Nummer 88. Zondag 5 November 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. K Bekendmakin g BUITENLAND. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Gemeenteraad van Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Ham burg. Reclames 15 centperregel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende het 3e kwart, van 1882. Naar Duitschland. J. Gradussen. Keulen. Kunnende de briever. door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1883 den raad is aangeboden, en gedurende 14 dagen voor eenieder ter lezing ter secretarie is nedergelegd. Het gemeentebestuur voorn. De secretarisDe Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 2 November 1882. OPENBARE VERGADERING op Dinsdug 31 October 1882, nm. 6 uur Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter brengt Ier tateleen verzoek schrift van Th. Van Delft en een van H. Meulkens, waarin zij verhooging vragea van traktement als leeraar aan de teekenschool alhier. Burgem. en wethoudeis stellen voor beide adressen te stellen in handen der teekenschool-commissie en dezelve te behandelen bij de begrooting. Conform besloten. De voorzitter deelt mede dat door den com. des konings benoemd zijn tot leden van het collegie van zetters de heeren A. C. Zijlmans en Jud. Timmermans Wz. Ingekomen een schrijven vau den onderwijzer J. W. Smijerswaarin hij tegen 1 December a.s. eervol ontslag verzoekt. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter zegt dat de haven nader onder zocht is en thans volkomen in orde bevonden. Burgem. en weth, stellen voor den aaunemer geen bijslag te geven de premie uit te betalen en de beloopen boeten, ten bedrage van f139, toe te passen. Conform besloten. De voorzitter biedt, namens het collegie van burg. en weth., den raad aan de gemeentebe- grooting voor den dienst van 1883. Zij bedraagt in ontvangst f33.117.84, in uitgaaf f33.117.69. Waarschijnlijk batig slot f 0,15. De raad benoemt eene commissie van drie leden, die de begrooting zullen onderzoeken. Gekozen worden de heeren Jud. Timmermans, Van Heijst en Hoffmans. De voorzitter deelt mededat de raadscom missie, benoemd in de vergadering van 16 Oct. jl. om met het polderbestuur in overleg te treden over de havenquaestierapport omtrent hare werkzaamheden heeft uitgebracht. Het rapport wordt voorgelezen. Uit hetzelve blijkt.- dat de commissie verschillende bijeen komsten gehad heeft met het polderbestuur en dat zij haar best gedaan heeft om de onder handelingen tot een bevredigend einde te brengen; verschillende voorstellen werden door haar en door het polderbestuur gedaan. Het laatste voorstel van het waterschap is van den volgenden inhoud lo. de gemeente zorgt voor het voortdurend onderhoud in goeden staat van de beschoeiingen van de havenkaden 2o. de gemeente behoort onmiddellijk rop te ruimen den grond op de Oosterkade geworpen. Beide punten geheel voor rekening van de gemeente. 3o. Tegen eene bijdrage van f1300,door de gemeente te betalen, wordt de verbetering van de Oosterkade door den buitenpolder uitgevoerd; 4o. de buitenpolder geeft eene tegemoetkoming aan de gemeente, voor den weg ir. de Putsteeg, van f 500. Alles onder goedkeuring van stemgerechtigde ingelanden en gedep. staten met handhaving der voorwaarden, gestipuleerd in den brief van 30 Maart jl. De commissie kon zich met dat voorstel niet vereenigen en stelde op hare beurt voor dat de gemeente f 300.inplaats van f 800.zou bij dragen tot verbetering der Oosterkade, tervijl de gemeente zich zou belasten met het wegruimen van het zand, onder behoorlijke vrijwaring. Ook dit voorstel blijkt niet voor inwilliging vatbaar te zijn. De commissie concludeert dus om hee ren gedep. statenter voldoening aan hunne missive van 7 September jl., in kennis te stellen met de gevoerde onderhandelingen tot het treffen van een vergelijk, met opzending van alle stukken, welke tot opheldering van het geschil kunnen strekken en heeren gedep. staten te verzoeken daarop te dienen van bericht en raad. De voorzitter dankt de commissie voor het beleid en de goede zorg, waarmede zij hare taak volbracht heefthij stelt voor het voorstel van het polderbestuur voor kennisgeving aan te nemen en verder te handelen overeenkomstig de con clusie van het rapport. De heer Van Heijst wijst er op dat het water voor ue Cieur siaai. ixci kau, heden die gedep. staten wachten nog wel 3 of 4 weken duren rer zij op deze stukken zullen antwoorden. Als de raad nu reeds kon besluiten dat zand weg te ruimen dan kon de polder beginnen de kade tegen schade te voorzien het overige kan dan geschieden als het antwoord van gedep. staten is ingekomen. De voorzitter antwoordt, dat op verzoek van gedep. staten een commissie benoemd is. Zij hebben antwoord verzochtdit kunnen wij nu geven. De staten kunnen het wel volhandig hebben, maar zullen toch wel een oogenblik tijd vinden om deze zaak te behandelen. In alle geval is het zaak te antwoorden. De heer Hoffmans zou het goed vinden den grond zoodra mogelijk op te ruimen met het oog op het water. Het kan daar niet blijven liggen zonder schade toe te brengen aan de haven of aan het daarneven gelegen land. Hij meent ook dat de commissie er niet tegen is hetzelve onder vrijwaring weg te ruimen. De voorzitter zegt, dat de polder van de ge meente dien grond gevraagd heeftde gemeente heeft hem geleverd hij is dus eigendom van den polder. Als nu de polder dien grond niet kan gebruiken iets wat zeer goed mogelijk is, dan is daaromtrent reeds een minnelijke aan bieding gedaan. Er is namelijk gezegd, dat als de poldar den grond niet kan gebruiken, hij hem gerust op gemeentegrond kan overbrengen; spreker raadt overigens ten zeerste zich met dien grond in 't geheel niet in te laten. De heer Zijlmans meent uit het gesprokene te moeten opmaken, dat die grond een lastpost voor de gemeente zou zijn. Het tegendeel is waar. De losplaatsten Westen der haven is nog niet half hoog genoegals nu de gemeente 1000 meter grond kan krijgen alleen voor de kosten van vervoeris dit een groot voordeel voor haar zij zal het op geen rndere manier zoo voordeelig krijgen. De voorzitter antwoordt, dat het op 't oogen blik de vraag niet is wat voor- of nadeelig is. De gemeente moet zich in alle geval onthouden. Er is niets tegen dat de polder het zand op gemeentegrond overbrengt. Maar als de ge meente het daar moet laten weghalen kan dit, volgens zijne berekeningvoor niet minder dan 45 cent per meter geschieden. De heer Van der Heijden meent uit het door den heer Zijlmans gezegde te mogen opmaken, dat de gemeente nooit voordeeliger grond kan krijgen dat de polder hem aan de gemeente codeau wil doen is dit zoo dan heeft hij er niets tegen. De heer Zijlmans zegt dat het voorstel van den polder duidelijk is. De voorzitter vraagt waarom de polder niet ronduit gezegd heeft//de grond door de ge meente geleverd bevalt ons niethaal hem weg", dan had de zaak. een heel ander verloop ge kregen. Als de polder kan overgaan om zijn voorstel te wijzigen, dan zal hij, voorzitterhet zelve dadelijk bij den raad in behandeling brengen. 't Is dus best den polder tijd te laten op zijn vorig voorstel terug te komen en een ander te doen. Hij heeft altijd schrik zijn handen aan dien grond te steken. De heer Van Heijst zegt dat de polder met dat zand niets kan doen. De polder heeft ge vraagd zand tot verzwaring en verbetering der kade geen drijfzand. - Nu zou de polder dat zand terug moeten brengen en verdere kosten maken. De heer Van Es oordeelt het moeilijk over die zandquaestie te sprekenwant het een is met het ander verbonden. Maar aan ged. st. te antwoorden is zeker goed. Water kan er wel komenmaar dan moet de polder maar weten wat te doer.wij willen den polder een bergplaats voor het zand geven daarmede uit. De heer Zijlmans zegt dat er geen sprake kan zijn dat de polder geen arbitrage ran ged. st. zou wenschen het polderbestuur heeft zich van 't begin af tot ged. 3t. gewend, de polder is dus ten zeerste voor arbitrage van ged. st. maar ook wenscht de polder dat het zand zou gauw mo gelijk weg zijom de kade te kunnen vóórzien. De voorzitter verklaart de zaak genoegzaam VUU5<.1>V/U1 ---j te stellen van de geheele zaak; met arbitrage laten gedep. zich niet in zij geven alleen raad. Verder debatteeren helpt niet. Hierna wordt de concl. van het rapport der comm. bij accl. aangenomen. De heer Van der Heijden zou voorstellen de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen en zich nogmaals met den polder in contact te stellen opdat hij zijn voorstel wijzige met het oog op het gevaar van het water. De voorzitter antwoordt dat het polderbestuur bij machte is daaraan een einde te maken, door een ander voorstel te doen. Zooals hij reeds vroeger zeidezal hij het dadelijk in behande ling brengen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. 't Heet nu wederomdat de zittingen der Eransche kamers den 9den a. s. wel met eene mir.isterieele „verklaring" zullen geopend worden. Omtrent den inhoud evenwel lekt nog niets uit en het stuk moet waarschijnlijk ook nog worden opgesteld. Noodzakelijkerwijze evenwel zal daarin van de betreurenswaardige gevolgen moeten worden ge waagd van de gisting in het Zuiden die nog steeds voortduurthoewel sedert eenige dagen van geen geweldadigheden meer werd vernomen. De diplomatieke benoemingen, waarop het ministerie-Duclerc reeds sedert eenigen tijd liet wachtenhebben voor een deel plaats gehad. De gezant bij het Vaticaan de heer Desprez trekt zich terug en de Fransche gezant te 's llage de heer Lefèbvre de Behaine vervangt hem. Baron de Michels gaat den heer Andrieux te Madrid vervangen terwijl de oud-afgevaar digde Legrand tot gezant te 's Gravenhage is benoemd. In Parijs vermindert de typhus nog niet. Op het oogenblik worden er niet minder dan 2143 lijders aan die gevreesde ziekte in de gasthuizen verpleegd en er zijn reeds verscheidene gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Charles Rochefort heeft een collecte ge houden voor de huisgezinnen te Montceau les Mines, die van hun hoofd beroofd zijn door de wreede politie. Was't geweest uit medelijden met de vrouwen en kinderen, onder wie er velen zijn die aan het revolutionair gedrag van hun man of vader hoegenaamd geen schuld hebben, we zouden de daad van den Lanterneman onder philanthropie kunnen rangschikken. Nu niet 1 Toch zullen de 3000 frs., die is verzameldte Montceau les Mines zeker welkom zijn. Figaro heeft een dag of wat geleden een artikel opgenomengetiteld Les Comédiens en geschreven door een jong doch reeds bekend schrijver Octave Mirbeau. De „vereenigde too- neelisten" te Parijs zijn daarover vreeselijk boos en Figaro heeft het dan ook raadzaam geacht, te verklaren dat de schrijver voor dat artikel geheel alleen aansprakelijk was. Dit is volgens den heer Mirbeau echter een leugen en de hoofdredactie van Figaro zou hem gevraagd hebben het te schrijven. Natuurlijk wordt de zaak te Parijs druk besproken. De acteurs hebben een vergadering gehoudenwaarin zij hunne afkeuring van 's heeren Mirbau's daad hebben betuigd en deze heeft zich daarop „te hunner beschikking gpsteld." Men is benieuwd of de zaak met een duel tusschen den schrijver en den acteur of tusschen den schrijver en zijne hem verlochenende redactie zal afloopen. Dat er een duel volgen zalbehoeft geen betoog." Te Lyon zijn zeven oproermakers onder beschuldiging van moord en twee wegens te vertrouwelijken omgang met dynamiet gevangen genomen. De Fiansche regeering heeft tal van voorzorgsmaatregelen doen nemen. Alle publieke gebouwen bruggen spoorwegen tunnels en monumenten worden streng bewaakt en de KftTtf hfédfl/1 ecF&ttl wMittnr," m- -up een deel der „onlusten" in Frankrijk een eigen aardig licht werpt. Een oud-officier te Amiens ontving dezer dagen het berichtdat zijn huis en hijzelf verbrand zouden worden, omdat „la justice du peuple" aldus besloten had. Een ijverig onderzoek werd ingesteld het bedreigde huis bewaaktdoch alles zonder dat men verder iets bemerkte. En wat bleek Een jongen van goeden huize, die door den officier eens beleediga was, had den „brandbrief" geschreven Er bestaat kans dat de meubelmakers van de Parijsche voorstad St. Antoine met hunne patroons tot een vergelijk komenen zoo de dreigende groote werkstaking van 40,000 man voorkomen wordt. Maandag hièlden afgevaar digden van beide partijen een bijeenkomst, en Donderdagavond zal een tweedebeslissende samenkomst gehouden worden. Wij hebben le Courrier de Cannes van 29 October voor ons liggen en vinden er aangrij pende bijzonderheden vermeld van de verwoes tingen door de overstrooming en den orkaan veroorzaakt. Den geheelen ochtend van den 27sten was de regen kletterend neergeslagen tegen den middag viel het water in nog heviger mateen ten 2 ure waren het stroomen die beneden kwamen. Korten tijd er na had het water in sommige straten eene hoogte van 50 centimeter bereikt, en in de Rue de la Yapeur en in de Rue Chaband stond het plotseling meer dan een meter hoog. De beekjes waren tot een vloed gezwollen en de vloeden hadden zulk een grooten toevoer van water gekregen dat zij in hunne door den storm versnelde vaart zich met geweld een weg baandenmuren sloopende boomen ontwortelende en huizen omverhalende en ia brokstukken met zich voerende. Hoeveel persomen bij de ramp zijn omgekomen, valt nog moeilijk te bepalen. Tot Zaterdag avond had men zes lijken gevondenmaar zeker was het dat er achttien personen vermist werden. Onder de lijken had men gevonden die van een koetsier en zijn vrouw. Men verhaalde dat de man hec gevaar niet zoo nabij achtendeen uit den kelder nog eenige zaken willende redden, daarheen ging en er weldra gevolgd werd door zijne vrouw. Toen beide daarna zich wilden verwijderenvonden zij den toegaug versperd door een dam die zich gevormd had uit aan gespoeld hout of meubelstukken, Het water al meer en meer wassendeging over het hoofd van het echtpaaren zoo vonden beiden den dood. Vóór dat ze de eeuwigheid ingingen hadden zij elkander omstrengeld. In dien toe stand vond men hunne lijken. In de haven reden de schepen achter hunne ankers. De schade te Cannes wordt in een bericht in de Dóbats op 1,200,000 frs. geschat. De zes gevonden lijken werden op kosten van

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1