Noordbiabantsche Stoomtram, Lederberichten. tien minuten vroeger ASSURANTIËN. Handligting. W aterberichten. Handelsberichten. :?ADVERTE1VTIEN Vanaf Zondag 7 Januari Burgerlijke Stand OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over het jaar 1882. rtSl Johannes Josephus van Dooren Maria IsabeUa de Greeff, Johannes Wilhelmus TJntiet Elisabeth Cornelia de Greeff. DE DIRECTEUR. DE NOTARIS i^a, <Oqi PUBLIEK VERKOOPEN: Porcelein-, kristal-, glas- en aarde werk. kerkboeken, portemonnaies, enz., kachel, spiegel, stoelen, ko peren ketels en pannen en hetgeen verder te koop zal worden aan- geboden. RANT. Hoetink van meer poëtische zaken gewagen en zich verplaatst in het tooverland der min. Intusschen gingen de dagen zoo snel voorbij, dat toen zij een oogenbliktot nadenken kwamen, zij berekenden dat hun „Snoepreisje" reeds drie weken had geduurd. Beiden durfden niet goed huiswaarts keeren en zoo geschiedde het dat Jannetje en Antoon besloten bij elkaar te blijveu om fater ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand ook hunne namen neer te schrijven in dat groote boek waarin som migen wenschten reeds tien jaren vroeger te hebben geteekendterwijl er anderen zijn die wenschten er nooit mede te hebben kennis gemaakt. Had Jannetje spoedig gezegevierd over Antoon, dien zij nu haren Antoon mocht noemen, haast werd er niet gemaakt om als man en vrouw den levensweg verder te vervolgen. Want de gebeurtenissen in het Bible-Hotei waar Jannetje f 12Q0 per week verteerde en hetgeen verder volgde, deed de. huwelijksvol trekking verdagen. In dit hotel schonk zij het leven aan een pand harer liefde. Korten tijd had zij vertoefd in het Arastel- Hotelwaar zij door de royaliteit harer fooien het bediendenpersoneel zoo voor zich in beslag namdat men haar beduidde dat ze kon heengaan. Op nieuwjaarsavond werd te Bokhoven zekere J. Van Genteen weduwenaar met 7 kinderen, getroffen door een schot, uit het huis, bewoond door vrouw Verhagen wier man in het krank zinnigen gesticht verpleegd wordt en welke vrouw sedert eenigen tijd samenwoonde met een andère persoon. De beiden zijn gearresteerd door de brigade commandant te Heusdenzij moeten reeds bekend hebben te hebben geschoten. In het huis zijn gevonden 2 geweren1 revolver en 1 sabel. Boxtel, 1 Jan. Het water heeft hier eene nog onbekende hoogte bereikt. De provinciale weg naar Eindhoven alsmede die naar 's Bosch, staan aan den ingang der gemeente vrij diep onder water. De communicatie kan hier en op verschillende andere punten der gemeeDte alleen met vaar- en'voertuigen onderhouden worden. Vooral op het gehucht Hal en in het naburige E9ch dat binnen eene maand tijds reeds voor de tweede masl overstroomd isricht het water groot nadeel aan. De „genormaliseerde" Run blijkt hoe langer hoe meer abnormaal en heeft op ver na geen capaciteit genoeg om de ont zaglijke hoeveelheid waterdie haar van alle zijden toevloeitaf te voeren. Men vindt daar onderscheidene boerderijen, wier landerijen nage noeg geheel onder water staanwaardoor de hoop op een gun9tigen oogst weer totaal verijdeld is. De landbouw lijdt aldaar ten gevolge ran gebrekkigen water afvoer tijdens de laatste jaren onberekenbare schade, en komt er niet spoedig verbetering iu dien toestand dar» wordt die eertijds welvarende 9troek binnen weiuig tijds Geheel geruïneerd. Geen wonder, dat de be woners elk berichtdat hun hoop geeft op eene betere toekomstmet blijdschap- begroeten, uren nog 17 cM. gewassen. De toestand van den Maasdijk tusschen Oijen en de Blauwe Sluis is zeer zorgelijk; bij eenig ongunstig weder zijn ieder oogenblik doorbraken te vreezen. Intusschen wordt dag en nacht ge werkt om den dijk te behouden. De overlaat Rossum-St. Andries is met 138 cM. over stroomd. De Bokhovensche overlaat werkt met 177, de Baardwijksche met 75 cM. Aan de schutsluis te Crevecoeur bedraagt de water stand aan de Maaszijde 6 63, aan de Dieze- zijde 6.38 M. boven A. P. Te Grave was dien avond 11 uur de water stand 11.06 onveranderd. Aan de Pegelbrug 9.92val 0.01. Zware mist. Alle polders ten Noorden van de Beersche Maas zijn nn ondergeloopen. Uit Oijen De peilschaal teekende heden ochtend 8 90 M. boven A. P. of slechts 10 cM. heneden noodpeil. Door den vreeselijken zuidwesten storm van heden nacht is er veel afslag aan den dijk ook hadden er opnieuw dijkver- schuivingen aan de binnenzijde plaats. Er wordt druk gewerkt met planken, puin en steen om de zwakke punten te voorzien, daar er volgens de berichten boven nog overal was is. De toestand is zeer zorgelijk. Het binnenwater is ook zeer gewassen, zoodat velen de vlucht naar den dijk hebben moeten nemen. Uit Nijmegen Men heeft ook een dam voor de Luthersche kerk gezet, iets wat sinds den hoogen vloed en den ijsgang in het jaar 1861 niet noodig is geweest. Thans vaart men met roeibooten in de Grootestraat tot voor deze kerk. Sedert heden middag bespeurt men gelukkig stil stand op de Waal en kan wellicht spoedig val verwacht wordenhoewel de berichten van den Boven-Rijn minder gunstig luiden, vermits aldaar heden slechts 2 cM. val wordt gemeld, terwijl deze gisteren nog 20 cM. bedroeg, zoodat er hoogerop nieuwe was moet zijndie het vallen te Keulen tegenhoudt. Uit Arnhem Tot heden namiddag 2 ure was, daarna stilstand. Men verwacht dat de Westervoort- sche dijk bij Malburgen zal bezwijken. De Eldensche dijk is ondergeloopen. Uit Ruhrort van 4 Januari Nadat de Rijn 28 voet 3 duim als hoogste punt bereikt had, stond hij eenige dagen stil. is echter sedert gisteren langzaam val lende en staat thans 27 voet 9 duim en is dus 1/3 voet gevallen. De berichten van den Boven-Rijn luiden ten deele vallende, alleen van de Main en Moezel wordt nog stijging gemeld. Men kan echter bij het mistige droge weder aannemen, dat het water langzaam blijft wegvallen. De straten onzer stad staan onder water, in sommige 4 a 5 voet. Het verkeer geschiedt door bruggen en vliegers. Uit Maastricht De Maas is hier en in Belgie aanmerkelijk vallende. Stand 46.33 M. of 5 cM. val sedert dezen ochtend. Uit Venlo Ten 6uur is de Maas slechts 0.03 M. gevallen en heeft een stand von 7.67 M. boven nul. Het binnenwater staat tbans gelijk met den waterspiegel der Maas. Het grond water wast nog steeds. Koud en mistig weder. Uit 's Hertogenboscb Blijkens ontvangen rivierberichten zijn de Maas en Rijn vallende. Ook het weder heeft een gunstige wending genomenregen en wind hebben plaats gemaakt voor zacht lente weder. Het werd hoog tijd dat die verande ring kwamde Maasdijken hebben op een aantal plaatsen zooveel geledendat meer dan een doorbraak te wachten was. Intusschen is het water om 's Bosch nog 17 cM. in de laatste 24 uur gewassen en was de stand heden ochtend op de Dieze 6.38 M. en op de Maas te Crevecoeur 6.63 M. De landstreek is zoover het oog reikt diep onder water de toestand van de bewoners in een aantal gemeenten is allertreurigst. Gisteren kon aan de sluizen op de Zuidwillemsvaart van Veghel tot 's Bosch niet geschut worden, omdat het water over de sluisdeuren heenstroomdede vaart was mitsdien gestremd. De werking der overlaten was hedenochtend als volgt de Beersehe met 65 cM., de Bokhovensche met 174 cM., de Baardwijksche met 75 cM. Verder wordt nog van daar geschreven Het water heeft reeds den stand bereikt van 6.37 M. boven A. P. en is in de laatste 24 Waalwijk2 Januari 1883. Onze berichtgevers in het buitenland stem men algemeen daarin overeen, dat de voorraad huiden op 'i einde van het thans vervlogen jaar op de voornaamste markten van Europa beneden het middelmatige wasdit betreft hoofdzakelijk de beste waar. Te Antwerpen werden in 1882 ingevoerd 871.503 huiden en verkocht 682,813 huiden; in 1881 ingevoerd 838,996 en verkocht 796.619. Alzoo Werden er in 1882 32,507 meer ingevoerd dan in 1881terwijl er 113,806 stuks huiden minder verkocht werden dan in 1881. De prijzen waren daar ter plaatse de eerste helft van het jaar verlaten; m de maand April kwam er wel eene kleine verbetering en het artikel trok wel wat meer de algemeene aandacht doch de affaires waren gering; eerst op 't laatst van Juni kwam er aanmerkelijke verbetering in den toestand, zoowel wat de activiteit als de prijzen aangaat en de zaken in zware goede gezouten La Piata huiden zouden nog aanmerkelijk uitgebreider zijn geweest, als de markt daarvan beter ware voorzien geweest. De laatste veiling van 14 December trok de aandacht van veel looiers en voor Duitsche rekening vooral ruimden de groote partijen gezouten koehuiden op, aan prijzen zooals die reeds in November waren gequoteerd. In Havre was het met den handel al niet beter gesteld dan te Antwerpen; daar toch werden p. m. 8000 huiden minder aangevoerd dan in 1881 en ongeveer 35,000 stuks minder ver kocht. Deze cijfers zeggen echter niet zooveel als de omstandigheid, dat aldaar zelfs in de eerste 7 maanden van het afgeloopen jaar de handel en de prijzen zeer onbevredigend waren. In Aug. en September kwam er eenige aotieviteit, die tot het laatst van 't jaar aanhield hoofd zakelijk in zware gezouten La Plata ossen, en dank zij den vluggen verkoop der lichte koeien te Antwerpen, hadden er ook te Havre in December nog flinke verkoopen plaats in deze soorten. In 1882 werden ingevoerd 708.038 huiden en 49.801 paardenhuiden. In 1882 werden verkocht 702.427 huiden en 60,991 paardenhuiden. Op 31 December 1882 bedroeg de voorraad 103.345 huiden en 1.300 paardenhuiden. terwijl er in 1881 werden ingevoerd 715,973 huiden en 31.875 paardenhuiden verkocht 737,373 huiden en 58,849 paardenhuiden. Op 31 December 1881 bedroeg de voorraad 99,922 huiden en 12,402 paardenhuiden. In Liverpool werden aangevoerd in 1882 500.130 stuks tegen 424.353 in 1881. Al daar werden verkocht in 1882 504.884 st. tegen 459.446 in 1881. De voorraad bedroeg op 31 December '82 44.869 stuks tegen 41.067 stuks op 31 December 1881. In den handel te Liverpool, voorzoover de huidenmarkt aangaat, waren ongeveer dezelfde verschijnselen waar te nemen als in Antwer pen en Havremet dit verschil echter dat aldaar vele lichte huiden in inferieure soor ten aan de markt kwamen, zooals dit steeds iet geval is, die vooral in het voorjaar en den zomer vlug verkocht werden tegen goede prijzen. De slachtingen in Buenos-Ayre9, Montevi deo ltio-Grande in de rivierstreken beliepen voor wat de saladeros aangaat 1.514,800 stuk9 tegen 1.300,900 stuks in 1881. Er werden dus in 1882 ruim 200,000 huiden meer geslacht en door de saladeros uitge leverd dan in 1881. In het artikel inlandsche huiden was de handel het geheel jaar door niet geanimeerd; de prijzen van gezouten huiden geschikt voor den handel, varieerden slechts 2 h 4 cents per kilo; naar kwaliteit werd besteed 40 tot 52 cents per kilo. In Javahuiden en verder in alle andere soorten uit onze koloniën was de handel vlug tegen opgaande prijzen. Wij behouden ons voor op deze artikelen binnenkort breed voerig terug te komen. Betreffende den handel in leder valt tot ons leedwezen niet van verbetering te gewa gen. Geheel het jaar door was de markt gedruktin een woord alle looiers onder vonden teleurstellingen en in de prijzen en in de moeielijkheid om reëele zaken van eenig belang af te sluiten; en vooral ook in de betalingen. De schors was goed in 't begin van den blektijd, doch de vele regens hebben belang rijke schade toegebracht aan de schors vooral die wat laat is gewonnen en wat lang heeft buiten gestaan. De prijs was voor goede kwaliteit p.m. fl.hooger dan in 1881, doch de hoedanigheid was over 't algemeen veel beter. Bevallen'. Ma|H,fena Susanna Grev^T geb. 't Hooftd. Lucia van Son, geb. De Gouw, d. Adrians van Nunen, geb. Van Drunen z. Cornelia van Ierselgeb. Van de Leurz. Johanna Catharina van Venrooij, geb. Van Bladel, z. Maria van der Steen, geb. IJpelaar, z. Nicolasina van Ravensteijn, geb. Brok, d. Adriana van Drunen, geb. van Huiten, d. Overleden: Jacobus Klerks, 19 m. Maria Boomsechtg. van Petrus Elshout, 39 j. Anna Maria de Munnik2 j. WAALWIJK, 5 Januari. Op de veemarkt aangevoerd 21 stuks. Prijs der calfkoeien tot f300; kalfvaarzen tot f 200. Biggen golden tot f 8. Eieren f6 de 100 stuks. Van boter aangevoerd 1226 KG.; prijs fl.01 4 f 1.23 per KG. ONDERTROUWD en alsmede en Receptie Zondag 7 Januari e. k. Wederkeerig wensch ik aan vrienden en overige ingezetenen alle heil bij den aanvang van 't jaar 1833, hen dank zeggende voor de vele attentie's ter gelegenheid van het nieuwe jaar ondervonden. Waalwijk, 2 Januari 1883. VAN DER KLOKKEN, burgemeester. EINDHOVEN. Voorraadlijst. der Oude Looiersbeurs. B. Verhagen. Gezouten Buenos-Ay res zool leer, zwarte Calcutta streepen, ronden nerf. Glaudemans. Zwart overleder. P. Schellekens. 150 gezouten Buenos-Ayres 3236 p., 50 droge Kaap 25 p., 100 paardenhalzen 200 gr. rundshelften 50 banden zw. tuigleder, 2000 p, licht zoolleer 1620 p. A, Pessers. Gezouten Buenos-Ayres 3444 p., overleder. Gebroeders Keunen. Gezouten Buenos-Ayres 3436 p., Inl. gesmort 2425 p. Ant. Kerssera akers-Si monis. Gez. Buenos- Ayres 32 p. id 34 p., afval van gez. Buenos-Ayres zoolleer. G. Schellekens. Gr. zuigers en kalfsvellen gr. rundshelften, zwart tuigleder. GESTEL. P. Van der Laak. West-Indisch zoolleer 2024 p. Javas in 't smeer 68 p. zwarten ronden nerf 4 a 5 p., graauw 4 5 p. Van Luijtelaar. Gez. Buenos-Ayres zoolleer 35 p., Java zoolleer 15 p., Javas ronden nerf en in 't smeer 21/s a 4 kilo. Kuiten. 100 gr. 4 5 p., 40 ronden nerf 5 a 7 p., 40 daccas in 't smeer 4 p. WOENSEL. M. Valenb. Gezouten Buenos-Ayres 28 p. id. 30 p., inl. rundshelften en pinken in 'i smeer, grijs en wit haar. E. Vostérs. Gez. Bueeos-Avres 35 40 p., gez. Urugay 3032 p., drog Kaap 3033 p. id 1520 p., West-Ind. zoolieer 12 a 15 p., 100 inl. paarden haren 4 a 6 p., gr. kalfsvellen, gr. zuigers 5 a 6 p. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den Heer LUNEMAN nabij het station, alwaar ook steeds het voorraadboek ligt. zullen de trams, teneinde de aansluiting te Tilburg, bij den hoogen waterstand, zooveel mogelijk beter te kunnen verzekeren dan op de dienstregeling is aangegeven, van Waalwijk vertrekken. De dienst op de lijn KAATSHEUVEL— CAPELLE blijft, om dezelfde reden, tot nader aankondiging GESTAAKT. te Waalwijk, zal op Maandag 8 Ja nuari 1883, namiddags 2 ure ten v e van mej. de Wed. Er. BROK, aldaar, ter herberge van dew. Trommels, om contant geld, Van den 23 tot en met 29 December 1882. WAALWIJK. BevallenAnna Herwijnen geb. Kuijsten d. OverledenCornelia Antonia Brekelmans8 weken. Maria Theodora Mulders, 3 m. SPRANG. GeborenGeertruidad. van M. Schiedon en J. Verduin. Agnita Elisabeth, d. van H. de Bie en B. WertherJauusz. van P. B. van der Sijde en A. J. van Zeist. OverledenKarei de Bie1 maand. DRUNEN. OndertrouwdJohannes van de Wiel, 27 j. raet Antonetta Tielemana 24 j. ZEGT HET VOORT Voor een Maatschappij van Brandverze kering op vaste Premiënworden flinke AGENTEN gevraagd op gunstige voor waarden. Franco brieven, met opgave van maatschappelijke positie, worden ingewacht onder lett. 4 Z S, aan het Algem. Adverten tie-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Beursstraat 12, Amsterdam. Bij beschikking van den Kantonregter, te Waalwijk, van den 30 December 1882 is aan 1° STEE ANUS OERLEMANS, oud 21 jaren en 2° JOHANNES MARINUS OER LEMANS, oud 20 jaren beiden zonder be roep te Vrijhoeven-Capelle op hun verzoek en na verhoor volgens de wethandligting verleend en zijn aan hen de regten van meer derjarigheid toegekend tot de geheele ont vangst en uitgaaf van- en de over hunne inkomsten het sluiten an ver huringen het bebouwen hunner landerijen, het uitoefenen van zoodanige bedrijven, als daartoe noodzakelijk zijn het uitoefenen van eenig handwerk het oprigten van- of deel- nsmen in eenige fabriekhet drijven van nering en handel en het sluiten van alle verbindtenissen tot die fabriek, nering en handel betrekkelijk. De Griffier bij het Konlonperegt te Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3