Nummer 23. Donderdag 22 Maart 1883. 6e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Een gesproken woord. x. Spanje. Engeland. O Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f Ï^Jö, franco per post-door het gtheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het appèltegen hel vonnis der Peltzers aangeteekend wegens verschillende informaliteiten, is Maandag, 19 Maart, voor het hof van cas satie te Brussel in behandeling gekomen. Zondag18 Maartwas het de verjaardag der Parijsche commnne cn gelijk men weet werden bij die gelegenheid in de hoofdstad en elders ongeregeldheden gevreesd. Maar er is niets van dien aardalthans niets van eenig belangvoorgevallen. Te Parijs was het volkomen rustig, rustiger dan gewoonlijk zelfs. Het was prachtig weder, en van een Zondag met goed weêr maakt de Parijzenaar altijd gaarne gebruik om naar buigen te gaan. De regeering was ook zoo verstandig geweest nergens door vertoon van politie o militaire macht de aandacht te doen trekken. Alleen in de wijk St. Etienne trachtten enkele personen door een 'honderdtal nieuwsgierigen vergezeldeene manifestatie te houdenmaar de lieden lieten zich zonder tegenstand te bie den door de politie uiteenjagen. Elders werd een beschonken vrouwspersoon ingerukt die den zonderlingen kreet Vive l'a- narchie had doen hooren en op de Place de la Bastille werden drie mannen diemede in kennelijken staat, Leve de 18dc Maart! schreeuw den door de straatjongens uitgejouwd. Eenige groepen nieuwsgierigen die zich voor de mili taire school bevonden werden door de politie zonder moeite tot uiteengaan bewogen. Alleen te Roubaix heeft iets plaats gehad wat naar ongeregeldheden geleek. Vierhonderd lieden doorliepen daar met een roode vlag de stad en lieten zich eerst na een hardnekkig ge vecht met de politie waarbij vijf hunner wer den in hechtenis genomen uiteendrijven. Binnenshuis evénwel lieten de heeren anar chisten zich lang niet onbetuigd. Het was voor hen een dag van veel vergaderens en banket- teerens, waar duchtig, doch alleen met woorden, werd geschermd. Ophelderingen. Ik zou toch denken van ja. Daar gij met Marianne Herbot verloofd zijthebt gij haar papa tot schoonvadei. Ik hoop niet, dat gij u thans reeds zoozeer baron gevoeltom den wakkeren landman te willen verloochenen Frederik stond met wijd opgespalkte oogen den notaris aan te kijken ook zijn mond had zich verbreed en hij zag er in alle opzichten recht dom uit. Hoorviel de barones in, dat zou afschu welijk wezen. Ik heb van juffronw Schommel- berg reeds gehoord dat gij met Marianne ver, loofd zijtdie u in de stad, toen zij daar Was, heeft moeten leeren kennen. Daarmede heb ik u bij mijzelven van harte geluk gewenscht; want Marianne ken ik zeer goed ik heb haar een jaai bij mij gehad. Zij is een braaf, allerliefst meisje van een edel karakter en die zich wel mag laten zien ook. Wat haar aan beschaving ontbreektzal zij mettertijd wel inhalenwant een boerendeern zooals men wellicht zou den ken is zij in het geheel niet. Voor u zal zij eene goede vrouw wezen en ik wil u we) zeggen, indien gij mocht terugtreden mijne belangstel ling in u geheel zou ophouden... Bravo mevrouwviel de notaris haar in de rede. Gij slaat den spijker juist op den kop. Ook ik kan niemand uitstaan die zijn eenmaal gegeven woord verbreekt. Maar, barst Frederik uit, wanneer ik u nu eenmaal zeg... Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal tcrplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door liet advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel In de Parijsche wijk La Chapelle hield het gemeenteraadsljd Joffrin eene lofrede op de commune. Hij ontraadde openbare manifestatiën maar spoorde aan tot ijverige verbreiding der socialistische beginselen. Elders, in de Rue du Temple hadden gewe zen verbannenen van 1871 een „Punch" geor ganiseerd van welken opwekketiden drank door 250 personen werd gebruik gemaakt. Men toostte op de commune en wensckte hot volk van Parijs geluk met zijne kalme en verstandige houding. Aangenomen werd verder op eene centrale mairie voor de hoofdstad gelijk dit te Lyon het geval was. Het feest eindigde met een daad den genoten dronk waardigmet de „revolutionnaire doop" namelijk van een pasge boren kind dat bij deze gelegenheid den naam Juarez ontving. Op een ander banketdoor den gewezen commune-man Eudes gepresideerd en waaraan 800 personen aanzaten, werd in tal van rede voeringen de commune verheerlijkt en een brief van de zuster van Blanqui voorgelezen waarin ze er tegen protesteerde, dat men bij baar huiszoeking had gedaan naar Louise Michel. Er werd druk „Leve de commune geschreeuwd en vol geestdrift maar kalm genoeg om niet ingerekend te worden ging men uiteen onder het zingen van de Carmagnole. Te Lyon en te Reims hadden dito feestelijk heden plaats waaruit duidelijk blijktdat de genomen maatregelen en arrestaties den lust tot manifesteeren op straat voor een goed deel hadden uitgedoofd. Een manifest aan het legerdoor de anar chisten uitgevaardigdheeft niet den minsten indruk gemaakt. Zaterdag besloot de ministerraad tot ge rechtelijke vervolging voor den staatsraad var. eën viertal bisschoppen die zich aan macku- oversenrijding en belëediging der gestelde machten hadden schuldig gemaakt. In de kamer stelde Baudry voor, twee raillioen te besteden ter tegemoetkomiug van de arbeidende klassevan welker toestand hij een somber ^tafreel ophing. Ferry protesteerde tegen Baudry's voorstelling als overdreven en deelde mede dal de regeering, in overeenstemming met liet gemeentebestuur, besloot tot eene aanzien lijke bestelling van ameublementen voor de Hij bleef steken toen bij zag dat de twee gezichten, die met zooveei ernst op hem gericht waren zich met ongeloof en verachting zouden afwenden indien hij verder tegensprak. Hij bromde derhalve slechts tusscken de tanden Derhalve heeft de boer mij met zijn twee dui zend gulden inderdaad tot schoonzoon gekocht! Het is waarachtig om dol te worden Gij hebt u bedacht? vroeg mevrouw von Thorbach. O zeker, antwoordde Frederik bitter la chende. Zoo zeker, dat ik van hier dadelijk naar mijne verloofde zal gaan. Ik brand van ongeduld om haar te spreken. Hebt gij mij nog iets te zeggenmijnheer Rostmeyer Als gij maar even deze volmacht wilt teekenen dan zijn wij gereed. De notaris haalde een half bedrukt, half beschreven papier uit zijn borstzak en legde dit op de tafel, vervolgens kreeg hij schrijfgereed schap van den schoorsteenmantel en zette dit cr naast. Mevrouw von Thorbach vatte intusschen Fre- deriks hand en zeide op een vriendelijken toon! Tot weerziens mijnheer de baron! Wanneer gij Marianne spreekt groet haar dan van mij en zeg haar, dat zij mij eens spoedig komt op zoeken. Zult ge? Met deze woorden ver dween zij. IIet niet verloofde paar verloofden. Nadat Frederik afscheid van den notaris had genomen en met hem had afgesproken dat hij zoolang zijn verlof duurde, in de dorpsherberg ou vertoeven en daar verdere berichten van hem afwachten bracht hij zijn voornemen ten uitvoer en sloeg terstond den weg naar de Her- bothoeve n. ministerieele gebouwen het stadhuis enz. In studie is een plan om 5000 woningen op staats- grond te doen bouwen dit plan zal bij de kamer na het reces worden ingediend. De urgentie var. Baudry's voorstel werd vervolgens verworpen. De chef van het station Ambéricu be merkte in den nacht van 8 Maart dat een waggon geopend en een kist, bevattende 25 kilo dynamieter uitgenomen was. De kist was volgens de gebruikelijke voorschriften geëmbal- leerd en was van het opschrift „ontvlambare stof" voorzien. De dieven heeft men nog niet kunnen ontdekken. De ontworpen binnenzee in Tunis ten- behoeve waarvan Ferd. De Lesseps thans, in gezelschap van verscheidene' ingenieurs en aan nemers een onderzoekingstocht onderneemt door de woestijn tusschen Gabes en de moerassen in het Zuiden des lands zou 15 malen grooter worden dan het meer van Genève. De vochtigheid aan het meer te danken, zou uitgestrekte woestijngronden bebouwbaar en het aanplanten van bosschrm mogelijk maken. De maatschappij die het verbindingskanaal zou graven zou daarvoor het uitsluitend recht krij gen op dat land en die bosschen. Bij een voorloopig onderzoek van commandant Roudaire is gebleken dat de oppervlakte der meersn 14 meter lager is dan die der zee.-Het voornaamste puntdat nu nog opheldering be hoeft, is de aard van den grond tusschen Gabes en de meren. De Lesseps denktdoor zijn thans ingesteld onderzoekbet lot van het plan te beslissen. Als de grond rotsachtig is zal erzegt hij geen bezwaar bestaan tegen de spoedige uitvoe ring vau het plan dat zijn aandacht heeft be ziggehouden sedert den dag, toen de keizerin der Franschen hem voor het eerst er van sprak, bij de opening van het Suez-kanaal. Abd-el-Kader heeft De Lesseps een brief meegegeven aan de stamhoofden van Zuidelijk Tunis en Algeriëwaarin hij hen wijst op de groote voordeelen van de binnenzee en hen op wekt De Lesseps een krachtigen steun te ver- leenen. Het schrijven zal in het officieel blad gedrukt en in de moskeeën voorgelezen worden. Het veelbesproken parelsnoer van koningin Marie Antoinette zouvolgens den Franschen journalist Schollin de bouwvallen van de Tuileriën gevonden zijn. Hij verhaalt daarom trent in de Evenement het volgende, dat wij geheel voor zijn verantwoording laten. Door een der arbeiders, die bij het afbreKen van de Tuilerieën werktenwerd een ijzeren cassette met geheim slot gevonden. Men bracht haar naar het ministerie van 'binnenlandsche zaken ontbood de prinses Amélie van Bourbon (Mej. Naundorff), die per sneltrein uit Amster dam naar Parijs kwam en in tegenwoordigheid van de ministers en den prefect van politie, met een sleuteltjedat zij medebrachtde cassette opende. Men vond daarin onder een aantal andere kostbaarheden ook het beruchte „parelsnoer der koningin", dat men door de Rohans in Oostenrijk gestolen waande. Voorts zouden nog in die cassette papieren zijn gevonden die bewijzen dat de Naundorffs de echte Bourbons zijn. Van de omstreeks 1600 beklaagden die in hechtenis genomen waren als beschuldigd van te behooren tot de bende der Zwarte Hand of tot de Internationale, zijn reeds een 250 weer op vrije voeten gesteld. Het was reeds na den middag, toen hij er aankwam. De boer deed zijn slaapje als naar gewoonte en het volk was aan den arbeid. Marianne zat op de bank achter het huis en telde strengen garendie zij naar den wever wiide zenden. Van tijd tot tijd stond zij op, om met een gieter water uit de beek te schep pen en daarmede het linnen te begieten dat op het bleekveld was uitgespreid. Daar Frederik niemand in huis vondliep hij dit van buiten al zoekende rond. Op deze wijze sloeg hij een hoek om en stond plotse ling voor Marianne. Het meisje werd bleek, bleeker dan het linnen, dat voor haar lag. Zij gaf een gil van verras- sing, ja, van schrik en zonk op hare bank neder, terwijl het garen aan hare handen ontviel. Zij had Frederik niet aan zijne gelaatstrekken en ook niet aan zijne gestalte herkend; haar geweten zeide haar echter, dat hij het was. Doe ik u schrikken? dus sprak Frederik haar aan terwijl hij goedhartig glimlachte en de rechterhand even aan zijne neus bracht. In eene andere stemming zou hij voorzeker zeer ernstig en bitter van het meisje rekenschap verlangd hebben bij zijne schitterende vooruit zichten echter nam hij de zaak luchtiger op en was genegen het als eene grap te behandelen. Marianne vouwde de handen en met een uit roep van smart barstte zij in een stroom van tranen losterwijl zij met een smeekenden blik den rijzigen jonkman aanzag, die voor haar stond. Nu ween nietzeide deze door haren roerenden blik getroffen,, en zette zich naast haar op dc bank neder. Ik kwam toch niet om u leed te doen. Gij zijt immersvoegde hij er lachende bij, mijne verfoofdeen nu kwam ik eens hooren hoe dal alles samenhangt... De volgende bijzonderheden worden nog over de ontploffing gemeld. Tegenover de plaats°, waar de ontploffing plaats had bevindt zich een po litiebureau. Juist toen de klok van het parle mentsgebouw negen unr sloegdeed een hevig gekraak zich hooren. Zware stukken steen werden in het politiegebouw geslingerd. Twee rytuigen, die juist voorbij reden vielen om. Een vreeselijk geknetter en angstkreten uit alle huizen werden vernomen. In een kamer van het ministerie van binnen landsche zaken is alles gebroken. Eveneens is de kamerwaar ae onder-secretaris van staat zat te werken erg beschadigd de schrijftafel werd omvergeworpen maar de secretaris zelf bleef ongedeerd. De politie zette onmiddelijk alle aangrenzende straten af en nam post in de Downingstreet. Het onderzoek heeft niets bij zonders opgeleverd. Het geheele front van het gebouw naar den kant der Cuarlesstreet is zwaar Oriep het meisje vol smartwas ik maar dood en begraven Hoe zal ik... Zij kon niet verder sprekenzoo werd zij door hare tranen overstelpt. Het ging Frederik als zoo menig man die uitgaat met het oogmerk om eene vrouw eens goed de waarheid te zeggen en weldra ziet dat de zaken juist omgekeerd staan en hij de ver wijten verdientterwij! het hem past vergiffenis te vragen. Hij greep een der handen, welke Marianne als in het diepste leed en in grenzen- looze beschaming voor haar aangezicht had om slagen en zeide Bedaar toch, Marianne en bezondig u niet met zulke woorden 1 Zieik begrijp zeer goed hoe de zaak in elkander zit. Het is eene af spraak tusschen uw vader en den notaris geweest- is het niet zoo De notaris heeft zich te vroeg iets over mij laten ontvallen en toen zal uw vader gedacht hebben Dat is juist een goed postuur voor mijn dochter. Vervolgens heeft hij de zaak als uitgemaakt beschouwd en overal gaan rondvertellen. Maar aan dat gepraat van de menschen moet ge u niet storen... O neen neen neen barstte Marianne hartstochtelijk uit. Zoo is het niet Ik beb al de schuld alleen, alleen voor mijne rekeningen zij kunnen niet anders dan mij diep verachten... Ik... ik... maar indien gij wist hoe het kwam!..' hoe het mij werd afgeperst. Nu, ging Frederik voort, vertel mij dan eens hoe de zaak in elkander zit... maar houd u nu vooral bedaard! Waarachtig, de zaak is zooveel tranen niet waard. Verhaal mij alles Marianne en ik zweer u, dat ik u niet ver achten zal. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1