BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. ÈaaÉn onmogelijk dus ook kan dit een oen als wij niet meer steun bij onzen inden mogen wij niet." rzitter„Ik heb er vrede mede als an maar zegt." er Van Es„Wij kunnen toch heel len dat de raad eerst meer inlichtingen ;er Van der Heijden„Het voorstel Van Heijstkomt dat niet in stemming? orzitter „Ik zal eerst dat van B. en temming brengen." ;er Timmermans „l)at is niet vatbaar mming." >0rzitter„Als wij het voorstel van B. niet in stemming brengen zijn wij niet oord." r Van der Heijden „Ik zou wel willen •llen dat de burgemeester de zaak alleen ar. Bergman afhandeldedaar hij toch den heelen raad in bij zijn opvatting voorzitter„We hebben veel nsopite doen om een advies te krijgen nu het jmaal is wil men er niet over stemmen zaak dient behandeld te worden zooals W. voorstellen." heer Van der Heijdeu „'t Is altijd het- deuntjeden heelen avond hebhenl we al rd dat die zaak moet behandeld worden de voorzitter het zegt. We hebben een j gevraagd en gekregen maar 't is ons niet lijk genoegen daarom ligt het voor de dat. wij nadere inlichtingen verlangen*" heer Van Es: „De voorzitter spreekt judend van een voorstel van het dag. best. er is geen voorstel van dat bestuur; alleen dat best. het advies van mr. Borgraann ter bracht om den raad verder te laten oor- 'li e voorzitter „De raad heeft z TI bezwaar een ander voorstel te doen; als nu het voorstel ia», k stemming wil brengen niet is van het lag t? dan is het van den voorzitter; waarom mag dat nu niet in stemming gebracht worden? ik wensch dit alleen om mij te dekken tegenover ged. st. en den advocaat." De heer Timmermans „Wat wilt ge in omvraag brengen?" De voorzitter „Machtiging te vragen om te „procedeeren". Je heer Timmermans „Dit kan niet, want s dit voorstel viel zou er besloten zijn om niet verweren en dit kan onmogelijk de bedoeling in." De heer Van der Heijden „Ik zal over het ibratel van den voorzitter noch vóór noch tegen emraen er is een voorstel gedaan door Dr. an Heijst om meer inlichtingen te vragen; dit ordt niet in stemming gebracht ik verzoek larvan aanteekening in de notulen." De heer Van Es„Aan deze zaak komt jch geen eindede tijd verstrijkt en er is nog ;n andere zaak die afdoening eischtik zou dus wenschen de nu aanhangige quaestie te laten rusten totdat de andere is afgedaan." De voorzitter „Dat de raad dan verklare dat het voorstel var. B. en W. voor geen be slissing vatbaar is daarna zal ik het voorstel Van Heijst in omvraag brengen." De heer Van der Heiden Er is geen voorstel van B. en W., dus kan de raad niet verklaren dat het niet voor beslissing vatbaar is. De raad kan niet besluiten over iets dat niet bestaat." De voorzitter. „Allen trachten a tort et a travers het in stemming brengen van het voorstel te verhinderen." De heer Timmermans „De burgemeester staatmeen ik alleen in dit gevoelen." De voorzitter„Dit heb ik reeds lang ge merkt; alleen vraag ik of ik op goeden grond sta? Waarom wil de raad niet verklaren dat hij niet kan beslissen omtrent het voorstel van B. en W. De heer Van der Heijden „Er is geen voor stel van B. en W." De heer Zijlmans: „Er is ook geen memorie van toelichting." De voorzitter„Ik heb de zaak niet van zooveel gewicht geacht om er een memorie van toelichting bij tc voegen dit geschiedt in de meeste gemeenten niet. Ik begrijp echter niet wat er tegen is dat de raad verklare, dat het voorstel van B. en W. niet voor besliissing vatbaar is. Verklaart de raad ditdan kan ik mij bij Bergmann verantwoorden. Ik denk echter dat deze het vreemd zal vinden." De heer Timmermans „Vreemd is het dat de voorzitter een voorstel doet en tegelijkertijd een ander, dat dienen moet als het eerste is afgekeurd." De voorzittert Is heel gemakkelijk voor ieder lid om den voorzitter het woord te vragen maar niet altijd even gemakkelijk om iederen spreker te beantwoorden zonder mij ooit te vergissen." De heer Van der Heijden „Alle eer komt op dat pnnt den voorzitter toe; men kan gerust het woord vragen men is er zeker van dadelijk antwoord te krijgen iedereen is er van over tuigd dat gij ons heel aardig aan de praat kunt houden." De voorzitter: „Het wordt steeds beschouwd als oppositie tegen den gemeenteraad wanneer ik met hem in gevoelen verschil." De heer Van der Heijden „De voorzitter behartigt de belangen der gemeente volgens zijn ideede andpre ieden volgens het hunne." De voorzitter -. „Als ik meen eene zaak goed voor te hebben en de raad is van een ander gevoelen ga ik niet mede." De heer Var. der Heijden „Dit recht moet ge ook ons toekennen." De voorzitter. „Steeds wordt dit bij mij kop pigheid genoemdmen zegt dat ik oppositie voer en steeds mijn eigen gevoelen wil door drijven." De heer Van der Heijden „Iedereen is overtuigd dat al wat gij doetdit geschiedt met de beste bedoelingen voor het welzijn der ge meente." De voorzitter„Dit wordt niet altijd zoo begrepen. Ik laat mijn voorstel niet zoo maar in den wind gooien wil de raad het afkeuren, dit moet de raad weten." De heer Zijlmans „Zooals de heer Van Es gezegd heeft wacht nog een andere zaak op afdoening. Laat ons die eerst behandelen want aan de tegenwoordige komt op deze wijze toch geen einde." Hierna worden eenige wijzigingen iu de be grooting goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van notaris Rant, waarin wordt medegedeeld dat de gasfabriek publiek zal ver kocht worden de notaris vraagt machtiging om publiek te mogen zeggen dat de raad niet ongenegen is het nog voor 8 jaren loopende contract met den Dieuwen eigenaar voort te zetten. Na eenige discussie wordt besloten den notaris te machtigen publiek te zeggen, dat de gemeente niet ongenegen is met den nieuweu eigenaar in onderhandeling te treden over het voortzetten^ der concessie. De voorzitter„Nu lieerenkomen we weer op het oude terug. Om een einde aan de zaak te maken stel ik voor dat de raad be sluite aangezien het rechtskundig advies van mr. Bergmaun door B. en W. voorgedragen niet voor beslissing vatbaar is dezen te ver zoeken een meer op rechtskundige gronden steu nend advies te geven in den geest zooals door dr. Van Heijst is voorgesteld." De heer Timmermans „Als het voorstel van Heijst in stemming wordt gebracht komen we tot hetzelfde doel." De heer Van Es„Wat heeft B. en W. er mede te maken die dragen niets voormr. Bergmaun brengt zijn advies uit en Van Heijst doet daarop een voorstel." De voorzitter„In alle vergaderingen wor den toch besluiten genomen omtrent de gedane voorstellen." De heer Van der Heijden „Als het voorstel Van Heijst wordt aangenomen aan hetwelk de raad de prioriteit kan toekennen dan kan de burgemeester aan Bergman er bij schrijven wat hij wil." De voorzitter ,,0p welke gronden zoudt gij pretendeeren aan het voorstel Van Heijst de prioriteit te geven De heer Van der Heijden „Omdat alle leden het daaromtrent eens zijn." De voorzitter„Ik zal beginnen mee mijn voorstel in omvraag te brengen." De heer Van der Heijden „Al worden er nog zeven voorstellen gedaan ik zal daarover niet stemmen voordat het voorstel Van Heijet in omvraag gebracht is." De voorzitter „Er moet een einde aan de zaak komen geen einde zou soms een groote ramp kunnen zijn voor de gemeente. Ofschoon ik niet inzie waarom het voorstel Van Heijst moet voorgaan zal ik er overheen stappen formuleert het dan maar." Men merkt op dat liet voorstel iu schrift gebracht is't wordt gezocht en eindelijk wordt bevonden dat het papiertje, waarop het geschre ven was in stukken gescheurd op tafel bij den voorzitter ligt. Het gelukt den secretaris na eenige moeite de stukjes aan elkander te passen; het voorstel luidt dat de heer Van Heijst voor stelt een meer uitgebreid rechtskundig advies te vragen. De voorzitter „Is de raad het er over eens aan het vooistel Van Heijst de prioriteit toe te kennen?" Bij acclamatie besloten. De voorzitter „Dan zal ik het nader for muleeren „de raad van gevoelen dat De heer Van der Heijden „Dat wordt te erg." Spreker staat op en verwijdert zich op den voet gevolgd door de andere leden. Verleden Zaterdag had de plechtige teraarde bestelling plaats van Gambetta. De lijkwagen werd op de kade voor de ko- lonade gebracht ten 9.30. Zes voorrijders in zwart en wit gedostreden vóór den wagen, die door zes paardeu werd getrokken. Op de vier hoeken van de koets waren vazen waarin welriekende kruiden brandden. De kist was bedekt met een zwart fluweelen kleed op dat kleed lagen een driekleurige draperie met rouw floers omkleed twee palmtakken met kronen van roode inmortellcn, verder een menigte bloe men. Drie groote koetsen vóór den lijkwagen waren beladen met kronenen nog waren er vele aan stokken geregen. Alle regimentsvaan- dels waren met krip omfloerad. In den stoet gingen achter den wagen Gam betta'* bloedverwantenvervolgens Grévyde ministers 'de generaals de leden van den senaat en der kamer. De optocht ging zeer ordelijk. Een onmetelijke menigtezooals nog nimmer gezien is volgde. Het was een indrukwekkend schouwspel. Overal langs den weg werd de lijkwagen be groet met de kreten Leve Frankrijk Leve de Republiek De afgevaardigden van EIzas-Lotha- ringen brachten een zeer syrapathetischen groef Devès hield namens de regeering de redevoe ring bij het graf. Hij eindigde met de woorden: „Gambetta laat het land aphtermeester van zijn toekomstvoorspoedig en vrij. Het repu- blikeinsche stelsel is in 't land, de vredelievende waardigheid van Frankrijk is daarbuiten voortaan boven alle aanranding verheven." Brisson bracht in zijne rede op het graf van Gambetta in herinnering de heldhaftige pogingen van Gambetta tegen de invasie der Duitsche legers. Zijn dood noemde hij een nationale rouw. Aan het einde zijner rede deed hij een beroep op de eenheid der republikcinsche partij een wenschdie aan Gambetta zoo dierbaar was. Hij eindigde met den kreetleve de republiek en werd door de menigte toegejuicht. Billot zeide Gambetta vaarwel in naam van het leger, dat hij zoo lief had. (Kretën leve het leger De regeering aanvaardt alleen de verantwoor delijkheid voor de redevoeringen van Brisson PeyratDevès en Billot. Daags voor de begrafenis van Gambetta stierf generaal Chanzy. Dit overlijden ontrukt aan de bladen opnieuw een rouwkreet. Chanzy was bekend uit den oorlog van 1870 toen hij aan het hoofd van het zoogenaamde tweede Loire-leger met eere den Pruisen geruimen tijd het hoofd bood totdat eindelijk bij Le Mans zijn nederlaag volgde. Later was hij gouverneur van Algerië en gezant te St. Petersburg. Chanzy be'hoorde tot het onafzetbaar gedeelte van den senaat en stemde doorgaans met de gematigde linker-middenpartij. Gedurende de plaats gehad hebbende feest dagen van Kerstmis en Nieuwjaarwanneer het in de Parijsche modewinkels de drukste tijd van 't jaar is, heeft de politie in de grootste ma gazijnen inspecteurs geplaatstdie meer dan 200 personen op diefstal betrapt hebben waarvan het grootste deel vrouwen zijn. Men heeft er getrouwde dames onder gevonden die zelfs tot den fatsoenlijken stand behooren. De mannen oefeuden alleen het bedrijf van pick-pocket uit. Bij een van hen heeft men een twintigtal portemonnaies gevonden waarin zich een groote waarde bevond. Bij een der dameseen zangeres van een der café-chantants te Parijsheeft men bij eene huiszoeking een waar magazijn gevonden van linnensstoffenzijden eu allerhande nieuwe voorwerpen welke zij volgens hare bekentenis in de winkels van de hoofdstad gestolen had. Zij verklaardedat zij gewoonlijk een gedeelte verkocht en het overige aan haar vriendinnen ten geschenke gaf. Bij een andere dame heeft de politie meer dan voor 50.000 francs aan ver schillende waarden gevonden. Zij bekende zelf een kapitaal te bezitten dat haar 10,000 francs rente jaarlijks afwierp en verdiende bovendien nog een zelfde som met het lesgeven aan vreemdelingen. Het stelen moet dus bij sommige personen wel als eene ziekte beschouwd worden. Een jaar na den oorlog van 1870/71 speelde een knaap in een tuin, waar nog eenige bommen begraven warcr: als overblijfsel van den oorlog. Hij groef er een op en in de meening dat zij onschadelijk was speelde hij er mede toen ze eensklaps uiteen sprong en zijne beide handen verbrijzelde. Men maakte hem twee houten handen die aan zijne armen bevestigd werden en hij bediende zich hiervan met groote behen digheid. Hij teekendemaakte sterkwater gra vuren en bracht het hierin zoover dat de heer Quantin dezer dagen den heer Noël-Masson zoo heet de kunstenaar een sehilderij van van Dijck liet graveeren. Ook het tijdschrift L'Art wilde een gravure van hem hebben en hij graveerde uit eigen beweging een portret van Erasmus naar hel bekende schilderij van Hol bein, dat zicil in het paleis de Louvrc bevindt. Van alle zijden beijvert men zich in Duitsch land om den nood der overstroomden te lenigen. De ongelukkige vluchtelingen hebben in nabu rige plaatsen een toevlucht gevonden, waar men zoo goed mogelijk voor hen en hun vee zorg draagt. Op verscheidene plaatsen heeft men ter voorloopige ondersteuning nog iets over van de gelden die bij de vorige overstrooming inge zameld waren en zoowel lands- en gemeente besturen als particulieren stellen ijverige pogin gen in het werk om in de verdere behoefte te voorzien. Keizerin Augusta zond reeds geldelijke bij dragen de groothertog en groothertogin van Baden schonken 10.000 mark voor hunne nood lijdende onderdanen en de erfgroothertog gaf 2000 Mark. Inzamelingen worden gehouden weldadigheidsconcertcn en voorstellingen gegeven, en er zal weer een algemeene „speelavond" gehouden worden waarop al het geld wat met kaart- of andere spelen gewonnen wordt voor de overstroomden besterad zal zijn. Ook de Amerikanen zullen zich weder niet onbetuigd laten. Op het eerste bericht wan de ramp'heeft een bankiershuis te New-York een inschrijving voor de overstroomden geopend waarvan het bedrag zoo spoedig mogelijk naar Duitschland gezonden zal worden. Weenen wordt wederom van alle kanten door het water bedreigd en de berichten uit alle aan de Donau gelegen steden en dorpen luiden hoogst treurig. Zoo is het verkeer van den Franz Jozef spoorweg met Praag afgebroken daar de brug over de Donau bij Tully is ingestort; voorts staan de voorsteden van Linz onder water. Het zelfde geldt van de stad Krems die geheel en al door het water is ingesloten. Wandelt men naar de Rudolfsbriicke die achter den Prater over de Donau ligtdan krijgt men een denk beeld van den omvang der overstrooming. De geheele Brigittenaueen wijk door tuiniers en visschers bewoond is ondergeloopen en de be woners zijn in een schoolgebouw ondergebracht, waar hun spoedig hulp en dekking verleend werd. De goederenraagazijnen der spoorwegen benevens de stoomboothuisjes zijn alle onder het water bedolven en men ziet de lantaarnpalen halverwege uit het water steken. Het „Sperr- schiff" dat aan de uitmonding van het Donau- kanaal in de Donau gelegen is en als schutsluis dienst doetverhindert tot dusver dat de wa terstand in het kanaal te hoog wordthetgeen wel een geluk is daar anders de geheele Leo- poldstad gevaar loopt van onder le loopen. Het verschil der waterhoogte aan de binnenzijde van het als sluis dienstdoende schip bedraagt ruim een meter in vergelijking met den water stand aan de buitenzijde. Nog steeds groeit het gevaar van overstrooming aan, want de gezwollen wateren van de Inn, een zijrivier van de Donau, hebben Weenen nog niet bereikt. Kortomwe hebben geen winter met ijs en sneeuw maar leven in een waren regenmoussonzoodat de streken die vai den zomer van het water be vrijd bleven thans ernstig gevaar loopen. Met een zeldzaam bezoek werd een koop man vereerd die in de nabijheid van Pesth op den eersten kerstdag zijn bruiloft vierde. Tegen 12 uur, toen men aan 't dansen zou beginnen, trad de rooverhoofdman Gyurka met zes mak kers geheel gewapendde feestzaal binnen en voegden zich bij de bruiloftsgasten terwijl zij zich aan de verschillende spijzen en wijnsoorten te goed deden. Het geheele gezelschap was ontsteld en een der gasten bood den roover hoofdman 50 guldenwanneer hij zich met zijne gezellen verwijderde. Hij bedankte hiervoor en zeide wauneer de koopman zelf iets mocht noodig hebbenhij hem nog wel wat zou kun nen leenen. Na van al het voorhandene goed genoten te hebben marcheerden de roovers af en de bruiloft werd voortgezet of er niets ge beurd was. Ondanks de waarschuwing der Italiaansche regeering heeft te Rome weer eene anti-Oosteu- rrjksche demonstratie plaats gehad. Een persoon, schamel in de kleeren, loste drie revolverschoten op het wapenschild der Oostenrijksche legatie bij het Vaticaan. Ook elders heerscht eene sterke gistingwelke door de partij van het Italia Irredenta op alle wijzen wordt aange wakkerd. Dezer dagen stonden voor den krijgsraad te St. Petersburg 36 militairen vau de bezetting der Peter en Paulsvesting terecht die met de staatsgevangenen aldaar geheuld hadden. Zij hielden de gevangen nihilisten op de hoogte vau alles wat in de buitenwereld omging, bezorgden en ontvingen brieven voor heneu hielden op bepaalde dagen en uren samenkom sten met nihilistei; uit de stad. Aan gevange nen die goed betalen konden verschaften zij nog allerlei extra gemakken. Jaren lang hebben deze ontrouwe wachters aldus misbruik gemaakt van hun ambttotdat eindelijk verleden zomer hunne knoeierijen uit kwamen. De mannen zijn allen tot langdurigen dwangarbeid veroordeeld. Voorts moet het plan bestaan, om eerlang de Peter en Paulsvesting niet meer a's staatsgevan genis dienst te laten doen en de gevangenen naar Schlüsselburg over te brengen. Weder lezen wij van een schouwbnrgbrand, die den 24sten December in Tschemigow iu Rusland heeft plaats gehad. Bij eene lezing die gewoonlijk Zondagsnamiddags in den schouw burg aldaar gehouden wordten waarbij on geveer alle plaatsen in het theater bezet waren, sprong de gasmeter met een hevigen knal uiteen. De stukken gaspijpen hout, glas, enz. vlogen naar alle kanten en doorboorden het toneelscherm, dat tegelijk vnur vatte. Zooals begrijpelijk is ontstond onder de schouwburgbezoekers een onbeschrijfelijke paniek en iedereen haastte zich een uitweg te banen. In de donkere zaal stortte de een over den ander en verscheidene personen lieten zich van boven in het parterre vallen. Meer dan honderd personen werden hierdoor gewond en het duurde meer dan een uur, voor dat zij die ongedeerd gebleven warenuit hunne augstige positie verlost werden. Tot groot geluk had raer. deu brand op het tooueel spoe dig gebluscht. Waalwijk, 10 Januari 1882. Het wetsontwerp tot herziening van de kies tabel heeft de tweede kamer bereikt. Dc hoofd strekking daarvan moet zijn, zooals reeds vroeger gemeld is, verdeeling ven het rijk in enkelvou dige hoofdkiesdistricteo met uitzondering var. enkele groote steden zooals Amsterdam*, Rot- i terdam Haarlem, 'sGravenhage en Utrecht. Wij laten hier achter onderstaande hoofdkies districten de gemeenten volgendie er onder hooren elk district kiest een afgevaardigde. 's-HERTOGENBOSCH. 's Hertogenbosch Rosmalen Baardwijk, Waalwijk, Drunen, Nieuw- kuijk Vlijmen Vught Cromvoirt. ZEVENBERGEN. Zevenbergen Made eu Driraraelen Dussen Munsteï* en Muilkerk Meeuwen Hil en Babiloniënbroek Drongelen HangoortGansoijen en DoeverenHooge en I e Zwaluwe GeertruidenbergRaamsdonk Waspik, GapelleBosoijen, Vrijhoeven Oapelle, Sprang s GravemoerWillemstad Kluudert Te yan

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2