Nummer 47. Donderdag 14 Juni 1883. 6C Jaargang. 'lilt, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschiand worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Die zich voor het volgend kwar taal op deze courant abonneeren, ontvangen de nog deze maand uitkomende nummers gratis. De nieuwe abonnés hebben tevens recht op de reeds versche nen gedeelten van het feuilleton: Het bescheiden landmeisje en van het verslag der Amster- damsche tentoonstelling. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waal wijk over 1882 ontleenen wij het volgende Geene merkwaardige veranderingen zijn er in den algemeenen toestand van handel en nijverheid over het jaar 1882 te constateeren. Bevredigend zou het woord zijn, dat wij in het algemeen over den handel zouden kun nen uitsprekenware het nietdat de leer looierijen en schoeniMk'erijen nog steeds in gedrukte stemming verkeerden; deze hoofd bronnen van onze nijverheid staan te nauw in verband met de welvaart dezer streek om den toestand dus gunstig te schetsen. Onze week- en jaarmarkten werden, dank zij het versneld verkeer per tram en de ver betering onzer scheepvaart, drukker bezocht en de handel in vee was wezenlijk zeer belangrijk. Voor den veehouder mag 1882 ondereen der beste jaren gerangschikt worden. Zelden werden er hoogere prijzen bedongen en nimmer kwam er schooner en beter vee op onze markt, terwijl de kooplust voor buitenlandsche rekening bij elke gelegenheid te voorschijn trad. Tot de werkzaamheden der kamer behoorde o.a. het indienen van een adres aan ZE. den heer minister van buitenlandsche zaken, ter ondersteuning van een verzoek om van de Engelsche regeering te verkrijgen, dat de invoer van levend hoornvee uit Nederland weder zou worden toegelaten. Uit een onder zoek, dat de kamer instelde, is haar ge bleken dat dit verbod op onze markt wel niet direct veel nadeel toebrengt maar dat toch de veehandeldie in deze streek en vooral in het land van Heusden en Altena en in de beneden Langstraat zoo zeer bloeit nog meer in belangrijkheid zou toenemen, ingeval daaromtrent eene gunstige verandering mocht kunnen komen. Aangenaam is het te vermelden, dat de regeering de werkzaamheden aan de spoor- weglijn Zwaluwe's Bosch door de Lang straat met kracht voortzet. De onderbouw van de spoorwegbruggen in den Baardwijkschen overlaat en in het Bossche inundatieveld werden in het najaar, voor zoover als die werken waren aanbesteed, opgeleverd. Elke gepaste gelegenheid nam de kamer te baat om, zooveel in haar vermogen was deze voor de welvaart onzer plaats en environs zoo gewichtige aangelegenheidbij het hooge staatsbestuur te bevorderen. Met niet minder genoegen begroette de kamer de aanneming en bekrachtiging der wet tot verlegging van den Maasmond door heropening van het Oude Maasje en hoewel onze en verder al de andere gemeenten aan deze zijde van den Baardwijkschen overlaat niet direct onder den bestaanden toestand gedrukt gaanhebben wij te veel belang bij de welvaart der bovendorpen van de Lang-' straat om niet te deelen in de rechtmatige" vreugde van het onuitsprekelijk voorrecht, dat het Noordoostelijk gedeelte van Noord brabant met de hoofdstad der provincie door deze langgewenschte verbetering van den wa tertoestand gaat verkrijgen. De kamer was voor de aanneming der wetsvoordracht er reeds op bedacht, dat de belangen der Langstraatsche havens en in het bijzonder der Waalwijksche scheepvaart in het oog moesten gehouden worden en wendde zich ten dien einde bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal. In het begin dezes jaars werd, naar aan leiding van de wet tot heropening van de Oude Maas, door den heer burgemeester van Waspik in die gemeente eene vergadering belegd van belanghebbende gemeente- en waterschaps besturen in de Langstraatten einde de belangen te bespreken opzichtens de scheep vaart naar de Langstraatsche dorpen en de uitloozing en besproeiing der diverse polders. Er werd eene commissie benoemd van 5 leden die zich zooveel mogelijk op de hoogte zal trachten te stellen wat in deze de plannen der regeering zijnom in eene volgende vergadering te overwegen, wat er in 't belang der Langstraat zal behooren te worden gedaan. Tot lid dier commissie werd benoemd de heer A. C. Zijlmans, lid dezer kamer en lid van het waterschaps-bestuur van den buiten polder van Waalwijk. De commissie verzond bereids een adres aan de hooge regeering om den eerstaanwe- zenden ingenieur, belast met het oppertoezicht over de voorbereidende werkzaamheden voor de doorgraving, te machtigen aan een door genoemde commissie aan te stellen deskundige de plannen mede te deelenen om zich van tijd tot tijd op de hoogte der werkzaamheden te mogen stellen. Onderwijs. Door ZEx. den minister van binnenlandsche zaken werdop voordracht van den districtsschoolopziener, opgericht eene normaalschool tot opleiding van onderwijzers met voorbereidende klasse. Het schoolgebouw onderging eene bedui dende vergrooting en verbetering. De gemeentelijke teekenschool beantwoordde ook dit jaar even als vroeger, volkomen aan haar doel. Bij de opening van den cursus 1882/83 waren 48 leerlingen voor verschillende tee kenvakken ingeschreven, waarvan 44 de lessen bijwoonden en meerendeels blijken gaven van studie-ijver en gemaakte vorderingen. Ook hier wordt de schoenenindustrie in 't oog gehouden en den leerlingen gelegen- heid gegeven naar schoone en doelmatige modellen te teekenen. Voor zoover de ruimte niet door "Waal wijksche jongelui wordt ingenomen, worden ook leerlingen uit naburige gemeenten toe gelaten, zoodat deze nuttige inrichting ook in wijderen kring waardeering verdient. Fabrieks- en handelsnijverheid. De winsten voor den looier bleven weer beneden het middelmatige en dit wel, tengevolge van weinig voldoende prijzen voor het leder en de daar tegenoverstaande hooge prijzen van ruwe huiden en schors. Er werd echter niet beduidend minder gewerkt dan vorige jarende omzet van leder was zelfs in de prima qualiteiten iets levendiger en dit is volgens de kamer een verblijdend verschijnsel, omdat zij tot de ervaring is gekomendat de Waalwijksche zoolleerlooiers zich in de laatste jaren meer op de looierij van eerste soort huiden heb ben toegelegd. t3 Wij hebben dit feit reeds in een vorig yerslag aangehaald. De bekende omstandigheid verder dat het Waalwijksche zooileder geheel naar de oude, wellicht eenig goede methode wordt gelooid, namelijk door het gebruik van puike eiken schors, hoofdzakelijk inlandsch product, en dat het looiingsproces noch door stoom, noch door. eenige kunstmiddelen geforceerd wordt, gevén aan het zoolleder die eigen- schnppen, welke hetzelve in hooge mate boven het meeste buitenlandsche fabrikaat verheffen. In de schoenmakerijen alhier, te Baard wijk en Bezooijenwas de omzet ongeveer gelijk met dien van het vorig jaar. De meeste fabrikanten klagen echter over de lage prij zen. In de vier voornaamste schoenmakerijen te Bezooijen waarvan twee uitsluitend met handenarbeid gedreven worden (deze twee fabrikanten hebben ieder nog eene drukke looierij) en de beide andere machinaal en met handenarbeid tevenshebben p.m. 230 man nelijke en vrouwelijke arbeiders volop werk. De arbeidsloonen bedragen per week van f 6 tot f 12 voor de mannelijke en van f 2.50 tot f 4.00 voor de vrouwelijke arbeiders. AannemJ UgCö" 'Vau militaire -schoenep^joor - marine en koloniën hadden dit jaar nietpïaaraT De klomplaarzen voor de bemanning van de Willem Barentz werden wederom door denzelfden fabrikant alhier geleverd. In de Nederlandsche fabriek van lederar tikelen te Baardio jkwerd dit jaar geen machinaal schoeisel vervaardigdde werk zaamheden in de fabriek werden echter hervat door de aanneming van eene belangrijke partij kwartiermutsendie gevolgd werden door eenige andere aannemingen van min deren omvang. De paardenleerlooierijen en leertouwerijen werkten zeer druk en met succes. Welwaren de ruwe huiden hoog in prijs doch tengevolge van vermeerderd debiet konden de fabrikan ten de prijzen opzetten. De paardenstuiten vinden geregeld aftrek, meestal voor Duitschiand. Op het laatst van dit jaar werd alhier eene schachtenfabriek opgericht, die zich reeds eenigszins ontwikkelt. Met het oog op den vooruitgang der paar denleerlooierijen belooft deze inrichting, hoe wel op kleine schaal begonnen, wel eene toekomst te hebben. Aan de margarine boterfabriek alhier, heeft het getal arbeiders gevarieerd tusschen de 20 en 25, met verdiensten van gemiddeld f 7.50 a f 11.per week. Li de margarine boterfabricage bestaat, zoo als bekend is, eene zware concurrentiede goede naam van het product schijnt echter gevestigd te zijn; het ontbrak den fabrikant dan ook niet aan geregelde orders, hoofdzake lijk voor Engeland en Schotland. De lijmfabriek werkte geregeldde fabri kanten zien nog steeds hun debiet vermeer deren. De in 1881 opgerichte zeepziederij gaat naar wensch. In den loop des jaars werd veraccijnsd voor een gefabriceerd bedrag van ruim /'20.Ü00. Te Bezooijen werd opgericht eene fabriek tot bereiding van chagrijnleder. Aanvankelijk had de ondernemer met vele moeielijkheden te kampendoch thans is hij deze bezwaren te bovenhij ziet met satisfactiedat zijn fabrikaat reeds aftrek vindt en dat de verbruikers nieuwe bestellin gen doen. Naar het zich laat aanzien zal dit lederdat in deze streek veel wordt ver werkt, met het buitenlandsche fabrikaat kun nen concurreeren. De boterfabriek van denzelfden ondernemer gaat naar zijne verklaring minder goed en maakt hij daarvan dan ook den laatsten tijd weinig werk. De inrichting tot machinale bereiding van leestklaar schoenwerk te Bezooijenvolgens het Engelsch systeemwerkte het geheel jaar door tapielijk druk. In het begin bedroeg het aantal vrouwelijke arbeiders hoogstens 10, thans zijn er reeds een 30tal aan deze in stelling verbonden met een weekgeld van ƒ2.50 tot f 5.50. De fabrikant zou zijne zaak nog meer kunnen uitbreiden, maar hij beklaagt zich, dat hij moeielijk geschikt werkvolk kan krij gen. De oorzaak moet hierin gelegen zijn dat men liever thuis dan.in de fabrieken werkt. De vernisstokerij alhier bleef in denzelfden gunstigen toestand verkeeren, evenals de bierbrouwerij „de Klok", die mede met succes werkt. De twee boekdrukkerijen en daaraan ver wante boekhandel breiden hunne zaken steeds uit. Het debiet van de goudwinkels was niet minder dan vroeger terwijl de goudsmederij v z^pals* van ouds geregeld bezig bleef. De sigarenfabrieken en tabakskerverijen hadden druk werk. De bestaande kuiperijen ontbrak het niet aan drukken arbeid. Deze tak van nijverheid vindt veel steun in de bierbrouwerijen, boterfabrieken en in de zeepziederij. De mandenmakerijen verkeeren eveneens in gunstigen toestand. De diverse brood- koek- en banketbak kerijen zoomede rund- en varkensslachterijen mogen zich voortdurend in een druk debiet verheugen. De stoom schors- en graanmolens hadden volop te malen. De ambachtsnijverheid had niet veel reden van tevredenheid, daar in het afgeloopen jaar weinig nieuwe gebouwen werden aangelegd zoodat, vooral in den winter, de behoefte aan werk zich wel eens deed gevoelen. Tengevolge van het overlijden van den eigenaar, heeft de gemeente bij publieken verkoop de gasfabriek aangekocht en exploi teert dezelve sedert 1 April jl. voor hare rekening. De koopsom bedraagt ruim f 15.000. De gasprijs is door den gemeenteraad be paald op 12 cents per stère. De bierbrouwerij het „Hert" te Vlijmen onderging, tengevolge van het toenemend debietvooral in de Engelsche bieren Extra Stout en Pale-Ale, eene aanmerkelijke vergroo ting. In het hoofdgebouw der internationale tentoonstelling te Amsterdam heeft de onder nemer zijne bieren geëtaleerd en, door het plaatsen van eene schoone kiosk, gelegenheid gegeven dezelve dagelijks te vertappen. Staat van de beroepen te Waalwijk. 4-3 Leerlooierijen 441 schoen- en laarzen makers 2 bierbrouwerijen, 15 handelsagenten en commissionairs, 7 schippers, 109 inland - sche kramers en venters, 2 debitanten in loterijbriefjes 87 winkeliers, 1 goudsmederij, 3 expediteurs1 tabakskerverij3 sigaren fabrieken 3 suikerbakkerijen7 vleeschhou- wers en spekslagers, 10 wagenaars en kar— relieden7 huis- en rijtuigschilders en glazen makers 115 |kooplieden6 kleermakers 8 metselaarsbazen, 17 timmerlieden3 grof- en hoefsmeden2 kuipers, 1 schrijnwerker, 1 meubelmaker1 zadelmaker2 stoel- en wieldraaiers2 mandenmakers3 koper- en blikslagers, 2 horlogiemakers, 6 stalhouders, 9 fabrikanten2 boekhandelaars2 boek binders, 2 wijnkoopers, 12 bakkers, 4 ge- De Echo van kt Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1