Tentoonstelling te Amsterdam. Aanbesteding. p H. G. ALBERS, Stoomzagerij en Houthandel S.Schagen, Hypotheekbank voor Nederland, JAARMARKT te WAALWIJK Donderdag iOctober. een ONDERWIJZER, Lederfabriek. PAARDENLEDER, A. J. RANT, AANBESTEED Te TILBURG ADVERTENTIES. A t VOOR BAKKERIJEN. A. VAN DER SCHUIJT, Glad en gechagrineerd MARTINUS TIMMERMANS, De Rotterdamsche Op Dinsdag 9 October 1883, Het maken van een dubbel woonhuis met bij levering der daartoe benoodigde bouw stoffen. GEVRAAGD: op eene jaarwedde van f500. Stukken in te zenden aan den Heer Burgemeester vóór 10 October a.S. CHR. GLAUDEMANS. THEODOEA GLAUDEMANS.. Machinefabrikant, Oosterstraat 26-28, Rotterdam, WERKENDAM, Levert vuren, greenen en eiken BestekhoutKolders Juffers, El- lens, Kruiplanken en Richters. Glad en Gechagrineerd Paardenleder, Grauw en Zwart Javaleder. Bronzen Medaille Amsterdam 1866 Zilveren Zilveren Zilveren Yerdienst Zilveren Gouden Arnhem 1868 Amsterdam 1869 's Hage 1871 Weenen 1873 Yeendam 1863 AMSTERDAM 1883. W a a 1 w ij k TE ROTTERDAM, onder directie van II.H. Mr. B. MEES B. VAN ROSSEM en E. C. W. H0IJER,' verstrekt gelden ter leen aflos baar in overeentekomen annuitei- ten onder l8tc hypothecair verband en geeft pandbrieven uit tegen 4% en 41/2% rente. Aanvragen te richten aan- en inlichtingen te bekomen bij haren Agent voor de Langstraat en omstreken, den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk. De beslissing van ged. staten is gegrond op dé omstandigheid dat aan de stemming is deel genomen door minderjarigen in strijd met het algemeen reglement voor de waterschappen in Noordbrabaut. Toen Zaterdagavond de sneltrein van 6 uur 19 naar Tilburg het station te Nijmegen had verlaten en ongeveer 200 meter over het stationsterrein was doorgestoomd werd de loco motief door eene losse rangeerlocomotiefdie van een zijspoor kwam en juist de lijn, waarop de sneltrein zich bevondwilde kruisen in de flank aangereden. De schok was zóó hevig, dat de locomotief van den sneltrein uit de rails en omvergeworpen werd terwijl de rangeer-loco- motief daarin vast bleef zitten en beide belang rijke schade bekwamen. Alle andere rijtuigen bleven op de railsde reizigers kwamen met den schrik vrijhetgeen moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de trein aldaar nog weinig snelheid had. De trein moest weder naar het station teruggebracht worden en ondervond ongeveer één uur vertraging. Men schrijft het ongeval aan onachtzaamheid van den machinist der rangeermachine toe. Bij een hevig onwederdat Maandag ochtend boven de gemeente Goudswaard woedde, is de bliksem geslagen in de kapitale bouw manswoningbewoond door den heer C. Van Schouwen. De schuurdie gevuld was met granenstond in een oogwenk in volle vlam. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. - Maandag is door den officier van justitie en den rechtercommissaris vergezeld van den griffierdaartoe van Arnhem naar Venen Jaal gekomen een onderzoek ingesteldnaar den bij laatstgenoemde gemeente plaats gehad heb benden brand in den avond van den 22sten September 11., waarbij in korten tijd eene tapperij met al het zich daarin bevindende verbrandde. Een aantal personen zijn gehoord. Een windhoos in de buurten Huttenberg en Baars onder Steenwijkerwold heeft Vrijdag nog al schade veroorzaakt. Een schuurtje achter het woonhuis van den arbeider P. R. de Vries m eerstgenoemde buurt stortte in elkander en twee boerenhofsteden ran mevr. v. d. Hoop te Groningen werden zwaar beschadigd. Van een der huizen werden circa 1000 pannen afgerukt, en van het andere het dak geheel vernield. Lenige ramen woeien stuk en een schoorsteen kwam naar beneden en in de woonkamer. De steenen kwamen op een kinderschool neer, zonder bekwam 66nig letSel H. Schumacher, villa Willem IIIin den Haag eene dier firma's aan welke elke koop waar, onverschillig welke, die bij adverdentie wordt aangeboden welkom is, en waartegen de politie reeds herhaaldelijk heeft gewaarschuwd, is naar de Dord. Ct. verneemt, eene aardige is dezer dagen met de noorderzon vertrokke» naar men zegt omdat hij de huwelijkstrouw zijner echtenoote in twijfel trok met wie hij 33 jaren gehuwd was en die hem 20 kinderen schonk. In een coupé derde klas op een Zuidbe- velandschen trein had dezer dagen een reiziger plaats genomen in gezelschap van een Zeeuwschen boer, die spoedig een dutje deed. Van deze gelegenheid maakte een pas ingestapt reizig.ir gebruik om den slapei de de groote zilveren broeksknoopen en eenige gouden knoopen van het hemd af te snijden. ®e.u. jal°erschs minnaar te Amsterdam heeft zijn meisje een snede in den hals toegebracht. Hij is in handen der politie. Een befaamd sujet heeft in de gemeente het Bildt vele ingezetenen weten te verschalken, door zich voor blindeman uit te geven en geleid door een brutalen knaap langs de huizen te be delen. Toen het bedrog ontdekt werd had de schelm moeite zich aan het straatgericht der jeugd te onttrekken. Donderdag-avond omstreeks liy2 uur, ontstond een felle brand in een gebouwtoebe- hoorer.de aan den steenfabrikant E. Jansen te Nijmegen gelegen aan de Groenlanden onder Ubbergen, bewoond door 5 arbeidersgezinnen. Omstreeks 2 uur 's nachts lag het geheele gebouw met alle inboedels in de aschniets is gered dan eenige varkens. Slechts van twee gezinnen waren de inboedels verzekerd. De oorzaak van den brand is alsnog onbekend. poets gespeeld. In eene vakcourant werd door een handelaar te Dordrecht zeker artikel aange boden waarop door Schuracher eene monster- zending werden gevraagd met belofte dat de gelden zouden volgen. Het monster dat eene waarde had van f27, werd verzonden, met mededeeling dat nog pl. m. 80 kilo voorhanden was. Geld kwam er echter niet en de afzender had ook weinig hoop dit ooit te zullen ontvangen, toen hij een dag later juist eene waarschuwing van de politie in de couranten las. Terzelfder tijd ontving hij een schrijven van S., om de gansche partij te zenden. Natuurlijk had hij daarm na de waarschuwing geen zin en peinsde hij integendeel op een middel om de f27 in zijn bezit te krijgen. Hij schreef daarom bereid te zijn de gansche partij te zenden mits hem bij de toezending de f27 werden voldaan. S., die na de waarschuwing door de politie begreep dat tijd geld was telegrapheerde daarop dat de gansche partij (eene waarde van ruim f 100) kon gezonden worden tegen rembours van f27 voorde eerste zendingterwijl dan voor het groote bedrag, na aftrek van 2 pet. voor contanteen wissel kon worden getrokken. Dus.- „reculer pour mieux sauter", het kleine bedrag betalen om voor een grooter op te lichten. De Dordrechtenaar maakte nu een pak datmet lompen en steenen gevuld en eene dnnne laag van het gevraaagde artikel oevattende ongeveer de gewenschte wicht kon hebben en verzond dit aan het adres van S. Bij ontvangst werden de f27 voldaan, maar het slot van de rekening was zooals de lezers terstond zullen begrijpen, dat de bedrieger bedrogen wasen hem beleefd kennis gegeven werd dat hij de groote partij tegen rembours kon ont vangen. De burgemeester van Alfen a/d. Bijn berichtdat een persoon als werkman gekleed, met levenden oogopslag en zeer wel bespraakt,' aldaar heeft doen drukken adreskaarten, luidende als volgt hCBenjamin scherpt en repareert alle soorten van weeginstrumenten als balansen, bascules koffiemolens, familieschalen enz. enz. is voorzien van verschillende attesten, woonplaats Amsterdam, |Lindegracht 14. Deze adreskaart wordt teruggehaald om tevens geëerde orders te ontvangen. Bij onderzoek is gebleken dat bedoelde per soon te Amsterdam niet bekend isen de hem ter herstelling mede gegeven voorwerpen ver duistert. Zaterdag van de vorige week viel te Breda van een betrekkelijk hoog huis in de Veemarkt straat een metselaar van circa 70jarigen leeftijd, verpleegd wordende in het Oude Mannenhuis. De mar. was zwaar lichamelijk beleedigd en hij is aan de bekomen kwetsuren overleden. De kleermaker K. v. I). te Zevenhuizen XXIV. Nu we toch eenmaal in de Eransche afdeeling zijn willen we die niet verlaten zonder eerst eens even rond te zien. Het is bekend dat op het gebied der mode, der confectie en al wat het vrouwelijk toilet oetreftParijs den toon aangeeft. Ondanks de verplaatsing van alle zaken is het tot nog toe aan geen enkele wereldstad geluktFrar.krijks hoofdstad den roem van koningin der mode een roemdien zij nog lang kan dragen te ontnemen. Wij vinden dan ook, terwijl wij de 1'ransche afdeeling doorwandelen, gemaakte toi letten die ware meesterstukken zijn en waarvoor de bezoeksters van alle landen en tot welke klas zij ook behooren opgetogen blijven stilstaan, aan het sterkere geslacht de zorg overlatende om de nuttige en industrieele zijde der tentoonstelling te beoordeelen. Met ingenomenheid begroeten wij dan ook een oude kennisde groote magazijnen van den I rintemps, het eenige der drie groote nouveau té s kuizen dat op de tentoonstelling vertegen woordigd is. De groote Parijsche couturières hebben zich vereenigd om hunne inzendingen collectief en anonym ten toon te stellen. Het moet trouwens gezegd wordendat de Priutemps door zijn voortdurende relaties met Holland het eenige huis isdat als 't ware 't burgerrecht bij ons verkregen heeft. Niet alleen dat de Printemps zijn tentoon stelling alleen geregeld heeft, maar 't heeft zich bovendien niet met een enkele kast tevreden gesteld. Het richtte een compleet salon in dat een aanzienlijk gedeelte inneemt van de galerij waarin zich zijne tentoonstelling bevindt, en dat een waar sieraad van de Fransche afdeelin^ uitmaakt. Oordeelende naar de menigte damesdie dit salon komen bezoeken en bewonderen alsmede naar het groot aantal toiletten in de prachtige tentoonstelling van den Printemps voor de ver loting aangekocht, zal de heer Jules Jaluzot zich de grootste opofferingen die hij zich ge troost heeft niet beklagen. De dames zullen hem wel erkentelijk zijn voor dit beste bewijs, dat hij haar geven kon van zijn verlangen om haar aangenaam te zijn. Kort bij dit salon vinden wij in de eeregalerij een inzending, die onze aandacht in hooge mate verdient. Ik bedoel die van den heer Christofle en Co. De goud- en zilversmeedkunst heeft in onze eeuw maar weinige zoo bekende namen te noemen als die van dezen Parijschen fabrikant, die gesteund door technische en artistieke krachtenreeds sedert jaren lang aanhoudend voortschrijdt op den weg^, die voert tot eene wereldberoemdheid. Jacobi's schoone uitvinding in toepassing bren gende heeft Ch. Christofle nu ongeveer 40 jaar geieden in Frankrijk de electro-galvanische ver gulding en verzilvering ingevoerd, terwijl hij de schepper is der galvanische goudsmeetkunst aldaar. Zijne verdiensten op industrieel gebied werden door het Fransche gouvernement reeds na afloop der Parijsche tentoonstelling van 1855 erkend, door zijne benoening tot ridder van het'Legioen van eerterwijl hij na de Londensche tentoon stelling tot officier dier orde benoemd werd. De talrijke eerediploma's sedert op verschillende tentoonstellingen behaald, en niet het minst hel commandeurskruis van de Franz Joseph'sorde in 1878 aan Paul Christofle en het ridderkruis van het Legioen van Eer aan zijn compagnon den heer Henri Bouilhet toegekend, zijn wel het beste bewijs, dat de firma niet op den verworvenen roem insliep maar het hooge standpuntdat zij in de industrieele wereld had weten te verwerven, ook glansrijk wist te blyven innemen. Ook op onze tentoonstelling neemt de firma Christofle en Co weer niet alleen een eerste maar tevens een eereplaats in onder de bekroonde firma's. VVondorschoon is de collectie door de firma Christofle en Co. herwaarts gezonden. Wij merken daarbij in de eerste plaats op de voorwerpen, waarbij de Cbineesche en vooral de Japansche wijze van versiering is gevolgd op met goud en zilver gedamasceerd brons. De edele metalen vormen daarop een laag, van een voldoende dikte om even lang te duren als het voorwerp zelf, ronder dat het eenigszins daarboven verheven isiets waarin juist de verdiensten dezer arbeid gelegen is. Ook het émail cloisonné, geëmailleerd metaal met afzonderlijke eloisonsis hier tot een zeer hooge volkomenheid gebracht. Men weet dat deze bewerking bestaat in het met de hand met kleine reepjes dun koper om geven van de te decoreeren stukken terwijl de tusscher.liggende vakken, welke eloisons genoemd wordendaarna met gesmolten émail worden aangevuld. Ook de voorwerpen, welke electro magnetisch geguillocheerd zijn, verraden in hooge mate de kunstenaarshand. En toch zijn zij niet met de hand gemaakt. Het is de electriciteitwelke daartoe met een uitnemend gevolg door de heer Chrifstofle is dienstbaar gemaakt. Een andere onderafdeeling der goudsmeedkunst, waarvan wij hier verrassende proeven zienis de galvanoplastic, welke een geheele omkeering heeft teweeggebracht in de versiering bij een groot aantal van de voornaamste schrijn werkers te^ Parijszooals op de tentoonstelling zelve bij iederen stap in de meubelafdeeliug duidelijk blijkt. Maar al het schoone dezer inzending te noemen zou ons te ver leiden. Wij stipten slechts eenige weinige punten aan, aan de bezoekers overlatende door eene aandachtige beschouwing der expositie van de heeren Christofle onze leemten aan te vullen. Wanneer mij gevraagd wordt eenige belangrijke inzendingen uit de Fransche afdeeling te noemen, dan zal ik stellig daarbij de collectieve expositie van wijn niet vergeten. De Fransche wijnhandelaars zijn in grooten getale^ herwaarts gekomen. Hoeveel er wel zijn weet ik niet en durf ik zelfs niet bij benadering bepalen. Als ik zeide dat er 300 zijn zou ik waarschijnlijk nog beneden het minimum blijven. Bij de bekroningen heeft zich in zake de wijn inzendingen een zeer merkwaardig feit voorge daan. De allerhoogste prijs, een eerediploma, is namelijk voor de champagne toegekend ge worden aan een betrekkelijk nog onbekend merk; aan de champagne van de heer Ch. Loche te Reimswiens naam daarenboven door een ver gissing niet eens in den officiëelen catalogus voorkomt. Emderer en Moët et Chandon hebben dus eensklaps een niet gering té achten concurrent gekregen, want des heeren Loche's fabrikaat schijnt wel bijzonder goede kwaliteiten te bezitten om als met een tooverslagop één rij geplaatst te worden met de meest bekende en tot nog toe meest gezochte merken. Liefhebbers van dit edele vocht doe ik er misschien geen ondienst mede te vertellen dat de heer Spierings, wijnkooper te Amsterdam, gencraal-agent is van den heer Loche voor Nederland en zijne koloniën. Die met deze nieuwe beroemdheid ik spreek riu van den champagne, niet van den agent, kennis wil maken weet meteen het adres. des voormiddag ten half elf urezalter herberge van mejuffrouw de wed. C. Verwiel te Waalwijk, door den heer J. ZUURHOUT worden Bestek en teekening liggen van af Don derdag 4 October in voornoemd koffiehuis ter inzage; nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer II. C. xMEULKENS, bouw kundige te Waalwijk. De aanwijzing zal geschieden op den dag der aanbesteding, des voormiddags om half tien ure. wordt aan de Openbare School, wijk Kerk, (hoofd der school de heer M. BEIJNS) t Heden overleed zacht en kalm,l geheel overgegeven in den wil1 des Allerlmogstenen na tijdig I voorzien te zijn van de laatste II .H. sacramenten onze dierbare echtgenoot en móeder JOHANNA JOSINA BROKKEN, in den ouderdom van ruim 34 jaren. Bezooijen2 October 1883. levert steeds in alle afmetingen HEETWATEROVENS met een of twee uitrollende Bak vloeren,, onder garantie STOOMMACHINESGASMOTOREN DEEGVERDEELMACHINESKNEED MACHINES en alle andere WERKTUIGEN, welke tot de complete inrichting eener Bak kerij behooren. Solide AGENTEN worden in de verschillende provinciën gezocht. /llTmi»Ar» A .7. w uit de fabriek van den heer SCHAGEN, steeds aan concurreerende prijzen in 4 soor ten bij den ondergeteekende voorhanden. Notaris te Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 4