Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Egypte. BINNENLAND. den zouden worden nageleefd. De lieer Van Es zegt dat liem gevraagd werd of die grond zoover weggegraven bleef; hij heeft gezegd dat dit niet het geval was, maar men moest ruimte hebben om de planken vast te spijkeren, was dat geschied dan werd het weer aaDgevuldzooals ook geschied is. De heer Zijlmans zegt dat het onnoodig was er verder over te spreken daar gezegd is dat in alle geval de voorwaarden zouden worden na geleefd. De voorzitter zegt dat het volgende de quaes- tic bcliGerscht In eene vergadering van gemeente en polder bestuur heeft spreker een voorstel gedaan dat de polder f 500 zou bijdragen en de gemeente het werk zou uitvoeren. Daarop heeft de polaer eene geheime vergadering gehouden en daarna voorgesteld eene bijdrage van f 500, onder voor waarde dat de gemeente 1000 M3 grond op de oosterkade zou brengen; dit voorstel is door de gemeente aangenomen. De heer Van Heijst wenscht een voorstel te doen. De voorzitter zal zijn eigen voorstel in stem ming brengen namelijk om aan ged. staten te schrijven zooals boven gezegd; een afschrift der dagvaarding zal er bij gevoegd worden dit is geheel volgens het advies van Mr. Bergman. De heer Timmermans zal niet uitmaken wie in deze zaak recht heeft, de polder of de gemeente; daartoe zal nog veel onderzoek noodig zijn en over dat punt zal nog wel een enkel woord worden gesproken. Juist omdat er nog zooveel duisters in is vindt hij het voorbarig nu reeds een besluit te nemenwaarbij alle onderzoek wordt algesneden, als hij het voorstel van den burgemeester goed verstaat. Er is nog eene andere reden, om maar niet zoo aanstonds en onvoorbereid dit voorstel aan te nemen. De ondevwerpelijke zaak is reeds herhaaldelijk bij ged. staten van twee zijden aanhangig gemaakt. Zij zijn ingeroepen als middelaarszij hebben zich moeite er voor gegeven, en een ingenieur gezonden om de zaak te ouderzoekendie zich van die taak gekweten heeft. En dit alles zou men nu over 't hoofd zien, geen oor daarvoor hebben dit is minstens ge nomen niet in 't belang der te behandelen zaak. „Waar" zeggen ged. staten in hun schrijven „van 7 Sept. 1882) volgens den ingenieur de „aangegeven werken voor de gemeente aalwijk „van groot belang zijn te achten, vertrouwen wij „dat door den raad zal worden medegewerkt „om deze zaak tot een gewenscht einde te „brengen." Is dat nu de uitslag der bemoeiingen van ged. st. dat de gemeenteraad hun schrijft, „dat „de raad daargelaten de vraag in hoeverre de „gemeente tot bijdrage verplicht is of daarbij „belang heeft thans niet in onderhandeling kan tre- „den met en een zeer gereserveerde houding moet „aannemen tegen den polder, die met een proces „dreigt en reeds een beleedigend exploit aan „de gemeente heeft doen beteekenen." Met zoo'n besluit komt men niet verder. Dat de voorzitter zijn voorstel handhaaft kan hij be grijpen. Maar hijspreker, geeft in overweging de zaak te onderzoeken. De voorzitter meent dat er geen aanleiding bestaat om de door het gemeentebestuur gegeven inlichtingen in twijfel te trekkenmen kan alles d alezen Hij beschouwt het rapport Schevichaven van eene geheel andere zijde dan vorige spreker, t Verdient in hooge mate opmerking dat bedoeld stuk geheel gegrond is op de stelling van den polder. De heer Van Heijst vraagt het woord. De voorzitter zal eerst zijn eigen voorstel in stemming brengen. De heer Van Es vindt het beter dat iedereen eerst vrij kan spreken de heer van Heijst heeft misschien ook een voorstel. De heer Van Heijst zegt dat dit juist het geval isde voorzitter draaft echter maar door als 't hem te pas komtreeds twee of driemaal heeft spreker getracht het woord te krijgen maar telkens kwam de voorzitter met zijn eigen voorstel voor den dag. Spreker billijkt het door den heer Timmermans gesprokenedaarom stelt hij voor eene commis sie te benoemen van raadsledenmaar het dag. bestuur er buiten te latenom met het polder bestuur in overleg te treden en dan de zaak in den raad te brengen. Geeft dit geen resultaat dan kan men nog aan ged. st. schrijven. De voorzitter wenscht dit dadelijk te doon en handhaaft zijn voorstel. De heer Van Heijst voegt hem toe: hoor dan toch eerst den polder; het is geheel verkeerd zóó de zaken te drijven en altijd zijn eigen ik voorop te dringen bij andere gelegenheden, als de voorzitter tracht de beraadslagingen te rekken tot dat de 2 uur om zijn zooals in de vorige vergadering het geval was, ontziet hij zich niet alle zaken er bij te sleepen die m t de te be handelen zaken niets te maken hebben. Zoo werd er toen Lucifer en Beelzebub bijgehaald en maakte de voorzitter een verkeerde persoon lijke attaque dit komt niet te pas in een fat soenlijken gemeenteraad. De voorzitter antwoordt dat hetgeen hij in de vorige vergadering gezegd heeftwel onbedacht was maar dat hij er niets van terugneemt; hij heeft niets personeels gezegdoverigens vreest hij noch Lucifer met zijn aanhang noch zijn klauwen. Wfe is Lucifer? niet de redactie van de courant want 't is buiten hare verantwoorde lijkheid als men hem met open vizier aanvalt zal hij zich verantwoorden met de duivel echter wil hij niei vechten. De heer Van Heijst zegt dat hij liever met de duivel wil vechten dan met den burgemees ter met de duivel zou misschien nog iets aan te vangen zijn, maar met den burgemeester niet. Spreker herhaalt zijn voorstel om een com missie te benoemen. De heer V. d. Heijden kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel Van Heijstmits men tot grondslag der onderhandelingen tus- schen den raad en den buitenpolder neme de tussehen die twee corporaties gewisselde stukken; niet het rapport Schevichavendaar dit te een zijdig is. De heer Van Heijst heeft zelf aan den comm. des konings voorgesteld de quaestie door den waterstaat te doen onderzoeken. Toen is de ingenieur Schevichaven door ged. st. daarmede belastdeze heeft zich van die taak gekweten en zijn rapport uitgebracht. Sprekers bedoeling is eene commissie te zieu benoemen om gecombineerd met het polderbestuur te trachten de zaak in der minne te regelen. Maar dit is niet mogelijk als de burgemeester er bij is die blijft eenzijdig op zijn standpunt staan als nu de comm. de zaken grondig onder zocht heeft, moet zij de zaak in den raad bren gen dan kan men met kennis van zaken aan gedeputeerden schrijven. De heer Quirijns keurt het niet goéd dat het dag. bestuur geheel van het onderzoek zou zijn uitgesloteu. Èr is toch niets tegen dat de heer Vau Es daaraan deelneemt die zal dikwijls inlichtingen kunnen geven. De voorzitter zal eerst zijn eigen voorstel in stemming brengen en dan dat van den heer Van Heijst. De heer Van Es merkt op dat, als eerst eene l commissie de zaak met den polder onderzocht l en dit onderzoek tot geen goede uitkomst leidde dan het voorstel van den burgem. nog in aan merking kon komen. De voorzitter zegt dat zijn voorstel het slot is op de verstrekte inlichtingen. Wat overigens de heer Van Heijst gezegd heeft dit zal hij nader bespreken als het voorstel Van Heijst aan de orde is. De heer Van Es doet uitkomendat ged. st. als 't ware een gecombineerde commissie vragen. Hij wenscht het dus eerst met eene commissie te probeeren alvorens aan ged. staten te schrijven. De heer Van Biel voegt hierbij dn het heel goed mogelijk is dat de commissie tot dezelfde zienswijze komt als de voorzitteris dit zoo dan kan men antwoorden in den geest van diens voorstel. De heer Van der Heijden vraagt of de heer Van Es mede naar Mr. Bergman geweest is en of het gedane voorstel uilgaat van het dag. bestuur of van den, voorzitter alleen. De voorzitter antwoordt dat het van hem persoonlijk uitgaaten dat hij er de verantwoorde lijkheid gaarne van op zich neemt't is woor delijk het advies vau Mr. Bergman. De heer Timmermans herinnert dat ged. st. er op aandringen om met den polder te onder handelen. De voorzitter zegtdatwaar het licht zoo helder schijnt als hierhij niet zwijgthij vraagt of de zaak niet duidelijk iseerst neemt de polder dc overeenkomst aan en later wordt dit ontkend. De heer Zijlmans antwoordt dat dit is gesihied omdat geen enkele der gestelde condities is vervuld. De voorzitter vraagt wie dit zegt? De vorige vergadering heeft hij moeten hooren dat de maker van het bestek V. d. Heuvel, verklaard zou hebben zijn eigen werk niet meer te herkennen. De heer Zijlmans antwoordt dat dit zoo is. De voorzitter zegt dat hij alle stukken verza meld heeft en men daar inlichtingen kan vinden. De voorzitter brengt zijn voorstel in stemming. Het wordt verworpen daar hij zelf alléén er voor was. Hierna wordt ingevolge het voorstel Van Heijst eene commissie benoemd van 3 leden. Gekozen worden de heeren Van der Heijden met 10 Quirijns met 8 en Timmermans met 7 van de 10 geldig uitgebrachte stemmen; een briefje was in blanco. De heer Van der Heijden geeft in overweging in zijne plaats een ander te benoemen, daarbij geen plau heeft eene enkele bijeenkomst bij te wonen. De heer Van Iersel wijst er op dat de vergadering reeds twee uren geduurd heeft, waarop de leden uiteengaan. dustrieelen, zooals Chagot te Montceau, Schneider te Creuzot, Blanchet te Epinacworden „de jakhalzen van het kapitaal" genoemd. Aan het slot wordt gezegd dat het de vaan der internati onale is die omhoog gehouden wordt en dan volgt hetLeve de sociale revolutieLeve de regeeringloosheid Iemandaan wien pakken met exemplaren van dit oproerig stuk waren gezonden om die verder te verspreidenzekere Jean Rancier, is gepakt. Te zijnen huize heeft men een aantal brieven gevonden die de justitie vermoedelijk op het spoor zullen brengen van de hoofddaders van dit komplot. De regeering heeft maatregelen genomen om eeue herhaling der onlusten te Montceau-les- Mines te voorkomen. Er zijn troepen derwaarts gezonden die patrouille-dienst doen over eer.e groote uitgestrektheiden dc woning van alle getuigen die geroepen zijn voor het gerecht ver klaringen af te leggen wordt door de gewapende macht beschermd. Het proces der beschuldigden zal den 18 dezer voor het hof van assises te Chalon-sur- Saone een aanvang nemen. De prins de la Moskowa, Napoleon Edgar Neyvierde zoon van den vermaalden maar schalk van Napoleon I, is dezer dagen op 71 'jarigen leeftijd te Parijs overleden. Hij werd in 1848 ordonnans-officier van den toenmaligen president Lodewijk Napoleonbij de stichting van het tweede keizerrijk aide de camp des keizers, later brigade-generaal en in 1863 divisie-generaaltotdat hij zich in 1871 uit den dienst terugtrok. In 1859 werd hij tot senator gekozen. Bij haar jongste verblijf te Parijs bracht de gewezen keizerin Eugenie den trouwen aanhanger van haar huisdie toen reeds door de genees- heeren opgegeven waseen laatst bezoek. Er zal nu eerlang een begin gemaakt worden met het wegruimen van de overblijfselen der Tuileriën het „natuurwoud in het midden van Parijs" waarvan de bekende schrijver Flam- marion eenigen tijd geleden zulk een schilder achtige beschrijving gaf. en Frankrijk het eens zijn geworden, zal aan de andere mogendheden worden gevraagd of ze nog eene conferentie noodig achten. De akte van beschuldiging tegen Arabi en diens medeplichtigen is nog niet gereed. Het is zeer de vraag of de krijgsraad deze week zal kunnen bijeenkomen. Het Egyptisch gouvernement schijnt er nog niet iu te hebben toegestemd dat Arabi door een Engelschen advocaat zal worden verdedigd. Het lietna eerst, niet geheel onleuk, toestem ming te hebben gegeven tot toelating der advo caten „als toeschouwersaan Maletden Britschen consulweten dat zeer ernstige be zwaren tegen de toelating van vreemde advocaten bestouden en dat men liever Arabi en diens medebeschuldigden in handen der Engelsche gailitalre autoriteit wilde stellen, opdat deze over hem recht zoude spreken dan toe te stemmen in eene dergelijke schikking. Wegens een en ander is de verdere behandeling van het proces voorloopig verdaagd. Het besluit van den khedive tot driemaande- lijksche verlenging van den wissel-termijn heeft de goedkeuring verworven van alle staten die in Egypte in de internationale rechtbanken zijn vertegenwoordigd of er handelsbelangen hebben. De politie te Cairo heeft alle speelhuizen doen sluiten, 't Geschiedde op aandrang van Engel sche zijde. Den 24sten a. s. hervat het Engelsch parle ment zijne zittingen en reeds verzonden de whips of opzweepers der beide partijen hunne gebrui kelijke uitnoodigingen aan de geestverwanten om toch vooral dadelijk en iu grooten getale op te komenwijl gewichtige zaken aan de orde zijn. Men weetdat een voorstel tot wijziging van het reglement van orde door de regeering zal worden ingediend en dat de oppossitie voorne mens is de Egyptische aangelegenheden ter sprake te brengen. Uit het gerechtelijk onderzoek omtrent den moord op de beide deurwaarders Huddij te Mullayhadruma in Ierland gepleegd, is gebleken, dat de oude Huddy bij den laatsten pachter dien hij namens Lord Ardilaun zijn hoeve deed ontruimen door een steen ernstig aan het hoofd gewond en daarna deerlijk geslagen werd. Een der aanwezige vrouwen ried hem voor zijn ziel te biddentoen een der mannen naar hem toetrad en vier pistoolschoten op hem loste, die hem onmiddellijk doodden. De jongere Huddy nam toen hij zijn groot vader vermoord zagde vluchtmaar hij werd achterhaaldmet het hoofd tegen een hoop steenen geslingerd en daaropevenals de oude man doodgeschoten. Een menigte dorpelingen was getuige van het schouwspelmaar niemand kwam tusschenbeide. De beide lijken werden in zakken gedaan en naar Longh Mash gebrachtwaarbij een man die nu een der getuigen isgedwongen werd te helpen. Men gelooft, dat de voornaamste schul digen aan deze misdaad twee mannen zijn die nu gevangen zitten. Het vonnis, door het crimineel gerechtshof van Versailles geveld in zake den beruchten moord van Pecq waarbij Fenayron de moor denaar van den apotheker Aubertter dood zijn vrouw Aubert's vroegere geliefde die bij de misdaad behulpzaam was, tot levenslangen dwangarbeid en zijn broeder Lucien als mede plichtige tot zeven jaren tuchthuisstraf werden veroordeeld, werd, zooals men weet, door het hof van cassatie vernietigd dat de zaak naar de rechtbank van gezworenen te Parijs verwees. Deze heeft thans opnieuw uitspraak gedaan en Fenayron en zijn vrouw tot levenslange tucht huisstraf veroordeeldmaar Lucien Fenayron vrijgesproken. Opnieuw is er te Montseau-les-Mines en in den omtrek een oproerig plakkaat op de muren aangeslagen, Van de heftige taal van dit stuk kan men zich geen denkbeeld vormen als men het niet gelezen heeft. De oproeping tot de werklieden begint met de woorden „Medebroeders in ketenen De groote in- Te Templin in Pruisenwerd Vrijdag door middel van aanplakbiljetten bekend gemaakt dat er dien dag, van 2 tot 5 ure, in de groote zaal vau het Schuttershuis eene brood-tentoon stelling zou worden gehouden. Er werd bij vermelddat de toegang voor iedereen open stond zonder entreegeld. Deze aankondiging verwekte veel opziendaar niemand iets van eenig plan i oor eene tentoonstelling had gehoord. Spoedig echter vernam men wat er van de zaak was. Er had zich in stilte eene commissie ge vormd die aldaar ter plaatsezoowel als te Berlijn en in eenige andere stedenbrooden had doen opkoopenzonder dat de bakkers wisten waartoe. Al die brooden waren nu ter bezichtiging nedergelegdmet de noodige aan wijzing om iedereen het verschil in prijs en qualiteit te doen zien. De bakkers vonden het zeer ongepast in zulk een plotselingen onvrijwil- ligen wedstrijd te worden betrokken maar het lag er eenmaal toe en de tentoonstelling ging door. Naafloop daarvan werden al de brooden aan het armbestuur te geschenke gezonden. Naar The Times verneemtbestaat gegionde hoop, dat, in zake de regeling van het toe komstig lot van Egypte tussehen Frankrijk en Engeland eene vriendschappelijke overeenstem ming zal kunnen verkregen worden. Ook de Berlijnsche berichtgever van Daily News laat zich in dezen geest hooren en ver wacht eene spoedige verstandhouding. Te Berlijn, zegt hij verder, worden England's eischen als zeer gematigd beschouwd. Wanneer Engeland Waalwijk» 18 October 1882. Wij kunnen niet nalaten de collecte, die het algemeen armbestuur morgen, Donderdag, langs de huizen der ingezetenen zal houden, in hunne milddadigheid aan te bevelen. De nood is groot en dringend de kas van het armbestuur is leeg, het gemeentebestuur mag niet helpen zonder machtiging van ged. st., die echter dezelve niet verleenendaar zij van het beginsel uitgaan dat de armenzorg aan de kerkelijke en particu liere liefdadigheid moet worden overgelaten. Als ieder volgens zijn vermogen bijdraagt, kan spoedig eene nog al aanzienlijke som in onze gemeente worden bijeengebrachtdit hebben we tijdens den jongsten watersnood gezien. We vertrouwen dat de meer gegoede gemeentenaren, nu het hunne medeingezetenen geldt, niet minder zullen, geven dan bij genoemde gelegenheid. Aan den heer M. J. Tiggelman te Drunen, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend ah leeraar aan de Rijks normaalschool te Waal wijk. Omtrent het eerste van de wetsontwerpen tot herziening der kieswetverneemt het Va derland nogdat het ontwerp eene verdeeling van de kiesdistricten naar den census in vijf klassen voorstelt. Voor de eerste klasse wordt een census van f 60 aangenomen, voor de tweede klasse een census van f 40 voor de derde een van f 30voor de vierde van f 24 en voor de vijfde van f 20. De census van f 60 zal geëischt worden in de gemeenten Amsterdam Rotterdam en 'sGra- venhage. De censns van f 40 wordt ingevoerd voor de gemeenten UtrechtGroningen Arnhem Leiden, Haarlem Leeuwarden Dordrecht, DelftSchie dam en Middelburg. De census van f 30 zal gelden voor de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's-Hertogenbosch Zwolle Gouda Alkmaar Zaandam Harlingen Sneek Vlissingen Go- rinchem Goes Bolsward Dokkum Zierikzee Hoorn en Purmerend. De census van f 24 zal bepaald worden voor de gemeenten Deventer KampenBredaZut- fen Amsfoort, Roermond, TielZalt-Bommel AssenMeppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen Friesland Noordholland Zuidholland en Zeeland, voor zoover deze hier boven niet zijn uitgezonderd. De census van f 20 zal gelden voor alle an dere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aan tal kiezers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. In een buitengewoon Politieblad is gesigna leerd Johannes Godefridus Engels, oud 47 jaren, commissionnair in granen en hout te Amsterdam, geboren te Weesp gestalte lang en zwaar, haar en wenkbrauwen grijsachtig zwart, oogen blauw grijs neus van voren rond afloopendmond groot, lippen dik, aangezicht en kin rond, kleur vaal, baard grijsachtig, heeft een litteeken op den rug en op een zijner beenentengevolge van het zetten van koppen. Tegen hem is bij vonnis der arrond,-rechtb. te Amsterdam, dd. 12 Oct. jl., rechtsingang met bevel van gevangenneming verleendter zake van bedriegelijke bankbreuk en misbruik van vertrouwen. Hij wordt uit Amsterdam vermist sinds 4 Oct. jl. en was toen gekleed met blauw phantasiepak en phantasiehoed zijn ondergoed is met roode letters gemerkt J. G. E. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporingaanhouding en telegrafisch bericht. Daar het niet geheel onaannemelijk is dat de gesignaleerde zich van het leven heeft beroofd, wordt bij ontdekking van een lijk, met boven genoemd signalement overeenkomende, onmiddel lijk bericht daarvan door voornoemden officier van justitie verzocht. In ëen buitengewoon politieblad komt de volgende bekendmaking voor Bij een namaker van valsch bankpapier zijn inbeslag genomen eenige valsche bankbiljetten van f60 en een dergelijk biljet van f100. Die van f60 zijn alle gemerkt C* R. 2150, geda teerd 3 Oct. 1878 geteekend door de heeren

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2