Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. naar van den Ierschen aanbrenger Carey heeft een belooning van 2000 (f 24,000) ontvangen, die hem vanwege de Land League is uitbetaald. Zulk eene som is misschien nog nooit verdiend met de verdediging van een hopelooze zaak. De gematigd-liberale Duitsche dagbladpers toegevend dat het bezoek van den kroonprins aan den paus gelijk door de officieuse bladen herhaaldelijk is geconstateerd slechts een be- j leefdheidsbezoek is geweestwaarbij over de kerkelijk-staatkuudige quaestie niet in bijzon- li derheden is getredengelooft toch sedert dat bezoek meer aan de waarschijnlijkheid eener schixking en verwacht daarvan eenen gunstigen invloed op de onherhandelingen die nog 3teeds door den heer Yon Schlifter met het Vaticaan worden gevoerd- Ten opzichte van Ledochowski en Melchers zou de Pruisische regeering geen bepaalden eisch hebben gesteld maar slechts te kennen hebben gegevendat het eene schik king grootelijks zou vergemakkelijken wanneer de beide bedoelde heeren vrijwillig afstand deden van het ambt waarin ze op het oogenblik van regeeringswege zijn geschorst. Een brutale juweelendiefstal is te Berlijn gepleegd. Twee deftig geklecde dames kwamen in den winkel van een juwelier, en terwijl de eene naar verschillende dingen vroeg, maakte de andere zich meester Tan een doos met ringen, ter waarde van 60,000 mark. Beide dieveggen ontkwamen en werden tot dusverre nog niet gevat. Den 19n 11. is door den bisschop van Culm, met toestemming van den paus, van de Pruissiache regeering voor een aantal geestelijken dispensatie gevraagd van sommige bepalingen der Mei-wetten, een recht, gelijk men weet, dat de landdag in zijne vorige zitting aan de regeering heeft toegekend. Aan den Pruisischen gezantVon Schlözer is door den paus dezer dagen eene hooge rid derorde verleend. Men ziet hierin een bewijs van de verzoenende gezindheid, die sedert het bezoek van den kroonprins op het Vaticaan heerscht. De Berlijcsche National Zeitung, waarvan een berichtgever den Duitscheü kroonprins op diens reis naar Rome vergezeldemeent aan gaande het onderhoud met den paus te kunnen mededeelen, dat de prins herhaaldelijk aan Z. H. te kennen gaf geenerlei zending of opdracht te hebben. De paus scheen dit eerst maar half te gelooven en kwam telkens zegt de bericht gever op de zaak terugmaar ten slotte zeide de kroonprinsdat hij reeds veel te lang op reis was om over deze zaak instructies te hebben ontvangen maar dat hij den paus een voudig een bewijs van zijn eerbied was komen brengen. Hierop werd slechts in het algemeen de kerkelijk-staatkundige strijd nog even aan geroerd en gaf men elkander wederkeerig de Verzekering van zijn -vredelievendheid. Z. M. de keizer, "kroonprins, was een vredevorst in de volle beteekenis des woords. Dat is zeker eene promotie sedert Z. M. nog de Kartetsen-prins heette. Meer bijzonderheden dan dezeen die zeker nog niet eens algemeen geloof zullen vinden vermeldt de National Zeitung niet. Een paar maanden geleden is te Bamberg een driejarig knaapje plotseling verdwenen en men vermoedt thans dat het door een rond- reizenden troep Zigeuners gestolen is. Te Batz- bach, bij Giessen, moet het knaapje dezer dagen door eenige schoolkinderen die nieuwsgierig rondom een daar opgeslagen Zigeuners-kamp liepen gezien zijn. De inwoners van het plaatsje zetten, toen het verhaal der kinderen bekend werd, met knuppels en stokken gewapend de Zigeuners na die in allerijl vluchtten maar zij konden hen niet inhalen. Toen later de gendarmerie hen in een bosch aanhield had de bende zich verdeeld en was er geen spoor van het kind te vinden. Er wordt nu overal in den omtrek naar het ver dwenen kind gezocht. De Zwitsersche stad Montreux, aan het Meer van Genève, zal eerlang geheel door electriciteit verlicht worden en hare tramwagens door elec triciteit gedreven zien. Een maatschappij heeft dezer dagen vergunning vprkregen voor de uitvoering van dit plan, en zij begint reeds met de daartoe noodige groote werken. De werk tuigen worden door het water van het Meer in beweging gebracht. personen die zij haten als verdachten op te geven, wanneer zij geen werkelijk schuldigen kunnen ontdekken. i)e gouverneurs ontvangen overal veel meer aanklachten dan waaraan zij gevolg kunnen geven. Naar het schijnt hebben de Russische nihilisten groot gebrek aan geld. In de laatsie zeven weken toch werden door hen niet minder dan vijf aanvallen op postwagens met brieven en pakketten van geldswaarde gepleegd. Dezer dagen werd de post wag jn van Kasan naar Nischni Nowgorod in een bosch door roovers overvallen. Hij ontkwam echter er. een afdeeling soldaten die later naar het bosch gezonden werd, nam twee der daders gevangen. Het waren twee welgekleede beschaafde jonge lieden studenten. Een dergelijke aanslag had plaats bij Priluki in het gouvernement Pultawa. Ook deze mis lukte. De postiljons wisten met den wagen aan hunne aanranders te ontkomen. Maar de na sporingen naar de rooyers bleven vruchteloos. Ook uit eenige papieren bij een paar in hechtenis genomen ambtenaren gevonden, bleek, dat de nihilisten geldgfebrek hebben. Een vreeselijke -aisdaad wordt uit Odessa gemeld. Zeven meisjet werkzaam in een sui kerfabriek te Balta ukran met haar wekelijk- sche verdienste op weg paar huis in een nabij gelegen dorp. Daar he! 1 wat laat geworden was, besloten zij den nacht in\ het veld door te bren gen en den volgenden morgen vroeg de reis voort te zetten. Zij vladen zich achter een dicht bij den grooten >^eg staanden hooiberg neer, nadat een harer, uit voorzorg om veiliger te zijn al het geld in bevaring had genomen. Kort nadat zij in slaap w. tcu gevallen, werden de arme meisjes door eek bende snoodaards overvallen. Het meisje mét het geld had dc voorzorg genomen zich men hooi te bedekken zoodat zij gespaard bleef, terwijl de onverlaten, geen geld bij hun slachtoffers vindende deze alle zes in koelen bloede vermoordden. Daarop staken zij den berg in brand,ten het overlevende meisjedaardoor opgeschrikt vlood ijlings heen en bereikte veilig het dorp. 1 De moordenaars waren op aanwijzingen van hét meisje spoedig in hechtenis en werden ^herken^ als werklieden van dezelfde suikerfabriek. Te Zepce, in Bosnië, is Donderdag nacht een hevige aardbeving gevoelddie drie seconden duurde. Zij richtte geen schade aan, maar ver oorzaakte grooten schrik. De inwoners vluchtten uit hunne huizen en brachten den nacht op het open veld door. Het officieele blad zegt -dat 's keizers toestand belangrijk verbeterd is. De pijnen zijn nagenoeg geweken terwijl de zwelling nog slechts gering is. Gedurende de geheele ongesteldheid des keizers hebben de samenkomsten met de ministers onafgebroken kunnen plaats hebben. Bij de treurige toestanden in Rusland j breidt het stelsel van spionneeren Heli meer er I meer uit. Er melden zich voordurend drommen spionnen aan en niet zelden maken deze vrij willigers misbruik van hunne opdracht, door Een personentrein var. de lijn Louisville Chicago is den 24ster. dezer bij Salem in do Blue River gestort. De locomoiièf had de an dere zijde bereiktmaar drie -raggons vielen in den stroom. Acht persoon werden gedood en tien gewond. P« oorzaak van dit ongeval isdat de brug aanmerkelijk schade geleden had door bot aanhoudende hooge water in de laatste degen. In een gevangenis van Connecticutzoo verhaalt een Amerikaanseh blad, werden onlangs de gevangenen plotseling door een bijzonder vurigen godsdienstijver aangetast, die zich uitte in het aanhoudend zingen van psalmen en andere gewijde liederen. Pas was het gezang in een der cellen aangeheven of de bewoners van al de andere stemden er mee in, zoodat het geheele gebouw er van weergalmde. De opzichters en bewaarders lieten, verheugd over de bekeering der gevangenen dat zingen toe en stemden eindelijk zelfs mede in. Maar tot hunne verbazing ontdekten zij op een mor gen nadat den vorigen avond bijzonder ijverig gezongen was dat onder het zingen in een der cellen de vensters uitgezaagd en zes gevangenen auf Elügeln des Gesanges ontsnapt waren Te Yazoo-city in Mississippi (Ver. St.) heeft Maandagavond een gevecht tusschen negers en blanken plaats gehad waarin drie blanken gedood en twee gewond werden. Later werd een der aanvoerders van de negers gedood bij een poging om hem gevangen te nemen. Te M'Dadein Texas had dien avond een gevecht met geweren en pistolen plaats naar aanleiding van het toepassen der lynchwet op drie dieven. Daarbij werden drie mannen ge dood en een doodelijk gewond. In de bergen van Colorado hebben d oor den ingevallen dooi nog andere ongelukken dooi sneeuwvallen plaats gehad. Te Tellwride is ëer> huis vernield en acht mannen kwamen daarbij om het leven terwijl twee gewond werden. Te Montezuma werden drie mijnwerkers door een sneeuwval meegesleept in een afgrond van- 3000 voet. Een werd gedood en de beide an deren werden in een hopeloozen toestand gevonden. Er hebben hevige sneeuwstormen gewoed in het noorden des lands, Spoedig daarop, terwijl de sneeuw nog lagvolgden er zoele regens en bij de daardoor veroorzaakte overstroomingen kwamen verscheidene menschen om het loven. In Indiana o. a. verdronk een gezin van negen personen door het snelle wassen van een rivier. Van der Biltde Amerikaansche spoor wegkoning heeft voor eenigen tijd een bal gegeven, dat alles overtrof, wat tot r.og toe op dat gebied door de tijdgenooten is gezien ^en feest dat herinnert aan de pracht var- het Bour gondische hofaan de weelde Lucullus. De millionnair had het 0l' eens °P gezet, om de bals van Buckingham Palace en Mal borough House in de sohaduw te stellen. Wekei' vooruit waren de versieringenhet souperde muziek en vooral de damestoiletten besproken. Eenige honderdtallen van de laatste waren bij Worth Pingat en andere Parijsche sterren in dit vak besteld, en nog veel meer waren gemaakt bij de New-Yorksche modisten. Op den avond van 't feest droeg iedere dame een nieuw kostuum. De tentoonspreiding van kostbaarheden was buitengewoonzelfs voor New-York men taxeerde de waarde van de juweelendaar hijeen op eenige millioenen dollars. De aanwezigheid van een zestal geheime polilie-agenten in zwarten rok en witte das, was dan ook niet overbodig. Mevrouw Van der Bi'.t's baltoilet, een van Worth's meesterstukken had 2000 dollars ge kost. Voor de gasten waren de twee groote huizen van de familie opengesteld. Zij zijn er indertijd op ingerichtdat men door schuifdeuren de twee ruime vestibules tot één kan maken thans waren zij herschapen in één Oosterschen tuin. Bloemen verspreidden overal hare geuren kindereu van Eloradie voor een groot deel ten koste van duizenden dollars uit alle streken van Amerika waren bijeengebracht. In 't geheel was er voor 80,000 dollars aan bloemenversiering. ITet feest werd besloten met een glansrijk souper, waaraan Delraonicobijgestaan door het korps van Van der Bilt's eigen koksal zijn zorg had besteed. Wijn werd er geschonken als waterhet porselein het zilver waren aller fijnst maar de kosten van dit soupermet inbegrip van den wijn liepen dan ook in de 50,000 dollars. KortomVan der Bilt had vooraf gezegd z/Depezd upon itit wil be a snorter en hoewel dit nu wel niet zoo heel gracieus was uitgedruktkwam het er toch op neer. Dezer dagen is een nieuwe spoorwegbrug over de Niagaraeven beneden den waterval, in gebruik genomen. Het is een werk grootsch ontworpen en met beleid uitgevoerd, zooals men (lit in Amerika gewoon is. Het bezwaardat overkomen moest worden was de in eene diepte van twee honderd voet in ijlende vaart voort snellende rivier die het oprichten van welk steunsel ook binnen hare 500 voet wijde oevers onmogelijk maakte. Men heeft de toevlucht ge nomen tot het ,/Centilever" stelsel dat is men heeft de brug boven de rivier gesmeed, door twee reusachtige in evenwicht gebnj>J--- urmen, die ten slotte elk ruel lengte verkregen van d« oevers uit aan elkander te verbinden. Deze armen hebben een rnstpuDt ieder op een vierkanten toren 39 voet van steen en 132 van staaldie aan eiken oever vlak aan het water is gebouwddaarop liggen zoodat de ge heele bruo1 aldaar het aanzien heeft van twee kapitale loiters T. De ruimte welke de uit einden der beide armen nog scheidde en die 120 voet bedroeg, is door een later tusschenin geklonken werk verbonden. De sterkte van de brug berust hieropdat beide deelen der wederzijdsche muren met elkan der in evenwicht, of meer dan dat zijn. Het oevereinde van eiken arm is met zwaar anker- werk in den grond verbonden en wordt gerekend, met de 460 kubieke yard betonwerk, twee mil- lioen pond te wegen de boven de rivier uit stekende armen zijn 678,000 pond zwaar. Dc geheele lengte der brug is 910, de wijdte tus schen de torens 470, de hoogte van de sporen boven het watervlak 239 voet. De brug heeft dubbel spoor en is beproefd met twee elkander ontmoetende treinen elk met twee locomotieven en een gewicht van een ton per strekkenden voet. Zij wordt nu sedert eenige weken bereden. Waalwijk 31 December 1883. Door Z. M. den koning is tot minister van koloniën benoemd de heer J. P. Sprenger van Eijk lid van den raad van Nederl.-ïndie. Jv Wij maken onze lezers heden nogeens op merkzaam dat de oude centen hebben opgehou den wettig betaalmiddel te zijn en dus niet meer behoeven te worden aangenomen. Wie ze nu nog heeft kan ze gedurende de maand Januari inwisselen bij de betaalmeesters en bij de ont vangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. Voorzichtigheid wordt aanbevolen De nieuwe centen zijn juist even groot als de kwart jes. In Amsterdam hebben reeds eenige be driegers de bronzen centen verzilverd en met goed gevolg voor kwartjes trachten uit te geven. Er zijn o.a. eenige conducteurs der trammaat schappij dupe van het bedrog geworden. De leden der Langstraatsche administratieve vereeniging van burgemeesters en secretarissen hebben zich bij adres tot gedeputeerde staten van Noordbrabant gewend om verhooging van jaarwedden. (Een adres van gelijke strekking werd onlangs aan gedeputeerde staten ingediend door de vereeniging van burgemeesters en «rot houders in het arrondissement Breda.) Nr. 1 Januari zal een begin gemaakt wor sen met de afbraak der tentoonstellingsgebouwen tc Amsterdam. Toch vindt men er nog een enkele et dage en hoopen ingepakte goederen. Na 1 Januari houdt alle toezicht op die goederen op. Den inzenders is het dus geraden ze voor ditD tijd op te ruimen. Ook de meeste kiosken en andere bijgebouwen zijn nog niet wegge broken. Als eene bijdrage tot de geschiedenis der, Amaterdainsche tentoonstellingsloterij meldt me uit Zw ij cd recht het navolgende aan de „Nieuv e Rotterd. OU! j Een fabriekarbeider, in het bezit van eer. :ot, ontving voor eenige dagen het bericht, dat daarop een prijs was gevallen ter waarde van fd' tc zijher beschikking lag. Om dien ijs kunnen afhalen, stelde hij op de fabriek u- ';l hij werkzaam waseen persoon in 1 pb tegen fl.Hij gaat naar Amsterdam en krijg daar een groot pakwaarmede hij zich naar huis spoedt. Tehuis gekomen is zijn eerste werk het pakket te onderzoeken, en vindt daarin een grooten hoop boeken, allen ir\ de Fransche taal. en handelende over Arabie Tunis Marokko enz. een paar boeken in prachtband, verguld op snee, over Arabische muziek een ander dito prachtig mooi: 1'lntcrprète de l'armée franqaise"; een Fransch-Arabisch woordenboek, plannen van aan te leggen spoorbanen kaarten van Arabie een viertal leelijke photographiën ookal van Arabische zaken en voorts een grooten hoop prullen. De gelukkige winner zou zich reeds gelukkig achten, als de een of ander liefhebber hem den rommel wilde afkoopen tegen teruggave van de door hem gemaakte onkosten. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam bericht (hans dat dezer dagen aan de redactiën van verschillende dagbladen de plaatsing verzocht is van eene advertentie, houdende beroep op dc weldadigheid der ingezetenen en dragende de onderteekening van C. Westerveld, Czaar Peterstraat no 159, Amsterdam. De hoofdcommissaris bericht daarbij C. Wes terveld is de naam der moeder van Johannes Kooiman, die te Rotterdam onder de firma Op ten Zieke den naam zijner huisvrouwzaken gedaan heeft en tegen welke firma in verschil lende dagbladen is gewaarschuwd. De aanbieder der advertentie Hendrik Albert Van Doldei heeft te Rotterdam de beruchte firma Doesburg Co. gevoerd. Het doel is kennelijk de in te komen gelden onder elkander te verdeelen. AU zijn thans woonachtig in de Czaar Peteratraa 159 te Amsterdam. Men schrijft uit Brussel aan het /Han delsblad." De laatste proefneming van de electrische trr heeft verleden week plaats gehad, en is, zoo; de vorige, uitnemend gelukt Technisch is ont""" x.e rr*8gBiu *>c oewegmg is regelmatig en uurend de snelheid wordt naar verlangen ve meerderd of verminderd; het stilhoudeu en her afrijden geschieden zonder schokken. Het eenige zwakke en zwaarter' - is eene zekere trilling en een voortdurend geraas ius dal van ten spoor weg. Doch een en ander is daaraan toe schrijven, dat tot nog toe de geheele mechanica, zooals ook de electrische ophoopers (accumuln - teurs, minstens 60 in getal) in het rijtuig' zelf geborgen waren. Dit zal veranderd worden Men is met het bouwen van electrische locomo tieven druk bezig. Eerstdaags zal ei verneemeen geregelde dienst van electrische tramsporen op de lijn van de Rue de la Loi geopend en gedurende zes maanden vervolgd worden. Levert die proeftijd goede resultaten op, dan is het niet onmogelijk, dat weldra hei geheele net der Brusselsche tramways op die wijze in exploitatie trede. Dit vooruitzicht heet. reeds de aandeelen dier maatschappij ann d- beurs doen rijzen. De brevetten van den heer Faure (accumula teurs Faure) zijn het eigendom van de hi gevestigde compagnie Beige et Hollandaise d'cle tricité. Het mond- en klauwzeer komt in Noord- Braband nog slechts iu twee gemeente11 voor n.l. te Heusden en te Oud-Hensden. Geduren de laatste 14 dagen hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan en de aangetaste koppels te FijnaartEethen Genderen Zevenbergen Dussen Bakel en Milheeze -m Giessen, werden gezond verklaard, zoodat, ziekte weldra als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. Jhr. W. A. I. in de Ned. Sport het winterbeslag d< den, als de wegen door sneeuw en wet glad zijn, besprekende, deelt daarbij mede drt hem voorleden winter te Wiesbaden een be vd getoond, dat zeer werd geroemd, en wan" men bij het afrijden vau gladde hellingen de beste resultaten had gehad. Het is gewoon van ijzer met iets dikker wanden terwijl het gedeelte waar zich de kalkoenen bevindeneen breed vlak vormt dat hol is in welke holte stukken geperst caoutchouc wor den bevestigd met Am staafje dat er doorheen wordt geklonken. De ijzers ww en fabriekmatig gemaakt, en kunnen verwarmd/ en vervormd worden naar den hoef; ze m' er echter niet in water afgekoeld worden. De ra/aker er van is Ernst Schneider Gertraudten-tro sse IS, 19 te Berlijn. Men be hoeft slechts de maat der hoeven in Ned. duimen o papier uitgemeten aan hem op te geven u ••'•vlo bc iu de goede afmeting te bekomen De héér, Ai. betaalde voor vier ijzers met Gummi'itol'/eo 6 mark 20 pf. Met dit beslag wi (toorl hem met een zijner paarden de proef genor. .en die zeer goed voldeed. Het voordeel er v in s vastheid van stand hoegenaamd 2 gr aai voor kwetsing steeds gewapend 'beid en eindelijk: gemakkelijke dracht gen op de ijzers, terwijl de Guramistollen r. i uning wegnemen. 1 voor zulke paarden welke steeds wisselva'ligheden van weder moeten ge- zijn schijnt dit winterbeslag eene zeer ge- enge vinding te zijn. In de Nature van 20 December zijn acht- ticn kolommen gewijd aan raededeelingen omtrent de uitbarsting van Krakatau en de schitterende luchtverschijnselen bij zons op- en ondergang uit alle deelen der wereld. Voor het groote publiek hebben zij voor een goed deel hare aantrekkelijkheid verloren om dat zij worden voorafgegaan door twee stukken, welke de oplossing van het gewichtige raadsel bevatten.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2