Nummer 12. Zondag 10 Februari 1884. 7e J aargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EENE HERINNERING. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. E. WERNER. -» iaaaBB>p^-"^5gV!gaMMjf'«B!saeLi|'|i'l).l-.'!Bgal.!g.^f.|.!«h^siJ/Jit^'asxKs^xarsissfiSrsa-fsr De Echo van het Zuiden, III, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel Het volgende artikeldat naar onze mee ning ook van groot belang is voor vele lezers van de //Echo van het Zuiden'', nemen wij over uit het laatste nummer van het //Nieuws blad voor Nederlandsche leerlooierijen en aanverwante vakken." Naar aanleiding van bet ingezonden stuk van D. uit Dongen in N°. 508 van dit blad, deelen wij mede, dat wij ons zeer gaarne willen belasten met het in ontvangst nemen van bewijzen van instemming met het door hem jeoogde plan. In 't algemeen zijn wij er groote voor standers van, dat al het mogelijke gedaan worde om de looierij uit haren kwijnenden toestand op te heffennaar onze bescheiden meening echter wordt in ons land in deze richting veel te weinig gedaan. Waaraan is dit toe te schrijven Eene groote reden hiervan is zeker dat de meeste looiers, gewoon aan den ouden sleur, er niet toe kunnen besluiten met de routine te breken; maar een andere voorname oorzaak is zeker gebrek aan samenwerking en, als gevolg daarvan, gebrek aan kracht, gebrek aan kapitaal. Hoeveel zou er kunnen tot stand komen, waaraan nu geen denken is, door aaneensluiting der looiers van eene zelfde streekja van ons geheele land Overal ziet men nieuwe systemen toepassen men hoort spreken van het gebruik van nieuwe goedkoopere looistoffen van looistofextracten enz. enz. Wij vreezen geen tegenspraak als wij be weren, dat in ons land, althans in verreweg het grootste gedeeltevan dit alles nog wei nig bekend, laat staan in gebruik is, en waarom? Omdat men het niet beproefd heeft en dus ook niet kent. Heeft men al eens een proef je genomen dan was dit op zoo kleine schaal, Naar het Duitsch van XIII. Sta opsprak hij met gesmoorde stem. Ik zal den koning schrijven. Een schreeuw een kreethalf onderdrukt ontsnapte de borst der gemartelde moeder zij stak de handen uit om de zijne te omvatten maar hij trad terug. Laat dat 1 Geen dank uit uwen mond Gij hebt mijn levensgeluk gedood en dwingt mij thansdat ik het uwe red. Het is genoeg gevergd dunst mij Vrouw vrouwis het u klaar op dit oogenblik met hoe gren- zelooze liefde ik u bemind heb Mevrouw Bergfeld stond op. Zij sprak geen woordmaar het doodsbleek van haar gelaat verriedhoe smartelijk het haar wasde be vrijding haars zoons te verkrijgenzonder een woord van dank te mogen stamelen. Zij zou gevallen zijn had zij geen steun gevonden aan den naast haar staanden stoel. Wenscht gij uw zoon te zien? vroeg Rei- chenbach na eenige secondenaltijd nog met de ruwehardklinkende stem. Oals ik mochtriep zij uit. Ik heb hem sedert zijne veroordeeling niet meer gezien. Heden is het niet meer mogelijk. Wend u morgen vroeg tot mijn adjudantik zal zorg dragendat de toegang tot den gevangene u verleend wordt. Ik dank u 1 Wat mijn belofte betreft mijn woord ie een waarborg voor de vervulling er van. He dat daaruit geen conclusie te trekken viel. In de looierij kunnen alleen proeven, op groote schaal genomen werkelijk nut stichten. Uit den aard der zaak zijn daaraan groote kosten verbonden waarvoor de meeste looiers terug deinzen en die dan ook dikwijls de macht van de meesten zouden te boven gaan. Wat echter voor een persoon onuitvoerbaar isis bij samenwerking van velen gemakkelijk. Wij zouden daarom wenschen eene ver- eeniging te stichtenzich uitstrekkende over alle Nederlandsche looiers, waar elkeen zijn penningske zou bijdragen tot een groot en zeer nuttig werkdit werk zou zijn het oprichten van eene instelling tot het nemen van proeven en het doen van ontledingen betreffende onze industriezooals men die in andere landenmet name in Duitschland Oostenrijk en Italië reeds vindt. Eene dusdanige vereeniging zou ongetwijfeld van buitengewoon veel nut zijn voor onze looiersdaarbij zou zij misschien later kunnen leiden tot het bijeenbrengen van grootere kapitalen, voor de oprichting van fabrieken als waarvan de geachte inzender D. spreekt,en wellicht ook van fabrieken van die leersoortendie onze schoenmakers nu nog steeds uit het buitenland moeten betrekken. Ook in de industrie geldt de spreuk „Eendracht maakt macht." Wij doen daarom een beroep op alle Nederlandsche leerlooiersvereenigingen en leer looiers om deze zaak eens rijpelijk te over wegen en onderling te bespreken en ons daarna hunne opinie mede te deelen. Wan neer wij instemming mogen vinden met ons voorsteldat wij toch zeker niet in ons eigen belang doen, maar waarvan alleen de looierij de vruchten kan plukken, zullen wij gaarne alles doen wat noodig is, om de uit voering voor te bereiden. Maar wij verwach ten dan ook dat zijdie het allermeest en verzoek om genade aan den koning zend ik morgen af en zooals gij terecht gezegd hebt m ij n woord is hier beslissend en zal niet on verhoord blijven. Ik beloof udat er gratie geschonken zal worden aan Frederik Bergfeld. Beide zwegen. Zij gevoelden, dat het gesprek ten einde wasmaar noch hijnoch zijhad den moed het geheel af te breken. Eindelijk richtte Julie Bergfeld uit de gebogen houding zich op en naderde langzaam den generaal, die het aangezicht afwendde. Zij boog zicjj diep en nam in hare beide handen zijne rechter, eenige seconden lang drukten hare lippen die handen hij voelde de tranen van dankbaarheidwelke haar bevochtigden, en er was een zalige aandoe ning in zijn hart, en het scheen, of die tranen de wonde zijner ziel balsemden en verzachtten. Nog een laatste zenuwachtige kus toen ging zij zwijgend heen wijl de kracht haar ontbrak een woord te uiten, en met vochtig oog staarde de generaal de zich langzaam verwijderende gestalte na en blikte nog naar de deurtoen deze reeds eenige oogenblikken gesloten was. De liefde had den haat overwonnen en hij vond geen woorden voor het vreemde, weldadige gevoel, dat hem thans beheerschte. Den volgenden morgen trad luitenant Reichen- bach reeds vóór den gewonen tijd in de ont bijtkamer en zijne onherroepelijke afreis had dus nog niet plaats gehad. Gisteren avond was hij met het inpakken van zijn goed niet klaar ge komen heden morgen had hij verzuimd tijdig aan het spoorwegstation te zijn tot zijn groote spijt natuurlijk en gelukkig kwam het hem in de gedachtedat het toch kwalijk met de etiquette overeen te brengen was, zoo plotseling het huis zijns ooms ie verlaten. De jonge officier zag er wel is waar nog een weinig bleek, doch overigens kalmer en rustiger uit dan gisteren. Zoo'n slapeiooze nacht is toch soms een voor- om zoo te zeggen alleen bij de zaak betrok ken zijn, ons hunne voorlichting niet zullen onthouden. Yindt ons idee bijval, men late het ons weten yindt men het onuitvoerbaar, verwacht men er geene resultaten van, men verberge dit nietmaar kome er rond voor uitde zaak kan dan verder in ons blad bediscussieerd worden. Du choc des opinions jaillit la veritó. Tot het productiever maken van den haar- afval der looierijb. v. fabrieken van koeharen vloerkleeden enz. De ontdekking van de oud-Romeinsche stad Sanxay in de nabijheid van Poitiers heeft tot een rechtsgeding aanleiding gegeven dat de op gegraven schatten met algeheele vernieling bedreigt. De zaak is vreemd en raadselachtigmaar de abbé de la Croix de man aau wien de ontdek king verschuldigd is en die thans aan het hoofd der zaak staatschreef onlangs aan la France dat hij door een der eigenaren gedaagd was om den tempelde badstoven eu den schouwburg geheel en al op te ruimen en die plaatsen we der in staat van cultuur op te leveren. Waarschijnlijk heeft men met een nuk te doen van iemanddie zijn recht verkiest te doen gelden tegenover al wat in Frankrijk over de ontdekking van Sanxay juicht en wellicht hem over 't hoofd gezien. De la Croix herinnert in zijn brief aan la France dat de commissie voor oude gedenkteekenen fr. 10,000, de depar tementale raad van Vinne fr. 1000, de gemeen teraad van het dorp Sanxay insgelijks eene aan zienlijke som voor de instandhouding der ruïnen heeft gegeven, en dat al de oudheidkundige ge nootschappen adressen aan de regeering indienen, opdat deze zich het eigendomsrecht op de groot- sche bouwvallen verzekere. Dit alles neemt echter niet wegdat de zaak tot eene vraag over het mijn en dijn is geworden en van de g treffelijke raadgever men begint ongestoord na te denkenmen overlegtde drift zinkt weg en het nuchtere verstand komt weer boven. Het uiterlijk van Felix verkondigdedat ook hij in den afgeloopen nacht nagedacht en over wogen had, en dat de heftigheid van gister heel wat bedaard was; uit zijn heen- en weerdrentelen iu de kamerterwijl hij telkens onrustig den blik wierp naar de deuralsof hij brandde van verlangendat deze zich openen zoumocht men afleiden hoezeer hij berouw gevoelde over de vreemde neen onbeschofte houding tegenover zijne lieve nicht. Eindelijk werd de deur geopend en Stephanie verscheen. Ook zij had waarschijnlijk een zeer onrustigen nacht doorgebrachtwant op haar rozengelaat waren sporen van tranen achterge bleven en in de plaats van den vriendelijken glimlach lag er een pijnlijke trek om haar mondje. Zij schrikte bij het onverwachts zien van haar neef en een halfluide uitroep ontschoot haar Felix Gij hier Er lag zulk een klaarblijkelijke blijde verras sing in den toon van hare stem, dat het laatste vonkje van drift bij den jongen officier wel uitdooven moest. Reeds stond hij aan hare zijde en nam hare hand. Is het u aangenaam mij hier nog te vinden Stephanie bleef het antwoord op deze overtollige vraag schuldighaar zichtbare verrassing sprak duidelijk genoegen in de grootste verwarring trok zij zachtjes hare hand terug. Ik meende ik geloofdedat ge reeds waart afgereisd. Gisteren avond hoorde ik van den huisknechtdat ge met den eersten trein vertrekken wildet. Ik heb mij verlaat voor den eersten trein, verklaarde Felix, maar hij liet tegelijk zeer goed merkenhoe hem dit verheugdeen op dit oogenblik was hij reeds vast besloten den tweeden en derden en vierden trein te laten vertrekken. beslissing der rechtbank afhangt. Een telegram van admiraal Courbet uit Hanoi van 25 Jan. meldtdat de provinciën Sontay Hanoï Haïdzung Manding en Hai- Phong rustig zijn. Uit eene verkenning op de rivieren in de nabijheid van Bac-Ninh blijkt, dat bij een aanval op die vesting de medewerking van kanonneerbooten mogelijk is. De kamerin de afdeelingen vergaderd koos de leden der commissie van onderzoek voor het economisch vraagstuk. Die commissie zal bestaan uit 44 leden. Van degekozenen behooren 37 tot de ministerieele partij en 3 tot de uiter ste linkerzijde. In de rue Lecourbe te Parijs heeft een hevige gasontploffing plaats gehad, waaromtrent de volgende bijzonderheden worden medegedeeld: Er was den vorigen avond in den kelder een brand uitgebroken die spoedig gebluscht was. De bewoners van het huis maakten zich onge rust over een sterke gaslucht in den kelder maar eenige beambten van de gasfabriek die de pijpen dien morgen kwamen nazien ver zekerden dat er geen gevaar was. Toen echter een paar uur later de eigenares van het huis de brandschade kwam opnemen, en zij met den concierge en een jongmenschvan een lantaarn voorzien in den kelder wilde gaan, had de ontploffing plaats op het oogenblik dat zij deur openden. De concierge werd door een stuk pleister vun de muur op het hoofd getroffen en gedood. Zijn vrouwde eigenares en de jonkman werden omvergeworpen door den schok en bekwamen meer of minder ernstige brand wonden. Dc vloer van een kamer boven den kelder werd vernieldmaar een bediendedie zich daar bevond bleef geheel ongedeerd. De apo theker die de benedenverdieping bewoonde en een zijner klanten werden eenige schreden ver weggeslingerd. Van de kinderen, die bij den brand in de Cité Joly te Parijs vermist werden, is slechts ééa in de vlammen omgekomen. De overigen bleken allen behouden. Twee en twintig gezinnen, bestaande uit 83 personen, zijn van alles beroofd. Van verschillende kanten komen giften voor heö in. Stephanie begreep natuurlijk volkomen de oorzaak van dit uitstel maar hield zich alsof zij die niet gissen kon. Zij maakte vlugge aan stalten om het ontbijt klaar te zetten, want ook haar blozen wilde zij zoo mogelijk voor Felix verborgen houden. Felix zag een wijle zwijgend toedoch de gedachtedat de generaal elk oogenblik kon binnentreden en zijn reislustigen neef het nood lottige besluit zou afvragen aangaande zijne reis, maakte hem onrustig en ongeduldig. Hij begon dus opnieuw Stephanie Meer dan dit eene woord 6prak hij vooreerst niet. Stephanie had zich omgewend en zag hem aan hij moest dus noodzakelijk nog iets laten volgen, doch bedremmeld en verward en gejaagd als hij waskon hij geen passende inleiding vinden, en kwam ten slotte met de naïve vraag voor den dag Waarom wilt ge toch eigenlijk mijn echt genoot niet worden Een vreemde vraag voorzekerwaarop de jonge dame geheel onvoorbereid waswijl ze die zich zelve niet eens had voorgelegd. Ja, waarom toch wel Vermoedelijk lag de oorzaak hierin dat de verbintenis door haar vader be sloten was en zij zich onder het begrip liefde heel iets anders wat dan wel had voor gesteld. Misschien moest zich in haar verbeelding aan dat begrip iets romantisch iets zeer onge woons vasthechten maar de behoefte welke zij steeds gevoelde om in de nabijheid van haar neef te zijn zou dat wellicht ook neen, dat was onmogelijk Dat was zoo ongeveer de loop van hare ge dachten toen Felix weer plotseling inviel Reeds bij ons eerste samenzijn hebt ge mij uwen afkeer voor mij te kennen gegeven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1