Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. UITVOERINGEN. de stad begraven, De winkels waren ten tecken van rouw gesloten. Het verkeer op den spoorweg tussclien Cannes en Nice was tengevolge van de schadedie de storm den 27sten aan den weg had toegebracht, tot den 29sten 's avonds geslaakt. Van dat uur werd de dienst echter weer regelmatig voort gezet. Ook uit veD andere plaatsen van Frankrijk zijn allertreurigste berichten ontvangen omtrent de verwoestingen door den storm en de over strooming teweeggebracht. Bijna allerwege aan de kust spreekt men van vergane schepen. Uit Manilla is officieel bericht outvangen, dat door den jongsten typhoon die aldaar gewoed heeft, twintig koopvaardijschepen vernield zijn. Daarbij hebben een honderdtal zeevarenden het leven verloren. Reeds moeten 21 Spaansche Cortes-leden van naam Serrano's nieuw programma onder teekend hebben. Sir Beauchamp Seymourde Engehche ad miraal schijnt toch het pairschaphem wegens zijn verdiensten in den Egyptischen oorlog aan geboden maar te zullen aannemen. Hij zal zich Lord Alcester noemen en een schoone we duwe wordt eerlang Lady Alcester. Sir Garnet Wolseley neemt den titel „Lord Wolseley van Egypte" aan. Over Londen ontlastte zich deze week eene ware wolkbreuk. De regen kwam in stroo men neeren de straten werden in rivieren verkeerd. Wederom trad de Thames belangrijk buiten hare oevers. Te Miihlhausen zijn twintig jongelui gevangen genomen en men verwacht nog meer arrestaties, daar het aan het licht is gekomen dat tal van lotelingen in den laatsten tijd in drie streken bedrog hebben gepleegd, door bij de definitieve keuring andere, „afkeuringswaardige" jongelui, in hunne plaats te zenden en zoo vrij van dienst te geraken. Onlangs werd tp Munster eene voordracht aangekondigd van een Amerikaanschen natuur kundige Dr. Redfield waarin hij zou spreken over het „ongeloof in de- natuurkunde", de leerstellingen van Darwin en Vogt bestrijden en zijn nieuwste wetenschappelijke ontdekkingen aanschouwelijk zou voorsiellen. Hij zou o. a., om den invloed van c-lectriciteit op den planten groei aan te toonen in 45 minuten een rijpen appel uit e n pit doen groeien enz. Een vrij talrijk publiek was door die aankondigingen wachten en toen eindelijk het ongeduld van van het publiek ten toppunt gestegen was, bleek hetdat Dr. Redfield zich met de ontvangen entree-gelden uit de voeten had gemaakt. Omtrent de vernielingdoor den storm van 27 October in het dorp Grindelvvald aangericht, schrijft een ooggetuige aan den Berner Bond dat niet alleen het dorp, maar de geheele streek van daar tol Burglauei.cn een waar tooneel van verwoesting oplevert. Evenals in beide genoemde plaatsen liggen ook te Itramen verscheidene Luizen in puin van vele is het dakwerk en verder bovengedeelte weggeslagen en voor 't overige hebben alle huizen geleden. Van een groot woonhuis te Burglauenen zijn geheele stukken door den storm letterlijk afgerukt en 200 schreden ver weggeslingerd. Het school gebouw te Itramen ligt geheel in elkaar. Hier en daar zijn groote oppervlakten geboomte ver nield. Het hooi in de beschadigde schuren is door den regen bedorven. Ook de omstreken van Lugano zijn dien nacht door storm en slagregen geteisterd. Ten gevolge van den sterken toevloed van bergwater was de stand van het meer zoodanig gestegen dat een groot gedeelte der stad overstroomd lag. De ladingplaats der stoombooten bij het Hotel Washington heeft zoo zwaar geleden dat men haar heeft moeten verlaten en cr voorloopig een ander terrein tot ligplaats i3 ingericht. Ver scheidene grootere en kleinere vaartuigendie men had gereddoor ze op den wal te laten halen waar zij met kettingen en touwen stevig werden vastgelegdzijn daar wel blijven liggen, maar bij de overstrooming door den hoogen golfslag vol water geloopen en meest zwaar be schadigd. Met het oog op de talrijke spoorwegon gelukken die in den laatsten tijd plaats had den, heeft het Zwitsersche spoorwegdepartement per circulaire aan alle spoorwegdirectiën last gegeven alle tot dusver bekende en doelmatig bevonden hulpmiddelen tot vermeerdering van de veiligheid van het verkeer in te voeren. Toen de namiddag-sneltrein BernLucern den 15 October uit eene kromming het station Littau naderde, zag de machinist een klein kind midden op den weg staan wendde terstond het Heberlemsch remwerktuig aan, met het gelukkig gevolgdat de trein op een afstand van 30 m. van het kind stii bleef staan. Dit remtoestel wordt zeer geroemd. Bij den Kantonnalen raad van Zurich is een, door 11.999 stemgerechtigden geteekend, verzoekschrift ingekomenwaarin een referen dum (volksstemming) gevraagd wordt tot weder invoering der doodstraf. In Zwitserland hebben de berichten over de connecties welke de oproerlingen te Mont- ceau .met de revolutionairen te Génève zouden hebben de gemoederen zeer in beweging ge bracht. Wel hechtnaar het heetde bonds raad niet veel gewicht er aan maar hij heeft toch inlichtingen van het bestuur van Génève gevraagd. De berichten over den toestand in Tyrol luiden steeds treuriger en treuriger, en het blijkt nu dat het hard beproefde land door nieuwe rampen is bezocht geworden. Volgend de laatste tijdingen steeg het water te Bruneck tot een ongekende hoogte en overstroomde het kerkhof met zulk een geweld dat de kisten en lijken werden weggespoeld. Uit Linz wordt bericht dat de Drau buiten hare oevers is getreden en den straatweg onder water heeft gezet. Het Schilderachtige Toblach verkeert in het grootste gevaaren de plaatsjes in het Ampezzodaldie in September gespaard zijn gebleven moeten het thans dubbel ontgelden. Te Dölsach zijn vele menschen verdronken en het water vloeit ia de straten van Brixen. Uit Bolzen wordt bericht dat dc rivieren steeds wassend blijven en de communicatie zoowel naar het Zuiden als naar het Noorden is afgebroken. Tegen de woede van de 31 2 meter hooge Etsch en van Eisak zijn de in der haast opgerichte dammen en dijken niet bestand en de reparaticwerken welke de Zuiderspoorweg sedert September heeft laten uitvoeren zijn wederom vernietigd. De communicatie over den Brenner is op het oogenblik afgebroken daar de lijn tussclien Trente en Lavis is ingestort. Evenzoo is het verkeer op de lijn BotzenMerau voor onbepaalden tijd geschorst. Het zoo schoone Puslerdal wordt eveneens door groote gevaren bedreigd en de inwoners nemen overal de vlucht. De spoörwegtreinen zoowel als de posten hebben opgehouden in dit dal te verkeeren daar alle wegen blank staan. Het hulpcomitédat zich juist bij het begin der catastrophe te Kirchbach bevond is ingesloten en wordt door het water gevangen gehouden. Het ten noorden van den Brenner gelegen gedeelte van Tyrol heeft eveneens veel van het water te lijden, hoewel niet in die mate als de zuidelijke districten. Dc berichten uit Karinthië luiden niet veel gunstiger. Ook daar hebben de onop houdelijke regenbuien de rivieren buiten hare oevers doen treden. Zoo wordt uit Klagenfurt bericht dat do Drau al het omliggende land overstroomd heeft en den spoordam tussclien Linz en Oberdrauburg heeft stuk geslagen. Beken en bergstroomen die in September geen onheil hadden aangerichtzijn thans tot snels'roomende rivieren aangezwollendie in het Möllthal en Gailthal vreeselijk verwoestingen aanrichten. Men i j.* I. 1'•»««»«- Tyrol en Karinthië geteisterd worden grooter is dan die in Septemberen dat als het weder niet verandert en de regens steeds aanhouder. dc overstroomingen zulk een uitbreiding zullen krijgen dat het land totaal geruïneerd wordt. Reeds voor dezen tweeden watersnood was een deel der bevolking van zuidelijk Tyrol voor nemens het land te verlaten daar de woedende wateren reeds toen op vele plaatsen de teelaarde hadden medegesleepl en de vruchtbare gronden onder keien en rotsblokken hadden bedolven zoodat thans wel aan geen blijven meer ti denken zal zijn. Dat milde gaven op verre na niet in staat zijn de gevolgen van zulk een ramp te vergoedenis duidelijkwant wat helpt een millioen waar een schade van meer dan 16 millioen moet goed gemaakt wordenen niet alleen de bevolking geruineerdmaar zelfs de grond vernietigd is. De rivieren laten niet, evenals in Nederland als zij uit hare beddingen zijn getreden vruchtbaar slik achter, integendeel zij bedekken in het ongelukkige Tyrol de akkers en weilanden met een laag zanddie alle groei kracht verstikt. Tyrol is evenals alle berglanden rijk aan natuurschoonheden maar zeer arm aan geld en goed zoodat de staat zich wel met het maken van dijken de regeling der rivieren en het aanplanten op de bergen zal moeten belasten, hetgeen met het oog op de vrij ledige schatkist lang geen gemakkelijke taak is. Maar tegenover de aan het huis Habsburg zoozeer verknochte Tyroolsche bevolkingdie bij zoo menige gele genheid bloed en goed voor haar keizer heeft veil gehad zou elke aarzeling misdadig zijn want het minste wat het rijk toch wel voor zijne bewoners kan doen is zorg te dragen dat de bodem waar zulke getrouwe harten kloppen, b iwoonbaar blijve en de bevolkiug in staat gesteld woide de vruehten van haar arbeid te plukken. En in dit geval verkeert thans het veelgeprezen en druk bezochte maar thans bovenal zeer te beklagen Tyrol. (N. R. Ct.) De rechtbank te Weenen heeft Hoiubek, een der hoofden van de anti-semietendie ouder beschuldiging van opruien van het volk terecht stond vrijgesproken. Hem en een an deren anti-semietSchoenener die als getuige was opgetreden werd bij het verlaten van het rechtsgebouw een ovatie gebracht door hun geestverwanten. De Oostenrijksche regeering heeft een half millioen florijnen ter beschikking gesteld voor de ongelukkigen die bij de overstroomiugen in Tyrol alles verloren hebben. Yoor verdere hulp zullen de noodigen voorstellen worden gedaan Volgens de te Rome verschijnende Opinione is uit het resultaat der verkiezingen gebleken dat het land zijn ondersteuning wil verleenen aan dc regeering en samenwerking verlangt tnsschen de monarchale en liberale krachten. De rechterzijde zegt het blad, komt nu in de kamer weder op dezelfde sterkte als voor de verkiezingen van 1880. De Popoio Romano zietwat de getalsterkte der partijen betrefttusschen deze kamer en dc vorige weinig verschil. Maar de nieuwe kamer zal toch een geheel ander aanzien hebben dan de vorige en eene gelijkgezinde meerderheid opleveren zoodat een degelijk bestuur gewaar borgd is. Volgens den Diritto wonnen de radicalen een tiental zetels. Volgens nadere berichten omtrent dc overstroomingen in Tyrol en Italiëstaat het water te Brunneck hooger dan ooit te voren op het kerkhof zijn grafsteeneu weggespoeld, en het gasthuis heeft men moeten ontruimen. Te Dölsach moeten verscheidene menschen om het leven gekomen zijn. De Etsch staat niet minder dan 3y2 nieter boven de gewone waterhoogte. De spcorwegdijk tusschen Lanis cn Trente is weer doorgebroken, en op verscheidene andere plaatsen is het spoor weg- en telegraalverkeer gestoord. -Verona wordt ook door overstrooming bedreigd, en de vlakte van Marengo staat geheel onder water. Men schrijft uit Catania Het schijnt dat de oude Mongibello uit zijn driejarigen slaap ontwaakt. Sedert twee dagen stijgt er een zware rookkolom uit dien grootsten krater van den Etna en des nachts ziet men duidelijk de vlammen en de gloeiende lava tietgeen een prachtig contrast vormt met den helderen hemel en den zachten maanlichtglans. Gevaar is er echter niet bij, omdat de uitbarsting zich bepaalt tot de hoofdkrater, die zich 3333 meter hovende oppervlakte der zee bevindt. Door de Russische regeering moet de uitvoer van paarden naar Oostenrijk en Duitschland verboden zijn en de minister van oorlog heeft aan dc gouverneurs der provinciën opgave ver zocht van de in hun gebied beschikbare paarden. Opnieuw schonk de Russische Czar aan twee politieke misdadigersPolivanoff en No- witzkyde doodstraf kwijtwaartoe ze veroor deeld warenen veranderde hij die straf in dwangarbeid in de mijnenvoor onbepaalden tijd. Het valt eenigszins raoeieiijk dit „gratie" te noemen. Iu den groot en schouwburg te Moskau heeft een ontploffiug plaats gehad gedurende een repetitie. Er werd gelukkig niemand gewond. Bij onderzoek is gebleken dat zij veroorzaakt werd door een dynamiet-patroon uie een ont slagen tooneelspeler bij den ingang van het tooneel had ffgnlaatst. -— E'Avenir mil. maakt melding van een curieuse proef in de rijkuust, die onlangs plaats vond in het hippodrome van Motokowde Longchamps van Warschau. Do generaal, com mandant der divisie te Warschauvereenigde ril. elf van zijn beste officieren en liet hen, zich aan het hoofd stellende, in sterken galop, zonder ander oponthoud dan den strikt noodigen tijd om vijfmaal van paarden te verwisselen in elf uren tijds een afstand afleggen van 255 werst, zijnde meer dan 262 kilometer. Zoowel voor als na dezen rijtoer werden de hoeren gewogen. Allen hadder. gedurende den rit een of twee kilo aan gewicht verloren alleen de generaal was niet in gewicht verminderd. De Britsehe gezant te Constantinopellord Dufferin is naar Egypte vertrokken om in overleg met consul Maletden dcsolaten Egyp- tischeu boedel te redderen. Minister Granville, noemt in een brief aan Maletdie aan den khedive moest worden medegedeeld Dufferin's zending een gevolg van de noodzakelijkheid om verschillende diplomatieke quaesties tc regelen die in verband staan met de ordening der Egyptische toestanden. Te Konstantinopel heeftgelijk zich begrijpen laathet bericht van Dufferin's zending groote sensatie veroorzaakt. De sultan ontbood on- middelijk zijne ministers en lietna langdurige beraadslagingen met hen den Britschen gezant ten paleize noodigen. Deze gaf daaraan gehoor en had met de ver schillende ministers een. kort onderhoud. Daarin gaf hij als voornaamste reden voor zijn vertrek op den ziekelijken toestand van den heer Malet. Men schijnt in de Tnrksche hoofdstad nog niet van zijne verbazing over het geval bekomen. Volgens the Standard is er dan oük sprake van, dat tengevolge van Dufferin's zending naar Cairo, het Turksche ministerie overweegt of het niet raadzaam wezen zou ook eene Turksche commissie derwaarts te zenden. Eer men evenwel te Konstantinopel met over wegen gereed is, zal Dufferin de zaak wel al geredderd hebben. Te Cairo is uit Soudan bericht ontvangen, dat de toestand niet zoo ongunstig is als eerst gemeld werd. Khartum wordt door den val- schen profeet nog niet bedreigd want hij be legert nog altijd de hoofdstad der provincie Kordofan. Binnen drie weken hoopt Baker- pacha 10.000 man bijeen te zullen hebben om naar het zuiden te vertrekken. Baker's ontwerp tot legerhervorming is door den ministerraad met slechts kieine wijzigingen aangenomen. WAALWIJK. Door de harmonie TEspérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Hiel worden uitgevoerd 1. Marsch l'austitain. Krein. 2. Passe partout-polka. Faust. 3. Scène et chceur de l'opéra Le Trouvére. Verdi. 4. Marsch op weg naar Lindenau. Behtiz. .Waalwijk 4 November 1882. Op de door burgem. en weth. aan den raad aangeboden geraeentebegrooting voor den dienst van 1883, komt een post voor van f 6000. voor aanleg van trottoirs, over eene lengte van p. m. 725 M. Verder is er op uitgetrokken f 500 voor het maken eener rioleering van de Poststraat tot aan de markt. De verbetering van deu weg tusschen de huizen van Van Bavel en Van Loon is pro memorie vermeld. De onderbouw voor de spoorwegbrug in den overlaat nadert zijne voltooiing. Het metsel werk is gereed alleen moeten nog eenige hard- steenen worden aangebracht. Met grond kan men dus verwachten dat het werk op den be paalden tijd, 15 November, gereed zal zijn. Naar wij vernemen zijn op de voordracht voor de betrekking van hoofd der openbare school te Drunen geplaatst1°. J. W. Smijers te Waalwijk 2°. Goossens, te Hilversum 3°. Klerks, te Vlijmen 4°. Prinsen, te Nijmegen. Wij maakten dezer dagen melding van het plan om de Noordbrabantsche stoomtramvia Capelle, Waspik en 's Gravemoer, te verbinden met de lijn DongenOosterhout, van de Zuider- stoomtrammaatschappij. Van dit plan zal vooreerst niets komen, daar de gemeenteraad van Waspik met^ 4 tegen 3 stemmen, besloten heeft de gevraagde concessie niet te verleenen. Particuliere belangeu schijnen bij het nemen van dit besluit zwaarder gewogen te hebben dan het algemeen belangmen ver trouwt daarom dat dc zaak toch, in weerwil van den raad van Waspikwel zal tot stand komen voorloopig echter heeft de bekrompen heid van inzichten \an eenige raadsleden de verbinding van verschillende nijvere gemeenten door een verbeterd communicatiemiddel ver hinderd. Een aantal ingezetenen der gemeente Nieuwkuik hebben de staten dezer provincie gewezen op de omstandigheid, dat de nieuwe dijk, na de doorbraak van 1880 aangelegd, veel kwel water doorlaat en naar hun oordeel voorziening vereischt. Zij verzoeken tevens, dat met spoed een onderzoek omtrent dien gevaarlijken toestand wnrrlp in<jv<ïtfi!(l toneinde de w^rkon te kunnen bevelen die het gevaar voor rampen kunnen afwenden. De commissie, benoemd in de op 4 Sept. 1S82 gehouden algemeene vergadering der Noord brabantsche maatschappij van landbouw en belast met bet onderzoek naar de doelmatigste en voor- deeligste wijze, waarop lijn- en raapkoeken, be nevens lijnraeel door de leden van genoemde maatschappij kunnen worden aangeschaft, onder waarborgen van gehalte maakt bekend dat zij tot de overtuiging is gekomen, dat de navolgende prijzen in verband met gehalte en onder voorwaarde van garantie, de laagste waren, namelijk A. Murwe ef zachte lijnzaadkoeken. I ad f125,met eene analyse van 30.4% eiwit en 11.8% vet, zuiverheid goed. II ad f 120.met eene analyse van 28.4% eiwit en 11.7% vet, zuiverheid goed. B. Murwe of zachte raapkoeken III ad f 102,50 met 32.7% eiwit en 11,7% vet, zuiverheid goed. IV ad f95.met eene analyse van 32.4% eiwit en 11.6% vet, zuiverheid goed. C. Lijnzaadmeel ad f 117,50 met eene analyse van 30,4% eiwit en 10% vet, zuiverheid goed. (Inclusief baal van 25 kilogram.) Alles franco station Tilburg, of dichier bij Utrecht gelegen stations. Contant of op 3 maanden tegen rentever goeding dat de leveranciers var. die waren zich hebben verbonden om te leveren geheel overeenkomstig monster, en wat analyse betreft volgens boven staande gegevens met dien verstande dat, indien aan de gegarandeerde gehalten niet beantwoord wordt, zij zullen vergoeden de som van 40 cent voor ieder procent eiwit en 20 cent voor ieder procent vet zoodra het gegarandeerd gehalte meer dan 2% verschiltzullende alsdan het geheele verschil in rekening worden gebracht. Het onderzoek geschiedt doordien brokken van uit het schip of wagen ter onderzoek aan het proefstation Wageningen worden opgezonden. De voorwaardenwaaronder die opzending geschieden moet, benevens regeling der kosten ad hoogstens f 6.voor ieder onderzoek, worden in overleg met het bestuur der afdeeling gere geld. Voor elke levering van 5000 kilogram zal door de maatschappij de helft der kosten van één onderzoek worden vergoed. De commissie spoort daarom met vertrouwen de ledeö aan om van bedoelde aanbiedingen gebruik te maken, waardoor toch, wat deraap- koeken betrefteen voordeel wordt verkregen van f 15.per 1000 kilo, daar de prijs in de geheele provincie minstens f 110.bedraagt. De prijs van de lijnkoeken is gemiddeld minstens f 130.en dan in het algemeen zon der gegarandeerd gehalte.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2