hummer £>3. Donderdag 5 *iuli 1883. 6 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TTJELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Gemeenteraad van Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ^SSSmSaöSSSSSÊtmSSSSSmSmmSmm^ Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal herplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclameslö cent perregel. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e-helft der maand Juni Van Waalwijk. J. P. Minderman Amsterdam. J. van Doeveren Tilburg. Van Bezooijen. J. Graters Eindhoven. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag 30 Juni v.m. 11 uur. Afwezig de heeren Van IerselVan Heijst en Zijl mans. Voorzitter de heer Van der Klokken, bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na ▼oorlezing goedgekeurd, met eene bijvoeging, door den heer Van Es verlangd. De voorzitter laat voorlezing geven van een schrijven van gedeputeerde staten advies vra gende over 4 jaarmarktente Capelle op te richten. Daar uit het schrijven blijktdat alleen ant woord verwacht wordtindien er bezwaren tegen de oprichting dier markten bestaaneu dit niet het geval iswordt besloten niet te antwoorden, te meer daar de door ged. staten bepaalde termijn reeds verstreken is. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen 1. Goedkeuring van ged. st. van de over eenkomst tussclien den polder en de gemeente, betreffende den weg tusschen Van Loon en Van Ba vei 2. idem van de af- en overschrijvingen in de laatste raadsvergadering vastgesteld 3. schrijven van het bestuur van den bui tenpolder alhiermeldendedat de oosterlia- venkade thans in orde gebracht is het polder bestuur verzoekt de gemeente thans te willen uitbetalen volgens overeenkomst de som van f350 benevens f150 aan mevr. Van Riel tegelijkertijd wordt aangedrongen op het nemen van decisie omtrent de guarantie. De heer Van der Heijden vraagt of burge meester en wethouders overtuigd zijn dat be doelde kade nu verzwaard en werkelijk in orde is. De voorzitter verklaart er niet veel van gezien, te hebben hij is van oordeel dat het goed is de kade eerst na te zien. De heer Vao der Heijden stelt voor, indien het dag. best. niet zeker overtuigd is van den goeden staat der havenkade te handelen zooals de polder gehandeld heeft en den toestand dier kade te laten opnemen door een ingenieur. De voorzitter meentdat hiertegen wel geen bedenking zal bestaan. Op deze wijze worden de f350 eerst betaald, nadat een bevoegd be- oordeelaar zal hebben verklaard dat de kade in orde is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel Van der Heijden aaügenomen. 4. Declaratie van mr. Van Zinnicq Bergmann, ten bedrage van f 105.30 wegens rechtskun dige adviesen en verderen rechtskundigen bij stand in zake de liavenquaestie. De declaratie wordt goedgekeurd en gebracht cp hoofdstuk 8 art. 1 der begrooting. 5. Idem van den procureur Verhellow in zake contra mevrouw van Riel, groot f25.47. De voorzitter merkt opdat de commissie die met den polder onderhandeld heeftmoet weten of deze kosten voor rekening van de gemeente zijn ja dan neen hij noodigt haar uit die zaak met het polderbestuur te bespreken. Inmiddels stelt hij voor ook dezen post te brengen op hoofdst. 8 art. 1 der begrooting opdat er een crediet geopend zijwanneer het zou blijkendat de gemeente moet betalen. Conform besloten. 6. Rapport der commissie voor de haven tarieven. De commissie stelt voor de tarieven te ver minderen en te brengen a. voar stoombooten en beurtschepen, die de haven geregeld eens per week bezoeken, van 6 op 4 ct. p. ton b. voor schepen le klasse (boven de 70 ton) van 6 op 5 cent. De tarieven der overige schepen blijven on veranderd. De commissie stelt voor het gewijzigd tarief te laten in werking treden op 1 Januari 1884. Daar volgens het thans bestaande tarief de schepen van 50 tot 70 ton 5 cent betalen, volgt hieruit, dat voigens het nieuwe tarief de rechten zullen zijn als volgt Stoom en beurtschepen die de haven gere geld eens per week bezoeken, 4 cent per ton; andere schepen boven de 50 ton 5 cent per tonbeneden de 50 ton 3 cent per ton. Het voorstel der commissie werd met alge meene stemmen aangenomen, na eenige discussie die ontstond, doordat sommige leden het voorstel niet goed begrepen hadden. Hierop was aan de orde de begrooting der gascommissie, wegens de verbetering der fabriek. Blijkens deze gedetailleerde begrooting zou er dit jaar noodig zijn voor de gasfabriek voor buitengewone herstellingen f2454. Yoor gewoon onderhoud - 1835. f f4289. De heer Van Es (voorzitter der gascommissie), 'zegtdat. de commissie na rijp overleg met den directeur en deskundigen tot hetrj?esluit gekomen isdal de weg in de overgelegde begrootiug aangegeven, de beste is om te tölgen hij hoopt dat de raad er zijne goedkeuring aan zal hechten. De heer Timmermans Wz. Voegt hier nog bij, dat op deze wijze de restauratie der gasfabriek geleidelijk zal geschieden volgens het oordeel van twee deskundigen zal wanneer men op deze wijze voortgaatde fabriek klaar komen zonder overgroote kosten. De voorzitter gelooftdat de commissie de zaak grondig en met zorg heeft behandeld. Hij stelt voor B. en W. te machtigen voor iet bedrag mandaten af te gevennaarmate dit noodig blijkt. Met algemeene stemmen conform besloten. De heer Van der Heijden dringt aan op spoed, opdat de reparatie geschiede gedurende de lange dagen. De voorzitter stemt hiermede in. De heer Timmermans Wz. antwoordt, dat er reeds bestellingen gedaan zijnde uitvoering wachtte slechts op de goedkeuring van den raad; nu die verkregen is zal de zaak met spoed worden doorgezet. De voorzitter vraagt nog of de commissie van oordeel is dat er gedurende eenigen tijd geen gas zal kunnen geleverd worden. De heer Timmermans Wz. antwoordt, dat dit niet te verwachten ismocht het soms toch gebeuren dan zal het hoogstens enkele dagen duren en dan nog alleen voor de straatver lichting particulieren zullen er geer. hinder van hebben. De voorzitter deelt mededat is ingekomen een schrijven van luitenant Bolk president der scherpschuttersvereeniginggevormd uit de dd. schutterij alhier. lu dat adres wordt medegedeeld, dat de ver- eeniging van plan is op 16 Juli een schietwed strijd te houden met Beaumontgeweren dat er f 30 te kort komt voor het aankoopen var. prijzen, welke som de gemeenteraad verzocht wordt te suppleeren. De heer Hoffmans ziet in dit verzoek een gevolg van het vroeger genomen besluit om aan //Recht door Zee" subsidie toe te kennenhij vreestdat het geven van premiën gewoonte zal worden, dan hier, dan daaralle gezelschappen zullen ten laatste met aanvragen komen het zou onbescheiden zijn den eene te geven en den andere nietqua gemeente zou hij er in 't geheel niet meer inkomen. De lieer Van der Heijden blijft den heer Hoffmans groolendeels bij maar als een gezel schap recht heeft op tegemoetkoming dan zijn het zeker de scherpschuttersbij hen is het geen vermaak, zij zijn gedwongen 't gaat niet zulk een gezelschap af te wijzen nu men pas aan een ander subsidie heeft verleend om feest te vieren; en dat feest is geen volksfeest, want Waalwijks ingezeten hebben er niets aan, zij mogen er, zonder betalen, nog niet bijkomen. l)e heer Hoffmans merkt opdat zij wel verplicht zijn dienst te doen als schutter, maar dat de oefeningen der scherpschutters eigen liefhebberij zijn. De heer Van der Heijden antwoordtdat de scherpschutters hun best doen om zich voor hunne taak te bekwamen en door hun voorbeeld de andere schutters opwekten. De heer Hoffmans vreestals men voortgaat met het gaven van subsidie, het vragen nooit uit zal zijn en er wel een post op de begrooting zal moeten worden uitgetrokken voor subsidies. De heer Quirijns deelt die vrees niet; 't is nu vijf jaren geleden dat aan „Recht door Zee", ook bij gelegenheid van een nationaal concours een subsidie werd toegekendsedert dien tijd tot nu toe heeft dit niet meer plaats gehad. De heer Timmermans Wz. vindt zuinigheid zeker een goed beginsel. De heer Hoffmans is bang, dat men gedurig subsidies zal moeten gevenzooals de heer Qui rijns reeds gezegd heeft is het reeds 5 jaar geleden dat de raad er eenfe toestond. Maar als wij aan een gezelschap soms al een subsidie moeten gevenbij gelegenhedendie ook in 't belang der gemeente zijn en vroolijkheid in dezelve brengen dan nog zal daarvoor wel geen post op de 'oegrootirig behoeven gebracht te worden, maar deze wel gevonden kunnen worden uit overschotten op andere. Spreker hoopt, dat as heer Hoffmans niet zoo pessimistisch zal zijn om die niet te willen toestaan. De voorzitter zegtdat de oefeningen der scherpschutters niet enkel voor liefhebberij ge schieden; zij houden die om zieh meer te be kwamen en zetten door hun voorbeeld andere schutters tot meerdere plichtbetrachting aan. De heer Hoffmans oordeelt bet niet meer dan billijk, dat, indien er subsidie wordt toegestaan, de aankoop der prijzen zooveel mogelijk in de gemeente geschiede. De voorzitter gelooft, dat dit aanbeveling verdientmen kan de vereeniging echter niet aan banden leggen men weet niet welke prijzen er zullen gekocht worden, en daaronder konden er wel zijn die hier niet te krijgen zijn, zooals b.v. revolvers karabijnen enz. De heer Timmermans Wz. vindt dit zeer juist; er is echter billijkheidshalve alles voor het bestuur der vereeniging op den uitgesproken wensch te wijzen. De voorzitter zal hieraan gevolg geven. Hierna wordt de subsidie toegestaan met alge meene stemmen, uitgezonderd die van den hetr Hoffmans. Het adres van eenige ingezetenen, verzoekende aanleg van rioleeriog; komt niet in behandeling, daar te dien opzichte reeds een besluit is ge nomen. De voorzitter deelt mede, dat hij de hoop koestert in de volgende vergadering de trottoirs te berde te kunnen brengen waarvoor een post op de begrootiDg van 1883 is gebracht. De heer Van Es wijst er op dat door den heer Van der Heijden vroeger gesproken is over de overnameplan den provincialen wegspreker oordeelt, dW het beter was, die zaak eerst af te werken. De voorzitter antwoordt, dat de heer Van Es zich zal herinnerendat al de desbetreffende stukken ter visie voor de leden zijn gelegd; hij hooptdat daarvan ruimschoots gebruik zal zijn gemaaktzooals hij gezegd heefthoopt hij dat dit onderwerp rijp zal zijn voor de volgende vergaderiwk Hierna 'wordt met algemeene stemmen be sloten de kamer van den burgerlijken stand op nader overeen te komen conditiën af te staan aan de griflier, om die bij de griffie te voegen. De heer Mombers vraagt, met het oog op het heerschen der pokken, dat strenge maatregelen genomen worden tegenover mensohendie het heele jaar door reizende zijn. De voorzitter antwoordtdat menschen uit Rotterdam of omliggende plaatsen komende, niet toegelaten zijn. Als het 14 dagen vroeger was deed de raad misschien goed de kermis uit te stellen nu echter is het te laat. De heer Van der Heijden is van oordeel, dat, wil men de kermis laten uitsterven men die niet moet verbieden. De voorzitter zegtdat met het oog op de pokken te Bezooijenmet den commandant der brigade maréchaussee de te nemen maatregelen breedvoerig zijn besproken. Al wat geacht kan worden smetstof over te kunnen brengen en wat geweerd kan worden zal worden geweerd. Naar aanleiding van de heerschende hitte vraagt de voorzitter of de raad niet zou kunnen goedvinden een besproeiingsmachine te koopen, ten einde de straten 3 of 4 maal daags te kunnen besproeien. De heer Van Riei zou de grootste ton koopen die te krijgen isen daaraan eenige gieters bevestigen dan kan men morgen reeds de straten besproeien. De heer Van Es merkt opdat de onder vinding heeft geleerddat de inwoners het zelf doen als men het hun verzoekt. De voorzitter wil in afwachting de gemeen tenaren verzoeken 3 of 4 maal daags de straten te besproeien overigens wenscht hij den heer Van Riel op te dragen een besproeiingsmachine volgens zijn systeem te laten maken dat zoo spoedig zal klaar zijn. De heer Van der Heijden merkt, dat de raad er voor is als men echter nog 2 maanden wacht heeft men er geen nut pieer van. Hij stelt voor het dag. best. te madhtigen tot aankoopdie kannen dan maatregelen nemen om het spoedigst geholpen te zijn. De heer Timmermans Wz. vindt dit zeer nuttig en is er den voorzitter erkentelijk voor, dat hij dit ter sprake heeft gebracht. Het voorstel van den heer Van der Heijden wordt met algemeene stemmen aangenomen waarna de vergadering wordt gesloten. Brussel, 2 Juli. Heden avond is er eene talrijke populaire manifestatie gehouden geor ganiseerd door verschillende progressiatische ver- eenigingen te Brussel en in de provincie, ten gunste der herziening van art. 47 der grondwet, in den zin van uitbreiding van het kiesrecht. Een verzoekschrift is overhandigd aan den voor zitter der kameren een adres werd opgesteld in antwoord op eene depêche welke eene toe spraak Janson tot het volk inhield. Dit werd met langdurige bijvalsbetuigingen ontvangen. De menigte riep voor de gebouwen der ministeries eenige malen om grondwetsherziening en ging daarna zonder eene enkele ongeregeldheid uiteen. In den senaat heeft Zaterdag de heer Berenger de regeeriog geïnterpelleerd over de opheffing van de instelling der aalmoezeniers in de Pa- rijsche hospitalen. Hierop is door Waldec-Rousseau, den minister van binnenlandsche zaken geantwoorddat de regeering bij het nemen van dezen maatregel steunde op wet en recht. De lieden die een priester verlangden zouden diens hulp niet be hoeven te ontbeeren. Na nog eenig verder debat waarin de legi timisten zich zeer bitter over den maatregel «eten, is, overeenkomstig het verlangen der ering door den senaat overgegaan tot de eenvoudige orde van den dagdoch slechts met 136 tegen 120 stemmen. De kamer heeft de negen eerste artikelen van het ontwerp-gemeente-wet goedgekeurd. Voorts werd door eenige leden der rechterzijde eene interpellatie betreffende Tonkin aangekondigd, die Donderdag a. s. zal worden behandeld.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1