Nummer 9. Donderdag 31 Januari 1884. 7e Jaargang. EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON™ POSTERIJEN. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN E. WERNER. X. NATIONALE MILITIE. t, - i.rr.TW TT Ir r~r ,r~n' -■» -gkwbw- h De Echo van het Zuiden, tei Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steinee,Hamburg. Reclames 15 cent perregei De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 1 Februari 1884 de van het kantoor vertrekkende posten zullen plaats vinden als volgt Ten 7.35 des morgens Naar Baardwijk Drunen, Haarsteeg, Nieuw- kuik Vlijmen en 's Hertogenbosch. Ten 7.45 des morgens Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, Loon- opzand Tilburg en de correspondeerende treinen. Ten 11 ure des morgens Naar KaatsheuvelTilburg en de correspon deerende treinen. Ten 3.30 des avonds Naar Baardwijk Druuen Elshout, Heusden en Gorinchem. Ten 3.45 des avonds Naar Bezooijen Sprang Kaatsheuvel, Loon- opzaud Tilburg eu de correspondeerende treinen. Ten 5 ure des avonds Naar Bezooijen, Vrij hoe ven-Capelle 's Gre- velduin-CapelleWaspik, Raamsdonk en Geer- truidenberg. Ten 7.15 des avonds Naar Tilburg en de correspondeerende treinen. De buslichtingeu aan den Hoek hebben plaats ten 10.15 des morgens t«n 3 en 4.15 des avonds. De buslichtingen aan het kantoor hebben plaats een vierde uur vóór het vertrek van elke post. De aangeteekende stukken alsmede de post pakketten moeten minstens een half uur vóór het vertrek van elke post ten kantore zijn. Waalwijk, 20 Januari 1884. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Dec. Van Waalwijk: P. MeijersMedemblik. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Naar het Duitsch van Zwaar leed de generaal onder dat verlies. De dood van zijn kind, de erfgenaam en stamhouder van zijn geslachtsloeg een diepe wonde zoo niet in het vaderlijk hartdan toch zeker in den vaderlijken trots en de omstandigheden waaronder de dood plaats had moesten het verlies des te pijnlijker maken. Thans bleef hem nog de dochter, en nu was zijn levensdoel de majoraatsgoederen, welke gevaar liepen aan den jongeren familietak over te gaan aan haar te verzekeren.^ Met zijn gewone doortastendheid trachtte hij dat doel te bereiken, en dat twee jonge harten zonder de minste neiging voor elkandermisschien wel tegen hunnen wil door den band neen door den ketting van een gedwongen huwelijk gekoppeld zouden worden dat ook hun een droevige, liefdelooze toekomst, een ongelukkigeondragelijke echtverbintenis wachtte daaraan had Reichenbach tot nu toe niet gedacht en ook thans nog wierp hij met ongeduld dat denkbeeld van zich af. De toe stand was hier anders, meende hij en zijn een maal uitgesproken ineening de overtuiging ge worden. In dezen echt waren geen stormen te duchten, want Felix was vreemd aan alle hard vochtigheid, Stephanie had een week, zachtzinnig en buigzaam karakter en geen van beide had tot nu toe bemind. //Niet bemind Reichenbach trad aan het venster en opende hetals wilde hij door de binnenstroomende koelte de gedachten verdrijven, Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72], brengen ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrijvings register en de alphabetische lijst der lotelingen voor de lichting der nationale miitie over het jaar 1884 ter secretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van den 27 Januari tot den 3 Februari aanstaande, van des voormiddags 9 tot des middags 12 urezullende eeniederdie daartegen bezwaren mogt hebben in te brengen dezelve gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den heer commissaris des konings gericht, op ongezegeld papier geschreven verzoekschrift bij den burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. Dat door of van wege de lotelingen bij den burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling we gens broederdienst of op grond vamte zijn eenige wettige zoon, van 4 Februari tot den 16 dier maand, 's morgens van 9 tot 12 uur. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 26 Januari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris F. W. VAN L1EMPT. De raad van administratie van de internationale tentoonstelling te Antwerpen heeft tot zijn pre sident gekozen dc heer Victor Lynenwelke keuze algemeene sympathie ondervindt. De stormwaarvan ook Nederland zijn deel gehad heeftheeft in Belgie twee dagen achtereen met bijna onafgebroken kracht gewoed en behalve aan de bosschen parken en plant soenen ook groote schade aan de telegraaf be rokkend. Zaterdag namiddag ten 3 ure is op den spoorweg dicht bij het oude arsenaal waar de lijnen van Ostcnde en Brussel elkander kruisen, welke hem bij dat uitgesproken woord bestormden. De korte herfstdag maakte ongemerkt plaats voor de avondschemering en de verte was in dikke nevelen gehuld. De wind bulderde niet meer zoo heftig als straksmaar de wolken vlogen in woeste vaart nog altijd her- en derwaarts door het luchtruim en verduisterden telkens de bleeke schijf der opkomende maan. Rondom was alles zoo eenzaam, zoo verlaten; geen groen sierde meer het veldgeen bladerenkroon meer de boomen, alle stemmen in de natuur schenen verstomd: een voor een ontdeed zich de treurende aarde van hare sieraden alvorens zich over te geven aan den winter. De generaal blikte zwij gend naar buiten in het schemerende landschap, welks omtrek met elke minuut steeds onduide lijker werd. Ook in zijne ziel was hel zoo herfstachtig verlaten, zoo leeg en kil. De bloemen der hoopder wenschen en jongelingsdroomen waren sinds lang verdord en afgevallen, 't Is waar hij stond te midden van rijken over vloed en overvloedigen rijkdom op de meest eervolle, de meest benijdenswaardige sport van de maatschappijlijke laddarmaar hij stond tevens aan de grens van dat gedeelte des levens, hetwelk ouderdom heeten als hem de kracht verlaten zou, noodig voor het wèl vervullen van zijn betrekkingdan zou hij in dat laatste tijdperk zoo troostloos en zoo verlaten het leven moeten voortslepen. In z ij n hart fluisterde niet een enkele stem, die bij anderen zoo streelend en liefdevol door het menschenleven klinkt. Zijn echt was hem een knellende band geweest, den zoon had hij grafwaarts gedragende dochter zijn eenig kind ging hem ver laten om haren echtgenoot te volgen en de vader kon of mocht den weDsch niet koesteren haar bij zich te houden. Hij verzekerde haar een rijke, schitterende toekomst en legde daarmee zijn ouderplicht het zwijgen op; want bemind in den warendiepen zin van het woord had de exprestrein uit Antwerpen ontspoord. De locomotief liep uit de baan zij is zeer bescha digd de tender is geheel omgekeerd; de eerste waggons zijn ineengeslagen of verbrijzeld. Van de zeventien of achttien rijtuigen waaruit de trein samengesteld was zijn en slechts vier of vijf ongeschonden gebleven. De goederen-fourgon is in brand geraakt, en met alles wat hij inhield, vernield. De barak van den spoorzetter is ver brijzeld door den schok der locomotief. Er zijn zes gekwetsten: de conducteur, de machinist, de signaalgever en drie reizigers. Zij zijn maar licht gekwetst. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ferry gezegddat de algemeene crisis eene quaestie doet ontstaai:, waarover evenwel op dit oogenblik niet kon worden gesproken. Het gouvernement zal trachten de door de kamer goedgekeurde gelden voor landbouw ook door den senaat te doen aannemen. Hij zou nu alleen spreken van de crisis bij de Parijsche industrie. Hierbij maakte hij de opmerking dat eene ver standige bevolking weerstand biedt aan de op hitsingen van anarchisten, bij welke zich eenige royalisten aansluiten. De spreker schreef de crisis bij zekere indus trieën onder anderen toe aan de hooge eischen omtrent loon en voordeelen en aan onvoldoende werktuigen. Wat dë Parijsche industrie betreft, de verdrijving der vreemde werklieden zou represailles teweeg brengen. Door oprichting van nieuwe werven zou de crisis toenemen. Het gouvernement zal den bouw van werkmanswo ningen cn het zal ook andere nuttige werken bevorderen. Naar aanleiding van het in de Fransche kamer gedane voorstel om alle pandendie in de banken van leening te Parijs zijn, terug te geven merkt een Parijsch blad opdat de staat dan een belangrijke som beschikbaar zal moeten stellen. Men berekent namelijk dat er 380,000 horloges met kettingen beleend zijnvoor een som van 41 milloen; daarna komen verschillende bijouteriënten getale van 270,000 met een hij ook Stephanie niethet vermogen lief te hebben was vele jaren geleden reeds in zijne ziel verstikt. Hij wist, hij gevoelde dat zelf en op het oogenblik meer dan ooit en onwillekeurig ving zijn oor het ruischen op van den vloed, welke onder langs de vesting heenstroomde. Rusteloos en machtig, voor niets terugdeinzende rolden de golven voort, in den killen herfstavond juist zooals in de zonnigekoele lentedagenen rusteloos en machtig zouden zij nog daarheen vloeien wanneer de verstijvende adem van den winter over al het omliggende zich had doen gevoelen. Alleen deze onuitputtelijke levensader van de natuur wist niets van dood en vergan kelijkheid. In zijn ruischen hoorde men de stem van den eeuwigen den onveranderlijken en mocht het geraas van den dag haar over stemmen zij sprak des te luider in de een zame stilte van den nacht. Zulke tonen klinken er in de natuurdoch ook in iedere men- schelijke borst. Het was intusschen donker geworden. De huis-knecht trad binnen met de brandende lamp en kondigde den generaal het bezoek aan van iemand. Generaal Reichenbach had zich om gewend en staarde een oogenblik op het aange boden naamkaartje... De naam is mij geheel onbekend. Zegde dame dat ik voor vreemden alleen op den voormiddag te spreken ben. De dame was reeds heden voormiddag hier, toen uwe excellentie was uitgereden, sprak de bediende. Wijl zij echter zoo dringend van daag nog een oogenblik gehoor verlangde, is zij op aanraden van mijnheer von Weidenau tegen zes uur teruggekomen. De generaal op dit uur niet gaarne gestoord, scheen willens te zijn de vreemde af te wijzeD doch bedacht zich en gaf een. wenk om haar waarde van 5,500,000 francs; de pendules zijn 16000 in getal ad 280,000 fr. diamanten en edelgesteenten logeeren er ten getale van 1400 voor 1.500,000 fr.bijouteriën met brillanten gemonteerd zijn ten getale van 42000 beleend en vertegenwoordigen een waarde van 12 millioen. De vodderapersquaestie is nog niet uit den weg. De vodderapers zijn namelijk niet tevreden met de door den prefect der Seine hun gegevene vergunning om de vuilnisbakken op het voetpad leeg te werpen en mede te nemen wat van hunne gading is mits zij daarna het vuilnis weer in den bak doen. Zij verlangen intrekking van de bekende verordening en hiervan wil de prefect niet hooren spreken. De vodderapers houden zich echter rustig. Zij waren uitgenoodigd tot het bijwonen eener re volutionair-socialistische vergaderingwaar het heette dat hunne belangen bepleit zouden worden. Een vijftigtal hunner waren verschenen doch de door de revolutionaire socialisten verkondigde begrippen vielen niet in hunnen smaak. In sommige wijken hebben de vodderapers dezer dagen wel den vuilnisbrik uitgestort en medegenomen wat hun het medenemen waard wasmaar zij hebben het vuilnis eenvoudig op het voetpad laten liggen. De barones Rotschild heeft de vodderapers in Montmartre geld ter ondersteuning gezonden want de nood van velen hunner is groot. Som mige raeuschlievende personen hebben de kin deren van eenige in ellende verkeerende vodde rapers in hunne buurt voorloopig tot zich ge nomen. Het kwam menigeen voor dat er onder hen waren die eene zeer talrijke familie hadden, maar bij onderzoek is het gebleken dat zij kin deren van overleden vakgenooten hadden aan genomen tot eigen kinderen. De groote brand in de leerlooierij te Rijssel werd veroorzaakt door een werkman die benzine storttewelke door een kachel ontvlamde. Bij zijn pogingen tot blusschen verwondde hij zich ernstig aan handen en aangezicht. De vlammen verspreidden zich met groote snel heid en men kon aanvankelijk, door watergebrek en onvoldoenden toestand der spuitenweinig er tegen doen. Eerst na eenige urenbij de binnen te laten. Op den drempel verscheen een hooge gestalte in een eenvoudig, maar smaakvol rouwgewaad en in eene houding, welke verried, dat zij tot de beschaafdstehoogere kringen behoorde. De neergelaten sluier bedekte voor alsnog het aangezicht. Zij maakte een lichte buiging met het hoofd en bleef aan de deur staaD, welke de bediende achter zich gesloten had. Reichenbach stond in het volle, helle licht der lamp. Hij vond het vreemd, dat de vreemde niet nader kwam en hem aanspraken wijl voorkomendheid jegens vreemden hem nu juist niet eigen was begon hij al dadelijk op onge- duldigen toon Gij wenscht mij te spreken mejuffrouw. Daar uw naam mij onbekend isweuschte ik wel te weten wat u hierheen voert. De vreemde trad langzaam naderstond na enkele schreden siil en sprak met bevende onderdrukte stem Ik waagde het nietmij onder mijn eigen naam aan te melden. De generaal sprong terug van schrik bij het hooren van deze stem; het bloed week uit zijn aangezicht en onmachtig om een woord te uiten, staarde hij de vreemde aan, die inmiddels haren sluier had opgeheven. Die vrouw moest een maal verblindend schoon geweest zijnklaar blijkelijk lag het bloeiende tijdperk der jeugd en ook het geluk verre achter haardat getuigden de bleekevan hartzeer sprekende trekken in in het gelaatmaar nog had het genoeg van zijne bekoorlijkheid behouden om te boeien en te verrukken. Die groote donkere oogen konden zeker negals zij schitterend straalden mach tigen invloed uitoefenenmaar hier zagen ze schuchter en als van schuld bewust tot den man opdie onbeweeglijk daar tegenover haar stond, en wiens hevige ontroering zich oploste in den kreet 4 Julie ('Wordt vervolgd.;

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1