KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, Notaris RANT, Voorloopige Aankondiging. PREMIËN EEN HUIS, s Burgerlijke Stand %A1)VERTEN TIEN'M r c. A. WITL0X Ingezonden stukken. bij Antoon Tielen. uit te loven Lucas Hermanus Gerardus Adrianus Hendrikus Verwiel Maria Anna Manders. H. J. Van Caem Wilhelmina Frederika Steiner, 25-jarige Echtvereniging W JL A. M. SCHRAUWEN. Inteekenaars op den nieuwen jaargang, waarvan No 1 deze week verschijnt, worden verzocht zich zoodra mogelijk aan te melden "Waalwijk. te Waalwijk, zal PUBLIEK VERKOOPEN: te Kaatsheuvelter herberge van Van Amelsvoord (voorheen Driessen), Provisioneel op Donderdag 6 September 1883, Finaal op Donderdag 20 September 1883, Het BESTUUR der XIVe Afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw HEEFT BESLOTEN ter gelegenheid der najaars Paarden-en Beestenmarktevenals het vorig jaar, J. VAN DIJK J. A. J. VAN HEIJST, tecretam. Even vóór middernacht ontstond Don derdag avond op de Looiersgracht te Amsterdam een twist tu9schen twee broeders die zoo hoog liep dat een der vechtenden de vronw vsn den anderdie hen wilde scheiden, de pink afbeet. Aan schreeuwen en toeschouwers geen gebrek daar komt een agent van politiedie natuurlijk alleen niet opgewassen is tegen drie vechtenden; hij weet raad. De man blaast met alle kracht op zijn signaalhoorn alarmin de hoop op adsi3tentieen werkelijk stroomen van alle kanten.... burgers toewaarvan sommigen in nachtgewaad. Lang duurde het voordat do vechtenden scheiddende agent blaast steeds dapper doordoch te vergeefs. Eindelijk, nadat een der twistenden was weggeloopeukomen twee agenten en helpen hun kameraad de ge wonde vrouw naar het gasthuis brengen waar zij verbonden werd. De vechtersbazen liet men loopen. Zekere C. Hulsteijndie door de politie gesignaleerd is wegens het bedrieglijk langs de huizen loopen met eene inteekeningslijst voor Moddergatis door de Arnhemsche politie in hechtenis genomen. Te Hallum is een knecht van den land bouwer De Groot, bij het gaan over een stuk weilanddoor een aldaar grazenden stier aan gevallen en zoodanig gewond dat hij in zorg- wekkenden toestand verkeert. Men schrijft uit Hof van Delft, 18 Aug.: Werd ten vorigen jare tegen een onzer inge zetenen die tevens het ambt bekleedt van lid van den gemeenteraad, proces-verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden in k e n n e 1 ij k e n Btaat op den openbaren weg we hadden stellig gedachtdat hij zich niet //voor eene tweede maal aan denzelfden steen zoude stooten." Doch ziet wat gebeurtdezer dagen werd tegen datzelfde raadslid opnieuw proces-verbaal opge maakt wegens dronkenschap op der. openbaren weg. Naar men zegth.eft hij, bevreesd nogmaals voor het kantongerecht te moeten verschijnen aangeboden het maximum der daarop gestelde geldboete te betalen. Te Venraai ontstond brand bij den land bouwer W. Heijnemans. De brandweer kon uit gebrek aan water geen dienst doen. Dienten gevolge lag het huis met stal spoedig in asch waarbij de geheele inboedelgraan hooi en een varken mede vernietigd werden. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Deventer viel Vrijdag middag een dronken man op een stoel in slaap. Zijne vrouw, aan een afschuwelijke opwelling gehoor gevende, begoot hem met petroleum en plaatste vuur in zijne nabijheid. Het gevolg wasdat zijne kleederen in brand raakten en hij gevaarlijke brandwonden kreeg. De man werd naar het Gasthuis gebracht en verkeert in een bedenke- lijken toestand. De „petroleuse" is in hechtenis genomen en gevankelijk naai Zutfeu overgebracht. Waarschijnlijk doordat eenige kinderen met lucifers speelden brak Zondag namiddag omstreeks 5 ure te Vrijhoeven-Kapel in de schuur van den landbouwer J. Van der Hoeven een felle brand uit die in weinig tijds de schuur met al het dit jaar gewonnen hooi en granen in asch" legde. Door den ijver van de brandweer werden met groote inspanning het woonhuis en de andere in de nabijheid staande gebouwen bewaard. Schuur en woonhuis waren verzekerd doch niet de veldvruchten. De 30-jarige eenige zoon eener weduwe te Aalst (N.-B.), die sedert jaren aan ver standsverbijstering leedwist in een onbewaakt oogenblik zich meester te maken van eene pis tool laadde (tie met los kruitstak den loop in den mond en loste het schot. Hij werd in het aangezicht ontzettend verminkt, zoodat meu vreest dat de ongelukkige het met den dood zal moeten bekoopen. Op den sneltrein, die Zondag 1.47 van 's-Bosch naar Nijmegen vertrok, is tusschen de stations Nuland-Geffen en Osch een schot gelost. De kogel doorboorde de ruiten. De justitie doet onderzoek. Onder de vele bezoekers van Zondag op de tentoonstelling waren 1000 personen, werk zaam aan de katoenfabriek van de firma van Heek Co., te Enschede, ruim 900 arbeiders bij de fabriek van de firma De Heyder Co., te Leiden, 240 van de tabaks- en sigarenfabriek van de erven wed. J. van Nellen, te Rotterdam. Kleinere groepen van de firma H. T. Landman te Rotterdam, gebr. Goedkoop, te Amsterdam enz. Aan den voorgevel van de Figaro-kiosk is een aardig beeldje geplaatst van den beroemden barbier, die zich tot schrijver voorbereidt: hij is bezig met een scheermes een ganzeschacht te vermaken." Te Mierlo is een jonge ongehuwde moeder, verdacht van kindermoord in arrest genomen. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit vrees voor onaangenaamheden van de zijde harer oudershad zij hare zwangerschap onder allerlei voorwendsels weten te verbergen. In den nacht van 6 op 7 Augustus jl. beviel zij, geheel alleen zijndevan een welgeschapen zoon. Na vooraf het kind gedoopt te hebbenbraeht zij het door wurging om het leven en verborg het toen in het bedstroo. In den morgen begaf zij zich in den tuin achter hare woning groef daar een kuil ter diepte van 14 cM., en begroef het lijkje. De luchtreiziger Lho3te die Maandagavond omstreeks 8 uur met zijn ballon le Rapide in de Noordzee door de stoomboot Mercurius is opgevischtheeft de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent dien tocht. Zoodra hij te Calais onder de toejuiching van 12000 menschen was opgestegen zweefde hij boven de zee en lag de stad als een stadje met kleine huisjes en kerkjes onder hem. En tegelijk daar- lepalende tot de eenvoudige en in het vale be- kende zuurproet. Met het meeste genoegen con stateer ikdat ik overal zeer goed leder had uitgesneden. Om ook van deze exposanten een paar namen te gevennoem ik L. Mombers te Waalwijk, H. Coopman te Maastricht, C. Vermeulen te Dongen (hier sneden wij uit een gez. Buenos- Ayre"ë 18.5 kg.) en anderen. Men begrijpe mij goed. Ik heb van deze fabri kanten het leder aan een bepaalde proef onder worpen en wel met het doel om hierna al het Geëxposeerde leder te beoordelen. Nemen we nu eze exposanten tot maatstaf, dan kunnen we zeggenhet leder in de Nederlandsche afdeeling is goedzeer goed zelfs, en behoeft in geen enkel opzicht voor buitenlandsch fabrikaat onder te doen; ja, als ons de keuze te doen stond, dan zouden wij als schoenmaker geheel alléén bij de Nederlandsche looiers het benoodigde leder aan- koopen. Dit oordeel is geheel van het standpunt als eerlijk verslaggever op de tentoonstelling meer nieten wanneer men mij de tegenwerping maaktdatal is het geëxposeerde leder nog zoo goed daarom nog niet de minste waarborg wordt verkregendat het leder't welk verkocht wordt misschien niet een derde van den tijd in de iooi- kuip is geweestdan kan ik niet meer doen dan antwoorden, dat deze opmerking zeer juist is, maar dat dit laatste ook op het buitenland van toepassing is en dat ik mij dan liever, in verband met de bekende soliede wijze van werken in ons landaan de proef met het buitenland niet zou wagen. Is mijn meening juistdan behoef ik ook het leder uit het buitenland niet zoo na te gaan en ik zal daaromtrent dan ook alleen vermelden dat ik zeer mooie inzendingen heb gezien ln Belgie zag ik een inzending leder van den heer I. Hasquin te Luikmet een vertegenwoordiger te 'sGravenliageden heer B. J. Zon aldaar, waarop ik de aandacht vestig. De Belgische leder- inzending is goed en mooivooral van het laatste is meer dan bij ons werk gemaakt. In Frankrijk is een prachtige verzameling leder te bewonderen Vooral de inzending van Glavé-Bertrand te Cou- lommiers is zeer schoon. In Rusland is het be kende reukleer te zien. Men kan hier tevens een een paar laarzen bewonderen, die tot bijna aan de schouders reiken en men zou dan ook even goed kunnen zeggeneen pantalon met laarzen uit één stuk. Het leder in andere landen kunnen wij, na ook ons in Duitschland te hebben opgehoudenlangs wandelen. We zullen wel [is waar geen groote, maar toch enkele fraaie en voor hendie van vreemde dieren houden, interessante inzendingen kunnen zien. Gaan we nu over tot het fabriekaat, dan kan ik zeer kort zijn. In Nederland zoowel als in het buitenland is het schoeisel mooizeer mooi misschienmaar aan goede gezondheidsmodellen voldoet het volgens mijn meening in geenen deele. De vooreinden zijn zoo puntig, dat er plaats blijft voor éénmaar zeker niet voor vijf teenenen 'k geloof in allen ernst dat door de tegenwoordige mode onze voeten verschrikkelijk bedorven wor den. Duitschland is tegenwoordig op den goeden weg gebracht door de twee kundige professoren, die zich jaren lang met dit zoo gewichtig onder werp hebben bezig gehouden. Ik zou wel aan alle schoenmakers willen toe roepen geeft aan uw schoenen toch een model waaraan men zien kan dat er een voet in passen kan Qn volgt toch de mode niet nadie door likdoornspijaers in de wereld is geholpen. Ik heb met een groot aantal sehoenmakers over de treu rige modellen gesproken en kreeg steeds ten ant woord het niet de schuld is van de fabrikanten Zondag namiddag is te Amersfoort plot- mede vertoonde Dover en zijne omstreken zich doch van het publiek, hetwelk er meer en meer li iiaan ziin notr. »n was het kasteel van Dover toe overhelt om het narrenmodel der middel- seling eene felle brand uitgebroken in de na bijheid van het buitengoed „Beeckenstein", in een hooibergdie tot den grond toe afbrai.dde. Door de ijverige pogingen der brandweer en het stille weer mocht men er in slagen den brand tot den hooiberg te beperken. De officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Utrecht verzoekt opsporing en aanhouding van W. J. Daas, oud 25 jaar, laatst bediende iu het krankzinnigen gesticht aldaar. Hij is geboren te Breukelenlengte middelmatighaar en baard rossigaangeztcht ovaalkleeding ver sleten jasbroek en pet. Tegen hem is bij bevelschrift van genoemde rechtbank, dd. 10 Aug., ter zake van misbruik van vertrouwen bevel van gevangeneming verleend. In een extra-nommer van het politieblad wordt gesignaleerd Carl Weifertoud 41 jaren, boekhouder gestalte groot en slank haar blond, baard roodachtig blond eD vol, kleeding net. De Pruisische Regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd wegens ontvreemding van 161,000 mark. Deze gesignaleerde op te sporen aan te houden en daarvan onmiddelijk bericht te geven aan het Departement van justitie wordt ver zocht. Door de Limburgsche bladen wordt ge waarschuwd tegen zekeren kloosterling zich noemende «broeder Joseph.De man heeft zon der verlof zijn klooster verlaten en houdt zich thans bezig met het inzamelen van gelden voor liefdadigheidsgestichten in Sijrië an Palestina zonder daartoe gerechtigd te zijn. Reeds vele menschen zijn op die wijze door hem opgelicht. Het Politieblad bevat de volgende bekend making Pieter Hubert van Mechelen (kloosternaam Salesius), broeder in de orde van de Onbevlekte Ontvangenisgeboren in het jaar 1861 te Voerendal bij Heerlen (Limburg), gestalte klein, kleur blozend aangezicht langwerpig haar zwart en krullendwordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan feitelijkheden tegen de eerbaarheid met geweldadigheid ondernomen of uitgevoerd ten opzichte van een vijftiental kin deren van het mannelijk geslachttusschen de negen en twaalf jarenaan welke hij te Hel mond onderwijs gaf. Hij heeft zich op 17 Juli jl. uit het klooster te Helmond begeven naar een klooster van de zelfde orde te Maastrichten is na zijne gees telijke kleederen te hebben afgelegd op den zelfden dag gegaan naar de woning zijner ouders te Heerlen van waar hij zich op 12 Aug. jl. heeft verwijderd. aan zijn oogeu was het kasteel van Dover bovenal zeer duidelijk zichtbaar. Een aantal zeilen, die zich in verschillende richtingen bewogen, waren op de zee te onderscheiden. Te zes uur bevond ik mijzoo vertelde de reizigerop een hoogte van 1100 metersde lucht boven mij was bezet met een menigte ve derwolken en in de verte op de dezelfde hoogte als de ballon vertoonden zich eenige stapelwol ken die op groote bergen geleken wier toppen de ondergaande zon in goud en purper hulde. Te 7 uur begon de ballon te dalen tot op 700 meters en het panorama veranderde toen niet weinigde Engelsche ku9tvroeger zoo duidelijk te onderscheiden scheen zich te ver wijderen en bleef ten slotte nog maar even zichtbaarverscholen achter een dikken mist. Onder mij 't eentonige geluid van den golfslag, hier en daar scheepjeswaarvan er eenige aan den horizon verdwenen. Langzamerhand was 't acht uur geworden en werd 't tijd voor mij om een onderkomen te zoeken daar zie ik op eens 'n stoomboot aankomen ik open de klep en bijna op hetzelfde oogenblik ligt 't schuitje in zee en ik met 't schuitje. Gelukkig kon ik mij tot aan het midden boven water houden en even gelukkig zag ik dat de stoomboot naderde. Ik schreeuw wie zou niet van zelf schreeuwen in deze omstandigheden en de kapitein van de stoomboot hoort mijalthans er werd een boot uitgezet en weinige minuten later bevond ik mij aan boord van de Mercurius, die op weg naar Amsterdam was. De kapitein Sluiter heeft mij al de welwillendheid bewezen die men aan een schipbreukeling bewijzen kan hij heeft mij o. a., om nadeelige gevolgen van het koude bad te voorkomen, geheel en al met rum doen in wrijven en mij daarna onder wollen dekens weggestopt. Dat hielp en ik kan iedereen aan raden om een dergelijke behandeling te vragen, wanneer hem iels dergelijks als mij overkomt. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venhagespiekende over leder als grondstof en als fabricaat op de tentoonstelling te Amsterdam, zegt, na eenige opmerkingen over de beoordee ling van leder in 't algemeenhet volgende Gaan we het geëxposeerde op de tentoonstelling in oogenschouw nemen dan is allereerst Neder land aan de beurten hier durf ik verklaren dat zeer mooi en zeer goed leder is geëxposeerd. In een mijner brieven heb ik gezegddat ik een stukje leder had uitgesneden om het te on derzoeken en dat ik later bij goedbevinding den fabrikant zou bekend maken. Ik heb dit leder zoowel microscopisch als chemisch onderzocht en durf gerust verklaren dat het van uitstekende qualiteit kan genoemd worden. De exposant is ae firma W. Timmermans en Zonen, leerlooiers te "Waalwijk. Zij exposeert onder no 2367. Om vertrek van 1,15 aankomst te 's Grevelduin-Kapel 1,45 Waalwijk H 3.— r Waalwijk, 22 Augustus 1883. De directeur voorn» BAGGERMAN. Van den 12 tot en met den 18 Augustus. WAALWIJK. Ondertrouwd: Adrianus Hendrikus Verwiel, jm. en Maria Joanna Manders, jd. Bevallen: Alida Verhoeven, geb. Van Putten, z. SPRANG. Geboren: Adriaan, z. van Adriaan Spuijbroek en Anna van den HovenAntoniez. van Jacobus Johannes Vos en Maria Verhagen. Overleden Wilhelmina Branderhorst, wed. van Karei Jansen71 i- Macliiel Blok9 m. Heden overleed tot onze droefheid onze lieveling, in den aanvalligen leeftijd van 41 maanden. Gr. J. H. VAN HILST A. G. BROK. Amsterdam, 17 Augustus 1883. GETROUWD en Waalwijk, 22 Augustus 1883. GETROUWD Wedn. van Marie Louise Theodora Van Der Boon en die hunnen dank betuigen voor de vele be wijzen van deelneming bij die gelegenheid ondervonden. Sprang, 16 Augustus 1883. VAN eeuwen mooi te vinden. Wat soliditeit en bewerking aangaat, durf ik ook het schoeisel in de groote middelpunten der schoenindustrie van ons land gerust aanbevelen. Wat Waalwijk, Baardwijk, Bezooijen en andere plaatsen voorbrengen kan den toets met het bui tenland gerust doorstaan. K. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de redacteur Beleefd verzoek ik UEd. eenige plaatsruimte voor 't volgende: Het is mijn gewoonte niet, gebruik te maken van couranten geschrijf, veel minder nog om in 't strijdperk te treden met menschen van zulk een degelijk karakter als Van de Meerakker, doch leugentaal publiek gemaakt (zie Echo van het Zuiden dato 19 dezer) eischt van mij die te weer leggen 't is dan ook daarom dat ik het inge zonden stuk door Jan Van de Meerakker onder teekend beantwoord. Genoemde persoon kwam op zekeren morgen ongeveer 4 weken geleden in de aphotheek waar ik werkzaam ben om 't volgende gereed te laten makennamelijk oleum spie» (spijkolie) 40 wichtjes, aether sulphuricus (zwavel aether) 2 vingerhoeden, alcohol absolutum(watervrije alco hol) 1 dito; ik woog de gevraagde hoeveelheid olie in het mede gebrachte fleschje af, voegde daarbij de twee reeds genoemde artikelen, schudde het goed door een en stelde het hem ter hand hij stak het fleschje met de daarin bevindende vloeistof in zijn zak en verwijderde zichtehuis gekomen zijnae heeft hij daarvan het een of ander praeparaat willen maken, en waarschijnlijk zich van een kruik of flesch bediend waarin zwavelzuur (vitriool) of een ander mineraal zuur aanwezig was en de van uit de aphotheek mede genomen vloeistof daarin gedaan een ontploffing was natuurlijk het gevolgen wel zoodat hij zijn geheel aangezicht verbrandde; nu geeft hij den schijn als zou ik de oorzaak van zijn ongeluk zijn door hem zwavelzuur in plaats van de gevraagde olie gegeven te hebbenom zoodoende zijn onhandigheid, liever gezegd zijn brutale onvoorzichtigheid (waarschijnlijk 't gevolg van zeker toestand waarin hij op dat oogenblik ver keerde) te willen verbergen had ik nem zwavel zuur in plaats van een der drie artikelen gegeven, en gezamenlijk vermengd (zoo als ik gedaan heb) dan had niet Jan van de Meerakker maar IK het ongeluk gekregen. Ontvang mijnheer de redacteur mijn dank voor de plaatsing dezer regelen, alsmede de verzekering dat ik niet meer op dergelijke leugenachtige in gezonden stukken terug Kom. Waalwijk, 21-8-83. ZEEGERS. Hunne dankbare kinderen. Waalwijk, 24 Augustus 1883. telkens des avonds om 7 uren. .en Erf met Tuin, te Kaatsheuvel, kadaster sectie B., no 2874, groot 4 aren 7 0 centiarenbehoorende aan CORNELIS KLIJ N, schoenmaker te Kaats heuvel. De directeur van het postkantoor te Waalwijk laakt bekend, dat, met ingang van heden ae b o d e 1 o o p naar 's Grevelduin-Kapelle en Waspik zal plaats hebben als volgt Vertrek van Waalwijk ten 11 ure voorm. voor houders van de beste paarden, stieren, kalfdragende koeien en dito vaarzen. voorzitter.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3