De tentoonstelling te Amsterdam. Ssr; HOOILAND. P. C. A. KUIJPEBS, UITLOTINGEN. Handelsberichte n. ADVERTENT! ÉN, VERPACHTINGEN niiii fiiPAiifii in. 312de STAATSLOTERIJ. bv ONDERTROUWD Eugène H. M. Van Wely Marie P. Verwiel. ONDERTROUWD Petrus Lambertus Van Dijk, Anna Maria Van Eupen. 1. Op Donderdag 21 Juni 1883, Onder Baardwijk. Onder Doeveren. 2. Op Vrijdag 22 Juni 1883, Onder Oudheusden. tigen reukmaar brand bleek nergens otxt slaan te zijn. Naar men verneemt, zou zich te Ginneken (Breda) eene maatschappij hebben gevormd tot het bouwen, aldaar van een hotel met 80 kamers, eetzalenbadkamers enz., daar de bestaande pensions gedurende de zomermaanden niet meer voldoende zijn. 1° de nabijheid van Naaldwijk had dezer dagen een twist plaats tusschen een schipper en zijn knecht, die zoo hoog liep, dat de knecht zijn patroon eenige messteken toebracht. De twist ontstond over het koken van aardappelen. Bij den aanhoudenden noordenwind die sedert geruimen tijd heerscht, zijn in den laatsten tijd verscheidene lijken op het strand van de Oostfriesche eilanden aangespoeld. Vele werden als visschers herkenddie bij de stormen in Maart zullen zijn verongelukt. Andereallen vrouwen zullen wel van de „Cimbria,, afkom stig zijn. Maandag morgen ten ongeveer 4 ure had aan de Willemskade alhier de machinist op eene sleepboot met zijne huisvrouw een twist die zoo hoog liep, dat hij door de slagen, welke zijne lieve wederhelft hem toediendein het water geraakte. Met groote moeite is hij door een paar werklieden gered. Deuitslag der groote prijsvlucht van Chateaudun door de duiven-societeit „i'Hiron- aelle" te Tilburg gehoudenwas als volgt s morgens 6 uur met feilen noojjlenwind werd de le prijs behaald door J. Jansen, den vol genden morgen 5.5, 2e C.» Koene 6.10, 3e L. Meelis 7.34, 4e P. Van Sprang 8.23 en 5e C. A. Koene 10.40. Te Ouderkerk a/d IJsel brak Zaterdag op nieuw brand uit, ditmaal in een huis aan den Tiendenweg, op p.m. 15 minnuten afstands van het dorp. De vlammen grepen snel om zich heen, waardoor het huis dan ook zeer spoedig was uitgebrand. Met behulp van eenige weldra toe gesnelde manschappen mocht het gelukken de tegen het huis staande schuur te behouden en behoefde de brandspuit die, naar men zegt ten gevolge van een misverstand, eerst aanrukte toen het gevaar geweken was, zich slechts te bepalen tot het uitdoven van eenige nog brandende of smeulende brokstukken. Het meerendeel van den boedel is gered. Alles was, naar men verneemt, tegen brandschade verzekerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Nieuwleusen inbraak gepleegd in het station Demensvaart, en voor een bedrag van 8 gld. ont vreemd De dief of dieven, waarschijnlijk daarmede niet tevreden, hebben daarna ingebroken in eene naastbijzijnde boerenwoning. De eigenaar dezer woning ontwaakte echter door het geblaf van den hond, waarop de inbrekers zich verwijderden. Alle moeite door de politie gedaan om de daders te ontdekken, is tot heden zonder gévolg. Uit het verslag der gemeente 's-Hertogen- bosch, over het jaar 1882, blijkt o. a. dat gedurende dat jaar in het geneeskundig gesticht loor krankzinnigen verpleegd werden 252 mannen en 381 vrouwen. Hersteld werden ontslagen 61, terwijl 54 verpleegden stierven. Op 1 Januari 1883 bedroeg het aantal verpleegden 618. De Rijksweekschool voor onderwijzers werd bij den aanvang des jaars bezocht door 79 kweeke- lingen. Van de hoogste klasse (18 kweekelingen) bekwamen 16 de akte als onderwijzer. Verder blijkt, dat er 1430 processen-verbaal, tegen overtreders der drankwet, werden opge maakt. Te Bakhuizen J(Friesland) is dezer dagen een zoontje van den heer De B. zoodanig door een paard tegen het onderlijf geslagen dat het knaapje na weinige oogenblikken een lijk was. Voor de arr. rechLbank te Arnhem zullen den 23er« dezer maand terecht staan 8 fabrieks arbeiders uit Venendaalwaarvan 5 wegens het verwekken van oproer en 3 wegens het geld afdwingen van een hunner medemakkers die zieh rustig hielden dieD zij daarna in het water hebben geworpen. Later komen voor het gerechtshof de eigenlijke belhamels van opstand en werkstaking. Het is thans gebleken dat de onbekende Duitscherdie een paar dagen geleden in de nabijheid van Tiel, door de politie is aangehouden, gekleed, in een zoogenaamd boevenpak, ontvlucht was uit het krankzinnigengesticht „St. Thomas," te Andernach. De werkplaats tot het vervaardigen van de valsche bankbiljetten was in de Laurierstraat te Amsterdam op een zolder. Daar kwam het beruchte viertal des nachts bijeen. Door de wanden van het vertrek te beplakken en de glazen te besmeren werd het doel dier samen komsten verborgen voor het oog der buren, die de zaak sinds lang niet voor goede munt'op namen. Het onderzoek in de doorvaart van Spui naar Singel wordt nog voortgezet. Het pleit voor de oplettendheid aan het spoorweg station datop de eerste navraagmen het signalement van Salzedo die naar Darijs ver trokken wasbevestigde of nader aanduidde en wist dat zijn bagage bestond in een grijs koffertje. Te Bleienbeek bij Afferden is de bliksem geslagen in den windmolen toebehoorende aan den graaf van Weese, waardoor deze in een oogwenk in volle vlam stond. Le molen was verzekerd. - Zondag middag is te Beekbergen door een onbekende oorzaak de landbouwerswoning van G. J. afgebrand. Alleen het vee is kunnen gered worden. Alles was verzekerd. De Dinsdag gehouden zitting van de Arr. rechtbank te Rotterdam, in de zaak tegen Jaautje Struikwerd te halftien geopend. De eerste gehoorde getuige was C. Lienekehuisvrouw van M. Wildbroer Zij verklaart dat Jaantje haar verteld heeft dat zij erfgename was van Van Veghelenen dat notaris ;Likdoornuit Indië gekomen, de erfenis behandelde. Haar echtgenoot gaf f 28,000 bij gedeelten waarvan zij zelf f9000, na 14 Maart 1881. Na afbe taling van het laatste gedeelte, gaf Jaantje een schuldbekentenis van f28.000. Hare dochters zijn eene kleine acht dagen bij Gerrit Struik gelogeerd geweest. Gerrit heeft haar de plaats gewezen waar de erfenis geborgen was en ook den biief laten zien waarin sprake was van de uitbetaling van de erfenis. Eerst zijn Jaantje en Hoetink naar Amsterdam geweest om de erfenis te halen en teruggekomen met de bood schap dat de uitbetaling was uitgesteld. Later nog eensdoch toen is de reis Diet doorgegaan, daar Jaantje ongesteld werd aan het station. Jaantje heeft eens f2000 terugbetaald en toen 50 bankbiljetten vertoondafkomstig van de erfenis. Toen Jaantje in het Bijbel-hotel was kreeg de geheele familie cadeaux. Als Gerrit Struik te^ Haarlem kwam had hy steeds een taschje bij zich; Jaantje zeide dan dat dit inhield papieren van de erfenis. In het Bijbel-hotel sprak Jaantje van twee notarissen Likdoorn en Van Houten. Ook vertoonde zij haar cachet (ter terechtzitting aanwezig) waarmede zij zeide dat de brandkastinhoudende de erfenisbij Van houten verzegeld was. Beschuldigde Jaantje ontkende alles en ver zekerde dat Wildeboer zelf verzocht de schuld bekentenis op 2 Januari te dateeren. Wildeboer ontkende dit. De officier vertoont een brief van Jaantje aan Wildeboer, waarin zij spoedige betaling belooft en f 100 cadeau zendt. Beschuldigde wil dien brief niet erkennen. De volgende getuige, Alida Wildeboer, legde gelijkluidende verklaringen af omtrent haar logies bij Gerrit Struik en het vertoonen door Gerrit van de plaats waar het geld geborgen was. maantje zeide toen dat zij het geld ergens anders zou bergen uit vrees voor Broman die de plaats wist als som werd genoemd 109 millioen. Gelijke verklaringen volgden omtrent het taschje vau Gerret met de papieren der erfenis. Jaantje zeide ook haar dat, als zij eens voor de justitie kwam zij niet mogt spreken van de erfenis. Zij ontving verschillende cadeauxzag Jaantje eens in het bezit van honderdduizend gulden ea wilde haar eens uit aardigheid met f 50.000 in bankbiljetten gooien. Jaantje ging veel uit rijden en zeide steeds tot den koetsier„naar de HeerengrachU'. Notaris Van Houten werd in het Bijbel-hotel aangediend doch getuige zag hem niet. Jaantje zond geld aan zekeren De Nadel, te Vuren, vreezende dat hij de zaak zou verraden. Jaantje heeft in een brief aan Gerrit geschreven dat hij bij Boonzajer de pa pieren voor de erfenis zou lichten doch er bij gemeld dat hij moest antwoordenniet ont vangen. Gerrit Struik heeft gezegdhij ver trouwde de papieren niet meer op de oude plaats wegens het gerecht. De beschuldigde zegt, dat dit misschien woorden van zijn zuster zijn hij weet niets. Na eenige vragen van den officier en van de advocaten, werd de zitting te 12 uren vooreen half uur geschorst. Men is deze week druk aan het openen en inwijden geweest. Dinsdag is men daarmede begonnen. Dien dag heeft in tegenwoordigheid van het uitvoerend comité der tentoonstelling, van eene kleine, doch uitgelezen schare van genoodigden en van eenige vertegenwoordigers van de persde plechtige opening plaats gehad van de tentoonstelling van retrospectieve kunstwelke in het nieuwe rijks museum op de Stadhouderskade herberg heeft gevonden. De korte rede door den voorzitter der com missie dier afdeelingde heer J. W. Josephus Jitta, uitgesproken, werd beantwoord door den minister van binnenlandsche zakendie voor deze gelegenheid uit 's Hage was overgekomen. Met belangstelling werd de wonderschoone verzameling van voorwerpen van oude kunst welke de commissie er in geslaagd was by één te brengenbezichtigd. En waarlijk de verza meling is wonderschoon zij verdient alle belang stelling. Zelden heeft men zulk een uitgebreide, zulk een der volledigheid zoo nabij komende collectie van artistieke antiquiteitenwelke hoofdzakelijk aan particulieren toebehoorec kunnen bewonderen. Er is te veeldan dat men in een paar uur tijds er iets meer dan een vluchtigen indruk van kan krijgen. Ik stel mij dan ook vo'ór eerst later in bijzonderheden te treden. Een woord van waardeering en lof mag even wel reeds lu aan de commissie niet onthouden worden. Van waardeeringvoor de moeitewelke zij zich gegeven heeftom zoo menige corporatie zoo menig bezitter van een enkel voorwerp er toe te doen besluiten mede te werken tot het welslagen der tentoonstelling. Waarlijk dat heeft soms heel wat voeten in de aarde Van lof, voor de stelselmatige en tevens keurige ordening. Ook deze taak was moeielijk. Een aanzienlijk gedeele van het museum was aan de commissie afgestaanmaar zij had daardoor eenvoudig een paar groote lokalen gekregen, waarin tal van voorwerpen onmogelijk tot hun recht zouden kunnen komen. Bovendien was het uitdrukkelijke beding gemaakt, dat nergens, dat noch in de muren noch in de zoldering een enkele spijker zou worden geslagen. Vooral dit laatste was een lastig geval. Hoe toch zou men de talrijk ingezonden kerkkroonen kunnen ophangen als men aan het plafond niet eens mocht raken De heer Jitta en zijn medeleden van de com missie wisten nochtans al deze bezwaren te overwinnen. Zij begonnen met de muren te bekleeden met zwaar bordpapier en verdeelden de hun afgestane groote lokalen door bordpa pieren beschotten in grootere en kleinere ver trekken. Hierdoor zijn afzonderlijke salons, zit- en slaapkamers verkregen, waarin al de meubels en het huisraad volkomen op hun plaats zijn en op hoogst voordeelige wijze uitkomen. Voorts heeft men door het aanbrengen van een ver nuftig uitgedacht houten toestel al de kerkkronen aan de zoldering kunnen hangenzonder het verbod te overtreden om er één enkelen kram in te slaan. Donderdag heeft weer een opening plaats gehaddie van een collectieve en anonyme inzending der syndicale kamer van gemaakte dames kostumes cn nouveautés te Parijs. Üok daaraan was een zekere plechtigheid verbonden, echter hobfdzakelijk bestaande in het aanbieden aan een klein getal genoodigden van eenige ververschingen champagne niet te vergeten. Trouwens welke opening is mogelijk vooral by de Fransohen zonder dat Btederer, Moët en Chandon of een hunner concurrenten er bij te pas komt Eindelijk heeft Vrijdag een inwijding plaats gehadwelke voor de geheele tentoonstelling van groote beteekenis is en een merkbaren in vloed op zal hebben die van de Fransche afdeeling. Frankrijk geeft ontegenzeggelijk op de tentoon stelling den toon aan. Het heeft niet alleen de uitgebreidste commissie benoemd maar het telt ook meer inzenders dan eenig ander land, meer dan zestien honderd. Het vormt ongeveer het middelpunt van het hoofdgebouw en heeft voor zijn comité in de middengalerij een waarlijk vorstelijk paviljoen opgericht. Ongelukkig was opden lsten Mei geen enkele afdeeling zoo weinig gevorderd. Het is waarschijnlijk alleen daaraan toe te schrijven dat de Fransche pers tot dusverre zoo weinig notitie heeft genomen van de tentoonstelling. Nadat zij van de ope ningsplechtigheid verslag heeft gegevenheeft zy er schier geen woord meer van gerept. Thans evenwel, zijn alle inzenders zoowat gereed en heeft de commissie geoordeeld dat het oogenblik was aangebroken om zich' en corps naar Amsterdam te begeven, teneinde tot een plechtige inwijding der afdeeling over te gaan. Verschillende groote Parijsche bladen hebben ter bijwoning daarvan een hunner redac teuren afgevaardigd en het kan dus niet missen of de Fransche pers zal uw wel over „l'exposi- tion d'Amsterdam" het ware komen vertellen. Al de exposanten, ook die uit de andere afdee- lingeu, verwachten daarvan gunstige gevolgen. Het bezoek van vreemdelingen meenen zij, zal daardoor zeer in de hand gewerkt worden. Het voornaamste nummer van het inwijdings program ra a bestond uit een diner, dat door den president der maatschappij tot exploitatie der tentoonstelling en den president van den raad van toezicht dier maatschappij in den restaurant Kiche het s m u 1 h u i s zooals men hier zer?f werd aangeboden aan de Fransche com missie en de gedelegeerden van de Parijsche pers met Francisque Sarcey aan het hoofd. Velen gaan zooverhechten aan deze inwij ding zooveel gewichtdat zij zeggen „de ten toonstelling moge in naam den lsten Mei geopend zijn geworden, feitelijk heeft de opening eerst verleden Vrijdag plaats gehad." Ik zeide dat Frankrijk op de tentoonstelling den toon aan geeft. Ik kon er bijvoegen al wat het met betrekking tot onze expositie doet, doet het grootscheeps. De regeering benoemde een commissie van meer dan veertig leden om de belangen der inzenders te behartigen en verleende aan die commissie een crediet van meer dan 4.000.000 francs. Een deel dier som besteedde zij voor een bureau, 't Is een gebouw waaraan weken lang is gearbeid en dat een sieraad der tentoonstel ling kan genoemd worden. Zorgvuldig afgewerkt, is het met echt Parijsch comfort ingericht. Overal sierlijke ornementen prachtige beelden, kunstig schilderwerk, kostbare tapijten, rijke meubels. Het geheel is vorstelijk. Men ziet aan alles, dat het daar op een hand vol geld niet aan kwam. De hoofdzaak was, dat het gebouw, waarin de Fransche commissie zou zetelen een goed figuur maakte, dat het een gunstigen indruk gave van Frankrijk, dat het den Frauschen kunstzin allezins waardig ware. Dat doel is geheel bereikt. Duitschlanddaarentegen, ging gansch anders te werk. Het benoemde één enkelen commissaris tot behartiging der belangen zijner ruim 1200 in zenders en stelde schoorvoetend en bij stukjes en beetjes 48.000 mark te diens beschikking. Daarvan kon de man onmogelijk zooveel 'af nemen als noodig was om een bureau in te richten. Hij liep dan ook maar eenvoudig rond, totdat eindelijk een tier inzenderseen meubel fabrikant zich over hem ontfermd heeft en in een hoekje zijner inzending een stoel en een tafel te zijner beschikking heeft gesteld. Daar is sedert dat oogenblik het keizerlijk Duitsche commissariaat gevestigd. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) 5de klasse. - Trekking van 11 Juni. No x7631 f50.000 No 8836, 14593,15804 en 20654 ieder f 1000No 1344, 1996, 5618, 9418, 10142 en 13144 ieder f400 No 9896 en 15190 ieder f200; No 145, 877 en 15136 ieder f100. 5de klasse. Trekking van 12 Juni. No 11929 f1500; No 7542, 7703, 8768 er. 11470 ieder f 1000No 2788 11561 en 15832 ieder f400; No 4819 5127 6597 11895 er. 16431 ieder f200; No 1407, 1646, 1860, 3828, 3927, 9887, 10182, 10837, 17702 18589 20317 20680 en 20807 ieder f100. GORINCHEM, 11 Juni. Men be9teidde voor: ristarwe f9,25 4 9.50. ml. rogge f6,75 4 7.00 buitenl. dito f0,00 a 0.00 gerst f5.50 a 6.00, haver f3.50 4 4.25 beste kook- er^^n ^.00 a 0.00, beste mestingerwten f0,00 f 0.00 duivenboonen f7.75 4 8.00 paardenboonen f7.25 a 7.50 lijnzaad f 00.00 4 00.00, alles naar qual. en per heet. ROTTERDAM, 11 Juni. Tarwe. De beste ZeeuwscheVlaamsche, Flak- keesche en Overmaassche f 8.80 4 9,30. Middelbare f8 4 8.70. Mindere en geringe f7.00 7,80. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche debestef 7.00 4 7.40; dito mindere f6.00 4 6.80. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter- f5.00 a 5,80; mindere f0,00 a 0,00; dito Zomer f4.80 a 5.50 mindere f0,00 4 0.00. Haver. De beste f4.00 4 4.60. Mindere f2.80 a 3.90. Paardenboonen. De beste f 7.30 a 7.70. Mindere fO.OO 4 7.20. Duivenboonen golden de beste f 7.60 4 8.60 mindere f 0.00 4 0.00 Bruine boonen. De beste f 14,00 4 16,00. Extra mooie nog daarboven. Mindere f 13.50 a 11. Witte boonen. De beste f 12 4 14.00. Extra beste nog daarboven; Mindere van fO.OO 4 11.75. Blaauwe erwten. Walcliersche en puike Zeeuw sche f 11.00 4 11.50;de beste Zeeuwsche, Flakk. en Overm. f10.25 4 10.75, mindere f7.60 410.00. Koolzaad te noteeren van f 00.00 a 00.00. Hennepzaad. Nieuw Inlandsch f8.50 4 9.50. Kanariezaad. Het beste f 13.25 4 14.25goede n minder f 10.50 a 13.00. Vlas. Ongeveer 15.000 steen werden heden ter markt aangevoerdwaarvan een gedeelte onver kocht bleef door de te hooge eischen der houders. De berichten omtrent het nieuwe gewas blijven bij voortduring ongunstig luiden, niettegenstaande dat de weergesteldheid gunstiger geworden is. en van Leiden, en St.-Oedenrode8 Juni 1883. TToor de menigvuldige bewijzen van deel- neming, ons betoond bij het overlijden van onze dierbare echtgenoote en moeder, Mevrouw Maria Cornelia De Wit, be tuigen wij onzen oprechten dank. A. J. BINK, Notaris. J. J. J. D. BINK. J. A. E. BINK. M. E. A. F. BINX. Waalwijk, 13 Juni 1883. van Notaris te Druncnzal in het 'snamiddags 4 ure, bij A. Timmermans, te Doeveren. Voor den heer L. VAN DER KOLK. 1 hectaren 12 aren, de „Lage Doorn." 50 de „Elfhont." 2 hectaren 15 aren, op de „Akkers." 60 aren, de „Elfhont" aldaar. In perceelen zooals afgebakend zal zijn en in massa's. 's namiddags 1 ure, bij D. Van der Westen, te Drunen. )e „Oude Dijken", in 16 perceelen. Iet „Elzenboschje", in 4 perceelen. I

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3