament van Jimon Jenks. Het was niet verzegeldzoodat wij het dade lijk konden lezen. Het was zeer kort en slordig geschrevenalsof het slechts een copy was. Maar het was door getuigen in alle orde onder teekend en duidelijk verstaanbaar. Hij vermaakte 'zijn geheele vermogen aan Lucie Barton. Toen wij van onze eerste vreugdevolle verba zing bekomen warenzei ik„Dit was een gelukkige val en mijne kneuzingen zijn reeds genezen." Het vermogen bleek 20,000 pond te zijn. (Slot.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1