BINNENLAND. UITVOERINGEN. Hoog water. inzien, als men nagaat dat geheel Nederland drie en een half millioen bunders oppervlakte heeften dat meer dan het vierde deel van het nu verkochte terrein begroeid is met de prach tigste wouden. De gele pijnboomdie het bekende Ameri- kaansche pitch pine levertis daarin hel rijkst vertegenwoordigd en de bosschen liggen mee- rendeels zeer gelegen voor de verscheping van het hout. Bovendien zal het terrein doorsneden worden door vijf nieuwe spoorbanen. De heer Diaston heeft zich bij dezen koop het recht bedongen van voorkeur op alle staatslan- derijen die in veiling zullen worden gebracht in perceelen van vijfduizend bunders elk. - Een zonderlinge ontbinding van een com pagnieschap had onlangs te Pembina, in Dacota (Ver. St.), plaats. Ttfee burgers maakten in een koffiehuis aldaar bekend dat hunne firma ingevolge een „minnelijke schikking" ontbonden zou worden. „Wie van u beiden blijft in de zaak?" vroeg men hun. „Dat zult ge overeen half uur vernemen", was hel antwoord. De twee compagnons verlieten de staden korten tijd later werd een hunner doodelijk ge wond daar teruggebracht. De „minnelijke schik king" had daarin bestaan, dat beiden op elkauder zouden schietenen dat hijdie het eerst buiten gevecht ,werd gesteld uit de zaak moest gaan. De bekende uitvinding van Maybridge betreffende de snelle wijze van photographeeren, is ook toegepast op het springen van een wrak door middel van dynamiet-patronen. Eene af beelding genomen een tiende van een seconde na het aansteken van de mijn, vertoonde het schip door midden gebroken en voorts een kolom water van 70 voet hoog; 1,5 seconde na 't begin was de kolom 160 voet hoog; bij 2,3 seconde bereikte de kolom de grootste hoogte van 180 voet, terwijl stukken van het wrak in de lucht zweefden op 3,3 sec. was de zeeop pervlakte in zeer golvenden toestand door het neervallende water en fragmenten van het wrak; 4,5 sec. na het begin was alles over. Door toepassingj van hetzelfde beginsel heeft men al vrij scherp landschappen kunnen afbeelden van uit een spoorwegrijtuig in vollen gaug. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. Op weg naar Lindenau Marsch, Korn. 2. Die nachtliche Wanderung von Moskou Brohm. 3. La Regatta, Quadrille, (op verzoek) Brohm. 4. Franceses marsch Clodomein. Waalwijk, 28 December 1882. Openbare vergadering van den gemeente raad op Zaterdag 30 dezer v.m. elf uur. Aan de orde 1. Benoeming van een havenmeester; 2. Idem van een onderwijzer aan de open bare school'; 3. Ingekomen rechtskundig advies 4. Mededeeling van ingekomen stukken. hé De Waalwijksche bootdie zooals wij m ons vorig nummer mededeelden, in het Hollandsch Diep gezonken is, is gelicht en gisterenmorgen behouden in onze haven aan gekomen. Nader blijkt dat, toen de kapitein be merkte dat de boot lek gevaren was, een viertal schependie toevallig in de nabijheid waren e*n groot deel der lading hebben overgenomendat dus geheel droog gebleven is. Ook van de goederendie na het zinken gelicht zijnmoeten verschillende niet zoo erg beschadigd zijn, als men wel reden had te vreezensommige hebben zelfs in het geheel niets geleden. Binnen eenige dagen zal de gewijzigde zegelwet verbindend zijn voor het Neder— laedsche volk. Dewijl die wet zoo nauw in verband staat met het dagelijksch verkeer meenen wij, om het gewicht der zaaker nogmaals op terug te moeten komen. Onder quitantiën wordt niet uitsluitend verstaan het zoogenaamde handelspapier, als wissels acceptaties assignatiesenz. maar alle stukken waarop iemand, die geld te vorderen had, verklaart dat hem dat geld voldaan is. De rekening, waarop men een schilder, metselaar, timmerman, enz. betaalt, en waarop zij het traditioneele //voldaan" schrij ven met datum en handteekening wordt dus van zelf een quitantie. Meestal zullen die rekeningen wel het bedrag van f10 over schrijden en moet er derhalve een zegelrecht van 5 cent op betaald worden. Wie nu dat recht betaalt is het rijk on verschillig als het maar betaald wordt. Als regel wordt evenwel aangenomen, dat hij, die de rekening betaalt, ook de kosten van het zegelrecht zal dragen; nochtans is de schuldeischer verplicht te zorgen dat dit bedrag voldaan wordt. Doet hij zulks niet en wordt het ontdektdan valt hij in eene boete van f 25. Wat wij zegden van schilder, metselaar, timmerman, enz., heeft ook betrekking op alle rekeningen en quitantiën van kuisliou- delijken aard. Men betaalt zijne huishuur eens per maand of per kwartaal; op 'de quitantie moet duswant het zal in den regel wel boven de f10 zijn, een zegelrecht van 5 cent worden voldaan. Het is in vele huisgezinnen gewoonte dat de bestellingen bij bakker, slager, winkelier, enz. in een boekje worden opgeteekend en eens per maand worden betaald. Zoodra het bedrag f 10 is moet het zegelrecht betaald worden om het even of de winkelier eene quitantie geeft, dan wel of hij op het boekje voor voldaan teekent. Indien dus huismoeders het zegelrecht willen bezuinigen, dat zij dm hunne bak kers, slagers, winkeliers, enz last geven het hun toekomende nooit boven de f 10 te doen oploopen. Dat is het middel om vrij van betalen te blijvenmaar ook het eenige middel. Nu de nieuwjaars-rekeningen weder in aantocht zijn is het van 't grootst belang het zegelrecht bij de quitanties niet uit het oog te verliezen. Wij meendm onzen lezers eene dienst te bewijzen door een uittreksel uit de zegelwet op den preseit-almanak te plaatsen. Wil men zich bittere teleurstellingen en zware geldelijke opofferingen besparen, dan bestede men zijne aandacht tan de voor schriften der nieuwe zegelwet Het moge aanvankelijk wat moeite kostinmaar het loont zeker de onaangenaamheden en het geldelijk verlies, dat men andé's door er.ne vrijmWige of onvrijmMige wetsoitduiking be loopt. Men kan veilig aannemen dat op eene wet, op welks overtreding eene zware boete is gesteldeen verscherpt toeziclt zal worden gehoudenmaar het zou eene gioote dwaas heid zijn zich voor het gering, zegelrecht ooit tot wetsontduiking te laten overhalen. Zulk eene onverstandige handewijze ver wachten wij wel van niemand mar het geval zou zich kunnen voordoenvocal in den beginne, dat iemand zich onbewist of on willekeurig aan wetsovertreding schuldig maakte. En dat willen wij voorkoaen, want de wet zegt duidelijk dat de scbildeischer bij niet naleving van deze wet, vai elk ver zuim van vrijwillig of onvrijwilig is dus geen sprake in eene boete vevalt van f25.— Gemakshalve deelen wij hier hetkoninkl. besluit mede omtrent het gebruik er plak- zegels op quitantiën //Het plakzegel wordt op het aan zgelrecht onderworpen stuk geheel en al vasgeplakt, gaaf en ongeschonden, zooals het vai rijks wege wordt uitgegeven en zonder dit papier of eenige andere stof tusschen het (tuk en het zegel aanwezig zij. ,/Het wordt vastgeplakt daar. waar let ftuk moet worden onderteekend door hem, die het zegel gebruikt. //Deze schrijft zijn onderteekening net inkt en op of over het zegel. //Hij vermeldt tevens op het zegel, en vel met inkthet tijdstip, waarop het woiit gebruikt, door aanduiding van den dag, e maand en het jaar." Door het krachtig optreden der Rotten damsche justitie en politie, door haar vasthou dendheid en onvermoeidheid in het lastig, onderzoek, wordt de oplichtster Jannetj. Struik, als millioenen-juffrouw berucht, die zelfs in sommige dag- en weekbladen door de redactiën in bescherming werd genomen wegens het onbegrensde vertrouwen dat zij wist in te boezemenmeer en meer ontmaskerd. Wist de justitie te Amsterdam 't op de aan klachten wegens oplichterij alléénniet verder te brengen dan tot het houden van vooiloopige informatiëndie tot geene vervolging leidden, te Rotterdam was 't een flagrante diefstal, die tot de aanhouding van Jannetje aanleiding gaf. Toen ze eindelijk achter slot en grendel was, liet de Rotterdamsche justitie 't niet bij dat feit, maar zij onderzocht het geheele samenweefseldoor de Vurensche juffrouw uitgedachtom tot een bedrag van naar men zegt, een milioen guldens geleende gelden te komen. Niet minder dan een hondertal per sonen zijn in de instructie gehoord en 't staat te verwachten dat de millioenenjuffrouw ook voor die feiten terecht zal staan. In zake den dief bleef een alles beheerschend punt onopgehelderd. En daarin is Zaterdag jl. het licht ontsto ken. Dien dag werdop last der justitie onder leiding van den inspecteur van politie J. F. Verschoor, opnieuw eene huiszoeking bewerkstelligd v; aan de Leuveh?/ met het bijzoü de rechercheu verborgen geve] den heer Bosch Zoon verkregen halssnoer met diamanten. Ook zijn op dien dag, in een verdacht koffiehuis, aan het Steiger aldaar, door genoemde inspecteur in beslag genomen twee armbanden met diamanten, een van welke eene geldswaarde van p. m. f 40,000 vertegenwoordigt, welke beide armbanden men in dat huis voor p. m. f 500 zoogenaamt verkocht had. In eerst gemelde woning werden voorts nog drie gouden ringen met diamanten en eenige andere voorwerpen van waarde inbeslag genomen. Dit onderzoek heeft geleid tot de voor- loopige aanhouding van vier personen. Drie van hen zijn naar de celgevangenis overge bracht. Het schijnt nu, dat de papieren, die onlangs bij den kruier Van de Poll werden gevonden, - al waren het dan ook slechts lastgevingen tot het doen van boodschappen bij dezen en genen wel degelijk in zóóver van waarde zijn geweestdat zij het middel waren om het verlorene terecht te brengen. Men hoopt nog meer te viuden maar zooveel is nu reeds geblekendatwanneer men 24 uren later ware gekomende vogels gevlogen waren geweest en de brillantenvoor de heeren Bosch en Zoon van zooveel waarde, naar Lon den verkwanseld, en daar gewis spoorloos ver dwenen zouden zijn. Zaterdagnacht ontvingen de heeren Bosch van den rechtercommissaris bij de rechtbank te Rotterdam, rar. A. E. Croockewit, een telegram om Zondagzoo vroegtijdig moge lijk te Rotterdam te komenen ze werden daar niet weinig verrast, toen hun de dia- lT.1.an^ uit lle? bewuste pakket, dat inder tijd ^oo geheimzinnig verdwenen was, ter waarde van pl. m. f 70,000 werden getoond. Zij herkenden de voorwerpen onmiddellijk. Zes personen zijn thans te dezer zake in arrest. Onverschilligheid voor „den mindere", zoo vaak bij de militaire administratie gewraakt, wordt geestig aan den kaak gesteld door een inzender in de „Fr. Cl." Wat wil men toch vraagt de pseudo-sergeant, die het stuk schreef Wij, militairen, engageeren een man, volgens de papieren zoo en zoo geheeten, hij krijgt een noramer, wordt ingedeeld en behandeld als andere gemeenen. Die man wordt door den sergeant „zeg jij, boer genoemd en door den command, officier aangeduid met no zooveel van het gelid, op de zaal bij de inspectie, aan den sergeant van de weck opgegeven als „deze man," en dien sergeant is de familienaam van delinquent als eene soort geheim bekend. Nu die man, die boer, dat nummer, dat individu behoort, voor den tijd van zijn engagement, tot den dienstverstaat men Behoort nergens anders toe, draagt 's konings uniform (nu ja)> maar men noemt dat nu eenmaal zoo die naam van den koning geeft relief aan den militair, even als kracht aan den deurwaar der is militair, niemandal, niets anders! Die man komt te sterven in het hospitaal. Wees nu eens billijk en vraag, welke reden er nu militairwaarts zou kunnen bestaan, om zich verder in te laten met een niets, een ver dwenen no, met iets clat niet bestaat Dat vraag ik nu eens in gemoede Van een vader of een moeder of een broeder van een „uo" heeft na tuurlijk nooit iemand gehoord, 't. verdwijnen van het „nummer" wordt dus verder niet geacht dan voor zoover de controle bestaat en schrijft de sergeantmajoor nog op een te laat komende brief „overleden" dan ia dit een pure welwil lendheid van hem. - Door de politie te Maastricht zijn aange houden en ter beschikking der justitie gesteld twee personen die onder den naam van zout een hoeveelheid fijne asch aan verschillende spekslagers hadden verkocht. Zekere J. H., oud 42 jaar en goochelaar van beroep heeft ongeveer acht weken de ge meente Arnhem verlaten, zijne vrouw met acht kinderen onverzorgd achterlatende. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, De com missaris van politie te Arnhem verzoekt zijne opsporing en bij ontdekking bericht. liet signalement van den man is middelmatige lengte, bruine oogenzwart krullend haar en donkere knevel. Uit Maastricht seint men van Maandag namiddag half twee ure De Maas wast weder onrustbarend. De s'and tier rivier is op dit oogenblik 45.10 boven A.P. Hageman de voortvluchtige ontrouwe be- ■fcller van Van Gend 8c Loos, die onlangs een kje met gouden voorwerpen te Eindhoven tvreemd heeftis thans in verzekerde bewa- Hij heeft zich zeiven te 's Hertogenbosch qngemeld. De persoon van P. G., wonende te Wa- gnberg onder het gehucht Heikant, bezig zijnde an het water hout te sprokkelen, viel voorover ei. kwam alzoo jammerlijk om het leven. Men schrijft ons uit Eindhoven Maandag morgen circa 10 ure brak de dijk aa het Eindhovensch kanaal door. Met spoedig nagebrachte hulp slaagde men er in het gat ora- streks 2 ure namiddag gestopt te hebben. De dorbraak is waarschijnlijk ontstaan tengevolge var. het^ leggen van buizen, ten einde water te aan <en nabijgelegen linnenfabriek. jh er geene verdere ongelukken bij D.t was nu de vierde doorbraak i, nagenoeg op dezelfde hoogte, it Amsterdam geraaakte een rijtuig, waarin vier menseheu zaten bij de Elandsgra. L water het paard kon de vigelante niet teA de steile en slikkenge brug optrekken en lie, met zijn last achteruit. Mei zeer veel moeit', en gevaar werden de reeds bedwelmde lieden uit het rijtuig opgehaald; het paard wasechter leeds dood. Den vorigen avond kwam een vrachtrijder met zijn zwaar beladen kar van de zeer hooge sluis bij de Westermarkt afrijden en slingerde bij het zwenken, van de kar, met hei noodlottig gevolg dat hij ernstig verwond en bloedende naar zijne woning werd vervoerd Zoo gaat dathelaasdagelijks. Waag 't in- tusschen niet over die hooge sluizen, dat sieraad van Amsterdam, te klagen Gelukkig dat onze traramaatschappij reeds vele van die fatale sluizen heeft verlaagd en het ziekelijk schoonheids gevoel zoo zachtjes aan geneest. In zake de //millioen-juffrouw" zijn thans ook de overige juweelen, ter waarde van'f 35 000 gevonden en in beslag genomenen wel bij den handelaar in juweelen Consenheim, commissina^r in gouden en diamanten werken. Er ontbreken nu nog een broche en drie ringen met brillanten aan het ontvreemde van de heeren Bosch. Ongetwijfeld zijn ergens nog gelden of geldswaaidige papieren geborgen. Jannetje betaalde alles contant met geleende gelden. Zijdus haar leenden kregen kostbare geschenken die weer moesten dienen om krediet en vertrouwen te wekken en nieuwe sommen te erlangen waarmede dan weder de kostbaar heden werden betaald. Op 't laatst, in December van verleden jaar, waren geen kapitalen meer te krijgen en ontstond het geschil met de firma i Van der Gant. Toch was er nog genoeg over om goed te blijven leven en die omstandigheid deed zoovelen geloovendat er inderdaad ge heime bronnen van inkomst waren. Wanneer dit geding in openbare behandeling komt en alle getuigen worden gehoord die in de instructie verklaring hebben afgelegd dan zal men vreemd opzien van zooveeel list en sluw overleg aan de eeneen zooveel geloof en goed vertrouwen aan de andere zijde. Want al hebben de geldschieters kostbaar heden kleederen huisraad, enz. l<?n geschenke gekregen ze hebben hunne kapitalen op verre na niet terugen het merkwaardigste is dat bijna alles is geleend zpnder eenig bewijs van ont vangst aan hen die leenden. Er is eene familie te Haarlem door deze boerendeern (die f1000 betaalde aan den geneeskundige die haar bij hare bevalling bijstond) geheel geruïneerd om van anderen niet te gewaden. 'tls bevredigend voor het rechtsgevoel dat de Itotterdamsche justitie in deze zaak zooveel licht Dg'' (Hbl.) Uit s HertogenboschNauwelijks is het v' water zoover gevallen dat nog slechts een klein gedeelte van den provincialen weg 's Bosch Vlijmen 13 geïnundeerd en de weg 's Bosch— St. Michiels-Gestel zichtbaar wordtof uit Maastricht wordt een nieuwe wds van niet minder dan 150 cm., in de laatste 24 uren en te Grave van 38 cm. aangekondigd. Daar door 13 de hoop om spoedig van het water bevrijd te worden weder vervlogen en kan binnen een paar dagen hier een aanzienlijke verhoo<dnz verwacht worden. De peilschaal teekent thans te Grevecoeur Maaszijde 4.38 Diezezijde 4 40 meter. J Men meldt uit Maastricht Het begint er bier weer treurig uit te zien. De om de stad gelegen dorpen en met name Heugem Limmel, Itteien en Borgharen, vvovutu andermaal met overstrooming bedreigd. Reeds zijn alle buurtwegen onbegaanbaar en bij den genngsten was loopt ook het water over de rijkswegen. De molens en fabrieken die door het water van Maas of Jeker worden gedreven liggen stil. In vele kelders staat het water ook een gedeelte van het stedelijke park staat blank. De toestand is bijna dezelfde als in het begin van November. Uit Maastricht van Woensdag avond 7V| ure: Water wassende; stand 46.20. Ook uit België wordt was met aanhoudenden regen geseind.° Uit Nijmegen van Woensdag avond 7 uur De Waaldie tot Maandag jl. hier langzaam vallende bleefis sedert dien dag weder veront rustend wassende. De was bedraagt sinds heden morgen 8 ure p/g centimeter per uur. Daardoor is de rivier voor de stad andermaal buiten hare oevers getreden. Uit Venloo meldt men van Woensdag avond 8V2 uur Rivierstand 14.88 was een meter. De aan grenzende straat staat blank. Het grondwater wast buitengewoon. Dat het in het leven van een dierentem mer ook niet aan vroolijke passages ontbreekt, blijkt uit het verhaal van den dierentemmer Daggeselle, die een geval vertelt, dat/hem in Rostock overkomen is. Gedurende dep kei ktijd, mochten er geene uitvoeringen gegeven worden en kwam het bevel dat de hokken en dieren schoongemaakt moesten worden. Op een keer dat dit weder het geval was ging Daggeselle met een grooten Indischen Oliphant „Andreo", een geschenk van den keizer van Rusland naar het meerom hem een bad te laten nemen; hij ging zelf op den rug van het beest zitten en Andro had zooveel genoegen in het water dat hij ook de zwemkunst eens ging beoefenen. Langzamerhand dreef hij af eij was, tot grooten angst van zijn oppasserzoo ver gegaan dat er geen grond meer te voelen was. Door de golven die van tijd tot tijd over den oppasser heengingen werd de angst nog vermeerderd en begon hij uit alle macht om hulp te roepen. Een menigte to-schouwers, waren intusschen aan den oever gekomen en men zond toen oogen-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2