Nummer 2. Zaterdag 6 Januari 188*5. (r Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. r gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING O® Zaterdag 30 Dec. voormiddag 11 uur. De Echo van het Zuiden, li, ransxsnrsamsxso Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perrege^ Afwezig de heeren Zijlmans en Van Riel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van den heer Van Riel, warrin hij kennis geeft verhinderd te zijn deze vergade ring bij te wonen dem van Dr. Van Heijst, dat hij de benoeming aanneemt tot lid der teekenschool-commissie idem van den heer Van Calker dat hij de benoeming aanneemt tot lid der plaatselijke schoolcommissie, erder deelt de voorzitter mede dat van den c Van Doorn geen schriftelijke kennisgeving agekomen dat hij de benoeming tot lid van algemeen armbestuur aanneemt; dat hij voor- zn er echter kan verklaren dat de heer Van Doorn de betrekking aanvaardt. Vangenomen voor kennisgeving. Aan de orde I. benoeming van een onderwijzer aan de openbare school. De voorzitter oordeelt dat het beter is deze zaak met gesloten deuren te behandelen hij acht het niet noodig dat de wereld wete hoe danig de siand dier zaak is. De deuren worden gesloten en eeniger. tijd daarna weder geopend. II benoeming van een havenmeester. Vier sollicitanten hadden zich aangemeld, van üeze werd Chr. Van de Werff benoemd met 5 «nu de 9 uitgebrachte stemmen. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen •en schrijven van den nog fungeerenden hayen- eester de Zeeuw waarin deze verzoekt dat iem f25 worde toegekend, voor het houden *an toezicht op de baggeraken enz. Na eenige discussie wordt besloten dat B. en W. over deze zaak den raad nader zullen inlichten. III. Rechtskundig advies in zake contra Mevr. Van Riel. De voorzitter laat den secretaris het door Mr. Bergmann ingezonden rechtskundig advies voor tezen. De hoofdinhoud luidt ongeveer als volgt: Dat hij kennis heeft genomen van de betrek kelijke stukken dat Mevr. Van Riel de gemeente gesommeerd heeft de oosterhavenkade te herstellen in den toestand waarin die vroeger was en het daarop geworpen zand weg te nemen; dat Mr. Bergmann van oordeel is dat de gemeente zich met grond kan verweren dat de werkzaamheden aan bedoelde kade zijn geschied in overleg met het bestuur van den buitenpolder en na goedkeuring der betrokken autoriteiten dat dus de gemeente niet kan worden verant woordelijk gesteld dat de advocaat dit advies kort gemaakt heeft, omdat het belang der gemeente eischt zijn sys teem van verdediging niet mede te deelen. De heer Timmermans zegt dat hij zich had voorgesteld naar aanleiding van dit rechtskundig advies een woord te spreken. Nu hij de no tulen der vorige vergadering heeft hooren voor lezen is hij daarvan echter teruggekomen. Met genoegen heeft hij uit de notulen opge merkt dat de raad hulde heeft gebracht aan de waarheid. Door den wethouder Van Riel is o. a. speciaal gezegd dat hij nooit van oordeel is geweest dat de vergadering was tegen het inwinnen van een rechtskundig advie9. Door den heer Van der Heijden is in denzelfden geest gesproken en de raad is ook niet overgegaan tot een nader besluitomdat reeds vroeger tot het aanvragen van een rechtskundig advies was besloten. De notulen welke dit alles vermelden zijn door den geheelen raadden voorzitter niet uitgezonderd zonder eenige de minste aanmer king goedgekeurd. Spreker moet dus aannemen dat de voor zitter, d;e in deze zaak vroeger gebleken is van een tegenovergesteld gevoelen te zijn van idee veranderd isis dit zoodan berust ik in 'tgeen gezegd is al was dit voor mij minder aangenaam. De voorzitter zegt dat niemand zal beweren, dat de notulen iets anders bevatten dan de waarheid. Het verwondert spreker dat de wet houder Van Riel de woorden gesproken heeft dooi den heer Timmermans geciteerd. De heer Van Riel toch wist dal aan Bergmann geschreven was met het rechtskundig advies te wachten, omdat de raad dit nog niet verlangde; toen heeft hij niets gezegd Al wat spreker gezegd heeft is de zuivere waarheid, anders was er geen reden om bij Bergmann uit te stellen. De heer Timmei mans herinnert dat hij in het gesprokene zou berusten als er geen tegenspraak kwam tegen het in de notulen vermelde. De voorzitter antwoordt dat hetgeen hij ge zegd heeft bewezen is. De heer Timmermans zegt dat hij in de voorgelezen notulen die zóó duidelijk het be weren van den voorzitter weerleggen en die zóó klaar alle verkeerde uitlegging afsnijden aanleiding had gevonden die zaken te laten rusten. Nu echter de voorzitter er weer op terug komt en opnieuw tracht aan de waarheid te kort te doen nu is spreker wel gedwongen verder te gaan. De heer Timmermans neemt daarop het no tulen boekslaat het op en is zoo gelukkig onmiddellijk in het relaas der vergadering van 16 October de passage te vinden waarnaar de voorzitter in de vergadering van 16 December zoolang te vergeefs gezocht had. Het slot vau het door den heer Timmermans voorgelezene luidt IN AFWACHTING VAN HET1 RECHTSKUNDIG ADVIES wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen. Duidelijker, gaat de heer Timmermans voort, zou ik niet kunnen spreken. Dit zeggen de notulen en die notulen zijn goedgekeurdik heb er niets bij te voegen. De voorzitter zegtdat toen er gesproken is over het vragen van een rechtskundig advies door Dr. Van Heijst is voorgesteld een com missie te benoemen om met het polderbestuur te ouderhandelen toen is besloten den uitslag der bemoeiingen van de commissie af te wachten. In eene conferentie der commissie met B. en W. zeide de commissie zelf, dat dit rechtskun dig advies niet pressant was en toen is door B. en W. aan Bergmann geschreven er mede te wachten' Ook de heer Van Iersel schijnt niet verwon derd geweest te zijn toen ik hem antwoordde dat de raad geen rechtskundig advies had ge wild en ook den toonwaarop het gezegd werd - niet voor verwijtend te hebben opgeno men ten minste hij heeft daarvan Dieis doen blijken. De heer Van Iersel zegt dat het waarheid is, dat er een rechtskundig advies had motten zijn; hierin heeft de heer Timmermans gelijk. Sedert de wethouder Van Riel echter verzekerd heeft dat de gemeente geen gevaar loopt de zaak te verliezen zal hij er niet meer over spreken of stemmenzooals reeds vroeger door hem is verklaard. De voorzitter zegt dat hetgeen gezegd was ten opzichte van den voorzitter en van het dag. best., beleedigend was. Van al hetgeen hij naar aanleiding daarvan gesproken heeft zal hij nooit iets terugnemen. De heer Van Heijst constateert dat al hetgeen door den heer Timmermans gezegd is door de notulen ten volle i9 bevestigd. De heer Tim mermans heeft in alle opzichten gelijk, 't ls onnoodig iets daarbij te voegen. De heer Van Iersel acht het onnoodig dat er zulke uitvoerige notulen gemaakt wordenals de voorzitter dezelve later niet aanneemt en zaken volhoudt die er mede strijden. De voorzitter vraagt of de gemeenteraad machtiging zal vragen om te procedceren. l)e heer Van Iersel is van oordeel dat de raad geen machtiging mag vragen om te pro- cedeeren zoolang de raad niet meer inlichtin gen heeft dan in dit advies zijn gegeven. De heer Van Heijst heeft nooit zoo'n advies geziener zit niets in. De heer Van Iersel vindt het erg dun hij zou durven voorstellen het terug te zendan. De voorzitter zegt dat de advocaat onmogelijk zijne motieven verder uit een kon zetten daar in den raad twee leden zitting hebben die ook lid zijn van het bestuur van den buitenpolder. De heer Van Es zegt dat, als de raad mach tiging heeft gevraagd om te procedeerennog kan besluiten al of niet te procedeeren. De heer Timmermans vraagt of het bekend is, wanneer de zaak zal dienen? op het ont kennend antwoord van den voorzittervervolgt spreker: Aangezien er altijd nog uitzicht bestaat, dat ged. staten zullen intervenieeren en door hunne tusschenkomst partijen tot een minnelijke schikking zullen geraken behoort meu zich op de hoogte te stellen, wanneer de onderwerpelijke zaak zal dienen vervolgens behoort er eenige weken uitstel te worden gevraagd, want, zooals gezegd is op dit advies dat geen advies kan genoemd worden zal de raad niet beslissen. De heer Van Heijst is het eens met den heer Van Ierselden heer Bergmann te verzoeken een nieuw te geven. De heer Van Es vindt het duidelijk dat de advocaat moeielijk meer in zijn advies kan zeggen. Zeker is het iedereen bekend dat in den raad ook twee leden van het polderbestuur zitting hebben. De heer van Heijst herinnert dat die twee leden toch evengoed lid van den raad zijn al* de anderen. Spreker zegt dat ook de polder zijn advocaat geraadpleegd heeft. Deze heeft voor gesteld om in een gecombineerde vergadering van gemeente en polderbestuur tegenover den advocaat der gemeente de gronden te ontwik kelen waarop het recht van den polder steunt als hij dit gedaan hadkon de heer Bergmann trachten die te weerleggen. De heer Van Es vindt het billijk dat Berg mann het fijne dat hij er in ziet niet op 't papier zet. In de laatste vergadering is beweerd dat eene eommissie van ged. st. de quaestie zou onderzoeken. Als de raad nu kou besluiten het rechtskun dig advies op te zenden aan ged. staten en machtiging te vragen om te procedeeren dan zou dit voor dezen misschien een prikkel zijn om te komen. De heer Van Heijst geett in overweging ot het niet meer passend was, het gesprokene naar aanleiding van het rechtskundig adviesniet openbaar te maken. De heer Van der Heijden zou dan der. heer Bergmann zeker gelijk gevenals hetgeen er nn over gezegd is niet mag publiek gemaakt worden. Bergmann vindt het noodig voorzichtig te zijn dit blijf ik bijmaar in het thans ge sprokene vind ik niets compromitteerendshij heeft weinig gezegd dit i9 waarmaar hij oordeelt dit noodzakelijk. De heer Van Iersel zegt dat wellicht het dag. best. bij machte is, meer inlichtingen te geven; is dit niet het gevaldan is het advies onvol doende. De voorzitter antwoordt dat B. en W. de punten der defensie kennen maar die zal het dag. best. niet verraden dit gaat niet. Ten andere is de heer Bergmann een geaccrediteerd advocaat, die zich erg zou compromilteerer. als hij zonder goede gronden den raad gaf aan ged. st. mach tiging te vragen om de procedure voort te zetten'. De naam van den heer Bergmann is hem voldoende waarborg. De heeren Timmermans, van Heijst en anderen beschouwen de zaak uit een verkeerd oogpuntged. st. zuilen zich be moeien met de quaestie tusscheu de gemeente en den polderniet met die tusschen de ge meente en mevr. Van Rielals laatstgenoemde de zaak wil doorzetten dan valt er niets aan te doen. De heer Timmermans merkt op dat de raad altijd gemeend heeft dat deze twee zaken in nauw verband staan dit is ook gebleken als er dus een conferentie plaats heeft zal er nood wendig over beiden gehandeld worden. Spreker gelooft overigens dat als er uitstel gevraagd wordt dit ook zeker zal gegeven worden. De voorzitter antwoordt dat dit afhangt van de discretie der tegenpartij. De heer Van Heijst zegtDe voorzitter geeft te kennen dat het dag. best. het fijne juist niet heel kan zeggen die moeten echter den raad tot in de kleinste bijzonderheden inlichten; maar het gaat niet aan dat B. en W. dit niet zoeken te doen ik zou juiste inlichtingen verlangen kan dit niet in eene openbare vergaderingdan de deuren maar d'cht. De heer Van der Heijden oppert de meening dat Bergmann wellicht^aan ged. st. nadere in lichtingen zal gevenwanneer dit advies aan hen wordt opgezonden. Als de raad besloten heeft het advies op te zenden hebben wij nog altijd te beslissen of wij al dan niet zullen procedeeren. He heer Timmermans heeft er niets tegen als dit laatste het geval ishij gelooft echter dat er eerst formeel moet besloten worden te pro cedeeren. De secretaris zegt dat eerst de raad een for meel besluit moet nemen om te procedeeren bij de machtiging die daartoe moet aangevraagd worden moet een rechtskundig advie3 worden overgelegd. De heer Van der Heijden wenscht te weten of men aan ged. St. niet zou kunnen vragen ot zij op dat rechtskundig advies toestemming zouden kunnen geven om te procedeeren. De voorzitter zeg* dat een formeel besluit om te procedeeren moet voorafgaan. De heer Van der Heijden is met de overigs leden van oordeel dat menenkel op het over gelegde advies geen besluit mag nemen om te procedeeren. Spreker zou meer inlichtingen van den advo caat vragen en die dan den leden onder ver plichting van geheimhouding mededeelec. De voorzitter antwoordt geen machtiging te hebben om nadere inlichtingen toe te zeggen. De heer Bergmann heeft ah advocaat een groot credietdit is spreker genoeg. Willen de leden meer inlichtingen dat zij dan zelf naar Mr. Bergmann gaan. De heer Van Iersel«Zeker op kosten der gemeente De voorzitterNatuurlijk B. en W. zijn er ook heen geweest en zullen de kosten zelf niet betalen. De heer Van der Heijden heeft niets tegen Mr. Bergmann, maar vraagt zich af waarom hij geen betere inlichtingen geeft. De heer Van Heijst ziet niet in waarom B. en W. den raad niet nauwkeurig willen in lichten. De heer Van der Heijden „als ik er zoo weinig gevaar in zag als de voorzitter zou ik als bestuurslid de geheele zaak op mij nemen ik zal echter niet over deze zaak stemmen alleen op de verstrekte inlichtingen. De voorzitter antwoordtdat hij de zaak niet op zich zal nemenzooals de heer Van der Heijden zegtook deze zou dit niet doen per soonlijk heeft hij bij de zaak geen belang, maar als hoofd der gemeente ligt zij hem na aan 't harthij meent gehandeld te hebben zooals 't hoort. De heer Van Heijst meent dat de meeste leden niet van dat gevoelen zijn. De voorzitter wenscht iets te zeggen overeen artikeltje in de „Echo van het Zuiden van 3 November (van Lucifer Co.)'t is waar dat de gemeente geen schuld heeft't is niet waar dat de gemeente of burg. en weth. of de voor zitter uit besef van schuld aan den polder f 1100 heeft aangeboden maar om een einde aan de zaak te maken hebben burg. en weth. gemeend te moeten zeggen hoever zij meenden te kunnen gaan. Hij vindt het geschrijf van Lucifer zoo laf en valsch als eenigszins kan. Hierna vraagt de voorzitter welk besluit de raad zal nemen De heer Van der Heijden zou niet graag zien dat de gemeente bij verstek veroordeeld werd maar hij is niet bereid om op een advies als dit vóór of tegen te steramen. De voorzitter sluit de debatten en zal iu omvraag brengen of het rechtskundig advies zal worden opgezonden ei. machtiging gevraagd om te procedeeren.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1