Oostenrijk, Duitschland. Engeland. Spanj e. Italië. Rusland. man geneutraliseerd zijn. Admiraal Courbet heeft bovendien de equipages der schepen tot zijne beschikking. De versterkingen thans we der uit Algiers vertrokken, bedragen 2,452 man, terwijl den lOden Januari werder 2,400 man uit Algiersen een aantal compagnieën genie artillerie telegraafdienst enz. uit Frankrijk zullen vertrekken, zoodat generaal Millot op 15.000 man zal kunnen rekenen. Eindelijk heeft de rechtbank te Parijs na langdurige pleidooien en na langdurig oponthoud, tengevolge van het opwerpen der quaestie van onbevoegdheid door de beklaagde partij, uitspraak gedaan in het proces tegen den markies de Rays c. s. Men weet dat deze onder de bedrie glijkste voorspiegelingen een aantal manschap pen hadden aangeworven voor eene kolonisatie op Port-Breton waar hun niets dan ellende en jammer wachtten en waar zij totaal aan hun lot werden overgelaten, om niet van de slechte voe ding,laten wij liever zeggen: onmenschelijke behan deling te spreken, diede ongelukkige landverhuizers op hunnen tocht naar de zoogenaamde kolonie aan boord der schepen gevonden hebben. De rechtbank heeft den markies veroordeeld tot vier jaren en vijf anderen tot eene korterp gevange nisstraf, van zes manden tot twee jaren. Een dezer is by vestek tot een jaar gevangenzetting veroordeeld. Voorts is nog iemand bij verstek tót vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ver der is aan elk hunner eene boete opgelegd van 3000 fr. Het vonniswelks voorlezing bijna twintig minuten geduurd heeft, beslaat niet minder dan 28 bladzijden schrifts in folio. De rechtbank heeft in de overwegingen van het vonnis verklaard, dat zij de langdurige preven tieve gevangenschap van de Rays en van nog een der beklaagden in aanmerking heeft geno men bij toepassing der straf. Drie der beklaag den zijn vrijgesproken. Maandag middag begaven zich een hon derdtaai vrienden en vereerders van Gambetta naar het kerkhof te Nizza om kransen op zijn graf te leggen. Op het kerkhof waren de prefect, de maire en de vader van Gambetta reeds aan wezig toen de stoet aankwam. De prefect dankte de aanwezigen voor de eer den overledene be wezen en verzocht namens den vader dat men aan de manifestatie een particulier karakter zou laten. Zondag is te Nizza het eerste stierengevecht gehouden. Het strijdperk dat nog niet geheel gereed is, moet circa 200,000 francs kosten. Het gebouw kan 5 a 6000 personen bevatten. Bij de eerste voorstelling waren 3000 toe schouwers tegenwoordig, doch daar het programma niet stipt werd uitgevoerd, was het publiek ontevreden en hoorde men verscheidene malen fluiten. Door de vereeniging tot bescherming van dieren was het verzoek gedaan om de stieren niet te blinddoekenen niettegenstaande het verzet van den directeur werd het verzoek van genoemde vereeniging ingewilligd. Deze ge vechten zullen tijdens de tentoonstelling twee malen per week plaats hebben Donderdag en Zaterdag. In Frankrijk zijn in het jaar 1883 63 personen ter dood veroordeeld. Hiervan hebben slechts drie ae doodstraf ondergaan, de overigen hebben gratie bekomen. Onder de begenadigden zijn twee vrouwen, van den konicg kan verkrijgen, en als de kamer een tegen het programma van het ministerie gericht adres van antwoord aanneemt iets wat na hetgeen men te dier zake is te weten gekomen schier aan geen twijfel meer onder hevig ia. Aan Havas wordt uil Bayonne gemeld Men vreest voor eene oproerige beweging aan de Spaansche grenzen. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten der grensdepartementen instructien gezonden. In de Spaansche provinciën Cordova en Andalusië, waar reeds in het begin van Dec. eenige sneeuw viel, een vrij zeldzaam verschijnsel in die gewesten, heeft den 17 en 18 dier maand een geduchte sneeuwstorm gewoed die op vele plaatsen hel verkeer belemmerde en zelfs in het dal van Belmez de fabrieken tot stilstand dwong, daar het werkvolk daar wel het allerminst aa"n' sneeuw en vorst gewend is en meestal den ge- heelen winter blootsvoets gaat. De oudste lieden moeten verbaasd gestaan hebben over zulk een natuurverschijnssl. krijgt men door de mededeeling, dat een enkele inzenderde Maharaja van Burdwanjuweelen zond ter gezamenlijke waarde van 300,000 (f3,600,000). Het electrische licht weigerde zijn diensten bij de openingsplechtigheid. Men vermoedde eerst, dat een kwaadwillige de geleidingen had afge sneden maar het bleek, dat het mislukken van de verlichting daaraan te wijten wasdat de draden onvoldoende waren voor het overbrengen van den electrischeD stroom en smolten. Een horlogemaker te Parijs, bij wieu reeds herhaalde malen het een en ander uit de etala gekasten ontvreemd was, had elk voorwerp, dat hij had uitgestald door middel van een draad verbondenaan een electrische schel, die zich in zijn huiskamer bevond. Op een avond, toen hij aan tafel zatbegon de schel op eens te klinken. De horlogemaker snelde naar den winkel en zag op het trottoir een prachtige pendule liggen, waarvan de stolp gebroken was. Een individu haastte zich uit de voeten te komen, doch door den horlogemaker achtervolgd werd hij toch iügehaald en aan de politie overgeleverd. Het lot van het ministerie of van de kamer van afgevaardigden zal weldra beslist worden. Het kabinet is namelijk voornemens de kamer te ontbindenals het een besluit in dien zin groote stappen de kamer op en neder. De pijn- lijae stilte werd eindelijk afgebroken door Felix, die vroeg De gevangene over wien zoo even sprake wasis Bergfeld niet waar Jawas het korte, norsche antwoord. To* mijn verbazing hoorde ikdat hij zich hier'bevindtmaar dat zijne verplaatsing naar eene andere gevangenis in ernstige over- weging genomen wordt. De volgende week reeds zal zulks ge schieden en nog heden zal ik het hem bekend maken. Men begint eindelijk het onhoudbare van 'den toestand in te zien waardoor ik ge noodzaakt ben binnen dezelfde muren mat dezen man te wonen. Ik begrijp hoeveel het u gekost heeft de betrekking van kommandant over deze vesting aan te nemen, en natuurlijk is hetdat gij niet tegenover Bergfeld strikt genomen rechtvaardig kunt zijn. Wil dat misschien zeggen, dat ik tegen over hem onrechtvaardig was klonk het weder bits. Ik zal mij wel wachten mij een oordeel aan te matigen over de door u genomen maatrege len, was het rustige antwoord, en in deze zaak nog meer dan anders. ZooEn de generaal plaatste zich vlak voor zijn neef. Gy hebt dat reeds gedaan kort Te Londen debuteert het nieuwejaar met een viertal faillissementen. In de eerste plaats wordt aangekondigd dat van Alexander Brogden lid van het parlement en eigenaar van steenkolen mijnen en ijzersmelterijen; het passsief wordt op 723,530 p. st. g schat. Voorts verneemt men nog het faillissement van Henry Brogden, in dezelfde takken van nijverheid werkzaam, met een passief van 720.645 p. st., van John Faust Easby, in steen kolen te Bradford, met een passief van 100.000 p. St., en Milsted Co., te Londen eigenaars van steenkolenmijnen, met een passief van 97.000. Een iu het noordelijk deel van Londen gepleegde geheimzinnige moord wekt hier veel sensatie. Woensdag ochtend namelijk vond men in het drinkwater-reservoir het lijk van den welbekenden assuradeur Gorver. Uit alles blijkt dat er eene wanhopige worsteling aan den moord voorafging. De vermoorde had eene belangrijke som gelds bij zich alsook edelgesteenten die verdwenen zijn, zoodat roof de beweegreden was van den moorddie in den verloopen nacht gepleegd was. Volgens de Pall Mall is er te Cairo eene crisis in aantocht en ziet men het ontslag van het kabinet tegemoet. Te Harbour-Grace (Canada) had Woensdag 11. een gevecht plaats tusschen de orangisten cn de nationalisten waarbij twee katholieken en twee orangisten werden gedood en 28 personen werden gewond, waarvan 8 doodelijk. Te Harbour is nu de rust weder hersteld, doch te Carbonair heersciite eene groote opschudding, daar de inwoners naar Harbour wilden gaan. De Gou verneur heett uit Halifax hulp ontboden. De partijhaat heeft in Ierland weder een offer geëischt. In de Dabijheid van Portadon is een orangistWilliam Boyd genaamd ver moord op straat gevonden. Bijzonderheden ont breken nog. Op den Grand Trunk spoorweg, niet ver van Toronto, is Woensdag morgen een perso nentrein in botsing gekomen met een goederentrein, ten gevolge waarvan 27 arbeiders gedood en 20 a 30 personen gewond zijn. De groote teutoonstelling te Calcutta, die onlangs geopend werd, is, als de meeste harer zusteren in de eerste levensdagen, nog lang niet voltooid. Zij trekt echter reeds vele bezoekers, ongeveer 10.000 per dag. Het terrein is omstreeks 300.000 vierk meter groot. Er zijn 100.000 artikelen, van 2800 inzenders. Een gedeelte van dij artikelen is tentoongesteld in het Indisch museum en een nieuw gebouw daarnaasteen ander in tijdelijke bijgebouwendie door een brug over den Chowringheeroad met het hoofdgebouw ver bonden zijn, Als het belangrijkste van de tentoonstelling worden de Indische zalen beschouwd die een zeer volledige verzameling Indische voortbreng selen van allerlei aard bevatten. Ook de juweelen, door verschillende vorsten en stamhoofden inge zonden trekken zeer de aandacht. Een denk beeld van de kostbaarheid dezer verzameling De keizer hield Dinsdag de groote gewone nieuw jaarsreceptie. Naar men van goed onderrichte zijde verneemtwerd in de gehouden toespraken de staatkunde niet aangeroerd. De Reichs-Anzeiger meldt, dat bij besluit van het ministerie voor de diocesen Culm, Er- meland en Hildesheim de tot dusver ingehouden gelden voor die bisdommen en de daartoe behoorende geesteiijken, te lekenen van 1 Oct., weer uitgekeerd wordeu. Van regeeringswege wordt thans een onder- zoek^ingesteld naar de schadelijke werkingen der loterij. Men zal in de eerste plaats onderzoeken tot welken stand de meeste spelers behooren en of hunne middelen hun veroorlooven den inzet te wagen. Volgens mededeeling van de Duitsche regeering, zal in de maand October 1884 te Munchen eene tentoonstelling van melk, meikerij- producten en melk-industrie gehouden worden, welke gedeeltelijk ook voor buitenlandsche in zenders is opengesteld. Tot^ het verkrijgen van inlichtingen worden belangnebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Hollandsche en Friesche maatschappijen van landbouw aan welke hel programma voor de tentoonstelling is toegezonden. (St. Ct.) Tn den Elzas loopt het gerucht dat de stadhouder Von Manteuffel zal teruggeroepen worden. Men vindt te Berlijn dat zijn al te zac ïtmoedig bestuur geen voldoende resultaten oplevert. Hij zou vervangen worden door een jongen gouverneurenkel militairdie een veel strenger bestuur zou invoeren. De maatregel tegen den heer Blech, den zoon van een der grootste industrieelen van Elzas- Lotharingen genomen die als voor Frankrijk geopteerd hebbende, nu plotseling het land uitgezet is, zou reeds een begin van verandering in de politiek zijn. na den dood van Robert, meende ik. Toen toch hebt gij tegenover mij de partij opgenomen voor zijnen moordenaar en zelfs openlijk zijne daad als onschuldig verklaard. heb niet anders dan deze mijne over tuiging uitgesproken die daad was een ongeluk, geen misdaad en die overtuiging heb ik nog. De overlevende is hier in ieder geval de meest beklagenswaardige; een er.kel ongelukkig oogenblik vernietigde zijne gansche toekomst" zijn geheele leven en maakte hem en zijne moeder Plotseling zweeg Felix. Hij zag, dat het vurige rood in het aangezicht van zijn toornigen oom plotseling overging in een vaal bleeke kleur. Er was een seconde ademlooze stilte. Nu? vroeg de generaal eindelijk met doffe stem, als kostte het hem moeite het woord uit te brengen, Ik wilde slechts dit zeggen Bergfeld's moeder is tegenwoordig in de residentie en wendt alle pogingen aan teneinde zijne invrijheidstelling of tenminste een vermindering van straf te ver krijgen. Hij is haar eenige zoon, de hoop en steun van haren ouderdom en voor zoover ik hem kenzou hij die hoop niet beschaamd hebben. Kent gij hem zoo goed riep de generaal heftig uit. Ik hoop toch niet, dat er zulke nauwe verhoudingen tusschen a en hem be- Als een bewijs hoe in Duitschland de vervalsching van tabak op groote schaal geschiedt, wordt gemeld dat in Thuringen jaarlijks 20,000 centenaars beetwortelbladeren tot tabak gebruikt worden, terwijl in het Magdeburgsche en in den Paltz veel aardappel- en chicoreiblad daarvoor in de plaats gesteld wordt. De Vevey-sigaren in Zuid-Duitschland bevatten in 't geheel geen tabakmaar bestaan uit gewasschen kool- en beetwortelbladeren, die lang in tabaksaus gelegen hebben. Ook bietbladeren zijn een zeer gewenscht vervalschingsmiddel. Verder is het bekend dat zoutsiroop drop suiker rum salmoniak oliën salpeter poiasch anijs gom dextrine enz. gebruikt worden om rook-, kauw- en snuif tabak te fabriceeren. De postwagen van Kleef naar Emmerik geraakte Maandagavond bij 't oprijden naar de veerpontdoor t schrikken der paarden, op een diepe plaats in den Rijn, gelukkig buiten stroom. De passagiers: man, vrouw en een kindje van een paar maanden (aan wier „zalig uiteinde" dus veel ontbrak) werden met levensgevaar gered. De oudejaarscorrespondentie werd doornat. De' wagen licht nog ter plaatse, 't Geval werd reeds vroegerals in toekomst waarschijnlijk voor gesteld.. xe Kassei zou verleden week een individu, die verscheidene groote diefstallen gepleegd had,' veroordeeld worden. Met eenige andere gevangenen werd hij naar het gerechtshof gebracht, doch toen hij voor de rechters moest verschijnen, was hij spoorloos verdwenen. Tot heden heeft men hemondanks alle nasporingenniet kunnen ontdekken. In een der kerken van Weenen had Zondag avond een heftige „betooging", plaats tegen een daar optredenden redemptoristen predikerdie met gesis en geschreeuw gestoord en met steenen geworpen werd. Een valsch gerucht van brand vermeerderde de verwarring onder de menigte van 3000 menschen en in het gedrang werden zeven personen ernstig gewond. Twee der grootste levenmakers, arbeiders, zijn in hechtenis ge nomen. Men zal te Weenen niet alleen met het oog op het tijdelijk watergebrek aldaar, maar vooral wegens de uitbreiding der stad, een nieuwe waterleiding aanleggendie uit de Donau voor zien zal worden. Een ontwerp daaromtrent is bij den gemeenteraad aanhangig. Te Brunn is de beul oudejaarsavond ver moord op zijn bed gevonden. Toen men het lijk vond, dacht men eerst dat hij door eene beroerte was getroffen, maar uit een geneeskundig onderzoek is gebleken dat twee ribben waren gebroken en op het lichaam waren verschillende sporen van een langdurige worsteling voorhanden. Naar dc moordenaars wordt een nauwgezet on derzoek ingesteld. De justitie te Lemberg heeft een bende valsche munters ontdektdie reeds sedert langen tijd valsche roebelbiljetten «in omloop brachten en daarmede zelfs naar Londen en vele steden van het vasteland reisdenom ze uit te geven. In de Herzegowina komen in den laatsten tij'd herhaaldelijk moordaanslagen op Oosten- rijksche soldaten voor. Nog onlangs zijn er tweedie de ronde deden, aangevallen en deerlijk mishandeld. Er moeten dan ook verscheidene recruten gedeserteerd zijn. De zoon van een onlangs met de Frans Jo- seforde begiftigden landeigenaar is vermoord terwijl hij op weg was naar de plaats waar hij als recruut in dienst moest treden. De officieuse Moniteur de Rome meldt thans, dat Jacobini, de pauselijke staats-secretaris namens den [paus eene nota aan ae nuntiussen zond waarin de beteekenis van het bezoek van den Duitschen kroonprins aan Z. H. nader wordt uiteengezet. De kroonprinsdus heet in deze nota, ver klaarde dat het de ernstige wensch was, zoowel van zijnen doorluchtigen vader als van hemzelven, om de belangen te beschermen der katboliekan in Pruisen en in het geheele Duische rijk. Voorts sprak de kroonprins de verwachting uitdat de Pruisische regeering met het hoofd der katholieke kerk tot eene schikking zou geraken, gelijk tusschen het Vaticaan en andere mogendheden is geschied. Vrij wel komt dus deze mededeeling overeen met wat in deze door de National Zeitung is gemeld. Ook dit bladweet men beweerde van den aanvang af, dat de kerkelijke quaestie bij het bezoek slechts in hoofdzaak en niet in bijzonderheden werd behandeld, en deze lezing handhaaft het bladwelks hoofdredacteur de reis naar Rome medemaaktenog steeds als uit zoo goede bron afkomstig, dat twijfel aan de waarheid niet geoorloofd is. Te Rome trekken sedert kort de opgra vingen op de plaats, waar eenmaal het'huia der Vestaalsche maagden stond, zeer de aandacht. Tal van standbeelden van Vestaalschen alle min of meer beschadigd opschriften een fraaie armband zijn reeds gevonden Vele toeschouwers slaan voortdureud den arbeid gade. staan Voor den dood van mijn neef, zei Felix kalm doch met vaste stem, was die verhouding van den meest vriendschappelijken aard en de aanleiding daartoe was een duel, waarin Berg feld en ik als sekondanten voor de partijen op traden. De wijze waarop hij, nadat het eerste schot zonder gevaarlijke gevolgen gelost was, eene verzoening wist tot stand te brengen, heeft mij zeer voor hem ingenomen; sedert dien tijd zagen wij elkander meermalen en ik meen hem op die wijze genoegzaam te hebben leeren ken nen, om zijn karakter te kunnen beoordeelen. Dat alles was mij nog geheel onbekend riep de generaal grijnslachend uit. Waren het zulke kringen, waarin gij u het liefst bewoogt Moest gij u daarom zoover mogelijk van uw neef verwijderd houden niettegenstaande gij mijn wensch in deze zeer goed kendetmoest gij daarom uwe vrienden zoeken onder zulke men- schen, wier carrière in de gevangenis eindigt Wel zeker gij hebt redenen dezen Bergfeld dankbaar te zijn wijl gij eigenlijk aan hem uw majoraat verschuldigd zijt. De oogen van den jongen officier fonkelden van toorn. Hij richtte zich op en riep uit Oom die beleediging heb ik niet ver diend. Gij doet onrecht mij zoo iets voor de voeten te werpen, want kon ik destijds ver moeden, dat de man, met wien ik vertrouwelij- Uit Petersburg wordt geixeldt Het hoofd der politie Sudeikin alhierwerd in de woning van eeu nihilist, Jablonski ge naamd wiens eigenlijke naam Pigarew was vermoord. Sudeikin wist, dat deze een nihilist wasdoch had hem uit de gevangenis bevrijd en betaalde hem ais spion. Voor eenige weken ontdekte Sudeikin dat een aanslag op het leven van den czaar was beraamd en arresteerde dien tengevolge een nihilistische vrouwelijke agent, \Y olkenstein genaamd benevens een aantal sa- ken omgang aangeknoopt had, later in zulk een treurige verhouding zou komen tegenover mijn familie Reichenbach staarde eenige seconden lan» ffi de oogen zijns neefsen als scheen hij te "ge voelen dat hij te ver gegaan was zeide hij thans op zachten toon Laat ons hier een punt zetten en zwijgen. Waarom ook die zaak aangeroerd nu gij weet dat bet noemen zelfs van den moordenaar mijns zoons mij ondragelijk i9. Felix zweeg daarop; de generaal nam zijn helm en degen van de tafel en maakte zich gereed uit te gaan. Ik rijd naar de stad zeide hij tot den jongen man wilt gij mij vergezellen Ik heb Stephanie beloofd haar af te halen bij mevrouw Von Weidenau, bij wie zij een bezoek brengt. Indien het echter uw wensch is Neen neen onderbrak hem de gene raal Stephanie gaat in dit geval voor en het behoort zoo, daft gij in den korten tijd van uwe aanwezigheid hier uwe bruid zoekt te be hagen. Tot weerziens dan aan tafel. Mijne bruid lispelde Felix met langzame schreden zijn oom volgende mijue bruid Noch hij, noch Stephanie hadden tot nu toe den moed gehad den generaal te volgen en evenmin hadden zij een middel gevonden den ver wachten storm te bezweren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2