i I I I Xo, Duitscliland. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk, Engeland. Rusland. Egpyte. mm ÊtÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHHÊIBlÊÊÊÊÊKÊIÊÊÊÊÊÊÊÊKBBKIÊÊSÊl X In de couloirs werd verzekerddat de regeeriug krachtige maatregelen lieeft genomen om de Middellanasche zee-landen tegen de cholera te beschermen. Ook heette het dat de spoor weg-commissie het wets-ontwerp betreffende den weder-aankoop van den Orleansspoorweg met 10 tegen 9 stemmen had verworpen. "Volgens de jongste berichten uit Frohsdorff, ia de gezondheidstoestand van den graaf van Chambord van dien aarddat het overlijden van den pretendent elk oógenblik kan worden tegemoet gezien. Zelfs de legitimistische Union geeft weinig hoop meer. Weder eene poging tot moord op een spoortrein. Een Engelsch geestelijke, Whiteborn geheeten komende van Londen was te Calais met den nachttrein in een rijtuig eerste klasse naar Parijs vertrokken. ïenzelfden tijde kwam een ander reiziger in dezelfde afdeoling plaats nemen. Zij waren slechts met hun beiden. Het eerste gedeelte der reis werd zonder eenig voorval afgelegd. Nadat de trein het station Abbeville achter den rug had zette Whiteborn het was omstreeks 3 ure zich te slapen. Hij zal^ nauwelijks een kwartier gedut hebben toen hij wakker werd door eene hevige pijn aan het hoofd. Het bloed stroomde langs zijn gezicht. Hij zag toer. zijn reismakker voor zich staan die met een koubeitel hem op 't hoofd sloeg. Whiteborndie zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor, riep zoo luid hij kon om hulp en aanvaardde den strijd met zijn moordenaar. Het hulpgeschreeuw van Whiteborn werd in de naaste afdeeling gehoord en daar sloeg men het kleine glaasje stuk waarachter de electrische alarmschei was. Er werd gebeld, de conducteur met andere spoorwegbeambten kwamen binnen en de trein stopte. Whiteborn werd losgemaakt uit de handen van zijn moor denaar deze ziende dat hij niet ontkomen kon, bood een hardnekkigen wederstand haalde een revolver uit zijn zak en wilde zich voor den kop schietenmaar het werd hem beletde beambten wierpen zich op hem en maakten zich van hem meester. De trein zette zich nu weer in beweging, en toen hij te Amiens kwam werd de moor denaar in bewaring naar het politic-bureau gebracht. Whiteborn heeft eenige wonden ontvangen maar zijn toestand is niet gevaarlijk. Hij ver klaarde den moordenaar nooit gezien te hebben. Aan wraak kan hier niet gedacht worden, zoodat de misdaad gepleegd moet zijn met het doel om het slachtoffer te plunderen. De dader heet Cachois en is afkomstig vnn Cayeux-sur-Mer (departement Somma). Hij is 33 jaar oud. Er waren verscheidene portemon- naies en andere voorwerpen van waarde bij hem gevonden. Hij had er sedert eenigen tijd zijn beroep van gemaaktde passagiers op den Noorderspoorweg in den nachttrein te bestelen. Het is hem ondanks den tegenstand der spoor wegbeambten gelukt het pistoolwaarmede hij zich van kant wilde maken toen hij zich gevangen zag, af te schieten. De kogel is door zijn rechteroor gegaan de toestand des moordenaars wordt geacht gevaarlijk te zijn. Een herige brand heeft te Parijs een fa briek van kunstbloemen in de rue Oberkampf vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De schade badraagt 50,000 fr. Het groote bronzen beeld der republiek, dat op den nationalen feestdag van 14 J uli ont huld zal worden op de Place du Chateau d'Eau, te Parijs is 9,5 meter hoog en weegt 12,000 K. G. De republiek houdt in de opgeheven rechterhand een palmtak des vredes en rust met de linker op de tafels der rechten van den mensch. Het voetstuk is omgeven door de beelden der vrijheid gelijkheid en broederschap en versierd met voorstellingen betrekking heb bende op de geschiedenis der republiek in Frankrijk. Lacombede drogist die voor eenigen tijd in hechtenis genomen werd wegens het leveren van vervalschte chinine voor de Parijsche gasthuizen, is nu tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 50 fr. veroordeeld. De fabriek te Milaan die in het eerst verdacht werd van de vervalschingis daaraan volkomen onschuldig gebleken. ernstig aan hoofd en hals gewond .vnuou uoor een geweerschot dat een man te hur.ner eere loste. De daderdien men van boos opzet verdenktis in hechtenis genomen. Tegen de verwachting heeft Zaterdag het Pruisisch heerenhuis met vijf stemmen meerder heid (70 tegen 65) verworpen het door het huis van afgevaardigden goedgekeurd regeerings-ont- werp betreffende het aanleggen van een Rijn- Eemskanaal. Het advies der commissie van onderzoek is dus gevolgd. Aangenomen is daarentegen door het huis eene motie van Vorst Hatzfeldt-Taachenbergstrek kende orn tot de regeering het verzoek te richten een plan in te dienen tot het aanleggen van een stelselmatig kanalennetdat de monarchie van Oost naar West zal doorsnijden. De middelen daartoe zouden door eene leening moeten gevonden worden. Het heerenhuis was dus van meening, dat de regeering niet ver genoeg ging. Een groote brand heeft te Aken ongeveer twintig gebouwen vernield waaronder ook een gedeelte van het oude stadhuis. De akten en papieren die er zich bevonden werden gered. De brandweer uit de omgelegen plaatsen was te hulp gesneld en werkte ijverig mede. Verlies van menschenlevens schijnt bij den brand niet te betreuren te zijn. Aan een particulier schrijven dat een abonné te Aken zoo vriendelijk was ons te zenden ontleenen wij de volgende bijzonderheden De brand brak Vrijdagmiddag te 2 uren uit in een magazijn van koloniale waren en blik in de Antonius straaten hij deelde zich, door de groote droogte in de hand gewerkt, weldra aan een viertal naburige huizen mede en breidde zich allengs meer uittotdatomstreeks 3 uren, de torer. op het rechter gedeelte van het stadhuis, dat ongeveer 100 meter van den oorsprong van den brand verwijderd is vlam vatte. Het ge bouw was weldra aan die zijde in een vuurzee herschapen de twee zijtorens zijn geheel vernield en bij het neerstorten raakten nog eenige huizen in brand. Gelukkig was er weinig wind anders zou de schade nog veel grooter zijn geweest. Zij is nu toch reeds zeer aanzienlijkmaar het juiste bedrag is nog niet op te geven. Het crimineel gerechtshof te Munchen heeft in acht dagen vier doodvonnissen geveld in twee verschillende processen beiden wegens moord. Maandag is de ziekte te Alexsndrie uitgebro ken. Er heeft zich 1 sterfgeval voorgedaan. Het water is te St. Louis vallende en men denktdat het ergste geleden is. Maar de schade door de Mississippi en de Missouri aangerichtbedraagt millüoenen dollars. De Atchison-spoorwegmaatschappij verliest er 500,000 dollars door en de St. Joseph and Western spoorweg is over een lengte van 60 mijlen bijna geheel vernield. In een passagierstrein van Berlijn naar Keulen brak dezer dagen bij Dusseldorf een brand uit in den postwaggondie noodlottig had kunnen worden doch goed is afgeloopen. Een der postpakketten vatte vuur door een onbedekt gaslicht, de vlammen deelden zich door de trekking snel aan andere pakketten mede,'en de hitte en rook werden zoo erg, dat de be ambten uit den waggon op de loopplank moesten wijken. Zij liepen langs dien gevaarlijken weg, terwijl de trein in volle vaart wasnaar de locomotiefom den machinist te waarschuwen; de trein hield stil en de brand was weldra ge- bluscht. De postconducteur bleef inmiddels ondanks het gevaarin den waggon en wierp de bran- bende pakketten uit het raampje. Vijftien pak ketten zijn beschadigdde waggon zelf was dit zoo weinigdat hij met denzelfden trein verder giQg- Waalwijk, 4 Juli 1883. 'nder de 120 personen door den minister van waterstaathandel en nijverheid benoemd tot leden van dc jury voor de toekenning van bekroningen op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling, vinden wij slechts 6 Noordbrabantersnamelijk de heeren C. W. Schleijer te Breda voor klasse 32 groep IV (huisraad en stoffeering) van afdeeling II (uitvoerhandel.) H. B. Swagemakers-Van Alphen, te Tilburg, voor klasse 34groep V (kleedinglinnengoed en toebehooren), J. B. Timmermans Wz., te Waalwijkvoor klasse 35 derzelfde groep. H. F. Meijer] të~ Tired a Aan The Standard wordt uit Tamatave van den 14en gemeld dat 500 Franschen daar als garnizoen zijn achtergelaten. De inboorlingen trokken zich naar de bergen terug waar ver sterkingen aankomen. Men wacht een treffen. De Fransche posten dringen langzaam landwaarts in. Alle Franschen zijn, toen de vijandelijkheden begonnen uit de hoofdstad verdreven. Als een voorbeeld van groote snelheid die door het gebruik van doelmatige toestellen bij het laden en lossen van schepen bereikt kan worden, kan dienen dat onlangs een kolenschip op de Engeische rivier de Tyne in elf uren 2000 ton kolen laaddeeen werk waarvoor men in vele havens wel 8 of 10 dagen noodig heeft. Te Londen heeft een zware storm gewoed, die twee uren duurde en vooral in de voorsteden groote verwoestingen aanrichtte in de tuinen waar een aantal boomen door den bliksem ver nield werden. De storm was de hevigste dien men daar in dit jaar heeft gehad. Het weder blijft er niettemin zeer warm en er kwamen verscheidene gevallen van zonnesteek voor, waaronder een met doodelijken afloop. Een huwelijksplechtigheid te Carvagh in het Iersche graafschap Londonderyis op treu rige wijze verstoord, daar de bruid en bruidegom Het eerste gedeelte van het getuigenverhoor in het proces van Tisza Eszlar, is afgeloopen en men is_ nu overgegaan lot het tweede gedeelte, betrekking hebbende op het verbergen en vinden van het lijk. Na het verhoor van de vrouw van Scharf, leverden de verklaringen der getuigen weinig belangrijks op, behalve die van een gewezen onderwijzer van Moritz, die gunstig voor den knaap luidden. Onder het publiek blijft nog steeds een sterke anti-Joodsche gezindheid heerschen, die zich herhaaldelijk in rumoer, kreten tot aanmoediging van getuigen ii charge enz. openbaart. voor klasse 37 derzelfde groep. G. Boschte 's Hertogenbosch voor klasse 40 groep VI (voedingsmiddelen scheikundige voortbrengselen. Hunne wijzen van verpakking.) Kamerling, te Breda, voor klasse 44 van groep VII (werktuigen en gereedschappen. Ver voermiddelen.) t Doel ons werkelijk genoegen onder deze zes een Waalwijker aan te treffen; 't is onzes inziens een bewijs dat men het gewicht begrijptdat onze gemeente op industrieëel gebied in de schaal legt. Wij wenschen den heer J. B. Timmermans Wz., den wakkeren president onzer wakkere kamer van koophandel, vau harte geluk met de hem te beurt gevahen onderscheiding. Hij moge er een bewijs in zien van waardeering voor de vele moeitedie hij zich gegeven heeft voor de tentoonstelling in het algemeen en voor de in zendingen van YY aai wijk en de naburige ge meenten in 't bijzonder. Zonder zijne bemoeiingen toch en die van de overige leden der subcom missie voor de tentoonstellingzou de Lang- straatsche industrie zeker niet zoo glansrijk vertegenwoordigd zijn geweest als thans het geval is. Op last van den minister van oorlog is bij elk regiment infanterie eene commissie be noemdom den minister te adviseeren omtrent de voorwaarden waarop miliciens zouden kun nen worden bevorderd tot tweeden luitenant. De bedoeling des ministers is om uit de ver schillende meeningen een besluit te kunnen trekken. Bij het regiment grenadiers en jagers bestaat deze commissie uit de kapiteins Clockener Brous- son er. VerSpijck en den eersten luitenant Brandt. Bij arrest van het gerechtshof te 's Bosch zijn de gebroeders I. G. H. en I. L. YV. Wolters, gefailleerde bankiers en kassiers te Venloo, ver oordeeld de eerste wegens het ten eigen bate aanwenden van 46 zilver metallieken ad f1000 en het verduisteren van f 3845 enz. van de R. fortificatiewerken van den minister Reuthcr. Volgens dit ontwerp zouden 7 forten langs de inundatielijn die met andere polde jok den geheelen Sonzeelschen polder omvatgebouwd worden van welke twee in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeentealles ter bescherming van het Hollandsche Diep en zijn overbrugging. Ouder BezooijenWaalwijk en Baardwijk wordt bijna niet gewerkt. Van den bovenbouw voor de brug in den overlaat ziet men nog niets; alleen wordt er eikenhout aangevoerd. Vrijdag gaf het handboogschuttersgezel schap //Regt door Zee" te Tilburg, een nationaal concours, waaraan 29 gezelschappen deelnamen. De eerste prijs, een verguld zilveren medaille werd behaald door „Vice Versa", van Tilbnrg, met 188 p. De tweede,* een zilveren medaille, door //Oefening en Uitspanning uit Esbeek met 186 p., derde eene zilveren dito door „Kapel Doelen" van Tilburg met 172 p., vierde eene dito (rozenprijs) door „Toujours Content" met 5 rozen vijfde prijseen zilveren eerekruis door den schutter G. Van Beurdenvan het gezelschap „Kapel Doelen" met 44 p., alles in 12 schoten. Voor een paar dagen kwamen bij een schoenmaker te Drunen 13 jonge eenden dood bedaard in huis gewandeld. De man was aan vankelijk niet heel op zijn gemak over dit onverwacht bezoek maar eindigde toch met zijne ongenoode gasten in huis op te nemen, waar zij weldra een sieraad van zijnen disch uitmaakten. Bij gelegenheid van het kroningsfeest te Moskou heeft de czaar een manifest uitgevaar digd,waarbij verscheidene gevangenen in vrijheid werden gesteld. Zoo ook \yerden uit de gevan genis van Uman, in het gouvernement Kiew, 20 gevangenen ontslagen. Onmiddelijk daarop hoorde men in den omtrek van niets anders dan diefstallen, welke in de stad en omliggende plaatsen gepleegd werden. Het gelukte der politie de dieven in handen te krijgen die allen tot de onlangs begenadigden behoorden, zoodat het grootste deel der 20 vrijgelatenen de vroegere cellen weder betrokken heeft. De schade door Petersburg aangericht roebel. den grooten brand bij bedraagt tien millioen De gezamenlijke kosten van de kroning te Moskau beloopen 54 millioen roebel, dat is 20 millioen meer dan geraamd was. Te Damiate stierven Zaterdag 109 personen aan de cholera en te Port-Said 1. Te Sonra- noud bezweken er 4. Zondag zijn te Damiate 141 en te Mansurah 14 personen gestorven. Het sanitair cordon is versterkt. K. godshuizen tot celstraf van 2 jaren en 3 boeten van f 600, f 500 en f 5000 of 6 maanden celen de tweede wegens misbruik van ver trouwen tot 1 jaar cel en eene boete van f 5000 of 6 maanden cel. Vau alle andere punten, als diefstal van 91 certificaten 4 pet. nationale schuld ad f1000, 10 Nikolaï spoorobligatiën ad f 1200, valsche boeken enz., werden zij vrijgesproken als niet vallende onder het bereik van den nog vigeerenden Code Penal, of niet bewezen. Het deficit van het faillissement bedroegna aftrek van alle baten nog f 1.667.403. Naar wij vernemen, heeft het openbaar ministerie bij de rechtbank te Rotterdam appèl aangeteekend tegen de vrijspraken in de zaak van Jaantje Struik c. s. De behandeling in hooger beroep wordt niet vóór het einde der vacantie verwacht. De vrijgesprokenen blijven gedetineerd. De wegens moedwilliger, manslag veroor deelde K. uit Gorinchemheeft onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangeteekend tegen het arrest van het hof te 's Gravenhage. De rechtbank te Almeloo heeft een koop man uit Enschede veroordeeld tol 3 maanden celstraf en f 50 boeteomdat hijofschoon te vergeefsgepoogd had een ambtenaar der re geering om te koopenten einde van hem waardeeringen te verkrijgen in strijd met de waarheid. Voor het admissie-examen aan de R. H. B. school te Tilburg hadden zich 10 leerlingen aangemeld. Hiervan zijn 5 onvoorwaardelijk aangenomenterwijl 5 zich ir. Sept. aan een herexamen moeten onderwerpen. De werkzaamheden aan de spoorlijn Zwa- luwe's Hertogenbosch vorderen langzaam aan. Zoolang alle kunstwerken voor het gedeelte Ilooge-Zwaluwe tot aan het station Zwaluwe niet gereed zijn, kan er ook niet met de noodige kracht gewerkt worden, met deD zandaanvoer. Inmiddels is men bezig aan de voltooiing dier kunstwerken. Onder Zwaluwe wordt tegenwoordig door een officier der genie den heer Hoogstraten, plaat selijke opname gedaan voor het ontwerp der Zaterdag avond is door den laatsten trein van den stoomtram Tilburg—Waalwijk tusschen Kaatsheuvel en Loonopzand een brouwerskar met paard omver gereden die dwars over do rails stonden. Alles liep betrekkelijk goed af de machine bekwam eenige lichte schade; per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Zaterdag middag is een werkman in de gemeente Kapelleaan het hooien zijnde door een zonnesteek getroffen en op het veld dood gebleven. Een arbeider uit Etten die Zaterdag jl. onder Zevenbergen den dag met wieden had doorgebracht, had behoefte, vóór hij naar de ouderlijke woniug terugkeerdezich even in de rivier de Mark te baden. Nauwlijks had hij zich te water begeven of hij verdween in de diepte zoodat het zijn broeder, die op dezelfde wijze zich zocht te verfrisschenniet mocht gelukkeu hem te redden. Het lijk is den vol genden dag gevonden. De persoon V. d. S., te Beek en Donk sloeg, terwijl hij op een ladder stond, achterover. Zijn dood volgde spoedig. Een vijftal knapen van lx a 12 jaar gingen Vrijdag middag zich baden in een poel, gelegen in de Vuchtsche hei onder Vucht. Een van hen die zich wat te veel waagdeverdween eensklaps in de diepte. Zijne kameraadtjes waren niet bij machte hem ter hulp te komen, en daar er niemand in de nabijheid was, die hun hulp geschrei kon hooren is de arme knaap jam merlijk verdronken. Te Süderwiek bij Dinksperloo, op de Prui sische grenzen brak Dinsdag tegen den avond door liet inslaan van den bliksem brand uit op een landhoeve. Ofschoon de spuiten van Dinksperloo en Süderwiek ten spoedigste op het terrein waren moest men zich bepalen tot het omverhalen van de gebouwenwegens gebrek aan water. Vrijdag nm. circa 1 uur ontstoud er brand bij J. G., houtzager in het gehucht Heide, gem, Swalmen. Het woonhuis werd met al den huis raad een prooi der vlammen. Alles was verze- kerk. De oorzaak is onbekend. Te Zevenaar is een conducteur der Rhei- nische Bahn gearresteerd die zijne positie ge arresteerd, die zijne positie gebruikte om gouden voorwerpen uit Duitschland naar Rotterdam frauduleus ovei te brengen. De gesmokkelde waren werden bij hem bevonden. Uit Steenwijk wordt van 28 Jnnigemeldt Een landlooperzich noemende P. K., Amsterdammer van geboorte en van den kant van Zwolle herwaarts gekomenwas gisteren bij Onderscheidene goudsmeden alhier geweest om een gouden ring te koopen, en bij een hunner scheen hij onder het aanpassen der ge- wenschte sieraden een ring te weten ontvreem den. Na veel vergeefsche pogingen om dien te gelde te maken verkocht hij den ring eindelyk aan een dienstmeisje die willende weten of zij werkelijk een ring van goud gekocht had, hem liet keuren bij een goudsmid in de buurt. Deze zag dadelijkdat dit gouden sieraad hem toe behoorde en gaf te kennen dat dit hem zeker ontfutseld was door dien haveloozen, half dronken vreemdelingdie een paar uur geleden bij hem in den winkel geweest waswaarop het meisje verklaarde den ring van dien persoon gekocht te hebben. Een en ander kwam spoedig ter kennis van de politie, die, na gedaan onderhoek, proces-verbaal van het gebeurde opmaakte en vervolgens den verdachte, die zijn diefstal reeds moet bekend hebbenin verzekerde be waring nam. Tc Leiden is aan een winkelier een bankbiljet van f 100 in betaling gegeven, het welk bleek valsch te zijn. Het papier was dikker dan dat van de echte biljetten, de kop bovenaan den rand minder goed afgewerkt, ter wijl de letters om het bankbiljet wijder uit el kaar stonden. De aan godstdienstwaanzin lijdende Jlaagsche jufvrouw, is thans ter verpleging ia het krankzinnigengesticht opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2