Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Oostenrijk, Rusland. Amerika. STORMBERICHTEN. komst van meer voldoende hulpwerd men de vlammen meester. De fabriek, het woonhuis en 50 arbeiderswoningen zijn vernield. Men schat de schade op 350.000 francs. Er komen bij voortduring treurige berich ten uit Monte Carlowaar de speelbank nog steeds voortgaat slachtoffers te eischen. Dezer dagen heeft zich in een hotel aldaar weer een aanzienlijk vreemdeling doodgeschoten, na groote sommen verloren le hebben. Een paar dagen later maakte op de Place des Phocéens een on gelukkig speler door een pistoolschot een eind aan zijn leven en dienzelfden dag vond men achter het hotel de Londres het lijk van een man die zich opgehangen had. Een heer, die 7 000 francs gewonnen hadwerd bij het huis waarts keeren vermoord en van zijn geld beroofd. De overheid van Monte Carlo heeft, als gewoon lijk de zaak gesusten zij betuigt er niets van te weten. In Italië wordt de beweging tegen de speelbank steeds sterker. Een droevig ongeral wordt uit Bayonne gemeld. Generaal Guilhaumin en zijne echt- genoote kwamen uit Biarritz in een rijtuig en ontmoetten op den weg een omnibusgevuld met recruten die de nationale vlag lieten wap peren. De paarden van des generaals rijtuig schrikten en gingen op holmet dat gevolg dat het rijtuig omsloeg. Beiden werden naar het ziekenhuis gebracht. De generaalwiens beide beenen gebroken waren is sedert overleden, en zijne echtgenoote verkeert in zorgwekkenden toestand. Generaal Guilhaumin, een kind van Bayonnewas aldaar zeer geliefd. De stormdie gedurende de laatste dagen heeft gewoed heeft in Engeland even veel on gelukken veroorzaakt als de storm in December, echter met dit verschildat ditmaal meer schade is geleden in het binnenland dan op de kusten. Te Londen zijn twee personen gedood, door dat een gedeelte van een dak op hen terecht kwam. Te Birmingham is een overdekte markt, die pas gebouwd was, ingestort. Te Bury is een 35 meter hooge schoorsteen van een fabriek des namiddags te half twee omgewaaid en in de werkplaats terecht gekomen waardoor drie vrouwen gedood werden. Te Croydon heeft een windhoos een kind uit de armen van een moeder weggeruktdat tien meter verder op straat is te recht gekomenjuist voor een omnibus waardoor het kind verpletterd werd. In Zuid- Durham is het spoorweg verkeer gedurende twaalf uren gestaakt moeten worden. Te Dublin is een gedeelte van het dak der cathedraal weggeruktde passage in de Church- street was verboden, omdat een ijzeren kruis op den toren wankelende was. Te Leeds zijn een vijftigtal schoorsteenen naar beneden gekomen terwijl te Limerich het telegraafkantoor bijna geheel onbruikbaar is gemaakt. Te Newry heeft de storm vooral op het kerkhof huisgehouden en een monument van 15 voet lengte is omge worpen. Het is gebleken, dat John Broom Tower, wiens lijk op nieuwjaar in een der wijken vaD Londen uit het water is opgehaaldzelfmoord heeft gepleegd. Hij heeft zich uit vrees voor de gevolgen van een verduistering van gelden verdronken. Zooals men zich herinnert, werden bij het viüden van het lijk de verschrikkelijkste verhalen verspreid van een geweldigen dood, die den jongeling door misdadigers moest aangedaan zijn. Een zoogeuaamde engelenmaakster van de ergste soort is dezer dagen in handen der politie van Londen gevallen. In de woning dezer mis dadigster vond men 5 kinderen van 1 tot 3 jaren oud in een donkere kamer opgesloten waar zij op den grond liggend aan zich zelf overgelaten langzaam verhongerden. Twee dezer kinderentwee knapen van H/2 en 3 jaren stierven eenige uren nadat men hen gevonden had aan de gevolgen der geleden ontberingen, terwijl men aan het behond der andere drie twijfelt. De gewetenlooze //pleegmoeder" zag dikwijls in geen drie of vier dagen naar de kleinen omen bracht haar tijd in de kroegen door. Hare arrestatie had dan ook in een kroeg plaats. Bij gelegenheid van het Kerstfeest heeft de maatschappij der Long Island Railroad in Amerika aan elk harer beambten, ten getale van 2000 een kalkoen geschonken. Voor dit doel vertrok daags voor Kerstmis een trein van het hoofdstation bestaande uit een waggon-restau- rant, waarin het bestuur der maatschappij rondom een rijk voorziene tafel zat en uit verscheidene goed eren waggons gevuld met kalkoenen, waarvan aan elk station een twaalftal werd afgegeven. De locomotief en de waggons van dezen trein waren met groen en bloemen versierddie de woorden vormden A merry Christmas to all. Telegrammen uit alle deelen van het rijk maken melding van de enorme schade, die door den storm van Zaterdag is veroorzaakt. Ook wordt van een aantal schipbreuken gewag gemaakt. In de mijn Pengcraig, bij Rhonda (Wallis), heeft een ontploffing plaats gehad; 11 mijn werkers zijn gedood en drie anderen die naar beneden gegaan waren om hulp te bieden, zijn gestikt. Het gerechtshof heeft zeker geen heil ge zien in het opnieuw in behandeling nemen van het proces tegen Wolff en Bondurand, die, gelijk men zich herinnertbeschuldigd werden van pogingen gedaan te hebben de Duitsche ambas sade te Londen in de lucht te doen vliegen. Een telegram uit Londen bericht ten minste dat het openbaar ministerie van het proces heeft afgezienzoodat de beschuldigden in vrijheid gesteld worden. De nationalisten zijn in Ierland steeds rusteloos bezig. Te Derrybergeen vlek in het graafschap Donegal is dezer dagen een opmer kelijk feit voorgevallen. Zeer veel landlieden die een zielmis voor Patrick O'Dounellden opgehangen moordenaar van den kroongetuige Carey, hadden bijgewoond, brachten daar op plechtige wijze een met immortellen versierde doodkist, en lieten deze m de grafkuil der familie O Donnell neder. Op de kist is eer. metalen plaat gehecht voorzien van het inschrift«Gewijd aan de nagedachtenis van Patrick O'Donnell die den 17den December 1883 te Londen het doodvonnis onderging." De aanwezigen spraken, bij het graf geknield, eenige gebeden uit, brachten 35 pd. st. bijeen voor het oprichten van een gedenksteen en besloten aan O'Donnells Ameri- kaansche vrienden voor het bestrijden van de proceskostenals ook aan Victor Hugo voor zijne voorspraakdank te betuigen. Volgens de Irish Times is aan den minis ter van buitenlandsche zaken en den directeur der politie te Londen medegedeelddat de stichters van het zoogenaamd ,/O'Donnell-Wraak- fonds", maatregelen genomen hebben om uit voering te geven aan de wraakplannen die door de Irish World bekend zijn gemaakt. Men moet ontdekt hebben dat van de 9000 dollars die^ voor het fonds zijn ingeschreven in de vorige week tusschen de drie- en vierduizend dollars naar Londen gezonden werden. De Keizer van Duitschland neemt op bevre digende wijze in beterschap toe. Het stoffelijk overschot van Lasker, uit Amerika overgebracht, is te Bremerhaven ont scheept. Onder het spelen van Beethoven's treurmarsch werd het naar het gebouw van Lloyds vervoerd waar de kist op eene katafalk werd nedergezet en met bloemen versierd. Familie vrienden en deputatiën hadden zich daar veree- nigd, waarna de rijksdag-afgevaardigde Baumbach en de rabbijn Lewiuger toespraken hielden. Onder mnziek werd de kist toen verder naar het spooorweg-station gebracht. In een artikel over de aanhangige belas ting-ontwerpen verklaart de Provinzial Corres- pondenz dat de regeering de aan de thans in de derde en vierde klasse aangeslagen personen te verleenen vrijstelling van het betalen der belasting als het hoofdbeginsel van de ingediende ontwerpen beschouwt en hoewel overigens tot groote con- cessien bereidnimmer hare toestemming tot wijziging van dit ontwerp geven zal. Zooals men weet wordt door bijna alle parijtcn deze bepaling der belasting-ontwerpen bestreden, vooraf omdat thans in Pruisen reeds ongeveer zes millioen inwoners van het betalen van directe belastingen zijn vrijgesteld. In de mija «Generaal Blumenthal" op een kwartier afstand van Becklinghuasen, waarin in de maand September 1.1. nog 7 menschen den dood vonden heeft den 21st en dezer des morgens te 11 uur een ontploffing van mijngas plaats gehad waardoor een hevige brand ontstond. Tegen 4 uur waren niet minder dan 13 lijken van mijnwerkers opgehaald, waaronder dat van verscheidene huisvaders 7 zwaar verminkte en met brandwonden bedekte personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waarvan twee reeds in denzelfden avond zijn overleden. De ramp zal weder ontstaan zijn door het onvoorzichtig omgaan met licht. Uit de nalatenschap van een te Hamburg overleden man was aan een der bloedverwanten, een sigarenmakereen viool ten deel gevallen. Daar deze viool er zeer vervallen uitzagen de sigarenmaker haar door zijn zoon wilde laten bespelen gaf hij haar aan een muziekinstru mentmaker ter repareering. Deze ontdekte, dat de viool een echte Stradivarius was en bood den eigenaar een belangrijke som, welke geweigerd werd. Door bemiddeling van denzelfden man is nu dezer dagen de viool vnor een belangrijk hoogere som een aan hooggeplaatst ambtenaar te Berlijn verkocht. Een hevige brand heeft in het stadje Krenzburgniet ver van Eisenachaan de Werra gelegen niet minder dan tachtig huizen met hunne bijgebouwen vernield. Menschen- levens gingen niet verloren, maar de schade is zeer aanzienlijk. Waalwijk, 30 Januari 1884. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1884 Prov. Noordbrabant: in het 1ste militiedistrict: tot voorz., mr. W. D. Boschlid der prov. staten tot zijn plaatsv,, L. Van Meerwijk lid der prov. staten lot lid F. J. Pompe weth. van 's Hertogenbosch tot zijn plaatsv., mr. A. H. Sas*enlid van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch in het 3de militiedistrict tot voorz., mr. J. W. Van den Biesen, lid der prov. statentot zijn plaatsv., mr. M. P. M. Van Dam lid der prov. staten tot lid rer. E. De Man Ez1, lid van den gemeenteraad van Breda-, tot zijn plaatsv. E. H. A. Güljéwethouder van Breda. Aan den wachtmeester der koninklijke 'marechaussee J. W. van Schuppendie sedert Augustus 1870 de brigade alhier heeft gecommandeerd en die vroeger nog ruim 4< jaar als marechaussee alhier is gestationeerd geweestis bij ministerieel besluit van den 13 Januari jl. no 15, een voortdurend pen sioen verleend. Hij heeft eergisteren zijn commando overgedragen aan den brigadier Minderhout. Vrijdagmorgen werd te Florisdorf, nabij Weenen een politie-agent op de straat gedood door een revolverschot. De moordenaar, naar het uiterlijk een werkman werd gevat. De politie vond sen dynamiet-bom een revolver en een vergiftigden ponjaard bij hem. De moordenaar weigert in lichtingen te geven. Een rijk Poolsch edelmangraaf Kasimir Lubienskiheeft van regeeringswege last gekregen om zijn landgoederen in de provincie Siedlec te verkoopen en met de zijnen het Russisch grondgebied te verlaten. Hij wordt beschuldigd van aanhangers voor de roomsch-katholieke kerk geworven en zijn landgenooten tegen de regeering en de Grieksche kerk opgezet te hebben. Een vreeselijk mijnongeluk wordt uii Amerika bericht. In een kolenmijn te Crested Butte, Gunnison, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 57 menschen ingesloten werden. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij allen werden gedood. Naar het Dagblad verneemt, zal de tweede kamer den lln Febr. a. s. weder bijeenkomen. Bij de tweede kamer is op 26 Januari jl- ingediend het wetsontwerp der regeering tot wijziging van eenige artikelen der schoolwet van 1878. Uit de memorie van toelichting blijkt dat de regeering voorziening in den zwaren druk dier wet op het rijk en gemeenten dringend noodigacht. Het ontwerp wil partieele wijziging met behoud van het beginsel der neutrale school. Het beperkt de eischen van artt. 24 en 88, wijzigt art. 45, verbetert sommige artikelen en verduidelijkt enkele bepalingen. De eischen van art. 24 worden verminderd gepaard met eene verlenging van den termijn in art. 88 genoemd tot 1890. Omtrent het aantal onderwijzers is voorgesteld 1 op de 45 kinderen en 1 onderwijzer op de 50 boven de 140. Het rijkssubsidie wordt voorgesteld op 40 pel, van de traktementen der door de gemeenten bezoldigde onderwijzers, voor zoover die niet bij wijze van subsidie door het rijk worden gedragen. De gemeenten ontvangen een voor schot kwariaalsgewijze uit te betalen van 3/4 der uitgaven voor dit doel op de -gemeentebe- grooting gebracht. Later wordt, als de uitgaven definitief zijn vastgesteld, bijgepast wat te min mocht zijn betaald, terwijl wat de gemeente te veel mocht hebben ontvangen, op de uitkeering van het volgend jaar wordt verrekend. De hulp aan onbillijk bezwaarde gemeenten wordt gehandhaafd en zal na wijziging van art. 45 toenemen. Subeidie wordt alleen verleend in geval van schoolgeldheffing door de gemeente. In dat gevai behoeven de bestekken voor, en de gunning van bouw en verbouw van scholen en onderwijzerswoningen 's ministers goedkeuring. Het bezit van eene andere akte is niet noodig voor de verkrijging eener akte in het teekeneD. Voor handwerkonderwijzeressen worden akten van bekwaamheid ingesteld. De wijziging van art. 45 zal voor het eerst in 1885 worden toegepast. Naar wij vernemen zullen de oude koperen centen en halve centen nog tot 1 Mei bij de betaalmeesters doch niet meer bij de ont vangers ingewisseld kunnen worden. Men meldt aan het D. v. N. dat aan 's rijks munt de last is gegeven om nog voor de volgende bedragen nieuwe pasmunt te maken: voor f200.000 aan dubbeltjes, voor f200.000 aan centen en voor f20,000 aan halve centen. De justitie heeft zich naar Raamsdonk begeventen einde een gerechtelijk onderzoek te gaan instellen in zake den voerman, die door het steigeren van zijn paard met den stoomtram in aanraking kwam en dientengevolge op nood lottige wijze het leven verloor. Betreffende dit ongeluk wordt het volgende bericht. Een braaf ingezetene van Raamsdonsveer, behooreude tol den kleinen landbouweuden standwas tevens voerman, om daardoor beter in de behoefte van vrouw en kinderen te voorzien. Dinsdag laast- leden, door een arbeider besteld om voor dezen zoogenaamde struiken thuis te halen, kwam .hij op den weg naar Oosterhoutdoor zijn paard hetwelk bevreesd werd met den tram in aan- rakingen werd door deze eenige meters mede gesleurd zoodat hij deerlijk gehavend er van werd weggenomen. De ongelukkige werd na tuurlijk dadelijk opgenomen en aan het kantoor van den stoomtram afgezet alwaar door den geneeskundige, den heer C. Gutteling, de eerste hulp werd verleend, die echter al dadelijk hei ergste vreesde. Donderdag ochtend te vier uren is de ongelukkige dan ook na een lijden van twee dagen bezweken nalatende een bedroefde weduwe met kinderen. des morgens naar hun werk gingen, verklaarden dat zij eenige studenten de woning zagen bin nendringen toen de vrouw van Van Rooyen het hoofd buiten de deur stak. Over het aantal dier^ studenten 2 of 3 velschillen sommige getuigen. Allen zijn het er echter over eens dat zij de vrouw hoorden gillen en eenige oogenblikken later de studenten de vrouw en haar mandeze laatsten in nachtgewaad elkander vast houdendehet huis uitkwamen. Do vrouw viel in zwijm en werd door haren man naar binnen gedragen. Ook hierover zijn allen het eens dat het veel te lang geleden is om zich alles nog duidelijk te herinneren. De meesten beroepen zich dan ook op hunne voor den rechter van instructie afgelegde verklaringen. Donderdag avond had een gebrekkige tachtigjarige grijsaard te Empelwaarschijnlijk door de duisternis misleid het ongeluk in eene sloot te vallen en te verdrinken. Aan de Tw. Ct. wordt medegedeelddat de van den moord te Raalte verdachte personen, die zooals men weetin Duitschland in arrest zijn ook verdacht worden aldaar een moord gepleegd te hebben. Om die reden heeft tot heden nog geene uitlevering kunnen plaats hebben. Wat een geoefend vélocipédist in zijne vrije uren al niet zien kan bewees de president van het vélocipédistenbond de heer E. H. Bingman, te Utrechtin het afgeioopen jaar. Deze rijder legde op 26 Zon- en feestdagen niet minder dan 1384 kilometer af, dus gemiddeld 53 kilom. per dag zijnde de afstand langs den spoorweg van Rotterdam tot Utrecht. De grootste rit dien hij op één dag maakte was 1007s de kleinste 12 kilometer. De heer Bingham bezocht op zijne //wandelritjes" de volgende steden: Hindeloopen, Harlingen Leeuwarden, Heerenveen Zwolle, Harderwijk Zutfen Arnhem Nijmegen Tiel, 's-Bosck, Breda Antwerpen, Bergen-op-Zoom, Willemstad Rotterdam Gouda UtrechtDen HaagLeiden Haarlem, Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen en tusschenliggende steden en dorpen. Op de ondersofficierskamer in het fort te West-Pannerden werd dezer dagen een bankbiljet van 40 vermist. De sergeant T., die het des morgens van den volgenden dag moest gaan wisselen had het tot meerdere veiligheid des avonds bij naar bed gaan in eene portefeuille gesloten, onder zijn hoofdkussen gelegd. Tot zijn niet geringen schrik ontdekte hij des óch- tends bij het ontwaken dat het bankbiljet, trots den genomen veiligheidsmaatregel, toch was verdwenen. Niettegenstaande het streng onderzoek, door den bevelhebber van het fort ingesteld, is het nog niet mogen gelukken den dief te ont dekken. Tusschen Lemmer en Kuinre is door het hevige stormweder en de woeste zee een aanzien lijk gedeelte zeedijk, behoorende tot het water schap «de Zeven Grietentijen en Stad Sloten" te Lemmer over eene aanmerkelijke breedte weg geslagen. Maandagnacht te vier uren is brand uitgebroken in de Stearine-kaarsenfabriek te Gouda, opgevuld met vet, teer en andere brandbare stoffen. Een groot gedeelte is geheel uitgebrand; te zeven uur duurde de brand nog voort. De fabriek was grooten- deels verzekerd bij de Maagdenburger brand waarborgmaatschappij Volgens nadere berichtenis de schade gelukkig gebleken minder groot te zijn dan men in het eerst dacht. Het vuur heeft zich bepaald tot de distillatie-kamer eu het ketelhuis. Van de acht distilleerketels met vetzuur is er een gesprongenen het gloei ende vet is daaruit gestroomd, alles, waar mede het in aanraking kwam in vlam zet tende. De brandmuren en ijzeren deuren, benevens de hulp der brandweer, die zorgde voor het nathouden van de overige gebouwen, hebben belet dat de ramp een grooteren omvang kreeg dan reeds het geval is. Ge lukkig was er weinig wind en ligt de fabriek eenigszins afgezonderd. De angst was aan vankelijk zeer groot. Zelfs op de Oost- en Westhaven vlogen massa's vonken over de huizen en tuinen. De juiste schade is nog niet op te geven. Voortdurend stroomt eene groote menigte naar het terrein van het onheil. Vele honderden werklieden zijn door deze ramp plotseling zonder werk. De zaak der /,millioeneDjuffrouw" Jaantje Struik zal nu eindelijk voor goed tot de ge schiedenis behooren. De hooge raad heeft uitspraak gedaan en het vonnis der Rotterdam- sche rechtbank tegen Jaantje Struik en Van Zutphen bevestigd en hen veroordeeld in de kosten. Het getuigenverhoor in de veelbesproken zaak der Utrechtsche studenten is aangevangen. Eenige stukadoors, die op den 31 Mei 1883 Omtrent den stormdie Zaterdagavond zich opnieuw met groote kracht verhief, komen uit verschillende oorden des lands de volgende berichten Te Bergen-op-Zoom werd een groot gat geslagen in de nog in werking zijnde sui kerfabriek van de Heeren Laane Co., waardoor twee werklieden zwaar aan het hoofd verwond zijn terwijl drie anderen, die ijlings de vlucht namen, hevige brandwonden kregen. Te Nijkerk was ook de storm heviger dan die van voor een paar dagen. Het bleef nu niet bij pannenschoorsteenen enz,, die weer in menigte werden afgerukt, maar geheele tabakschuren waaiden omver, terwijl de straat weg naar Bunschoten voor rij- en voertuigen niet te passeeren isdaar op twee plaatsen een aantal boomen dwars over den weg liggen. Te Dungerdam is door het stormachtige weder een gedeelte van de visschersvloot niet

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2