BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. 8panje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. risico der gemeente is, naar behooren te repa- reeren als het noodig is." De heer Timmermans „ik geloof niet dat er eetiig bezwaar is tegen het doen der dagelijksche reparaties mochten die echter bestaan dan zal de raad die gaarne vernemen." De voorzitter „ik geloof niet dat die bestaan bij den notaris of bij enkele beneficiaire erfgena men, maar een enkele is genoeg." De heer Van der Heijden „in alle geval moet men beginnen met het traktement te be palen en een oproeping te doen of wel men kan aan adressant vragen de betrekking te blijven waarnemen, tot aan een definitieve benoeming." De heer Timmermans „het denkbeeld van den heer Van der Heijden lacht mij nogal toe; wel heeft deze gezegd dat men moet te doen hehben met een eerlijk man maar van die veronderstelling moet men altijd uitgaan men lieeft een commissie om toezicht te houden ik zou dus wel er voor zijn het tracteraent op f750 te bepalen en dan 10 pet. in de winst te geven." De heer Van der Heijden „Als we burg. en weth. niet mogen ontheffen van den last van beheer der gasfabriek hadden we toch wel mogen verwachten dat zij de behandeling der gaszaken eenig3zins zouden hebben voorbereid dit is echter in 't geheel niet geschied." De voorzitter-, „ik had zooveel gehoord ran hetgeen in de geheime vergadering over die commissie van beheer gezegd is, dat ik veron derstelde dat de raad het toch wel zou wagen er een te benoemen." De heer Van Iersel„dan gaat de voorzitter toch uit van het idee, dat het geheim door de leden van den raad niet bewaard isanders kon hij er niets van gehoord hebben. De voorzitter„ik zal geen der raadsleden beschuldigen." De heer Van Iersel„dan hebt ge het zeker gedroomd." De heer Van Es „het schijnt dat het met de gaszaak van avond niet wil vlotten. Er moet echter noodwendig iets gedaan worden, maar alles gaat" zoo stroef dat 't het best was de zaak van daag maar te laten rusten bij een volgende behandeling, als de zaak beter voorbereid is gaat het misschien beter; als het nu eenigszins kon, wenschte ik wel dat de leden nog een oogenblik wilden blijven zitten voor eene be langrijke zaak." De heer Van Heijst„als die niet vlot van stapel loopt zullen wij ze maar bij dé andere voegen." De heer Van Hiel„als zij beter voorbereid is dan de gaszaak, kan ze wellicht afgewerkt worden. De heer Van Es„Ik meen dat ze zeer goed is voorbereid." De voorzitter ,,'t Is nu kwart voor negen de vergadering heeft reeds 21/2 uur geduurd, we zullen dus die zaak aanhouden tot een vol gende vergadering." Op verlangen van verschillende leden wordt de vergadering niet gesloten maar verdaagd tot Woensdag avond 6 uur. Bij de voortzetting waren niet tegenwoordig de heeren TimmermansQuirijns en Zijlmans. De voorzitter deelt mede dal, ingevolge be spreking met den raad B. en W. een onder houd hebben gehad met Van Dijk en dat deze genegen is de betrekking van directeur-boek houder der gasfabriek voor één jaar op zich te nemen tegen een tractement van 1 800 hij zal daarvoor alle9 doen wat tot het directeurschap behoort en het dagelijksch opzicht houden bij de verbouwingverder zal hij alle bestekken en teekeningen maken en zooveel doenlijk opzicht houden bij alle gemeentewerken die hem worden opgedragen niets uitgezonderd hij zal verplicht zijn in de fabriek tj woner.„ Nog is ingekomen een schrijven van P. Glau- demansverzoekende tot directeur te wórden benoemd op nader vast te stellen condities. De voorzitter geeft den raad in overweging over te gaan tot de benoeming van Van Dijk voor den tijd van een jaar op de gestelde con dities. De heer Van Iersel„Was het niet beter eerst een oproeping te doen en te trachten een deskundig directeur te krijgen vooral met het oog op de té doene reparaties De voorzitter: „De vorige vergadering is aan B. en W. opgedragen met Van Dijk be sprekingen te houden dit is geschied. De heer Van Es „De heer Van Iersel doelt op de reparatie der fabriekmaar het plan bestaat om over den herbouw eene specialiteit te raadplegen. Deze zal natuurlijk niet altijd bij de uitvoering kunneD tegenwoordig zijn dan hebben wij in Van Dijk een geschikt da gelijksch opzichter." Het dag. best. is het omtrent deze zaak eens. De heer Van Heijst„Moet de directeur dat alles voor f 800 doen De voorzitter„Ja en ook bestekken en teekeningen maken voor gemeentewerken en zooveel mogelijk op die werken toezicht houden. De heer Hoffmans„Van Dijk heeft bewij zen genoeg gegeven tamelijk goed op de hoogte te zijn. Na dj laatste reparatie hebben wij goed licht gehad en over een jaar kunnen we over de zaak beter oordeelen." De heer Van der Heijden Als't mijne fabriek wa9 zag ik het er niet mede af'k zou iemand willen die beter op de hoogte is. De heer Van Riel. „Over een jaar kunnen wij weder zien." De heer Van der Heijden „Als de fabriek over een jaar verknoeid is, is de zaak bedorven." De heer Van Biel't plan is om een spe cialiteit te raadplegen voor de reparaties en Van Dijk het opzicht te laten houden." De heer Van der Heijden Ik blijf bij het geen ik gezegd hebik zou er de fabriek als zij mijn eigendom was, niet aan wagen maar een directeur verlangen, die op de hoogte van zijne taak is en die den raad kan voorlichten." De voorzitter: „Ik geloof dat het eeu eerst vereischte is de fabriek grondig te doen onder zoeken door iemand van groote kennis; Van Dijk kan bij de te maken herstellingen het op zicht op zich nemen; als we echter als directeur een deskundige kouden krijgengeheel op de hoogte, dit zou wel wenschelijk zijn." De heer Van der Heijden „Dit is niet geprobeerd voor onze fabriek in orde te maken is de beste deskundige niet te goed." De voorzitter „Er is altijd een groot ver schil tusschen een fabriek te herbouwen en ze te exploiteeren." Kan de gemeenteraad overgaan lot de benoe ming van een directeur of heeft hij andere plannen Ik heb er vrede mede. Men is aan dat jongmensch niet getrouwd als hij de plan nen goed ten uivoer brengt en hij levert goed gasdan kan men later verder zien. Intusschen is er nog een sollicitant." Dé heer Van Heijst: ,,'t Is dus maar een proef De voorzitter: „We zullen natuurlijk nie mand nemen voor altijd. Daarbij moeten wij in aanmerking nemen dat er maar 30 dagen tijd is." De heer Van Iersel„Er kan van Glaude- mans nu geen quaestie zijn daar met drzen 'in 't geheel niet is onderhandeld. Er kan alleen sprake zijn Van Dijk te benoemen of niet." De heer Van der Heijden. „Ik verzoek nota te nemen dat ik tegen de benoeming protesteer." De voorzitter „We hebben maar 80 dagen meer tijd." De heer Van der Heijden „Het dag. best. heeft eerst 14 dagen laten verloren gaan, zonder iel9 te doen vuor 2 dagen was er door B. en W, nog niets voorbereid." De voorzitter ,,'t Kon niet eerder." De heer Van der Heijden „Ik begrijp er niets van." Hierna besloot de raad Van Dijk voor één jaar te benoemen tot directeur der gasfabriek op de gestelde condities. De voorzitter deelt mede dat de geraeente- begrooting voor 1S83 weer met een aanmerking is teruggekomen. Ged. staten vinden geen vrij heid dezelve goed te keuren de opdrijving der armenkosten is niet iu overeenstemming met de wet. Ged. st; kunnen niet begrijpen hoe de raad de armenrekening kan goekeur.en met een tekort van f 1268. De voorzitter „Deze zaak is door h§t dag. best. overwogen; het stelt voor den post voor bestedelingen met f250 te verminderen en dan de goedkeuring van ged. st. te verzoeken." Conform besloten. Ingekomen kennisgeving van den heer A. G. Zijl mans, dat hij de betrekking van gasthuis- meester aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Nog ingekomen een adres van zeven schoen fabrikanten alhier, die van plan zijn te Amster dam te exposeeren. Zij oordeeleb dat (le door de gemeente reeds verleende subsidie niet' vol doende is, daar zeven lui, die zich eerst hadden aangesloten zich hebben teruggetrokken. Zij verzoeken eene afzonderlijke toeiage ten bedrage van f.100, daar zij de., .heele Waaiwijksche in dustrie vertegenwoordigen. Mocht hnu verzoek onverhoopt worden afgewezen dan zon de Waai wijksche schoenenindustrie Diet gerepresenteerd zijn. Hierna wordt voorgelezen een adres van de kamer van koophandel alhier, ter ondersteuning van bovengenoemd schrijven. De voorzitter deelt mede, dat het gevoelen van burg. en weth. overeenstemt met dat van de kamer van koophandel, dat name'ijk de ge vraagde som dient te worden toegestaan, daar anders de Waaiwijksche schoenmakerij niet zou zijn vertegenwoordigd. Na eenige discussie wordt de gevraagde sub sidie toegestaan. De voorzitter legt over de rekening der kamer* van koophandel eu fabrieken alhier, over 1882, sluitende met een batig slot van 25 cent.' Goedgekeurd. Wij merken dat ons verslag reeds zeer uitge breid is geworden wilden wij het verdere ge heel ineens opnemen, het zou de gansche dispo nibele ruimtJ van ons blad beslaan ook achten wij de veronderstelling niet gewaagddat onze lezers voor heden meer dan genoeg zullen heb ben van dit weinig verkwikkelijk debat. Wij zullen ons dus bepalen tot de mededeeling van h t voorstel van den heer Van E*, betreffende de havenquaestie, welk voorstel door den raad is aangenomen. Dit voorstel luidt als volgt Art. 1. De gemeente maakt de schociing langs de Oostzijde der haven goed in orde en onderhoudt dezelve voortdurend in goeden toestand, alles voor hare rekening. De gemeente mag de noodige landvesten, die voor. de reparatie der schoeiing noodig zijn, aan brengen, voor zoover de polder tot het geven van vergunning er van bevoegd is. De gemeente kan echter volstaan met de schoeiing te versterken door het inslaan van genoegzame pa'en van behoorlijke lengte. Worden landvesten aangelegddan moeten door de gemeente alle ontgravingen daarvoor weder goed \vordjn aangevuld eu vastgeslampt, onder toezicht van het buitenpolderbcstuur. Art. 2. De polder zorgt voor de reparatie van de Oosterkade. De gemeente betaalt daarvoor aan dèn polder, dadelijk na afloop van het werk, de som van driehonderdvijltig gulden dé Overige kosten worden door den polder gedragen. Art. 3. De polder voert het zand liggende op de Oosterkade, tin zijnen bate en voor zijne reke ning weg en in de schade, door mevr. dew. Van Riel geleden aan het grasgewas op haar land, wordt door de gemeente betaald de som van eenhonderdvijl'tig gulden de resteerende kosten dier schade, tot een gelijk bedrag, komen ten laste van den polder. Art. 4. De polder heeft de wed. Van Riel gedurende de jaren 1883 en 84 van gemeld perceel eene landpacht moeten gararideeren van f 300.per jaarhet minder opbrengende bij te betalen. In deze garantie betaalt de gemeente de helft der eventueele bijbetalingof, desverkieze^de iu eens af de som van f 100. Art. 5. De toegezegde bijdrage van den polder aan de gemeente ad f 500.vervaltdaarentegen betaalt de polder aan de gemeente de som van eenhonderd gulden in de ophooging én bestrating van den weg in de Putsteeg. Hiermede zijn alle hangende geschillen, be staande over de havenquaestie, e>'Z. tusschen de gemeente Waalwijk, mevrouw Van Riel te Erp en den buitenpolder van Waalwijk, vereffend en buiten werking gesteld." Nadat het raadsbesluit in deze gevallen was, nam de burgemeister zijn ontslag als lid van den gemeenteraad. In ons volgend nummer zullen wij dus hef verslag vervolgen. Omtrent de instructie der ontploffing te Gans hoven wordt niets ie.uws vernomen. Cyvoct, die hardnekkig blijft zwijgen, zal voor het Brus- selsehe hof gehoord Worden over de aanvraag tot zijne uitlevering aan de Eransche regeering. Wordt daartoe' besloten dan zal hij nog eerst mei den Belgischen rechter moetui afrekenen wegens het aannemen van een valschen naam en het vervoeren van ontplofbare stof zonder vergunning. De Etoile beige meldt, dat in de zaak van Gaiishoven betrokken maandagavond zekere Siamböchi, een 26jarig Italiaan, van 'beroep fa brikant van optische instrumenten, in hechtenis genomen is. Het blad zegt dat hij wegens het ajannemen van een valschèu naam en het over léggen van een valsch paspoort terecht zal staan, maar zwijgt over het verband tusschen deze aan klacht, eu. de dynamietontploffing te Ganshoven. Behalve de krankzinnige Demayer waren Maandag nog twee personen in hechtenis, zekere J. en zekere P., verdacht van den moord op Marie Walschaert gepleegd. Zij zijn geconfron teerd met de vr endinnetjes van het slachtoffer, die echter in geen van beiden den dader her kenden Zoodat de schuldige nog altijd niet ge vonden is. Het nieuwe mi' isterie is nu geheel voltallig door de benoeming der vice-ministers of onder secretarissen van staat. Bij de vorige gelegenheid gingen benoeming en aftreding zoo vlug in hun werk, dat voor het aanstellen dezer tweede serie van helpers zelfs geen tijd was. Te Marseille zijn in den nacht van Zater dag op Zondag kleine biljetten op de mnrei. aangeplaktwaarop de woorden voorkwamen „Leve Henri V omgeven van de lelienv Op aanduiding van de Engelscke politie is te Parijs een zekere Byrne gevat, beschuldigd van als secretaris der Ierschc landliga deelgeno men te hebben aan den moord van lord Caven dish en den heer Burke. De bewuste persoon is naar de prefectuur van politie gebracht, maar hij loochende de bedoelde Byrne te zijn. Het moet op het eiland Corsica treurig gesteld zijn. Twisten tusschen familiën rooverijen en moorden zijn er aan de orde van den dag. On langs hebben twee familiën te Casalabriva zich bij een acte plechtig verbonden, om voortaan in vrede en eendracht met elkander te leven, en geen gewelddadigheden tegen elkander te plegen Waar voor zoo iets eene plechtige overeenkomst noodig is, daar is de toestand niet pluis. De twist, die door deze verbintenis eindigde, had dan ook in een kort tijdsbestek aan 6 personen van beide partijen het I ven g-kost. De rechterlijke amktenarenbelast m-t het voorloopig onderzoek ter zake van de geheime genootschappen hebben ongeteckende brieven ontvangen waarin zij met den dood bedr igd worden, indien zij hun onderzoek voorize'ten. In alle voorname steden hehben die genootschap pen vertakkingen, vooral te Madrid en te Barce lona. Eiken dag brengt nieuwe middenpunten van leiding en propaganda aan 't licht. De gevangenissen te Xeres eu Arcos zijn propvol. De overheid vraagt versterking van macht, om op het platte land en in de steden de deelge- nooten gevangen te kunnen nemen. Het hoofd der bende van de Zwarte Hand is te Arcos ge vat. Hij heeft bekentenissen gedaan, die bezwarend zijn voor de Internationale. Tengevolge zijner aanwijzing zijn dadelijk een veertig personen gepakt. De voorzitter van het hof te Malaga heeft den prefect bekend gemaakt, dat de justitie ver scheidene aluaar onlang? overleden pewranen heeft doen opgraven en dat bij het onderzoek was gebleken dat zij vermoord waren. De Joyces, die de moordenaars van hunne naamgenooten te Maamtrasna door hun getuigenis aan de galg brachten, werden verleden Zondag door een tioep kerels zwaar mishandeld. Vijf konstabels, die hun tot geleide dienden, waren vooraf door de aanranders ontwapend en met de sabele van deze dienaren der wet had deze wraakoefening plaats. Woensdaghebben te Berlijn de feestelijkhe den plaats gehaddie oorspronkelijk voor de zilveren bruiloft van het kroonprinselijk echt paar georganiseerd wegens het overlijden van prins Carl moesten uitgesteld worden. Een deel der voor het groote feest genoodigde en toen afgezegde gasten was bij dit nafeest tegenwoor dig, o. a. de Engelscbe en de Oostenrijksche kroonprins. Het was er vooral niet minder om en bij zonder wordt, geroemd de historisch-allegorische optocht in de bekende „Witte Zaal" van het paleis, waaraan zoowel door leden der vorstelijke familie als door kunstenaars van beroepdie veel aan den kroonprins en diens gemalin te da* ken hebben werd deelgenomen. De costu mes waren rijK en schitterend rijzige en wel gemaakte gestalten bad mei. voor de vertooners uitgekozen en het geheel was met zeer veel smaak geordend. In den stoet waren vertegen woordigd uit de Duitsche geschiedenis het tijdperk van keizer Frederik III (met een allegorisch intermezzo, voorstellende Frau Minne), zoo uitgebreid mogelijk opgevat, en uit de Engel che (de Kroonprinses weet men is eene dochter van Victoria) het tijdperk van Elisabethook al met alleriei tusschenspelenhistorische dan sen enz. De kunstenaars boden aan het zilveren paar een zeer eigenaardig geschenk aan een groote bokaal vervaardigd uit het tin van de verf- - busjes, door de verschillende Duitsche kunstenaars in den loop van het jaar gebruikt. In de groep, welke zij in den optocht vormden, werden voor gesteld de tijd van Durer RaphaëlMichel Angelo en van de groote Nedtrlanders aan welke laatste vooral veel zorg was besteed. Het moetin het korteen meer dan schit terend schouwspel zijn geweest. De moeite trouwens is aan het kunstlievend paar wel besteed. Voor het meerendeel zijn de medegedeelde bijzonderheden ontleend aan een uitvoerig par ticulier telegram van het Alg. Handelsblad. In dc gevangenis te Genua stierf in de afge- loopen week de bandiet La Gala, die eertijds de gevreesdste rooverhoofdman van Italië was. Door de rechtbank is bewezen, dat niet minder dan elf personen door La Gala's hand den dood ge vonden hebben en wel allen op de gruwzaamste wijze, daar de bandiet meermalen stukken vleesch uit het lichaam van zijn slachtoffer sneed, terwijl zij nog leefden. Itallaansche bladen verhalen zelfs, (iat La Gala meermalen menschenvleesch gebraden en gegeten moet hebben. In 1864 werd lijij gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Het gelukte dén rooverhoofdman toch uit de gevangenis te ontvluchtenwaarna hij zijne rooverijen weder voortzette. Door de Italiaansche troepen iu het nauw gedreven, vluchtte hij in 1874 op een Fransch schip, maar werd toen herkend en door Frankrijk aan Italië uitgeleverd. La Gala was later de vroomste bewoner der gevangenis te Genua. Ook bad hij dagelijks voor de herstelling van de regeering der Bourbons, Hij droeg steeds een madonnabeeld om den hals met het portret vau Frans II. Een advocaat te Florence, die eenige dagen geleden van een jachtpartij per sneltrein naar zijn woonplaats terugkeerde, was vermoeid, in den waggon ingeslapen. Door eenige steken in het gezicht gewekt, zag hij een man voor zich met hol liggende oogen en verwilderde haren, die hem wilde scalpeeren. Alleen met bovenmatige krachten gelukte het den advocaat zijn aanvaller van het lijf te houden. Alle hulpkreten en het rinkelen van de ruiten, die bij de worsteling ingestooten werden, werden niet gehoord en zoo bracht hij een vol uur in grooten angst en vertwijfeling door. Eerst bij aankomst van den trein te Florence werd hij van zijn beul verlo*t. Deze w«9 een onderwijzer, die uit een krankzinnig n g-sticlit was ontvlucht. Do advocaat m ot in korten tijd g h el grijs geworden zijn. De stad Catania was in de laatste dagen in opschudding naar aanleiding van een wijziging in de spoorwegtarieven, die nadeelig geacht werd .oor den zwavelhandeleen voorname bron van inkomsten voor de haven. De ontevredenheid onder het volk nam zulk een dreigend karakter aan, dat de regeering hel noodig achtte een pantserschip met een kanon neerboot en een regiment troepen naar Catania te zenden. Verscheidene personen, waaronder aanzienlijke, werden in hechtenis genomen. De voornaamste punten van de stad zijn door sohlaten bezet. Door die krachtige maatregelen is het gelukt de rust te herstellen. Er badder, tot dusver geen verdere ongeregeldheden plaats. Bij den aanvang der Russische vastendagen den 8sten Mrartzal de keizerlijke familie, zich weder te Gatschina vestigen tot de aanstaande

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2