Rusland. Amerika. Engeland. Duitschland. Italië. Egypte. BINNENLAND. UITVOERINGEN. een kermishereules. Da twee worstelaars voch ten met atwiselend succesplotseling echter viel de daglooner neer en alle pogingen om hem weer te doen opstaan waren vruchteloos. Een slagader was in de worsteling gebroken. Een actrice van het Theatre Francais te Parijs heeft getracht zich het leven te benemen, volgens sommigen uit minnewanhoopvolgens anderen omdat zij bemerkt haddat zij alleen om hare schoonheid bewonderd werd en als kunstenares geen conquêtes kon maken. In een koffiehuis te Parijs was een be diende die vroeger degenslikker geweest was. Schertsend vertoonde hij onlangs een paar der klanten kunsten met een lepeltjedat hij in zijn keelgat liet verdwijnenen slikte dat lepeltje bij ongeluk door. Hij ligt sedert een paar dagen onder hevige pijnen in het gasthuis maar er is hoop, dat de geneesheeren er in slagen zullen het voorwerp weer uit zijn lichaam te verwij deren. Er dreigt een geschil uit te breken in de ijzer-industrie van noordelijk Engeland. De werklieden verlangen eene loonsverhooging van 7*/2 Pch> terwijl de bazen daarentegen bedacht zijn op eene loonsvermindering van 121/2 pet. Het bedrag der loonen bij dezen tak van nijver* heid werd tot dusver geregeld door een scheids gerecht dat elk kwartaalna inzage van de boeken der werkgevende leden in deze commissie de loonen vaststelde naar gelang van den prijs waarvoor het ijzer verkocht werd. Nu beweren echter de werkliedendat die prijs over het afgeloopen kwartaal hooger was dan bij de loons- berekening tot grondslag werd aangenomen en de patroons hunnerzijds beweren dat de toestand van de markt hun integendeel recht geeft op eene bekrimping der loonen. Men hoopt dat het scheidsgerecht tusschen deze beide uitersten een midden weg zal weten aan te wijzen. Anders staat er eene groote werkstaking voor de deur. Onlangs werden te Belgrave, bij Leicester, een heer en dame midden in den nacht wakker door een dief in hun slaapkamer. De dame een ziekelijke vrouwontdekte hem het eerst en maakte haren man opmerkzaam op hem. Deze sprong uit het bedijlde den diefdie van de trap naar beneden sprong r.aen hield hem vast. Er volgde nu eene hevige worsteling waarin de heer des huizes het onderspit dreigde te delven, toen zijn vrouw hem, met een pook in de hard, te hulp kwam en den dief twee flinke slagen op het hoofd toebrachtzoodat hij neerviel en in half bewusteloozen toestand aan ae politie werd overgeleverd. Het rijke domein van Derwentwater in Engeland is „vacant"; de staat beheert het, in afwachting dat de wettige eigenaar zich opdoet. Acht jaar lang maakt een arme vrouw, Lovegrove genaamd er echter reeds aanspraak opdaar zij zegt in rechte lijn van den eersten graaf van Derwentwater af te stammen. Men geloofde haar echter niet en stelde te minder vertrouwen in haar, daar men wist dat zij een kind had en dit verdwenen was. Thans is haar zoon die als marinier onder dienst was gegaan, weer „boven water" gekomen. Hij heeft uit Nieuw- Zeeland een brief geschreven meldende dat hij als koopman goede zaken had gemaakt cn nu spoedig naar Engeland zou komenom de rechten zijner moeder en van zichzelf te doen gelden. Een proces a la Tichborne wacht ons dus In de gevangenis te Limerick heeft Maan dag de terechtstelling plaats gehad van Ilynes den pleger van een „agrarischen moord" op een herder. Alle pogingen van zijn vrienden om verzachting van het vonnis te verkrijgen, waren vruchteloos. Lord Spencer de onderkoning, liet het strenge recht zijn loop. Er v aren krachtige maatregelen genomen om opschudding te voorkomenen de orde werd ook niet verstoord. Te Ennis werden op den dag der voltrekking van het vonnis bij wijze van protest, geen zaken gedaan en ook in de dorpen Latrinch en Kilf- mora werd dien dag gerouwd voor den veroor deelde dien de mannen van de Land-league als een martelaar schijnen te beschouwen. Londen, 15 September. Arabi is door der. prefect van Cairo gevangen genomen en heden aan de Engelschen uitgeleverd. De kroonprins en de kroonprinses van Oos tenrijk hebben aan keizer Wilhelm te Breslau het aangekondigd bezoek gebracht. De ont vangst was bijzonder feestelijk. Reeds vroeger hebben we gewezen op het bijzondere gewicht dat (met het oog op Silezië's vroeger behooren tot Oostenrijk) aan dit bezoek gehecht wordt. Driehonderd Duitsche industrieelen die voor nemens zijn op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam in te zenden hebben zich nog maals tot de Duitsche regeering gewend om officiéél deel te nemen aan de tentoonstelling. De poging wordt van verschillende zijde onder steund. Als agent der tentoonstelling is in Berlijn werkzaam de heer A. Hoddiekmen koestert hoop, dat het getal inzenders uit Duitsch land over de 600 bedragen zal, Naar men uit Catania bericht dreigt de Etna weder met een hevige uitbarsting. Er stijgen vlammen en dichte zwarte rookwolken uit den krater op. De keizer kwam Maandag met zijn gezin weer eens naar St. Petersburg. In een open rijtuig begaf men zi'ch naar de hoofdkerk, en zij werden allerwege levendig toegejuicht. Na zich hier en daar te hebben opgehouden keerde het vorste lijk gezelschap per yacht naar het kasteel te Poterhof terug. Dinsdagochtend vroeg heeft de aanvoerder der Britsch-Egyptische expeditie, sir Garnet Wolse- leymet de overige generaals het kamp te Kas sasin verlaten, teneinde het plan voor d'-n aanval van Tel-el-Kebir vast te stellen. Alles was toen gereed om te beginnen. Aan de marinebrigade, 250 mar. sterk en met zes Gatlingkanonnen (mitrailleuses) gewapendwerd de eerepost in 't midden van het front gegeven en elk oogen- blik werd het bevel tot oprukken verwacht. Denzelfden avond nog inderdaad hoogst waarschijnlijk om van den koelen nacht te kun nen partij trekken brak het Engelsche leger uit het kamp op en stelde zich naar Tel-el-Kebir in beweging en nog voor zonsopgang (half vijf) was men genoegzaam genaderd om den aanval te kunnen beginnen. Met verwonderlijke vlugheid heeft Garnet Wolseley toen het pleit beslist. Een Woensdag middag ontvangen Iieuterstelegram uit Kassasiu meldt dat Tel-el-Kebir door de Engelschen is veroverddat veertig kanonnen en een groot aantal gevangenen hun daarbij in handen zijn gevallen, dat de Britsche ruiterij thans aan het vervolgen is van den vluchtenden vijand en dat Arabi's troepen geheel schijnen uiteengejaagd. Een nader bericht meldt dat de verliezen der Egyptenaren bij Tel-el-Kebir geschat worden op 2000 man en die der Engelschen op 200, onder welke vele officieren. Het leger van Arabi heet het verder, is geheel gedemoraliseerd. Zijn in fanterie vlucht naar de woestijn, door de Engel sche cavalerie met felheid vervolgd. Uit verdere mededeelingen omtrent het gevecht, dat aan de veroveiing van Tel-el-Kebir vooraf ging, blijkt en dit verklaart veel omtrent de zonderlinge verhouding der verliezen aan beide zijden dat de Egyptenaren de Engelschen eerst bemerkten, toen deze in de onmiddellijke nabijheid waren gekomen en het kanonvuur openden. Iets dergelijks trouwens overkwam den Engejschen toen de Egyptenaren her. aanvielen bij Kassasin. Nauwelijks hadden de Egyptenaren tijd hunne geweren af te schieten of daar werd reeds van Engelsche zijde het signaal gegeven tot stormloopen, Tegen dien schok trachtten de Egyptenaren zich eerst wel te verzetten, maar ze waren daartegen niet bestand en sloegen weldra in di grootste verwarring op de vlucht. Al hunne stellingen vielen toen achtereenvolgens zonder veel verder verzet den Engelschen in handen waarbij de vijand veel doodpn en ge vangenen verloor;' Het gevecht was even kort als beslissend. Inderdaad heeft het geheele gevecht slechts twintig minuten geduurd. Sedert is van generaal Macpherson via Ismailia uit Zagazig bericht ontvangen, dal laatstgenoemde plaats na een geforceerden marsch door de Indi sche brigade is bezet. Vijf spoortreinen met even zooveel locomotieven vielen den Engelschen in handen. De gouverneur der plaat3 liet zich bij den generaal aandienen en de bevolking nam een onderworpen houding aan. Tot het vernielen van alle Europeesche eigendommen te Zagazig, vvaartoe, naar het zeggen was, door Arabi zou zijn last gegeven schijnt het niet te zijn ge komen. De bevelvoerende officier te Kafr-el-dewar heeft een brief aan Sherif-pacha geschreven waarin hij zijn onderwerping aanbiedt. Er zijn onderhandelingen aangevangen over de overgave van Kafr-el-dewar. Aan de Engelsche troepen is bevoien zich gereed te houden om de positie te bezetten. Volgens een gerucht is Arabi pacha bij Benha gevangen genomen. De khedive ontving berichten uit Kaïro. De stad is in veiligheid. Butros pacha kwam te Kafr-dewar aan hij is op weg naar Alexandrië en afgevaardigd door de bewoners van Kaïro om den khedive verzekering te geven van hun trouw. De jury die had te oordeelen over de beruchte Star Route fraudes heeft drie dagen lang be raadslaagd zonder ten opzichte der hoofdschul digen tot een conclusie te komen. Omtrent twee beschuldigden gaf zij een schuldig tot uitspraak, omtrent twee anderen een niet schuldig, maar omtrent Brady, Dorsey cn Vaila kon zij het niet eens worden. Tien waren loor, twee tegen veroordeeling. De jury is ontslagen, doch de zaak zal hiermede niet blijven rusten. Er zijn name lijk ernstige verdenkingen gerezen dat enkele juryleden door de beschuldigden zijn omgekocht, en het hof heeft een onderzoek bevolen. - De groote werkstaking van de Amerikaan- sche ijzerarbeiders is thans geëindigd. Naar men uit New-York aan de Engelsehe bladen bericht hebben de mannen op de oude voorwaarden het werk hervat. Doctor Bliss Garfield's voornaamste ge neesheer, heeft bij de commissie tot regelingen vereffening van de uitgaven voor de ziekte van den president een rekening ingediend^van 25000 dollars. Hij rekent dat hij door het verleenen van zijn hulp 15000 dollars schade in zijne praktijk gehad heeft, en meent op de overige 10.000 dollars als een billijke vergoeding voor zijne diensten aanspraak te mogen maken. In Mexico heeft den 19n Juli jl. een aan merkelijke aardbeving plaats gehad, waaromtrent thans de nadere bijzonderheden zijn bekend geworden. Luidens het officieele .bericht van het meteorologische centrale observatorium heeft het vèrschijnsel twee minuten en 30 seconden geduurd. Nog wel nooit heeft eene aardbeving zoo lang aangehouden. De beweging ging van N. naar Z. en eindigde van NNO. naar ZZW. Men nam eerst aan dat zij zich over een streek van 1688 leguas uitstrekte. Later bleek dat de uitgebreidheid veel grooter is geweest. Vooral in een dozijn plaatsen, waaronder Puebla, Orizaba, Veracruz, was de beweging het sterkst. In de hoofdstad Mexico werd o. a. de prachtige, door Filips II van Spanje gebouwde, kathedraal zwaar beschadigd. Vele andere, ook openbare gebou wen, leden veel, In de richting naar La Con ception is een deel van den grond ingezakt, de pijpen van de waterleiding braken daardoor stuk. Er was dan ook in de stad Mexico 48 uren lang gebrek aan drinkwater. Ook de sterke acquaduct, uit den tijd der Spaansche onderko ningen,-heeft sterk geleden. Sinds 1864 is in Mexico niet zulk een sterke aardbeving voorge komen. In het binnenland is de stad Huajuapam (in de streek Oaraca) geheel verwoest. De men- schen hadden daar nog juist den tijd naar het vrije veld te ontvluchten, om den dood te ont- loopen. Algemeen begint men te gelooven dat de aardbeving is uitgegaan van den berg Popo catepetl, die bekend is wegens zijne hoogte schoonheid en sneeuwtopen gehouden werd voor een uitgedoofden krater. Sedert 1564 had hij niet meer gewerkttoen hij in 1663 weder aanving zich te doen gelden. De aardbeving vaD 1664 (15 Januari) ging van den Popocate petl uit. Het is dus volstrekt niet onmogelijk, dat deze berg nu andermaal zich heeft doen gelden. In Mexico denkt men natuurlijk met angst aan die mogelijkheiden men leeft er thans letterlijk op een vulkaan. De regeering heeft reeds besloten, een geologische commissie uit te zenden, om den berg te onderzoeken en waar te nemen. De voorhoede der Engelschen is Donderdag per spoor te Kairo aangekomen. Zij werd met geestdrift verwelkomd. Alle aanzienlijke personen die aan den opstand deelnamen, boden hunne onderwerping aan. The Times zegt aangaande den politieken toestand na Arabi's nederlaag en de ontbinding van het leger der rebellen, dat het gezag van den khedive thans in geheel Egypte hersteld moet worden. Daartoe is natuurlijk de onder steuning der Britsche troepen noodzakelijk. Eer dat gezag evenwel en de maatschappelijke orde hersteld zijn zullen nog wel eenige maanden moeten verloopen. Maar bij deze taak heeft Engeland den bijstand van anderen niet noodig. Zelfs zal dit niet worden toegelaten. De hand die streed en overwon moet de vredesvoorwaar den voorschrijven en de natie, welke haar goed en bloed opofferde voor het werk dat gedaan moest worden moet nu ook het verdere regelen. Gelukkig trouwens dus besluit het blad bestaat grond om aan te nemen, dat deze ziens wijze, die geheel overeenkomt met het gezond verstand wordt gedeeld door al de andere Enropeesche mogendheden. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1. Ons Hollandsch lied. R. Hol. 2. Vineta. Abt. 4-. Neerlandsch weerbaarheid, v. Paesschen. Waalwijk, 16 September 1882. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staats-examen is laatstleden Donderdag geslaagd Jhr. H. Verheijen van Loonopzand. Gisteren voormiddag werd alhier op aan wijzing der Tilburgsche politie een man gearres teerd als verdacht de dader te zijn van een diefstal van gelden en gouden sieraden, gepleegd ten nadeele van J. v. S. aan den Heikant te Tilburg. Bij het onderzoek bleek echter dat de aangehoudene de schuldige niet zijn kon, zoodat hij dadelijk op vrije voeten werd gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje begeeft zich nog deze week naar het buitenland. Hij zal dus weder niet tegenwoordig zijn bij de opening der staten generaal. Het heeft er wel iets van dat hij juist met dat doel heen gaat. Z. M. de koning komt Zondag namiddag ten 4 ure in de residentie aan. De dikwijls goed ingelichte correspondent der „Etoile beige" meldt, dat onze minister van binnenlandsche zaken de onderhandelingen over een handelsverdrag met Frankrijk weder zou hebben opgevat. Den laatsten tijd is er weder aangedron gen op het leggen van ondergrondsche telegraaf lijnen, zooals in Frankrijk en Duitschland. Met het oog daarop is het Liet or.noodig te herin neren, dat beide landen reeds lang geleden be sloten, verschillende dier onderaardsche lijnen op te breken wegens nadeelige werking. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noordbrabant en Limburg heeft met klem aangedrongen op het vaststellen van ver ordeningen op het keuren van slachtvee en vleesck. De inspecteur werd hiertoe geleid door het treurig feit dat onlangs te Heesch heeft plaats gehad. In die gemeente verbinden de boeren zich, om als vee uit hun stal sterft, dit van elkander te koopen en deze verbiudtenis wordt nauwgezet opgevolgd, zonder te letten op de treurige gevolgen, die daaruit kunnen voort spruiten. Toen onlangs twee kalveren, die reeds in staat van ontbinding verkeerden, in consumptie werden gebrachtzijn een aantal personen (men zegt 250) in meer of mindere mate erg ziek gewordenéén kind is overleden en de beide vrouwen uit naburige woningen, ter begrafenis uitgenoodigd, werden op datzelfde kalfsvleesch onthaaldnauwelijks thuis gekomen, werden zij zeer gevaarlijk ziek. De familie dezer vrouwen, die niet van het vleesch aten, bleef volkomen welvarend. Het treurigste van de quaestie is, dat een der uitdeelers van dat vlcesch wethouder is der gemeente Heesch. Op de lijn Breda'Ylissingen der staats spoorwegen is eene verbetering te verwachten. Behalve de verbreeding der aardenbaan te Vlake, om aldaar een goederenloods, enz. te doen plaatsen, zullen de banen bij de stations Woensdrecht Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Vlake, Bie- zelinge, 's Heer Arendskerke en Arnemuiden van dubbel spoor worden voorzien, wat voor de veiligheid der reizigers natuurlijk van groot nut zal zijn. Daarenboven zullen de wissels, bij die stations voorkomende, voorzien worden van eene nieuwe seinverbinding, van die wissels met het station zelvewaardoor de chef zich op zijn bureau kan overtuigen of de wissels hun ge vorderden stand al of niet hebben. Over het verbranden van de Hollandsche kof „Anna" wordt aan de „llamb. Nachr." uit Rendsburg gemeld Kort na zessen hoorde men een doffen knal. Midden op den Eider iag een brandend schip. Reusachtige vuurkolommen donkere rookwolken, die de schoonste vormen aannamen stegen omhoog. Tallooze toeschou wers op de beide oevers van den Eider stonden met verbaasde blikken het vreeselijk schoone schouwspel aan te staren. Twee geredden, de kapitein Thoben en de stuurman, kwamen wel dra in eene boot aan die door de juist naar huis keerende stoomboot der fabrieksarbeiders op sleeptouw was genomen. Zij waren in de boot gesprongen en hadden weinig van den brand geleden. Zij werden naar het ziekenhuis ge bracht waar hun terstond geneeskundige hulp werd verleend. De kok en de matroos, die, zooals sommigen gezien hadden, over boord ge sprongen waren, kwamen om. Het schip was bevracht met petroleum, benzine, campêckehout en stukgoederen. Het was eenige uren te voren door de sluis naar den Boven-Eider geloodst. Den 12den September's morgens 8 en 's namiddags 5 ureis ten huize van de weduwe Leendert Pors op de heide te Charlois een bru tale diefstal gepleegd. Uit het kabinet is een beurs met ruim 65 gulden weggenomen, terwijl al de huisgenooten afwezig waren. Het kabinet was gesloten en schijnt met een valsche sleutel geopend te zijn; braak was er niet te bespeuren en het het kabinet stond open toen de vrouw het ontdekte Door de rijkspolitie wordt on derzoek gedaan maar tot heden is geen spoor van den dief of dieven te ontdekken. Voor eenige dagen werd op de Houtmarkt te Leiden door een jongen die aldaar speelde, tusschen eenige oude planken een tabaksdoos gevonden, inhoudende een bedrag van f3000 bank- en muntbiljetten. Door den vinder werd daarvan bij dc politie aangifte gedaandoch niettegenstaande de plaats gehad hebbende op roeping, heeft zich tot nog toe de eigenaar vau het gevondene niet aangemeld. Omtrent den in hechtenis genomen brie- "s venbesteller te Arnhem deelt men nog mede, dat onder meer thans w;eder een pakket gouden ringen is gevonden dat maanden geleden door hem werd gestolen. Een gedeelte der ringen had hij beleend of verkocht. Het gezamenlijk bedrag van het gestolene moet eene vrij aan zienlijke som uitmaken. Drukwerken liet hij onbesteldzoodat ook daarvan ten zijnen huize een stapelpaats is ge vonden. Dinsdagavond is nabij Muiden op den Muider straatweg een man van een verhuiswa gen gevallen en door dien wagen overreden waardooi hij ernstig aan beeneu en borst ge kneusd werd. Eene 71 jarige vrouw te Venloo is thans voor de 32ste maal door de rechtbank te Roer mond veroordeeld wegens beleedigingen voort vloeiende uit dronkenschap. Behalve dat heeft zij ook nog een aantal vonnissen van het kan tongerecht ten haren laste wegens openbare dronkenschap. Te Maastricht is een valsch biljet van 100 mark uitgegeven. De justitie is den dader op het spoor. Boven Oosterhuizen ontlastte zich Maan dag tegen den avond een zwaar onwederge paard met geweldige regens. In betrekkelijk korten tijd waren alle eenigszins laag gelegen landen overstroomd. Onder Voorst sloeg de bliksem in een huisdoor twee gezinnen be woond dat terstond in brand geraakte. Be halve de inboedel verbrandden ook drie varkens. De vrouw van een der bewoners verkeert door den schrik in zorgelijken toestand.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2