Nummer 30. Zondag 15 April 1883. 6e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van kt Zuiden, Nibs- m tainu m lit, ffuim, tem bi faii WAALWUK, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De kamer van afgevaardigden heeft de leenins- wet tot een bedrag van 56 millioen met 85 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Het grootc plan om graan-elevaiors te Antwerpen op te richten heeft in die koopstad een levendige agitatie gewekt. Daartegen komen in verzet de zoogenaamde natiën of corporaties van haven werklieden en bovendien verscheidene kooplieden die tegen monopolie in deze zijn. De agitatie moet vooral aangewakkerd worden door de katholieke partij zoodat ook door dit oeconomisch vraagstuk de positie der liberale partij in Antwerpen onzekerder wordt. Advertentiën 17 regels /0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen loor het advertentie, bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregej Dinsdag hielden de Fransche ministers weder eene bijeenkomstwaarin de minister van bin- nenlandsche zaken verslag heeft uitgebracht over deu afloop der zitting van de generale raden en nog een aantal ardere onderwerpen moeten behaudeld zijn zonder dat evenwel eenig besluit schijnt genomen te wezen. De voor Tonking bestemde Fransche sup pletie-troepen zijn in Februari 11. per Corrèze aldaar aangekomenwaar de aanhangers der Anamitische manderijnen hebben gepoogd de landing te beletten. Daartoe versperden zij den arm der rivier, die langs Honkai stroomt en die bestreken wordt door de citadel Naradish. Commandant Rivière was toen genoodzaakt zich van de citadel meester te maken benevens van de in de baai gelegen positie Honkai. De heer Long, Frankrijk's vertegenwoordiger aan het hof van Hue is vandaar met zijn personeel naar Saigon vertrokken. Louis Veuillot's begrafenis heeft Dinsdag plaats gehad. Vele belangstellenden, waaronder vele vertegenwoordigers van den adel der voorstad St.-Germain, alsmede tal van geestelijken woonden den plechtigen lijkdienst in de kerk St.-Thomas van Aquino bij. Te Marseille hebben eenige duizenden sjouwerlieden het werk gestaakt. Daardoor is eene groote stremming ia de scheepvaartbeweging ontstaan. De pakketboot Natalvan de Mes- sageries maritimesdie Woensdag naar Aus tralië zou vertrekken is het eenige vaartuig dat zijne lading heeft kunnen innemen door het vereenigde werk der bemanning en eenige schuitenvoerders. Van wege de ovenheid zijn zekere voorzorgen genomen. Zaterdagavond kwamen drie personen te Parijs in een klein café en wenschten een partij biljart te spelen. De eigenaar bracht de bezoekers naar de eerste verdieping, waar het biljart stond en liet hen toen eenigen tijd alleen. De be zoekers slaagden er in een deur van een aan grenzende kamer open te breken en tevens de geldkist, die zich in dat vertrek bevond. Met 17.000 francs aan geld en verschillende waarden gelukte het den^ dieven het café te verlaten zonder vooraf eenige achterdocht te wekken. Te Nimes wordt tegenwoordig zoo dikwijls 's nacht* ingebroken, dat de bewoneis zelf een nachtwacht georganiseerd hebben. J)e stout moedigheid der dieven gaat zoo verdat een der inwonersbij wien diefstal gepleegd was een dag later een brief ontvingwaarin het leedwezen betuigd werd hem een onaangename verrassing bereid te hebben. In dit schrijven beweren zij tevens een bond te vormendie belast is met het leggen van den socialen grond slag der werklieden die in geheel Frankrijk en Europa in werking is. De gedelegeerden van dezen bond vijf in getalwerken thans nog zes maanden te Nimes en zij spreken de ver wachting uit aldaar een aardig kapitaaltje bijeen te zamelen. Te Saint-Omer stond een vrouw, weduwe Delacourtterecht, omdat zij haar 4-jarig kleindochtertje mishandeld en van honger had laten omkomen. Het doel van deze misdadige handelwijze was om de moeder van het kind die steeds een zedeloos leven had geleidvan dezen last te bevrijden opdat zij een huwelijk zou kunnen sluiten. Het hof veroordeelde de sohuldige vrouw tot levenslangen dwangarbeid. Een nieuwe dans is in Parijs ingevoerd wde babbel-quadrille." Al dansende moeten de heeren en dames een druk levendig gesprek voeren eenigszius in harmonie met de opgegeven figuren en meestal van te voren uit het hoofd geleerd. De tekst wordt meestal vervaardigd door een der betrokken personen en deze quadrille kan dan aardig dienst doen als gelegen- heidsvertooning bij bruiloften en andere feesten. Men zegt dat het kabinet van plan is de dpodstraf die tegen de anarchistische moordenaars van Andalusië is uitgesprokente veranderen in verbanning naar Fernando-Po, niettegenstaande er nog aanhoudend agrarische misdaden in de omstreken van Xeres en Cadix gepleegd worden. Dinsdag 11. nog het werd bij de opening van de parlements-zitting medegedeeld heeft koningin Victoria de dynamiet-wet bekrachtigd, zoodat ze thans reeds in werking is getreden. Krachtens deze wet wordt het bezit van dy namiet met 14 jaren tuchthuis gestrafthet doel om er een slecht gebruik van te maken wordt gestraft met 20 jaren; het gebruik zonder dat er menschenlevens bij vallen met levenslange tuchthuisstraf en als er menschenlevens door verloren gaan wordt de misdadiger als moor denaar gestraft. Te Londen heeft een koopman die in de nabijheid van de gevangenis van Millbank woont, en naar welke gevangenis de gearresteerden bij de laatste ontploffingen zijn overgebrachteen brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat een poging zou worden gedaan om door middel van dynamiet, de twee groote gashouders bij de gevangenis in de lucht te doen vliegen. Behalve een detachement troepen dat aan de gewone gevangeniswacht is toegevoegd zal een politievaartuig op de Theems eiken nacht dat gedeelte der rivier en der belendende wijken bewaken. Bij de voortzetting van het getuigenver hoor ter zake van den moord in het Phoenixpark, bevestigden Brady en verscheidene getuigen de reeds bekende bijzonderheden van den moord. Carey erkende een photographisch portret als dat van „No. 1". Het getuigenverhoor tegen de gevangenen is daarna geëindigd. De advocaat Webb begon daarop zijn pleidooi ter verdediging. Hij hield vol dat het getuigenis van den aan brenger Carey als_ niet geldig kan worden be schouwd. Hij beriep zich op verscheidene ge tuigen ten bewijze dat Brady niet in het Phoenix park is geweest op het uur dat de moord er gepleegd is. De verdere behandeling werd tot den volgenden dag verdaagd. De Daily News wordt uit Rangoon geseind, dat een enorme brand te Maudalay duizenden huizen verhielde, waaronder verscheidene openbare gebouwen, 's Koningspaleis ontsnapte nauwelijks. De Rangoon Gazette meldt dat een geheime ambassade Mandalay verliet naar Parijsom politieke schikkingen te maken tegen prins Minyoons anti-dynastische kuiperijen. Siam riep mede de Fransche bemiddeling in ter zake der grenstwisten met Opper-Birma. Zes personen dezer dagen gevat als be- schuldigd van betrokken te zijn in het werpen van dvnamiet-patronen en de daarop gevolgde ontploffingzijn Donderdag voor de rechtbank in Bowstieet verschenenen. Het openbaar mi nisterie, bij monde van den heer Poland, toonde aan dat de beklaagden deelgenooten waren van Whitehead, en verklaarde dat de samenspanning gesmeed is in Amerikadat de gevangene Gal lagher in briefwisseling geweest is met John. Devoy en Odonovan Rossa en dat Galagher onder den naam van Fletcher een bezoek gebracht had aan Whitehead te Birmingham. De verdere behandeling is verdaagd, Een angstigen dag hebben de bewoners van Birmingham doorgebracht. Zondag moest namelijk een gevaarlijk werk verricht worden en wel hel vernietigen, zonder gevaar voor de stad van de enorme hoeveelheid ontplofbare stoffen die in het dynamiet-depöt waren ontdekt. De mayor van Birmingham had zich met behulp, van drie deskundigen met de taak belast. Ir. de stad heerschte een ware paniek en al de bewo ners vluchtten naar het ander uiteinde der stad Al de stof werd opeengehoopt in een groot cellulair rijtuigdat ze naar buiten zou brengen. Meer dan honderd kisten kruiken flesschen met nitro-glycerine en dynamiet gevuld en waar van één, als het niet voorzichtig behandeld werd, de geheele wijk in de lucht had kunnen doen vliegen werden zoo vervoerd. Eenige uren waren noodig om de vereischte voorzorgsmaatregeh n te nemen. Met de groot ste voorzichtigheidelk hobbelig pad vermij dende ten einde den geringsten schok te voor komen, ging men voort. Politie-agenten hadden den revolver in de vuistmaar hun tegenwoor digheid was eigenlijk niet noodig, want de voorbijgangers vluchtten voor het verschrikkelijk voertuig als voor de pest en de wageD reed door een leege en aoode stad. Op een uur afstands van daar hield het rijtnig stand in een open vlaktede flesschen werden bij kleine hoeveelheden geledigd en de ontplof bare stoffen werdenna met sodaaarde en ammoniak te zijn vermengd, langzamerhand, verbrand, Een uur daarna trok de laatste geel- zwavelachtige vlam op. De bevolking van Bir mingham kon toen gerust zijn. Bij deze gelegenheid wordt herinnerddat eenige jaren geleden in Zwitserland iets dergelijks geschiedde. De autoriteiten hadden toen onge veer^ 1000 kilogr. clandestien vervaardigde dy namiet te vernietigen. Deze werd geregeld verbrand. De Fransche autoriteiten die later een groote hoeveelheid van dezelfde stof bij Pontarlier in beslag namenlieten haar een dompeling ondergaan en legden ze toen in het fort Joux neer. Eenige maanden later vloog dat fort in de luchtmet 30 of 40 man die de bezetting uitmaakten. Eene uitlating van den Duitsehen rijkskanse lier in een gesprek met een afgevaardigde, hierop neerkomende, dat Von Bismarck persoonlijk niet ongeneigd is het mis-lezen en de bediening der sacramenten betrekkelijk vrij te laten deze uitlating, hoewel zeker niet zonder bedoeling wereldkundig gemaakt, heeft aanleiding gegeven tot een gerucht, volgens hetwelk een wets-ontwerp van die strekking bij den landdag zal worden ingediend. Dat gerucht wordt thans „var. wei-onderrichte zijde" tegengesproken, maar intusschen weten de katholieken hoe vriendelijk de rijkskanselier ten hunnen opzichte gezind is en hoeveel hij voor hen zou willen doenwanneer hij maar hulp had en medewerking. In Duitschland heeft men zeer te klagen over het in omloop brengen van valsche post zegels die zoo keurig nagemaakt zijn, dat men ze van de echte niet kan onderscheiden. Thans heeft men echter een verschil ontdekt. Als men de postzegels in 't water legt en dan met den vinger bestrijkt, verliezen de echte hun kleur, de valsche blijven goed. Een curieus onder- schcidicgsteeken voorwaar hier overal vertoond en veel verteringen in nachthuizen gemaakt heeft medeplichtig is. Het blijkt nu echter dat geen der in hechtenis genomen personen iets bekend heeft en dat men nog niet weet wie de daders zijn. Een Oostenrijkschen officier, die aan het hof van koning Kalakaua gevestigd is, maakt in een schrijven melding van een verschrikkelijk ongeluk det in het laatst van Februarie te Honolulu is voorgevallen. De kapitein van het Engelsche oorlogschip „Royal Albeit", dat in t gezicht van Honolulu ter anker laghad met de eerste officieren een groot aantal personen op een bal genoodigd. Ruim 200 gasten waren aan boord. De matrozen die voor de dansers meer ruimte wilden makenbrachten de ka nonnen alle naar één zijde van het schip. Even later kwam een groote windvlaag en het schip kanteldezoodat de kanonnen buiten boord vielen. In een oogwenk liep het schip vol water en de pogingen om de sloepen los te laten waren vruchteloos. De „Royal Albert zonk met alle aanwezigen. Van de 337 personen, die zich aan boord bevonden konden zich slechts een veertigtal redden. Daar de meeste genoo- digden tot de aanzienlijkste familiën van Honolulu behoorden, is de geheele stad in rouw gedompeld. Donderdag werden aan de kassen in geheel Italië de betalingen in specie hervat. In den senaat betuigde minister Mancini zijn verbazing over de verkeerde uitlegging zijner jongste verklaringen. Hij kon echter niet anders doen dan ze herhalen en bevestigen. Toen Italië zich bij Duitschland en Oostenrijk aansloot, dacht het volstrekt niet aan eenige vijandige handeling tegen Frankrijken eenstemmig is het kabinet in he* verlangen om alles weg te nemen wat een misverstand met Frankrijk zou kunnen ten gevolge hebben. Italië kan niet onverschillig blijven bij wat voorvalt in de nabijheid der Middellandsehe Zee - recht diplomatisch voor: wat in Egypte en Tunis gebeurt maar indien te dezer zake verschil van meening met Frankrijk bestaatdan zullen de onderhandelingendie thans in gang zijndit wel wegnemen. De kabelspoorweg van den Vesuvius waarvan druk gebruik wordt gemaakt doortou- risten, wordt eiken avond verlicht met electrische lampen van Siemens en Halske. De krater van den berg levert bij dit licht een tooverachtig schouwspel op. De werking van de Etna duurt nog voort. De laatste berichten luiden De aardschud- dingen volgen elkaar onophoudelijk op en zijn algemeen over een groot gedeelte van Sicilië, meestal zijn het yerticale bewegingen. Buiten gewoon veel asch gedurende de laatste dagen van Maart, overgaande in eene overvloedige uitbraking van zand. Verscheidene huizen en muren in de dorpen rondom de Etna zijn vernield, zelfs zijn er eenige steile heuvels in een gestort in de nabijheid van het waarnemingsstation. In de helling van den berg hebben zich elf nevenkraters gevormd, die voortdurend rook, asch en kleine steenen uitwerpen. Het onder- aardsche rommelen en de aardschuddingen duren voort. Daar de verontwaardiging te Pesth zeer groot is, heeft de politie, ten einde de gemoederen tot bedaren te brengen, medegedeeld dat Berecz, Pitelz en Javor bekend hehben dat zij Majlatt hebben vermoord en dat Spanga die zich een tijdlang te Weenen heeft opgehouden en zich De keizer en de keizerin van Rusland zullen, vóór ze ter kroning naar Moskau vertrekken, want aan uitstel der plechtigheid valt niet te gelooven eerst nog eenige andere plaatsen des rijks «feezoekennie* zoozeer echter, schijnt het, omdat hun hart her. er toe noopt ziek eens aan hun volk te vertoonen dan om langs een omweg en van eeDe geheel ongedachte zijde de oude hoofdstad te komen binnenvallen. De toebereidselen worden met de meeste zorgvul digheid geheim gehouden. Bij den jongsten rit van den czar door St. Petersburg Z. M. deed het tochtje met zijne gemalin en zonder eenig escorte trof het algemeen, dat de keizer er bleek en afgemat

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1