Nummer 2. Zondag 6 Januari 1884. 7e Jaargang, EENE IIIRIIIRIM. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Erankrij'k. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN E. WERNER. gaj^M^r-^gMaaMg^nesMgyii-Li .ajüj.b's mehuw jwj.k «kb S26£W9=»SKS"« De Echo van het Zuiden, Si Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Nov. Van^Waalwijk. A. Gerrise. Nijmegen. Van 's Grevelduin-Capelle. Verschruuren. Utrecht. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 264 der wet tot herziening van de artikelen 264265 en 266 der gemeentewet (Staatsblad no 102), Maken bekend: Dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1883 door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant bij besluit van den 28 December 1883, G. no 68, is goedgekeurd en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, 1 Januari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES, (L.b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De rechtbank te Verviers heeft de beslissing vernietigd van den familieraadden 6en Juli 1883 onder voorzitterschap van den vrederechter te Verviers gehouden waarbij Armand Peltzer in de voogdij over zijn mindeijarig dochtertje gehandhaafd was. Zij heeft bevolen dat onmid dellijk overeenkomstig de bepalingen der wet in deze voogdij voorzien behoort te worden en heeft bepaalddat de kosten op dit geding ge vallen onder de voogdijkosten der minderjarige gebracht zullen worden. Naar het Duitsch van IV. Geen maarDaarop sta ik. Wanneer het huwelijk er in betrokken wordt veraf schuwen we dan elkander theoretisch maar laat ons overigens goede vrienden en bloedver wanten zijn in de praktijk. Wilt ge Stephanie? Hij stak haar meteen voor de tweedemaal de hand toeen ditmaal legde Stephanie de hare zonder schroom in de zijne. Zie zoo, zeide Felix, zijn stoel thans dicht naast zijne nicht schuivende alsof het zoo hoorde, tot zoover is alles opgehelderd maar thans is het zaak ook mijn oom op de hoogte te brengen en dit zalmeen ik niet zoo gemakkelijk gaan. Ook Stephanie begreep datmaar zij had spoedig raad gevonden. Het is aan uFelixhem te verklaren dat ge in geen geval in dit huwelijk toestemt. Pardon protesteerde Fèlix. Wat mij be treft iK bewillig er zeer gaarne in en ik ben bereid u zelfs op dit oogenblik nog als mijne toekomstige echtgenoote te begroeten. Maar zoo even zeidet ge riep de jonge dame weder angstig uit, terwijl ze haren stoel opnieuw een paar schreden achteruitschoof, wat echter ditmaal weinig hielpdaar Felix hem weder met een ruk vooruittrok. Ik hsb gezegd uwe weigering te eerbiedi gen maai gij kunt van mij niet verlangendat ik dit zelf ook uitspreken zal. Neen, aan u is hetmija oom de desbetreffende verklaring af te leggen. De Chronique spreekt in zeer geheimzin nige bewoordingen over een ergerlijk schandaal, hetwelk in eene der groote administraties van den staat ontdekt zou zijn en bestaan zou in verduisteringen van geld op groote schaal. De Etoile daarentegen zegt dat haar confrère blijk baar het oog heeft op eene reeds bijna twee maanden oude geschiedenis en zich deze niet weinig overdreven voorstelt. Toen namelijk is aan 't licht gekomen dat een ambtenaar der staatsspoorwegen bij de expeditie van koopmans goederen declaraties vervalscht heeft en de daarop geïnde gelden voor fictieve kosten voor zich behield. Over een zoo groot bedragals de Chronique het doet voorkomenhebben deze vervalschingen echter niet geloopen. De Koophandel van Antwerpen schrijft Met zekerheid en met vreugde kunnen wij het Antwerpsch publiek melden dat alles beslist is. In de laatste bijeenkomst zijn het ministerie en de commissie van de tentoonsttelling het op al de punten eens geworden. Wij mogen derhalve van nu af zeggen dat de wereldtentoonstelling van Antwerpen in 1885 stellig en zeker zal tot stand komen. Deze goede tijding, dat blijde Nieuwjaarsnieuws zalmisschien Woensdag reeds, bij omzendbrief door de inrichtingscommissie worden bekend gemaakttevens met een oproep aan het pu bliek om voor een gedeelte bij te dragen in de samenstelling van het benoodigd kapitaal. De omzendbrief zal aanduiden voor hoeveel of liever voor hoe weinig die medewerking wordt gevraagddie met liefde door de bevolking zal worden verleend dewijl het verwezenlijken der tentoonstelling eene echte bron van fortuin en winst zal zijn voor onze stad. Aan den architect Beyaert is door de Belgische regeering opgedragen plannen te maken voor een nieuw gebouw voor de kamer van volksvertegenwoordiging. Te Quaregnon in Henegouwen heeft Za terdag avond in eene kolenmijn weder eene mijngasontploffing plaats gehad. Gelukkig ge schiedde dit op een tijd9 uur 's avonds dat niet velen daardoor konden getroffen worden. Toch zijn er nog vijf slachtoffers, waarvan twee Stephanie schudde mistroostig het hoofd. Die heb ik hem reeds gegevenmaar mijn vader blijft onverbiddellijk. Ik ken hem hij zal nimmer eene opgevatte meening laten varen. Ja, wat dan? vroeg Felix ernstig. Ja, wat dan? was de wedervraag van Stephanieterwijl zij smeekend en vertrouwelijk hare schoone oogen op hem richtte. Weet ge in het geheel geen uitkomst De jonge officier scheen den verlangden raad te willen zoeken in Stephanie's donkere oogen, wier aanblik hij een tijdlang met welgevallen op zich liet rusten, doch wijl dit haar te lang duurde vroeg zij nogmaals ongeduldig Weet gij dan geen uitkomst P Neenin het geheel nietantwoordde Felix lakonischmaar barstte tegelijkertijd in een schaterlach uit. Zieriep hijhier zijn twee menschen die zich de hersens pijnigen om een middel te vinden waardoor zij elkander niet behoeven te huwen. En opnieuw begon hij te lachenzoo luid zoo frisch en zoo hartelijk dat het aanstekelijk werkte op Stephanie's lachspieren die welhaast instemde. En hiermede kwam er eene wending in het gesprek en begonnen beiden op te halen van de genoegens samen in hunne jeugd ge smaakt en toen de generaal na verloop van een uur terugkeerdevond hij het jonge paar in een verouwelijk, druk gesprek, en was hij te vreden zoowel over zijne dochter als over zijn neef. Hij vermoedde natuurlijk nietdat beiden zooeven een of- en defensief-verbond tegen hem gesloten hadden dat zij oprechtelijk waren over eengekomen elkander te verafschuwen. De meest geslepen diplomaat had hier den bal misge slagen. zeer spoedig na het ongeval aan hunne wonden overleden zijn. Van het Antwerpsche schip Plantyn zijn 78 personen, 39 passagiers en 39 mannen der equipagete Oporto binnengebracht. Volgens mededeelingen van den kapitein is het stoomschip den 17den November door een zwaren storm beloopen waarin het de brugvier sloepen vijf reddingsbooten alsmede een der masten ver loor. Het water kwam in het schip en zette de machinekamer en het scheepsruim onder water. Vier matrozen en een passagier kwamen in het water omterwijl de dokter en vier ma trozen zwaar gewond werden. Tot 6 December heeft men de Plantyn door aanhoudend pompen boven water kannen houden, toen men bij tijds door het zeilschip Gelf van New-foundland uit den hachelijken toestand werd verlost. De schipbreukelingen hadden ver scheidene schepen zien passeeren zonder dat zij door hen werden opgemerkt. De Fransche regeering heeft van admiraal Courbet twee dépêches ontvangen van 20 en 22 December. De admiraal is na de inneming van Son-Tay naar Hanoï teruggekeerd terwijl de Zwart Vlaggen zich verspreid hebben en in Bat-Bac Hong Hoa Da-vang Phu-Lam en elders zijn opgenomen. Men had Hong-Hoa willen aanvallen, maar is door het dalen van het waterpeil daarin verhinderd. Kolonel Bichot heeft alvorens ook weder naar Hanoï te vertrek ken met een gedeelte der troepen de omstreken van Sorf-Tay tusschen den Day den Song-Koï en de Zwarte Rivier doorzocht. Te Son-Tay is eene sterke bezetting gelaten. Men roemt zeer het gedrag der Annamitische hulptroepen. Het gedrag der Turco's wordt door een correspondent van de New-York Herald als dolzinnig beschreven. In het gevecht luis terden zij niet meer naar het bevel hunner offi cieren maar storten als wilden te midden van den vijandzoodat naar gemeld wordtvan eene compagnie van 140 man slechts 20 en een officier overbleven. De Temps merkte opdat, naar een verhaal Meer dan een week was sedert de komst van Felix Reich enbach voorbijgegaan en voor het grootste gedeelte had hij dien tijd doorgebracht in gezelschap van zijne nicht. Volgens zijn be lofte liet de generaal het jonge paar alle moge lijke vrijheid in het verkeer, opdat zij elkander des te beter zouden leeren kennen. Dit laatste beschouwde hij echter voor zich zelve als over bodig wijl de verbindtenis in zijne oogen zoo vast stond als een paal boven water en eene weigering zijner dochter hem niet eens in den geest kwam. Intusschen drong hij niet aan op de spoedige voltrekking van het huwelijken mocht Felix het noodzakelijk oordeelen zich vooreerst te bepalen in den dagelijkschen om gang met zijne nicht goeddat was zijn zaak mits hij zich sltechts verklaren zou voor zijne afreis. Op zekeren middag van een stormachtigen herfstdag was de jonge officier in de kamer van zijn oom, die een druk gesprek voerde met zijn adjudant. Zwijgend staarde Felix door het venster op het landschap voor hemmaar scheen te gelijkertijd al zijne aandaeht te wijden aan het gesprokene. De dokter deed beter zich en mij dit onderhoud te sparen zeide de generaal. Wij zullen het daaromtrent nooit eens worden. Ik ga nu eenmaal van deze meening uit, dat de gevangenen hier zijn om gestraft te worden en dat zij dit ook moeten gevoelen. De huma- niteitsideën van den dokter zijn volstrekt de mijne niet. Onze arts is anders niet zoo teergevoelig of toegevendantwoordde de adjudant, en het betreft dan ook hier een zeer zeldzaam voor komende uitzonderingdie Ik ken hier geen uitzonderingsmaatrege len was het scherpe antwoord Voor den zieke is het hospitaal, en het staat den dokter vrij van den heer Blowitz aan de Timesmarkies Tseng dezen gezegd zou hebbendat zoodra Son-Tay werd aangevallen hij zijn pas zou vragen. Sontay werd aangevallen en genomen maar markies Tseng beweert nu nog steeds op offici eel bericht uit Peking te wachten. De Nieuwjaarsreceptie op het Elysée heeft overeenkomstig het programma plaats gehad. Het corps diplomatique verscheen tegen halftwee. De pauselijke nuntius hield tot Grévy eene toespraak waarin hij in hoofdzaak zeide „Ik acht mij gelukkig voor de tweede maal ge roepen te zijn om u de gevoelens van het corps diplomatique orertebrengen. Gij zijt overigens met die gevoelens te zeer bekenddat ik in bijzonderheden zou behoeven te treden over de wenschen, welke ons allen bezielen voor het heil van Frankrijk en uw persoonlijk welzijn." De heer Grévy antwoordde „De leden van het corps diplomatique weten sedert langin hoe groote achting zij bij mij staan en welke sympathie ik voor hen koester. Zij kunnen dus bij voorbaat overtuigd zijn van het gefaoegen dat ik ondervind de gelukwenschen te ontvan gen welke gij zoo goed in hun naam hebt geuit." Omtrent de grond wetsherzienning die vol gens belofte van den heer Jules Ferry, in 1884 tot stand moet komen, loopt in de parlementaire kringen het gerucht dat het voornaamste doel van het kabinet is de afschaffing van de onafzet bare senatoren en de wederinvoering van den scrutin de listedie thans naar men gelooft bij de rechterzijde niet meer op verzet zal stuiten. De republikeinen zijn met dit voornemen niet ingenomen daar zij van oordeel zijndat er thans geen aanleiding bestaat tot grondwetsher ziening en indien de zitting van Zaterdag j.l. niet gestoord ware geworden door het incident- Clovis Hugues zou de heer De Marcèredie het woord reeds had gevraagdzoo voor zich als voor zijn vrienden eenig voorbehoud gesteld hehben wat betreft de toezegging van den mi nister-president. In het begin van de maand Dec. bedroeg het bezettingskorps in Tonkin volgens de Temps 8,845 man waarvan thans door ziektever wonding en gesneuvelden voor Son-Tay800 zijne patiënten daarheen te zenden doch wan neer hij dit niet noodig oordeelt blijven allen aan de voorschriften der gevangenen onderwor pen en wees er zeker van dat ik van dien stelregel niet in het minst zal afwijken. Van een verandering is ook geen sprake, zeide Weidenau. De dokter wenscht alleen eenige verzachtingen welke met de voorschriften zeer goed vereenigbaar zijnmaar omdat hij uwen afkeer van zulke concessie's kent heeft hij mij verzocht Dat gij mij daarover zoudt polsenniet waar viel hem de generaal in de reden. Zeg hem dat ik tot mijn spijt wanneer hij het verzoek ambtshalve tot mij richteen weigering moet laten volgen. Ik heb reeds tegen alle regelen in aan zijne beschermelingen de vrijheid toegestaan om de dagelijksche wandeling te doen op de wallen van het fortomdat ik overtuigd was dat de paden achter de gevangenis te eng en te bedompt warendoch hiermede ook is de uiterste grens mijner toegevendheid bereikt, en wie overigens bij dit weder nog zijne cel kan verlatenom in de buitenlucht te wandelen bezit ook waarlijk de kracht wel de strengheid der gevangenisvoorschriften te verdragen. Wan neer geen bepaalde ziekte wordt aangeduid blij ven zij in al hunne kracht gehandhaafd. De adjudant wierp vluchtig een blik op zijn vriend en trok bijna onmerkbaar met de schou ders. Hij kende zijn chef, den generaal, te goed dan dat hij nog eenige gunstige beschik king op zijn verzoek verwachten durfde en na nog eenige woorden met hem gewisseld te heb ben, bracht hij den militairen groet en trok zich uit de kamer terug. De generaal scheen door het zoo even ge voerde gesprek in een 'ooozen luim geraakt zonder te spreken liep hij met op elkander ge- nep6i 'ippende wenkbrauwen gefronst met

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1