Y BINNENLAND. Burgerlijke Stand Handelsberichten. UITVOERINGEN. J^De leekening voor den ontworpen stoomtram weg 's Bosch-Waalwijksche haven is, voorzoover onze gemeente betreftbij ons gemeentebestuur ingekomen. Volgens die teekening zou de weg op de Zuidzijde van den keiweg gelegd worden; een lemise zou komen aan de Oostzijde der haven nagenoeg tegenover die der Noordbrab. stoomtramwegmaatschappijop de markt is een wissel geprojecteerd. menweerders. V&q dM vogenblik af was onder de overige nihilisten de dood van Sudeikin be slist en zij eischten van Jabionski dat hij hen zou bijstaan. Deze laatste noodigde Sudeikin bij zich onder voorwendsel dat hij gewichtige bij zonderheden had mede te deelen. Sudeikin ging naar hem toe in gezelschap van een jongen bloed verwant die echter niet tot de politie behoorde. Jablonski plaatste hen beiden met den rug naar een open deur van een donkere aangrenzende kamer. Nauwelijks waren zij gezeten, toen drie schoten in de donkere kamer werden gelost, en de beide slachtoffers in de rug troffen. Daarop kwamen vier nihilisten toeschieten die hen met ijzeren stangen ter neder sloegen. Sudeikin verweerde zich krachtig. De buren hoorden het worstelen doch zij durfden niet in huis gaan maar liepen naar de politiezoodat de samen zweerders intusschen tijd hadden te ontkomen. In de keizerlijke familie maakte de moord een zoo diepen indruk dat de terugkeer van het hof naar Petersburg weder twijfelachtig is. Volgens een dépêche aan de Standard zijn de nihilisten voornemens binnnenkort weder eenige mannen uit den weg te ruimen die hun in de uitvoering hunner plannen hinderlijk zijn. Zij zouden in het hoofdkwartier der geheime politie, waar zij kolonel Sudeikin en een beambte vermoord hebben, een brief hebben achtergelatenwaarin zij graaf Tolstoi en generaal Gresser noemen, als de per sonen die nu aan de beurt liggen om onder hunne aanslagen te vallen. WAALWIJK. Door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooijenop Zondag 6 Januari in de zaal Musis Sacrum Des middags om 12 uur. 1. Zondag op het meer Heinze. 2 Donkre buien groeien. Kwast. 4. Abendglöcken. Abt. Waalwijk, 5 Januari 1884. Gisteren werd het 25-jarig bestaan der Waalwijksche teekenschool feestelijk herdacht in bijzijn van de leden der teekenschool commissie leden van den gemeenteraad en verdere genoodigden. Het lokaal, waar de leeraren en leerlingen tegenwoordig waren, was smaakvol met vlag gen versierd. Na opening der bijeenkomst nam dr. L. G. Van Heijst het woord en hield de volgende rede Mijne Heeren Als voorzitter der commissie van de Waal wijksche teekenschool rust op mij de eer en tevens de plicht eenige woorden te spreken tot deze aanzienlijke vergadering en tevens mijnen dank te betuigen voor de welwillende en trouwe opkomstvooraf moet ik u ver— schooning vragen eenige aanteekeningen op het papier te hebben gebracht, doch ik konde moeielijk anderswilde ik eenige cijfers en datums met juistheid aangeven. Heden dan is het 25 jaren geleden, dat eenige wakkere mannen het initiatief namen om voor onze gemeente de zoo nuttige teekenschool in het leven te roepen. De gemeenteraadsteeds bereid om daar waar het mogelijk iszijne beste zorgen aan het welzijn van Waalwijk te bestedenhad oogenblikkelijk een open oor om aan het verlangen des voorstellers te voldoen, en onder gemeenschappelijke samenwerking was men het al spoedig eens om cene commissie te benoemendie zich met de leiding zoude willen belasten voor deze uitmuntende zaak. Bij raadsbesluit van den 14n December 1858 werden de heeren E. A. D. Van der Klokken tot presidentP J. Van Gils J. B. Timmermans, P. W. Brok, tot leden, enJ. Smits tot secretaris benoemd, terwijl aan burgemeester L. D. Van Heijst het be schermheerschap en aan onzen kundigen teekenaar A. B. Van Lieshout het directeur schap werd aangeboden, die beiden deze eer volle betrekking dankbaar aannamen. Kort daarop werd de heer J. Meulkens aangesteld als leeraar in het rechtlijnig en bouwkundig teekenen. De eerste opening had plaats 3 Januari 1859 met 22 leerlingen. Na velerlei lots- verwisselingen werd, zooals het met alles gaat, na verloop van jaren deze toestand aanmerkelijk gewijzigd; vier leden ontvielen door den dood aan hunnen schoonen werk kring, de heer Smits, secretaris had reeds door vertrek naar Heusden zijn ontslag aan gevraagd, waarna deze ook al spoedig het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. De heer Van Lieshout nam om zeer bil lijke redenen, die ik ken en moet billijken, zijn ontslag en liet eene leemte opendie uiterst moeielijk zoo niet onmogelijk konde worden aangevuld. De heer Meulkens be dankte om zijne klimmende jaren en werd onlangs door den dood, zooals u allen be kend isaan zijn huisgezin ontruktde heer Theodorus van Delft werd in de plaats van den heer Van Lieshout tot directeur en leeraar aangesteld. Voorwaar een gelukkige keuze de heer Hendrik MeulkeEs, zoon van den vorigen leeraar voornoemdwerd reeds aangesteld tijdens het leven van zijn vader. De laatste opening der teekenschool had plaats 1 October 1883 met 59 leerlingen onder de ausbicien der volgende heeren com missarissen Dr. L. G. Van Heijst, voorzitter. Judocus Timmermans Wz., secret. Dr. J. B. De HaanJacq. Van Eiel en Judocus Timmermans Bz., leden. De heer Th. Van Delft, directeur, en H. Meulkens, leeraar. De heer Van der Klokken had toen reeds voor zijn praesidiaat bedanktevenals voor zijn lidmaatschap. Hem is dank verschuldigd voor al het goede, dat hij aan de teeken school heeft bewezen en voor zijnen vol hardenden ijver tot op het uur van zijn heengaan. Gij ziet dus, mijne heeren, dat met alter natieven van stilstand, enz. thans de school floreert en werkelijk in ledental toeneemt zoodat wij nu de leerlingen bijna niet meer kunnen plaatsen en het lokaal veel te klein wordt. De reden daarvan is toe te schrijven eerstens aan de ijverige pogingen van de leeraren om hunne discipelen een flink on derwijs te geven. Tweedens aan de welwillendheid en onbe krompenheid van ons gemeentebestuur. Derdens aan de milde bijdragen der staten van Noordbrabant, die in 1884 ruim f200 voor ons hebben uitgetrokkenwij zijn er kentelijk voor hunne goedheid en voor hunne belangstelling ten deze. En nu ben ik ge naderd, geachte leerlingen, tot utoont nu ook van uwen kant, dat gij de pogingen van ons allen weet te waardeerenbedenkt dat het niet voor ons, maar voor u zeiven is, voor u zeiven, die eenmaal geroepen zijt om nuttige en edele ambachtslieden te wor den blijft volharden in uwen ijver, die de commissie ten zeerste prijst, evenals het pogen uwer leeraren en bedenkt dat zij, die thans aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd, recht hebben op uwe erkente lijke herinnering. Ook aan u, bekwame en oude Yan Lies hout, de roem vau Waalwijk niet alleen, maar van geheel Noordbrabant en daarbuiten, zij dank gebracht voor uw roemvol streven van weleer. Ik heb gezegd. Hierna deelde de voorzitter nog mede dat er door de leerlingen een teekenwedstrijd zou worden gehouden; bij de uitreiking der be krooningen zou hun dan waarschijnlijk een vroolijke dag bereid worden. De directeur, de heer Th. Van Delft, het woord gevraagd hebbende, zeide ongeveer het volgende 't Is mijmijnheer de voorzittereene aangename taak hulde te brengen in de eerste plaats aan de oprichters der teeken school, ten tweede aan hen, die door hunnen steun bijdroegen aan de instandhouding der- zelve en ten 3e aan de leden der tegen woordige commissiezonder op personen te duiden, meen ik te mogen zeggen, dat deze commissie voor de teekenschool doet wat tot dusverre nog nooit gedaan werd; zij ijvert niet alleen tot instandhouding, maar ook tot verbetering en volmaking derzeive. Daarmede alleen is echter het voorgestelde doel niet bereiktook wij, maar vooral gij leerlingen moet toonen, dat gij die belang stelling waard zijtverdubbelt daarom uwen ijver, om te toonen dat gij de voor u ge nomen moeiten eenigermate tracht te beloonen. Ik voor mij dank de commissie en den gemeenteraad voor al hetgeen zij voor de teekenschool doen ik zal trachten al te doen wat in mijn vermogen is om derzei ver bloei te bevorderen. Hierna werden de teekeningen der leerlin gen met de meeste belangstelling bezichtigd. Al hetgeen men te zien kreeg getuigde van den ijver der leerlingen, maar vooral van het goede en degelijke onderwijs, dat door de leeraren gegeven wordt. Bij deze gelegenheid bleek het den bezoe kers duidelijk, dat het lokaal veel te klein is voor het getal leerlingen. Wij vertrouwen dat de gemeenteraad, in overleg met de com missie, spoedig een middel zal weten te vin den om daarin te voorzienwant jammer zou 't zijn als eene zoo nuttige instelling als de teekenschool door gebrek aan localiteit niet die vlucht zou kunnen nemen, die zij belooft. De president der Eransche republiek heeft benoemd in de orde van het Legioen van eer tot commandeur mr, G Van Tienhoven, burge meester van Arasterdameere-voorzitter der tentoonstellingtot ridder de heeren D. Cordes en A. Wertheim voorzitter en vice-voorzitter der tentoonstellingA. J. Van Vollenhoven secretaris der internationale jury De Colarte, consul van Spanje te Amsterdam commissaris der Spaansche afdeelingen A. G. 0. Van Duijl voorzitter van den Amsterdamschen journalisten kring. Uit Capelle wordt ons gemeld Het onlangs genomen raadsbesluit, volgens hetwelk aan den heer Loeff te Drimmelen, door bemiddeling van den heer De Jong, timmerman en aannemer een stuk gemeentegrond zal worden overgedragen, is door gedeputeerde staten van Noordbrabant goedgekeurd. De heer Loeff stelt zich voornaar men zegt in gemeenschap met De Jong daarop eene stoomhoutzagerij te exploiteeren welke omstandigheid voor Capelle te meer gewicht heeftomdat daar het gebruik van stoom bij het fabriekswezen tot dusver eene onbekende zaak is. Dat dit belaug ook door het gemeentebestuur is ingezien blijkt uit het feitdat ds overdracht voor dezelfde som zal geschiedenals waarvoor die grond indertijd door de gemeente is aangekocht, zijnde f7000 buiten de kosten. Men meldt omtrent den nieuwen minister van kolonieën eene niet onaardige bijzonderheid aan de Arnh. Ct. Toen hij examen deed voor de registratiehad hij reeds zelf daarover een werk uitgegeven en zijn examinator gebruikte dat om er hem uit te examineeren daar deze slechts de initialen S. v. E, als schrijver kende. Gelukkige examinandus die volgens zijn eigen boek geëxamineerd wordi.j Uit Bergen-op-Zoom wordt aan de N. E. Ct. geschreven Algemeene verontwaardiging heerscht hier over het aanranden van een doch tertje van een onlangs overleden kapitein. Het meisje, dat 's avonds van de normaalles huiswaarts keerde is door iemand die haar geruimen tijd achtervolgd had bij de keel gegrepenterwijl de aanvaller de uitdrukking bezigde „Worgen zal ik je." Tengevolge van het slaan met hare boeken en het geschreeuw om hulp, was de el lendeling genoodzaakt het hazenpad te kiezen. Door de maréchaussees wordt een streng onder zoek gedaan. Na in staat van faillissement te zijn ver klaard heeft de stoomgrutter J. te Zevenbergen zijne woonplaats verlaten zonder dat men weet waar hij zich bevindt. Te Schijndel is een zevenjarig kinddat op oudejaarsavond uit de school huiswaarts keerde, onder een boom die geveld werd, geraakt en zoodanig getroffen dat het onmiddelijk den geest gaf. Zondagnacht barstte er brand uit in een alleen staand schuurtje te Dussen-binnen. Het pand dal tot bergplaats diende voor voertuigen van een voerman lag spoedig in de asch. Met behulp van eene kleine handspuit der gemeente gelukte het, den voortgang der vlammen te stuitenwaardoor epn paar dichtbijstaande schuien reeds gezengd werden, terwijl de richting var» den wind uiterst gunstig was. Het verbrande ook de voertuigen, waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Angaande het op last der justitie ingestel de scheikundig onderzoek van de lijken der slachtoffers van de verdachte giftmengster te Leiden vernemen wij dat gebleken is dat het toegediende middel bestond uit zoogenoemde „gele poeder", dat gewoonlijk gebruikt wordt in de kalk bij het witten der muren vooral tot het reinigen der woningen van wandgedierte enz. Dat poeder „operment", geheetenbestaat uit zwavel en arsenicumis bij drogisten en in verfwinkels verkrijgbaar doch mag alleen na in de papachtige kalk vermengd te zijnworden afgeleverd. Vrouw Van der Linden moet dus op een an dere wijze aau dat poeder zijn gekomen en niet alleen is er de dood van een gedeelte harer slachtoffers door veroorzaakt, maar zij die na het gebruik er van er nog het leven bij behielden, zijn misschien voor hun leven lang aan eene ziekte lijder.devoornamelijk bestaande in ver lamming der ledematen hetzij aan armen en handen hetzij aan voeten zooals o. a. Aben zelf, die twee kinderen verloor, wier lijkjes worden opgegraven en de soldaatdie nog steeds in het hospitaal wordt verpleegd. Toén laastgenoemde naar het gebouw der anatomie moest tot herkenning van de lijken zijner familieleden geschiedde zijn vervoer per vigilante daar hij zich enkel- en dan nog met moeite- op een paar krukken kan bewegen. Ofschoon zijne moeder reeds sedert 1881 in het graf had gelegen, herkende hij haar lijk terstond, daar het evenals de andere lijkentengevolge der vergiftiging, niet tot ontbinding was overge gaan maar veeleer in den toestand van een „mummie" verkeerde. Vermoedelijk zullen er nog meer opgravingen plaats hebben. De justitie is met haar onderzoek nog verre van gei eed. Het terrein van haren arbeid is zoo uitgestrekt als maar heel zelden het geval is. Dagelijks komen nieuwe misdadige feiten van vrouw Van der landen aan het lichtwaarvan er ook blijkbaar ten doel hadden om de aandacht er van af te leiden, dat dezelfde ongesteldheden alléén in hare familie voorkwamen. Meermalen toch gebeurde hetdat zij buren en andere goede kennissen in hare woning riep en hen dan op het een of ander de mannen liefst op een „bittertje" trakteerde. Kort daarna ge voelden zij zich onpasselijk, maar niet gevaarlijk. Ze had echter dan haar doel bereikt; men koesterde geen wantrouwen integendeel prees men haar om hare "voorkomendheid" en „mededeelzaam heid". In den Nieuwjaarsnacht liepen drie jonge lieden in opgewonden toestand door het dorp Oosterbeek. Een hunner viel daarbij in een regenwaterput. Zijne kameradendie zeer be neveld waren waren buiten staat om hulp te bieden en gingen verder. De bewoners hoorden wel eenig levendoch namen daarvan geen notitie. Eerst der. volgenden morgen bij het putten van water, werd de ongelukkige dren keling opgehaald. Deze week werd op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam een zakkenroller ontdektjuist toen hij zijn edel bedrijf bij een juffrouw in toepassing bracht. Toen hij de politieagenten zag aankomen wierp hij een portemonnai die hij reeds te pakken had en f 19 bevatte, in het water. In optocht en onder gejuich der jeugd werd de man naar het politie bureau gebrachtterwijl eenige lieden naar het geroofde gingen visschen. Een droevig ongeval had te Dordrecht plaats. Eene bejaarde dame, aldaar woonachtig, die per tram van een bezoek aan een harer familieleden huiswaarts keerde, werd in dat rijtuig door eene hevige beroerte getroffen. Welwillend opgenomen in de woning van den heer W. Van Santen aan de Vischbrugwerd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen welke helaas vergeefs bleek te zijü, daar de dame reeds over leden was. Onlangs maakten wij melding van zekeren 0. Kraus die te Eoermond een vrouw ernstig verwond had en voor dat feit veroordeeld wa» tot 1 jaar celstraf. Na ruim een half jaar voort vluchtig te zijn geweest, is hij thans aangehouden en naar de gevangenis gebracht. De Amsterdam8che nachtpolitie zal in sommige gedeelten der stadvoornamelijk in de nieuwe wijken versterkt worden. Er bevinden zich daar verschillende personen van verdacht allooi op straat';'en er werden reeds hier en daar pogingen tot inbraak gedaan welke nog door de politie verijdeld werden. X WAALWIJK. Bevolking over het jaar 1883. M. V. totaal Geboorten 73 78 151 overlijden 57 54 111 In de gemeente gevestigd 65 76 141 uit a vertrokken 91 95 186 Huwelijken 26 levenloosaangegevenen 7. BAARDWIJK. Loop der bevolking in 1883 M. V. Totaal Geboren 28 81 59 zich gevestigd 36 31 67 geheele vermeerdering 64 62 126 Overleden 16 15 31 de gemeente verlaten 29 45 74 geheele vermindering 45 60 105 Bevolking 31 December 1882. M. V. Totaal 817 785 1602 vermeerderd met 19 2 21 Totale bevolking 836 787 1623 3; getal tweelingen 1. SPRANG. Bevolking op 1 Januari 1883 966 m. 900 vr. geboren en ingekomen 61 68 1027 m. 968 vr. Overleden en vertrokken 46 67 Bevolking op 1 Jan. 1884 981 m. 901 vr. vermeerderd dus met 16. De bevolking is thans verdeeld in 1514 Ned. Herv., 188 R. Cath., 159 Chr. Geref., 21 Ned. Israëlieten. Van den 1 Januari tot en met den 4 Januari 1884. WAALWIJK. BevallenPetronella de Kort, geb. Van Os, z. Overleden Pieter Johannes van den Hoven, 2 m. BAARDWIJK. BevallenAdriana Verhoeven, eeb. Leijtens, z. Clazina Huberdina Cornelia Maas, geb. Ver meer, 2-ling, z. en d. Wilhelmina Reuvers, geb. Broeren d. Overleden: Anna Maria Wolfs, weduwe van Laurens Pullens, 77 j. Maria Thijssen, id. l4j. Cornelis Josephus Maas, 1 dag Sopnia van Delft7 maanden. SPRANG. GeborenGeertrui Hendrina, d. van P. J. Rij ken en H. A. Quirijns, Adriana, d. van Maria Klootwijk, Jenneke Adriana, d. van Pieter Stam en Adriana Kruijf. OverledenJohanna Molegraaf wed. van Antonie Vos, 84 j. Dingeman de Bie2 j. WAALWIJK, 4 Januari. Wederom was er weinig handel in hoornvee daar de aanvoer zich slechts tot een klein aantal bepaalde, desniettemin bleef kalfdragend vee ook nu weer goed gevraagd. Koeien golden f 190 k f 270. Dito vaarzen f145 f 230. Boter. Aangevoerd 1912 K. G. van fl,06 1,14 per K.G. verkocht. Eieren golden f 4,50 f b,50 per 100 stuks. In granen was de handel stil en bepaalde zich tot de afdoening van eenige partijtjes voor con- sumtie. In huiden, leder en schors Was de handel ook niet drukde prijzen varieeren onbe duidend doch in elk geval zijn dezelve iets vaster.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3