Duitschland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. WAALWIJK. de Chineesche soldaten gemeene zaak zullen maken met de opstandelingen. Te Alexandrie kwamen in de laatste dagen weder enkele geisoleerde gevallen van cholera voor. O'Donnelde mandie den verklikker Carey doodschootwerd te Southampton aan wal gezet en naar Londen overgevoerd. De weduwe Carey zal als getuige tegen hem optre den. Zij beweert dat zij verklaringen kan afleggen, die algemeene verbazing zullen wekken, en door welke zij het karakter van den vader harer kinderen, nu hij dood is, zal schoonwasschen. Door de Ieren in Amerika is reeds eene som van 5000 d. bijeengebracht tot het bekostigen van 5s mans verdediging. Oyer het noordelijk deel van Londen heeft Maandagmiddag een zwaar onweder gewoed, met een stortvloed van regen, zoodat de grond ver diepingen van vele huizen onderliepen. Midde lerwijl verheugden zich de bewoners van de zuidelijke wijken der stad in een zonnigen hemel. Dinsdag jl. is de vreemde veemarkt te Deptford geheel en al door brand vernield. Er waren tijdens het ontstaan van den brand tus- schen 3000 en 4000 schapen op deze markt die echter alle gered werden. Ook waren er eenige honderden varkens waarvan eenigen levend verbrand werden. Een aantal half geslachte beesten moesten door de slachters achtergelaten worden. De schade bedraagt 10.000. Gelnkkig bleven een aantal bijgebouwen voor het bergen van vee gespaard. Ónder de verbrande gebouwen is een, dat eerst onlangs bij de veemarkt was gevoegd en vroeger deel uitmaakte van de rijkswerf te Deptfordhet deed nog vroeger dienst als klooster en dagteekent van 1513. De meeste personen, wier eigendom verbrand is, zijn door assurantie gedekt. De grootste verliezen lijdt echter de City corporation die niet verzekerd is. Het eerste toeken dat er brand was gaven duizenden ratten, die uit hunne schuilhoeken te voorschijn kwamen. Twintigduizend valsche souvereinstukken zijn, volgens de politieberichten, door Engeland in omloop. De valsche stukken, die blijkbaar door eene uitgebreide bende valsche munters verspreid worden kan men alleen door hun gewicht van de echte onderscheiden. De stempel, de grootte en de klank zijn volkomen dezelfde, en ook door scheikundige middelen is de valsch- heid niet te onderkennen, daar de onechte souve- reinen zeer sterk verguld zijn en eene waarde van f4.50 aan goud bevatten. Maar het ver wonderlijkste van de zaak is, dat men zoo nauwkeurig weet hoeveel valsche souvereineD in omloop zijn. De politie heeft, naar zij zegt, hare opgaven van de kassiers der banken maar hoe weten die het zou men vragen. Onlangs "kwamen een half dozijn 2-wieiers achter elkander Tread needlestreek te Londen af. Op hel oogenblik dal de voorste een grooten wagen voorbijrijden wilde gleed het daarvoor gespannen paard op het asphalt uit en sloeg met zijn poot in het wiel van de velocipede. De berijder viel en werd in bewusteloozen toestand opgenomen, terwijl hij hevig uit neus en mond bloedde. Zijn opvolger ging het nog erger. Daar deze zijn wieier niet spoedig genoeg stuiten kon in zijn vaart, reed hij tegen het gevallen dier aan, hetwelk, juist pogingen doende om op te staan, den ongelukkige zoo hevig trof, dat zijn rechterdij been cn rechterarm gebroken waren voor men te hulp kon schieten. Beide heeren werden in het gasthuis opgenomen. Met het oog op het gevaarlijke van het rijden met velocipedes, vooral in druk bezochte strateu, is de volgende politieverordening afgekondigd //Berijders van twee- of driewielers wordt hierbij bekend gemaakt, dat ook op deze rijtuigen de bepaling van toepassing is omtrent het wilde rijden, waardoor het leven van anderen in ge vaar gebracht kan worden. De politie is ver plicht de namen en adressen op te schrijven van hen, die aan wedrennen met twee- of driewielers binnen den politiekring der hoofdstad deelnemen, teneinde, bij overtreding dezer verordening, tot aanklaehl en, zoo noodig, tot inhechtenisneming te kunnen overgaan, onverminderd de voorschrif ten der wet op belemmering van den weg, enz." Hier wordt de samenkomst van Gladstone met den Russischen czaar te Kopenhagen als absoluut zonder gevaar voor het Oostenrijksch-Duitsch vredeverbond beschouwd. De minister Von Giers heeft wel zijn reis naar het buitenland tot na de terugkomst van den czaar uitgesteld, maar toch zoekt de ofRcieele Russische politiek zooals altijd vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland aan te knoopen. De Bulgaarsche quaestie is op het oogenblik niet meer zorgwekkend. De greize kijzer woont voortdurend alle manoeuvres der troepen bij. Te Merseburg was Dinsdagavond een feest georganiseerd loor den provincialen landdagter eerc van het verblijf des keizerswaaraan door den kroonprins en alle vorstelijke mannen werd deelgenomen. Den volgenden morgen vertrok de keizer per extra- trein naar Weizenfels om daar de troepen in oogenschouw te nemen. Prins Bismark zal a. s. Zaterdag Gastein verlaten om zich over Munchen Eisenach en Hanover naar Friedrichsruhe te begeven. Het verblijf in het gebergte moet den rijkskanselier blijkbaar goed gedaan hebben. De koning van Servië zal met den koning van SpaDje uit Weeneu naar Homburg vertrekken om de manoeuvres der Duitsche troepen te wonen. De meermalen uitgesproken vrees dat de oproeren in Croatie ook in Bosnië en in de Herzegowiua een echo zouden vindenschijnt bevestigd te worden. Uit de Herzegowina ont vangt de Neue Ereie Presse onrustbarende be richten. Tusschen Revesinje en Ulak moet een rooversbendeuit 50 goed gewapende mannen bestaandezich vertoond hebben terwijl een tweede bende bij Jablonica is gezien. Als aan voerder wordt de beruchte Forta genoemd. Te Mostar wordt het weder verschijnen der roover- benden in verband gebracht met de aanstaande oproeping voor den krijgsdienst. Uit Agram wordt gemeld dat te Rujevac de beweging in de laatste dagen weder is toegeno- man. Zondag had weder een botsing plaats met de troepen die uit Nevi ontboden waren. O.rer hel algemeen luiden de berichteu toch gunstiger. Het is echter een feitdat daar waar troepen verschijnen, het oproer onmiddellijk gedempt is. Te Sofia is plotseling een onverwachte verandering gekomeu. Behalve het geheelö ka binet hebben ook de beide Russische generaals Soboleff en Kaulbars hun ontslag genomen daar binnen de 24 uren de vorst en de partij aanvoerder zich verstaan hebben tegen het Rus sische overwicht in Bulgarije. Deze verandering in Bulgarije verwekt hier een groot opzien en wordt als een struikelblok voor de Russische plannen beschouwd. Maandag hebben de koningen van Spanje en ServiëDa een hartelijk afscheid van den keizer en diens familie, Weenen veriatan. Zij gingen van daar naar Homburg, Al de aarts hertogen bijna en twee der aartshertoginnen deden hen tot aan het station uitgeleide. Te Kolen, in Bohemen zijn zes vrouwen, die in het veld bezig waren en onder een boom voor een onweder schuilden door den bliksem gedood. Drie andere vrouwen werden ernstig gewond, De schoolmeester van Silvagy, in Hongarije, en ziju zoon zijn in hechtenis genomen omdat zijaan het hoofd vart een volksbendehet huis van den eenigen jood der plaats plunderden. De Israëliet, die zijn leven bedreigd zag, was gevlucht. Zijn goed werd onder de plunderaars verdeeld. Den vorigen dag had de schoolmeester reeds bet volk opgeruid. //Wij hebben maar één jood, cn zouden wij dien niet doodslaan en plunderen?" zeide hij. De rechterdie ooggetuige van de plundering wasgaf de zaak aan en de bel hamels werden gevangen genomen. Te Sötjör zijn boeren aangehouden die, onder koren verborgen, een aantal goederen vervoerden, welke zij uit het huis van een jood gestolen hadden. Zij hebben bekend. Yier zijn naai de gevangenis gebrachteen vijfde wist te ontkomen. In de Russische stad Navo Moskowak hebben weer ongeregeldheden tegen de joden plaats gehad. De huizen en winkels der Israëlieten werden geplunderd. Uit Jekaterinoslau werden troepen gezonden om de rust te herstellen. Groote opwinding bestaat zoowel te Peters- burg als te Berlijn over den zelfmoord van een der Russische kamerheeren. Voor eenigen tijd vonden de keizer en de keizerin in hunne vertrekken dikwijls afschriften van nihilistische proclamaties zonder dat men den man, die ze er brachtop het spoor kon komen. Op zekeren dag echter betrapte de keizerin een harer ka merheeren terwijl hij voor haar schrijftafel stond gereed em er een nihilistisch geschrift op neer te leggen. De keizerin liet hem zijne zakken ledigen en toen bleek hetdat hij een groot aantal dergelijke stukken bij zich had. De man ging onmiddelijk naar zijne kamer en schoot zich daar dood. Zondag 23 dezer zal door de harmonie FEspérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd 1 Die Kanapée, marsch Korn. Reuland. Hofman. 2 Fleurs de Pétersbourg, valse 3 Opernschau, potpourri 4 Traragalop Brohm. Waalwijk 22 September 1883. Naar wij uit vertrouwbare bron, vernemen zou de burgemeester dezer gemeente van plan zijn om gezondheidsredenen, gedurende eenige maan den rust te nemen. In dit geval zouden zijne functien gedurende dien tijd overgaan op den oudsten wethouder', den heer Van Es, in wiens plaats de raad een wethouder ad interin zou moeten benoemen. Gisteren is op de sociëteit de Gezelligheid alhier een bijeenkomst gehouden van de commis sie belast met het opstellen van een adres, door de Nederl. leerlooiers en verdere belanghebbenden bij de lederindustrie te richten aan de hooge regee ring, ten einde een herziening te verkrijgen onzer tariefwetgeving. Op een enkele uitzondering na waren alle leden tegenwoordig. De heer Mr. Bahlmannlid van de 2e kamerleidde de vergadering. Na breedvoerige discussie is met algemeene stemmen een uitgebreid en zeer gemotiveerd adres vastgesteld. Den tekst hopen wij in ons volgend nummer mede te deelen. y/— Het concertdoor de liedertafel //Oefening err Vermaak" van Waalwijk en Bezooijen aan de bekroonden op de tentoonstelling te Amsterdam aan te bieden dat aanvankelijk bepaald was op Zondag 23 September a. s., is, om bijkomende omstandigheden, uitgesteld tot Zondag 30 Sep tember e. k. Behalve de bekroonden uit Waalwijk, Baard wijk Drunen Bezooijen, Kaatsheuvel, Waspik, Dongen en Oosterhout zullen geinviteerd worden de leden van de kamer van koophandel en van de subcommissie voor de tentoonstelling alhier. Gisteren had alhier, bij gelegenheid der jaarmarkt, de tweede wedstrijd vanwege de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, tusschen houders der beste paarden, kalfdragende koeien dito vaarzen en stieren plaats. Er waren ingeschreven 11 paarden, 19 koeien, 6 vaarzen en 3 stierenbijna alle waren ter mededinging opgekomen. De uitslag was als volgt Paardenle prijsLaurens Rijken te Sprang f 20 en getuigschrift. 2e Jacob van den Hoek, Capelle, f 10 en getuigschrift. Koeienle B. van der Hoeven, Capelle, f 20 en getuigschrift. 2e w C. De Roonte Capelle f 10 er. getuigschrift. Vaarzen, le t, M. Rijken Thz., te Capelle, f 10 en getuigschrift. 2e A. v. d. Hoeven Tz., Sprang, f 5 en getuigschrift. Stieren, le niet toegekend. 2e a Joachim Zijlmans, Vrijlioe- ven-Capelle, f 10 en getuigschrift. Den bekroonden werden onder gepaste toespraken van de heeren Dr. Van Heijst den voorzitter, onder-voorzitter en secretaris der afdeeling en voor de gemeente Waalwijk door den wethouder Van Es, de prijzen uitgereikt. Vooral de aangevoerde prachtige kalfdragende koeien trokken ieders aandacht en het was voor waar voor de jury geen1® gemakkelijke taak uit de 15 tentoongestelde, welke schier alle eene koopwaarde ver boven de f 300 vertegenwoor digden, de overwinnaars aan te wijzen. Voor zoo'n belangrijken veestapel, als waarop de afdeelïug kan bogen is het jammer dat er zoo weinig stieren waren en daarbij van zulke qualiteit, dat men geen eersten prijs heeft kunnen en mogen toekennen dit is een scheeve toestand, waarop door den heer Brunt, rijksveearts en lid der jury, met nadruk is gewezen, opdat het de afdeeling niet moge ontgaan, bij al hare zorgen en belangelooze toewijding in 't belang van den landbouw, vooral voor onze streek, hier hunne pogingen aan te wenden om daarin de noodza kelijke verbetering te brengen of daartoe het hare bij te dragen, wijzende op de manier hoe zulks in onze noordelijke provinciën plaats vindt. Bij gelegenheid dezer algemeene vergadering werd tevens verslag gedaan van de verrichtingen in 1882, en de begrooting voor 1884 vastgesteld. Het gemeentebestuur van Tilburg en ook de kamer van koophandel en fabrieken dier gemeente hebben een krachtig adres aan Z. Exc. den minister van waterstaathandel en nijver heid ingediend tot ondersteuning van het adres der gemeente Waalwijk om de haven aldaar met eene schutsluis aan den eerlang te graven nieuwen Maasmond te verbinden hetwelk niet alleen voor Waalwijk en de industrieele gemeente Tilburgwelke door een stoomtram aan die haven is verbonden, maar ook voor de geheele nijvere Langstraat van groot belang is. Den tekst van het adres laten wij hierachter volgen. Tot voorzitter der tweede kamer is herbenoemd de heer O Van Rees. De heer Van Rees aanvaardde het voor zitterschap met eene rede, waarin hij consta teerde, dat veel werk in de vorige zitting vruchteloos was of onafgedaan bleef en de mogelijkheid bestaat, dat groote politieke vraagstukken aan de overweging zullen wor den onderworpen, zoodat groote, inspannende arbeid wellicht wacht. Moge met ijver en toewijding, het komende parlementaire tijdvak onder Gods zegen voor vaderland en over- zeesche bezittingen goede vruchten afwerpen. De heer Wijbinga sprak den heer v. Rees toe en wees op de dringende noodzakelijkheid van kiesrechthervorming, volgende uit- of gepaard met grondwetsherziening en op door tastende en aan het Nederlandscbe volk in den tegen woord igen toestand passende be lastinghervorming. De kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. De geruchten van tolverbonden tusschen Belgie en Nederland zijn in den laatsten tijd talrijker dan ooit. Nu weder verzekert het //Journal de Charleroi" uit particuliere, maar zoo goed als officieele bron te kunnen melden, dat het plan eener tollinie tusschen Belgie en Nederland gereed ligt, welk plan, door prins Bismarck goedgekeurd, de eerste stap zou zijn tot vereeniging van die tollinie met het Duitsche tolverbond, De goed geslaagde tentoonstellings onderneming, die wij thans in ons land aan schouwen, schijnt tot herhaling en navolging te prikkelen. Indien wij goed ingelicht zijn, beramen dezelfde ondernemers van onze ten toonstelling tegen het volgend jaar een der gelijke te Budapest, terwijl van andere zijde de wereldstad Londen voor een navolging uitgekozen is. De directie van het Crystal Palace aldaar is voornemens in 1884- een internationale tentoonstelling aldaar te houden, geheel naar het voorbeeld der Amsterdamsche. Tot com missaris-generaal is benoemd de heer G. C. Levey C. M. G., thans uitvoerend commis saris voor de Australische kolonie Victoria te Amsterdam. Men is thans bezig met het vormen van een Nederlandsche commissie voor de behar tiging van de belangen der Nederlandsche exposanten, waarbij men hoopt dat ons land, 'twelkwat den invoer in Groot-Brittanie betreft, het vijfde in rang (tusschen Austra lasia en Duitschland) en wat den uitvoer aan gaat (tusschen Frankrijk en Rusland) het zesde is (onze bezittingen niet medegerekend) zich niet onbetuigd zal laten op deze eerste internationale tentoonstelling te Londen na die van 1862. De officieele tentoonstellingscourant deelt mede, dat de toegekende medailles niet in metaal worden uitgereiktde bekroonden kunnen, tegen betaling van 25 cents de tentoonstelling geeft nu eenmaal niets voor niet een papier koopen prachtig be drukt waarop vermeld staat welke onder scheiding zij verdiend hebben.... maar niet krijgen. Woensdag namiddag te circa 1 nur ontstond er brand in de katoendrukkerij der firma P. F. Van Vlissingen te Helmond. De geheele fabriek werd eene prooi der vlammen. Om 4 uur lag het grootste gedeelte tegen den grond. Alleen een klein gedeelte der handdrukkerij bleef behouden. Te Steensel stond Zaterdagavond eene boerenwoning in brand, terwijl de bewoner zich reeds ter ruste scheen te hebben begeven die door een voorbijganger werd ontdekt. Spoedig waren een tiental wakkere mannen in de weer, wien het gelukte den voortgang der vlammen te beletten. De bewoner heeft zware brandwonden bekomen. Eene boerdërij te Lommei (N. B.) toe- behoorende aan dr. Br., is door den bliksem getroffen en geheel in asch gelegd slechts weinig is van den inboedeldie niet verzekerd was kunnen gered worden. Het huis was verzekerd. Ook te Luikgestel is een woonhuis door den bliksem getroffen en met bijna den ganschen inboedel eene prooi van het vuur geworden. Door de justitie is te Mill gevangen genomen zekere Van Eek Zaterdag jl. als milicien uit Grave met groot verlof vertrokken. Hij wordt beschuldigd van den moord op deD landbouwer Poos uit Beers. In zijn bezit werd gevonden een bebloed mes dat in de wonde aan het slacht offer toegebrachtpaste. De gevangene ontkent alle schuld. Naar men zegt moet jaloezie de aanleid ende oorzaak der daad zijn geweest. Te Breda is een 7jarig meisje op nood lottige wijze om het leven gekomen. Terwijl het kind bezig was water te scheppen aan den Nieuwen weg viel het van den kanten doordien het water zeer laag was geraakte het hoe langer zoo dieper in de modder. Toen redding kwam opdagen was het kind reeds gestikt. In zake de bekende treurig baldadigheden op het Munsterkerkhof te Utrechtwordt ons medegedeeld dat de stukken door de rechtbank in raadkamer zijn onderzocht en daarna aan den rechter van instuctie teruggezonden met bevel een onderzoek in te stellen naar een gebleken contradictie in de beide rapporten van de genees kundigen. De heeren Talma en Brondgeest moeten in hun rapport tot een voor de studen ten zeer bezwarende conclusie komen. Te Wierden heeft een ontsporing plaats gehad, waaromtrent de volgende bijzonderheden, worden medegedeeld. De wisselwachter was op zijn post maar weet niet of dc wissel goed gesteld was. De machinist en stoker verklaren echter dat hij verkeerd stond en het is dan ook aan de tegenwoordigheid van geest van den machinist te danken dat er geen grooter ongelukken zijn voorgevallen. In een ongelooflijk kleinen afstand had hij den trein tot staan gebracht. Een waggon derde klasse en een goederenwaggon zijn vernield. De trein liep tegen eenige leege goederenwag gon» waarvan er twee geheel verbrijzeld zijn. De locomotiefdie nogal wat geleden heeft zit met het voorste gedeelte diep in den grond. Van de overige waggons zijn eenige ontspoord. Per telegraaf werd dadelijk uit Hengeloo een trein ontboden en de passagiers die er allen zonder letsel afkwamen konden hunne reis na een goed uur oponthoud voortzetten. De weg is niet versperd. De officier van justitie uit Almeloo is op de plaats om een onderzoek in te stellen. Dinsdagmiddag had te Groningen een vreeselijk voorval plaats. Twee jonge kaaskoopers, broeders uit Zwaagwezteinde Sietse Jan en Ale llulsinga 16 en 23 jaar oud waren naar Groningen gekomen om hunne waar aan den man te brengen en hadden hunnen intrek genomen bij den slaapsteehouder Var. der Veen aam het Gedempte Zuiderdiep bij de Jonkerstraat. Daar kregen ze 'smiddags een woordentwist. De oudste verweet den anderdat hij te weinig verkocht had en de jongste die geslagen was ontstak in driftnam een kaasmes en bracht daarmede zijn oudsten broeder een steek in het linker bovenbeen toe. De steek was noodlottig een slagader was doors oken.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2