Notaris BINK. JAARMARKT te Waalwijk op Vrijdag 8 Februari 1884 Ingezonden stukken. Handelsberichten. ADVERTENTIËN. Notaris Daamen WATERBERICHTEN. FBrieven uit het Zuiden. J. F. H. VAN CALKER. M. A. J. VAN CALKER- Heer JAN VAN DEN ELZEN, teruggekomenvan vijf botters had men niets vernomen, de overige hadden bericht gezonden waar zij waren binnengevallen. Ook had men daar gehoord dat een botter van het eiland Marken en een van Huizen verongelukt zouden zijn. Uit Zaandam wordt gemeld dat tengevolge van den hevigen storm men daar in grooten angst verkeerde over het lot van de beman ning van acht botters, die tijdens den storm op zee warenen waarvan tot heden taal noch teeken vernomen werd. Op den Zuid- dijk het deel der gemeente waar die visschers meestal wonenheerschte de grootste ver slagenheid. Te Rilland Bath werden honderden pannen van de daken en eenige schoorsteenen om vergeworpen; terwijl boomen ontworteld. Ook was de oever der Schelde 1,5 M. afgenomen. Te Tessel zag men Zaterdag in den laten avond achter den Koog noodseinen, vermoe delijk van een gestrand schip. Het stormde geweldig en was pikdonker. Spoedig hielden de noodvuren op, zoodat men vermoedde dat wellicht nabij de kust weer een drama was afgespeeld. Zondagmorgen spoelde de zee honderden vaten naphta aan het strandalsmede een aantal ledige vaten en een paar wrakken. Op het deksel van een kistje mede door de zee aan land gespoeld, was met inkt geschreven: J. Nitsen-Brammen. Men is druk bezig met het oprijden van de aan gespoelde lading. Op de Tesselsche hors bestonden sedert ettelijks jaren twee kleine duinen, op eenigen afstand van de vaste duinenreeks gelegen. Het oostelijkste dier beide duinen is echter door de stormvloeden der vorige week vernield en geheel geslecht. Te Doezum (Groningen) is in den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag door een storm de watermolen van den heer Postma losge raakt en in brand geloopen. Het gebouw dat in het land, ver van andere gebouwen stond is geheel afgebrand. Juist toen Zaterdagavond de storm hevig woeddewerd te Rothem-Meersen een huis door brand vernield. Gelukkig bleef het vuur bij dit éene perceel beperkteen belendend huis werd een weinig beschadigd. De oor oorzaak van den brand is onbekend. Aan de nieuwe kanalen tot verbinding der Drentsche en Priesche wateren te Veenhuizen, is de vorige week door den storm belangrijke schade toegebracht. De met zoden opgezette wallen zijn geheel vernield. De schade der aannemers dc heeren Linzel en Van Balen bedraagt f2000 a 3000. Te Maastricht herinnert men zich geen stormzoo hevig en langdurig als die in den nacht van Zaterdag op Zondag. Pannen, leiensteenen enz. vlogen door de straten met een geraas, dat ook het akelige gehuil van den storm te hooren was. Vele gebouwen zijn beschadigd, en met name de St. Serva- tius kerkhet paleis van justitiede kazer ne enz. Dat de aankomst der treinen onge regeld wasis te denkendie van Venloo welke ten 11 ure 's avonds moest arriveeren, kwam eerst ten 2 ure in den nacht aan. Gelukkig heeft men tot heden nog niets van persoonlijke ongelukken vernomen. Te Tolen is door den storm nog al eenige schade aan verschillende gebouwen toegebracht. Van vele werden schoorsteenen en pannen afgeslagen, bij eenige zoo zelfs, dat de regen met stroomen in huis viel. De groote kerktoren heeft zijn haan niet kunnen be houden, deze kwam gelukkig zonder onheilen te veroorzaken in een sloot terecht. Zoowel van de rails der stoomtram als van den straatweg heeft men verscheidene omgewaaide boomen moeten verwijderen, ten einde onge lukken te voorkomen. De overtocht aan den veerdam was totaal onmogelijkzoodat de post tot middernacht aan de overzijde heeft moeten wachten. - Uit Grave meldt men ons van 29 Ja nuari, 'svoormiddags 10 uur: De Maas is in het laatste etmaal0.85 M. gewassen. De peilschaal teekent 9.40 M. boven A. P. met 3 cM. was per uur. De uiterwaarden loopen reeds onder. Wind Zuid, krimpende. De barometer is 11 cM. gestegen. Het weder is kalm. Men meldt uit Venloo van 29 Januari: Heden namiddag 372 ureheeft de Maas de aanzienlijke hoogte van 4.85 M. boven nul bereiktof nog 15 cM. was sedert heden ochtend. De aangrenzende straat is daardoor gedeeltelijk onder water geloopen en delijn- paden staan blank. De washoewel minder snelhoudt aanterwijl de aanhoudende regen dien bevordert. Te Maastricht teekende Dinsdagmiddag ten 12 ure de peilschaal aan de Maasbrug 45.03 M. boven A. P. of 17 cM. val in het etmaal. Het water is langzaam vallende. (V2n OTizen 'particulieren correspondent.) Den man van studie en wetenschap zou ik een bezoek aan Lyon boven een aan Marseille aanraden. Lyon, met zijn beide goede bibliotheken, met zijn schoon en uitgebreid museum van schilderijen en beeldhouwwerken met zijn rijk voorzien kabinet van munten en gedenkpenningen, vooral uit den Romeinschen tijd, maar inzonder heid met zijn kostbare verzameling oude steenen met inschrifteneen der rijkste van Europa met zijn museum van Romeinsche en andere antiquiteiten met zijne wonderschoone gedenk— teekenen van middeleeuwsche en zijn belang wekkende overblijfselen van Romeinsche architec tuur t en last nat least met zijn prachtige en uitgestrekte serres iu zijne schoon park „de la Tcte d'Or de grootste uit geheel Frankrijk en waar een onge -venaarde verzameling van palmsoorten en waaierplanten kenner en leek beiden rechtmatige bewondering afpersen; Lyon, met ai de schatten, welke het behoorlijk geordend en geregeld, ter beschikking stelt van ieder, die dorst naar vermeerdering van kennis op schier ieder gebied van wetenschap en waar bovendien nog zooveel in den schoot der aarde ligt bedolven, dat eiken ijverigen onder2oeKer van zijn bodem nog een rijken oogst wacht Lyon is voor den man van studie een der belangwekkendste steden van Frankrijk. Maar voor hem die zich rekenschap wil geven van een groote zeeplaats, die belang stelt inde scneepvaart beweging en voor den eenvoudigen flaneurdie leven en beweging en vroolijk gejoel op straat zoektraad ik een bezoek aan Mar seille aan. Ik wil hiermede niet zeggen, dat de weten schappelijke man te Marseille zijn gading niet zal vindendat er voor hem niets te leeren niets schoons cn werkelijk belangwekkends op te merken valt. Dit zij verre van mij. Marseille's schilderachtige ligging tegen een heuvel, welks voet gelekt wordt door de Mid- dellandsche zee zijn groote beteekenis als zee haven en handelplaatszijn breede met eeuwen oude boomen beplante straten liever boule vards deelen er een karakteristieke schoonheid aan mede, terwijl verschillende grootsche mo numenten ik zou bijna zeggen wonderen van architectuur uit de laatste jaren den man met gevoel voor het schooneden man van kennis en smaak telkens opgetogen doen staan. Bovendien ik zou niet gaarne de eer van Marseille te na komen al ware het maar alleen uit vrees dat een Marseillaan mijn geschrijf te weteu mocht komen. Men kan nooit weten, hoe een stuivertje rollen kan „Wat bleef op aarde ooit verborgen, hoe goed bewaard?" vroeg een onzer dichters eens; en ik zou hard bang zijn een leelijke pijp te rooken als ooit ofte immer een Marseillaan de wetenschap erlangtdat ik niet met allen eerbied en het noodig enthousiasme van zijn vaderstad had gesproken want van klappen uitdeelen zijn die heeren met hun zuidelijk licht opbruischend karakter, gauw thuis. Vooral als het de eer geldt van hun stad die zij letterlijk vergoden, en waarmede naar hun heilige overtuiging geen enkele andere plaats ter wereld in vergelijking lan komen. „Als Parijs een Cannebière had, miin waarde", zegt de Marseillaan „zou Parijs een klein Mar seille zijn". Verbeeld u Eu geloof mijdat hij in ernst spreektals hij dit zegt. In geheel Frankrijk is deze uitdrukking spreek woordelijk geworden. Ieder lacht er hartelijk om maar de Marseillaan zelf houdt zijne bewe ring toch maar stijf en strak vol. Doch, gij weet nog niet wat de Cannebière eigenlijk is en gij dient dit toch te weten, om het gezegde te begrijpen. De Cannebière is eenvoudig een flinke, breede straat, de drukste van Marseille. Zij loopt uit 0P-t oude haven, die uitsluitend dient voor zeilschepen en een ondoordringbaar mastbosch vertoont. Zij wordt gevormd door groote, wer kelijk fraaie huizenwaarin behalve een aantal hotels, restaurants en koffiehuizen, ook verscheiden .groote winkels zijn gevestigd. Van den ochtend tot den avond is het er altijd druk, en die drukte begint al voor dag en voor dauw en duurt tot een goed eind in den nacht voort. Vooral de café's zijn er talrijken hoewel men er geen vindt als „Kras„ of als de Mille colonnes of het café Panopticum te Amsterdam, toch zijn enkelen zoo groot en rijk en smaakvol ingerichtdat zij niet allee» door geen café te Lyon maar zelfs door geen te Parijs worden overtroffen nauwelijks geëvenaard. En als ik u nu nog zegdat de gaslantaarns op de Cannebière buiten dienst zijn gesteld, daar de verlichting er 's avonds eleclrisch geschiedt dan weet ge van dit wonder van Marseilledat bijna half zoo lang is als de Kalverstraat te Amsterdam ook alles af! Tot een vergelijking van Parijs met zijn va derstad komt de Marseillaan waarschijnlijk te eerderdaar hij in de hoofdstad een reeks namen zijner straten en boulevards terugvindt Hij treft er een boulevard du Nord en een rué Dauphine, een boulevard de la Madeleine en eer. rue de la Paixeen boulevard Pereyre en een rue Paradis aan zelfs een Are de Triomphe en een obelisque ontbreken er niet. Voor zijn place en allee des Capucines voor zijn rue de la Grande Armee, voor zijn boulevard Longchamps, voor zijn rue de la République vindt hij een bou levard des Capucines, een avenue de la Grande Armee, een route de Longchamps, een avenue de la Republique, alles volgens zyn onomstoo- telijke overtuiging in bloote navolging van „zijn" Marseille. Een Marseillaan is een onbetaalbaar wezen. Hij heeft een goed, een doodgoed karakter; alleen is hij wat kort aangebonden. Daarbij heeft hij alles sterker gehoord, gezien of onder vonden dan gij of ik of ieder ander. Vertel hem om eens een voorbeeld te noemen, dat gij een jachthond gehad hebt, met zulk een fijnen reuk, dat hij bleef staan op de plaats, waar een jaar te voren een haas was voorbij geloopen als gij jager zijfwaarde lezer hebt ge er misschien wel zoo een gehad onmiddellijk zal hij u antwoorden „Omijn waarde, dat is nog nietsik heb „een hond gehaddie geen water wilde drinken „en zóó fijn van reuk wasdat als ik water in „zijn melk deed hij het dadelijk rook, de melk „opdronk maar het water liet staan Vertel hem dat gij een ezel hadtdie zich nooit tweemaal stootte aan den zelfden steen hij zal er een gehad hebbendie heensprong over de plaats waar een jaar te voren een steen gelegen had Nooit zal hij u het antwoord schuldig blijven; het zal altijd crescendo zijn en heel wat ook Mijn Heer den Redacteur. Ik acht mii verpligt te protesteeren tegen de laatste zinsnede van het verhandelde in de raads vergadering van Donderdag 24 Januari 11. door uw verslaggever aan den Echo van het Zuiden ter opnamen ingezondenwaarin ik op zeer on edele wijze over de'brandmeesters zoude hebben gesproken. Ik heb mij gedurende den ganschen duur der vergadering buiten alle discusien gehouden en geen deel aan enkel debat genomenwat ook wel uit de notulen van den secretaris zal blijken. Wat reden uw verslaggever daarvoor heeft is mij tot heden onbekent doch zal welligt later wel blijken. Met opname dezes zal uw zeer verpligten. UEdwdienaar Th. HOFFMANS. 't Is volkomen waar, dat de heer Hoffmans zich gedurende bijna den ganschen duur der verga dering buiten alle discussien heeft gehouden; des te meer viel het op dat hijjuist in 't laatste oogenblikde woorden sprak, die hij zelf nu als „onedel" kwalificeert. Dat zij den heer Hoffmans wellicht ontvallen zijn en dat hij nu spijt heeft ze te hebben geuit, willen wij gaarne aannemen maar wij vinden liet niet ridderlijk van hem nu te ontkennen, dat hij ze gebezigd heeft, en te insinueeren, dat onze verslaggever ze zou hebben verzonnen. Het staat ieder raadslid vrij zijn gevoelen te zeggen, maar hij moet er ook zelf de verantwoordelijkheid van dragen; wij zijn verantwoordelijk dat óns verslag het gesprokene zoo juist mogelijk weergeeft; en dat dit laatste het geval is, wordt algemeen erkend en is ook meermalen duidelijk gebleken. Wat nu het protest van den heer Hoffmans aangaat, wij verklaren openlijk dat ons verslag op dit. punt volkomen juist is en dat genoemd raadslid wel degelijk gezegd heeft: „de brand meesters hebben heel wat te praten als zij in de //herberg onder een borrel zittenmaar als zij „hier zijn zeggen zij niets." Niet alleen onze verslaggevermaar ook ver schillende raadsleden hebben den heer Hoffmans duidelijk de uitdrukking hooren bezigen, die hij nu 200 gaarne zou willen ontkennen. Bedoelde raadsleden zullen zeker bereid zijn het door ons aangevoerde openlijk te bevestigen, wanneer de heer Hoffmans mocht voortgaan te trachten de waarheid van ons verslag in verden king te brengen. waarop de heer Hoffmans zich als raadslid over zijne vroegere collega's uitliet, zal bij zeer weinigen instemming vinden, maar de manierwaarop hij tracht zich te verontschul digen en ons in een kwaad daglicht te stellen zal zeker door ieder onbevooroordeeld man ten zeerste worden afeekeurd. Personendie de eer hebben hunne medeburgers in den gemeenteraad te vertegenwoordigenstrijden niet met zulke wapens. Non ta.li auxilio1. REDACTIE. het leven te brengen. Er hebben talrijke aanhoudingen plaats gehad. Per telegraaf 's Hertogenbosch30 Januari. Uitslag der herstemming Kiezers 1292. Uitgebracht 1046 geldige stemmen. Gekozen VAN DË MORTEL met 529 stemmen. Mr. VAN RIJCKEVORSEL bekwam 517 stemmen. GORINCHEM, 28 Januari. Men bestetdde voor: ristarwe f8,50 k 8 90, roode dito f 7,90 f8,25, witte dito f 8,75 k f9,25, inl. rogge f6,50 a 6,75 buitenl. dito f0,00 a 0.00 gerst f 5,50 a 6,00, haver f 3,50 5, 4,00 beste kook- erwten f 8,75 a 9,25 beste mestingerwten f0,00 t 0,00 duivenboonen f7,75 8,25 paardenboonen f0,00 k 0,00 lijnzaad f 10,75 it 11,00, alles naar qual. en per heet. Ie qual. Kalfkoeien f230 it 330. Kalfvaarzen f 140 b 240. Melkkoeien f qgo k 230. Nuchtere kalv. f 10 20. Hokkeling ossen f 1.2O it 13o! Graekalveren f 00 it 00. ROTTERDAM, 28 Januari. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overm. De beste f8.00 k f8.50 Mindere en geringe f6.75 7,80. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.50 k 6.75; dito mindere f 5.80 6.40. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Winter f 5.70 a 6,00mindere f 5,00 a 5,50beste Zomer f5.00 a 5,40; mindere f4,50 a 4.90. Haver. De beste f3.80 k 4.25. Mindere f2.50 a 3.70. Boekweit. Niet ter markt. Paardenboonen. De beste f7.30 k 7,50; Mindere f6.50 it 7.25. Duivenboonen van f7.25 it 8.00. Bruine boonen de beste f 11,00 it 12,00; Mindere f 10.50 it 0,00 Witte boonen. De beste f 11.50 it 12.00. Mindere dito f8.00 it f 11.25. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 8.25 it 9,00 mindere van f7.50 a 8.00. Voersoorten f7.00 it 7.50. Schokkers traag van f 0,00 it 00.00. Hennepzaad bij gerijven f9.00 a 10.00. Kanariezaad. Het beste f8.50 a 9.25 dito minder f7.50 k 8.25. Vlas. Op het land is de omzet gedurende <le week iets meer geweest, zonder echter van veel beteekenis te zijn. Heden werden ongeveer 35.500 steen ter markt aangevoerddie grootendeels gekocht werden tot goed vorige prijzen. Aardappelen. Spuische jammen f 2.40 2.65 dito \Fiakkeesche fl.60 a 1.85 Geldersche kralen j champions fl.20 a 1.40, Zeeuwsche blauwe f2.10 a 2.30, jammen poters f0.85 it 1.20, Hamburgsche f0.a 0.Saksische jammen f 0.00 it 0.00alles per hectoliter. t Heden werd ons ouderhart weder diep getroffen door het' overlijden van ons dierbaar tweede I dochtertje MARIA, ANNA, HÜBERTA in den aanvalligen leeftijd van bijna I 5 jaren. Van Heijst. Waalwijk, 21 Januari 1884. te Waalwijk, zal LAATSTE BERICHTEN 0p MaaLdaë 11 Februari 1884, V erkoopen PETERSBURG, 29 Januari. Aan de Times wordt uit Petersburg gemeld, dat de politie buitengewone maatregelen genomen heeft tegen de nihilisten. Het keizerlijk paleis wordt eiken nacht buitengewoon be waakt. Er zijn eenige nihilisten gevangen genomen. De avondbladen bevatten eene dépêche uit Charkow van 26 dezermeldende dat Sabieloffeen officier van de gendarmerie die door wijlen kolonel Soedeikin uitgezon den werd tot het instellen van een onderzoek naar het nihilismealdaar is vermoord ge worden. Het bericht voegt er bijdat de politie eene geheime drukkerij ontdekt en op een aantal geheime stukken beslag gelegd heeft. Uit die stukken zou het plan blijken tot een algemeenen opstand in de provinciën CharkowKieuwPoltawa en Czeringnow benevens een komplot om den czar en diens familie door middel van vergiftigd brood om a. Voormiddags 10 ure, aan den Melk- dijk onder Loonopzandvoor den Heer H. VAN DORTMOND Mooie Hop- en Boonstaken, Spar ren, Eiken- en Elzenschaarhout. b. Na afloop voor H. A. VAN WIJLEN bij de Waalwijksche Kloostersteeg in 't Hoekje. 43 koopen Mastenheinhout. 17 koopen Hop- en Boonstaken. A liendie iets verschuldigd zijn aan- of te vorderen hebben van- wijlen den in leven Civiel-Ingenieur en Directeur der N oordbrabantsche Stoomtramwegmaatschappij, overleden te Tilburg den 14 Januari 1884 worden uitgenoodigd daarvan O N V E R- W IJ L D betaling of opgave te doen ten kantore van den te TILBURG.

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3