BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Rusland. Engeland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. an Feijsi verticil »'e -JCK. de vergadering. De heer Timmermans „hét komt mij voor dat de raad eerst zou dienen te besluiten om trent het al of niet procedeeren." De voorzitter„dat i^ er in opgesloten." De heer Timmermans „dit is met de rechte wegde raad moet besluiten te procedeeren alvorens er sprake kan zijn van machtiging aan- te vragen." De voorzitter /,dat de raad dan besluite niet te procedeeren alvorens betere inlichtingen van Berg- mann ontvangen te hebben." De heer Van der Heijden „dit is reeds den heelen tijd door den raad besproken." De heer Van 'Es: „als we nu besluiten te procedeeren en we krijgen machtiging, dan kun nen we later toch nog besluiten niet te proce deeren." De heer Timmermans„Ja weldan is er een formeel besluit om wél te procedeeren." De voorzitter„als we de machtiging aan vragen en die krijgen dan kan toch de ge meente zich zelf niet verdedigen, maar moet eerst een vertegenwoordiger benoemen." De heer Timmermans „dit is reeds geschied in de vergadering van 16 October jl. De voorzitter „wil de raad machtiging vragen?" De heer Van der Heijden „ik wensch eerst betere inlichtingen de raad moet alles weten mogen wij dat niet dan heeft men ons niet op te roepen. De nog aanwezige leden maken aanstalten om zich te verwijderen. De voorzitter zegt dat hij de vergadering niet zal sluiten willen de leden heengaan zonder de zaak af te handelen dan werpt hij alle verant woordelijkheid van zich af. Inmiddels hebben de leden zich verwijderd alleen de voorzitter, de wethouder Van Es en de secretaris blijven over. De adressen der kamer van koophandel van Waalwijk, m hare laatste vergadering vastgesteld, luiden als volgt Aan zijne Excellentie den heer minister van Binnenlandsche zaken. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijkheeft afschrift ontvangen van een door de kamer te Leeuwarden aan zijne excel, gericht adreswaarbij verzocht wordt dat op heffing worde verkregen vau het verbod tot in voer van vee uit Nederland ir. Engeland. Onze kamer zich bewustdat de uitvoer van vee naar Engeland voor onzen veestapel van overwegend belang is spreekt hare volle sym pathie uit over de strekking van het adres der kamer te Leeuwarden, en verzoekt uwe excellen tie beleefd, al zoodanige maatregelen te nemen, opdat de uitvoer naar Engeland spoedig weder kunne plaats hebben. De kamer van koophandel enz. Aan zijne excellentie den heer minister van justitie. De kamer van koophandel en fabriekente Waalwijk heeft met de meeste belangstelling kennis genomen van een adres der vereeniging van handelaren in- en belanghebbenden bij den handel in Amerikaansche reuzelspek en aan verwante artikelen te Botterdam waarbij door die vereeniging bezwaren worden ontwikkeld opzichtens het wetboek van koophandel, betrek king hebbende op de faillissementen en op de toepassing dier wet. Meermalen excellentie is dit onderwerp in onze vergaderingen ter sprake geweest en zulks naar aanleiding er van dat het onze kamer be kend is, dat algemeen de overtuiging bestaat, dat onze wetgeving op dit stuk verbetering be hoeft. Wij achten het overbodig betrekkelijk de on- derwerpelijke zaak in nadere ontwikkeling der gebreken te treden wijl deze door genoemde vereeniging o.r. in haar adres op heldere en juiste wijze zijn aangegeven. De kamerzich mitsdien vereenigende met de strekking van het adresverzoekt uwe excel lentie beleefd maar dringend hetzelve in gunstige overweging te nemen. De kamer voornoemd enz. In de Belgische bladen wordt weer van vier moordaanslagen gewag gemaakt, die sedert Za terdag gepleegd zijn en men weet dat de laatste dagen van 1882 ook niet onvruchtbaar waren. Men bezorgt dus aau de Belgische justitie voor 1883 weer voldoenden arbeid. Nog heeft men den moordenaar van het meisje dat te Molenbeek St. Jean bij Brussel op zulk eene gruw-lijke wijze vermoord is, niet kunnen ontdekken eu men vreest algemeen dat hij nu wel ontsnapt zal zijn, daar reeds 7 dagen sedert het vinden van het lijk zijn voorbijgegaan. Een dame heeft aan de Molenbeeksche politie een brief gezonden waarin zij aanraadt een hond te gebruiken om den dadar op te sporen en hem eerst den zak en de gevonden kleederen te laten ruikeD. De Engelsche politie zegt zijheeft dit middel in een dergelijk geval met goed succes aangewend. Zondag hpeft de begrafenisplechtigheid van het slachtoffer onder een grooten toeloop van be langstellenden terwijl de kist als 't ware onder kransen begraven was, plaats gehad. Nauw had de klok het middernachtelijk uur verkondigddat in millioenen gezinnen wordt afgewachtstaandeden beker opgeheven in de i1 uigcirooen jaur of de'dood trad binnen in de landelijke woningdie Gambetita door een ziekte gebonden sedert verscheidene weken niet had verlaten en streek met zijn killen adem over het gelaatwaarop sedert eenige oogenblikken de doodstrijd plotseling zichtbaar was geworden. v Eene ontsteking in de ingewanden die men niet spoedig genoeg schijnt te hebben waarge nomen kan als de meer onmiddellijke oorzaak worden beschouwd. De begrafenis van |Gambetta zal niet alleen geschieden op kosten van den Franschen staat, maar ook door den staatdat wil zeggen dat de staat niet alleen de kosten zal betalen, doch zelf de begrafenis zal regelen met verzoek aan de familie om de geheele bezorging aan den staat over te laten. De regeering heeft, behoudens de goedkeuring der familieop Zaterdag a. s. te tien uren de teraardebestalling bepaald. Het lijk zal van Ville d'Avray naar het Palais-Bourbon worden overgebracht. De heer Brisson heeft de benedenzalen ter beschikking gesteld om die tot chapelle ardente in te richten. Vandaar zal de stoet zich naar Père-Lachaise begeven. De begrafenis zal met groote plechtigheid ge schieden. Het corps diplomatique heeft verzocht er en corps bij tegenwoordig te zijnals een bewijs van sympathie voor Frankrijk en deelne ming in zijn rouw. Het gehee'e Parijsche gar nizoen zal aan den beroemden doode honneurs bewijzen. De regeering is er op gesteld dat aan de lijkplechtigheid de meest mogelijke praal worde bijgezet. Daar de kamers uiteen zijn zal de regeering de kosten dekken doormet toestemming van den raad van stateeen kiedict te openen heigeen de wet veroorlooft welk krediet later aan het parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De raad van state is gisteren vergaderd ge weest om over dit besluit te adviseeren. Het kredriet bedraagt 20.000 francs. De dood van dezen rijkbegaafden redenaar den onwankelbaren dictator van 1870/71 is van zelf aanleiding om eenige feiten uit zijn leven kortelijk in herinnering te brengen. Léon Gambetta werd den 30n October 1838 te Cahors geboren en was van Italiaansche afkomst. Mij studeerde vlugzoodat hij zich reeds in 1859 als advocaat te Parijs kon vestigeD. Behalve door eeu politiek proces in 1862, vernam men in de eerste jaren weinig van hem, totdat op eens, in het begin van 1869, zijn naam wereldbekend werd door zijne welsprekende verdediging van de aangeklaagden wegens het breDgen van eeu hulde aan Baudin op den 2n December. Die vermaardheid bezorgde hem bij de eerst volgende verkiezingen in 1869 een zetel in het wetgevend lichaam waartoe hij zoowel te Parijs als te Marseille gekozen werdals vertegen woordiger der „onverzoenlijken." Als zoodanig wilde hij ook geen genoegen nemen met de pogingen tot hervormingen welke Napoleon in het begin van 1870 onder Eraile Ollivier wilde invoeren. Hij bleef oppositie voeren èn trad na de omwenteling van -4 September als minister van binnenlandsche zaken op in het voorloopige republikeinsche bewind. Na de insluiting van Parijs door de Duitsche legersdeed hij den gevaarlijken tocht per luchtballon om te Tours en te Blois de verdere verdediging van het land te besturen. Met onverzettelijken ijver spande hij zijne krachten in om nieuwe legers te doen ontstaan totdat hijna de overgave van Parijs, zich genoodzaakt zag het hoofd in den schoot te leggen en afstand te doen van zijn gezag. Onder het bestuur van Thiers liet Gambetta betrekkelijk weinig van zich hoorendoch na den coup-d'ctat van Mac-Mahon op 16 Mei 1877 trad hij weder als woordvoerder van de oppositie op en het succes der republikeinsche partij bij de verkiezingen van dat jaar was voor een groot deel aan den invloed van zijn woord te danken. Bij de benoeming van Grévy tot president der republiekwerd Gambetta tot voorzitter der kamer gekozen welk ambt hij bleef vervullen tot aan zijne optreding als minister in het najaar van 1881. Dat ministerie, waarop groote ver wachtingen gevestigd waren is echtergelijk men weetslechts van korten duur geweest. Na het mislukken zijner pogingen tot invoering van den Scrutin de liste (Gambetta's lievelings denkbeeld) trad hij af en werd vervangen door het ministerie-de Freycinet. In de laatste maanden van zijn leven steunde hij het kabinet Duclerc hetwelk aan de Freycinet was opgevolgd. Den laatsten dag des jaars heeft zich op den boulevard te Parijsmet een revolverschot, van het leven beroofdde graaf Wimpffen Oostenrijksch gezant bij de Fransche republiek. De geneesheer James heeft verklaard dat de graaftoen hij den zelfmoord pleegde, niet meer bij zijn zinnen was. -w. Huubtti pJraonen vermist. Do meeste d>r gewonden verkeeren in zulk een toestand dat :.ijnaar men vreest zoo zij eenig- zins herstellenvoorgoed gekrenkt in hunne geestvermogens zullen zijnhet meerendeel is zwaar aau het hoofd gewond. Men heeft nog een knaap geheel ongedeerd onder het puin gevonden. Hij was in een kelder en, door een schuins gevallen balk, die de steen- brokken tegenhield ,_behoudeu gebleven. De groote schoorsteen, welks instorten de ramp veroorzaakte, verkeerde sedert geruimen tijd in een zeer gevaarlijken toesiand. Men was nu bezig hem te herstellen. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp s voor eenige dagen uitgesteld. Het zal ver moedelijk van langen duur zijn. Uit Berlijn wordt van 3 Januari geseind De laatste bijzonderheden van den Boven-Rijn schilderen de verschrikkelijkste verwoestingen door de overstroomingeuverscheidene dorpen zijn vernield en verlaten. In den afgeloopen nacht werd overal bij fakkellicht door pioniers, ondersteund door de bevolking, aan de verster king der dijken gewerkt, meestal echter tevergeefs. Volgens een lang niet overdreven raming zijn thans reeds meer dan duizend boerderijen ver woest en tot dusverre circa 100 menschen ge dood. Daarbij houdt de regen aan en blijven de rivieren wassen. Bovendien heerschte heden naci*t boven het geheele overstroomde landschap een geweldige orkaan, waardoor tallooze huizen instortten. Bij Oppau zijn, volgens nadere berich ten, 28 personen verdronken het dorp Friesen- heim bestaat niet meerhet is totaal verwoest. Niet een huis hleef staan. De nood is op zijn hoogst gestegen. Ontzettend is het lijden der zwaar beproefde ingezetenen. En naar uit Keulen wordt geseind, is de Rijn heden morgen ten 10 ure opnieuw gaan wassen, zoodat nieuwe ellende wacht. In den Rijnpfalz stortten tengevolge der overstroomingen in een nacht circa 400 huizen in. De bewoners konden te nauwernood het leven redden al het overige ging verloren. Bij Oppau is een reddingsboot met 40 menschen omgeslagen. Bijna allen verdronken. Uit Genève wordt per telegraaf onder dag- teekening van Zondag omtrent de overstroomingen nader het volgende aan de Daily News gemeld: Van alle kanten komen er berichten omtrent verwoestingen door de regenvlagen in de af geloopen week veroorzaakt. De Val de Travers (kanton Neufchatal) is in een uitgestrekt meer veranderd. De gemeenschap tusschen de dorpen wordt onderhouden door middel van bootjes. De Aar, ArveRijn Rhonekortom nagenoeg alle rivieren zijn buiten hare oevers getreden en hebben een nog onberekenbare sehade en nood teweeggebracht. Verschillende valleien in Grauw- bunderland zijn geteist.-.rd door herhaalde sneeuw vallen. Door hit afbrokkelen van rotsgronden en het nederstorten var. sneeuwbergen was de dienst op den St. Gothardspoorweg gestremd. Bij het weg spoelen van grond is de Simplonspoor- weg bij Sierre over eene lengte van een kilometei vernieldde dienst aldaar zal minstens veertien dagen moeten stil staan. Een aantal wegen in het geheele land zijn onbegaanbaar overal zijn er bruggen zwaar beschadigd. Wanneer het nog een dag zoo voortgaat, zal alle handel en ver keer onmogelijk zijn. Het revolutionnair comité der nihilisten heeft wederom aan den czar eene proclamatie doen toekomen, betrekkelijk gematigd van toon, Daatin wordt den keizer aangezegddat eerlang met nadruk de hervormingsbeweging onder het volk zal worden hervat. Scharen van jonge mannen dus heet het staan vol geestdrift °"ereed om voor de rechten van het onderdrukte volk den strijd te aanvaarden. Onder de St. Petersburgsche studenten circu- leeren ook wederzonder dat iemand weet wie de verspreider isallerlei kleine geschriften waarin tot deelneming wordt aangespoord aan het verzet tegen de tegenwoordige wijze van bestuur. Nog wordt gemeld dat tusschen de studenten en de geringere arbeidersklasse tegenwoordig groote sympathie bestaat, wat vroeger wel eens minder het geval was. Uit Dublin wordt gemeld dat Delancy schul dig is verklaard aan deelname aan eene samen zwering die zich het vermoorden van den rechter Lawson ten doel stelde. Hij is tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In Tipperary zijn weder drie deurwaarders door een gewapende bende aangevallen. Zij vuur den terug en een uit de bende moest het met het leven boeten. Uit de puinhoooen van de ingestorte fa brieksgebouwen te Bradford waren volgens de laatste berichten 51 lijken te voorschijn gebracht WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag iu de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden gezongen Op het kerkhof. De Vliegh. Les enfants de Paris. Thomas. Opwaarts. Hol. y Waalwijk, 5 Januari 1882. y^Heden avond ten 6 ure openbare vergadering van den gemeenteraad. Aan de orde 1. Onafgedane zaak, advies contra mevrouw Van Riel. 2. Ingekomen stukken. Verleden Dinsdag namiddag had de lang verwachte doorbraak van den Meerdijk plaats. Tengevolge daarvan rees het ^Stcr la uCS bin- nenpolder in korten tijd aanzienlijk de grint weg en de huizen lot bij de molens hepen onder en verschillende bewoners waren genood zaakt hunne woningen te verlaten. Sedert is het water grootendeels weggevloeid zoodat de weg en de huizen weder nagenoeg droog zijn. In den buitenpolder is het water hooger dac in Novembertegen de schutbalken in de Wa genstraat staat ongeveer 30 cM. Onder Sprang en Kaatsheuvel staat het water op plaatsen waar men het vroeger nooit gezien heeft. De baan van den stoomtram heeft veel geleden zoodat de treinen niet dan uitere voorzichtig kunnen rijden. Ten einde do aan sluiting te Tilburg zooveel mogelijk beter kunnen verzekeren heeft de directie bepaald dat vanaf Zondag 7 dezer de treinen uit Waal wijk 10 minuten vroeger zullen vertrekken dai< op de dienstregeling is aangegeven. De dienst KaatsheuvelCapelle blijft voor- loopig gestaakt. Te Tilburg staan verscheidene kelders onde wateriets dat daar zeker een groote zeldzaam heid is. Te 's Graveraoer en te Dongen heeft het water mede een schrikbarende hoogte bereiktde traradienst DongenOosterhout is ook gestaakt Te Baardwijk staat het water op verschillende ^punten tot op de straat; verschillende huizen staan in het water. Ook Drunen en Elshout hebben veel last van het water. Uit Nieuwkuik en Hedikhuizen vernemen w\j heden voormiddag zeer verontrustende berichten, omtrent den toestand der dijken. Vooral te Hedikhuizen moet bet gevaar voor doorbraak zeer groot zijn. Het kalme weder doet ons echter hopen dat het land van Heusden voor een nieuwe doorbraak zal gespaard worden. Voor de verdere tijdingen verwijzen wij naar de waterberichten. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat in de bestekken van aanbeste ding voor rijkswerken voortaan inlandschc hout voor heipalen kan worden toegelaten. Naar de Amst. verneemt, heeft een der grootste bankiersfirma's te Amsterdam eenige dagen geleden den ontvanger der zegelrechten reeds doen sommeeren tot levering van plakzu- gels, en hebben eenige andere bankiers aldair thans bij deurwaarders-exploot opnieuw tegen den plakzegelnood geprotesteerd en den minister aansprakelijk gestéld voor alle door hen te lijded nadeelen. De bevolking van Baardwijk bestoud op '31 December 1881 uit 808 mannen en 77C rouwen; totaal 1578. In den loop van 1882 zijn geboren 31 man fen 23 vrouwen en hebben zich aldaar gevestigd J24 m. en 29 vr.totaal 107. Overleden 21 m. en 13 vr. en vertrokkén 25 m. en 24 vr.totaal 83, zoodat de bevol king tot 31 December 1882 is vermeerderd met 24 en bestond uit 817 m. en 785 vr.totaal 1602. Gesloten huwelijken 10. Van de nieuwe spelling die de „Staats courant" te beginnen met 1 Januari zou invo ren, is nog niet veel meer te bespeuren dan dat uit Dinsdag de ff is weggeblevenoverigens vinden we „Pruissen" met ss„naauwkeurig met aau „ministeriële" met een e enz. Jannetje Cornelia Struijk zegt het G. P. N., werd den 25sten Juli 1847 te Vuren bij Gorinchem geboren uit burger ouders, die echter in hun stand een zekere welvaart genoten. Zon der juist voor den dienstbaren stand te worden opgeleid werden haar niet die zegeningen van het onderwijs deelachtig, die haar wellicht voor vele dwaasheden hadden kunnen behoeden. Grillig van karakterreeds als kind met eigeo- aardigc gedachten bezield omtrent sommige zaken en toestanden, konden haar een zekere juistheid en gevatheid niet ontzegd worden eigenschap pen waarvan zij, helaas, op treurige wijze later ruimschoots gebruik heeft gemaakt. Een erfenis, men zegt van f25,000, haar ten deel gevallen, zou de eerste aanleiding zijn geweest tot het roekeloos omgaan met en verkwisten van geld. Onder die omstandigheden werden haar meer malen huwelijksvoorstellen gedaan, doch Jannetje gevoelde voor geen der aanbidders sympathie. Doch wat gebeurde er? Op zekeren dag te Gorinchem zijndeziet zij in de uitstalkast van den horlogemaker Antoon Hoetink eenige hor logesdie zij mooi vindt. Zij gaat den winkel binneDkoopt voor een zeker bedragdoch heeft niet genoeg geld bij zich. Dit is echter geen bezwaarde galante horlogemaker ver trouwde haar. Zij vertrok io het bezit van liet gekochtemaar niet zooals zij gekomen was de vrije beschikking over haar hart had zij niet meer. De galante horlogemaker had een over weldigenden indruk op haar gemaakthij was zoo vriendelijk zoo bereidwilligkortom dat was een mau zooals zij er een wenschte. Dis gekochte voorwerpen werden spoedig betaald ten huize van den horlogemaker Hoetink, een mandje champagne bezorgd cn op zekeren avond waren Jannetje en Antoon omgeven door vrien den en kennissenrecht genoeglijk te zamen gekomen om een gezellig avondje te slijten. Toen was het dat Jannetje den horlogemaker Hoetink vroeg „Of hij niet eens een paar dagen met haar de stad uit wilde?" aan welke zonderlinge uitnoo- diging niet zoo gemakkelijk kon worden vol daan met het oog op de zaak, doch ten slotte mocht Jannetje het geluk smaken met Hoetink een reisje te ondernemen. De uren in eikaars bijzijn gesleten waren allergenoeglijkst en in plaats van opwinden slingeruurwerken en passe-partoutshoorde

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2