Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. Italië. schen de brandweer arriveerdedie het vuur spoedig had uitgedoofd. Eene te Londen ontvangene depêche uit Hongkong bevestigt niet alleen het bericht aau- gaande de overwiuning door den kolonel Badens den 7 dezer op de Annamieten of Zwartvlaggen voor Nam-Diuk behaald, maar de dépêche voegt er bij dat de kolonel, zijne overwinning willende voortzetten op nieuw een gevecht heeft geleverd aar. de Annamieten die in grooten getale waren teruggekomen om hunne verlorene stellingen te hernemen en dat toen de kolonel den vijand andermaal geslagen heeft. Bij deze en de vorige ontmoetingen zouden de Annamieten niet minder dan 1500 man verloren hebben. Generaal Bouetdie uit Hanoi getrokken was, had zijnerzijds een gevecht met de ongeregelde Chineesche troepenen was overwinnaar ge bleven. Een diligence, die gedurende het reisseizoen van Lchearnhead naar Crieff rijdt (in deSchot- sche hooglanden)is bij laatstgenoemde plaats door het breken van de as omgeslagen. Van de passagiers werden drie dames zoo ernstig gewond, dat zij de reis niet konden vervolgen. De anderen bekwamen meer of minder ernstige kneuzingen. De Standard verneemt uit Durban dat af gezanten van Cetawayo te Maritzburg zijn aan gekomen. Zij berichtten dat hun kouing gezond en wel isen dat hij een onderzoek verlangt. Keizer Wilhelm istoen hij uit Ischl des avonds naar het kasteel Babelsberg terugkeerde, ternauwernood aan een ernstig levensgevaar ont snapt. De koetsier, een reeds zeer bejaard man had verzuimd het gewone sein met de zweep te geven toen hij het inrijhek van het kasteel Glienicke naderdehet bleef dientengevolge ge sloten maar de koetsier reed in volle vaart door en de disselboom van het rijtuig kwam met zulk eene kracht tegen het zware hekdat hij brak. De keizer bleef kalm zitten tot dat de boom met een touw in zoover hersteld wasdat het rijtuig langzaam naar het kasteel kon doorrijden. De koetsier werd dadelijk op pensioen gesteld. Hem was jaren geleden nog eens hetzelfde over komen, maar de keizer hield den koetsier toen in dienst. Het gedenkteeken op het Niederwald bij Rüdesheimter herinnering aan het tot stand komen van het nieuwe Duitsche keizerrijk, is nu zoo goed als voltooid. Het beeld van Germania staat geheel gereed boven op haar voetstuk wakend voor Duitschland's heil. Ter weerszijden van haar staan de geniussen van den oorlog en den vrede. De reliefs: vertrek en terugkomst van de strijders zijn ook gereed; alleen het voorste reliefKeizer Wilhelm met den generalen staf, ontbreekt nog. Op het voetstuk staat in vergulde letters van voren //tot aandenken aan de eens gezinde roemrijke verheffing van het Duitsche volk en de herstelling van het Duitsche rijk 1870/71 aan den achterkant: „Vrede te Frank fort 10 V 71"; en ter weerszijden de namen der voornaamste overwinningendie de Duit- schers in den oorlog tegen Frankrijk hebben behaald. Dagelijks komen vele belangstellenden uit alle oorden des lands het monument be zichtigen. Men maakt groote toebereidselen voor de feestelijke onthulling van het monument, die den 28en September zal plaats hebbenen tot ont vangst van den keizer, die daarbij in persoon tegenwoordig zal zijn. Door den pruisischen minister van landbouw worden maatregelen genomen om te bewerken dat op de landbouwscholen grondig onderwijs gegeven worde in de meteorologiede studie van de weerKaartde weerberichten enz. om alzoo weerkennis onder het volk te verspreiden, en het in staat te stellenbeter van de weer voorspellingen gebruik te maken. In den omtrek van Mainz worden in den laatsten tijd telkens spoorwegdiefstallen gepleegd. Dezer dagen nog werd te Bin gen aan een heer bij het instappen var. den trein een taschje dat hij over den schouder had gehangen ont stolen met 2000 mark er in. De vermoedelijke dader, een keurig gekleed heer, is gevat. Men vermoedt dat de herhaalde diefstallen gepleegd worden door een geheele bende, die voor ge meenschappelijke rekening werkt. Bij het bankiershuis M. A. von Rothschild, te Frankfort, is men tot de ontdekking gekomen' dat een beambte zich aan verduistering van gelden tot een aanzienlijk bedrag heeft schuldig gemaakt. Hij was reeds meer dan twintig jaar bij de firma in dienst geweest, leefde op een grooten voet en had een eigen jachtveld. Volgens het Frankforter Journal heeft de firma besloten, evenals vroeger in dergelijke gevallen te doen' en dus geen aanklacht tegen hem in te dienen, maar hem alleen ontslag te geven. Vrijdag morgen zonk bij Weselwaar schijnlijk door het springen van den keteleen schroefbootmet petroleum geladen. Omtrent deze ïamp wordt verder gemeld dat de boot 260 last goederen in had en dat er aan boord waren de kapitein zijne vrouw en vier kinderen en zijn schoonmoeder, de stuurman, de machinisttwee stokerstwee matrozen en' twee ambtenaren uit Emmerik. Deze allen met uizondering van den kapitein zijn bij de ramp verongelukt. Of de uibarsting plaats had door ontploffing van de lading, daarvan is nog niets bekend. De heer A. Van Macum van Antwerpen, Gedurende de geheele afgeloopen week hebben in de voornaamste steden van Oostenrijk-Hon- garije oploopen plaats gehad, die een antisemi tisch karakter droegen. Te Oedenburg trok een schaar van minstens duizend personen door de stad, waarbij zich ook de boeren uit den omtrek gevoegd hadden, nu en dan het „Eljen Istoczj latende hooren. De ramen werden bij de joden ingeslagen. Tegen middernacht ontstond tusschen de rustverstoor ders en de politie een strijd, terwijl steeds meer personenzich bij de oproermakers aansloten, totdat eindelijk de politie geheel verdrongen werd. Ten slotte moesten de militairen te hulp komen, die een zeventigtal rustverstoorders in hechtenis namen. Te Budapest zelf heerscht op 't oogenblik rust, doch op den weg tusschen Pest en Nieuw-Pest hadden onder de daglooners eenige schermut selingen plaats. Echter rekent men er op, dat in de stad zelf binnen eenige weken weder onlusten zullen uitbrekenwanneer de voor naamste rustverstoordersde studenten, in Sep tember weder teruggekeerd zijn. Te Agram hadden Woensdag en volgende dagen ook rustverstoringen van ernstigen aard plaats. Als reden hiervan wordt opgegeven, dat de autoriteit in deze hoofdstad van Croatië naast de Groatische straatnamen ook de Magyaarsche liet schilderenhetgeen de bevolking als een inbreuk op de nationaliteit beschouwt. Drie jaar geleden was het door de gewestelijke re geering ook beproefd maar door de stedelijke tegen gehouden. Thans liet men het in den nacht in orde brengen. Eenige dagen achtereen kwam het volk daarop bijeen en sloeg eenige ruiten in, tot eindelijk, ter gelegenheid van de groote Stefanusmarkt, de boeren uit de omstreken voldoende hulp boden om de politie te weerstaan, de borden af te rukken en het gebouw der „financiëndirectie", waar zij aangebracht waren uitwendig zeer te beschadigen. Vele gewonden vielen van beide zijdende troepen herstelden de rust, maar men zegt dat de boeren uit den omtrek op de stad zullen aanrukken. Te Triëst ontplofte Vrijdagavond een met kruit gevulde voetzoeker in een boschje op het Leip- zigerplein waar de militaire muziek-kapel bezig was een uitvoering te geven ter eere van het feest des keizers, zonder dat daardoor eenige schade werd aangericht. De menigte werd echter door het gebeurde zoo opgewonden, dat zij zich naar het gebouw van de Italiaansche Gymnastiek vereniging begaf, waar de ruiten werden inge gooid en stoelen en andere meubelen werden stukgeslagen. Door de politie werd echter de joelende menigte toch in bedwang gehouden. Jozef Scharf en zijn kinderen (Moritz en twee vo^asseu dochters) „de wandelende Joden van Tisza Eszlar", die in Hongarije van de eene plaats naar de andere verdreven werden, omdat overal hunne komst aanleiding gaf tot ongere geldheden zijn nu op weg naar Berlijnen zullen vandaar naar Amerika gaan. Scharf's vrouw is niet bij hem, en waar zij zich bevindt weet hij niet. Bij' de aardschuddingen en vulkanische luit— barstingendie in de vorige maand hebben plaats gehad aan de kust van Ecuador en Co lumbia en zich tot in centraal Amerika hebben uitgestrekthebben zich o. a. de volgende be langwekkende bijzonderheden voorgedaan In Turbo aan de golf van Urabadrong uit eene aardspleet kokend heet waterdat in korten tijd de straten 2 voet hoog overstroomde. De mond van de rivier Leon in den Atlantischen Oceaan raakte verstopt. De bewoners van die streek hebben haar verlaten. Te Rio-Janeiro heeft de kashouder van een bankinstelling een zonderlinge ontdekking gedaan. Toen er in zijn kas een te kort van 50.000 dollars aan 't licht kwam bewees hij den directeuren dat niet hij het ontbrekende geld verduisterd had maar dat het na verloop van tijd door een soort witte mieren, welke in Brazillië veel voorkomen en die de gewoonte hebben steeds aan het papier te knagenver teerd was. Als bewijs overhandigde hij een hoopje tot stof vergaan papier, welke de ver miste bankbiljetten vertegenwoordigde. Daar de mieren niet voor de rechtbank gebracht konden worden zegt een Braziliaansch bladging de kassier ongestraft naar huis. Een zeer onaangenaam avontuur had in 't begin dezer maand barones Stieglitz met haar zoon, die te Weenen studeert, op een uitstapje, dat zij zonder gids maakten van Burgau over de Loidl-Alpen naar Weissenbach. Van den rechten weg afgedwaald en buiten staat het style bergpad te beklimmen of over den ruim 200 voet diepen afgrond te springen kon het angstige paar niet anders doen dan van tijd tot tijd om hulp roepen. Beneden in het dal hoorde men wel van 10 uur 's morgens af dat geluid, doch men kon niet te weten komen, van waar het kwam. Eerst tegen 3 uur, dus na ruim 4 uur wachten begaven twee jagers zich met touwen en ladders op weg in de richting, van waar het hulpgeschrei der toeristen vernomen werd. Eu nog duurde het ruim een uur voor de jagers het verdwaalde paar zoo dicht genaderd waren om het uit zijn hachelijke positie te verlossen. Er was buitengewone krachtsinspan ning voor noodig om de barones en haar zoon uit de diepte te krijgen, hetgeen na veel moeite gelukte. Te Rome is een kinderdief gepakt juist op het oogenblik, dat hij een 3-jarig meisje wilde wegvoeren. Hij zou aan de woede van het volkdat hem in de Tiber wilde verdrinken met ontkomen zijnzoo de politie hem niet ontzet en achter slot en grendel had gebracht. Te Tribia op het eiland Sicilië, is dezer dagen een treurig drama afgespeeld. Zekere Maria Cianciala en Giacoma Battaglia beminden elkander in 1879 toen de laatste onder de wapenen geroepen werd. Nog een jaar hielden beiden briefwisseling, tot deze gestaakt werd Het meisje vond intusschen een anderen vrijer en in September II. huwde zij zekeren Tommasso di Giro. In Januari jl. keerde Battaglia van den dienst naar zijne woonplaats terug en scheen niet te weten wat er van zijn vroeger meisje geworden was. Doch het vuur smeulde onder de asch en brak weldra uit. Vergezeld van zijn broeder en vier anderen begaf hij zich naar de woning van Tommasso en eischten dezen op Maria kwaad vermoedende, wilde tusschen beide komer. toen zij door Battaglia doodgestoken werd, terwijl de anderen haar man vermoordden. Waalwijk, 22 Augustus 1883. Gisteren avond is eene vergadering gehouden van den gemeenteraad alhier, onder voorzitter schap van den oudsten wethouder, den heer Van Esde burgemeester had kennis gegeven, dat hij door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. Verder waren afwezig de heeren Van Riel Van IerselHoffmans en Mombers. De voorzitter laat voorlezing geven van een besluit van gedep. staten waarbij de aanslag van den heer Van Hooff in den hoofdelijken omslag onveranderd gehandhaafd blijft. Vervolgens worden de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, de heeren Timmermans Van Turenhout, Dr. Van Heijst en Dr. de Haan ter onderzoek gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren QuirijnsZijlmans en Van der Heijden. Overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie wordt besloten tot toelating. De hoofdelijke omslag voor 1883 wordt door B. en W. aan den raad aangeboden en gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan gekozen worden de heeren Timmermans Wz., Van der Heijden en Quirijns. Bij acclamatie wordt besloten eene gratificatie toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van f35 aan de brigade marechaussee alhier, voor bewezen buitengewone diensten voornamelijk tijdens d.n hoogen waterstand gedurende den afgeloopen winter. Op een adres van het bestuur der XIV af- deeling der maatschappij van landbouw, wordt een subsidie van f50 toegekend voor de te houden uitloving van premiën voor paarden, stieren koeien en vaarzen bij gelegenheid der aanstaande paardenmarkt, onder beding, dat minstens evenveel premiën zullen worden toe gekend als verleden jaar. Het door B. en W. met de gemeente Be- zooijen gesloteu contract omtrent de gasverlich ting wordt goedgekeurd. De voorzitter antwoordde op eene vraag van den heer van der Heijden of er reeds vorde ringen waren gemaakt met het overnemen van den provincialen weg, dat dit niet gekunnen had, aangezien de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, met wien deze zaak behandeld moet worden, voor eene maand met verlof afwezig was; dit verlof eindigt einde Augustus. Hierna werd de vergadering gesloten. Sedert eenige dagen verheugen wij ons m prachtig, warm weder, en zou het in 't belang der openbare gezondheid zijn, dat de straten behoorlijk eenige malen daags be sproeid werden. We verwachten dus spoedig de gemeente-besproeiïngs-machine te zien verschijnen die tijdens de langdurige rust die zij sedert haren eersten tocht heeft kun nen genietenzeker door de goede zorgen van burg. en weth. in uitmuntenden toestand zal zijn gebracht. Op verzoek van de redactie van het „Nieuwsblad voor Nederlandsche Leerlooie rijen" herinneren wij heeren looiers, dat van hen, die genegen zijn deel te nemen aan eene vergadering ter bespreking van het tariefstelselspoedig kennisgeving wordt in gewacht bij den heer Antoon Tielente Waalwijk. De bijeenkomst zal waarschijnlijk te Til burg gehouden worden op Maandag 3 Sep tember a. s., zijnde marktdag en looiersbeurs. Bij de manoeuvres in Noord-Brabant zal bet hoofdkwartier der divisie gevestigd zijn 25 en 26 Aug. te Bokstel, 27 tot 30 Aug. te Oirschot, 31 Aug. tot 4 Sept. te Tilburg, 5 tot 7 Sept. e Breda. Brieven, in welker spoedige bezorging belang wordt gesteld, moeten alzoo naar die plaatsen worden geadresseerd. - Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben de vroeger verleende concessie tot aanleg en exp.oitatie van een stoomtramweg van Tilbur* over Hilvarenbeek enz. naar St. Oedenrode in getrokken op grond dat aan den concessionaris meermalen uitstel was verleend, en tot op heden door hem niet aan de gestelde voorwaarden was voldaan. brachte klachten heeft de minister van waterstaat handel en nijverheid te kennen gegeven dat wel is waar aan den eenen kant de gelegenheid tot verzending van het artikel boter minder gunstig gewordendoch aan de andere zijde door de rechtstreeksche verzending des nachts veel ver beterd is. Bovendien verleent de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen hare mede werking tot een spoedig vervoer, door toe te staan dat de ontlading geschiedt ook zonder dat nog décharge is verleend terwijl de maat schappij verder door de invoering van een ver laagden specialen vrachtprijs voor het recht- streeksch vervoer van Osch naar Rotterdam, het verroer van dat artikel zooveel mogelijk tracht te bevorderen. Onder deze omstandigheden bestaat er voor de regeering geene aanleiding tot verdere tusschenkomst, te minder omdat het meereudeel der afzenders met den nieuwen staat van zaken genoegen schijnt te nemen. Uit Vlijmen schrijft men Maanden geleden reeds werd van hier gemeld, dat hier een post- en telegraafkantoor zou worden gevestigd. Toen het gemeentebestuur had be sloten pogingen daartoe aan te wendenheeft het met bewonderenswaardigen spoed alles gedaan om het doel te bereiken. Zoodra de regeering toestemdekocht het gemeenbestuur voor f 12000 een zeer fraai pandsloot eene leening van f15000 en besloot tot de noodige verbouwingen, zooals die uit Den Haag werden voorgeschreven, maar bij de regeering schijnt men geen haast te hebben met de behandeling van dergelijke zaken, althans van aanleg of opening hoort men niets. De tegenwoordige bewoonster gaat hel huis'reed3 verlaten dat nu renteloos staat; de telegraafboden blijven van 's Bosch heen en weer rennende de postdienst blijft gebrekkig en in weerwil van dat alles hoort men niets van de regeering. Eene dergelijke vertraging is alles behalve aangenaam voor het gemeentebestuur, dat voor geen aan zienlijke uitgaven is terug gedeinsd en alles met den- meesten spoed heeft behandeld. Bij de wed. Van Reusel, Bergdijk te Tilburg is het miltvuur onder de runderen uitgebroken. Eene koe is afgemaakt en begraven en de stal gedesinfecteerd. -— De gemeenteraad van Breda heeft in zijne zitting van Zaterdag een subsidie van f 600 toe gezegd aan de afdeeling Breda der maatschappij van landbouw in Noordbrabant, voor het houden eener tentoonstelling van vee enz., het houden eener harddraverij en een wedren voor paarden van officieren. De tentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bij dag door 23,000, des avonds door 9000 betalenden bezochtzoodat met inbegrip van abonnementen inzenderskaarten en andere doorloopende toegangen, benevens groepen werk lieden die halven prijs betalenruim 45,000 personen op de terreinen hebben vertoefd. Het panopticum is door 3500 personen be zocht. In de openbare lokalen was 't stampvol, evenals in de schouwburgen. De tweede voorstelling van den heer Arsens Blondin zal plaats vinden op Zondag 26 dezer, des middags te 2 uren preciesen wel op een stuk land even voorbij de schulpbrugen alzoo niet over den Amstel. Tegen dit laatste bestonden eenige bezwaren in betrekking tot de scheepvaart. De kabel heeft een lengte van 150 meter. Het terrein wordt nu aan alle kanten afgesloten als „Hippodröme-Blondin" welke benaming ditmaal natuurlijk niet in letterlijken zin moet worden opgevat. De vorige week werd aan de tentoonstel lingbezoekers op den Vrijdag van die week gratis een lot in de loterij beloofd en ook uitgereikt. Den daarop volgenden Vrijdag meenden ver schillende bezoekers dat die belofte 7oor elkeu Vrijdag geldig wasdoch moesten tot hunne teleurstelling vernemen dat dit niet zoo was. Men zij dus indachtigdat de uitloving slechts geldt voor den dag waarvoor de premie vooraf aangekondigd wordt. De heer C. E. W. Kiens, vroeger solo- clarinettist in het Paleis van Volksvlijtthans bij de Bilse-kapelis met 1 Dec. a. s. benoemd tot kapelmeester van het orkest der schutterij te s Hertogen boschmet eene subsidie van f5000 'sjaars tot het engageeren van eenige solisten. Dezelfde lieden die zich reeds op ver schillende plaatsen hebben doen kennen door het vinden van „kwartjes" om zoodoende an dere personen over te halen daarmede vertering te maken en hen op die wijze geld afhandig te maken, hebben zich ook te Dordrecht vertoond. Dank zij de politie, die hen maar al te spoedig op het spoor washebben zij echter daar geen slachtoffers gemaakt. Integendeel, een schipper die met deze lieden eene ontmoeting had, maakte gretig gebruik van hun aanbod om een glas bier te drinken en liet zich zelfs een tweede glas toedienen wrarna hij zooveel haast voor wendde, dat hij voor „kaartspelen" geen tijd Éad. Ie Arnhem is een klopjacht gehouden door de politie op iemanddie een horloge gestolen had te Velp. Toen hij bemerkte dat men hem op de hielen zatwist hij te ont komen straat in straat uithij sprong in een koffiehuis over stoelen en banken wipte de achterdeur doorwerd echter door verscheidene straten achtervolgd en zocht ten slotte buiten adem eene schuilplaats in eene herbergwaar hij in hechtenis genomen werd. Een treurig ongeluk heeft te Rotterdam plaats gehad. In de haven aldaar is een schip door een stoomboot aangevaren en gezonken t

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2