Nummer 18. Zondag 4 Maart 1883. 6e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, tranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» 3 maal terplaat sing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitschlarid worden alleen aangenomen loor het advertentie bureau van Adolf Steiner, Ham burg. Reclamesl5 centperregel OPENBARS VERGADERING op Maandag 26 Februari 1883nam. 6 ure. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden 700rgelezen. De voorzitter wenscht op te merken, dat in de vorige vergadering door den heer Van Es een onjuistheid gezegd is, sprekende over het schrijven van mr. Bergmann. De heer Van Es zeide toen, dat er onder aan den brief van mr. Bergmann, handelende over de zaak Tak, slechts stond„Hoe zit het met de haveuquaestie terwijl er ia werkelijkheid nog bij staat „de tegenpartij dringt aan op het nemen van con clusie." De heer Van Es zegt, dat hij zich dan kan vergist hebben in alle geval doet het door den burgemeester thans gezegde niets af aan de juistheid der voorgelezeu notulen, daar deze de zaken juist teruggeven zooals ze geschied zijn. Hierna worden de notulen goedgekeurd. Vervolgens worden, op voorstel van den heer Van leisel, de notulen voorgelezen der geheime vergadering op 10 Februari, daar het geheim, door het aankoopen der gasfabriek, van zelf is opgeheven. Ook deze notulen worden goedgekeurd na eene wijziging door den heer Van Es verlangd. De voorzitter vraagt of de commissie, waar over in de laatste notnleo gesproken wordt, is een commissie enkel voor den aankoop ot wel eeu commissie van beheer. De heer Van Es antwoordt dat de burgemeester verhinderd was de vergadering van 10 Februari bij te wonen ook de wethouder Van Biel was niet tegenwoordig zoodat spreker het eenig lid van het dag. best. was. Opdat hij nu in een zoo gewichtige zaak niet alleen zou staan, werd, op voorstel van dr. Van Heijst, besloten hem twee raadsleden toe te voegen, om te handelen zooals hun geraden voorkwam. De voorzitter keurt dit zeer goed in derge lijke omstandigheden is het zeer wenschelijk, dat burg. en weth. door eene raadscommissie worden bijgestaan, maar hij heeft hooren spreken vau eene comrr.issie van beheer. Aan de orde 1. Geldleening. De voorzitter „Bekend is het dat de gemeente de gasfabriek heeft aangekochthiertoe is in de- vorige vergadering formeel besloten't is dus ounoodig nogmaals een besluit te nemen. Op koopen echter volgt betalen en er is geld te kort. Het gemeentebestuur heeft zich in contact gesteld met de Noordbrabantsche maatschappij van gemeentecrediet of er gelegenheid zou zijn geld te krijgen, waarop wij na eenige correspon dentie de zekerheid ontvingen, dat de maatschappij genegen was aan de gemeente f20.000 te leenen, op te nemen naar behoefte, tegen 4 pet.'sjaars en aan den koers van 96 pet., met eene jaar- lijksche aflossing van f1000. De vorige leening is gesloten tegen 4 pet. a parimaar de tijden zijn veranderd, 'k Geloof niet dat er veel be zwaren zijn tegen het aangaan dezer leening met genoemde maatschappij. Mochten soms de heeren gelegenheid weter. om de leening te sluiten op dezelfde condities als de vorige dit was zeker tp prefereeren maar er is slechts een maand tijd, dan moet het geld er zijn. Daarbij neemt de maatschappij alle kosten op zich de vorige reis bedroegen die f231.—-" Op de vraag van den heer Timmermans of die f 20.000,direct noodig zijn, antwoordt de voorzitter„op 't oogenolik wel niet geheel we moeten de koopsom en kosten betalen en de voorhanden zijnde goederen overnemen dan moet er gerekend worden op f 4000.voor noodzakelijke verbeteringen de maatschappij heeft aangeboden het geld te verstrekken naar mate de behoefte." De heer Timmermans keurt het goed geld te leenen voor zooveel noodigmaar niet meer voor verbetering zal waarschijnlijk het eerste half jaar wel geen geld noodig zijn ook zou het wetlicht voordeeliger zijn eene leening uit te schryven. De voorzitter geeft dit laatste toe, maar de tijd is kort en 't is dus oezwarei'd het uitschrij ven te probeeren bij mislukken zou de maat schappij zich wel eens kunnen terugtrekken. De heer Timmermans erkent dat de tijd nu kort is, maar deze v rgadering had acht dagen vroeger kunnen gehouden worden. Verder ver- klaarl sprekei, evenals de heer Van Iersel, geen zekerheid te kunnen geven, dat de leening op voordeeliger condities zou geplaatst worden dit hangt geheel af van de stemming van het publiek. Hierna besluit de raad, onder nadere goed keuring van ged. staten, van genoemde maat schappij f20.000.te leenen op de bovenver melde conditiën. Hierna vraagt de voorzitter voor burg. en weth. machtiging om demet de gasfabriek gekochte, kopergieterij en al wat er toe behoort te verkoopen voor f1150 plus de kosten ad 14 pet., op de verkooping gevallen. De gevraagde machtiging verleend. De voorzitter brengt ter tafel een adres van J. Van Dijk, verzoekende aangesteld te worden als directeur der gasfabriek. De heer Van Iersel vindt het beter dat de raad eerst overga tot benoeming eener commis sie van beheer waartoe in de vorige vergadering in beginsel was besloten. De voorzitter heeft niets tegen het benoemen eener commissie de heer Van Iersel drukt echter zoo op de woorden „van beheer", en zoodanige commissie is tegen de wet. Eene commissie om met het dag. best. in overleg te treden zou zeer aangenaam zijn. De heer Van Iersel ziet niet in dat die com missie veel met het dag. best. te maken heeft. De voorzitter herhaalt dat eene commissie van beheer niet bestaanbaar 19die last mag niet var. de schouders van B. en W. genomen worden. Eene commissie om B. en W. bij te staan zal hem echter zeer aangenaam zijn. De heer Timmermans „Door den heer Van Iersel is gezegd dat de raad de wenschelijtcbeid heeft uitgesproken van het benoemen eener com missie van beheei de voorzitter ontkent de mogelijkheid eener dusdanige commissiedit staat echter nergens geschreven. Ook weet ik niet waarom men nu juist dien naam niet zou kunnen geven aan eene commissie, tot benoeming waarvan de raad besloten heeft. Verder^ blijf ik den heer Van Iersel bijdat zoodanige commissie, waarvan natuurlijk een der leden van het dag. best. voorzitten zal zijn, wel degelijk zelfstandig kan handelen." De voorzitter „Zonder lid van het dag. best. als voorzitter is eene commissie niet bestaanbaar en lijnrecht in strijd met de gemeentewet en alle andere wetten." De heer Timmermans „Het eerste is reeds door mij gezegd ik betwist overigens dat eene dusdanige commissie in strijd zou zijn met de gemeentewet of eenige andere wet.zoolans: dit niet is aangetoond 't is mij niet te doen om strijd, maar deze is door den voorzitter uitgelokt. De voorzitter: „Ze is wel degelijk in strijd met de wet en daarom acht ik mij verplicht den raad d arop te wijzen." De heer Van Hei;st„Wil zoo goed ons het artikel te wijzen waar dat geschreven staat. De voorzitter„Lees artikel 54 van dc gemeentewet. Ik was liever van de gasfabriek atwant 't is geen aangename taak." De heer Van Riel „'t Was toch zeker een groot gemak voor B. en W.; die hebben toch werk genoeg't was dus in 't belang der zaak als die drie heeren zich er mede wilden belasten." De voorzitter „Ik geef dit alles volkomen toeals de heeren mij de middelen maar aan wijzen." De secretaris leest voor de artt. 54, 55, 56 en 57 der gemeentewet. Hierna vraagt de voorzitter of de leden nu overtuigd zijn dat het niet mag? De heer Van Iersel„In tegendeelik ben overtuigd dat het wel mag. De voorzitter: „Dan zal ik la en overgaan tot het benoem :n der commissiealtijd onder voorbehoud." De heer Van der Heijden „Eerst diende er eene instructie te worden vastgesteld voor die commissie." De heer Timmermans„In de vorige ver gadering is reeds gezegd dat die commissie zou worden benoemd onder eene verordening zooals de gemeentewet voorschrijft." De voorzitter „Ik was er bepaald veel liever af, maar 'traag niet. De heer Van Heijst „Ik had wel gedacht dat het zoo zou gaan." De bfer Van der Heijden „Ik geloof dat wij gerust eene commissie mogen benoemen maar op voordracht van B. en W." De voorzitter"Al vragen die het, dan mag het nog niet." De heer Van Heijst„In alle steden vindt men toch vaste commissies." De heer van Riel„Volgens art. 57 der gemeenteivct kan de raad toch een verordening maken volgens welke een commissie beheert onder B. en W.; ik geloof dat dusdanige com missie zeer gemakkelijk zou werken voor de gemeente en voor den raad." De heer Van der Heijden„En voor de wethouders." De voorzitter „De heer Van Iersel stelt dus voor eene commissie te benoemen tot beheer der gasfabriek De heer Van Heijst „Als de raad deze commissie kan benoemen dan zou ik wenschen de heerendie de fabriek voor de gemeente kochten bij acclamatie te zien benoemd." De voorzitter „Verlangt de raad een com missie te benoemen die het beheer heeft over de gasfabriek Ik heb gezegd dat ik er op aangehaalde gronden tegen ben." De heer Van Heijst„Ik herhaal den wensch, de heeren bij acclamatie benoemd te zien." De héér Van Iersel„Dit is tegen het re glement van orde." De voorzitter„Zooveel heerenzooveel briefjesik zou moeten zijn tegen acclamatie, niet om de heeren maar om het beginsel. Alsnu wordt overgegaan tot benoeming van drie leden der commissie. De voorzitter houdt zich buiten stemming. Bij de eerste stemming wordt gekozen de heer P. van Es. Bij de tweede de heer Timmermans, die ver klaart zich de benoeming niet te laten welgevallen. Bij de derde stemming wordt gekozen de heer Hoffmans (in plaats van den heer Timmermans. Bij de vierde stemming gekozen de heer Qiiirijns die bedankt. Bij de vijfde stemming krijgt niemand de volstrekte meerderheidherstemming tusschen de heeren van Heijst en Van der Heijden. Bij de zesde stemming gekozen de heer Van Hrijstdip, hoewel >ereerd door die 3e stem ming, verklaart de benoeming niet aan te nemen. Bij de zevende stemming gekozen de heer Van der Heijden. De heer Van der Heijden zegt: „ongeveer P/a jaar geleden mr. de voorzitter, oordeelden ver schillende leden dat ik niet zooveel verstand bezat als een ter dood veroordeelde, die de trappen van het raadhuis niet meer op kon. Ik begrijp niet hoe dezelfde leden, die toch hunnen eed gedaan hebben om de belangen der gemeente in alie gevallen naar hun beste weten te behartigen mij nu voor zoo'n gewichtige betrekking hebben gekozen ik beken ronduit dat ik sedert dien tijd niet meer verstand gekregen heb en durf dus de benoeming niet aan te nemen. De voorzitter. „Dit zal eene vergissing ge weest zijr:. Sic transit gloria mundi." Bij de achate stemming gekozen de heer Van Iersel. De heer Van Ierse! „Ik heb wel voorgesteld een commissie te benoemen maar heb geen plan er zitting in te nemen ik bedank dus. Verder geef ik in overwegirg de stemming te staken en tot later uit te stellendaar er van avond toch niets van komt." De heer Van Es ,,'t Zou toch wel wenschelijk zijn een instructie voor die commissie vast te stellen dit is een eerste behoefte." De voorzitter „De commissie staat elk oogenblik bloot te moeten handelen volgens den directeur is de condensor versleten dan is er geen gas meer; dit is nu nog wel voor de erven, maar wij moeien toch trachten geleidelijk aan den gang te blijven. De heer Van der Heijden „Zou ?t niet wenschelijk zijn sollicitanten voor de betrekking van directeur op te roeper en het salaris vast te stellen Een directeur die deskundige is kon toezicht houden de zaken mede regelen en den raad voorlichten. De fabriek heeft al veel geleden maar er kan nog veel kwaad aan gedaan worden." De voorzitter„dit behoort tot de bevoegd heid van den raadde adressant Van Dijk heeft de verwachting overtroffen hij heeft voor de erven gestreden dag en nachtmet zulk een actief dirtcteur is men goed." De heer Van Heijst Heeft hij ook practische kennis De voorzitter „practisch is hij goedof hij ook theoretisch ervaren is is mij niet bekend als men hem hoort praten schijnt hij goed op de hoogteik zou echter geen steen aan de fabriek laten veranderen zonder een deskundige te raadplegen. De heer Van der Heijden „eene oproeping van sollicitanten sluit niet uit dat Van Dijk benoembaar is." De voorzitter„ik geloof niet dat de raad verantwoord zou zijn als de fabriek niet eerst door een specialiteit werd onderzocht." De heer Van Heijst „Ik steun het gevoelen van den heer Van der Heijden om namelijk het salaris te bepalen en eene oproeping te doen." De heer Hoffmans „ik heb een brief ont vangen van iemand, die goed op de hoogte is met het herstellen van gasfabrieken. Hij heeft mij verzocht hem bij den raad aan te bevelen. Zijn naam is Raup en hij woont te Leeuwarden." De voorzitter „er is ook een schrijven geko men van gelijke strekking vau Jan Loeff, te Oudewater," De heer Van Es „er zijn nog wel 2 of 3 andere personen bij mij geweest om zich fr» recommandeeren om directeur te worden of om de fabriek te repareeren, o.a. ook de vroegere directeur Glaudemans ik heb echter aan allen gezegd dat zij zich tot den raad te wenden hadden." De voorzitter: „Tk heb het genoegen gehad eene specialiteit te spreken, namelijk den heer Paijens, directeur der gasfabriek te Nijmegen. Deze heeft zich in geenen deele gerecomman deerd maar ik heb hem gevraagd of hij de fabriek zou willen inspecteeren, waarop hij ge antwoord heeft„volgaarne."" De heer Van der Heijden „ook ik heb het genoegen gehad den h er Paijens te spreken. Ik vernam tevens van hem dat een zijner zoons, directeur der gasfabriek te Vlissingen, wellicht niet ongenegen zou zijn van standplats te ver wisselen. Deze moet ook zeer goed op de hoogte zijn en zou wellicht met een aanvankelijk salaris van f 800.tevreden zijn." De heer Van Es „Er behoort dadelijk ge handeld te worden, want 1 April moeten wij klaar zijn er moeten o.a. kolen besteld worden." De heer Van der Heijden „ge moet daarover spreken met den heer Hoffmans, die is ook lid der commissie." De heer Hoffmans„ik zou informeeren hoe veel kolen er noodig zijn en de levering daarvan dan publiek aanbesteden." De heer Van der Heijden „Heeft het dag. best. al eens nagedacht hoeveel traktement men zou willen geven D< voorzitt r„dit moet de raad weten." De heer Van der Htijden „Er diende toch een voorstel van burg. en weth. uit te gaan." De voorzitter: „f800.— is mijr.s inziens te weinigf 1000 zou niet te veel zijn." De heer Van der H< ijden „Ik heb er wel eens over nagedacht om het traktement te be palen op f750 en daarenboven 10 pet. toe te staan in de zuivere winst; hierbij staat echter voorop dat men te doen heeft met een eerlijk man dit kan niet anders dan gunstig werken." De voorzitter„de moeielijkste quaestie is m.i. het recht om de fabriek, die van nu af voor

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1