Duitschland. Oostenrijk. Egypte. Amerika. BINNENLAND. reeds sedert tien weken bedlegerig en de dokter liad de hoop reeds opgegeven. Dinsdagmiddag dacht men dat zij den laatsten adem had uit geblazen. Een vrouw werd gehaald om het lijk af te leggen en daarua te kisten. Ongeveer acht uur 's avonds, toen de moeder met de vrouw in de keuken waswerden zij opgeschrikt door een zwakke stemdie ,/Moeder riep. Toen de vrouwen gingen zienzagen zij boven aan de trap die tot de kamer, waar het lijk lag, leidde, het doodgewaande meisje staan in haar lijkge- waad. Het meisje werd naar bed geleid en de dokter gehaald. Den volgenden nacht heeft hij goed geslapen maar is zeer zwak. In een der dichtstbevolkte gedeelten van Birminghamwaar verscheidene gevallen van pokken voorkwamen en kort na elkander twee sterfgevallen hadden plaatsgevonden heeft men dezer dagen een verschrikkelijke ontdekking gedaan. In de woning van zekeren Owen vond men namelijk een oude eikenhouten kist, waarin het lijk lag van zijne zuster, die reeds in 1863 te Londen gestorven was. Men zegtdat Owen zoo uitermate aan zijne zuster gehecht was, dat hij haar niet wilde laten begraven. Hij bracht het lijk naar Birmingham en bewaarde het daar in zijne kamerwaar geen mensch ooit mocht binnenkomen. De kist was vroeger met ijzeren banden goed afgeslotendoch de ongelukkige man had zich in den laatsten tijd door gebrek gedwongen gezien het ijzer er af te nemen en te verkoopen. Waarschijnlijk hebben van dat oogenblik de schadelijke gassen een uitweg ge vonden en is het uitbreken van de pokken in die buurt daaraan toe te schrijven. Uit Coburg schrijft men Wij kunnen dit jaar eigenlijk niet over een kouden winter klagen. Slechts twee dagen, den 6en en 7en December, haddea wij als laagste temperatuur 16.5° Cels.; voor 't overige viel de thermometer niet onder 7° Cels., terwijl in de laatste jaren koude van 24° tot 28° Cels. geene zeldzaamheid was. Toch zijn er verbazende massa's sneeuw gevallen. Op het Thüringerwoud ligt de sneeuwtot in de dalen drie tot vier meter hoog de postsleden hadden vele dagen 12 tot 24 uur vertraging en moesten steeds eenige manschappen met spaden enz. bij zich hebben om waar het noodig was den weg vrij te maken. De locomotieven op den pas geopenden spoorweg GrossbreitenbachGehren bleken te zwak om de treinen op den besneeuwden weg bergopwaarts te trekken en moesten door andere vervangen worden. In dien tusschentijd moesten de pas afgedankte diligences weer uit den stal worden gehaald. Op het naburig Rhöngebergte ziet het er echter nog erger uit. Het klooster op den Kreuzberg, een der hoogste toppen ligt 30 tot 40 voet in de sneeuwen de monniken die op dit in den zomer zoo druk bezochte uitzichtspunt overwin teren, zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Slechts enkele krachtige jonge mannen die vol komen met de streek vertrouwd zijndurven het wagen levensmiddelen en tijdingen naar en van het klooster te brengendaar nog slechts de boomtoppen boven de sneeuw uitsteken. Thans dooit het wederen als dit aanhoudtzullen de beken en rivieren wel weder uit hunne oevers treden wat iederen winter een paar maal gebeurt, en hun overvloed op Nederland afzenden. De buitengewone lichtverschijnselen aan den avond- en morgenhemel zijn hier ook opgemerkt, en wel het eerst den 26sten November en de laatste dagen ook weder met vernieuwden glans, die aan noorderlicht doet denken. In eenc van de grootste fabrieken van Mo- abitbij Berlijn bespeurde het werkvolk dat er van de drijfriem, als iemand er met den vinger bijkwam, vonken oversprongen. Men zag tevens, dat deze zich ook op andere personen en voor werpen overplantten. De arbeiders hebben voors hands van deze electriciteit de eenvoudigste toepassing gemaaktdoor bij het aansteken der gaspitten 't gebruik van lucifers af te schaffen. De man wien dit is opgedragen ontlokt enkel met de ééne hand eene vonk aan de drijfriem die hij met de andere op het gas overbrengt. Is de brander te ver af, dan neemt hij eenvoudig een bezem te hulp. Het verschijnseleerst een spelletjeheeft reeds de aandacht van mannen vau 't vak getrok ken en zal weldra in ruimere mate zijne toe passing vinden. Donderdag-avond is te Weenen het volgende gebeurd -. Omstreeks 6 ure was de heer Eizert, die aldaar een wisselkantoor houdt, bezig met het natellen van geld en geldswaarden, Op dat oogenblik kwamen twee mannen hem verzoeken een munt biljet te wisselen. Hij nam het biljet aan en wilde een hunner het geld voortellen, maar eer hij dit nog doen kon kreeg hij een handvol zand in de oogen en een zwaren slag op het hoofd. Doodelijk verschrikt sprong hij achteruit en vluchtte naar een aangrenzend vertrek, waar zijne beide kinderen en de gouvernante hem op zijne angstkreten te hulp schoten. Een hunner snelde hem na, raakte aan 't worstelen, sloeg hem het rechteroog uitgaf hem met een mes een steek in den schoudersloeg het eene kind (een jongen van elf jaar) met een bijl de hersens in, zoodat de knaap dood vielbracht het andere kind (een zoontje van acht jaar) alsook de gouvernante zware wonden toeen ging daarop naar het kantoor terug, .vaar de andere indringer inmiddels was achtergebleven. De heer Eisert was inmiddels bewusteloos nedergevallen het zelfde overkwam zijn zoontje en de gouvernante, en zoo vonden de beide dieven gelegenheid om een aanzienlijk bedrag in geld en geldswaarden weg te pakken en zich uit de voeten te maken. Bovendien hebben zij uit eenige boeken de bladeu gescheurd en die aan het gaslicht in brand gestoken. Eerst later hebben andere per sonen bemerktdat er onraad was en de politie te hulp geroepen. Blijkens onderzoek moeten de beide daders een kameraad hebben gehad die buiten het kantoor de wacht heeft gehouden om hen tegen een mogelijken overval te waar schuwen. Volgens een nader bericht zijn er twee of drie personen op lermoeden gearresteerd. De heer Eisert ishoewel zwaar gewond nog in leven en moet een van de vele personen, die onder verdenking van de daad gepleegd te hebben werden gearresteerdals een der drie daders hebben herkend. Hugo Schenk, die van het vermoorden van dienstmeisjesen wel bepaaldelijk van oudere die hij vermoeddedat iets bespaard hadden om zoo te zeggen ziju vak maakteblijkt een medeplichtige te hebben gehadzekeren sloten maker Sshlossarek die nu ook iu handen der justitie is. Men vermoedt, dat het aantal hunner slachtoffers zal blijken niet bij vier te zijn ge bleven. Schenk is iemand van stand en opvoeding. In den nieuwjaarsnaeht des ochtends te 1 uurzaten in het koffiehuis „Zur Nauen Welt" te Bregenz (Tyrol) nog een 15-tal personen ge zellig bij elkandertoen er plotseling een hevige ontploffing plaats had alle lichten uitgebluscht werden en alle aanwezigen sprakeloos van schrik in het donker bleven zitten. Eindelijk werd er weder licht ontstoken en nu zag men een akelig tooneel. In de kamer stond de schoenmaker Joachim Einslede klcederen hingen hem van het lijfen hij was met wouden en bloed bedekt. Vlak naast hem was een gat in den grond ge slagen alle vensters waren gebroken in de kamer lagen tafels en stoeleu, glazen en flesschen door elkander terwijl behalve genoemde schoen maker nog drie gasten en de dochter van den waard gewond waren. En de oorzaak van dit alles Einsle had de onverklaarbare onvoor zichtigheid gehad een dynamietpatroon bij zich te dragen waarmede hij naar te Bregenz heer- schend gebruik het nieuwe jaar wilde inschieten. Door een onbekende oorzaak ontplofte deze patroon en weinige uren later was Einsle zelf een lijk. Uit Cairo wordt gemelddat reeds bevel is gegeven tot ontruiming van Khartoum. Daar het onmogelijk zou wezen en belemmerend voor de bewegingen der troepen al het oorlogsmate- rieel mede te sleepen, dat in de stad ligt opge stapeld is bevel gegeven de kanonnen te ver nagelen en het kruit in den Nijl te werpen. Men zal zich nu bepalen tot de verdediging van Suakim en Massowah. Volgens de jongste berichten was slechts de helft van het garnizoen van Khartoum te ver trouwen wat zeker niet bevorderlijk zal wezen aan den spoed waarmede de boven besproken order zal worden ten uitvoer gelegd. De mahdi heette in de onmiddellijke nabijheid te wezen en inderdaad hebben volgens een heden ont vangen telegram, zijne aanhangers reeds Helouan, iD de onmiddellijke nabijheid van Khartoum geplunderd en in brand gestoken. De mahdi zelf zou met 84,000 man uit El-Obeid in aan tocht wezen. De minister van oorlog wil zelf naar Khartoum gaan, om bij de ontruiming tegenwoordig te zijn. Er mag inderdaad wel eenig toezicht wezen want behalve het garnizoen telt de stad nog eene Europeesche of christenbevolking van 5000 zielen met het garnizoen samen dus 11,000 die natuurlijk de komst van den fanatieken Muzelman niet kalm zal blijven afwachten daar evenwel de vlucht slechts kan geschieden of te water bf door de woestijn bestaat er groot gevaar voor eene paniek en is de aanwezigheid van eenige autoriteit zeer wensohelijk. Met eenige vijandig gezinde stammen tusschen Suakim en Berber is door de Egyptische regeering eene overeenkomst gesloten. Men hooptheet het, nog altijd den weg te openen, om zoodoende de ontruiming gemakkelijk te maken. Volgens verdere berichten uit Cairozal de Engelscbman Moncrieff tot eersten en de Fransch- man Barrois tot tweeden onder-secretaris van openbare werken worden benoemd. Ook aan het ministerie van financiën zal een Franschman geplaatst worden. De Porte moet in den laatsten tijd tegenover de regeering van der. khedive eene uiterst vriendschappelijke houding aannemen. Een te New-York uit Lima ontvangen telegram deelt mede, dal de Chileenscbe kamer van afge vaardigden het vredes-verdrag met Peru heeft goedgekeurd. Volgens de Opinion Nacional is tusschen Chili en Bolivia een verdrag van bondgenootschap gesloten, waarvan de inhoud geen vertraging teweeg zal brengen van de regeling der zaken met Peru. De plannen voor de verandering van de naaste omgeving der Niagara-vatervallen zijn bijna gereed. Men wil in hoofdzaak de onooge- lijke gebouweu verwijderen, welke zeer in strijd zijn met de schoonheid van het natuur-tooneel, en in plaats daarvan eenige eenvoudige wande lingen met boomen enz. aanleggen. Ook wil men voor goed een einde maken aan het aldaar tot dusver heerschende fooien9telselwaardoor aan mindervermogende lieden de toegang feitelijk werd belet. Dit laatste zal ongetwijfeld alleen bestrijding vinden bij hen, die de fooien opstaken. Overigens gelooft men vrij zeker, dat het ontwerp der in deze zaak benoemde commissie de goed keuring der wetgevende macht zal verwerven. Volgens de laatste telegrammen uit Amerika, heerscht thans in het westelijke en middenge deelte der Vereenigde Staten een scherpe koude, die zich langzamerhand oostwaarts uitbreidt. Bij het afzenden van de jongste berichten was de thermometerstand in Nebraska en Jowa 24 graden beneden vriespunt, in Dakota 48 en in Manitoba 45. Te Cincinnatie stond de thermometer 27 graden onder nulte Cleveland 14en te Chicago 20 graden. Op verscheidene plaatsen is de koude zoo hevig, dat de glasruiten er van springen. De koude werd in het Noordwesten voorafgegaan door zware sneeuwjachten, die een tijdlang het verkeer op de spoorwegen hebben bclemmed. Een menigte vee is in de waggon9 omgekomen. Zooals men weetheeft de heer Delaunay in strijd met het gevoelen der Académie eene periode van vinnige koude in Europa voorspeld, te beginnen met 12 Januari. Waalwijk, 16 Januari 1884. Bij koninklijk besluit is A. G. S. Bijvoet benoemd tot burgemeester der gemeente Geer- truidenberg. Maandag avond is te Tilburg overleden de rciviel-ingenieur J. van den Elzen, directeur der Noordbrabantsche Stoomtramwegmaatschappij, de man die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd, den stoomtramweg TilburgWaalwijk ontwierp en na het overwinnen van tallooze moeielijkheden ook daarstelde. Hij bewees daardoor aan handel en nijverheid de uitstekendste diensten, die hem aanspraak geven op de erkentelijkheid van Tilburg en de heele Langstraat. Zijne nagedachtenis zal dan ook in deze streken steeds in dankbare herinnering blijven. Tot waarnemend directeur der Noordbra bantsche Stoomtramwegmaatschappij is benoemd de heer Laureijchef van het materiëel dier maatschappij. Zondag jl. heeft Ds. J. Prins, alhier, aan zijne gemeente bekend gemaaktdat door hem bedankt was voor het beroep naar Zuidzande. Naar wij vernemen heeft de grondwets commissie hare laatste vergadering gehouden tot definitieve vaststelling van haar rapport. De commissie heeft besloten Z. M. den koning vergunning te vragen om dat rapport publiek te maken. (V.) Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bij besluit van 11 Januari eene 4 pct.'s geldleening van f 35,000 opengesteld. De inschrij ving moet plaats hebben uiterlijk 23 Januari, de storting uiterlijk 4 Februari e. k. De rente gaat in 1 Februari. Door het uitvoerend comité der internatio nale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Am sterdam te houden zijn de voorwaarden voor de inzending in de Xe afd. akkerbouwge wassen, openbaar gemaakt. Zij moeten uiterlijk Donderdag 21 Augustus a. s., voor 10 uur 's morgens op de daarvoor aan te wijzen plaatsen zijn gesteld. Bij de aan gifte der inzending voor 1 April e. k. bij den secretaris P. F. L. Waldeckte Loosduinen moet tevens de in te nemen ruimte worden opgegevenen zoo de inzenders een eigen étalage willen plaatsendaarvan een schets worden bijgevoegd. Als inleggeld moeten de inzenders f 5 per M9 storten, wat echter zoodra het aangegevene ter tentoonstelling is geplaatst wordt teruggigeven. Voor de verschillende inzendingen worden prijzen uitgeloofd, afwisselende van f 25 tot f 100. Wat de verdere bijzonderheden betreft, ineeuen wij belanghebbenden naar de bij den genoemden secretaris verkrijgbare voorwaarden zelve te mogen verwijzen. De ontzettende gevallenbij brand van personen die jammerlijk in de vlammen om kwamen, doordien zij van de bovenverdiepingen niet meer naar beneden konden komen, hebben den heer J. M. IJserman te 's Hage aangespoord, een eenvoudig toestel te vervaardigen dat op den zolder of in een der andere bovenvertrekken van elk huis voorhanden kan zijn en de bewoners in staat stelt om in geval van nood zeiven te ontkomen of zieken, gebrekkigen, bewusteloozen enz. weg te voeren. Hij meent hierin geslaagd te zijn en heeft nu vergunning oekomen met dat toestel aan het gebouw van buitenlandsche zaken proeven te nemen. Daar hieraan echter de voorwaarde is verbonden, dat het 's morgens vóór 10 of 's namiddags na 4 uur zal moeten geschieden, zal de proefneming uitgesteld worden tot de zon wat langer aan den hemel zal staan. De St.—Ct. behelst de statuten van de „Naamlooze vennootschap Nederlaodsch Handels- Museum", te Amsterdam. Haar doel is den Nederlandschen handel te bevorderen, uit te breiden en den fabrikant voortdurend te wapenen voor de concurrentie. Tot haar werkkring behoort 1°. het houden van eene permanente ten toonstelling van binnen- en buitenlandsche voortbrengselen en fabrikaten 2°. het verzamelen en het verschaffen van alle mogelijke inlichtingen omtrent handel en nijverheid3°. het in verbinding brengen van producenten met handelaren 4°. het ontvangen en overbrengen van orders op tentoongestelde goederen en het geven van inlichtingen omtrent de soliditeit van producenten en consumenten en voorts al wat strekken kan tot bevordering en ontwikkeling van handel en nijverheid. In de Ned Sport wijdt M. een belangrijk opstel aan de "erdienstelijke eigenschappen van het volbloed paard waaruit hij 't bewijs put dat het voor officieren der cavalerie van veel be lang is een volbloed paard te bezitten daar het snel verkennen van het voorgelegen terrein een der hoofdvereischten isdie men aan dat wapen moet kunnen stellen. In Duitschland heeft men, volgens den schrijver ingezien datdoor kruising met volbloed het paardenras verbeterd zou worden en hierdoor de strijdvaardigheid der cavalerie toenemen, en heeft de staat zelf een volbloed-fokkerij in Graditz opgericht. Hij stelt bovendien volbloed-dekheng sten op verschillende plaatsen voor weinig geld ter beschikking van fokkers. Hij uit voorts den wenschdat ook aan onze regeering de oogen mochten opengaaD en zij door het geven van subsidie aan de renvereeniging en bet aankoopen van volbloed-hengsten een eersten stap mocht doen op den weg tot verbetering van ons paar denras. Hierdoor zouden wijmeent M., ook eindelijk in ons eigen land onze remonte-paarden kunnen koopenwat zeer ten voordeele der schatkist en niet minder van de cavalerie zou strekken daar dit wapen zich tot nu toe steeds heeft moeten aanvullen met het uitschot van andere lauden. De bij vonuis der arr. rechtb. te 's Bosch in staat van faillissement verklaarde leerlooier en leerhandelaar Chr. G. te Bezooijen, is op bevel dierzelfde rechtbank verleden Maandag in ver zekerde bewaring of gijzeling gesteld. Verleden Zondag zijn twee treinen van den stoomtram TilburgWaalwijk onder Loonop- zand gederailleerd gelukkig zonder andere dan materiëele schade te veroorzaken. Bij een dezer déraillementen liep de locomotief verscheidene meters ver door het zand en tegen het huis bewoond door Wattenberg, dat hierdoor min of meer beschadigd werd. Te Utrecht stond de vorige week voor de arrondissements-rechtbank terecht zekere V. B., uit Amersfoortleverancier van aardappelen voor het garnizoen aldaar. Hij werd beschuldigd den officier die met de keuring belast was, te hebben willen omkoopen, nadat deze tweemaal zijne aard appelen had afgekeurd. Den eersten keer zond hij hem een kistje sigaren thuiszonder den naam des afzenders bekend te maken; de tweede moest hij twee boeten betalen elk van f 10, maar legde in plaats van 2 muntjes er drie op tafel. Het openbaar ministerie eischte voor hem een celstraf van 3 maanden en eene geldboete van f35 of 3 dagen subsidiair gevangenisstraf. Een persoon Zaterdagavond te Rotterdam -door de politie op verzoek der Amsterdamsche politie gearresteerd is gevankelijk naar Amster dam overgebracht. Het was de bekendende ver dachte koopman JohannesKooijmans, die wederom zijn intrek in deze gemeente genomen had en woonachtig was aan de Lange Baanstraat .Hij Ï9 thans verdacht zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt te Amsterdam in verbinding met den alsmede bekenden koopman Willem Albert Van Dolder welke laatste te Amsterdam voor dit feit eveneens door de politie aldaar in hechtenis genomen is. In Friesland is als een merkwaardig gevolg van kruising van diersoorten en wel van tamme konijnen met in 'l wild loopende hazen een ras ontstaan dat sprekend op hazen gelijkt. Op merkzaam geworden op dit feitis men nu begonnen die teelt te bevorderen. Vlugger en grooter dan het konijn is dit dier bijna niet van den haas te onderscheideu. Dezer dagen genoot de heer J. Gramser te Beuningen bij Nijmegen het zeldzame voor recht een koningsarend te schieten. Het is een prachtig exemplaar, dat ongeveer 5 KG. zwaar is en wiens vlucht 2 meier bedraagt. Het dier is in den kop geiroffeu en dus nagenoeg onbe schadigd. Te Kessel woedde Zaterdagavond een hevige brand ten huize van den landbouwer II. G. waardoor diens woonhuismet stal en schuur geheel afbrandde. Oorzaak niet bekendalles was verzekerd. Te Zierikzee is overleden een knecht bij een handelaar in verfstoffen die zich bij het versjouwen van een vat verfstof aan de hand licht verwond had en iets van die stof in de wonde gekregen. Hand en arm zwollen op ,en toen geneeskundige hulp ingeroepen werd was het te laat; de man is na een lijden van twee dagen bezweken. Dezer dagen werd uit Dieren gemeld, dat een persoon geld had weten te verkrijgen van eene familie teneinde een iu Deventer gedeti neerd familielid vrij te koopen. Deze oplichter, die gebleken is een oude kennis der justitie te zijn en reeds verscheidene jaren tuchthuis achter den rug te hebben, is thans le Amsterdam in ar rest genomen. Donderdagavoud reed de vrachtrijder tus schen Utrecht en AmersfoortG. Van den Biezenbos Bzn. naar Amersfoort terug langs den Utrechtschen straatweg, toen in den omtrek van Soesterberg gekomen iemand iets uit den bak onder ziju wagen stal. Dit was echter maar een list om hem van zijnen wagen te verwijderen, waarop zich ook eene vrouw bevond. Hij ijlde den dief nadoch nu voegden zich nog 2 ge zellen van den dief bij dezen, randden hem aan

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2