Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Turkije. BINNENLAND. middel van een touwdat eenige malen om den hals gestrengeld was geworgd. Men had het lijk bedekt met een matras en een kussen. Men vermoedtdat de kassiersknecht bij Blein is binnengekomen om een wissel te presenteeren, en men zich toen van hem heeft meester ge maakt. Daar hij ongeveer 60,000 fraDcs bij zich hadwaarvan niets meer te vinden is lijdt het geen twijfel of diefstal is de aanleiding der misdaad geweest. Daar men den kassiers knecht 's morgens te 11 uur reeds het huis heeft binnen zien gaan en des avonds het lijk eerst werd gevonden heeft de moordenaar ruim den tijd gehad zich uit de voelen te maken. PARIJS, 6 December. Zeven onderteekenaars van plakkaten, waarin wordt opgeruid tot het deelnemen aan eene publieke manifestatie op de Place de la Bourse, zijn gevangen genomen. Aan de //New-York Herald" wordt uit Madrid van 4 dezer het volgende geseind Er bestaat eene geheime overeenstemming tusschen Duitschland en Spanjemet het oog op eer.e mogelijke revolutionnaire beweging. Deze schikking heeft de goedkeuring van andere monarchien. Zij is niet gericht tegen Frankrijk, maar tegen de revolutionnaire propaganda. De onderkoning van Engelsch-Indië heeft in tegenwoordigheid van den hertog en de her togin van Connaught en van vele aanzienlijke personen onder welke ook een groot aantal In dische prinsen te Calcutta de wereldtentoonstel ling geopend met eene redevoeringwaarin hij de hoop uittedat zij aan Inaië voordeelig moge zijn. Dit was te verwachten want door zulk eene onderneming op het gebeid van nij verheid en kunst werden met anderen natiën vriendschappelijke betrekkingen aangeknoopt welke niet anders dan gunstig konden werken. Hij las een telegram voordat door koningin Victoria was gezonden en waarin de beste wen- schen voor het welslagen der tentoonstelling worden te kennen gegeven. Volgens den Alexandrijnschen berichtgever van Daily News is men daar niet geheel vreemd aan het vermoeden dat het leger van Hicks- pacha in plaats van na een driedaagschen strijd te zijn vernietigdveeleer in het geheel niet heeft gevochten maar eenvoudig zijne Europee- sche officieren heeft vermoord om daar na en massa tot den Mahdi over te loopen. Te Alexandrië kent men zijn volkje waarschijnlijk beter dan ergens elders eu zal men beter weten dan wijwelke interne bewijzen het verhaal van den driedaagschen worstelstrijd onwaarschijnlijk maken. De werklieden op de scheepswerven aan de Tyne hebben aanzegging ontvangen dat de loonen eerlang zullen verlaagd worden. O'Donnellde moordenaar van den aan brenger Careyzal den 17den a. s. worden gehangen. Uit de versterkte politie-macht in en buiten de gevangenis is af te leidendat men nog steeds pogingen vreest tot ontzet. Overigens blijkt omtrent den veroordeelde dat hij een volslagen onontwikkeld man is. De nieuwe beulBins, debuteert niet zeer voordeelig. Verleden weekbij eene terecht stelling te Liverpool, gebruikte hij een te dik touw zoodat de lus niet genoeg glipte en de patient nog gedurende zeven minuten na den val teekenen van leven gaf. Bij de lijkschou wing door den coroner werd de vraagof de scherprechter wel nuchter was geweestin min of meer twijfelachtigen ziu beantwoord. Binns namelijk, vol trots op zijne nieuwe waardigheid, had den vorigen dag in zijn hotel te Liverpool audiëntie verleend aan eenige honderden belang stellenden voor wie hij zijnen persoon en zijne apparaten welwillend had tentoongespreiden bij die gelegenheid ontbrak het natuurlijk niet aan menigen vriendschapsdronk. Het gevaar van eene reusachtige werk staking in de kolenmijnen schijnt gelukkig afo-ewendof althans verschoven. In eene ver gadering te Sheffield gehouden waar een 140 000 mijnwerkers door hunne afgevaardigden warén vertegenwoordigdwerd met 28 tegen 6 stemmen besloten het staken van den arbeid, buiten inwilliging van de gestelde vordering, te verdagen tot het einde van deze maand. De vordering komt neer op 15 pCt. loonsverhooging. De cholera heeft te Bombay in het laatst van September haar epidemisch karakter ver loren. Er kwamen daar nog wel elke week een 20 gevallen voormaar dat waren meestal Hindoes en geen Europeanen. Te Bombay is de cholera endemisch (inheemsch), en er komen daar gedurende het gansche jaar een aantal ziekten en sterfgevallen aan cholera onder de inlanders voor. In de kamer van afgevaardigden had eer. stormachtig debat plaats bij de beraadslaging over het voorstel betreffende het invoeren van geheime stemming bij gemeenteraadsverkiezingen. De minister Von Puttkammer verklaarde er zich heftig tegen, op grond dat de Pruisische regeering eigenlijk; bij den Duitschen bondsraad zou moeten aandringen het bestaande geheime kiesstelsel voor den Duitschen rijksdag af te schaffen. Te Berlijn loopt het gerucht dat de hof prediker Stöcker door den redacteur van de de mocratische Volkszeitangtoteen duel is uitgedaagd. Beide heeren hebben elkander in de laatsten tijd herhaaldelijk voor leugenaar uitgemaakt. Dezer dagen was eeu welgesteld burger van Barmen plotseling verdwenen en alle na sporingen zijner bloedverwanten bleven vruchte loos. Men dachtdat hij vermoord of veron gelukt was, en er werd zelfs in den omtrek naar zijn lijk gezocht. Maar eindelijk kwam de vermiste op een avond uitgeput van vermoeienis thuis. Hij verhaalde dat hij per spoor naar hei dorp Nilspe, dat op eenige uren van Barmen ligt, gereden was, om de groote druipsteengrot de „Kluterhöhle" te bezoeken en dat hij in de grot verdwaald raakte. Hij kou in de donkere gangen den uitgang niet vinden en bleef er zeven dagen en zeven nachten zonder iets anders te gebruiken dan van tijd tot tijd een slok water. Het verhaal van den on- vrijwilligen navolger van dr. Tanner moet in druk maken van geloofwaardig te zijn. Uit Keulen wordt van den 5n December geschreven Hedenmorgenomstreeks 5 ure, ontspoorde tengevolge van het breken eener as, de van Frankfort komende personentrein in de nabijheid van deze stad. Van verscheidene wagens braken de assenen de rails werden op eene groote lengte weggeslagenzoodat het verkeer heden middag nog gestremd was. Geen enkele wagen bleef onbeschadigdmaar toch kwamen alle reizigers zoowel als het treinpersoneel er onge deerd af. Zonder eenige plechtigheid is Dinsdag de Grieksche tempel, in het Duitsch het Reich- rathsgebaude, geopend. De president dr. Smol- ka hield eene korte redevoering, waarin hij aan de verdiensten van den architectden heer Hansen hulde brachtwaarop de minister van financien het budget voor 1884 indiende, waar mede ook het deficit in het nieuwe gebouw zijn intrede deed. De uitgaven zijn geraamd op 511,112,390 fl., de inkomsten op 472,364,577 florijnen zoodat het deficit 38.754.813 florijnen bedraagt- Verleden jaar was het tekort op ruim 34 milioen geraamd, zoodat dit niettegen staande de verhoogde belastingen nog met ruim 4y2 milioen is gestegen. Als reden van dit hoogere bedrag worden de meerdere uitgaven voor spoorwegenposterijen en telegraphie genoemd, welke ruim 61/.} millioen hooger geraamd zijn dan in 't vorige jaar. De rente van de staats schuld bedraagt ruim 1 millioen meer dan in 1883. De opbrengst der directe belastingen is 2,152,000 fl. hooger geraamd dan in het afge- loopen jaar; die op koffie en petroleum op 2,829,000 fl. meer. Voor den aanleg der staats spoorwegen zijn 28,770,000 fl, uitgetrokken. Er zal ten behoeve van amortisatie 4y2 pet papier- rente ten bedrage van 14,460,000 fl, en zilver rente tot een nominaal bedrag van 636,400 fl. uitgegeven worden. Eene bijzondere wet zal de middelen aanwijzen lot dekking van het deficit. Te Bagna Cavallo, in de Italiaar.iche provincie Ravenna is weer een rijk koopman, Montanari genaamd door roovers aangevallen en gevangen genomen. Door het Journal de St. Pétersbourg wordt het gerucht tegengesproken, dat door vele vreemde dagbladen besproken isbetreffende het plan van een nieuwe staatkundige organisatie, en dienten gevolge ook het bestaan der commissie, die zou benoemd zijn om bedoeld ontwerp te onderzoeken. Hetzelfde blad deelt ook mededal er te Petersburg niets bekend is van het bericht, dat door het agentschap Havas verspreid is, namelijk dat Rusland deel neemt aau een overeenkomst aangaande het zenden van een vloot naar de Chineesche wateren. In het Russische gouvernemeut Kieff nemen de zoogenaamde agrarischemisdrijven voort durend toe. Al de landeigenaren in den omtrek van Bojarky o. a. hebben veel schade geleden door brandstichtingplundering en verwoestin gen door de boeren gepleegd. In de meeste gevallen was de politie machteloos en genood zaakt de hulp der militaire macht in te roepen. Uit Konstantinopel wordt gemeld van Woens dag. Den geheelen dag heeft een vreeselijke brand in de voorstad Haskicuidie door Tur ken en Joden bewoond wordt, gewoed. Honder den huizen zijn vernield. Groot is de versla genheid. KONSTANTINOPEL, 5 December. De brand te Haskicui duurde 8 uren maar is thans ge- bluscht. De schade is belangrijk grooter dan aanvankelijk geraamd werd. Op bevel van den sultan heeft de regeering verscheidene wagenla dingen brood voor de slachtoffers naar de ge teisterde wijk gezonden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 9 December, in de zaal Musis Sacrum 1. Waldandacht Abt. 2. De rots in zee Hol. 8. Eine Nacht auf dein Meere, Tschirch. a. Hymne an die Nacht Koor. b. Glückliche Fahrt Duo. c. Chor des Schiffsvolks Koor. Waalwijk, 7 December 1883. Bij kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arr. 's Hertogenbosch voor de kantons 's Hertogenbosch Osch Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's Hertogenbosch,jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen de Sombrelf, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Rotterdam voor de kantons Schiedam Brielle en Sommelsdijk ter standplaats Schiedam. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is Woensdag o. a. aanbesteedde uitvoeringen van herstellingen en vernieuwingen aan de werken van den Baardwijkschen overlaat met de rijkssluis in de oostelijke vaartkade van Waalwijkbehoorende tot de werken van de Maasmet het onderhoud dier werken van 1 Januari tot en met 31 December 1884, bene vens voor het zoo noodig leggen in 1884 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschrijver de heer H. J. Dekkers, te Baardwijk, voor f 3080. Bij de tweede kamer is Woensdag inge komen een wetsvoorstel van de heeren A. Mackay, Ruijs van BeerenbroekDe Savornin Lobman en Schaepman tot herziening van eenige bepa lingen der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878. Het voorstel bedoelt intrekking van al. 2 van art. 4, het voorschrift behelzende omtrent de vaststelling van schoolbouwregle- menten wijziging van art. 8 omtrent het kwee- kelingenstelselwijziging van art. 24 vaststel lende het aantal onderwijzers, hetwelk in iedere school moet aanwezig zijn de voorstellers wen- schen daaromtrent te bepalen I onderwijzer voor 40 kinderen 2 voor 40 tot 100 3 voor 100 tot 160, en verder op iedere 60 leerlingen een onderwijzer meer wijziging van art. 45 door aanneming van 40 pet. vergoeding vanwege het rijk aan de gemeenten voor de traktementen der onderwijzers, naar den maatstaf van f1200 per hoofdonderwijzer en f 600 per hulponder wijzer en eindelijk verplichte schoolgeld heffing. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de tweede kamer hulde gebracht aan de goede werking van de drankwet. Nochtans werd de eerste Mei 1884 door duizenden met schrik tegemoet gezien. De regeering meende, dat men niet ter wille van een beginsel de welvaart van zoovele winkeliers, die tevens drank verkochten, vernietigen mocht en zou dus een wetsvoorstel indienen om daarin te voorzien. Het is te hopen dat deze voorziening zal kunnen tot stand komen zonder dat het belang van de bevolking in het algemeen er onder lijdt. In navolging der kamer van koophandel en fabrieken te Helmond heeft ook de kamer van koophandel en fabrieken te Breda zich tot den koning gewend met verzoek het vrijhan delsstelsel te laten varen en het reciprociteitsstelsel toe te passen. De te Tilburg gcheerscht hebbende groote sterfte onder de kraamvrouwen schijnt voorgoed opgehouden te hebben. Zulks blijkt te meer uit de alom aangeplakte berichten waarbij dr. V. d. Y mededeeltdat hij zijne praktijk als verloskundige heeft hervat. In den nacht van Woensdag op Donderdag (St. Nicolaasavond)omstreeks 12 ure werden eenige personendie te Waalwijk op straat zongen en schreeuwdendoor de maréchaussee aangemaand zich rustig te houden zij verkozen echter niet hieraan gevolg te geven, een hunner zeide ronduit dat hij het verden bleef dan ook doorzingen. Toen deze door de maréchaus see werd vastgegrepen om hem ter herkenning bij het licht te brengen volgde het hier tegen woordig in de mode zijnde verzet tegen de manschappen der openbare machtdie echter spoedig ondersteuning kregen van twee hunner kameraden den gemeenteveldwachter en een der nachtwachts. In het duistere werden de politieambtenaren weder geschopt en getrapt, zoodat zij genoodzaakt waren hunne wapens te gebruiken, waarmede eenige der in verzet zijnde personen hebben kennis gemaakt. Gisteren had te Bezooijen een opstootje plaats. Eenige werklieden van de machinale schoenfabriek van de wed. W. A. Dumoulin en Zn. te Bezooijen ontevreden over een eenigszins verlaagd tarief der werkloonen hadden er een borrel op gezet en kwamen toen aan de fabriek, naar zij voorgaven om af te rekenen. Hun werd echter te kennen gegeven dat het daarvoor de tijd niet was en dat zij zich van het terrein hadden te verwijderen. Toen hieraan niet vol daan werd werden eenige der ontevredenen door de inmiddels ter assistentie geroepen maréchaus- sées van het erf gezet. Dit gebeurde echter niet zonder beleediging en verzetzoodat tegen een tweetal proces-verbaal is opgemaakt. Verdere ongeregeldheden hadden niet plaats en ook des avonds bleef alles rustig. Voor de vergadering der Langstraatsche administratieve vereeniging, te houden te Waalwijk op Zaterdag 15 dezer, zijn de volgende punten aan de orde gesteld lo. Over het recht verstand van art. 27, A. no 48 der wet op het recht van zegel 2o. Het bewijs van voldoening aan de nat. militie eerst in te leveren bij de voltrekking van het huwelijkof reeds bij de huwelijks aangifte? 3o. Wat verstaat men onder winkelnering in verband met 3 no 8. der drankwet. 4o. Bespreking van de stoffelijke belangen der gemeente-ambtenaren. Wel is het maar een dun laagje sneeuw dat de velden bedektmaar als daarbij de grond bevroren ishebben de vogels het niet mint. te kwaad dan bij een voethoog sneeuw. Helpei de menschen niet, dan sterven ze bij duizenden van honger. Men helpe dan. Het behoeft niets te kosten. Als ieder maar wat broodkruimels strooit, zijn de vogels gered. Hier te lande is nu ook het zaad van de beetwortel verkrijgbaar gesteld, waaruit in Frank rijk reeds eene soort van wijn gedistilleerd is. 't Betreft hier geen poging tot knoeien, maar een middel om tijdig bedacht te zijn op een plaatsvervanger voor de druif, wanneer het ver woestend ongedierte mocht voortgaan ons met totale vernietiging van deu edelen wijnstok te bedreigen. In zooverre is eene proef met deze plantdie ook in ons land telen kan, niet on geoorloofd. De zaden welke de firma Victor Romein Co., te Amsterdam aanbiedtzijn van dezelfde soort van beetwortel, welke de heer A. Deleuil, te Gardannebij Marseille, na vele proefnemingen uitkoos. Bij arrest van het gerechthof te Arnhem van 5 Januari 1883 werd Antonie Vredegoor, oud 27 jaren wonende te Steenderen ter zake van geweldgepleegd op den gemeente- en onbezoldigden rijksveldwachter C. Kraaijenbrink te Steenderen in den avond van 26 Augustus 1882 ter gelegenheid dat die veldwachter was in de uitoefening zijner bedieningen welk ge weld schier onmiddelijk (alzoo binnen 40 dagen) den dood van den veldwachter heeft veroorzaakt veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Deze veroordeeling werd ten gevolve van het daarvan ingesteld beroep in cassatie bij arrest van den hoogen raad van 9 April jl. vernietigd, terwijl de zaak werd verwezen naar het gerechts hof te 's-liertogenbo3ch. Dat college berechtte de zaak den 7en Juni jl. en veroordeelde den besch. eveneens tot 15 jaren tuchthuisstraf doch ook van deze uitspraak voorzag V. zich in cassatie en bij arrest van den hoogen raad van 8 Oct. jl. volgde eene vernietiging van het arrest van laatstgenoemd gerechtshof met ver wijzing der zaak naar het gerechtshof te 's-Gra- venhage. Het arrest van het eerstgenoemde hof werd vernietigd omdat eene verklaring van den eersten getuige, die niet op eigen wetenschap was ge grond niettemin en zonder voorbehoud als bewijs was aangenomenhet laatstgenoemde arrest werd te niet gedaan omdat als bewijsmiddel ge bezigd waren verklaringen van getuigen die hadden opgegeven niet door eigen waarneming maar door hooren zeggen bekend geworden te zijn met de plaais waar het lijk is gevonden zoodat hunne verklaring in zoover ze die plaats betreftis eene verklaring die de getuigen niet door eigen waarneming kenden. Deze zaak werd Donderdag andermaal, thans door het gerechtshof, te 's-Gravenhage behandeld. De cassatievoorziening tegen het arrest van het gerechtshof te 's Graven hagebetreffende de veroordeeling van de z. g. „millioenenjuffrouw" en haar medeplichtige Van Zutphenzal den 24n dezer voor den hoogen raad worden behandeld. Een oppassend jongmenschvan beroep kuiper, oud ruim 21 jaren, verloor Maandag namiddag te 's Bosch op eene nootlottige wijze het leven. In de brouwerij van den heer Van Gulick werkzaam zijnde, werd hij ongesteld en begaf zich buiten het gebouwhet schijnt dat hem eene duizeling overvallen is, waardoor hij in de rivier de binnen-Dieze is gevallen en verdronk; later is zijn lijk daaruit opgehaald. P. de K., te Hilversumjl. Donderdag bezig zijnde met het uitmesten van een varkens hok had het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten zonder de wond uit te wasschen, legde hij hierop, volgens het dwaze volksgeloof, een stukje grauw papier, met gevolg dat de geheele arm den volgenden morgen opgezwollen was en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. J. W. van den Boogaartoud 32 jaren sjouwer, geboren te Breda, bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 20 Juni van dit jaar, veroordeeld ter zake van eenvoudigen diefstal tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden maar sedert voortvluchtig, is deze week door de politie te Haarlem aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Hij was nldaar werkzaam en woonachtig onder den naam van De Bruin. Het stukslaan van den inboedel eener vrouw met wie hij leefde, heeft tot zijne inhechtenisneming aanleiding gegeven. Te Klein-Tongelre waaide de gevel van eene schuur in. De huisvrouwdie het des morgens zag, schrikte zoo, dat zij nog den zelfden avond overleed. Dinsdag nacht te ongeveer 1 ure, terwijl niemand aanwezig waswerd brand ontdekt in den olie- en pelmolen van J. A. Mann ic de buurtschap Look, onder Holten. Aangewakkerd door den feilen wind greep de brand snel om zich heen. Des morgens te 7 ure was de ge heele molen uitgebrand, alleen de romp is blijven staan. De molen was verzekerd voor f 6500 bij de Brusselsche maatschappij van brandver zekering. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Holten meldt men De rij ks veld wachter alhier en de gemeente veldwachter van VVierden hebben een onderzoek ingesteld bij Jènnigje Veldhuis, oud 14 jaar vroeger^ te Wierden thans alhier woonachtig'. Dit meisje werd verdacht gehouden op 29 Mei jl. het huis van haren boer te Wierden in brand te hebben gestoken. Zij heeft dan ook bekend zulks gedaan te

Echo van het Zuiden | 1883 | | pagina 2