BINNENLAND. Amerika. UITVOERINGEN. uitzag en ook in slechten luim scheendaar hij de eerbiedige groeten zijner onderdanen niet of nauwelijks beantwoordde. Daar zulks wel meer voorkomtbehoeft men zeker daaruit geene bijzondere gevolgtrekkingen te maken maar we deelen het slechts medeomdat eene derge lijke stemming al even weiuig bij de aanstaande kionings-feesten past als b. v. het nieuwe proces, dat eerlang weer te St. Petersburg zal beginnen tegen een aantalvan nihilistische gevoelens verdachte officieren van het leger. Men verwacht tweezoo niet meer doodvonnissen. Onlangs waren te Warschauzoo verhaalt een Poolsch bladin een paar straten 's nachts de schilden en uithangborden van alle winkels verdwenen. Het feit verwekte groot opzien men dacht aan een kolossale studentengrap, maar weldra bleek hetdat de politie al de borden en schilden had laten wegnemenomdat de letters der Poolsche opschriften grooter waren dan die der Russische. De keizerlijke sieraden voor de kroning van den ezarde groote en kleine ketenen van St. Andreasde kronen van den keizer en zijn gemalin de schepter enz. worden eerstdaags met veel plechtigheid overgebracht uit de juweelen kamer in het winterpaleis te St. Petersburg naar de wapenkamer van het Kremlin te Moskou, Zij worden op gouden kussens door den hof maarschalk overhandigd aan verschillende hof- dignitarissen die ze naar de met vier paarden bespannen rijtuigen dragenelk insigne in een afzonderlijke koets. De rijtuigen rijden dan langzaambegeleid door militairen en een schitterenden drom van waardighcidbekleeders waarvan velen in statie- koetsen in plechtigen optocht naar het station, waar een eerewacht geschaard staat. Te Moskou worden zij in een dergelijken optocht naar het Kremlin gebrachtwaar de gouverneur-generaal en al de hooge ambtenaren ze in ontvangst nemen. Overal worden de kei zerlijke insignes door soldaten en burgers eerbiedig gegroet. Te Moskou gaat men ijverig" voort met de toebereidselen voor de kroningsplechtigheid. De muren en torens van het Kremlin zullen rondom geillumineerd worden met licht van verschillende kleuren en de torens van de ,/Opstandings" en de St. Janskerk worden verlicht met 3500 Edi- sonlampen en vier electrische zonnen elk met een lichtvermogen van 40.000 kaarsen. De pa leizen van Moskou en het huis van den minister van oorlog zullen als voorzorgsmaatregeltele phonisch verbonden worden. Ir.tusschen had de alarmklok den burgers verkondigd dat er onraad was. Zij snelden in grooten getale toeeen der talrijke generaals die in Amerika altijd bij de hand schijnen te ijn waar het noodig is stelde zich aan hun hoofd voorzag hen van wapenen uit het rijks magazijn en weldra had het vrijwillige leger de gevangenis bezet en het ontsnappen van de ver oordeelden onmogelijk gemaakt. Johnsoa en nog zes anderen, die zich met geweld verzetten, werden geboeid en in verzekerde bewaring ge bracht en de andere gevangenen werden, naar huu cellen teruggedreven, terwijl men een deel der handelbaarsten gebruikte om den brand te helpen blusschen. Men slaagde daarin echter eerst na veel moeite. Verscheiden gevangenen bekwamen ernstige brand wonden en de schade bedraagt 300,000 dollars. Een ander oproer onder dwangarbeiders m Arkansasslaagde beter. Twee en twintig dwangarbeiders, die daar aan een dijk werkten, vielen de twee onervaren opzichters, die hen bewaakten, aan, maakten zich van hunne wape nen meester en namen de vlucht. Een planter, die hen wilde tegenhoudenwerd door hen doodgeschoten. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag op de zaal Musis Sacrum de volgende stukken worden ge zongen. 1. Zondag op het meer. Heinze. 2. Glockentöne. Berthelsman. 4. De rots in zee. Hol. Een treurig ongeluk wordt uit de Ver. Staten gemeld Een hotel te Greenville, in Tennessee, is vermoedelijk door een ontploffing ingestort en in brand geraakt. Ongeveer vijftig menschen die zich meest slapend, in het gebouw bevonden, werden onder het puin bedolven. Dertien daarvan weet men zeker dat gedood zijn; vijftien werden geheel ongedeerd gered maar verscheidene an deren werden gewonden vermoedelijk liggen nog vele donden onder het puin. De post- en telegraaf maatschappij in de Vereenigde Staten van N.-Amerika heeft een nieuwen telegraafdraad gespannen tusschen New- York Cleveland en Ohio- ter lengte van 600 mijlen. Deze draad wijkt af van alle bestaande telegraaflijnen door eigenaardige samenstelling. De kern wordt gevormd door een staaldraad wegende 200 pond per mijllangs galvanischen weg is deze stalen kern bedekt met een dikke laag rood koperwegende 500 pond per mijl. Hierdoor wordt de sterkte var. staal met de geleid baarheid van koper vereenigd in een draad. De weeratand welken de electrische stroom in dezen nieuwen geleider ondervindtis ongeveer een tiende van den weerstand in een gewonen tele graafdraad en telegraphisch gesproken, worden daardoor de afstanden der verbondene plaatsen tienmaal kleiner. Met goed gevolg is over die lijn van 600 mijlen (1000 kilometer) een gesprek gevoerd met den telefoon. Met de nieuwste telegraaftoestellen kan over deze lijn veel meer werk gedaan worden dan over de oude lijnen. Als een bewijs van den prakiischen geest der Amerikanen kan het volgende dienen. Te Cincinnati heeft men een kerkhof van eene electrische geleiding voorzien voor het redden van schijndooden en om het stelen van lijken te voorkomen. Alle graven staan door draden met het bureau en de slaapkamer van den dood graver in verbinding waar zich een alarmklok bevindt. Is iemand als schijndood begraven en komt hij weder tot bewustzijn zoo wordt de minste zijner bewegingen aangetoond en de klok zoowel in de slaapkamer als in het bureau begint te luiden. De indicateur wijst aan op welk gedeelte van het kerkhof de beweging is omstaan en zoo kan ten spoedigste hulp aangebracht worden. Bovendien staat het bureau in ver binding met het politiebureau. Omtrent het oproer en den brand in het tuchthuis van Jefferson-City worden merkwaar dige bijzonderheden medegedeeld die toonen hoe practisch de Amerikanen in dergelijke ge vallen te werk gaan. Hel oproer brak in een der werkplaatsen uit, toen de mannen van hun middagmaal terug keerden. De belhamel zekere Johnsonstak een hoop los stroo in brand en weldra stond de gefieele werkplaats in vlammen. De oppas sers wilden den brand blusschen maar de ge vangenen beletten dat, en sneden de slangen der spuiten stuk. Waalwijk, 14 April 1883. tpenbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 16 April a. s., 's namiddags 7 uur. Aan de orde 1. Stukken gasfabriek. 2. Reclamen hoofdelijken omslag. 3. Hangende zaken. Stukken liggen van af heden ter inzage der leden. Van de vijf kweekelingen bij de rijksnor maallessen alhier, die dezer dagen door de provinciale commissie van examen onderzocht zijn hebben vier een acte van onderwijzer of onderwijzeres mogen behalen't welk bij het nauwkeurig onderzoekdat onder de tegen- genwoordige wet op het lager onderwijs gedaan wordt, als eene zeer bevredigende uitkomst ma» beschouwd worden. echter een lust de werklieden aan het werk te zien en de aannemer verzekerdedat hij reeds binnenkort met den voorgevel gereed zou zijn. Dat het den hoofdondernemers ernst is om voortgang met de werken te maken, bewijst dat het personeel met 1000 man vergroot is. Aati de werklieden die de tentoonstelling- gebouwen helpen opslaan zal op 1 Meiden openingdag door het gemeentebestuur van Am sterdam een feest worden aangeboden in het Volkspaleis. Tevens wordt dien dag den koriig en koningin benevens den genoodigden voor de openingsplechtigheid een feestmaal aan ge boden in den Parkschouwburg, waar dien dag een buitengewone voorstelling zal worden ge geven. De Amsterdamsche Credietvereeniging keert aan aandeelhouders 7 pet., aan crediethebbende leden BVg pet. uit. Een jonge dochter uit Dussen passeerde Woensdag namiddag op eene wandeling naar Almkerk de Duitsche molens en werd door de wieken zoodanig getroffen dat hoofd en boven lijf werden verpletterd. In de rivier de Donge nabij de brug te Geertruidenberg is een zwaar beladen vaartuig op een in de rivier gelegen anker gevaren waardoor het lek werd en omiddellijk zonk. Met groote moeite is het gelukt deit schipper te redden. Uit Bergen-op-Zoam schrijft men aan de Midd. Ct. Het schipwaarop de kassier Bredius zich naar Zuid-Amerika heett ingescheept is niet vergaan doch met gebroken schroef-as een tusschenliggende haven binnengeloopen. Te Stratum schijnen de vechtpartijen aan de orde van deD dag te zijn. Zondag avond bracht zekere M. K. aan J. Th. eene zware verwonding aan het hoofd toe, die eene erge bloedvloeiing ten gevolge had. De dader zal 19 dezer mede terechtstaan wegens grove mis handeling op den 2en Paaschdag aan denzelfden J. Th. toegebracht. In de sigarenfabriek van den heer L. aldaar werden twee broeders slaags waarbij de een erg mishandeld werd; de eige naar der fabriek heeft onmiddellijk beide vech tenden uit zijne fabriek doen verwijderen. Te Vlokhovcn brandde heden ochtend een boeren woning tot den grond af. Oorzaak on bekend. Naar aanleiding van een besluit van den gemeenteraad van Amsterdamom op 1 Mei geen beurs te houdenheeft de minister van financiën bepaald dat de stortingen dievol gens art. 8 der leeningsvoorwaardenvan 1 tot en met 3 Mei moeten geschiedenook zullen kunnen gedaan worden op 30 April en 4 Mei, van 9 tot 1 uur. Men schrijft uit Amsterdam De terreinen van de tentoonstelling zijn voor het publiek gesloten doch met een kaartdie op aanvrage welwillend verstrekt wordt, kan men het terrein bezichtigen en de vorderingen die met den dag duidelijker worden in oogen- schouw nemen. Yan die gelegenheid wordt druk gebruik gemaakt, en een ieder is verbaasd over hetgeen er reeds tot stand is gebrachtmaar ook over hetgeen er nog gedaan zal moeten worden om op den len Mei gereed te zijn. Neemt men echter in aanmerking de duizenden handen die aan de gebouwen en het terrein werkenen die in drie weken tijds nog heel wat kunnen arbeiden vooral als het weder gunstig blijft en ook de besliste wijze, waarop van officieele zijde werd aangekondigd, dat men op den bepaalden tijd gereed zou wezen, dan kan men vol vertrouwen de opening te gemoet zien. De hoofdingang nadert zijne voltooiing. Een. honderdtal werklieden meest Belgen, zijn daar druk bezigen het geheel belooft schoon te zuilen worden. De voorgevel wordt in Ooster- schen stijl opgetrokken en de beide groote torens aan de kanten door olifanten van nauurlijke grootte gedragen. Die olifanten in Frankrijk vervaardigd zijn keurig afgewerkt en voldoen goed. Aan stukken werden zij hier gebracht zoodat men ze op het terrein in elkaar kon zien zetten. Het schijnt alsof zij de torensdie groote monumentale stukken zijn, op den rug torschen. Ik vrees dat het entree geen goeden indruk zal maken en het i3 maar jammer dat men niet evenals op het Trocadéro te Parijs met de laatste wereldtentoonstelling een platform op de torens heeft gemaakt hetgeen men dan met ascenseurs had kunnen bereiken en waar men een prachtig vergezicht over de stad gehad zou hebben, voornamelijk nu het inwendige der torens toch geen dienst zal doen en men enkel in beide een groote trap zal aanbrengen, die echter blind loopt en dus aan duizenden een vergeef- sche wandeling zal kosten. Dat moet als een verrassing dienst doenen dat het nu reeds verteld wordt zal niet veel schaden daar er toch nog velen zullen oploopen. Het front en de zijwanden van die torens worden met een soort van wit marmer linnenpapier bekleed zeker om de groote hitte der zon zooveel mo gelijk te temperen maar waardoor het nu voor de bezoekers een buitengewoon ?chel en onaan genaam licht zal doen weerkaatsen. Het is Men schrijft uit Osch Deze week ontstond hier brand in een kleine landbouwerswoningop ongeveer 5 minuten afstands van de kom der gemeente. Een oude man bekwam daarbij zulke brandwondendat men voor het verlies van zijn leven vreest. Behalve den geheelen inboedel werden nog een paar varkens en een geit een prooi der vlammen. De twee te Eindhoven gevestigde lucifers fabrieken geven thans aan ongeveer tweeduizend arbeiders werk terwijl zij geregeld van orders voorzien zijn. Niettegenstaande de opheffing van het Fransche handelstractaatgaan er wekelijks groote verzendingen van dit artikel naar Franrijk. Een paar jongens te Tessel vermaakten zici deze week buiten de haven met in een vletje te spelen. Door den kraclBigen noorde- wind we rden zij naar stroom gedreven en konden geen land meer krijgen. Schipper Zegel met een drietal wakkere visschers sprongen terstond in een schuit en slaagden pr met veel moeitena ongeveer drie uren zeilensin de waaghalzen, die anders stellig verloren zouden zijn geweest, in de haven terug te brengen. Te Groningen ontstond brand bij den schoenmaker Aug. Albering. Zeer waarschijn lijk was het boven in de werkplaats ontstaan. De vrouw van 'thuis en de kinderen waren reeds te bedmaar konden zich redden. Het vuur was betrekkelijk spoedig gebluscht. Onder de voorwerpen van de millioenen- juffrouw die dezer dagen te Amsterdam ver kocht zijn, bevindt zich een brandkast met een letterslot, die f 251 werd verkocht. Ongetwij feld zou daarvoor meer geboden zijn als men maar een middel wist te vinden om haar te openen. De eigenares die hierin waarschijnlijk eertijds hare ,/tniHioenen" verborg(?) wil even wel om hare crediteuren te plagen, het woord niet zeggen dat tot de opening noodig is. Zelfs de fabrikant der kast die dezer dagen hier was, kon geen hulp bieden, De kast moet nu vermoedelijk gesloopt worden. Woensdag ochtend, omstr. 8 ure, is het aan den brig. raaj. der rijksveldw. J. Wempe en den rijksveldwachter H. Buikhuizen, beiden te Dord recht gestationeerdgelukt vier personen op heeterdaad te betrappen op diefstal van on geveer 30 kilo tabak uit een lichterschip liggende aan de Handel-kade achter de suiker fabriek te Dortrecht. De daders S. v. d. W„ H. R.. H. M. en C. B., zijn allen van beroep sjouwerlieden en te Dordrecht woonachtig. De door hen gestolen tabak i? in beslag genomen. Men schrijft uit Oosterhuizen van 12 April: Woensdag brak hier andermaal brand uit in een dagloonerswoningaan de grenzen van Apeldoorn gelegen. Huis en inboedel zijn totaal vernield. In het militaire hospitaal te Maastricht is opgenomen een soldaat van het garnizoen aldaar, die Zondag avond te Rothem op een ergerlijke wijze door eerdge boeren is mishandeld. De justitie schijnt de daders op het spoor te zijn. Onder de plaatsvervangers der lichting 1883 van Overijseldie dezer dagen voorden militie raad moesten verschijnenkomt een persoon voordie wat zelden het geval zal zijn voor zijn jongeren broeder den dienst wil vervullen. Laatsgenoemde is onlangs geslaagd voor het exa men van onderwijzeren opdat hijdoor de persoonlijke vervulling zijner militie-plichten, niet in zijne studiën benadeeld wordeheeft zijn broeder tot deze loffelijke daad besloten. De ouders zijn niet in staat de hooge kosten van een plaatsvervanger te betalen. (Z. Ct.) Dinsdagmiddag ten 5 ure is in de Koe straat te Amsterdambij het ophijschen van een kasteen gedeelte van de voorpui en den nok van het huis met de kast naar beneden gestort. Een zeven-jarig meisje, dat niet spoe dig genoeg wijken kon kwam er onder. Zij werd met gebroken been en zware kneuzingen naar het gasthnis vervoerd. Uit Tiel wordt gemeld Zekere vrouw v. O., in de Plantage alhier, begon een paar maanden geleden aan de bewoners van hare buurt en vooral aan de winkelierster, bij wie zij hare winkelwaren haalde, op de stelligste wijze te verzekeren dat zij binnen kort van een rijken oom die op reis van Indië naar hier was verongelukt, een groote erfenis zou krijgen. Zij deed dit verhaal daarna bijna eiken dag en telkens met zooveel sluwen tactdat eindelijk niemand in de buurt aan de waarheid van het verhaal twijfelde. Toen zij hiervan eenmaal de overtuiging had en ondervond dat men haar reeds met zekere onderscheiding begon te behandelen en met alles, waaraan zij behoefte toonde, wilde bijstaan, maakte zij daarvan gebruik en borgde achtereen volgens voor ruim f70 aan winkelwaren. Eindelijk had zij tijding gekregen om terstond in den Haag te komen ten einde de erfenis in ontvangst te nemen. Zij vervoegde zich nu, als razend van blijdschap in allerijl bij hare winke lierster en deze moest nu nog zorgen dat zij fatsoenlijk op reis kon gaan. Met de meeste welwillendheid werd daaraan voldaan. Zij kreeg vau de winkelierster voor ongeveer f 40 aan kleedingstukken en eenig geld. En waarom ook niet Zij zou immers bij hare terugkomst alles wel dubbel goedmaken Reeds den volgenden dag ging zij netjes uitgedost op reis, achterla tende haren man en eenige kinderen die allen nu eenige dagen geleden mede de gemeente hebben verlaten en thans weer vereenigd met vrouw en moeder samenwonen in een andere stad, alsof ze nooit een rijken oom hadden bezeten. De winkeliersterdie sedert Goeden Vrijdag, den dag waarop de rijke erfgename vertrok niets meer van haar heeft vernomen, heeft thans eene klacht tegen haar ingediend wegens bedrie- gelijke oplichting. Door een Brielschen visscher is in den mond van de Maas drijvende gevonden een manslijk. Het is herkend als het lijk van K. Pronk visscher van Scheveningen. Na genees kundig te zijn onderzocht, is het op de stedelijke begraafplaats ter aarde besteld. Jl. Zondag vertrok van Beusichem eene familie "an 14 personen naar Zuid-Afrikaen morgen vertrekt van Buurmalsen een gezin van 6 personen naar Noord-Amerika. Te Irnsura nabij Grouw heeft een boere- knechtuit bezorgdheid dat hij a. s. Mei geen nieuwen dienst zou hebben, zich door ophanging van het leven beroofd. In het Kooiwijker bosch (gemeente Barr.eveld) heeft een heidebrand gewoed tengevolge waar van ook een grooie uitgestrektheid houtgewas is vernield. De politie doet onderzoek. Zondag j.l. is nabij den Rhijr.spoorweg te Eede een heidebrand waargenomen, die aan gestoken bleek te zijn door een paar knaapjes van nog geen 10 jaar. Een der conducteurs op de tram Joure Heerenveen wilde van het eene balkon naar het ander gaan. Inplaata van daartoe den weg te nemen door de tram heen sprong hij er af, met het gevolg dat hij met de tram in aanra king kwam en vielwaarbij een zijner beer;en nagenoeg geheel onder de wielen verbrijzeld werd. De draaiorgels hebben een krachtigen verdediger gevonden iu een Engelsch bladdat zich aldus uitlaatIk kan niet instemmeu met diegenen welke over muzikaal rumoer op straat klagen als een beletsel voor hun arbeid met het hoofd. Ik moet gelooven' dat zij, die door de drukte op straat niet werken kunnen ook zonder deze niet veel zaaks zullen voortbrengen. De muziek van draaiorgels is dikwijls vrij goed en duizendmaal beter dan diewelke de vrou wen en dochters dier anti-draaiorgelmannen in negen gevallen van de tien des avonds op de piano ten beste geven. Naar men ons mededeelt is de heer Heems kerk met een kabinet gereedgekomen. Vóór 's konings komst hier te lande is echter geen optreden vau een nieuw kabinet te verwachten. (N. v. d. D.) Aan de groote manoeuvresdoor het 3e en 6e regiment infanterie in Noord-Brabant te houden zal geen deel worden genomen door de miliciens der lichting 1882 die tot het ver richten van garnizoensdienst in de verschillende garnizoenen zullen achterblijven. Al de Israëlietische millitairen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaatsen wonen en het eerlang invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren zullen daartoe in de gelegenheid worden gestelddoor huu op die dagen vrij van dienst te verleenen. De overige kunnen een verlof krijgen van en met 20 tot en met 30 April a. s., terwijl zijdie in de termen verkeeren om tegen laalstbedoelden datum met onbepaald verlof te vertrekken, reeds 20 April in het genot van dat verlof kunnen worden gesteld.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2