Duitschland. Spanje. Engeland. Turkije. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. Een hoedenfabrikant op den Boulevard Montraartre te Parijs had voor eenigen dagen een werkster in zijn dienst genomen. Na enkele dagen vroeg zij een verhooging van loon daar zij° meende niet genoeg te verdienen en toen haar dit geweigerd werd verliet zij het atelier in 't drukste van 't werk. Haar patroon weigerde haar voor die dagen te betalen die zij in de begonnen week gewerkt had. De zaak werd voor den vrederechter gebracht, die den patroon in 't gelijk stelde. Hierover buiten zich zelf van woede, verklaarde zij zich te zullen wreken. En inderdaad des middags om 4 uur kwam zij met een geladen revolver den winkel binnen stormen en loste twee schoten op den heer Mesenger den hoe denfabrikant. Door de baastwaarmede zij te werk ging wist zij het revolver niet te richten zoodat de schoten misten. Toen wierp zij hel pistool weg, haalde een mes uit haar zak enbracht haar \roi'geren meester een woud aau t hoofd toe. Door de voorbijgangers werd de woesteling on schadelijk gemaakt en naar het politiebureau gebracht. De opbrengst der indirecte belastingen credurende de acht eerste maanden van dit jaar is bijna 45 millioen beneden de raming gebleven. De opbrengst der posterij en van den telegraaf dienst alsmede de belasting op de roerende bezittingen heeft meer bedragen dan de raming was, maar de tolinkomsten en het zegel- en registratierecht zijn zoover beneden de schatting gebleven dat zij het te kort veroorzaakt hebben. Te Parijs woonde op een vierde verdieping een spoorbeambte met zijne vrouw die naar het scheen in zeer goede verhouding leefden. Gedurende de maanden welke zij het apparte ment bewoonden hadden de buren ten minste nog nooit iets van een huiselijken twist gehoord. Juist toen Vrijdagmorgen de concierge de deur opende 2ag hij een lichaam van boven op straat vallen, 't Was de spoorbeambte die zich naar beneden gestort had. De dood volgde onmid dellijk en toen men het lijk naar boven bracht, vond men zijn vrouw op de grond uitgestrekt, half ontklee 1 en badende in haar bloed. Vóór geneeskundige hulp was ingeroepen was ook zij bezweken zoodat de oorzaak van dit drama niet opgehelderd kon worden. Te Lyon heeft Zaterdag een zwaar onweder gewoed vergezeld van hevige stortbuien die in een oogenblik de straten onder water zetten. Op verscheidene plaatsen heeft de bliksem schade aangericht en personen gekwetst. De Straatsburgers die te Parijs wonen hebben Zaterdagmorgen hunne gewone jaarlijksche bedevaart nanr de Place de la Concorde gemaakt, om op het gedenkteeken kransen neder te leggen. Verscheidene dames in zwaren rouw woonden deze plechtigheid bij. Te Parijs heeft Zondag omstreeks twaalf uureene gasontploffing plaats gehad in de stedelijke kazernedie aan de prefectuur van politie verbonden is. Een deel van de straat- steenen van de eerste binnenplaats werd met geweld omhoog geslingerdde kolommen van de vestibule en van de trap naar de vertrekken van den prefect werdén zwaar beschadigden vijf personen zijn ernstig gewond. schten den toestand van dien aard dat zij tot een verlaging van de loonen moeten overgaan en de arbeiders verzetten zich tegen dezen maat regel die hun zeer groote schade berokkenen en volgens hen den toestand niet verbeteren zou De plannen werden aan een gemengde commissie van patroons en werklieden voorgelegd. Deze kwam eergisteren te Manchester bijeen en besloot de verlaging in elk geval nog een maand uit te stellen ten einde meer tijd te hebben tot onderzoek. De arbeiders zijn vast besloten zich tegen de loonsvermindering te verzetten de patroons zijn het niet eens onder elkander. Ongeveer 10.000 wevers in Lancaster hebben het werk gestaakt. TJit Madridsche depêches blijkt de diepe ont roering des volks wegens het gebeurde te Parijs. Enorme scharen vulden Zondag avond de straten, kreten en liederen aanheffend tegen Frankrijk. Eene buitengewone politie-macht bewaakte het gebouw der Eransche ambassade. De officieuse bladen te Madrid aldus wordt uit die stad aan de Indépendance Beige gemeld verzekeren dat de Spaansche gezant te Parijs teruggeroepen zal worden. Eene notawaarbij voldoening gevraagd wordt (voor de belecdigingen den koning van Spanje aangedaan) zou naar Parijs worden gezonden. Aan een particulier schrijven van Herbert Gladstone opgenomen in de Indépendance, is de volgende volzin ontleend „Het is vermakelijk, de zotte verhalen te lezen naar aanleiding van ons bezoek te Kopenhagen en dit te meeraangezien wij aanvankelijk vol strekt geen plan hadden die stad aan te doen doch eerst daartoe besloten nadat wij de Orkneys hadden bezocht." Dit tot geruststelling dier politieke tinnegieters, die in elke onschuldige beweging van een staatsman in zijne vacantie-dagen een aanslag meenen te moeten ontdekken op het Europeesche evenwicht. De vorige week heeft O'Donnell voor de rechtbank in de Bowstreet terechtgestaan. De weduwe van Carey trad op tot het afleggen van getuigenis. In zwaren rouw gekleed en gesluierd bracht hare verschijning op de bank der getuigen een groote sensatie in de zaal te weeg, Buitenge wone maatregelen waren door de politie genomen om de orde ten strengste te handhaven. Er i9 beslistdat O'Donneil den 15den Oc tober in Old Bailey terecht zal staan. Uit Durban wordt aan de Times geseind, dat de gevechten in Noora-Zoeloeland steeds voortduren en dat het gerucht 2ich bevestigt dat Cetewayo zich wil overgeven. Tusschen de Barolongsche Kafferhoofden in den Vrijstaat is een conflict op handen. In den katoenhandel van het Engelsche graafschap Lancaster dreigt een groote strijd tusschen arbeidskrachten en kapitaal, De patroons Onder gunstig weder, heeft Vrijdag bij Rüdes- heim de onthulling van het Niederwaldmonument met de Germania,plaats gehad. De keizer werd bij zijne aankomst door den voorzitter der uitvoeringscommissie met eene toespraak omvangen en antwoordde daarop als volgt „Wanneer de Voorzienigheid haren wil op aarde wil doen kennen en volbrengen kiest zij daartoe haren tijd en hare werktuigen. In 1870/71 kon men dat opmerken. De Almachtige voerde de Duitsche wapenen van overwinning tot over winning en millioeneu dankten God daarvoor in hun harceen prezen Hemdat hij ons waardig keurde zijnen wil te xolbrengen. Voor het verste nageslacht wil Duitschland aan dien dank duurzame uiting geven. In die bedoeling is dit gedenkteeken opgericht. Ik wijd het in met de woorden mijns vaders „Den gesneuvelden ter nagedachtenis den levenden ter eere den volgenden geslachten ter navolging Dat geve God Daarop ontblootte de keizer het hoofd reikte ieder der hem omringende Duitsche vorsten de hand terwijl het omhulsel van het gedenkteeken viel onder het gebulder der kanonnen en het zingen van die Wacht am Rhein. De feestrede^bij het monumentdat omringd was van vorsten generaals en allerlei deputatiën, hield graaf Zu Euleuburg, en zij werd door den keizer staande aangehoord. Na afloop kusten de kroonprins en de vorsten den keizer de hand een en ander onder het gebulder van een geschutmaar bijna overstemd werd dit door het donderend Hoch dat werd aangeheven toen de keizer op de tribuue trad en Von Moltke de hand reikte. Tot aller teleur stelling ontbrak Von Bismarck. Aan het diner dat, na afloop der plechtigheid door den keizer gegeven werd namen deel de aanwezige vorsten, de burgemeesters van Hamburg Bremen en Lubeck de aanwezige ridders der orde van den Zwarten Adelaar de bevelvoerende genei aals de ministers de leden van den bonds raad de voorzitters en onder-voorzitters van den rijksdag en de leden van het comité voor het nationaal gedenkteeken. De koning van Saksen dronk de gezondheid van den keizeraan wiens roemrijke leiding men niet slechts eenheid van Duitschland, maar ook het behoud van den vrede in het binnenland en met het bnitenland verschuldigd is. De keizer betuigde zijn danken dronk niet alleen de gezondheid van den koning van Saksen, maar ook die van alle bondsvorstendie tot verkrijgen van Daitschland's eenheid hadden bij gedragen. Wiesbaden waar het diner plaats had was 's avonds schitterend verlicht. Na afloop van het diner bracht het vorstelijk gezelschap een bezoek aan den schouwburg. Te Müchen heeft Woensdagmorgen de terechtstelling plaats gehad van twee moordenaars, Slrohhofer en Fazl, die bij Kolbermoor een her bergier en zijn vrouw vermoordden en hun huis in brand staken. Zij hadden gratie aangevraagd, maar de koning Lodewijk weigerde die. Naar men uit Lübeck berichtheeft de groote vergadering van deGustaaf Adolf-veree- niging besloten de groote liefdegiftvan ongeveer 17000 Mark, aan de gemeente Altenessen, in Rijnprovincie, te schenken. en practisch zich oefenen. Deze ontdekking voerde tot de arrestatie van zeventien artillerie officieren en honderdveertig zee-officieren o. a. een populair kolonel der artillerie werd te Limbirck gearresteerd. Onder de gevangen genomenen zijn vele oud-gedienden hetgeen de regeering ver ontrust. Bij den jong»len storm zijn te Kroonstad twee Rusische torpedobooten, de Gonlitza en de Korinschka gezonken. Er worden maatregelen genomen om de vaartuigen weer boven water te brengen. Om van den verplichten krijgsdienst af te komen die een jaar geleden in Finland werd ingevoerd hebben de Finsche jongelieden een zonderling en weinig eervol middel uitgedacht. Het trok nl. in den laatsten tijd de aandacht, dat herhaaldelijk te Petersburg kleine diefstallen gepleegd worden door jongelieden uit Finland die volstrekt niet behoeftig waren en van wien mer. het niet verwachten zou. Men onderzocht dit verschijnsel naderen het bleekdat de jongelieden die diefstallen alleen pleegden om geen soldaat te worden want door de wet wordt iederdie een vonnis wegens diefstal onderging, onwaardig voor den krijgsdienst verklaard. Zij gingen naar St. Petersburgomdat daar diefstallen veel minder streng gestraft worden dan in Finland, stalen een paar laarzen, een stuk goed of iets dergelijksondergingen een week of wat gevangenisstraf en waren dan vrij van den dienst bij het leger. Men zal nu zeker wel maatregelen nemen om voor het gevolg zulke ontduikingen te verijdelen. De Peter Paulsgevangenis te St. Petersburg is tegenwoordig, zoo vol dat men onlangs vijftig staatsgevangenen maar een ander gebouw heeft moeten zenden. De meesten daarvan waren lij denden en werden op draagbaren vervoerd. Men spreekt nog steeds van de slechte behan deling welke de nihilisten in de gevangenis ondervinden. Een hunner Schirajeff zou zelfs ten gevolge daarvan overleden zijn. Een vrouw werd gedood bij een een poging om te ontvluchten. Uit WeeneD wordt gemeld dat de veeziekte die in Bessarrabie nitbrakop verontrustende wijze zich uitbreidtzoodat Oostenrijk daarentegen maatregelen neemt. Reeds heeft te Weenen het gerucht geloo- pen dat Alexander van Bulgarije zijne hoofdstad Sofia zou verlaten hebben, met andere woordeu: wegens de crisis zou zijn gevlucht. Maar het bericht is gebleken onwaar te wezen. Rusland schijnt voornemens en dat is misschien ook het gelukkigste den vorst voorloopig met zijne raadslieden alleen te laten betijen en van hel protest der Porte tegen de wapeningen in het vorstendom zal door de mogendheden waar schijnlijk ook niet veel notitie worden genomen. Aan Daily News wordt door een correspondent te VVeenen geschreven dat de gevangenneming van ettelijke gecompromitteerde officieren te Petersburg tot de ontdeking voerde van een depot der nihilisten in den omtrek van Charkow, dat bevatte allerlei wapenendynamietbommen, een grooten voorraad buskruitgeheime drukpers, revolutionaire plakkaten eene correspondentie in cijferswaaruit blijkt dal eene uitgebreide sa menzwering bestaatvoornamelijk onder officieren en dat het dyamiet komt uit Kolpino nabij Petersburg, waar Russische officieren theoretisch Het bedrag der schade door den grooten brand in de Constantinopoltiaansche voorstad KadikÖi aangerichtwordt op 6 millioen francs geschat. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren bij deze ramp. Van de misdadigers die gedurende dit jaar in de Vereenigde staten ter dood gebracht werden, ondergingen 65 een wettig vonnis, terwijl de grootste helft71 door het verwoede volk op eigen hand terechtgesteld gelijncht werd. Van laatstgenoemde terechtstellingen hadden 26 in het zuiden plaats (22 op negers) en 45 in het noorden. In den Staat Montana alleen werden 16 misda digers gelijncht. Luiden bericht uit New-York, hebben roovers den sneltrein op den Topekasspoorweg aan de grens van Kansas aangevallen. De machinist en de stoker werden neergeschotenmaar de roovers afgeslagen. Politie en vrijwilligers zetten vruchteloos in de richting van Colorade de gevluchte bende na. S/ Waalwijk, 3 October 1883. f ue verleden Maandag in onze gemeente ge houden collecte ten behoeve van de slachtoffers dor ramp in onze O.I. bezittingen heeft opge bracht f140. Maandagavond is de cursus der teekenschool alhier geopend met 68 leerlingen. Het concertverleden Zondag door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooijen als huldebetoon aangeboden aan de bekroonden op de tentoonstelling te Amster dam heeft een schitterend succes gehad. Ofschoon het ongunstige weder vele geinvi- tcerden uit de naburige gemeenten belet had om te komen, en zeker ook verschillenden onzer gemeentenaren t'huis deed blijven die anders zeker niet ontbroken zouden hebbenwas de groote zaal van Musis Sacrum eivol. Het programma waarop de schoonste num mers van het zoo rijke repertoire der liedertafel voorkwamenwerd met die zuiverheidmet dat vuur en die accuratesse uitgevoerddie wij van dat gezelschap gewoon zijn en waardoor het, onder de leiding van zijnen genialen directeur den heer Frans De Cortie, reeds zooveel lauweren vergaard zooveel roem geoogst heeft. De afzonderlijke nummers te bespreken achten wij onnoodig. Alleen wenschen wij even aan te stippen dat de heer P. Snijders „die Theilung der Erae" met zijne schoone basstem uitmun tend zong en dat de heer G. van Iersel furore maakte met het lied van Van Paesschen „Mijn dierbaar Vaderland". De beschermheer der liedertafel Dr. L. G. Van Heijstheette namens het gezelschap de genoodigden welkom en feliciteerde de bekroonden met het door hen behaalde succes. Spreker hoopte dat zij niet zouden stilstaan op den weg van vooruitgang maar steeds zouden trachten hun werk racer en meer tot volmaaktheid te brengen. Hij eindigde met de gezondheid te drinken van al de bekroondenwaaraan met geestdrift werd voldaan. Den heer Van Heijst volgden in den loop van den avond verschillende andere sprekers. Dr. De Haan stelde met een vuur, dat iedereen hem kon aanzien dat uit het hart kwameen dronk in op de liedertafeldie met algemeene toejuiching begroet werd. De heer Mombers dankte, namens de expo santen de liedertafel voor de eer hun aangedaan. Na het lied „God en de Koning" wijdde Dr. Van Heijst een glas aan de gezondheid van Z. M. Willem III, onder wiens bestuur wij vreed zaam en gelukkig leven, en op H. M. de koningin. De heer J. B. Timmermans dankte de ge meentebesturen die door het toestaan van subsidies het deelnemen aan de tentoonstelling bevorderd hadden verder de corporaties die hunne medewerking hadden verleend en van hunne belangstelling hadden doen blijken, en de persvoor den sleuu die ook van die zijde zoo ruimschoots verleend was. Spreker was er trotsch op jury-lid te zijn geweest; wel waren aan die betrekking moeilijkheden verbonden, maar toch was ze hem niet lastig gevallen omdat de exposanten zeiven de taak der jury zoo licht gemaakt hadden om bekroningen toe te wijzen behoefde zij slechts haren plicht te doen. Spreker stelde voor de gezondheid te drinken van de jury-leden. De burgemeester van Baardwijk de heer J. A. J. van Heijst, bracht met sympathieke woorden hulde aan de be-roonden en aan het jury-lid den heer Timmermans. Hij uitte de beste wen schen voor de toekomst van looierij en schoen makerij en dronk op den bloei der Langstraat- sche industrie. Dr. De Haan stelde onder den algemeenen bijval de gezondheid in van den eenigen bur gemeester, die op het concert tegenwoordig was, en op haar, met wie deze eerlang door nauwere banden hoopt vereenigd te worden. De heer Van der "^en, oudste commissaris van de liedertafel, zeide (lat de liedertafel bij vroegere gelegenheden groote blijken van sym pathie had ontvangen van de ingezetenen dat zij het daarom een duren plicht achtte te toonen, dat ook zij deelt in de vreugde over de over winning der schoenmakers en leerlooiers. Spreker wijst er verder op dat de beoefening der toon kunst zonder twijfel veredelend cn beschavend werkt. Hij deelt mede dat eenige leden der liedertafel met den directeur aan het hoofd van plan zijn een zangschool op te richten en beveelt die onderneming aan in de belangstelling der ingezetenen in 't algemeen en van den gemeen teraad in 't bijzonder. Verder werd nog getoost door den heer C. G. v. d. Heijden op Dr. Van Heijstals ge neesheer en als beschermheer de liedertafel door Dr. Van Heijst op den heer C. G. v. d. Heijden als industrieel en op den heer A. H. Oomen vroeger secretaris der liedertafeldoor Dr. De Haan op Mevr. Van Heijst, door den heer Timmermans Van Turenhout, op den heer Th. van Delft ais directeur der teekenschooldoor den heer Antoon Tielen op de kamer van koop handel alhier en door den heer Van Boxtel van Kaatsheuveldie met den heer Burmanje zich niet door het slechte weer had laten af schrikken het concert te komen bijwonen op den bloei van de liedertafel. Nadat nog de heer J. B. Timmermans een slotwoord gesproken had keerde iedereen hoogst voldaan huiswaarts. Verleden Zondag is in onze gemeente een landbouwer uit Elshout door een viertal personen, die met zijn paard en kar wilden gaan rijden, toen hij zich daartegen verzette, erg mishandeld. Tegen de marechausseesdie ter hulp geroepen waren werd verzet gepleegd, terwijl een menigte volks de politie in het volbrengen van haren plicht bemoeielijkte. De daders schijnen bekend te zijn en zullen dus waarschijnlijk hunne verdiende straf niet ontgaan. Het in de zitting der tweede kamer van Maandag middag ingekomen wetsontwerp tot voorloopige versterking van 's rijks middelen strekt tot herstel van de invoerrechten op granen en hout tot gelijk bedrag als vroeger tot ver hooging van het invoerrecht op thee tot f40, tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd van f 57 op 60 tot tijdelijke heffing van 20 opcenten op het personeel en van 12 opcenten op de successierechten. Later zalnaar men verneemtnog een wets voorstel worden gedaan om in plaats van 4/5 slechts 3/5 van het rijkspersoneel aan de ge meenten uit te keeren. Naar de N. R. Ct. verneemtzullen naar aanleiding van de internationale tentoonstelling te Amsterdam binnen kort een aanzienlijk getal ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw worden opgenomen. In het gebouw van het gewestelijk bestuur is Vrijdag aanbesteed het voortzetten der water vrijmaking van den rijks grooten weg van 's Bosch naar de Maas bij Crevecoeur in de nabijheid van het gehucht Orthen. Minste inschrijver H. J. Dekkers, te Baardwijk, voor f4782, zijnde f 568 beneden het bedrag der begrooting. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewend om wijziging van de bepaling der wet van 11 Juli 1882 (Staatsblad no 93) krachtens welke aan een vast zegelrecht vjpi 5 centen zijn onderworpen de quitantiën meer dan f10 bedragende. De kamer verzoekt, in het belang van den kleinhandel, dat recht te vorderen van quitantiën boven de f 25. Ook heeft de kamer zich bij adres gewend tot den minister van waterstaat met verzoekter boverdering van het handelsverkeerhet tarief voor het vervoer van brieven tusschen Nederland en Indië te willen verminderen. De heer A. Van Iersel te Baardwijk is bij üen Koning in beroep gekomen van een besluit van ged. staten waarbij vernietigd is de verkiezing van twee leden van het bestuur van

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 3