Nummer 82. Zondag 15 October 1882. 5e Jaargang i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gëlden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegevenj worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Opnieuw zijn omvangrijke proeven genomen met de uitvinding van den heer Van Ryssel- berghewaardoor liet mogelijk is op verren afstand teiephonische verbindingen te onderhou den langs bestaande telelegraaf-geleidingen en gelijktijdig met het overseinen van dépêches. In het telegraafbureau van het observatorium te Brussel waren Zaterdag 11. met dat doel tegen woordig de minister van openbare werken Olin, de Amerikaansche gezant Fishde heer Van Rysselberghe en een drietal hooggeplaatste amb tenaren terwijl te Brussel-Nord zich de chef der telegraphie op het kantoor bevoüdte Ant- wepen aan het hoofdkantoor de inspecteur Ban- heuxen aan het meteorologisch station te Ostende twee ambtenaren. Tusschen deze vier plaatsen werd zonder eenige stoornis herhaaldelijk en gelijktijdig getelegrapheerd en getelephoneerd, en zelfs maakte men de opmerking dat de stem van het verstafgelegen punt Ostende, het hel derst klonk en het best verstaan kon worden. De belangrijkste proefneming geschiedde met een Hughes-toestelhetwelk aan de lijp met Antwerpen verbonden werd; gelijktijdig werden langs deze lijn twee dépêches in tegenoverge stelde richting overgeseind en tegelijkertijd een telephonisch gesprek gevoerd. De proefnemin gen zijn alle zonder uitzondering uitstekend geslaagd. In 't stadhuis te Brussel viel dezer dagen een aardige scène voor. Een bruidspaar stond op het punt zich in den echt te begeven. De bruid zag er eenigszins zenuwachtig uitmaar tevens blij en gelukkigde bruigom daarentegen ook onrustig en bedrukt. Toen de stoet zich formeerdewierp hij een onderzoekenden blik om zich heen zijne oogen vielen daarbij op een groep van ongeveer tien jonge meisjes en hij verbleekteals vermoedde hij eenig ge vaar. Hij had zich niet bedrogen. Plotseling marcheerde het vrouwelijk bataljon tegen hem op en voordat hij den tijd had eenigszins van den schrik te bekomen, werd hij met een stort vloed van scheldwoorden overvallen. Hij werd groen geelde bruid rood als scharlaken in den stoet zag men alle kleuren van den regen boog. Een groote menigte verzamelde zich om het standje't was een vreeselijk oogenblik. En in de kerk had het bruidspaar nog meer te verduren; daar was een geheele garde opgesteld, die zich evenals de andere amazonen over de trouw van den trouwlustige te beklagen hadden. Men verneemt uit Tunis dat ijverige toebe reidselen worden gemaakt voor een Zuid-Tune- sische wintercampagne. De Franschen zonden groote versterkingen naar Gabes en Sfax en zullen in de grensstad Zerzis een sterke bezetting leggen gelijk mede langs de gansche Tripoli- taansche grens om de ontsnapping der rebellen te voorkomen. De Franschen willen Ali-bhen- khalifa tot overgave of tot een terugtocht naar Ghadameh dwingen. Een groote brand heeft te Parijs de blik— werkfabriek van de firma Boas Cie., op den boulevard de Charonne, bijna geheel in de asch gelegd. De luitenant-kolonel van de brandweer Froidevaux kwam onder het puin om het leven. Vijfhonderd arbeiders zijn plotseling zonder werken de schade bedraagt ruim drie mil- lioen francs. De omvang, dien de brand heeft aangenomen, moet geweten worden aan gebrek van een vol doenden watervoorraad in de nabijheidtot blussching van de vlammen. Een voldoend aan tal spuiten was tijdig aanwezig, maar zij konden niet goed werkenomdat er niet genoeg water was. Reeds meermalen had kolonel Paris van de brandweer op het gevaar van dit watergebrek gewezenmaar tot dusver vruchteloos. De huizen der passage du Bureau naast de fabrieksgebouwen zijn zwaar beschadigdmaar de bewoners, die in groote verwarring vluchtten, kwamen met den schrik vrij. Een gebouw met in de fabriek gebruikte vernissen en oliën bleef gelukkig gespaard. Luitenant-kolonel Froidevaux maakte met eenige manschappen aanstalten om een der ge bouwen dat dreigde in te storten te verlaten. Op den kreetvlucht, vlucht van een der mannendie een dreigend gekraak hoorde, snel den pllen naar den uitgang en kwamen nog tijdig buiten. Maar de commandant die een weinig doof washad het geroep niet gehoord, en werd door een neerstortenden zwaren balk verpletterd. De dood van den wakkeren man wordt door geheel Parijs algemeen betreurd. De begrafenis had met veel plechtigheid plaats op kosten der stad op het kerkhof Mont Par- nasse. De heer Duclercverscheidene andere ministers en een aantal autoriteiten vergezelden den stoet naar de Notre Dame waar de lijk dienst werd gevierden aan het graf werden verscheidene toespraken gehouden. De toevloed van belangstellenden was buitengewoon groot. Op het graf zal een gedenkteeken geplaatst worden. Uit Macon wordt van den 12 dezer ge meld Op verscheidene punten zijn te Montceau- les-Miues plakkaten aangeplakt met bedreigingen van brandstichting. In den afgeloopen nacht zijn twee dynamietschoten gelost tegen 't huis van een meesterknecht. Er is materieele schade toegebrachtdoch niemand is gewond. Een spoorwegbrug, die haars gelijken niet zal hebben in Europawil men bouwen te Garabitin het Fransche departement Cantal. De viaductdie in het geheel 564 meter lang wordtzal twee bergen verbinden over een diepe afgrond heenwaarin een wilde bergstroom bruist. De groote midden boog zal 165 meter wijd zijn. Van den bodem der rivier tot aan de rails zal de brug 124 meter hoog wezen zoodatnaar een Fransch blad uitrekentde Notre Dame met de Vendome-zuil er bovenop gemakkelijk er onder door zou kunnen gaan. Het metselwerk zou niet minder dan 17,000 kub. meter bedragen en het 'gewicht van het ijzer 3 millioen kilogram. De kosten worden geraamd op 3 millioen francs. Te Lyon had dezer dagenzooals een Fransch blad meedeelteene vermakelijke scène in den schouwburg plaats. De aanleiding was, dat de gemeenteraad eerst een subsidie beloofd had aan het theater Les Célestins en later die belofte weer had ingetrokken. Les Cloches de Corneville werd opgevoerd en reeds tijdens de eerste akte deden zich nu en dan geschreeuw en gefluit hooren maar de storm begon eers t rech in het tweede bedrijf, toen de burgemeester in zijne loge verscheen. Van alle kanten klonk het,/weg met den raadweg met den burge meester; subsidie, subsidie". Alle mogelijke dierengeluiden werden nagebootstvolksliederen in koor gezongen kortom het was een leven dat hooren en zien verging. De rustige burgers protesteerden nieten bewezen daardoor dat zij aan het gemeentebestuur gegeven, niet afkeurden. Langzamerhand bedaarde het rumoer, maar den geheelen avond maakte het publiek ïan ieder toepasselijk woord uit de operette gebruik om zijne meening te uiten. Zoo vraagt ergens de markies„Wat kan er toch in dat kabinet verborgen zijn „De subsidie misschien", riep een uit het parterreen een daverend ge lach volgde. Toen de markies even later uit het kabinetje te voorschijn trad met eene por tefeuille in de hand steeg de vroolijkheid ten top. „Hadaar is de subsidie juichten allen. Do portefeuille bevat familiepapieren die de rechter voor de oogen van het publiek een voor een onderzoekt. Bij elk nieuw papierdat ontvouwd werdweerklonk de kreet„Daar s de subsidie En als de actenrdie zelf pleizier in de grap kreeg, ontkennend het hoofd schuddewerd dit met een lang gerekt och beantwoord. Eindelijk roept de rechter uit Wie is dan toch de bewerker van deze mystifi catie „Het gemeentebestuur 1" werd er van alle zijden geantwoord. Kortomhet was een recht vermakelijke avond en geen der toeschou wers keerde onvoldaan huiswaarts. Yan 9 Juli 1866 tot 31 Dec. 1881 zijn te Parijs verorberd; paarden 160.080 stuks; ezels 6.690 stuk; muilezels 395 stuks, tezamen 167.165 stuks. Vertegenwoordigende een gewicht van 30822482 kilogr. Paarden, die vroeger voor den vilder 1520 fr. waard waren worden thans voor 90150 fr. verkochtafhankelijk van het seizoen en den staat van het dier. Het vleesch wordt voor ongeveer den halven prijs van dat van runderen verkocht bij over eenkomstige stukken namelijk filet (lendenstuk) voor lVg in plaats van voor 3 fr. de 500 gram, en stukken van den hals en borst voor 2530 centimes in plaats van 5060 centimes. Te Parijs zijn ongeveer 60 slachterijen van deze dieren. De ouderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk betreffende de Egyptische aangele genheden schijnen zich te kenmerken door eenen zeer vriendschappelijken geest. De Fransche minister moet verklaard hebbenin deze noch ongeduldig noch wantrouwend te zijn, met andere woorden te gelooven dat Engeland in Egypte handelt in 't belang van alle Europeesche staten. Aangaande Engeland verklaart zijnerzijds Daily News dat het gaarne bij de organisatie van de Egyptische administratie de meeste aan dacht schenken zal aan Frankrijk's wenschen. Voor alles evenwel moet de veiligheid van den grooten handelsweg op lodië worden gewaarborgd, en deze veiligheid is slechts te wachten van een krachtig en duurzaam Egyptisch bewind. Daily News eindigt met te verzekeren dat Engeland 't welk aan annexatie nooit gedacht heeft, dank baar zal wezen wanneer het van verdere ver antwoordelijkheid zal worden ontslagen. H. M. de koningin stelt zich voor bij de ontscheping van de uit Egypte terugkeerende regimenten tegenwoordig te wezen. De hertog van Connaughtde Engelsche prins die de expeditie in Egypte medemaakte, zal in rang bevorderd worden wegens de diensten, daar door hem bewezen. Waarin die diensten bestaan weet eigenlijk niemand want hij en zijn troepen kwamen volstrekt niet in het vuur Er werd wel getelegrapheerd dat hij gedurende den slag bij Tel-el-Kebir een merkwaardige kalmte aan den dag legdemaar het is niet zoo heel moeielijk om kalm te zijn als men zooals hij een paar mijlen buiten het bereik vau de vijan delijke kanonnen is. Hij zal echter bevorderd worden tot militair bevelhebber van het zuider district als opvolger van prins Eduard van Saksen-Weimar. Zooals bekend iszijn eenige der naar Amerika uitgeweken Russische Israëlieten te leurgesteld in hunne verwachtingenvan de Nieuwe Wereld weder naar Rnsland teruggekeerd. Dat zij het daar ook al niet beter vonden dan vroeger blijkt uit een schrijven van Dr. Her man Adlerhoofdrabijn van Engelandaan den eerwaarden H. P. Mendes te New-York. De schrijver zegt daarindat velen der terug keerenden niet voorzien van paspoorten in de gevangenis zijn geworpen en als misdadigers be handeld terwijl anderen die aan den krijgs dienst ontsnapt waren doodgeschoten werden. Hunwien toegestaan was geworden hunne vroegere woningen op te zoeken, wordt het leven ondragelijk gemaakt door de harde wetten en den haat der bevolking. Deze fei'en worden bevestigd door den heer Löwelid van den Duitschen rijksdagen den heer Kahn die in het bijzonder voor deze zaak Londen hebben bezocht. Sedert eenigen tijd is een afdeeling van het veelbesproken „verlossingsleger" in Engelsch- Indië opgetreden. Hunne geruchtmakende op tochten verwekten daar echter veel grooter op schudding dan in Europaen de overheid te Bombay was reeds genoodzaakt een paar „be velhebbers" gevangen te zetten wegens verstoren van de openbare orde. Thans is te Culcutta de tentdie het ver lossingsleger bij de markt had opgeslagen, aan gevallen door een groote menigte door priesters opgehitste Mahomedanen die er veel vernielden en de „manschappen" mishandelden totdat de politie met veel moeite de orde herstelde. Drie der belhamels van de bende werden gevat en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Dezer dagen kwamen te Liverpool twee en twintig mannen van de Engelsche stoomboot „Bendigo" aanwelke in de Iersche zee, op de hoogte van Holyhead verging. De boot ver trok den 29en Sept. uit Mersey en werd Zaterdags door een hevigen storm overvallen die steeds toenam. De golven sloegen over het schip en spoelden alles wat niet vast stond overboord het roer werd zoo ontredderddat het vaaituig geheel aan de genade der woeste baren was overgegeven. Een der booten werd weggespoeld; een tweede onbruikbaar gemaakt; maar de derde boot werd Zondagmorgen uitgezet en de bemanning verliet daarmee het schipdat dreigde te zinken en dat dan ook eenige oogenblikken later werkelijk in de diepte verdween. Eerst toen bemerkte mendat er nog twee personen de kok en een passagier aan boord moesten zijn. Den kok zag men met de golveD worstelenmaar de pogingen om hem te redden waren vruchteloos; de passagier was waarschijnlijk met hst schip gezonken. Drie dagen en nachten zwierven de schipbreu kelingen zonder eten of drinken rond. Een der mannen die gepoogd had zijn dorst te lesschen, begon te ijlen en werd zoo woestdat hij in het water sprong en toen men hem er weer uit had gehaald met geweld vastgehouden moest worden. Toen eindelijk in den morgen van den vierden dag de mannen door den schooner „Richard Cobden" gevonden cn aan boord ge nomen weiden, waren zij zoo zwak en uitgeput, dat verscheidenen van hen zichzelven niet kon den helpen. Maar wie eenigszins konden snel den zoodra zij aan boord waren naar de watervaten, waarvan eeu weldra door hen geledigd was. Zij werden door de mannen van de „Richard Cobden" goed verzorgd en te Swansea aan land gezet. In Lotharingen beginnen de wolven het weer lastig te maken. Bij de aldaar plaats gehad hebbende oefeningen der troepen zijn er een aantal opgespoord en doodgeschoten. Laatstleden Zondag zijn er op een jachtpartij in het woud van Zimmingen ook een paar gedood. De meeste komen uit de Fransche grensdepartementen. In het departement der Meurthe zijn eenige dezer roofdieren in een schapenstal gedrongen en heb ben er drie schapen verscheurd en vijf doodge beten. Niettegenstaande de buren voor den stal stonden te schreeuwen gingen de wolven heel bedaard hun gang. Dezer dagen overleed te Wiesbaden de Birmasche millionnair Goldenberg. Hij was een Oostenrijker van geboorte, maakte als jongeling den Krimoorlog medemaar verliet het leger aan den Levant en trok Azië in tot aan het onafhankelijke gedeelte van Birma. Hier vestigde hij zich en begon een handel in teakhoutwelke kostbare houtsoort daar te land welig groeiten verwierf zich de gunst van den toenmaligen koningdoor het maken van ge stempelde muntstukken in plaats van de zilveren plaatjes die men er toen als betaalmiddel ge bruikte, en die gewogen en doorgesneden werden. De koning verleende hem het recht tot exploi tatie van de teakhout-bosschen. Goldenberg werkte daar met 2000 inboor lingen 70 olifanten en 1000 buffels ruim vijfentwintig jaren en verwierf zich zoo zijn aanzienlijk vermogen. In 1876 verliet hij Birma, omdat hij niet meer tegen het klimaat kon, keerde naar Oosten rijk terug, waar hij een huwelijk sloot, dat echter ongelukkig was en spoedig weer ontbonden werd, en vertoefde daarna afwisselend te Weenen Parijs en Londen totdat de dood een einde maakte aan zijn veelbewogen leven.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1