S.Schagen, WAARDEN-SCHAARHOUT Notaris BINK, Tentoonstelling te Amsterdam, Huidenberichten. Leder fabriek, AMSTERDAM, aSbQgJCDWtga A AIIV i: RTE TIE V. Handelsberichten. VERKOOPING Vergadering der kamer van koop- X handel en fabr. te Waalwijk, gehouden op 19 Sept. 1883. V xxi. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. fö> TSD Glad en Gechagrineerd Paardenleder, Grauw en Zwart Javaleder. Bronzen Medaille Amsterdam 1866 Zilveren Zilveren Zilveren Verdienst Zilveren Gouden Arnhem 1868 Amsterdam 1869 's Hage 1871 Weenen 1873 Veendam 1863 AMSTERDAM 1883. op Dinsdag 2 October 1883, VERKOOPEN: De geïoffene bloedde verschrikkelijk, stamelde nog de woorden O God ik sterf", en viel daarou.ii» zwijm, waaruit hij ondanks^ de on- middeljfk verleende heelkundige hulp niet meer mocht ontwaken. Zijn lijk ligt thans in het acadenisch ziekenhuis. Do dader vluchtte r.a de bedreven misdaad terstond langs 't Koendiep in de richting van Friesland, doch het mocht der politie gelukken hem nabij Hoogkerk te achterhalen. Een der andere kostgangers van Van der "^een was nl. den dader gevolgd tot bij de voormalige Apoortzonder hem te kunnen inhalen. Daar echter was de agent van politie der derde klasse, Heichenbach t wien hij 't voorval vertelde en dezedie ook den vluchteling thans niet meer inhalen kon kwam op een goeden inval. Hij verzocht twee personen die op eene chais de stad uitreden in dezelfde richting, den knaap die vermoedelijk een moord hadbegaan, tegeD te houden totdat hij zou zijn aangekomen. De mannen op de chais voldeden het zij tot hunne eer gezegd bereidwillig aan 'tverzoek van den agent en deze vatte den misdadiger zooals wij zeiden, bij Hoogkerk en bracht hem over naar 'tbureau van politie. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. De misdadigerdie geen teeken van berouw geeftschijnt nauwelijks den omvang van zijne daad te begrijpen. )N. G. C.) Van de reductie op den entreeprijs voor de tentoonstelling, toegestaan aan werklieden en liefdadige instellingen wordt in den laatsten tijd niet zelden gebruik gemaakt door liedendie blijkbaar tot den meer gegoeden stand behooren. Om dit misbruik te keeren zijn door de ten- toonstellings-commissie thans strenge orders gegeven. Zaterdag jl. had op de in aanleg zijnde spoorlijn te Sliedrecht een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige arbeiders bezig waren een ledigen zandwagen voort te duwenliep een hunner vooruit om een wissel te verleggen. Bij het te- rugkeeren moet de man op de rails gevallen zijn waarna de wagen hem van het hoofd af over de geheele lengte van het lichaam reed. Doordien de zandwagen laag bij den grond loopten de - arbeider niet het tninste alarm maakte, ontdekten zijne makkers het oneil eerst toen alles reeds geschied was en het bijna in tweeën gesneden lijk voor hen lag. Wat de oorzaak van het ongeluk geweest moge zijn hetzij de man gestruikeld of door eene duizeling overvallen isdit is zekerdat het niet kan zijn toe te schrijven aan onvoorzichtigheid van de zijde der overige arbeiders. (D. C.) Tegenwooordig alle leden. De notulen der vorige vergadering wordenn a voorlezing gearresteerd. De voorzitter geeft mededeeling van een schrijven van den minister van waterstaat, handel en nij verheid in dato 2 dezer waarbij afwijzend is beschikt op het dezerzijds gedaan verzoek om vermeerdering van personeel ten postkantore alhier. De minister geeft echter te kennen, dat maat regelen genomen zijn opdat voortaan de post uit Tilburgdie ongeveer te 9 uur 's morgens aan komt onmiddellijk na aankomst worde besteld, en de bestelling der telegrammeu die in den morgen aankomen, zoo spoedig mogelijk kunne plaats vinden. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen een schrijven van het gemeente bestuur van Waalwijk dd. 10 dezer, no 4-17, daarbij toezendende afschrift van een door den gemeenteraad aan den minister van waterstaat handel en nijverheid gericht adreswaarbij in verband met de heropening van de Oude Maas wordt gevraagd daarstelling eener schutsluis aan de Waalwijk- sche haven en een stoombootveer tot onderhoud der gemeenschap tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Het gemeente bestuur verzoekt dat deze kamer het genoemde adres op de krachtdadigste wijze steune; wijders wordt de kamer verzocht ook den steun in deze te verzoeken van de kamers van koophandel en fabrieken te Tilbürg en 's Bosch. Is besloten het adres var. den gemeenteraad te ondersteunen, door inzending van een request aan den betrokken minister, en ook ondersteuning te Yragen aan de genoemde kamers van koop handel. Het adres is van den volgenden inhoud. Aan zijne excellentie den lieer minister van waterstaat, handel en nijverheid, te 's Gravenhage. De kamer van koophandel <ai fabrieken te Waalwijk heeft afschrift ontvangen van een adres in dato 4 dezer door den gemeenteraad alhier aan uwe excellentie ingediendwaarbij in verband met de heropening van het Oude Maasje, wordt gevraagd lo daarstelling eener schutsluis aan- en ter verbinding van de Waalwijksclie haven met de nieuwe rivier, en 2o een stoombootveer tot herstel der te ver breken gemeenschap met het Land van Heusden en Altena, daar te stellen aan de Oostzijde van Waalwijk, in verbinding met den grintweg Waal wijkGanzoijenEethenHeusdenwaar eene vaste brug over het Oude Maasje bestaat. De kamer betuigt hare volle adheesie aan ge noemd adres; zij onderschrijft geheel en al de motieven daarin door den raad aangevoerd. Niet alleen het bijzonder belang der scheep vaart dezer streek 'zal bij daarstelling eener schutsluis aan de haven van Waalwijk zeer wor den gebaat, maar ook niet minder de scheepvaart in het algemeen. Ook herstel der te verbreken gemeenschap met het land van Heusden en Altena op de door den raad aangegeven wijze, is zeker, met het oog op het belangrijk verkeer tusschen de Langstraat en genoemde landstreek, zeer noodzakelijk. Geroepen als de kamer ishandelindustrie en scheepvaart te bevorderen en voor te staan acht zij het van haren duren plicht, uwer excel- lentie's aandacht in 't bijzonder óp deze voor de Langstraat en 'tLand van Heusden en Altena gewichtige aangelegenheid te vestigen. Zij neemt mitsdien met gepaste vrijmoedigheid de vrijheid uwe excellentie beleefd maar drin gend te verzoeken, het adres van den gemeente raad van Waalwijk in gunstige overweging te nemen en alzoo in de eerlang aan de wetgevende macht in te dienen onteigeningswet op te nemen: „het bouwen eener schutsluis aan de haven van Waalwijk en het daarstellen van een stoomboot- „veer ter plaatse door den gemeenteraad aange duid.' De kamer van koophandel voorn., er.z. Waalwijk, 19 September 1883. Het adres van de kamer van koophandel van TILBURG is van den volgenden inhoud Aan zijne excellentie den heer minister van waterstaathandel en nijverheid, te 's Gravenhage. Wij zijn in kennis gesteld met het adres door den gemeenteraad van Waalwijkonder dagtee- kening van 4 dezer maand aan uwe excellentie ingediendwaarmede verzocht wordt 1°. Eene schutsluis aan en ter verbinding van de Waalwijksche haven met de nieuwe rivieren 2°. Een stoombootveer tot herstel van de te verbreken communicatie met het land van Heusden en Altena daar te stellen aan de G.stzijde va:. Waalwijk, in ver binding met den grintweg Waalwijk GanzoijenEethen, waar een brug over het Oude Maasje bestaat. Dientengevolge nemen wij de vrijheid met alle bescheidenheid te verklarendat hetgeen door den gemeenteraad van Waalwijk in zijn adres betoogd wordt, ons zeer gegrond is voor gekomen. Voorzeker heeft het onze aandacht getrokken dat in bedoeld adres de Waalwijksche haven te recht beschouwd wordt te zijn de haven van Tilburg. Wij beamen volkomen die bewering en zeggen het den gemeenteraad van Waalwijk na, dat de aangelegde stoomtramweg, die het spoorwegstation te Tilburg met de haven te Waalwijk verbindt, in toenemende mate handel en nijverheid bevor derlijk is. Wij achten het dari ook van grootbelang voor Tilburg en voor het transito-verkeer, dat het verzoeit van den gemeenteraad van Waalwijk door uwe excellentie worde ingewilligd en aarzelen niet uwe Excellentie eerbiediglijk te verzoeken, op zijn adres gunstig te willen 'beschikken. De kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg, (get.) J. H. A. DIEPEN Voorzitter. (get.) F. v. d. MARCK Secretaris. Tilburg, den 19 September 1883. Thans komer, wij aan de vitrine van de heer Jan van Steensel. Op een stolpvoet, maar zonder stolp, bewijzen al dadelijk een paar blauw satijnen, een paar rood satijnen en een paar Oosterseh geborduurde damès laarsjesbenevens een paar van zwart fluweel met gelakte voorbladen en hielen dat de heer Van Steensel zich met goed succes op fijn werk toelegt. De rood satijnen vooralwaarvan de nette hakjes met dezelfde stof zijn overtrokken, zijn zeer zuiver afgewerkt. Van de blauw satijnen kan hetzelfde gezegd worden. Door de dubbele klep toont de voet hier echter wat breed. De zwart fluweelen die met vergulde knoopen versierd zijnhebben mooie Fransche hakken terwijl de uitgeschulple klep keurig met lint is geboord. Het paar muiltjes met laag lederen hakken ziet er ook goed uit, en een ander paar, waarvan de houten hakken met rood fluweel zijn over trokken, evenzeer. Voorts willen wij nog de aandacht vestigen op een paar dameslaarsjes met elastiek en Weener hakken. Zooals men opgemerkt zal hebben schijnt de heer Van Steenseldie uitsluitend dameswerk exposeert, geen onverdeelde bewonderaar te zijn van Louis XV hakken. Alleen reeds daarom zou ik met ingenomenheid melding van hem maken. Bij den heer A. van Schijndel merken wij vooral op een paar hooge grijze dames knoop laarzen met een zeer mooi stikselook vooral wat teekening aangaatmaar dat bij een nauw lettende beschouwing op de beide laarzen niet volkomen gelijk is. Keurig zien er een paar molière schoentjes van zwart glacé uit. Zij zijn rondom uit één stuk gemaakt met een doorloopenden bies, boven om den enkel heenloopend tot achter toeen met blauw fluweelen middenstukken. Een ander paar met veters maar waarbij de gaten in plaats van voorzien te zijn met ringen, rondom mooi uit de hand zijn geborduurd, verdient alleen uit dien hoofde reeds een ver melding. Voorts zond de heer Van Schijndel, die ook niets dan dameswerk exposeertnog een paar lieve blauwe satijnen muiltjes met dito hakken en rozetten en een paar stoffen dameslaarsen met een rij knoopeivwelke in navolging der Fransche moderecht over den enkel naar beneden is aangebracht. Het werk van den heer Adr. Nieuwenhuizen munt uit door puntigheid en smalle Fransche hakjes. Bijzondere aandacht verdient in deze vitrine een paar dameslaarsjes met elastiek en rondom van mat glacé met een mooi opgelegdeu en smaakvol uitgesneden bies om den krans. Een paar kinderlaarsjesrondom van gelakt vachette leder met een rij knoopen, trekken vooral de aandacht door de nette hakjes van gewoon model. Licht gemaakt en keurig omgekanteld werk treffen we aan in een paar dames laarsjes rondom van goudleer en met insgelijks met goudleer overtrokken Louis XV hakjes. De heer Nieuwenhuizen zond ook een paar geheel stoffen dameslaarsen met gewone hakken. Hij is van dit genre uit Waalwijk de eenige inzender met zijn buurmanden heer Joh. Leijtens. Deze vooral maakte heel wat werk van de tentoonstelling en zond een groote verscheidenheid van mar.s- en vrouwenwerk. Alles te noemen gaat niet; en toch, een keuze te doen is zoo moeielijk. Probeeren wij dit nochtans. Onder een stolp vinden wij een paar prachtig mooie wit satijnen damesschoentjes waarvan de Fransche hakjes roet dezelfde stof zijn overtrok ken een paar blauw satijnen en een paar goud- leeren beide met Louis XV hakken, de laatste blauw en wit omgestikt en alle met mooie strikken op den Yoet. Daarnaast staat een paar zwart fluweelen da meslaarzen, rondom met mat kalfsleder, van goede hoogte en met mooie Louis XV hakken. Van eer paar stoffen dameslaarzen dient vooral het dunne kant aan den zool te worden opge merkt. Een paar dameslaarzen van mat kalfsvel met uitgeschulpten krans en oploopenden bies zijn praciitig uuöv„ai.„I?r\ en keurig met een witten rand afgezet. Voorts exposeert de heer Leijtens een paar keurig bewerkte meisjeslaarsjes met Weener- en een ander paar met gewone hakjes. Van zijn heerenwerk valt inzonderheid een paar geheti verlakte schoenen te roemen, waarvan de hakken uiterst net zijn terwijl van een paar bottines van grijs laken met gelakt vachette leer vooral de prachtige dubbele zolen met vliegende kanten niet onopgemerkt mogen blijven. Ten slotte dient nog vermeld te worden dkt de heer Leijtens de eenige Waalwijkscho inzender is van gymuastiek pantoffels van wit linnen. Hij zond er een paar van met rood lint ge- boord en uiterst zuiver afgewerkt. De laatste in de rij is de heer Jos. M. Groenen, die uitsluitend manswerk zond; maar mooi manswerk echte Parijsche modellen. Ik zou bijna zeggen dat wij nergens zulke mooie rijgbottines met opgezette schotsche neuzen vinden als bij hem en de geele naad om den zool zijner schoenen komt bij hem altijd uiterst mooi te voorschijn; bovendien munt hij uit in de puntigheid zijner schoenen, die een volmaakten scherpen hoek vormen iets wat iedereen tegen woordig mooi vindt, en het dus misschien óok wel wezen zalal kan ik het mooie er nog zoo precies niet vau inzien. Bij den heer Groenen zullen de jagers het stellig wel met mij eens zijn als ik de jacht- sciioenen met dubbele zolen die hij exposeert keurig mooi noem. Keurig is ook een paar bottines van mat kalfsvel en gelakt vachette leeruitgesneden tot spiegels en met achterstukken evenzeer van gelakt vachette leer tot boven toe uit één stukde ringen op den voet van deze bottines komen ook bijzonder mooi voor. En hiermede hebben wij de collectieve inzen ding van de Waalwijksche schoenfabrikanten afgezien. Zij is werkelijk schoon en de gouden medaille door de jury aan haar toegekend alleszins ver diend. Ik vind die bekrooning juist gepreciseerd geen eerediploma d. w. z. niet onverbeterlijk maar een gouden medaille d. w. z. zéér goed. Dat zij den Waalwijkscken schoenfabrikanten een spoorslag zij om zich te beijveren nog één spor4 op te klimmen, opdat een volgenden keer hun werk voor het eerediploma in aanmerking kunne komen. Van de bekroningen sprekende mag ik niet nalaten tevens te wijzen op het succes, dat onze lederindustrie op de tentoonstelling heeft gehad. Ik geloof dat zij met de haar toegekende onder scheidingen in alle opzichten tevreden kan zijn. 't Is waardie onderscheidingen heeft zij ten volle verdiend; maar daarmede is nog niet gezegd dat zij gemakkelijk te verwerven zijn geweest. De Nederlaudsche jurylieden hebben soms heel wat moeite gehad om tegenover hun buitenland- sche collega's het goed recht hunner landgenooten te haudhaven en het-Nederlaudsche werk tot zijn recht te doen komen. Om op een groote tentoonstelling een bekroning te erlangen is het dikwerf niet genoeg goed werk in te zenden, men moet tevens een jury hebben die goed werk beoordeelen kan en de eigenaar digheden en goede hoedanigheden er van zoo noodig weet te verdedigen. Dat voorrecht hebben onze inzenders van de afd. der iederindustriegehad en niet het minst zijn het de schoenfabrikanten, die daarvan de vruchten hebben geplukt. Een minder bekwame leiding van de jury voor hun inzendingenzou op de toekenning der onder scheidingen stellig een merkbaren invloed hebben gehad. in paarden van geringe qualiteit was de handel niet zeer uitgebreid. Ter veemarkt was ook naar aanleiding der premie-markt belangrijke handel. Aangevoerd waren 636 stukswaaronder prima waar die mede voor 't buitenland hoofdzakelijk werden opgekocht. Er werd besteed voor kalfkoeien tot f325. Voor vetvce f180 a f210. Biggen golden f8 10 per stuk. Overigens was de markt zeer druk bezocht en van alle landbouw en andere producten goed voorzien. Boter. Aangevoerd 712 K.G. van f 1.29 1.37 per K.G. verkocht. Eieren golden f 5.00 b f 5.50 per 100 stuks. De handel in leder was stationairhoewel de looiersbeurs zeer druk bezocht'werd mag den handel niet als veel beteekenend worden gekenmerkt AMSTERDAM20 September 188-3. De inschrijving op 19 September j.l. liep zeer coulant af. De stemming voor goede soorten zoowel runder- als buffelhuiden is vaster als bij ae voorlaatste inschrijving. No 556 en 557 238 stuks werden door onvoldoende biedingen niet gegund. Inlandsche artikelen blijven in goede stemming. ROTTERDAM, 15 September 1883. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Huideninschrijving op Dinsdag 25 September 1883, des middags 12 ure. Ex „Prinses Marie'' van Soura aya. No 183. 2544 Sourabaya runder ca. 3.12 k. 184. 492 a 5,67 185. 758 186. 74 n 3,05 ii n u 5,53 ,i 187. 399 buffel 9,77 188. 401 n a 8,74 n Ex Drenthe" van Marseille. 189/200. 2300 drooggezouten Zanzibar ossen- en koehuiden circa 81/2 k., in kavelingen van 200 stuks. Ex „Noord-Holland" van Padang. No 201. 252 Padang runder ca. 41/s k. 202. 43 2s/4 203. 70 n h n 44/s tr 204. 54 n 41/8 Ex „Burgemeester Den Tex" van Sourabaya. No 205. 185 Sourab. runder ca. 3 k. 206. 68 29/io u 207. 170 v 42/5 u 208. 21 43/io 1/ 209. 73 6Y10 u 210. 16 a 57/io 211. 4U buffel 37o Ex „Noord-Holland" van Oost-Indie. No 212. 2228 Macassar buffel ca. 10s/4k. 213. 103 runder 9 214. 295 Sourab. 4 „215. 61vMacassar buffel 15y2 216. 18 O.-I. geitenvellen y3 Ex „President Trakranen" van Samarang. No 217. 3569 Samarang runder ca. 4Y10 k. WAALWIJK, 21 September. Het liet zicli heden-ochtand reeds vroegtijdig aanziendat de paardenmarkt geanimeerd zou zijn. Aangevoerd werden ruim 300 stuks, waar onder zeer schoone exemplaren. Veel werd er gekocht voor Fransche rekening, terwijl er ook verschillende Duitsche en Belgische kooplieden aanwezig waren, waardoor de kooplust niet weinig werd aangewakkerd. Luxe paarden werden van f700 tot f900 ver handeld en werkpaarden van f300 tot f500. In veulens en zeer jonge paarden, evenmin als van te Waalwijk zal des namiddags 6 ure bij JOH. KEMPE NAARS te Elshout Voor de Gemeente Elshout en anderen. Verschillende koopen 3jarig WAAR DENSCHAARHOUT in de Huilende Rukens, op de Westakker, enz,, zoomede 20 koopen Kanadaboomen op den om loop, 3 koopen Elzenschaarhout.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3