BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. neesheeren3 modisten10 agenten, 4 boek houders en kantoorbedienden 1 afslager, 1 reiziger12 rijtuigverhuurders 5 loge menthouders, 3 slaapsteehouders, 1 photograaf, 3 zilverkasthouders 3 kassiers en effecten handelaars 1 windkorenmolenaar1 wind en stoomschorsmolenaar, 2 notarissen 4 zaak waarnemers 1 deurwaarder1 griffier1 omroeper 1 courantenuitgever1 petten maker, 1 tuinier. Wordt vervolgd. De ministerraad is op het Elysée vergaderd geweest onder voorzitterschap van den heer Grévy. De minister van marine deed mededeeling van de telegrammen die hij uit Tonkin ont vangen hadwaaruit blijkt dat op 't oogenblik de toestand aldaar geruststellend is. De ver sterkingen welke te Hanoi verwacht werden zijn aangekomen. De schoonbroeder van Tu-Duc staat aan het hoofd der Anamieten en in de Delta zijn geen Chineesche troepen. Wat China betreft, mag men uit de inlichtingen, die door het ministerie van buitenlandsche zaken zijn ontvangen opmaken dat China niet tus- schenbeide zal komen en dat de Fransche troepen te Tonkin van den kant der Chineezen niets te vreezen hebben evenmin als van de zijde van eenige andere Europeesche mogendheid zelfs niet wanneer Frankrijk zich genoodzaakt zou zien Anam en Tonkin tot Cochinchina te annexeeren. Alleen keizer Tu-Duc zal trachten weerstand te bieden en men hooptdat deze tegenstand niet van langen duur zal zijn. De nieuwe Fransche gezantde heer Tricou, is te Shangai aangekomen en heeft een onder houd met Liang-Shangden Chineeschen be velhebber gehad. De heer Trisou zal nog eenige dagen te Shangai vertoeven. De vorige gezantde heer Bourrée is ook te Shangai gearriveerddeze zal den 13 den dezer naar Frankrijk terugkeeren. In den senaat heeft men de discussie over de wet betreffende de verkiezing der consulaire rechters voortgezet. Deze wet is in eerste lezing aangenomen met een amendement ran den heer Dauphinotdie de noodige voorwaarden uiteen zet om op de lijst der handelaars geplaatst te wordendie aan de verkiezing zullen mogen deelnemen. Dinsdag jl. is voor het hof van assises te Xeres de behandeling begonnen van het proces tegen de zwaarste beschuldigden van de bende der Zwarte Hand. Tegen 16 van de 18 heeft het openbaar ministerie de doodstraf geëischt. De aanklacht luidt dat zij een hunner kameraden, dien zij beschuldigden van hen te hebben ver raden gruwelijk hebben vermoord. De gevan genen werden met ketens aan elkaar geboeid onder sterk gewapende bedekking door de straten geleid die opgevuld waren met werkstakers. Daar de werkstaking der veldarbeiders in Andaluzië blijft voortdurenis de oogst met behulp van eenige duizenden soldaten die door de Spaansche regeering hiervoor beschikbaar gesteld waren en van Portugeesche werklieden gemaaid en binnengehaald. Nu deze werkzaam heden iiju afgeloopenkeeren de Portugeezen weder naar hunne haardsteden terug. Verscheiden belhamelsdie de arbeiders opstookten heeft men in hechtenis genomen en op de bij hen gevonden documenten welke alle betrekking hebben op eene internationale propagande tot ophitsing van de boeren ia beslag gelegd. Tim Kellyde vijfde en laatste beschuldigde in zake den moord in het Phoenix-park (Bourke en Cavendish), is Zaterdag in de Kilmainham- gevangenis gehangen. In de groote stad Londen waar zooveel weelde maar ook zooveel ellende is, zijn, volgens een officicele opgave verleden jaar 85 menschen van honger en gebrek gestorven. Dit zijn alleen die gevallen waarin bij de lijkschouwing door de jury die oorzaak van den dood werd opge geven. Een buitengewoon hevige storm heeft Zaterdag in verscheidene deelen van Engeland gewoed. Vooral te Manchester woedde hij met ongeëvenaard geweld. Daar sloeg de bliksem in een groot winkelhuisdat afbraadde. Op het Kanaal zijn Vrijdagnachtbij een dichteu misttwee schepen de Engelsche post pakketboot Wava en de Fransche bark Fanny in aanvaring gekomen. Het dek van de Wava is zwaar beschadigd en een der passagiers werd door den omvervallenden schoorsteen gedood. Verder gingen er geen menschenlevens verloren. Het Engelsche stoomschip Livelyeen schip met twee kanonnenmetende 985 tonnen en van 1460 paardekrachtenis Vrijdagavond op de Chicft-on Rock bij Stornowaygestrand. Het kreeg veel water binnen en werd zwaar bescha digd aan het achtergedeelte. Volgens de laatste berichten was het schip op zijde geheld en kon het elk oogenblik van de rotsen glijden. Bij de verdere beraadslaging over de begroo- 188485, heeft Eugen Richter, namens de Fortschritts-partijverklaarddat hijnu dui delijk bleek hoe de meerderheid in deze gezind washet niet noodig meer achtte het woord te nemen of tegen-voorstellen te doen. Nu de meerderheid besloten scheen in elk geval en zoo spoedig mogelijk eene begrooting voor 188485 reeds nu vast te stellen, ofschoon dit in zich zelf eigenlijk eene onmogelijkheid was kon hij er verder slechts het zwijgen toe doen. Zelfs zou hij in bedenking willen geven, daar onder de tegenwoordige omstandigheden van discussie toch moeielijk sprake kon zijnaan den president verlof te schenken slechts de nummers der hoofdstukken af te roepen en de begrooting op die wijze af te hameren. Toen menna afloop van de honden- tentoonstelelling in Tivoli te Berlijn de kisten en hokkenwaarin de honden aangekomen waren weder te voorschijn haaldevond men daarondervolgens de Volksztg., een onuitge- pakten honddie vijf dagen zonder eten of drinken in zijn hok had gezeten. Het arme dier was uitgeput, maar leefde nog. Men bracht hem naar de veeartsenijschool, waar deze Tanner onder de honden weldra, door goede verzorging, geheel herstelde. Het is bijna ongelooflijk In een dorp in Oost-Pruisen stierf onlangs een arbeidersdochter. Voor haar dood had zij ge zegd niet met laarzen maar met lage schoenen aan begraven te moeten worden. Echter werd aan haar verlangen geen gevolg gegeven. De moeder der overledene beweerdetoen haar dochter eenige dagen begraven was, dat de geest van haar kind haar eiken nacht bezocht en haar kwelde wegens de beloofde schoenen. Om van dien plaaggeest bevrijd te wordenwerden toen de verlangde schoenen aangeschaft. De ouders begaven zich toen naar het kerkhof, openden het graf en trokken het lijk de schoenen aan. Sedert dien tijd beweert de vrouw weder rustige nachten te hebben. Op de galeien van Piombino is een oproer uitgebrokendat slechts met moeite door de troepen gedempt werd. Acht galeiboeven werden in het gevecht gewond vier hunner zeer ernstig. De ongeregeldheden te St. Petersburg, waarvan de aldaar verschijnende bladen zwijgen en men hier alleen uit de buitenlandsche bladen iets verneemt, kwamen voor de regeering zeer onver wacht en moeten op den keizer een zeer diepen indruk hebben gemaakt. Het is trouwens een opmerkelijk feit, dat, terwijl de getrouwe Mos- kovieten rondom den vergoden czaar eene lijf wacht vormen er te St. Petersburg een kabaal wordt gemaaktwaarin de woelgeesten niet slechts de politie en gendarmerie te lijf gaan maar zich zelfs aan moord en doodslag op de openbar® straat schuldig maken. Tevens zijn er bij het bureau van binneulandsche zaken ook uit andere plaatsen onaangename berichten ont vangen, als van aanvallen op de joden, openbaar verzet tegen de autoriteiten, oproerige bewegingen onder de boeren tegen de grondeigenaren enz. Het is alsof de feesttonen waarmede het volk den czaar begroetbuiten de muren der oude czarenstad geen weerklank hebben gevonden. De verwachting dat het geraamde bedrag van 11 millioen roebels voor de kroningskosten niet toereikend zou zijn heeft zich bevestigd. De uitgaven zijn reeds 8 millioen boven dat bedrag gestegen. Wie moet die 19 millioen betalen? Het volk ja, maar niet het volk dat te Moskou ter bescherming van den czaar is opgetreden en de feesttonen heeft doen weergalmenwant dal waren meest fabrieksarbeidersvoor welke hunne patroons verantwoordelijk waren neen de millioenen zullen moeten komen van de plattelandsbevolking, die het reeds zoo kwaad heeft. Met dat al leven we in een merkwaardig tijdperken de naaste toekomst zal leeren of de heerschappij van den adel, bij wien de keizer steun zoekthet vaderland geluk en welvaart kan aanbrengen, dan wel of de vrije beweging, die van St. Petersburg uitgaat, sterk genoeg zal zijn om het autocratische stelsel omver te werpen. Zaterdag zijn de feesten te Moskau afge loopen met eene schitterende wapenschouwing waarna HH. MM. de reis naar St. Petersburg hebben aanvaard. Naar door Reuter's agent gemeld wordt, zijn ze daar behouden aangekomen. Door eene groote volksmenigte met geestdrift begroetreed het keizerlijk echtpaar in een open rijtuig naar de Kasan-kathedraal. Daarna begaven zij zich, zonder verder oponthoud, per stoomschip naar het landgoed Peterhot. Langs het Newski-prospect waren troepen en h a i e opgesteld. De stad zag er in haar vlaggentooi en met het verrukkelijke zomerweder byzonder feestelijk uit. In diplomatieke kringen dus heet het wordt de geheele kronings-plechtigheid beschouwd als eene bevestiging der conservatieve staatkunde wat het binnenland betreft en eener vredelie vende politiek ten opzichte van het buitenland. De Kölnische Zeitung noemt den maatregel van den czaarwaarbij het hoofd-geld voor de laagste klassen verminderd wordt, een daad die de meeste toejuichingen verdient. Dit hoofdgeld, zegt het bladwaarvan de bevoorrechte standen bevrijd zijn wasnaast de lijfeigenschap het grootste kwaad in Rusland. Bij zooveel teleurstelling verdient dit dan tenminste waardeering. Waalwijk13 Juni 1885. Bij kon. besluit is aan het bestuur van het bond van officieren der schutterijen in Noord- Brabant een subsidie verleend van f 500 uit sluitend bestemd tot bestrijding der kosten Van aankoop van prijzen uit te loven voor den schietwedstrijdin dit jaar vanwege voormeld bestuur door de schutterijen in Noordbrabant te houden. Het bestuur van het waterschap van de algemeene omkading onder VlijmenEngelen Bokhoven Well en Hedikhuizen heeft voor de meestbiedenden opengesteld eene geldleening groot f15,000, in aandeelen groot f500 tegen een rente van 4 ten honderd. De inschrijvingen moeten uiterlijk op 24 Juni e. k. bij den voor zitter van het waterschap te Haarsteeg zijn in gekomen. Het besluit van den raad der gemeente W aspikom aan de in de Langstraat gevormde commissie ter behartiging van de be langen dier streek bij de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas eene geldelijke bijdrage te verleenen in de door haar te maken kosten heeft de goedkeuring van gedeputeerde staten niet mogen verwerven. De kamer van koophandel te 's Herlogen- bosch heeft besloten zich bij adres tot de tweede kamer te wendenmet verzoek om aan de spoorwegbeambten het drijven van handel in steenkolen te verbieden. Wegens de bezwaren welke de handel op Frankrijk (vooral van enkele stapel-artikelen te 's Hertogenbosch) ondervindt door de hooge rechten, die in dat rijk worden geheven bij invoer uit Nederland besloot de kamer bij den minister van waterstaat enz. te verzoeken het daar heen te leiden, dat Nederland worde behandeld op den voet der meest begun stigde natie. De heeren J. F. De Booij en G Van Alphen hebben hun ontslag genomen als leden van den gemeenteraad van Bredade eerste op grond van art. 19 der gemeentewet, de 2e naar zijn schrijven, wegens omstandigheden van bij zonderen aard. Met het oog op het toenemend druk verkeer aan het spoorwegstation te Tilburgterwijl er dagelijks 66 treinen aankomen en vertrekken is er thans meer dan ooit sprake van het ver- grooten van het slation en het uitbreiden van het stations-emplacement. Tot het eerste zou men reeds spoedig overgaan indien men niet stuitte op moeilijkheden met de Grand Central Beige welke echter, naar men vertrouwt, spoedig uit den weg zullen geruimd zijn. Ook begint de behoefte aan een viaduct bij de overwegen aan de Locht en op den Heuvel zich al meer en meer te doen gevoelen daar het drukke verkeer aldaar door het aanhoudend passeeren en rangeeren der treinen meestal gestremd is. In eene Zaterdagavond te Tilburg gehouden vergadering van crediteuren van den fabrikant v. K. is gebleken dat het passief ruim 2 ton, en bet actief ca. 60 mille bedraagt. In verband met een bericht uit Vlijmen, voorkomende in de Pr.Ct., wordt ons medegedeeld, dat na onderzoek officieel is geconstateerd dat bij den hond die vermoed werd dol te zijn van dolheid geen sprake is. De gewone veror dening is dan ook door de bevoegdde macht niet afgekondigd. Maandag is te Rotterdam voor de arron- dissements-rechtbank de behandeling van de zaak der wmillioenen-juffrouw" Jannetje Struik aan gevangen. Alle beschuldigden waren aanwezig. Voorde beschuldigden traden de vroeger gemelde advo caten opalleen Van Zutfen en Hoetink ver klaarden geen advocaat te hebben. Op de vraag van den voorzitter verklaarden Hoetink en Jaantje Struik met elkander bekend te zijn en dat zij plan hadden tot trouwen doch reeds vooraf samen woonden. Na voorlezing van de verkla ring van de overleden getuige Cornelia Bijl betreffende een schuld van f1000 aan de familie Pelgrim, waarvoor Geriit Struik borg zou zijn gesteld, verklaarde Gerrit van de zaak niets te weten. Eeltje Pelgrimtweede getuigeverklaarde dat Jaantje aan haar overleden moeder duizend gulden schuldig wasdateerende van 1879. Zij gaf eerst kleine schuldbewijzen en vernielde en wisselde die later tegen een zegel inwaarop stond de naam van Gerrit Struik. De notaris Kolff, aan wien dit stuk vertoond was, verklaarde het voor goed. Jaantje stelde de betaling door allerlei uitvluchten uit, totdat zij op zekeren avond Eeltje uitnoodigde met het gezegelde stuk te komen. Toen telde Gerrit Struik f300 uit en zeide, dat Jaantje moest de rest betalen. Toen rukte Gerrit aan getuige het stuk uit de handen. Met allerlei beloften stelde Jnantje hen te vreden en gaf ook twee gouden horloges in pand. Dat Hoetink geld zou hebben was haar ook niet bekend; ook van Veghelen was haar wel bekend, maar niet als rijk. Beschuldigde Jaanije verklaart het gezegeld stuk zelf geschreven en geteekend te hebben met haar eigen naam; haar broeder wist niets van deze zaak. Getuige Gijsbert Pelgrim verklaart ook een gezegelde schuldbekentenis gezien ie hebben geteekend door Gerrit Sruikdie ook gezegd heeftmen behoefde niet bang te zijn als zij i.iet betaaldehad hij geld genoeghij was niet tegenwoordig, toen Jaantje Eeltje uitnoodigde met het stuk te komen. Als hij Gerrit Struik later om hei geld vroegzeide hij er niets mede te maken <e hebben. Met rechtbank of politie had hij haar nooit bedreigd daar zij niets daarom gafdoch wel de zaak in handen gegeven van den deurwaarder Polak, doch bij gemis van bewijsstuk laten loopen. Getuige kende ook Jan van Veghelen als woonachtig te Vurendoch wist niet dat hij geld had. Jaantje Struik verklaarde nu zij had alles tot den Iaatsten cent betaald, alleen nog beloften schuldig wasdaar zij bij eene leening van van 25 gulden voor 50 teekende. Getuige Pelgrim verklaart verder, dat zijn zuster hem vertelde dat zij bij betaling het stuk had afgegeven. Eeltje houdt voldat het haar is afgenomen. Getuige Jan Bijl legt dezelfde verklaringen afook getuige Ames. Jaantje houdt vol, haar broeder weet van niets. De wond die verleden week onder Ca- pelle den polderwerker A. Donks, van Waspik, is toegebrachtschijnt niet doodelijk geweest te zijn zooals bij het eerste geneeskundig onder zoek geloofd werd. Er bestaat althans hoop, dat de gewonde in het leven zal behouden blijven. De proevemet de electrische verlichting op de terreinen van de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam zijn thans afgeloopen en hebben geheel aan de door de ingenieurs gestelde eischen voldaan. (Hbl.) De proeven, op de Schelde nabij Bergenop- zoom met electrisch licht aan boord van het stoom schip „Argus" genomen ten diénste de visschery- politiehebben uitstekend voldaan zoodat men een goed middel hoopt gevonden to hebben om de menigvuldige nachtelijke diefstallen te voor komen. Uit Eindhoven meldt men Bij een hevig ouweer.dat Vrijdag jl. boven deze stad woedde, sloeg de bliksem in da woning van W. v. K., in de Stratumsche heibaande zich een weg langs de keuken en sloeg de bedgordijnen in den brand. De man, hoog bejaard en op krukken springendedie alleen thuis was, nam vlug een zijner krukken sloeg de brandende gordijnen van voor de bedstede weg en wierp ze onder den schoorsteenmantelwaar ze verder in asch verteerden. Te Beek en Donk sloeg de bliksem in een hooimijt. Men was daar het vuur weldra meester. Bij een hevig onwederdat Zondagavond te Maastricht en omstreken woeddesloeg de bliksem in een met hout geladen vaartuig zonder brand te veroorzaaken. Het hout werd evenwel over het water geslingerd en belette de doorvaart van schepen. De stoombootdienst van Luik naar Maastricht ondervond een vertraging van 2 uren. Te Breda is Zaterdagavond te 11 uren brand ontstaan in een loods, gevuld met bedden, manufacturen enz., aan de nieuwe Ginnekestraat. Het gebouw is met den inhoud geheel verbrand. De omliggende gebouwen zijn gelukkig gespaard gebleven. Te Oorschot is Zaterdagavond de bliksem geslagen in de behuizing van Van Kuik. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Een groote landbouwersschuur teCadzand is Zaterdag door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Gelukkig was het vee in de weide, alleen een veulen en een varken met biggen Kwamen in de vlammen om. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Een braaf en oppassend werkman te Hoo- geveen die alle mogelijke godsdienstoefeningen der streng orthodoxe predikanten aldaar bij woonde en verleden week Zondag naar aan leiding van een preek over het zoenoffer Christi wanhopiger dan ooit thuis kwam stond den volgenden morgen vroeg op en bouwde op den openbaren tfeg een altaar van turf. Toen nam hij een schaaphet eenige dat hij bezatom het te offerenvoor zijne zonden, naar hij zeide. Ten aanhooren der buren die inmiddells kwa men opdagen, riep hij: „Neen, geen schaap y ik zal het liefste offeren, dat ik heb", liep toen naar huis en greep zijn sluimerend wicht van 3 jaren, om bet op het turfaltaar te verbranden. Natuurlijk werd dit voorkomen en de manna een voorloopige opsluiting, naar een krankzin nigengesticht vervoerd. Verleden week is uit een werkloods en eene directiekeet op het terrein van de in aan bouw zijnde school aan den straatweg te Charlois, het teeken- en bijna al het timmergereedschap gestolen door middel van inbraak. Daar den dag te voren een paar vreemden op het werk geweest waren en later in den omtrek gezien, vermoedde men dat zij de schuldigen waren. Het is der politie gelukt, bijgestaan door belang hebbenden, die vermoedelijke daders te ontdek ken en het grootste deel van het gestolene terug te vinden. Zaterdag namiddag 11. omstreeks zes ure brak boven Zonnemaire een vrij hevig onweêr los, waarbij de bliksem insloeg in de een kwartier buiten het dorp gelegen hofstede Kreekzicht van den heer D. Hocke Jz. De bliksem kwam eerst in een aan de noordzij gelegen kamertjewaar een spiegel werd afgenomen en de kram waaraan deze hing uit den muur geruktvervolgens drong hij door in een grooter vertrekwaar een stuk van het behangsel werd afgescheurd, ging daarna door de gang langs eene plaats waar eene kan met petroleum stonden kwam zoo eindelijk in de woonkamer waar het huisgezin bijeen was; een der kinderen werd op den grond geworpen en een ander familielid licht getroffen waarbij de kleederen hier en daar waren geschroeid doch buiten eenige spoedig voorbijgaande ver- dooving geen letsel werd veroorzaakt. Nadat de bliksem door den muur weder ontsnapt was, bespeurde men nog eeuigen tijd wat zwavelach.-

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2