Duitschland. BINNENLAND. Oostenrijk, Italië. Rusland. Egypte. aan te duiden dat ze de regeering verdenken in deze zekere voorwaarden te hebben geaccepteerd Namens de regeering werd in eene vorige zitting medegedeeld dat Getawayo naar alle waarschijnlijkheid nog vóór het einde van dit jaar naar Zulu-lana zal kunnen terugkeeren. Op het oogenblik bevindt hij zich nog te Oudc-Molen, waar hij als vrij man wordt behandeld. In het proces wegens den moord te Maan- trasna (familie Joyce) is opnieuw een doodvonnis gevelden wel tegen Patrick Careydie den 15den a. s. te Gal way zal worden opgehangen. Vreeselijke dingen komen bij deze gelegenheid aan het licht omtrent de toestanden in Ierland, waar ten platten lande geheele gezinnen met elkander op voet van oorlog blijken te leven waar een brutalesterke kerel jaren lang eene geheele streek onbeperkt blijkt te kunnen be- heerschen waar school en kerk voor vele kin deren bijkans onbekende dingen blijken te zijn, enz. enz. Te Dublin is zekere Edward Whittington in hechtenis genomen omdat hij twintig pakjes dynamiet bij zich had. Donderdag avond verkondigde een gewel dige gloed aan den westertransdat een groote brand in Loudens West-einde was uitgebarsten. Daarheen gespoord met de onderaardsche lijn vernam ik weldra van de spoorbeambtendat „Whiteley" aan het branden was. Deze mede- deeling werkte magisch op tallooze reizigers die terstond hunne route veranderden, en zaken en genoteen rendez-vous misschieD in den steek lieten om naar de Westbourne Grove te snellen. „Whiteley" aan het brandenVan de Royel Oakhet meest nabijgelegen station van den onderaardschen spoorwegwerd de stroom van nieuwsgierigen al breeder en breeder. Duizenden menschen vlogen en holden in de richting van de Westbourne Grove, waarboven een reusachtigbloedrood schijnselte midden van vele, steeds dikker omhoogkronkelende rook kolommen, meer en meer zichtbaar werd. „Whi teley Whiteley"! men hoorde niets anders onder de voorthollenden. Bij den ingang der Westbourne Grove was het schouwspel onbeschrijfelijk. Deze fraaie straat in het hart van de fashionabele Bays water-wijk, waarop de buurtbewoners niet weinig trotsch zijn vooral sedert William Whiteley haar tot een soort van Regent-street van het West-Einde heeft gemaakt deze fraaie straat was door de breede vlammenmassaswelke tegelijk uit een half dozijn hnizen hemelwaarts fladderden zoo schel verlicht, dat men de menschen daarin evengoed kan gadeslaan als over dag. Tallooze spuitgasten zag men heen- en weervliegen en een ontzagwekkende politiemacht was op de been om de nog steeds aangroeiende menigte tegen te houden. Trots den killen oostenwindwas de hitte, zelfs op een afstand, ontzettend. Maar deze weerhield de menschen nietzoo nabij mogelijk te dringen. De belangstelling was kolossaal. Wild vlogen in alle richtingen de geruchten over de "verliezen, ook aan menschen- levens even woest als de vonken die uit de brandende massa oprezen. Gelukkig hebben de akeligste geruchten zich niet bevestigdmaar gisteren avond was het te midden der onbeschrij felijke ontroering, welke een paniek geleek, ondoenlijk te weten wat waar en wat onwaar was. Om deze buitengewone opwinding en belang stelling te verklaren is het noodig te weten dat Whiteley hier was wat Aristide Boucicout en Jule3 Jaluzot te Parijs zijn. Als een klein handelaartje in manufacturen begonnen heeft William Whiieley zijne aangroeiende magazijnen opgevoerd tot het eerbiedwaardig standpunt van een Bon Marché en Printemps. Een groot deel der Westbourne Grove behoort hem toemaar het spreekt van zelf dat hij vennooten heeft, en dat de millioenen,, welke in deze enorme zaak gestoken zijn, niet alle uit zijn eigen zak voort kwamen. In de Westbourne Grove begon hij de affaire, en daar was zijn eigenlijk centrum. In den jongsten tijd was zij van dien aard geworden dat Whiteley groote gebouwen moest doen ver rijzen in de naburige Queen's Road en in het Kensington Gardens Square, maar het raiddel- punt der operatien bleef toch in de Westbourne Grovede Grovegelijk de wijkbewoner eu wijkbewoonster zeggen. De Grove zonder Whi teley was even ondenkbaar als de City zonder St. Paul's. Op een helderen dag is het daar even leven dig als in de Regent-street. Het krioelt er van sierlijke equipages en van fraai gedoste dames en kinderen. William Whiteley noemt zich de „algemeene verzorger" (universal provider), een titel dien men lezen kan op zijne veeltallige karretjeswelke de hootdstad in alle richtingen doorkruisen. De benaming is niet onjuist.' Met manufacturen en modeartikelen begonnenis William Whiteley meer en meer bazaarachtig geworden men kan nu letterlijk voor alles bij hem terecht. Hij koopt en verkoopthuurt en verhuurt huizen en kamers; bezorgt betrekkingen en ^dienstboden handelt als agent in alle denk bare handelstransactiën enz. Jaik geloof dat trouwlustigen bij hem ook aan den man of aan de vrouw kunnen komen. Zijn personeel omvat 1500 personen van beiderlei kunne. De man nelijke bedienden slapen veelal in de gebouwen waar ze werkzaam zijn en hierdoor is gisteren nog veel van den eigendom kunnen worden ge red. Het vrouwelijke personeel nestelt in de naburige straten waar ettelijke huizen voor de jonge dames zijn ingericht. Orde moet daar zijnnatuurlijken die wordt onder strenge boeten gehandhaafd maar overigens genieten de bewoonsters veel meer vrijheid dan men haar op het vasteland gunnen zou. Voor de gezel ligheid is goed zorg gedragen door leeszalen en muziekkamers. Whiteley's stallen zijn een be zoek overwaard, en evenzoo zijn steenkolen-depot te Weslbournè Park. Hij heeft zijn eigen steen kolenmijnen in Wales en bij Newcastle, en zijn omzet in brandstof moet reusachtig wezen. (N. R. Ct.) Bij eene ontploffing in eene dynamietfa- briek nabij Llanelly zijn zes personen omge komen. Nu 't bekend is geworden, dat de Pruisische regeeringwat ze door de afschaffing der vier laagste klassen der Klassen-Steuer aan inkomsten zal verliezen wenscht goed te maken door eene drank- en eerie tabaksbelastingnu barst de ontevredenheid over deze flnancieele plannen eerst recht en allerwege los. Reeds bij eene vorige gelegenheid wezen we er op hoe volslagen impopulair deze beide lie- velingsbelastingen van den kanselier bij de afgevaardigden zijn. Daarbij komt nog, dat het bevreemdt op groote schaal belastingen te zien afschaffen, wanneer erin plaats van een over schot een deficit in de kas is, In het gegeven geval acht men voorts verlichting van belasting druk voor de minvermogenden zeker wenschelijk, maar algeheele vrijstelling onraadzaam. De kwijt schelding loopt over een bedrag van ettelijke millioenen. Opmerkelijk mag het heeten dat deze onte vredenheid zich openbaart bij alle partijen vooral ook bij de conservatieven en katholieken. Te Bürbach bij Siegen, heeft men onlangs een 55jarige vrouw gevonden die zichuit godsdienstige dweepzucht, zes jaren lang in een kamer had opgesloten en zich al dien tijd niet gewasschen of andere kleederen aangetrokken had. Zij woonde bij haar broeder, een arme arbeiderin huismaar wilde nooit iemand in haar kamer laten dan diens zoontje, een twaalf jarige knaap. De politiedie na verschillende geruchten omtrent mishandeling van deze vrouw door hare familie een onderzoek insteldevond, toen zij de kamer met geweld binnendrongde vrouw in een ellendigen verzwakten toestand akelig ver vuild op een stroozak liggen. Voor het bed stonden haar schoenenmet een dikke laag stof bedekt en blijkbaar in jaren niet aangeraakt. De muren waren rondom met bijbelteksten bekrabbeld. De vrouw weigerde, op te staan omdat „zij daardoor hare zaligheid zou verbeuren" maar de politie heeft haar daartoe gedwongen en haar verblijf onmiddellijk behoorlijk laten reinigen. De Oostenrijksche delegatie heeft de buiten gewone uitgaven voor de troepen in Bosnië en de Herzegowina naar de voorstellen der commissie bewilligd. De Hongaarsche delegatie bewilligde 100.000 florijnen meerzoodat dit verschil in eene gemeenschappelijke zitting zal moeten worden vereffend. Een nieuwe internationale electriciteit-tentoon- stelling zal in 1885 te Milaan gehouden worden. De kamer van koophandel van die stad heeft onlangs daartoe besloten. Alle belangrijke toe passingen van de electriciteit voor nijverheids doeleinden zullen daar te zien zijn. ^Volgens berichten uit Odessa aan de Times zijn er aldaar zeventien personen onder verden king van nihilisme gearresteerd. Daaronder zijn twee studenten en drie journalisten. Voorts wordt uit St. Petersburg aan hetzelfde blad gemeld dat de Russische regeering voor nemens is een stategische spoorweglijn tusschen Wilna en Kowno aan te leggen. Een kruitfabriek te Tschernigow is door een ontploffing geheel vernield. Er moetennaar men uit Petersburg bericht, millioenen roebels verduisterd zijn door de directieen er was juist dien dag een commissie in de stad gekomen, om dien diefstal te onderzoeken. Uit Cairo meldt men aan de Kölnische dat het proces tegen Ara bi is uitgesteld omdat de Egyptische regeering eerst weten wil hoe Enge land eigenlijk over de zaak denkt. De regeering van den khedive wil namelijk liever van het proces afzien dan dat Engeland zou kunnen op komen tegen het vonnis der rechtbank. Tweehonderd Egyptische soldatenvoor Soudan bestemd zijn gedeserteerd. De gezondheidstoestand der Engelsche troepen te Cairo blijft allerellendigst. Op een dag werden 7 man begraven, die aan binnenkoorts gestorven waren. Volgens bericht uit Cairo, ontkent Sultan- pachadat hij Sulliman Daoudgelijk deze beweert, ontmoet heeft, toen deze op weg was om Arabi's bevel (lot vermoording van den khedive) ten uitvoer te brengen. Eene nieuwe commissie zal gevormd worden tot bespoediging van de uitkeering der schade loosstellingen voor de verliezen bij de Alexan- drijnsche troebelen geleden. Lang uitstel, vreest men zou nadeelig op „de zaken" werken. De nieuwe politie schijnt slecht te voldoen. Vooral over de Turken en Albaneezen komen klachten in. Waalwijk, 22 November 1882. Door 23 leden der prov. staten van Noord- Brabant is een adres gericht aan üe 2e kamer der statengeneraaltegen het wetsontwerp be treffende het Oude Maasje. Het is van den volgenden inhoud Geven met den meesten eerbied te kennen de ondergeteekenden leden der staten van Noord- Brabant, dat zij in de vergadering van voormelde staten van den 15en Juli 1880 hunne stem hebben gegeven aan een besluitwaarbij een subsidie van een millioen werd aangeboden ter bestrijding van de kosten der vau rijkswege tot stand te brengen opening van een nieuwen Maasmond zulks onder voorwaarden welke in overleg met en onder goedkeuring van de gedeputeerde staten en van den hoofdingenieur van 's rijks waterstaat waren vastgesteld en welke aan uwe vergadering bekend zijn. Dat zij voor dit besluit stemmen de hunnen goeden wil te kennen gaven om in den ongelukkigen toestand van het Noordoos telijk gedeelte der provincie verbetering te brengen zelfs met gedeeltelijke opoffering der belangen van het Noordwestelijk gedeelte. Dat toch de staat van zaken in het Noord westelijk gedeelte, zooals die thans is, door de voorgenomen werken zeer zeker niet verbeterd zal worden en er integendeel gegevens genoeg voorhauden zijn om aan te nemen dat de ge zegde werken daar een ongunstigen invloed zullen uitoefenen. Dat zij niettemin vertrouwende op de voor waarden waaronder het subsidie van een miliioen gulden werd toegezegd, gaarne met de toezegging hebben ingestemdomdat zij meenden in 't algemeen belang een offer te moeten brengen. Dat echter bij bet wetsontwerphetwelk aan uwe beoordeeling onderworpen zal worden de aan het subsidie verbonden voorwaarden nagenoeg geheel ter zijde zijn gesteld. Dat op die wijze de aanneming vat het wets ontwerp tengevolge zal hebben dat wel het Noordoostelijk gedaelte der provincie zal worden gebaat maar dat het Noorwestelijk gedeelte hetwelk èn in uitgestrektheid èn in belangrijkheid het Noordoostelijk gedeelte overtreft, aanmerkelijk geschaad zal worden. Dat onder deze omstandigheden de onderge teekenden zich verplicht achten aan uwe ver gadering mede te deelen, dat zij zich zeer bezwaard zouden gevoelen wanneer hunne medewerking tot het besluit, door de staten van Noord-Brabant van den 15en Juli 1880, werd beschouwd als een goedkeuring van het thans aanhangige wets ontwerp tenzq de uitvoering der voorwaarden zij verzekerd. 's Bosch10 November 1882. Mr. Tienhoven v. d. BogaerdHenry Smits, bar. v. GolsteinA. A. RaaijmaakersH. P. Mastboom, mr. W. D. Bosch, Van Hal, C. J. Verheijen, De SchampsVan Eeten, dr. Van Heijstmr. Heere Bressers mr. Van Dam Den Dekker, B. G. C. Van de Ven, Merkelbach mr. Van der Heijden, mr. Verheijen Van Estvelt, Van Gilse, Van de Werk, De Bie en Van Aken. In eene buitengewone vergadering van ged. staten is een adres vastgesteld aan de 2e kamer waarin tegen het adres der 23 leder: van de prov. staten wordt opgekomen en de aanneming van het wetsontwerp tot het verleggen van de uitmonding der Maas dringend wordt verzocht. Ook het bestuur van het watersciap ter be vordering der verbetering van den waterstaats toestand in het Noordoostelijk deel van Noord- Brabant was Maandag in buitengewone verga dering bijeengeroepen. In die vergadering is een adres vastgesteld aan de tweede kamer der staten-generaalwaarin tegen het bekende adres der 23 leden van de provinciale statenmet betrekking tot de opening van den nieuwen Maasmond wordt opgekomen. Een adres van gelijke strekking als dat van het waterschap is door de kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch aan de tweede kamer der staten-generaal gericht. Men schrijft nit Nieuwkuik Naar aanleiding van het door e< nige ingezetenen dezer gemeente aan gedeputeerde stater, ingediend adres omtrent den toestand van den nieuwen dijk nabij de doorbraak van 1880/81 is door den provincialen waterstaat een onderzoek inge steld. Naar diens gevoelen verkeert de dijk in zeer goeden staat en is de verhoogde waterstand van den in de onmiddelijke nabijheid gelegen wiel niet aan doorkwelling van den dijkmaar aar. de veelvuldig gevallen regens toe te schrijven. Niettegenstaande" er alzoo niet het minste gevaar bestaat, zal de dijk toch steeds met de meeste zorg worden bewaakt. Aanstaanden Zaterdag zal de aanbesteding plaats hebben van het maken eener ringkade om bedoelden wiel. Door het gemeentebestuur van Dongen is aan de Dorgensche leder-en schoenfabrikanten die op de te Amsterdam te houden tentoon stelling zullen exposeeren eene bijdrage toege kend van 40 pet. in de kosten. Door den gemeenteraad van Tilburg is de begrooting over 1883 aangenomen bedra gende in ontvangst f 194,793.93 en in uitgaaf f 194,784.20. Tevens is de rekening der ge meente over 1881 goedgekeurd tot een bedrag van f310,286.30 in ontvang en f309,893.72 in uitgaaf. De prijs van het gas is van 9 op 8 cent gebracht. Door den gemeenteraad is eene subsidie van f 500 toegekend aan de stedelijke weefschool aldaarter deelneming aan de Amsierdamsche internationale tentoonstelling. Tevens is door den gemeenteraad besloten het traktement van den directeur der stedelijke gasfabriek tevens gemeente-architect, dat thans f3700 bedraagt met f 300 te verhoogen. Eer. voorstel van een lid van den raad, om, ter beveiliging der buitenwijken 't Goirke en den Heikantnog een agent van politie te benoe men werd verworpen op grond dat de toe stand van de gemeentekas dit voorshands niet toelaat. Ten gevolge van het werken van den Baardwijkschen overlaat zijn de buitenpolders van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen overstroomd, waardoor het gewone verkeer tusschen het midden der Langstraat en het kanton Heusden gestremd is. Men is zeer nieuwsgierig om te zien wat er nu van de havenkade en het daarop geworpen zand zal worden, waarover gemeente- en polder bestuur van Waalwijk maar niet tot een ver gelijk kunnen komen. Gisteren avond omstreeks 7V2 ure is de voerman G., wonende te Waalwijkdoor een der rijks-ambtenaren van Waalwijk en den veld wachter van Baardwijk, te Baardwijk bekeurd, wegens ongedekt vervoer van 250 kilo geraffineerd zout. Uit Vlijmen wordt gemeld: Wij zijn hier weer afgesloten van de wereld. De weg naar den Bosch is ondergeloopenen de overtocht moet geschieden met schuiten en roeibooten. Daar de Baardwijksche overlaat ook werktis ook van die zijde het verkeer gestremd, en zitten we op een eilaud. Geen wonder dat met belangstelling wordt uitgezien naar de be handeling van het wetsontwerp tot opening van het Oude Maasjeomdat we hopen dat daar door ook het Bossche veld droog zal komen. De verwachting echter op een gunstige beslissing is zeer gering't is merkwaardig hoezeer de bevolking hier doordrongen is van het denkbeeld: „het is altijd zoo geweest en zal ook wel altijd zoo bleven." t Het plan om aan de overgebleven verde digers van de Citadel van Antwerpen op 30 Nov. a. s. te Amsterdam een feest aan te bieden is door Z. M. de koning goedgekeurd. Allen die tot het dragen der citadel-medaille gerech tigd zijnwerden opgeroepen daaraan deel te nemen. De Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij zal de onbemiddelde oud-strijders (dragers van de citadel-medaille), welke deelnemen aan het feestgratis over hare lijn vervoeren. Zaterdagmiddag om 3 uur werd eene proef genomen op den Zuidooster-stoomtramweg tus schen Breda—Teteringen in bijzijn van den directeurden heer jhr. Reigersberg Versluis met het electrisch alarmsignaal van Van de Stadtwelke proef naar wensch geslaagd is. De proet in het groot zal plaats hebben op den 28 dezer maand, bij gelegenheid der vergade ring van directeuren van tram- en locaalspoor- wegen te houden te Breda. Het Vad. ontleent aan een particulier schrijven uit Ajteh het volgende Het beste zou wezen dunkt mijdat de heer Der kinderen thans nog eens hier in spectie kwam houden; niemand zou beter het verschil in toestanden tusschen 1880 en 1882 kunneD beoordeelen. Hij zou dan ervaren dat wij hier bijna in volkomen oorlogstoestand leven; zoodra de avond valtgaat niemand meer de deur uit en sluiten wij alles zoo goed mogelijk. „Hadden wij nu nog maar eenig blijvend suc ces te Samalangan behaaldDoch ook die hoop is weer verdwenen volgens pas ontvangen tij dingen is de vijand weer opnieuw in massa opgedrongen en zit onze bezetting nu geheel ingesloten. „Zal men dan nooit tot ervaring komendat het op deze wijze niet langer gaat?" Te Oss heerschen onder de kinderen ma zelen, roodvonk en keelziekte in zoo hevige mate, dai de school gesloten is moeten worden. Reeds' zijn enkele kinderen bezweken. De ziekte schijnt eene kwaadaardige te zijn, want de lijkjes mogen niet in de kerk komen maar worden onmid dellijk begraven. Ten huize van den broeder der „millioe- nen-juffrouw", G. S. te Apeldoorn, is opnieuw door het gerecht uit Zutfen bijgestaan door 2 rechercheurs uit Rotterdameen nauwgezet on derzoek ingesteld met dit gevolgdat de ver dachte gevankelijk naar Rotterdam is overgebracht. Ook Hoetink de man met wien de millioe- nen-juffrouw indertijd in ondertrouw opgenomen iswerd dezer dagen gearresteerd. Het onlangs medegedeelde bericht van een nachtelijken aanslag door 3 onbekend gebleven mannen op den postbode van Winsum op Gro ningen blijkt voor zooveel het door dien bode gegeven verslag van het gebeurde betreft bezijden de waarheid te zijn. De justitie zoekt althans niet meer naar die nachtelijke roovers, maar vervolgt den postbode wegens misbruik van vertrouwendoordien hij gelds waarden die hem tegen betaling ter expeditie waren toevertrouwd, zou hebben verduisterd. In 1881 heette het ook dat dien bode op zijn nachtelijke route een som geld zou zijn'ontroofd en werd dit zoo waarschijnlijk voorgesteld., dat eenige geloovige broeders het verlies hebben vergoed ^zonder de bevoegde macht van het feit kennis te geven. Naar aanleiding van het bericht omtrent de aanhouding en den diefstal onder Woensdrecbt, wordt nader uit 3ergon-op-Zoom gemeld, dat het aan den hoofdagent van politie De Vos, bijgestaan door den agent De Kok, is mogen

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2