Nummer 78. Donderdag 4 October 1883. 6e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UitgeverANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het adresdoor belanghebbenden bij de lederindustrie aan de hooge regeering te zendenis van den volgenden inhoud Aan Z.Exc. enz. De ondergeteekendenallen fabrikanten van lederschoenen en laarzen drijfriemen, rijtuig- en zadelmakers werken als zoodanig over 1883 gepatenteerd, wenschenmet het oog op eene mogelijke herziening van ons tarief van invoerrechten, vrijmoedig hunne belangen aan Uwe Excellentie bloot te leggen. Sedert eene reeks van jaren verkeert de Nederlandsche leder-industrie door eeu samenloop van omstandigheden in kwijnenden toestand. Het heeft van de zijde der belanghebbenden niet ontbroken aan vertoogen bij de hooge regeering waarin op het onhoudbare hunner positie werd gewezenmiddelen tot redres werden aan de hand gegevenmaar tot dusverre bleef de regeeering doof voor de meest gegronde klachtenzij sloot de oogen voor de meest sterk sprekende feitenals daar zijn, ontslag van werkvolk, vermindering of stilstand van het getal werk- kuipenfeiten die meer dan lange redeneeriugen ten duidelijkste aantoonen hoe zeer de achteruitgang van de Nederlandsche leder-industrie aanhoudt. Het is waar en adressanten willen geenszins verzwijgen, dat in de jaren 1800 één-twee- en drie en zeventig tengevolge van de naween van den Fransch- Duitschen oorlog, eene tijdelijk overspannen navraag naar lederartikelen plaatsgreep, welke de prijzen deed in de hoogte snellenveel werk en goede verdiensten bezorgde en zoodoende aanleidiig kan geweest zijn tot overproductie. Maar reeds in het jaar 1873 vertoonden zich zwarte stippen aan den westelijken horizont. Immers vanaf dien tijd dagteekent de aanvang der Noord-Amerikaansche concurrentie. Toen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika den burgeroorlog beëindigd hadden, trachtte de regeering door hooge beschermende rechten een dubbel voordeel te verschaffen aan het geteisterde land. Ten eerste bevordering van den nationalen arbeid en ten tweede middelen tot stijving der schatkist en amortisatie van aangegane schuld. Yelen in het kleine Nederland mogen misschien laag neerzien op het protectionisme door de Yereenigde Staten van Noord-Amerika in toepassing gebracht, niemand kan loochenen dat do.or de werking van dit stelsel beide doeleinden volkomen zijn bereikt. De Noord-Amerikaansche industrie heeft zich op voorbeeldelooze wijze ontwikkeld, werkt thans op reusachtige schaal en begint zelfs langzamerhand de welgevestigde Eögelsche industrie te overvleugelen. Met de schulddelging der opgenomene leeningen is men reeds aanzienlijk gevorderd en toch blijft men nog ieder jaar met verdere vermindering van schuld voortgaan. Eenige cijfers mogen tot toelichting dienen, hoezeer de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op het gebied der leder-industrie zijn vooruitgegaan. In 1810 telde men in Noord-Amerika in het geheel 4316 lederfabrikanten, die voor eene waarde van 17,935,477 dollars fabriceerden. In 1840 telde men er 8229 leerlooierijendie voor eene waarde van 1,700,000 dollars aan huiden voor zooileder en voor eene waarde tvan 1,900,000 dollars aan huiden voor overleder produceerden. In 1870 waren er 4237 zoollederlooierijendie voor eene waarde van 86,170,883 dollars aan zoolleer; 3083 o verleerlooierijendie voor eene waarde van 54,191,167 dollars aan overleder; 23428 schoen- en laarzenfabriekendie voor eene waarde van 181,644,090 dollars aan laarzen en schoenen; en eindelijk 7607 fabrieken voor zadelwerk en paardentuigen, die voor eene waarde van 32,709,981 dollars aan diverse goederen produceerden. Toen de Noord-Amerikaansche leder-industrieelendank zij de verleende beschermingvolkomen meester waren geworden van de binnenlandsche markt begonnen zij zich op den export toe te leggen. In den zomer van 1872 begon de uitvoer naar Europa. Te New-York werd in 1872 voor eene waarde uitgevoerd van drie millioen dollars, 1874 vier 1875 zeven Vooral was de uitvoer zeer belangrijk van zoolleder. Zoo werden in 1872 alleen te New-York uitgevoerd 309,742 zoollederhelften 1873 1874 1875 1876 De Europeesche markten werden als het ware overvoerd met Amerikaansch export=leder, Zelfs het kleine Zwitserland ondervond den weerslag en zag iR het jaar 1876 den invoer van Amerikaansch leder belangrijk toenemen. In 1870 bijkans „nihil" bedragende was de invoer van Noord—Amerikaansch zoolleder in 1875 reeds tot eene waarde van frs. 437,621 en in 1876 tot eene waarde van frs, 627,868 geklommen. Daarbij dient niet uit het oog verloren te worden dat de kwaliteit van het Hemlock-leder niet evenaart die van onze middelmatige goede waar, en daarom ook meer in schijn dan werkelijk goedkoop te noemen is. Ieder verbruiker van het roode Amerikaansche export-leder, het z. g. Hemlock, weet bij ervaring dat het innerlijk zacht en sponsachtig is; slechts aan eene mechanische bewerking dankt het zijne vastheid. Zoodra wordt het niet vochtig, of men bemerkt terstond dat het die goede eigenschap van het zoolleder, namelijk vastheid, slechts oogenschijnlijk en niet inderdaad bezit. Bovendien verschil van looiingssysteem en buitengewoon slechte vleesching geven het Hemlock een gewicht, hetwelk dat van ons leder verre overtreft. Geen wonder dat deze steeds grootere proporties aannemende invoer van op het oog voordeelige waar in vele staten van Europa reactie in het leven riep. Èn in Duitschland èn in Frankrijk vereenigden zich de leder-industrieelen tot bonden, dienden verzoekschriften in bij hunne regeeringenwaarin gewezen werd op het onhoudbare van hunne positie met hei^ oog op de steeds toenemende Noord- u v 11 n ii n u li ri 707,919 897,661 1,122,170 1,718,109 Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregej iWiTrsrai!■fiiiin.ïui.» Amerikaansche concurrentie, en verzochten om terugkeer tot het beschermend stelsel. Yooralyder Yerband deutscher Leder-Industriellenwas in deze richting werkzaam en zag zijn streven bekroond door de invoering van een stel beschermende rechten, die vrij wel met verbodsbepalingen gelijkstaan. De herziening van het Duitsche tarief van invoerrechten in beschermenden zin was echter ook een zware slag voor onze Nederlandsche leder-industrie. Naast de nijpende concurrentie van minder solied Amerikaansch zoolleder kwam nu nog het verlies van een zoo belangrijk débouché als de Duitsche markt. Niet alleen onze export naar Duitschland hield opmaar naast de Amerikaansche overproductie kwamen reeds spoedig de Duitsche export-fabrikanten er toe, de vrije Nederlandsche markt als hun spuikanaal te beschouwen. Het voorbeeld van Duitschland werd spoedig door andere landen gevolgd, zooals Oostenrijk-HongarijeItaliëzelfs Zwitserlandmaar gevoeliger voor onze leder industrie was de toepassing van het generale tarief in Frankrijkwaardoor aan den directen export van overleder naar dat rijk voor goed een einde werd gemaakt. Wanneer adressanten thans een overzicht geven van de invoerrechtenzooals zij bij onze continentale naburen en in Noord-Amerika geheven worden dan moet zich bij iedereendie slechte zien wilde overtuiging vestigendat voor de Nederlandsche leder-industrie een tijdperk is aangebroken, hetwelk gelijk staat met strijd op leven en dood; een strijd, waarin onfeilbaar hij ten gronde moet gaandie ongewapend staat tegenover een sterk verschansten vijand. F R A N K R IJ K. Lams- en jonge geiten vellen in fr. 3.— p. 100 st. „60.- ,4*.- 60.— „10.- het haar. Bereide vellen. Verlakt of marokin jGeh'eurd sehapenleder uitgezonderd 1 schapenvellen Alle niet afzonderlijk ge noemd Huiden- en Lederwerken: Grof zadelmakerswerk en ander 10°/0 der waarde. Dito schoenmakerswerk 10% u Ruwe versche of droge huiden direct aangevoerd. vrij. Dito aangevoerd uit Europeesche entrepóts fr. 3. per 100 kilodat wil zeggen dat alle huiden buiten Europa afkomstig, uit een entrepót in Europa in Frankrijk worden ingevoerd fr. 3. per 100 kilo betalen. B E L G IE. Huiden. DUITSCHLAND. Pos 12. HaUTE und FELLE a. Haute und Felle, rohe (grüne, gesalzene, gekalkte, trockene) zur Lederbereitungrohe behaarte Schaf-, Lamm- und Ziegenfelle; auch enthaarte Schaffellenicht weiter bearbeitet frti, b. Felle u Pelzwerk. (Rauchwaaren-) Bereitungfrei. Pos. 21. LEDER und LEDERWAAREN a. Leder aller Artmit Ausnahme des unter b genannten, ungfarbtesgefarbtes Juchtenleder Geiten- en schapen- gelooid en per jonge geiten- 100 kilo fr. 5. a 15. bereid. Gelooid en getouwd Op eene andere wijze bereid of gereed gemaakt 30.— Bewerkte 10.— Ruwevrij. Perkament Afvalniet bijzonder belast Ruwe Huiden. Deze categorie bevat alle ruwe huiden zonder onderscheidte weten de groote vellen (hui den) en de kleine vellenversch gezouten of gedroogd ruwe niet bereide pelterijen, alsmede de zoogenaamde peaux en tripes ou en vert. Lamsvellenmet kort krulhaargeschikt om als pelterijen gebruikt te worden, zijn onder pelterijen gebracht. Perkament. Deze rubriek bevat alle soorten perkament, alsmede het velijn. G ei ten veil enzoooolc schapenvellen uit de run en uit de kalk. Gelooide en getouwde vellen. De gealuinde huiden en vellen en die, welke een vetstof hebben ontvangenworden onder de gelooide en getouwde vellen begrepen. Op ëene andere manier bereide huiden. Onder deze rangschikt men de vellendie bereid gladglanzend gekleurdgezuiverd of malsch gemaakt zijn, in andere woorden alle fijne vellengeverniste verlakte maroquinenz. Bewerkte vellen. Deze benaming bevat alle soorten van leder- en huidenwerlten, zooals afgewerkte pelterijen, zadel-, schoen-en koffer- makerswerkgereedgemaakte huiden voor zeeften, verzilverd en verguld leder, enz. 100 kg. 18 mk. 100 kg. 36 mk. 100 kg. 3 mk. 100 kg. 50 mk. PergamentStiefelschafte b. Sohlleder, sowie Brüsseler und Danischer Hands chuhleder; auch Korduan, Marokin, Saffian, fefarbtes Leder, mit Ausnahme es unter a genannten, lackir- tes Leder Anmerkung zu b.: Halbgare, sowie bereits gegerbte oder weiter zugerichtete Ziegen und Schaffelle c. Grobe Schumacher-, Satt- ler-, Riemer- und Taschner- waarensowie andere Waaren aus ausgefarbtem oder blosz gescliwarztenlohgaren Leder, oder aus rohen Hautenalle diese Waaren auch in Verbin- dung mit anderen Materialien, so weit sie dadurch nicht unter No 20 fallen d. Feine Lederwaaren von KorduanSaffian Marokin Brüsseler oder Danifchem Leder, von samisch und weiszgarem Leder, von gefarbtem Leder, von Lackirtemleder und Perga ment, auch in Verbindung mit anderen Materialien, soweit sie dadurch nicht unter No 20 fallenfeine Schuhe aller Art. 100 kg. 70 mk. e. Handschuhe 100 kg. 100 mk. NOORD-AMERIKA. Bent or belting and Spanish or other sale leather and all leather n. o. p. f. 15% Calfskins tanned or tanned and dressed Dressed Upper of all other kinds Scraps new dito old Skins for marocco finished Dito dito dito tanned but in- finished 10% All articles n. o. p. f. 30% Saddlery35% 20% 20% 15% free. 20% Heeds de herziening van ons tarief van invoerrechten in 1877 in verband met de afschaffing van het luttel invoerrecht van 5 percent op lederwas een ondoordachte maatregeldie noch aan de schatkist noch aan de Nederlandsche consumenten eenig belangrijk voordeel heeft bezorgden slechts eenige meerdere winst kan opgeleverd hebben voor de importeurs van Hemlock en Yaldivia-leder en eenige meerdere vracht voor de stoomvaartmaatschappijenwelke eene geregelde vaart op Noord-Amerika onderhouden. Trouwens de statistiek is er om aan te toonen hoe zeer sedert de afschaffing van het recht van 5 percent op lederde invoer van buitenlandsch leder is toegenomen. Bedroeg de invoer van leder gedurende de jaren van 1867-76 gemiddeld voor eene waarde van fl. 528.000, in 1877 was hij geklommen tot fl 888.000 ii 1878 - 1.515.000, 1879 - 2.895.000 1880 - -2.550.000, ri 1881 - 3.095.000.

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 1