Nummer 89. Donderdag 9 November 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo Tan het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad ver ten tien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinek,Hamburg. Reclamesl5 centperregel Dokter de Paepedie voor eenigen tijd op den minnaar van zijn echtgenoote eenige revol verschoten losteis door de rechtbank vrijge sproken en onmiddellijk op vrije voeten ge3teld. Ook Belgie heeft zijne spoorwegdieven De politie te Brussel heeft twee spoorwegbe stellers aangehouden die beschuldigd zijn sinds eenigen tijd verscheidene ontvreemdingen van wijn en andere koopwaren begaan te hebben. Men had hen dikwijls flesschen wijn en zak ken zien afzetten in een huis der Anselmostraat. Eene huiszoeking in gemeld huis gedaan heeft eene groote hoeveelheid flesschen champagnewijn en andere koopwaren doen ontdekkendie in zijn genomen. Woensdag namiddag heeft in het Eden- theater te Brussel een ongeval plaats gehad dat de schrikkelijkste gevolgen had kunnen heb ben. Toen de voorstelling eenigen tijd aan gang was is een der lustersdie in het midden der zaal hangenlosgeraakt en op een orkestzetel gevallen. Men begrijpt de opschuddingdie door dit voorval in de zaal ontstond. Gelukkig had eene dame met een kind op den schoot juist die plaats verlaten om wat dichter bij het tooneel te zitten had zij eenige minuten langer ge wacht zij zou voorzeker met haar kind op den slag dood gebleven zijn. De man dezer dame, die zijn plaats niet verlaten had, werd lichtelijk aan den arm gekwetst. De luster van gegoten ijzerdie minstens 20 a 30 kilo weegt, viel van een hoogte van een tiental meters. Zaterdag heeft de nieuwe pauselijke nuntius Mgr. De Rende, aan den president der Pransche republiek zijne geloofsbrieven aangeboden. Hij gaf bij die gelegenheid aan den heer Grevy de verzekering van 's pausen bijzondere genegenheid ten opzichte van Frankrijk en den president. Z. H. had hem dan ook opgedragen voor beider voorspoed 's pausen beste wenschen over te brengen. In antwoord op een en ander verzekerde G révy den nuntius, dat bescherming van den godsdienst en bevestiging der uitmuntende betrekkingen met den H. Stoel het voortdurend streven der Fran- sche regeering zou wezen. Deze verzekeringen komen tamelijk wel over een met den inhoud eener circulairedoor den minister van onderwijs aan de prefecten verzonden, in zake het wegnemen der godsdienstige zinne beelden enz. uit de scholen. De minister ver klaart daarin, dat de diep in het hart des volks gewortelde traditiën moeten worden geëerbiedigd en dus de nieuwe wetdie de symbolen ver biedt langs geleidelijken weg moet worden ingevoerd. Van een //beeldstormerij" wil de minister niets weten. Gelijk reeds gemeld werd, laat de minister dan ook aan de prefecten de vrijheid het bestaande te laten zooals het is maar in de nieuwe scholen geen dergelijke sym bolen meer te doen plaatsen. De zittingen van het hof van appèl te Parijs zijn Zaterdag door den procureur-generaal Périvier geopend met eene sterk republikeinsche toespraakwaarin hij op krachtige wijze eerbied predikte voor de grondwet. De bladen zouden, wanneer een feit als dit geen betrekkelijke zeld zaamheid waser zeker niet met zooveel ophef van gewagen. In den jongsten ministerraad is beraad slaagd over het ontwerp tot reorganisatie der rechterlijke macht. In beginsel moet het, althans wat het personeel betreft, reeds door de leden van het kabinet zijn goedgekeurd. Het kabinet zalnaar thans bepaald is de kamers openen met eene verklaring en naar aanleiding daarvan de quaestie van vertrouwen Stellen. Uit Tunis wordt gemeld, dat de ministeriën van oorlog en marine zijn opgeheven en dat de eerste minister Mohamed Khasnadarvervan gen is door dan zeer Franschgezinden Siel— Aziz-Buattur. Het is inderdaad nog geen an nexatie maar de samensmeltingmen zal het toegeven wordt tamelijk ionig. Op allerheiligen en allerzielen, rekent men, zijn de Parijsche kerkhoven door 400,000 men- schen bezochtdie naar het schoon en vrien delijk gebruik, kransen en bloemen kwamen nederleggen op de graven van geliefde afgestor venen. Die dagen worden ook wel eens misbruikt tot ongepaste staatkundige demonstraties. Maar ditmaal is gelukkig niets van dien aard voor gevallen. De weikstaking in de voorstad St Antoine te Parijs wordt feitelijk als geëindigd beschouwd. Noch de patroons, nog de werklieden willen het tot een open breuk laten komenhoewel beide partijen nog op zekere concessiën blijven staan, doch ook hierover zal men het waarschijnlijk spoedig eens worden. Daarentegen luiden de berichten uit Marseille nog altijd minder bevredigend. Weder zijn een paar anarchisten in hechtenis genomen huis zoekingen gedaan en papieren in beslag genomen. Naar aanleiding van het voorstel tot af schaffing van het zegel in Frankrijkis bij het departement van financien te Parijs een onder zoek ingesteld naar de papierproductie over ge heel de aarde. Daaruit blijkt dat het aantal papierfabrieken 3985 bedraagt, en dat deze jaarlijks 962 mil- lioep kilogram papier voortbrengen, waarvan het verbruik zich verdeelt als volgt Drukkerijendagbladen 300 millioen kilogram, boekwerken enz. 176 regeeringen 100, onder wijs 90handel 120 nijverheid 90brieven enz. 52diversen 24. Totaal 952 millioen kilogram. De Gaulois geeft een sensatieartikel onder den titelDe nihilistische overstrooming in Frankrijk. Het aantal in Frankrijk verblijf hou dende Russische nihilisten wordt op 2000 ge schat. Het hoofd er van is prins Krapotkine dien Josiokoff, dr. Rouese en de scheikundige Goldenbergde eerste als secreteris ter zijde staan. De moord van den czaar isnaar luid van dat artikel, het eenige doel van Krapotkine. De overige leiders worden verder bij name ge noemd onder welke Mokrowitch bijzondere aandacht verdientdaar hij voor niets terug deinst en uitgekozen is om den czaar te ver moorden. Hij wordt door de geheime Russische politie te Meudon nauwlettend nagegaan. Het hoofd der Russische nihilisten te Parijs is zekere Krukoff. Het aantal leiders der nihilisten in Frankrijk bedraagt 179. De Gaulois wil dat de Fransohe regeering hen het land uitzette. Over het geheel heeft het artikel zoo weinig de aandacht der Parijsche bladen getrokken dat nog geen hunner het der moeite waard heeft geacht het over te nemen. Bekend is het echter, dat de Gaulois soms mededeelingen ontvangt van het Russische gezantschap te Parijsdoch bekend is het ook dat de geheime agenten die verschillende regeeringen, welke van nihilisten, socialisten enz. iets te vreezen hebbener in Frankrijk op Da houdendikwijls slecht inge licht zijn en opzettelijk overdrijven. Het plan van den overste Roudaire om een Noord-Amerikaansehe binnen-zee te vormen schijnt, na door de Fransche kamer-commissie te zijn verworpentoch nog een toekomst te heb ben. Op de jongste vergadering van het topo grafisch genootschap in de Sorbonnie te Parijs waarin de heer De Brazza een gouden medaille ontving, verklaarde de heer Lesseps zich zeer bepaald vóór het plan, dat hij even gemakkelijk uitvoerbaar als nuttig achtte. De binnenzee zou veertienmaal zoo groot worden als het meer van Genève. De visschers in de Middellandsche zee beginnen te klagen dat hunne zeevroeger vrij van haaiennu voi is van die roofvisschen. De haaien komen door het kanaal van Suez uit de Roode |zee en den Indischen Oceaan en lichten een verschrikkelijke slachting aan onder de vischsoortendie ook het best zijn voor voeding van den menscli. In een der bijkantoren van de posterijen te Parijs is Donderdagavond een stoutmoedige diefstal gepleegd. De ambtenaren waren juist bezig hun kas op te maken en maakten van de bankbiljetten a honderd francs pakjes van tien toen op eens een persoon zijn hand door het loket stak en twee pakjes ontvreemdde. Hij verwijderde zich zoo snel, dat men hem niet meer kon achterhalen en men ook niet kort bemerken wie de dief was. Een der medewerkers van Figaro, Georges Grison heeft, onder den titel P aris Horrible, een boek in het licht gezonden, dat belangrijke, maar vreeselijke, mededeelingen doet van de ellende in sommige deelen der wereldstad. Er bestaan daar huizen waarin 1500 huisgezinnen 4000 personen wonen", waar die menschen door elkander kroelende schrikkelijkste ar moede geleden wordt en de ergste zedeloosheid heerscht. Licht en lucht kent men daar niet en vaak staan bij slaapsteden waar de lieden die nog iets hebben slapenin den vroegen morgen tal van lieden, die dan bidden en smee- ken om in de warme //bedden" op hunne beurt al slapende het levensleed een oogenblik te mogen vergeten. De National meent te wetendat de regeering met een zeer eenvoudig programma voor de kamer zal verschijnen het zou alleen de punten bevatten, waarover alle republikeinen het eens zijn. Het gevaar voor een ministeri eele crisis bij de opening der kamer schijnt ge heel geweken. De Siècle verneemtdat de middelen in 's rijks schatkist toereikend zijn om in alle behoeften te voorzien. Ook de minister Tirard heeft aan de budgetcommissie een geruststellende verklaring afgelegd. Dc quaestie tusschen Frankrijk en Mada gascar schijnt eene nieuwe phase in te treden althans, wanneer het waar is wat verzekerd wordt, dat de Fransche regeering den afstand van een deel van dat eiland eischt en reeds eene expe ditie te Marseille wordt uitgerust, om, bij wei gering de kracht der wapenen te doen gelden. Het is echter moeilijk te gelooven dat zij tot zulk een maairegel zal overgaanwant al moge Frankrijk zich door de laatste gebeurtenissen op het eiland in hare belangen gekrenkt achten, de onafhankelijkheid van Madagascar is bij verdra gen nadrukkelijk door die mogendheid zelve erkend. De Engelsche bladeu berekenen, dat de oorlog in Egypte hun land een drie millioen pond sterling zal kostenzegge 36.000,000 gulden. Ze schikken er zich met gelatenheid in laat ons maar tevreden zijn zeggen ze als we er daarmee af zijn De oudste soldaat van het Engelsche leger is generaal Macdonaladie thans 99 jaar oud is. Hij maakt sedert 1808 deel uit van het leger. Te Waterloo bekwam hij drie wonden was langen tijd gouverneur te Sierra Leone en geniet nu nog een uitstekende gezondheid. Men bericht uit Durban dat de Trans- vaalsche troepen, die tegen Mampoer oprukken, wachten zullen met vechten tot de inboorlingen beginnen. De regeering verzocht aan den En- gelschen gouverneur de inboorlingen in haie handen te willen leveren die aan de grenzen haar gezag trachien te ondermijnen. Zelfs wei gert zij eene commissie te zenden, ten einde een onderzoek in te stellen naar den moord vaneen inboorling aan de westelijke grenzen. Intrigee- rende Europeanen moeten daar de hand in 'i spel hebben. De gezondheid van den Engelschen gouverneur moet door een en ander niet zeer gunstig zijn. De Duitsche bondsraad heeft het ontwerp ontvangen eener verordeningwaarbij de invoer van varkens stukken varkensvleesch en worsten uit Amerika verboden, wordt. Dit is uit vrees voor de trichinen. Voor den minderen man wordt het varkensvleesch er echter alweer duurder en dus moeielijkcr verkrijgbaar door. En dat waar het gevaar voor trichinen speciaal uit Amerikatoch niet zóó groot is dat het hon gerlijden noodzakelijk maakt. Het Keulsche karnaval beleett in 't vol gende jaar den 60sten gedenkdag zijner weder opstanding. Reeds worden ^plannen ontworpen om dat jubilaeum/luistervol te vieren. De pre sident der karnavalvereeniging heeft reeds alles voor een grooten gecostumeerden optocht gereed en ook andere feestelijkheden worden voorbereid, zoodat de pret doller dan ooit belooft te worden. De wijnfabrikant Heinrich Beekmante Frankendalwas beschuldigd «wijn" te hebben gefabriceerd uit waterglycerine gist, alcohol Arabische gom amandelen suikerooft, wijn steenzuur enz. De deskundigen hadden ia zijne kelder slechts twee vaten werkelijken wijn, maar des te meer eigen fabrikaat gevonden. Al wat hij aanvoerdehielp hem niets. Hij werd ver oordeeld tot 3Vo jaar gevangenisstraf, 2000 mark boete 'én de kosten van het procesdie duizenden mark bedroegen. Voorts werden 90,000 liter van zijn "wijn« in beslaggenomen, benevens al de ingrediënten die tot de wijn makerij worden gebruikt. Eindelijk werd hij ook nog veroordeeld de kosten te betalen van het plaatsen van het vonnis in verscheidene dag bladen. Naar verzekerd wordt, hebben Duitschland en Rusland opnieuw tot de Zwit9ersche regeering vertoogen gericht wegens het gastvrijheid ver- leenen op haar grondgebied aan socialistische en revolu'ionnaire vluchtelingen. De prins van Wales had voor eenige weken zijne beide z.onen naar Zwitserland gebracht er. hun een hotel in Ouchy aan 't meer van Genève, bij Lausanne, als woonplaats aange wezen. Het doel van hun verblijf in Zwitserland is het aanleeren der Fransche taal, diezooals men weetnergens zoo zuiver gesproken wordt als in Westelijk Zwitserland. Deze keuze eener woning in Lausanne heeft de inwoners van Genève zeer verontwaardigddaar de prins van Wales zelf in Genève heeft gestudeerd, meenden zij het voorrecht te moeten hebben ook de op- voeling zijner zonen te voltooien. De prins liet echter antwoorden, dat in Genève te veel speel holen waren aan welker verleiding hij zijne zonen niet wilde blootstellen. De Zwitsers keken vreemd op hun neus toen zij dat hoorden want nog kort geleden was met veel ophef officieel verzekerd dat in Zwitserland geen enkel speelhol aan te wijzen was. Thans i9 een on derzoek ingesteld en blijktdat de prins van Wales uitstekend ingelicht was. De 1 en 2 November worden door de belijders der verschillende gezindten beschouwd als dagen, die uitsluitend aan de herdenking der afgestor venen gewijd zijn. De gewoonte om de graven der overledenen te versieren en er op te bidden, wordt gevolgd door katholieken protestanten en Israëlieten. Er bestaat in dit opzicht geen enkel confessioneel verschil. Is in andere jaren dé toevloed naar het uitgestrekte centrale kerkhof zeer grootditmaal was de aandrang nog veel aanzienlijker nu de herfstzon nog eenige warmte gaf en zoovelen behoefte gevoelden om de plek te bezoekenwaar de ongelukkige slachtoffers van den brand in het Ringtheater begraven liggen. Het gemeentebestuur had zich met de versiering van dit graf belastzoodat een met bloemen getooide en door fakkels verlichte ka tafalk was opgericht. Op de trappen naar den sarkofaag waren honderden kransen neergelegd waaronder die van de stadwelke uit klimop

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1