Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Egypte. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. voorbereidende „heiligheid-vergadering hielden ingezakt, waardoor allen nederstorïten. Velen werden ernstig gewond maar er waren geen dooden. Onder het talrijk publiek dat reeds in de benedenverdieping vergaderd was, ontstond groote opschudding, die nog vermeerderd werd door de onhandigheid van iemand, die bij ongeluk de gaslichten uitdraaide. Gelukkig werd de paniek bezworen door de muzikanten, die een der meest geliefde liederen begonnen te spelen, hetgeen de gemoederen wat tot bedaren bracht. Voor de gewonden was spoedig voldoende geneeskundige hulp aanwezig. Het aantal der ongelukkigen is nog niet met juistheid op te geven. Uit Bombayin Britsch Indie, wordt be richt, dai al de manschappen van het leger, die daarheen gezonden werden, door de politie zijn ingerekend, omdat zij, tegen het uitdrukkelijk verbod der overheidluidruchtige optochten hielden in het door de inlanders bewoonde ge deelte der stad. Een onlangs te Leipzig overleden dame, lrau Monds, heeft haar vermogen, van 5 a 6.000.000 mark, aan den staat vermaakt, en de regeering heeft bepaald, dat de eene helft der rente ge bruikt zal worden tot ondersteuning van lieden uit de arbeidersklasse en de andere helft ten behoeve vau vrouwen uit de beschaafde standen. Te Crefeld is den 18u dezer de SO.OOOsle inwoner geboren. Bij die gelegenheid begaven zich de burgemeester en de wethouders naar de woning van de nieuw geborene en overhandig den aldaar aan de ouders de bewijzen voor dè inschrijving eener geldsom voor den nieuwen burger. De stad gaat in de laatste jaren met reuzenschreden vooruit. In 1855 telde zij nog slechts 30.000 inwoners. BERLIJN, 26 October. Thans is de uitslag van 417 verkiezingen bekend. Onbekend is nog de uitslag van o. a. Frankfort, Halle, Hohen- zollern, Benthen, het Oberlahndistrict. Minister Maynach is op 2 plaatsen gekozen, verder zijn ook gekozen de ministers Lucius en Kameke. Totaal ongeveer 130 conservatieven, 54 vrije- conservatieven 87 centrum, 65 nat.liberalen, 19 secessionisten, 36 Fortschritt, 17 Polen, 2 Denen, 3 particulieristen en 4 van onbekende lichting. Het goederenvervoer op den Gotharde.poorweg neemt zoo snel toedat het rollend materieel geheel onvoldoende blijkt voor de behoefte en een aantal nieuwe waggons en locomotieven be steld moesten worden. Het verkeer vindt nu bij het tolkantoor te Chiasso aanmerkelijke ver traging maar dit zal waarschijnlijk veranderen, als in de volgende maand de lijn van Pino en Luinoaan den linkeroever van het Maggiore- meer naar Novara geopend iswaardoor de Gothardlijn in rechtstreeksche verbinding met Genua komt. De zitting der Oostenrijksche en Hongaarsche delegatiën is te Buda-Pesth geopend. Tot voor zitter der Oostenrijksche werd de heer Smolka gekozen, In de gemeenschappelijke begrooting voor 1882 zijn de gezamenlijke uitgaven op 117,910,768 florijnen geraamd waaronder voor oorlog alleen aan gewone 102,800,921 en aan buitengewone 8,774,621 florijnen. Na aftrek der inkomsten zijn nog honderd milioen florijnen noodig. Voor bezettings-leger is bijna 10 millioen meer noodig dan de gewone uitgaven in vredestijd bedragen. De Politische Correspondenz bericht over den moordaanslag tegen koning Milan van Servië het volgende Koning Milan arriveerde des morgens ten 11 ure te Belgrado en werd op plechtige wijze ont vangen. Een groote menigte wachtte reeds sedert uren aan de oevers van de Sava op zijne aan komst. Op de landingsplaats bevonden zich de koninginde kroonprins de ministers en het diplomatieke corpsalsmede de militaire en civiele autoriteiten de burgemeester en de ge meenteraad. Na op de gebruikelijke wijze be- ik echter geen trek meer, maar de kleine Aniula, die op mijn schoot zit, grijpt er begeerig naar. Ik laat het kind bij het eten en ga zelf weer zoo spoedig mogelijk naar het land. Een paar uren daarna komt er een dienstmeid aanloopen, bleek van schrik die me vertelt dat mijn kind op sterven ligt. Snel als de wind rijd ik naar. huismaar ik kom, mijn dochtertje ligt daar koud en stijf. 'tWas dood. Mijn vrouw houdt het op haar schoot en geen traan is in haar oog te bespeuren bleek en strak zit ze daar als een doode. Mariulade oude zigeunerin staat er naost en zegtHet waren krampen zooals dat bij kinderen wel meer gebeurt. Ik dacht dat mijn hart zou breken, maar ik hield me goedzooals 't een man past. Ik regel alles voor de begrafenis en ga naar den bidder. Daarop kom ik thuis zend mijn vrouw naar bedga zelf naast het lijkje zitten en blijf daar den ganschen nacht. Ik hoor het knetteren van de kaarsen en soms een zucht van mijn vrouw zoo gaat de nacht voorbij, 's Morgens regel ik alles in mijn huishouden en op het land woonde een zitting van het gerechtshof bij zooals mijn plicht is en kom daarna thuis. Daar zit mijn vrouw op de hurken op den grond en groet tc zijn begaf de koning zich met zijn gevolg naar de metropolitaan-kerk, toen er, op het oogenblik dat hij het gebouw wilde binnen treden, een schot viel. Het werd door de wed. van kapitein Markoyics gelost, die verleden jaar wegens deelneming aan een samenzwering ge fusilleerd was. Het schot miste en de koning begaf zich daarop in de kerkwaar hij den zegen van den plaatsvervangenden raetropolitaan ontving. De koningin echter viel iu onmacht en moest naar het paleis gedragen worden, waar de koning haar weldra volgde. Daarop begaf de koning zich ten tweeden male n ar de kerk om God voor zijn gelukkige redding te danken. De moordenares werd dadelijk gegrepen en het kostte der politie groote inspanning om haar aan de woede des volks te ontrukken, dat haar wilde lynchen. Of de weduwe Markovics in verbinding staat met de partij die den koning dwingen wil afstand van de regeering te doenis nog onbekend maar er bestaat geen twijfel dat zijn troon met gevaren omringd is daar de panslavistische oppositie 's konings sympathie nut Oostenrijk niet dulden wil en zijn verwijdering^ voor liet wedcraatiknoopen der geheime betrekkingen met Rusland noodzakelijk acht. De commissie van instructie te Cairo heeft Ali-bey en Ruchdi-pacha ir. verhoor genomen. Zij verklaarden eerst na het vertrek van Arabi en diens leger naar Kafr-el-Dowar bevel tc hebben ontvangen en wel van Suleiman-Daoud, om liet gebouw van de rrchtbank in brand te steken. Ze hadden evenwel daaraan niet voldaan, maar waren medegegaan naar Kafr-el-Dowar. Toen Arabi hun daar vroeg of zijn bevel was uitgevoerdantwoordde deze rechtschapenen bevestigend waarop Arabi zou hebben getuigd: „Goddank thans hebben wij dc meeste der Christenen en hunne huizen vernietigd." Dit zóu tot nu toe het ecnige getuigenis wezen voor Arabi's rechtstreeksche raedeplichtighein aan den brand van AIcxandrië. Arabi maakt zijne verdediging gereed en het getal getuigen a décharge., die uit Constantinopel verwacht worden neemt toe. Da Egyptische regeering is volstrekt niet voornemenswelke pogingen de Porte ook moge aanwenden van het proces af te zien. Engeland deed aan Egypte een nieuw voorstel betreffende de samenstelling der ^internationale commissie tot regeling van de quaestie der schadeloosstellingen. Volgens dit voorstel zouden Engeland en Frankrijk evenals de overige mo gendheden ook Griekenland en de Vereenigde Staten elk eenen vertegenwoordiger in die commissie hebben terwijl de „kleinere staten" collectief zouden worden vertegenwoordigd. De voorzitter en onder-voorzitter der commissie zouden Egyptenaren wezen. Volgens The Times, die echter wel eens meer zegt dan hij juist kan verantwoorden zal de eind-uitslag der reorganisatie van Egypte waar schijnlijk veeleer beperking dan uitbreiding van des sultans gezag over dit land zijn. Het blad bericht verder, dat de Britsche regeering aan Frankrijk heeft te kennen gegeven dat zij geen bezwaar heeft tegen de afschaffing van de bestaau- de en instelling van Fransche rechtbanken te Tunis maar dat ze niet kan toestaan dat het handels-tractaatdoor Engeland met Tunis gesloten eenige wijziging onderga. Volgens Daily News rukt de zoogenaamd „valsche profeet" van Soudan, na een Egyptisch leger te hebben verslagen met eene aanzienlijke macht in noordelijke richting op. 't Loopt er dus heendat de Engelschen ook hem nog zullen moeten bevechten. uit den trein te springen was een wisse dood cu bleven zij dan kwamen zij zeker in de vlammen om het leven. De machinist zag dat het eenige middel tot redding was naar de locomotief terug te keeren, en den treiu tot staan te brengen. Hij nam een kloek besluitklom door de vlammen heen naar de locomotief.... en een oogenblik later stond de trein stil. De passagiers waren be houden maar de redder van hun leven werd akelig verbrand in den waterbak gevonden waarin hij terstond na het verrichten van zijn koene daad gesprongen was. Er moet s echts weinig hoop zijn dat hij herstellen zal. Toen de trein eenmaal stilstond was de brand spoedig gebluscht. De naam van den wakkeren machinistdie wel verdient alom met eer ge noemd te worden is Joseph A. Sieg. In Philadelphia worden toebereidselen ge maakt om den tweehonderdsten verjaardag van het ontschepen van Francis Daniel Pastorius feestelijk te vieren. Pastorius was_ degeen die de eerste Duitschers naar de nieuwe wereld overbracht en die zich in Pennsylvanie nederzetten. Hijeen intieme vriend van William Penn stichtte in het begin van 1582 een maatschappij, die haar zetel te Frankfort aan de Main had en die den aankoop van gronden in Pennsylvanie beoogde. Het duurde niet lang of hij kwam zelf in Pennsylvanie over en kocht vijf en twintig duizend acres grond ter plaatse waar zich nu de stad Germantown bevindt. Op den 6den October van het jaar 1683 nu kwamen de eerste Duitsche immigranten, dertien familiënten getale van vijftig personen en zij vestigden zich op een stuk gronddat bijna zes duizend acres groot was. Weldra volgden anderen en het duurde niet lang of de kolonie nam meer en meer in bloei toe. Pastorius werd tot burgemeester van de kleine gemeente gekozen. In het jaar 1732 richtte Christoffel Sauer die lid van de kolonie was de eerste Duitsche courant in de Vereenigde Staten op. Deze courant had tot titel de Hochdeutscher Penn- sylvanischer Geschichtschieiber (de Hoogduitsche Pennsylvanische Geschiedschrijver). l)e eerste complete Duitsche bijbel in de koloniën werd door Sauer in het jaar 1743 te Germantown gedrukt. Pastorius werd te Germantown begraven. Een der poorten wordt naar hem genoemd. Waar schijnlijk zal die poort bij de feestendie in October van het vólgende jaar zullen plaats hebbenwel prachtig versierd worden. Een daad van echten heldenmoed is Zondag op den Pennsylvanie-spoorweg verricht door een machinistdie waarschijnlijk ten koste van zijn eigen levenzes honderd passagiers het leven redde. Op de locomotief ontstond brand door te fel opstoken van het vuurde stoker en machinist vluchtten in hun eersten schrik over den kolen wagen heen naar een der passagierswaggons, en lieten de locomotief onbeheerd. De trein reed sneller en sneller en de vlammen wakkerden door de trekking ontzettend spoedig aan. De doodelijk verschrikte passagiers zagen geen uitkomst, want WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag in de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen 1 Zondag op het meer. Heinze. 2 Alt Niederlandisches Lied. Kremser. 4 Donau Walzer. Strauss. staart op het lijkje met droga oogen; ze had veel van een krankzinnige. Ik wil zc doen opstaan en haar troosten maar ze vliegt over eind schreeuwt woest „Raak me niet aan en snelt naar buiten. Verwonderd kijk ik haar na, maar ik denk ook: Och, ze was altijd zoo raar en stilde smart vertoont zich bij haar ook op een eigenaardige manier. Daarop ga ik weer zitten en ik kau mijn smart lucht geven; ik heb toen lang geweendTranen zijn een groote weldaad na dien tijd heb ik niet meer Kunnen weenen Weer staart de beschuldigde voor zich uit. Dan zucht hij diep en vervolgt. In 't schemeruur sta ik op en ga naar den bidder om met hem het laatste over de begra fenis van morgen af te spreken. Ik neem het zijpad over den akker. Daar hoor ik achter een heg iemand kermen. Wie is daarroep ik. Ik ben'tMariula, antwoordde de heks. 't Is God of de duiveldie u hier heen voert. Maar 't kan me ook niet schelen al moet ik ook zelf aan de galghij en zij moeten er ook aan gelooven. Hier lig ik hij heeft me halfdood geslagen, die vervloekte Alexa, omdat ik mijn eerlijk verdiend geld van hem gevorderd Waalwijk 25 October 1882. /De heer J. W. Smijerseerste onderwijzer aan de openbare school alhier, heeft als dusdanig zijn eervol ontslag tegen 1 December aan den gemeenteraad gevraagd. De heer Smijers is benoemd tot hoofd der openbare school te Dreumelen heeft verleden Dinsdag deel genomen aan het vergelijkend examen voor gelijke betrekking te Drunen. Vergunning, Naar wij vernemen is er dezer dagen tegen de houders der buffetten van de eeiste en van de tweede kamer van de staten- generaal proces verbaal opgemaaktwegens het zonder vergunning ten verkoop voorhanden hebben van sterken drank. Men verwacht dat bij de de eerstvolgende bijeenkomst van de tweede kamer de afgevaardigden die gedurende de lange namiddagzittingen in de koffiekamer zich zooals dit vroeger ongestraft kon geschieden, aan het buffet met een „bittertje" zullen willeu ver kwikken eveneens aan eene vervolging wegens overtreding v->n de drankwet zullen blootstaan indien dit al niet zal worden voorkomen door zich inmiddels voor de buffetten het vergunnings- heb het geld voor het vergif, dat ik aan Xenia heb gegeven. Is het dan mijn schuld dat het kind gestorven isen gij niet het vergif was toch goed. Heks riep ik uitwat zeg je daar O, jij wijze man zegt ze spottend vermoedt ge dan werkelijk nog niets Weet ge dan nietdat uw vrouw u haat, dat ze u alleen om uw bezittingen genomen heeft? Van dien ander houd ze meerdan van u ze houdt het nu met den ouden leelijken Alexaze hebben u willen vergiftigen ik heb hun het vergif aan de hand gedaan. De haren rezen me te berge je liegt gil ik eindelijk. Ze lacht honend. Overtuig u maar Ga naar huis en zeg aan uw vrouw dat ge voor uw ambt naar de stad moet en eerst morgen terugkomt. Dit doet ge na tuurlijk nietmaar ge komt binnen drie urer. ferug en ik weddat gij ze bij elkaar zult vinden.Hoe mij te moede wa9, ik kan 't niet beschrijven zoo iets kan niet gezegd worden ik ga naar huislaad mijn pistolen geef mijn tweeden knecht bevel om in te spannen en zeg tot mijn vrouw Ik kom eerst met de begrafenis terug. Maar bij de eerste de beste herberg op de weg laat ik ophouden en ga terug door storm en wind. Het venster der slaapkamer is flauw recht te verzekeren. Hartverheffend zal het zijn voor eene natie, die 22 millioen gulden 'sjaars aan accijns op het gedistilleerd betaaltindien men voortaan aan beide zijden van het Binnenhof, op de deuren die toegang geven tot de beide kamers der volksvertegenwoordiging, evenals op de gemeenste kroeg zal kunnen lezen het woord, „vergunning. (N. R.) Uit Samalangan wordt gemeld, dat de toestand daar zoo hachelijk is dat op één dag, alléén door de landmacht, 75 granaten werden verschoten en een stoomboot met spoed om reservemucitie is afgezonden; 50 man versterking zijn derwaarts gezondende vijand dringt tot ongeveer 150 pas van de benting vooruit en beschiet de onzen met brandende pijlen zoodat eenige soldaten met bluschmiddelen op de rieten daken post moeten vatten. De Missigit der be vriende Atjehers te Analaboe is in brand gestoken en vernield. Het hoofdproduot van den landbouw in Groningerlandis de aardappel. Vooral de veenkoloniën leveren een enorme quantiteit van die aardvrucht. Twee derde van 't aanwezige bouwland is er telken jare met aardappels bepoot en van den aardappel hangt het af of de boeren al of niet kunnen verklaren een goed jaar te hebben gehad. Dit jaar blijkt niet zoo heel gunstig te zijn. Wel is de opbrengst bevredigend, doch de fabrikanten van aardappelmeel zijn tegenwoordig traag in het koopen. Werd door gaans f 1.00 en meer sommige jaren zelfs f 1.50 door hen per mud betaald, thans willen ze 70, hoogstens 75 cent geven. Neemt men in aanmerking, dat er eene menigte landbouwers zijn, die 10 en 20 duizend mud en meer van hun land hebben geoogstdan begrijpt men welk een misrekening het iswanneer zij 20 a 30 ct. minder voor het mud krijgen. Dat loopt iu de duizenden. Uit Assen meldt men Ten gevolge van den grooten aanvoer van aardappelen te dezer stede besteedt men thans voor beste eetaardappelen slechts f 1.20 a 1,30 per heet. De Drentsche aardappelen zijn thans in de llollandsche steden zeer gezocht. Door de rechtbank te Dordrecht is de notaris P. H. C. Van Noorden te Papendrecht, sedert 6 October afwezig, geschorst voor den tijd van drie maanden op grond dat hij zich langer dan den hem bij de wet toegestauen termijn van zijn standplaats verwijderd heeft en is de heer N. A. C. Slotenmaker, notaris te Sliedrechtaangewezen om het noodige te ver richten ten aanzien der minuten enz. van eerst- genoemden notariswiens tegenwoordige ver blijfplaats niet bekend is. (D. Ct.) Naar men verneemtis de politie den persoon op het spoordie dezer dagen te Mid delburg een horlogemaker heeft opgelicht. De man schijnt zich te Rotterdam op te houden, Uit Haren en Megen wordt gemeld De Groene Dijk is doorgestoken zoodat het kwel- en boezemwater uit de polders Huiaeling, Neerloon en hooger op nu zonder oponthoud naar Den Bosch stroomt. De militairen ver trokken ijlings om de groote en nutlelooze ar moede die zij leden daar de schildwachten over de uitgestrektheid van bijna een uur per schuit moesten worden uitgezet bij een genoegzaam geheel geïnundeerd terrein, zoodat zij aanhoudend van boven en van ouder nat waren, terwijl de toestand benoorden en bezuiden dezen beruchten dijk toch gelijkelijk ellendig is. De Maas is weer wassende en staat bij elke weergesteldheid aan den dijk; zoodat de veldvruchten genoegzaam verkweld en verrot zijn een toestand die voor LiraburgNoord-Brabant en een gedeelte van Gelderland sedert 6 jaren dezelfde blijft. Het stoomgemaal der polders Dieden en Deursen werktofschoon van een goede constructie gebrekkig doordien er bij voortduring accidenten plaats hebben en een ferme directie ontbreekt. Ir. den waterloopwijk Stokhasselt, onder Tilburg, is het lijk van een 70-jarig man aan den heikant wonendegevonden. Waarschijnlijk is hij door de aldaar 's avonds heerschende duisternis in den waterloop gegleden en heeft hij alzoo een noodlottig einde gevonden. Men schrijft uit Eindhoven Tengevolge der verregaande baldadigheden, die alhier eD in de omstreken schier eiken nacht gepleegd worden is door het gemeentebestuur besloten de politie te versterken door de aan- verlichtik kom dichter bij en bemerkdat het maar de lichtschijn isdie van het kistje door de open deur valt. En de stem van den verteller stokt weermaar dan roept hij het met een ontzettend heldere stem uit op vijf passen afstands van het lijk zag ik mijne vrouw met AlexaIk zie 'ttrek de haan overmik en schieteerst haardan hem bliksemsnelbeiden geven den geest. Daarop ga ik naar binnen en sleep zijn lijk voort, opdat niemand de ontzettende misdaad van die twee zou zien. Dan sta ik langlang op de lijken te staren. Daar hoor ik op eens naa9t me Bravo Jancu bravo. Mariula was naar binnen geslopen. Toen heb ik ze geworgd omdat zij ook schuldig was. En daarna ben ik naar Thodika gegaan.En nu smeek ik uzou het niet mogelijk zijn dat men mij uit genade ter dood veroordeelde Het was niet mogelijk Jancu werd tot levenslangen dwangarbeid in Okna veroordeeld. De gezworenen hadden na negen uren beraadslaagd te h bben met acht tegen vier stemmen het schuldig uitgesproken. Er ontbrak dus maar èèn stem tot de vrijver klaring. (Slot.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2