Rusland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. camellia's en palmen bestond door haren reus- achtigen omvang aller aandacht trok. Het ge drang op die plaats was overgroot; want duizenden gevoelden behoefte om de noodlottige plek aan te staren er te bidden of er kransen neer te leggen. De plechtige stilte ouder die menigte werd van tijd tot slechts door het weenen van vrouwen en kinderen, die op den vochtigen grond knielende in de gebeden verdiept waren. De aandrang is overigens altijd het grootst bij de graven van hendie nog kort geleden gestorven zijn en zoo waren de graven var. den heldhaf tiger. maarschalk Maroicicdie zooveel tot de overwinning bij Gustozza in 1866 had bijgedragen alsmede die van den populairen tooneeldirecteur Eurst en de in muzikaler en philanthropische kringen bekende mevrouw Bösendorfer druk bezocht. Op dien dag is steeds de grafkelder der keizerlijke familie geopend en altijd is dan de kist, waarin keizer Jozef II rust, met de meeste bloemer. versierd. Voor de anti-clericalen en Duitsch gezinde bevolking van Weenen blijft deze vorst altijd haar lieveling, en de politieke gebeurtenissen der laatste jaren hebben aan die gevoelens steeds nieuw voedsel gegeven. Ook liet kerkhof op de Schmelzwaar de gesneuvelden van den opstand van 1848 rusten, wordt op dien dag vooral, door werklieden en studenten steeds druk bezocht. De geneeskun digen en de studenten in de medische wetenschap trekker, gewoonlijk naar het kerkhof te Hermals, waar RokitanskyOppolzerHebru en Skoda begraven liggen, die bij hun leven de geneeskunde zoozeer tot eer verstrekt hebben. Zoo zien wij dus op dien dag alle standen en raugen zoowel rijken als arfnen, hooggeplaatsten ah °nedrigen in de uitsluitende gedachte vereenigd om eenige uren aan de nagedachtenis van ge storven familieleden weldoeners of vrienden te wijden.' De cijfers trouwens geven u een denk beeld van de menschenverplaatsing naar het centraal kerkhotdaar op dien dag 4626 rijtuigen en 7GL tramwaggons er heen gereden zijn, terwijl de verbindingsspoorweg nog 15.000 personen vervoerd heeft. In het stadje Goisniet ver van Presburg, hebben hevige anli-joodsche onlusten plaats gehad. Twee dagen lang werden de aan joden toebe- hoorende"huizen en winkels geplunderd, waarbij ecn-e Israëlitische vrouw werd doodgeschoten. Daar de politie niet in staat was de orde te handliaven werd een escadron cavalerie gere- quireerd, dat de straten schoon veegde en twaalf belhamels gevangen nam. Ook nog in andere omliggende dorpen in Nynlas en Nagy Bela vonden onlusten plaatszoodat deze thans met inkwatiering zullen gestraft worden. De keizer van Oostenrijk zal eerlang een besluit uitvaardigen, waarin aan de overstroomden in Tyrol ruimer ondersteuning wordt verzekerd. Voorts moeten door de regeering maatregelen beraamd worden om voor het vervolg dergelijke rampen daar te lande te voorkomen. De toestand is ernaar meer en meer blijkt, uiterst treurig. Tal van huizen zullen instorten voor het water verwijderd isen uitgestrekte vruchtbare districten zijn in woestenijen herscha pen zoodat de ongelukkige inwoners geen land hebben om hun koren te doen groeien. Bij Drauburg dreigt een breede bergstroom al de dorpen op zijn weg te vernielen. Het watr rees slechts langzaam zoodat door de overstroo ming geen menschenlevens verloren gingen. Maar de werken tot herstel gaan met zeer groote be zwaren gepaard en in verscheidene dorpen zijn mannen die er mee bezig waren verdronken. Iu Karinthië is het even droevig gesteld. Te Kellerbergdat mede overstroomd isheeft een brand de nog gespaarde huizen vernield. De Neue Ereie Presse bevat twee kolom men telegrammen over de overstroomingeu in Tyrol en Karinthië. Overal staat het water hoogec dan iu het laatst van de maand Septem ber. Indien er naar Innichen geen hulp ge zonden wordt dan is de bevolking reddeloos verloren. Het water stroomt van de bergen op de dorpen neder. Om Trente staan alle spoor wegen onder water. Bij voortduring worden uit de Russische Ooslzee-provinciën berichten ontvangen omtrent brandstichtingen ten platten landemeest^ bij Duüsche grondeigenaars zoodat deze misdrijven dus eigenlijk meer een nationaal dan een agra risch karakter schijnen te dragen. Inderdaad bestond immer groote naijver tusschen hetDuitsche element in deze streken en de talrijke Letten en Esthen onder de bevolking. Naar het heet, heeft de Russische regeeringg last gegeven tot krachtige maatregelen maar de Duitschers, zeer wel wetende hoe vroeger van hooger hand de „nationale" beweging is aangemoedigd hebben daarin maar weinig vertrouwen. De bladen van Warschau maken melding van een ernstige botsing tusschen de Russische grenswachten en een aantal Israëlieten uit Hus- siatijD waarbij een douane en een Israëliet gedood en velen ernstig werden gewond. De oorzaak van deze schermutseling was smokkelarij. Uit Port-Said wordt geseind dat de Indische mail weer oponthoud ondervindt, daar alle schepen die uit het kanaal komen wegens de cholera •aan de quarantaine zijn' onderworpen. De Egyptische berichtgever van the Times gelooft niet aan de onschuldigverklaring van Arabimaar wel dat het process zal eindigen wegens gebrek aan bewijzen. De verdediging namelijk zal aanvoeren dat de bewegingdoor Arabi op het getouw gezet, aanvankelijk werd aangemoedigd door alle klassen der bevolking en de eigen familieleden van den khedive. Het zal aan de Engelsche advocaten niet moeilijk vallen meent de berichtgever ettellijke bewijzen hiervoor aan te voeren. De administratie der domeinen liet aan het ministerie van financiën wetendat alles nu geschikt is voor de betaling van de December coupon. Met de werving van zwarte troepen voor Soudan wordt voortgegaan en met gunstig succes. Onderscheidene Duitsche officieren zullen de expeditie tegen den „valschen profeet" mede maken. Generaal Alison heeft van de Egyptische regeering gedaan gekregen dat er onmiddellijk drie Engelsche officieren naar Soudan v erden gezonden om den toestand daar op te nemen. Engeland wil het was te verwachten ook daar optreden. Waarlijkhet heeft recht op de voortdurende erkentelijkheid van het Egyp tische volk De gouverneur van Khartoum heeft getelegra feerd dat de toestand zéér zorgwekkend is en een bericht dat men den valschen profeet ver slagen hadvan allen grond ontbloot was. De Britsche vereeniging tot onderdrukking van den slavenhandel heeft een belangrijken brief gekregen van haren Egyplischen correspondent dr. Schweir.furth over wien wij reeds vroeger schreven. Deze acht den toestand van Soudan ernstiger dan het pas gedempte oproer in noord- Egypteen daar hij beter ingelicht schijnt te worden dan de Egyptische regeeringis een krachtig optredeu tegen den Mahdi van zeer veel belang. „Al de Egyptische provincies ten zuiden en ten westen van Kartoum schrijft dr. Schweinfurth zijn ir. de macht der woeste fanatieke opstandelingen het loi van Khartoum zelf, dat laatste bolwerk van het Egyptische gezaghangt aan een draad het leger is tot de helft geslonken en gedemoraliseerd bovendien; het volk gelooft alleen in den valschen profeet. Valt Khartoum dan zal niets den Mahdi meer kunnen tegenhoudenhij zal tegen Cairo en tegen Mekka optrekken." Maar dan zijn de Ergelschen er immers i.og! Wanneer de verhalen van den correspondent der Engelsche vereeniging niet overdreven zijn, ver tellen zij in alle gevalle slechtswat ook van den buitenaf eveneens valschen profeet genoemden Arabi is opgedischt, die Egypte ook met volkomen ondergang bedreigde en in één slag door de Britten werd vernietigdom daarna als ledepop te dienen waarachter de Oostersche kuiperijen eu de Engelsche intrigues schuilevinkje, spelen. Reeds nu komen er berichtendie aan de schikbarende macht van den valschen profeet doen twijfelen. Vijfmaal heeft de Mahdi te ver geefs beproefd de hoofdstad van Kordofan te 'nementelkens werd hij en met belangrijke verliezenteruggeslagen. Volgens Daily News vertrekken er deze week 3000 man hulptroepen naar Soudan. Spoedig zouden er dan nog 5000 -vertrekken. Opnieuw komen onrustbarende berichten omtrent de toenemende en te Mekka hevig woedende cholera. Te Cairo ziet men in lord Dufferin een dictator die, aan de vroegere dubbele controle ean einde makend den khedive de wet komt stellen. Tot het laatste toe moet de sultan ge tracht hebben lord Dufferins overtocht tegen te houden. Toen hem dit niet gelukte moet hij nog eene poging hebben aangewend om te vernemen welke de voornemen» van het Engel sche gouvernement waren doch ook dat was te vergeefs, Lord Dufferin moet er zich toe be paald hebben den sultan te verzekeren dat men niets zou doen zonder de Porte: den souvereio.., „geconsulteerd" te hebben. Een poging van een volksmenigte in Kentucky, om op twee moordenaars de lynchwet toe te passen heeft zeer noodlotige gevolgen gehad. De misdadigers werden op een stoomboot vervoerdonder geleide van oen afdeeling sol daten. Het volk volgde lien op een andere boot. Het afschieten van een pistool door een jongen uit de menigte lokte een geweervuur van de soldaten uitwaardoor drie personen gewond werden en in hunne opgewondenheid schoten de soldaten nu ook op de burgers", die aan den oever van de rivier stonden toe te zien. Zes personen werden gedood en dertig anderen gewond. Men is terecht zeer verontwaardigd over het gedrag der soldaten, dat werkelijk onverklaarbaar is daar de gevangenen volstrekt niet in gevaar waren. Het is bekenddat de Amerikanen meer dan eenige andere natie ter wereld gebruik maken van ijs. Men krijgt eenig denkbeeld van de quantiteit van een „ijsoogst" aan de Hudsonrivieraan welker boorden voorraadschuren zijn gebouwd die gezamenlijk 2 millioen ton ijs kunnen bergen, als men weet dat in de „oogstmaand," Januari, gemiddeld tien duizend man aan den arbeid zijn, met twee duizend jongens, negenhonderd paarden en honderd stoommachines. Waalwijk 8 November 1882. Maandag avond ten 6 ure hield onze gemeen teraad epn openbare vergadering waarin o. a. besloten is tot oproeping van een eersten onder wijzer aan de openbare school alhiermet aan- teekening voor Ernnsch en Duitsch, op een salaris ran f800. Verder werd weer gediscussieerd over de haven. Het verslag geven wij om de uitgebreidheid der stukken in ons volgend nummer. De heer Buijs, gemeente-opzichter alhier, is in dezelfde betrekking benoemd te Arnhem. De voordracht voor de betrekking van hoofd der school te Drunen, in ons vorig rummer opgenomen is in zooverre onjuistdat de heer Klerks te Vlijmen No 2 en de heer Goossen te HilversumNo 3 is. De wachtmeester alhier heeft zich de laatste dagen onledig gehouden met het onderzoek naar onzedelijke handelingen door een ruim 40-jarig ingezetene van Besoijen gepleegd op meisjes van 6 14 jaar. Naar wij vernemen moet de ver dachte reeds op den weg van bekentenis zijn. -Naar wij vernemen is de commissie van rapporteurs omtrent de ontwerpen van wet tot regeling der nationale militie en schutterijen met haar omvangrijken arbeid reeds zoover gevorderddat het verslag van het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer nagenoeg voltooid is. De voornaamste taak het samenstellen vaD het rapport der zeer uitvoerige algemeene be schouwingen met de antwoorden der betrokken ministers is geheel ten einde g -bracht. Aan de vaststelling der onderdeelen wordt nog gearbeid. De minister van financiën is thans in zooverre hersteld dat hij naar wij vernemen nog in den loop dezer week naar de residentie zal terugkeeren. Volgens de Haagschs kroniex der N. Gr. Ct. zegt men dat H. K. II. prinses Hendrik zich tengevolge van de schikkingen met Z. M. d( n koning ten opzichte van Soestdijk, voorloopig te 's Hage komt vestigen maar ernstig er aan denkt zich weldra naar het buitenland te ver plaatsen. Wat de plannen van Z. M. aangaat rieze schijnen er geheel op ingericht om het verblijf in Den Ha«g in de toekomst tot het strikt onvermijdelijke te beperken. Voorloopig komt het vorstelijk gezin niet vóór 30 December in de residentie terug. Wie nog niet mocht weten waarom van regeeringswege geaarzeld wordt te erkennen, dat in Atjeh feitelijk een oorlogstoestand bestaat die kan het antwoord thans in 't slot van 's mi nisters beschouwingen naar aanleiding van het afdeelingsonderzoek zijner begrooting vinden. ZExc. zit er mee verlegen aan wien eigenlijk de oorlog verklaard zou moeten worden er zijn wel enkele oproerige hoofden maar die zijn te min om als oorlogvoerende macht beschouwd te worden. Ondertusschen maken zij het ons leger drommels lastigzou men zoo zeggen. De minister van waterstaat heeft de com missarissen des konings uitgenoodigd om voor taan bij het gebruik maken van diensten van landmeters voor het verrichten van werkzaam heden vreemd aan hunnen werkkringde hun daarvoor toe te kennen vergoeding op niet meer dan f 5 daags te bepalenbehoudens het decla- reeren voor gedane uitschotten en voor reis- eu verblijfkostenvolgens het kon. besluit van 8 November 1867 No 72. Bij den afrit van de brug aan den Singel te Amsterdam ontspoorde eergisteren middag ten gevolge van een kleine verzakking van den wegeen tramwagen. De spaakwaarmede men hem irf het spoor wilde terugbrengen, brak en veroorzaakte een der helpers een lichte ver wonding aan het been. Midden in het groote gewoel op dat oogenblik sloeg het paard van den expeditiewagen van het Nieuws van den Dag op hol en werden een man en een kind min of meer gekwetst. Het kind werd in de pastorie aan den Singel zoo goed mogelijk verpleegd en per rijtuig naar de ouderlijke woning vervoerd een man die per raderbaar naar het gasthuis werd gebrachtkon dat na weinige oogenblik- ken weder te voet verlaten en de derde kwam nagenoeg met den schrik vrij. Beide laatsten hadden vooraf in een. aangrenzende tapperij en een hoedenwinkel de noodige hulp ontvangen. Volgens de Antwerpsche Préeurseur is ergelijk wij onlangs mededeelden sprake van eene vermindering van het port voor dagbladen cn drukwerken tuschen België en Nederland. De Préeurseur keurt het plan onvoorwaardelijk goed en de Indépendance sluit zich daarbij aan. Naar aanleiding daarvan zegt het Nieuwsblad van den BoekhandelDat wij zulk een besluit ten zeerste zouden toejuichen spreekt vanzelf. Reeds meermaien hebben wij er op gewezen hoe de bestaande portrechten de verspreiding van wederzijdsche literatuur in den weg stonden dat de billijkheid eischte, waar een minder tarief voor gewoon briefport vigeerdeook couranten en ander drukwerk in zoodanige vermindering moesten deelen. Voor den Noord- en Zuid- Nederlandschen boekhandel zou bovengenoemde vermindering een groot voordeel zijnen de staat zou er financieel zeker niets bij verliezen een vermeerderd verkeer en debiet zou de in komsten op dat terrein eer doen toenemen dan verminderen. Met ongeduld zien wij dan ook de vermindering, ons door den Préeurseur voor gespiegeld te gemoeten waar de Noord-Ne- derlandsche boekhandel de laatste twee jaren alle krachten inspant om een drukker letterkundig verkeer tusschen beide landen te bevorderen, is de verwachting op eene meer billijke regeling der postwet tusschen bside landen zeer te ver klaren. Naar men verneemt zullen achthonderd Belgische industrieelen deel nemen aan de in 1883 te Arasterdam te houden internationale koloniale en .uitvoerhandel tentoonstelling, De bijzondere commissie uit de prov. staten van Noordbrabant belast met het onderzoeken van een door het heemraadschap van de Mark en Dintel ontworpen plan tot verbetering van de rivieren de Mark en Dintel en het graven van een uitwateringskanaal naar de Amervan groot belang voor den waterafvoer van Breda en de scheepvaart op de genoemde rivieren heeft thans haar verslag uitgebracht en aan de staten voorgesteld in de kosten van die wer ken geraamd op f 686,000 uit de prov. kas eene bijdrage te verleenen tot een derde gedeelte van dat bedragonder voorwaarde o. a. dat gelijke som als subsidie door het rijk worde toegekend. Donderdagavond werden door de politie te Overschie een man en eene vrouw in verze kerde bewaring genomen, die volgens hun zeggen besloten hadden een romantischen dood te sterven. Hiertoe hadden zij de kachel vol rookende brandstof geworpen en zonder bedekking gelaten, en waren beiden daarvoor gaan liggen, om door verstikking een einde aan hun leven te maken. De toestand was echter van dien aarddat zij zich vermoedelijk voor den rechter zullen moeten verantwoorden wegens brandstichting. Zaterdag zijn beiden gevankelijk naar Rot terdam vervoerd nadat de man nog eerst een poging had beproefd om door ophanging zich van het leven te ontdoen. Door een Brusselsche Maatschappij is het plan opgevat te Amsterdam tusschen Kalverstraat en Rokin een overdekte winkelstraatvan bo ven tot hotel ingerichtaan te leggen. Reeds zijn onderhandelingen met de eigenaars der ge- wenschte perceelen aangeknoopt. Met het oog op de dringende behoefte aan hotelruimte ge durende de aanstaande wereldtentoonstelling zou het ontwerp reeds vóór dat tijdstip uitgevoerd moeten zijn. Yan den stoomtramweg 's-Bosch-Helmond zijn de rails van 's-Bosch tot Veghelmet uit zondering der wisselplaatsen en eenige kleine be lemmeringen gelegd. Reeds twee locomotieven zijn aangekomen, zoodat de exploitatie van dit gedeelte der lijn weldra kan worden tegemoet gezien. Langzamerhand komen te Scheveningen de verwacht wordende schuitendie in den jongsten storm op zee waren terug, zonder veel verlies en met tamelijke vangst. Omtrent het lot van enkele schuitenmen spreekt van viermaakt men zich zeer ongerust. In de Noordzee dreef gisteren een schuit zonder mastvan een reeder Vlak. Naar wij vernemen is die gisterenmiddag te Katwijk aan wal gekomen. Gedurende den stormdie Zondag nacht te Amsterdam weer duchtig huis hield is in de 2e Bloemdwarsstraat de voorgevel van een half afgebroken huis ingewaaid. Ongelukken werden er niet door veroorzaakt. Zondag is te Breda iemand dood op zijn bed gevonden. Wegens eenige vermoedens heeft de justitie een onderzoek naar dit sterfgeval ingesteld. Uit Maastricht meldt men ons Het getal kooplieden in aardappelen is hier dit jaar buitengewoon groot. Personen van allerlei stand en beroep laten waggous aardappelen uit. Üuitschland komen en drijven 'daarmede handel, De groote concurrentiedie daaruit ontstaat heeft de prijzen aanmerkelijk doen dalen zoo dat thans f 4.35 in plaats vanf 5.25 per 100 kilo voor de roode aardappelen wordt besteed. De gele Poorten zijn nog prijshoudend en gelden f 6.25 per 100 kilo. In de steendrukkerij van de firma Van Leer Cie. te Haarlem is een 13jarige jongen met eene machine in aanraking gekomen en ernstig verwond naar het gasthuis gebracht waar hij heden is overleden. In een buitengewoon algemeen Politieblad wordt door den commissaris van politie te Leeu warden verzocht om bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snijder, bevarende het praamschip StijntjegeladeD met 900 hecto liter aardappelen. Hij is den 26 October jl. bij gunstigen wind met zijn vaartuig uit de Lemmer naar Utrecht vertrokken doch aldaar nog niet aangekomen. Men vermoedt verduistering der lading. Door de schippers der veerpont van Dord recht op Zwijndrecht werd Maandag ochtend een graauw linnen zak opgehaald, waarin zich het lijkje van een pasgeboren kind bevond. De politie doet onderzoek. Maandag ochtend is een man uit Gemert met een karbespannen met een paard in de haven te Veghel gereden door de duisternis misleid. De man verdronk terwijl het paard met kar nog gered werd. Te Venloo heeft men Maandag ochtend in een nog niet gereed zijnd huis het lijk han gende gevonden van een geheel onbekend persoon. Hij scheen tot den gegoeden stand te behooren. Zaterdag 11. meldde zich eene welgekleede juffrouw bij den heer T. te Rotterdam aan, met verzoek om in het gezin te worden opgenomen, daar zij haar akte tot het geven van lager on derwijs te Amsterdam had behaald en nu als zoodanig op de school van den heer Van der Zwaai was aangesteld. Men werd het over de conditiën al spoedig eens en de juffrouw werd in het gezin van den lieer T. opgenomen. Des morgens daarop vertrok de juffrouw naar

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2