Nummer 5. Donderdag 17 Januari 1884. 7e Jaargang. EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. E. WERNER. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat- sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steinek,Hamburg. Reclames 15 cent perregei Omtrent de ongesteldheid des konings hoort men niet meer spreken maar Z. M. vertoont zich in 't geheel niet in 't publiek en verlaat zijn paleis te Laeken niet. De feestelijke uitreiking der belooningen aan de Belgische exposanten te Amsterdam is dan ook onbepaald uitgesteld. Te Ostende is een hevige brand uitgebroken in een graanpakhuis naast het spoorwegstation. Toen het vuur 't ergste woeddedeed zich eene ontploffing hoorengevolgd door het instorsten der zijmuren die voor een groot gedeelte vielen op het aangrenzende lampenhok van het station, hetwelk verpletterd werd. Ongelukkig bevonden zieh daarin drie man, die onder het puin en hout bedolven werden twee hunner werden spoedig uit hunne gevaarlijke positie gered, zonder ernstige wonden gekregen te hebben maar de derde, die eerst na een paar uur te voorschijn gebracht kon worden overleed kort na zijn redding. De ma- terieele schade bedraagt meer dan 100.000 fr. Zaterdag heeft de heer Brissonherbenoemd tot president der Fransche kamerdeze waar digheid aanvaard met eene toespraak, waarin hij tot eenheid aanspoorde, gelijk de heer Guichard, toen hij als oudste in jaren de zitting opende mede tot eenheid had opgewekten voorts be loofd zich met onpartijdigheid van zijn taak te zullen kwijten. Courbeiwil men nu weer weten en het ongeduld is zeker begrijpelijk zal, zonder versterkingen af te wachten regelrecht op Bac- Ninh aanrukken. Maar de overige berichten komen hiermede slecht overeen. In den nacht van 1 op 2 Januari is Nam-Dinh door zeeroo- vers aangevallen onder moord en brandstichting, en Batanen nabij Hanoiontging slechts ter nauwernood een dergelijk lot. De gevluchte verdedigers van Son-Tay keeren gewapend naar die stad terug en verzamelen zich in den omtrek, Naar het Duitsch van VII. In de woning van den kommandant Reichen- bach heerschte heden een min of meer gedrukte stemming, welke zich vooral gevoelen deed, toen men aan tafel ging. De generaal zelf was gestoord over een verzuim in den dienst van een zijner ondergeschiktenFelix was stil en afgetrokken en Stephanie oogenschijnlijk geraakt, omdat haar neef minder oplettendheden te haren opzichte aan den dag legde dan gewoonlijk. Hijdie anders de spijzen kruidde met geestigen scherts en speelsche plagerijen sprak thans weinig of niet en als hij iets te zeggen had dan wendde hij zich tot den generaal. Na het middagmaal verklaarde hij een rijtoer te willen doen. Rijden bij zulk onstuimigslecht weder en dan nog wel op een tijdwaarin hij anders gewoon was Stephanie gezelschap te houden Toch liet hij een paard zadelenreed weg en na verloop van een geheel uur was hij nog niet teruggekeerd. De jonge dame bevond zich op dit oogenblik alleen in de kamermaar was volstrekt niet vroolijk gestemd. Zij had een handwerkje ter hand genomen, sloeg echter niet de minste aan dacht op haren arbeid en nadat het borduur- lapje ruim een kwartier roerloos op haren schoot gelegen had, wierp zij het driftig in haar werk doosje. Stephanie was verwend door de voor komendheden en de galanterie van haren jongen bloedverwant en meende daaromdat zij voor hem een gebiedende eisch warenzoodat zijn terwijl Bac-Ninh door eene groote Chineesche troepenmacht moet zijn bezet. Te Canton en in de provincie Kwanghung worden krachtige oorlogstoebereidselen gemaakt. Naar Hai-Nan zijn belangrijke versterkingen gezonden. De onderkoning van Canton vaardigde een proclamatie uitwaarin de bevolking wordt aangespoord de meest afdoende maatregelen te nemen om de Franschen terug te slaan maar waarin over de andere natiën zeer gunstig wordt gesproken. Tusschen Canton en de grenzen van Tonkin wordt een telegraafkabel aangelegd. - Uit Algerie wordt gemelddat de leeuwen en panterdooder Vermey te Constantine is over leden in den ouderdom van 42 jaar. Een groot aantal leeuwen had hij niet gedoodom de eenvoudige reden dat deze dieren hoe langer hoe zeldzamer in Algerie wordenmaar hij heeft Algerie van omstreeks dertig panters bevrijd. Zekeren nacht overviel hem de slaap in eene bergkloof van den Atla3waar hij zich op den uitkijk had neergezet. Hij werd na eenigen tijd door eene beweging in het gras in zijne nabijheid wakker. Hij sprong op en zag toen een panter voor zich staan met geopenden muil en vuur schietende oogen. Vermey strekte zijn arm uit om zijne karabijn te grijpen, maar de panter wierp zich met een sprong op hem en zette de klauwen in de dijen van den man. Nu begon de strijd tusschen hen beiden. Vermey greep met zijne hand het dier bij de keelterwijl hij met de linkerhaud het jachtmes dat hij in zijn gordel droeg, uit de scheede trachtte te trekken. Vermey was iemand van herculische kracht. Door eene buitengewone krachtsinspanning gelukte het hem het jachtmes den panter in het lichaam te drijven, en het dier liet daarop los. Na deze overwinning viel Vermey in zwijm het bloed vloeide hem uit zes wonden. Een poos er na werd hij door Spahis gevonden en opgenomen. De dagbladen hebben ter openbaarmaking een manifest ontvangen uit Teteringen van een der Naundorffs de kortweg teekentCharles. Hij richt zich tot de legitimisten noemt zich den „kleinzoon van den koning-martelaar," verklaart dat men nog niet aan Frankrijk behoeft te wan gedrag van heden in haar oog zeer te laken was. Eindelijk hoorde zij buiten de hoefslagen van een paard, de ruiter was teruggekeerd. Stephanie zag hem door het venster afstijgen, nam haastig haar werk ter hand want hij mocht natuurlijk niet gelooven, dat zij hem gemist had. Zij was druk bezig, toen Felix in de kamer trad. Ook op zijn gelaat lag niet de gewone uitdrukking van opgeruimdheid, en hij scheen nog in dezelfde stemming van straksals hij dichterbij trad en zeide Goeden dag Stephanie! Deze hield zich alsof zij den groet in het geheel niet gehoord haden het was Felix haar beschouwendezeer duidelijkdat hij in ongenade gevallen was. Hij hield zich echter alsof hij niets daarvan merkte, nam eenen stoel en nam naast zijne nicht plaats. Het is geen mooi weer dus begon hij. Ik ben bijna een uur lang buiten geweest. Een uur en dertien minuten zei Stephanie met nadruk en wierp tegelijk een toornigen, ver wijtenden blik op hemhij glimlachte even toen hij vroeg Hebt ge de oogenblikkeu^Inijner afwezig heid zoo nauwkeurig geteld? Ik Wat verbeeldt ge u wel Ik be kommer mij in het geheel niet over uwe aan- of afwezigheid. Driftig werkte zij door zonder te merken dat het een hemelsblauwe draad was welke in een half afgewerkte roos verdwaalde. Felix echter scheen in die vreemde kleurschakeering behagen te scheppen, want voortdurend was zijn oog er op gevestigd. Na eenige oogenblikken van pijnlijke stilte begon hij opnieuw Gij werdt heden middag door den gevangene op den wal gegroet. Kent gij hem Terwijl hij deze vraag schijnbaar onverschillig hopen en belooftal9 men hem tot koning neemt, dat hij voor de behoeftige klassen het hart zal hebben van zijn voorvader Hend ik IV. Ook zegt hij dat de onafhankelijkheid van den Hei ligen Stoel hem dierbaar isen hij is vast be sloten die te vestigen op onwrikbare grondslagen. In de kolenmijnen van Fersay, bij Atrecht, heeft Vrijdag een hevige ontploffing plaats gehad. Er zijn reeds 12 dooden en 12 gewonden te voorschijn gehaald. Er worden nog 5 vermist men vreestdat zij ook gedood zijn geworden. In de galerij van Petit te Parijs zal eerlang eene tentoonstelling worden geopend, uitsluitend bestaande uit werken van Meissonier. H. M. de koningin van Engeland heeft daartoe het be roemde stuk La Rixe afgestaan. In 't geheel zullen er 150 doeken zijn (Meissonier werkt op 't oogenblik aan zijn 421ste opus), bijeengebracht uit Rusland Nederland enz. Te Parijs is de directeur var, de Banque de la Bourseeen anonnieme vereeuiging met een kapitaal van 10 millioen francs, eensklaps verdwenen met achterlating van een brief waarin hij zeidehet geld met het beursspel verloren te hebben. Door deze catastrophe worden tal van kleine burgers getroffen, die er hunne spaar penningen in depot gegeven hadden. Te Douai is men tot de zekerheid gekomen, dat de brand van het garnizoen's fourage-ma- gazijn toe te schrijven is aan kwaadwilligheid. Een ladder onder een venster geplaats toonde aan waar de boosdoener is uitgegaan. Hij moet zich hebben laten opsluiten, toen de werklieden vertrokken zijn. Ongeveer twintig jaren geleden is hetzelfde magazijn onder gelijke omstandighe den verbrand. De Parijsc'ne bankier Halpten had ontdekt dat zijn knecht de secretaire met een valschen sleutel opende en daaruit stal. Om daarvan bewijzen te hebbenverbond de bankier een met roet geladen pistool aan het slot. Toen de dief zijn slag wilde slaan ging het schot af, dat hem in een neger veranderde. Hij is nu tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Parijsche politie meent de hand gelegd te hebben op eene nieuwe bende valsche munters. opwierp, zag hij zijne nicht scherp aan, en deze daarop in het geheel niet voorbereid bloosde en wist in 't eerst niet, wat daarop te antwoorden. Kent gij hem vroeg Felix nog eens thans luider. Ja, zei het meisje met beschroomde stem. Hij heet Bergfeld. Hij is de man, door wiens hand uw broeder vielgij schijnt dat niet te welen of vergeten te hebben, anders zou uw hart u gezegd hebben, aat ge van hem geen groet kondt aannemen laat staan er hem eenen beantwoorden. Gij spraakt zelfs met hem, was Stephanie's antwoord. Dat is iets anders riep Felix heftig uit. Ik had mijne reden hem aan te spreken en bovendien kende ik hem reeds voor dat onge lukkig voorvalgij daarentegen moest slechts denken aan wat geschied istoen ge hem voor den eersten maal zaagt. Neen, dat kon ik niet, want ik vermoedde niet wie de gevangene was dien ik zoo dikwijls op den wal bemerkte. Eerst later werd het mij verteld door Weidenau, en hoorde ik toen te ens veel, wat miju aanvankelijken afschuw in mede lijden veranderde. Gij moogt den ongelukkige niet zoo meedogenloos vervloeken als mijn vader dat doet. Hij ziet zoo bleek en zoo neerslachtig er uitgaat zoo diep gebukt onder het lijden dat ik aan zijn schuld twijfelen moet. Gij schijnt voor hem een bijzondere deel neming aan den dag te leggen spotte Felix en zijn spot klonk bitter. Mag ik u verzoeken mij op te helderen, waar en hoe uw medelijden met zijn bleekheid en zijn ongeluk ontstaan is De dochter van den kommandant heeft tochhoop ik geen verkeer met den gevangene Het jonge meisje wierp gekrenkt het hoofd achterover Zeer dikwijls breng ik bezoek bij mijne Vrijdagmorgen verkocht een wisselagent aan een voorbijganger twee obligatiën der stad Parijs die de kooper met twee Fransche bankbiljetten van 500 francs elk betaalde. De wisselagent nam eerst de biljetten aan maar bij een meer nauwkeurig onderzoek bleek hetdat zij valsch waren. Hij liet onmiddellijk zijn cliënt arre steeren en naar het politiebureau brengen. Daar verklaarde de vreemdeling Geweneako te heeten, dat hij in Rusland was geboren en dat hij in dertijd de bankbiljetten in Spanje had ontvangen. Reeds negen jaren geleden had hij Spanje verlaten en het was moeielijk aan te nemen dat hij de biljetten zoo lang in portefeuille ge houden had. Bij een huiszoeking in de woning van Geweneako heeft men niets verdachts ge vonden. Men vond een aantal effecten, obligatiën der stad Parijs een Pruisisch geldstuk en een valsch Spaansch stuk; Men gelooft dat Gewe- neake de correspondent te Parijs is van ver vaardigers van valsche bankbiljetten die in 't buitenland verblijf houden. Terwijl het onder zoek wordt voortgezetis Geweneako achter slot gebracht. De Londensche Lord Mayor vereenigde Vrijdag de aldermen aan een dineren hield aan 't slot daarvan eene lofrede op de ouderwetsche inrich ting van het Londenseh gemeentebestuurdat gelijk men weetop vallen staat. Nog in deze parlementszitting waarschijnlijk zal de hervorming- wet worden aangenomen. Wolff en Bonduranabeschuldigd van complotmet oogmerk het Duitsche gezantschaps gebouw door middel eener helsche machine in de lucht te doen vliegenhebben voor het ge rechtshof in Old-Bailey terechtgestaan. De be handeling der zaak wordt voortgezet. Het comité der ijzerfabriekanten in Cleveland heeft eene regeling vastgesteld om van twintig hoogovens in Noord-Engeland ten spoedigste de werkzaamheden te doen staken. Te Leeds heeft zich een geval van schijn dood voorgedaan. Een meisje van 16 jaar, die met haar moedereene weduwewoondewas vriendin, mevrouw van Weidenau, en de vensters van hare kamer waarin wij gewoonlijk samen arbeiden zien uit op den wal. Ah zoo Zeker nog wel aan een geopend venster Zeker als het weder schoon is. Felix wee9 zoo goed mijn werkdoosje met rust te laten; gij werpt alles dooreen. Felix had werkelijk in zijn moeilijk te ver bergen ergernis de woldraden van verschillende kleur in elkander verward en schoof nu driftig het doosje op zijterwijl hij nog altijd met vlammend oog zijn nicht aanstaarde. Ik hebzei zede smart van den onge- lukxige niet noodeloos willen vergrooten door afwijzing van zijnen groet, welken hij mij op zekeren dag schroomvallig en eerbiedig uit de verte toewierp en sinds dien lijd pleegt hij mij altijd te groeten. Altijd De jonge officier sprong op want hij kon zich niet langer beheerschen. Al zijn rechtvaardigheidsgevoelzijn sympathie met den gevangenebeide meermalen tegenover den generaal zeiven aan den dag gelegdwerden verteerd door de ijverzucht en de jaloersheid door de bejegening zijner nicht ten opzichte van den gevangene als vonken in zijne ziel geworpen, welke thans tot een vlammend vuur opschoten. Hij wierp zijne nicht de heftigste verwijtingen voor de voeten. Hij noemde hare handeling een schandelijke achteloosheid tegenover de denk wijze van haren vader, een onrecht gepleegd aan het aandenken van haren gestorven broeder en hij ging in zijn drift ten laatste zoover haar den groet aan den gevangene ten strengste te verbieden en te vorderendat de bezoeken bij mevrouw van Weidenau op een anderen tijd zouden gebracht worden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1