Frankrijk. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Duitschland. Engeland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. STAAT VAN BRIEVEN COLLECTE. Loting voor de SCHUTTERIJ". UITVOERINGEN. Lu dato 30 December 1882. Onder steunde onze kamer met gepasten aandrang het adres van eenige handelaren te Rotterdam, tot ZEx. den heer minister van justitie gericht, ten doel hebbende eene wijziging van de wettelijke bepalingen in zake de fail lissementen te verkrijgen. Je. In dato 30 December 1882. Aan ZEx. den heer minister van binnenlandsche zaken, ondersteunende het adres der kamers van koophandel en fabrieken te Leeuwarden en te Kanepenwaarbij verzocht wordt maat regelen te nemen, opdat opheffing worde ver kregen van het verbod tot invoer van vee uit Nederland naar Engeland. De kamer bevorderde zooveel mogelijk de toepassing der nieuwe zegelwet; omtrent dit onderwerp zond zij reeds in dato 14 Februari 1879 een zelfstandig adres aan de hooge regeering. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Mei. Van Waalwijk. 1. G. Van Delft, Drunen. 2. C. Van Kuik, Rotterdam. Van Baardwijk. 8. J. Wollen 's Bosch. Van Bezooijen. 4. H. Sterk, Leerbroek. Van Drunen. 5. Baret's Bosch. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; gelet op de aanschrijving van den weled. ge- strengen heer commissaris des konings in Noord brabant, en op de circulaire van de districts commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden te 'sHertogenbosch, maken bekend: Dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van femeld fonds langs de huizen der ingezetenen ezer gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 19 Juni 1883. De ingezetenen worden beleefd doch dringend uitgenoodigd door het doen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echt vader- fandsche instelling te doen blijken en de com missie alzoc in de gelegenheid te stellen de vele behoeftige Nederlandscne verminkten en oud- strijders voortdurend uit het fonds te kunnen onderstennen. Waalwijk, 13 Juni 1883. Burgemeester en wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. s/ De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterijtusschen de ingeschrevenen van dit jaarzal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het bestuur ten raadhuize dezer gemeente, op Maandag den 25 Juni 1883des voormiddags ten 11 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaats en op dato vermeld, te laten vinden, ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijke gemachtigden te laten doenzullende voor hen die persoonlijk afwezecd blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigendoor een der leden van de commissie worden getrokken. vrijstellingwaarop sommigen aanspraak zouden mogen makenter kennisse van genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien, waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opaat niemandhier van eenige onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 15 Juni 1883. De burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. verneemtzal bij de kamers van het ver- Naar de „Indépendance Beige het ministerie binnen zeer kort eene yet indienen tot invoering plicht onderwijs. Een aantal stokers, slijters, tappers en andere belanghebbenden op het gebied van den sterken '.rank hebben door eene talrijke menigte ver gezeld, zich gaan vertoonen voor degebouweu der kamers, bij wijze van protest tegen de aanhangige wet tot heffing van een verhoogdeo accijns op den alcohol. Ongeregeldheden kwamen hierbij niet voor. Eenige dagen geleden stierf te Luik zekere vrouw D., gewezen vischverkoopster. Bij haar overlijden werd op de meubels de zegels gelegd. Men wist dat de vischverkoopster een aanzienlijk fortuin naliet. Men had reeds al de waarden en het zilver ontdekt voor ongeveer 250 duizend francs. Het onderzoek was bijna gedaan, toen een der aanwezige personen op het denkbeeld kwam, dat er misschien ook geld in de matras kon zijn; men onderzocht de matras en men vond nog veertig obligatiën van de bank van Luik van 1000 fr. ieder. Onder de erfgenamea evmden zich verscheidene arme lieden. De president der republiek heeft gratie of vermindering van straf toegestaan aan de meeste veroordeeldenwegens de ongeregeldheden te Monceau-les-Mines. Berichten uit Saigon melden dat onder handelingen met China in gang zijn. De regeering zal, met het oog op de hangende onderhande lingen de interpellatie's over Tongkin niet aannemen. De Amcrikaansche gezaut te Parijs heeft uit Washington de mededeeling ontvangen waarin beslist het telegram van de Times wordt tegengesprokenluidens hetwelk de regeering der Vereenigde Staten den Amerikaa&schen marineofficieren verlof zou hebben gegeven in dienst te treden bij de Chineesche marine. De kamer van afgevaardigden heeft het crediet van 100.000 francs, dat door de regeering aangevraagd was ten behoeve van de afgevaar digden der werklieden, die de tentoonstelling te Amsterdam zullen bezoeken, toegestaan. Zaterdagnacht had te Lyon een gevecht tusschen werklieden en politieagenten plaats. Deze laatsten werden zoo heftig aangevallen, dat een agent, die de slagen niet kon afwerei zijn revolver laadde en afschoot. I)e kogel .aakte e#D der aanvallers, die een uur later aan de bekomen wonde bezweek. Een hevige vechtpartij heeft te Parijs in de rue des Haies tusschen Italiaansche en Belgi sche werklieden plaats gehad. De Italianen, die minder in aantal waren, vochten met messen, de Belgen met stokken en stoelen. De politie die met moeite tusschenbeide kwam, rond drie vechtersbazen stervende. Het gerechtshof van Parijs heeft bij ver stek zekere Affairoux-Spinelli en Onfray tot 3 jaar en 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Die hh. verkochten voor 100 fr. aan goedgeloovigen, die op een lintje belust waren diploma's en insignes van een zoogenaamde //Académie ro- maine." Ze hadden zoowat voor 20.000 fr. aan violetlint gesleten dit bleek uit de instructie toen de politie er achter kwam. Het tweetal echter was tijdig op de vlucht gegaan. Te Montceau-les-Mines heeft Zaterdagnacht weder een dynamietontploffing plaats gehad, in de woning van een ingenieur. De ontploffing heeft veel schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Een zwaar onweder heeft zich in de om streken van Vaals ontlast. Een man, eea vrouw en een kinddie in een bed sliepen, werden door den bliksem getroffen en gedood. Te Parijs is Maandag een begin gemaakt met de behandeling van het proces tegen den markies de Raysdie voorgevende op port Breton, in Australië, een vrije kolonie te willen stichten gronden van dit eiland verkocht, die zijn eigendom niet waren, honderden kolonisten aan diepe ellende prijs gaf en door zijn op- liciiterijeu met zijn medeplichtigen een som van ruim 5 millioen francs verdiende, waarvan hij zelf 2 millioen in den zak stak. Het gerechtelijk onderzoek heeft ongeveer 2 jaren geduurd. Van de 19 voorloopig beschul digden zijn elf van rechtsvervolging ontslagen. De acht anderen worden allen beschouwd als medeplichtigen van den markies bij diens groote, listig overlegde oplichterij.^ Wij herinneren hier kortelijk de wijze waarop de markies de Rays (eigenlijk Du Breuil ge- heeten) te werk ging. Hij bood in verschillende dagbladen gronden in de kolonie Port Breton te koop aan, ondei zeer schoon schijnende voor waarden en verstrekte bewijzen van eigendom van gronden, waarover hij niets te zeggen had. Drie bureaux, te Parijs, te Marseille en te Havre, waren voornamelijk in het belang der onder neming werkzaam. Voorts waren er nog te Antwerpen en te Brusselalsmede te Jersey. Door voorgewende vroms bedoelingen, wist Rays een aantal geestelijken voor zijne ouderueming te winnen, en door dit alles vond hij veel lief hebbers voor zijn kolonie. Zoo werden honderden menschen opgeofferd aan de geldmakerij van den markies. De mannen, vrouwen en kinderen, die achtereenvolgens met drie schepen, //Chandernagor", //Génil" en India" naar Port Breton werden overgebracht, moesten reeds onderweg allerlei ellende uitstaan, vonden het eiland, waar zij vruchtbare gronden gedocht hadden ongeschikt voor den landbouw, en sleepten daar, tegen hun wil achtergelaten, een jammerlijk bestaan voort, gekweld door ziekten en gebrek, waaronder zeer velen bezweken. Ondertusschen gaf de markies te Marseille een geïllustreerd blad, //la Nouvelle France", uit, waarin, om de belangstelling voor de kolonie aan te wakkeren, allerlei valsche voorstellingen van de toestanden aldaar medegedeeld werden. Hij zal nu, hoopt men, met zijne medeplichtigen, waaronder notarissen, reeders en scheepskapiteins zijn, eene welverdiende straf ontvangen. antwoordde, dat hij geen grooto wijzigingen kon beloven, vooral niet wat het slachten op de landingsplaatsen betreft. In elk geval zou de regeering de bestaande bepalingen niet verscher pen, noch tot een volkomen verbod van invoer overgaan. De «Standard" verneemt uit Shanghai van den 11, dat de toestand ernstig wordt. Chineesche troepen zijn om de stad saamgetrokken. In de inlandsche wijk zijn ook vele troepen. Aan de z/Times" wordt getelegrafeerd, dat Chineesche agenten oorlogsammunitie in de Vereenigde Staten koopen. Zij hebben reeds een millioen pitronen en een groot aantal geweren gekocht. Een zwaar onweder heeft Zondag gewoed. Te Lumleybij Durham sloeg de bliksem in een kasteel, die een aantal vensters en ruiten stuk sloegvele kostbare schilderijen in de ridderzaal scheurde en verschroeide en zeven personen trof, die na een langdurige verdooving, zonder eenig letsel bekomen te hebben, weder het bewustzijn terug kregen. Te Christchurch sloeg de bliksem in een twintigtal huizen, doch alleen het postkantoor geraakte in brand, waar de bliksem langs de telegraafdraden schijnt bin nengedrongen te zijn. Bijna op hetzelfde oogenblik dat te Dublin Timothy Kelly onthoofd werd, had te Alexandrie Zaterdagmorgen de terechtstelling van Suleiman Sami Daua plaats. Vele personen hebben zich moeite gegeten om gratie voor Suleiman te verwerven. Zelfs twee Engelsche parlementsleden hebben hem nog trachten te verontschuldigen door de grootste schuld op den khedive te wer pen, doch alle pogingen zijn vruchteloos gebleven. Volgens Je mahoraedaansche gewoonte mag de zon het aangezicht van den gehangene niet beschijnen, zoodat de terechtstelling reeds vroeg in den morgen plaats had. Men zegt dat hij voor zijn dood gezegd heeft, dat hij als slacht offer van Arabi stierf. Het proces der zes dynamietraannen be schuldigd van verraad en félonie, eindigde 11. Woensdagavond. De jury sprak schuldig Thomas Gallagher, Whitehead, Curtin en Wilson. Ans- burgh en Bernard Gallagher werden vrijgespro ken. De rechter veroordeelde de vier schuldig- verklaarden tot levenslangen dwangarbeid. Sobbe, die een brievenbesteller had vermoord, is Dinsdagochtend ten 6 ure ter dood gebracht. Bij het einde van een terechtzitting te Munchen toen de rechter de straf van een aangeklaagde had uitgesproken wierp de ver oordeelde zich met kracht op den president en de juryleden, totdat het met veel krachtsinspan ning 5 gendarmen gelukte den woesteling te boeien en naar den gereedstaanden wagen te brengen. In een koffiehuis tc Bonn is Maandag een Nederlander gevangen genomen, die aanstoot gaf door smaadredenen op den Pruisischen staat, den keizer en Bismarck. Met den aanleg van een spoorweg op den Drachenfels, waarmede in November laatstleden een aanvang werd gemaakt, is men thans reeds zoo ver gevorderd, dat de dien9t in het begin van Juli geopend kan worden, Men zal alsdan in 10 minuten den top kunnen bereiken. De Droschken-koetsiers van Berlijn hebben weer eens hun werk gestaakt. Er loopen 2500 te wandelen. Door de geheele stad, maar vooral aan de spoorwegstations, veroorzaakt deze werk staking grooten last. Zaterdagavond ten 9 urevertrekt een extratrein, speciaal bestemd voor tentoonstelling bezoekers uit Bremen naar Amsterdam, waar hij Zondagmorgen ongeveer op hetzelfde uur aankomt. Het is de eerste trein van dien aard, die uit het buitenland Amsterdam zal binnen zoomen. De prijzen zijn uiterst laag gesteld een retourbiljet 3e klasse, geldig gedurende 8 dag :n, kost 18 mark, een dito 2e klasse 21 mk. De reizigers kunnen, mits binnen den bepaalden tijd, terugkeeren met den trein welke zij ver kiezen. Uit Trier schrijft men aan een blad te Straatsburg Een vermakelijk misverstand is aan het station Karthaus voorgevallen. Er was een extratrein uit Parijs te verwachten. Daar r.u echter gewone stervelingen met gewone treinen plegen te reizen, en men wist dat de kroonprinses te Parijs waszoo lag het voor de hand te veronderstellen, dat de aanstaande keizerin het station zou passeeren. Een hooggeplaatst ambte naar trok zijn be9te uniform met den met goud gestikten kraag aan en nam den degen in de hand om de hooge reizigster te begroeten. De trein rijdt bet station binnen, de ambtenaar staat op de treeplank en Sarah Bernhardt bedankt hem voor de eervolle begroeting. Het was Sarah Bernhardt Damelijk, die op hare reis naar Zweden, zich de weelde van een extratrein veroorloofde. Uit Spanje worden weder aardbevingen bericht. Te Vilanueva en te Alberica, in de provincie Valencia, zijn zes schokken gevoeld. De inwoners vluchtten verschrikt in het open veld. Er gingen geen menschenlevens bij verloren. De heer Carlingford ontving Dinsdag eene deputatie van handelaars in buitenlandsch vee. Zij kwamen hem verzoeken de bepalingen op den veeinvoer te verzachten. De heer Carlingford Volgens dépêcheste Weenen ontvangen is te Skutari het kruitmagazijn in de lucht ge sprongen. Er zijn 150 burgers en soldaten gedood en 53 gewond. Tweehonderd kruit vaten met 6000 patroneD ontploften; 40 loodsen werden vernield. De keizer veranderde het onlangs tegen een zestal socialisten gevelde doodvonnis in dat van dwaugarbeid voor onbepaalden tijd en vermin derde de dwangarbeidstraffen der andere ver oordeelden. Aangaande het voorgevallene met prorc Tschitscherinden burgemeester van oskau wordt thans gemeld dat de zinsnede uit diens toespraakwelke de ontevredenheid van den czaar opwektealdus heeft geluid //Peter de Groote heeft Rusland eene ruïne genoemd, die een groot architect noodig ha om uit liare puinhoopen weer te worden opge richt. Rusland is ook thansevenals toen niets dan een groote puinhoop. Maar niet de kunst van een architectals was hij ook de geniaalste bouwmeesteri9 in staat den weder opbouw des rijks te voltooien. Wij allen moeten mede de hand aan 't werk slaan. Roep ons tot deelneming aan het groote werkdan zullen wij het onder uwe leiding vol hoop beginnen Tschitscherin is iemand van leeftijd, die niet tot do liberale partij behoort, en indertijd op den bepaalden wensch van den czaar tot hoofd van het Moskausch gemeentebestuur werd gekozen. Den 9n dezer is door den minister eene circulaire aan Ruslands vertegenwoordigers in het buitenland gezondeninhoudende dat de keizer bevolen heeltdat zijne vertegenwoordi gers den vorsten en hoofden van den staatbij wie zij geaccrediteerd zijn zijn dank zullen be tuigen voor de bewezen sympathie door het zenden van speciale gezantschappen ter gelegen heid van de kroningsfeesten. Het Russische volkmet zijn vorst zoowel religieus als monar- chisch onafscheidelijk verbonden, is ten hoogste verblijd over. deze zijnen vorst betoonde bewijzen van achting. De keizersteunende op 's volks gevoelens, heeft met innige dankbaarheid de bewijzen van vriendschap van de zijde der vor sten en hoofden van den staat ontvangen, en hij beschouwt die als een nieuw onderpand voor eendracht en vrede, welks handhaving met de eigen vredelievende voornemens des keizers over eenstemt. In bet district Sarapolgouvernement Viatkahebben groote overstroomingen plaats gehad. Verscheidene molens en andere gebouwen zijn door den stroom van het water losgerukt. Drie personen zijn hierbij omgekomen. De schade kan nog niet berekend worden doch zij is zeer aanzienlijk. De Kozakken zijn eerste kunstrijders. Zij gaven onlang» in het Petrowaky-park te Moskau daarvan bewijzen die de toeren van een circns in de schaduw stellen. Het geheele regiment draafde in volle galop, wild dooreenvoorbij grootvorst Nicolaas en vele vreemde officiereu voor wie de oefeningen plaats hadden. Vele ruiters stonden recht in den zadelan deren op hun hoofd, met de beenen in de lucht, weer anderen sprongen in vollen draf van en op hun paardover den kop heen, raapten steenen op en kwamen dan weer in den zadel terecht, Ondertusschen zwaaiden zij met hunne sabels schoten pistolen af, gooiden die in de hoogte en vingen ze weder openz. enz. Sommige Kozakken reden paar aan paarieder met een been op het paard van den ander. Op een gegeven teeken verdeelden de ruiters zich in twee troepen de een reed voort en de ander rustte met paarden en manschappen op den grond in afwachting van den vijand. Toen deze kwam aandraven waren al de ruiters in een ommezien weder op hunne paarden, en onder woest geschreeuw draafden zij op de vermeende vijanden los. Bij dat alles wekte zoowel de leerzaamheid en ijver de paarden als de vlug heid en moed der ruiters algemeen bewondering. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zal Zondag op de harraoniezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd 1. Les enfants de la troupe, Van Hemert. 2. Marchen aus 9chöner ZeitBrohm. 3. Potpourri de l'opéra StradellaFlotow. 4. Ira schonen grünen Wald Korn. Waalwijk 16 Juni 1883. De uitslag der deze week gehouden kamer verkiezingen is, dat verreweg de meeste districten de aftredende leden herkozen. In twee districten heeft de liberale partij een verlies geleden te Arnhem, waar de open plaats van den heer Kool bezet wordt door den heer Schimmelpenninck van der Oye en te Tiel waar Mr. De Beaufort vervangen is door Jhr. Beelaerts van Blokland. Te Delft heeft men nog geen definitieven uitslag, en eerst de herstemming zal uitmaken of de vacature voor het conservatieve lid De Casembroot zal ten goede komen aan de katholieken of aan de liberalen. De meerderheid in de kamer is door deze verkiezing niet verplaatst; de verhouding is als volgt; 44 liberaleu tegen 42 antiliberalen en wel 18 katholieken20 antirevolutionairen en 4 conservatieven. In de zomerzitting der provinciale staten van Noordbrabant zullen o. a. worden behandeld de navolgende onderwerpen Ontwerpen van besluit tot wijziging der in richting van het waterschap de Royale Polder tot wijziging en aanvulling van het bijzonder reglement voor het waterschap den binnenpolder van Drongelen bericht op een adres om op richting van een waterschap van gronden, gelegen onder de gemeenten Herpt en Nederhemert aanvragen van verscheidene gemeenten om bij dragen in de kosten van teekenscholen; adressen van de gemeentebesturen van Hoogeloon, Yessem

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2