Engeland. BINNENLAND. Duitschland. Oostenrijk, Amerika. UITVOER IX GEN. I Een jonkman te Parijs werd onlangs tot een gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld, omdat hij zich in plaats van een vriend en onder diens naam, voor den militairen dienst had aangegeven. Hij maakte zich daarover zoo boos, dat hij den president van de rechtbank zijn pet in het gezicht gooide omdat hij zei hij on schuldig was en toch iets wilde doen waarvoor men hem terecht veroordeelden kon. Hij kreeg er nu nog twee jaren gevangenisstraf bij, wegens beschimpen van de rechterlijke macht. Een bedelaar te paard ziet men tegenwoordig te Parijs de Avenne de Clichy langzaam op en af rijden. De schamel gekleede mandieop het oudemagere paard gezeten de aalmoezen der voorbijgangers inzameltmaakt een zonder linge vertooning. Te Val-d'Andorre hebbeu er eens weer wanordelijkheden plaats gehad en wel van ern- stigen aard. Er werden verkiezingen gehouden, en de geslagene partij is toen met geweld de stemzaal binnengedrongen en heeft afgekondigd dat hare candidaten gekozen waren. Acht der belhamels zijn daarop door de rechtbank ver oordeeld tot versohillende straffen een tot acht jareu dwangarbeid ondanks de bemoeiing van den Eranschen veguero (een soort van Iaudvoogd), die geklaagd had dat de, vormen van het proces niet ia acht^ waren genomen. De veroordeelde personen zijn intusschen naar Spanje gebracht en ter beschikking gesteld van den bisschop van Seo de Urgeldie met Frankrijk de souvereinteit over het republiekje uitoefent. De Fransche re geering zal nu nasw gemeld wordt, hare maat regelen nemen. Zij is begonnen met te eischen, dat vooralsnog geen uitvoering gegeven worde aan de vonnissenwaarbij de wettelijke vormen zoek waren. Een zeer ongunstig bericht uit Egypte kwam Dinsdag aan toen het parlement op het punt stand oijeen te komen. Uit Cairo werd geseind, dat Baker-pacha in de nabijheid vaü Tokar eene nederlaag heeft geledenwaarbij hij 2000 man benevens vier krupp-kanonncn verloren heeft. De tijding is natuurlijk als een bom in het pas geopende Brilsche parlement gevallen en zal de critiekwaaraan het beleid der regeering in de Egyptische aangelegenheden wordt onderwor pen wel niet zachter maken. Nadere belichten omtrent de nederlaag van Baker-pacha toonen aan dat zij het gevolg was van eene paniek onder de Egyptische troepen tijdens den storm. De Arabieren deden in groote getale en krachtig den aanval op de Egyp- tenaren wier carré dadelijk verbroken werd. De Egyptenaren weigerden langer te vechten wierpen hunne wapens weg en vielen plat op den grond, luide genade smeekende. De Ara bieren vermoordden hen echter mededoogenloos zoodat minstens 2000 Egyptenaren sneefden.' Baker-pacha slaagde er met een klein overschot in zich door de vijandelijke scharen een weg te banen naar de kustmaar zij verloren ettelijke officieren waaronder vele vreemden. Ook gin gen vier kanonnen een paar Catlings en de to tale legertros verloren. De Egyptische artille risten vuurden slechts eenmaaldaari.a liepen zij van hunne stukken weg. De vijand staakte de vervolging der Egyptenaren pas in de nabij heid der kust, terwijl hij de grootste verachting voor de Egyptenaren toonde. Verder melden depêches uit Soeakim dat Tewfik pacha met 400 man trachtte Sinkat verlatende de kust te bereiken maar dat de Arabieren hem aanvielen en de Egyptenaren ver nietigden. Om nu den kroon op alles te zetten komt het bericht dat kolonel Gordon die op weg was met uitgebreide volmachten, door de opstandelin gen is gevangen genomen. Hoewel de regee ring nog geen bevestiging van dit bericht ont vingacht men het niet onwaarschijnlijk, ver mits men weet dat Gordon eene streek moet doortrekken, waar de stammen opgestaan zijn alvorens Berber te kunnen bereiken. Het is' mede bekend dat de slavenhouders te Kairo Gordon's bitterste vijandenreeds lang op het bericht van Gordon's komst, dit rondseinden door Soudan, er bijvoegende dat hij eene be langrijke som gelds bij zich heeft, waardoor roovers allicht kunnen verleid zijn Gordon aan te vallen en te plunderen. Een lid der redactie van de Pall Mall Gazet- te interviewde Samuel Baker, alvorens hij naar Egypte vertrok. Hij drukte zijne beduchtheid uit voor Gordon's veiligheiden verklaarde zich tegen de ontruiming van Soudan. Engeland be hoorde^ hetbeheer te aanvaarden, anders kon Frankrijk lich intervenieeren. Ook bestaat er gevaar voor verovering van Khartoem van Abes- sinische zijdeonder medewerking van vreemde intriganten. De minister van oorlog heeft bevel gege ven om alles gereed te maken wat vereischt wordt om belangrijke versterkingen naar Egypte te zenden. Binnnen acht dagen zal men in staat zijn 8000 man derwaarts te zenden. De Euphrateseen transportschipis uit Bombay met troepen aan boord te Suez aange komen. Aan den commandant van dien bodem is bevel gezonden, aldaar op nadere lastgeving te wachten. Er zijn telegraphische orders aan den be velhebber van het eskader der Middellandsche zee op Malta gezonden om alle beschikbare troepen marine-infanterie naar Soeakin te zenden Men gelooft dat hij er 1200 man zal kunnen heenzenden. om zich aan te sluiten bij het eskader van admiraal Hewett te Soeakin. De „Monarch" en „Hekla" zullen onmiddellijk Malta verlaten en versterkingen naar Soeakin medevoeren. In liet lagerhuis deelde Dodson mede, dat de regeering voornemens is aan het hooger- huis een ontwerp voor te leggen tot uitbreiding van hare volmacht betreffende het regelen en verbieden van den invoer van buitenlandsch slachtvee. Dodson deelde mede dat de invoer van levend vee uit Frankrijk verboden is. De regeeringen der Vereenigde Staten, vau Duitschland en Ne derland zijn gewaarschuwd dat indien uit die landen vee, lijdende aan mond- en klauwzeer, in Engeland wordt ingevoerd, van dat oogenblik de invoer van vee verboden zal worden. Sedert II November 1883 is er geen enkel stuk ziek vee ingevoerd. Bij een wedstrijd te Birmingham maakte dezer dagen een biljartspelerRoberts genaamd zeer buitengewone stooten. Reeds terstond na zijn tweeden stoot stelde hij zijn tegenstander buiten staat om weder te spelen, en maakte 602 ballen achtereen. Hij begou met een blaque, maakte 13 caramboles achtereen over den band' en kwam op het kruis te liggen, waar hij den rooden bal 196 maal maakte of stopte. Toen hij 426 punten had gemaakt, geraakte hij van het kiuis, maar hij maakte den bal toch, liet den zijnen het geheele biljart rondloopen om weer op het kruis te komen en speelde de partij achter elkander uit. Waalwijk9 Februari 1884. Het rijkstelegraafkantoor alhier zal met 10 dezer geopend zijn op Zod- en feestdagen van 8 tot 9 12 tot 1 4 tot 5 en 7 tot 8 uren op werkdagen onveranderde diensttijd. Px, Gedurende de afgeloopen maand werd door de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij ontvangen op hare lijnen Tilburg Waalwijk en KaatsheuvelCapelle Personenvervoer1930.27 Vo Goederenvervoer- 837.67 Posterijen- 16e"66 Een aanmerkelijke postdiefstal is te Leipzig gepleegd. Aan het Berlijnsche station aldaar zijn uit den postwagen twee zakken met brieven, ter waarde van 80,000 mark, gestolen. Omtrent de dieven weet men nog niets, dan dat zij blijkbaar met den postdienst bekend moeten zijn. I11 een uit Berlijn komenden nachttrein heeftbij liet station Rehfeldeeen vrouw haar kind uit het portierraampje geworpen. De kleinenaar wie tnen terstond liet zoeken, werd gelukkig, als door een wonder, slechts licht bezeerd bevonden. De vrouw bleek bij onder zoek krankzinnig te zijn en onder toezicht van haar zuster te reizen. Zij pleegde de daad, terwijl hare zuster een oogenblik in slaap ge vallen was. Te Straatsburg is de abt Gruss, redacteur van de Volksfreund tot zes weken vestingstraf veroordeeld wegens beleediging jegens den Duit- schen kroonprins. Bij den bankier Wilhelm Brand te Mun- chen heeft men een poging gedaan om het geld en geldswaardig papier te ontvreemden t welk achter een der vensterruiten lag. Twee pistoolschoten zijn gelost op een jongen klerk in het kantoor aanwezig. De dader is gearresteerd. Naar men uit Weenen bericht, is de moor denaar van den politiebeambte Blöcliwiens naam men tot dusverre maar niet kon te weten komen een gewezen schoenmakersknecht, Stell- Totaal. ƒ2934.6072 Liefhebbers van een genotvollen avond raeenen wij te mogen wijzen op het concerta. s. Maandag door de Tilburgsche liedertafel //Souvenir des Montagnards te geven. De lie dertafel zelve en de heer Abr. de Winter zijn voor de meeste bewoners der Langstraat goede oude bekenden. De heer Florus behoort tot de beroemds kapel van Bilsen die gedurende de Amsterdamsche tentoonstelling weken achtereen zooveel lauweren oogsite. Voor zoover ons bekendis de introductie van vreemdelingen vrij. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in zake de gebr. J. G. H. en J. L. II. V\ oltcrsgewezen bankiers te Venloo thans gedetineerd te Arnhem. Het hof heeft beiden schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk- den 2n besch. bovendien aan misbruik van ver trouwen door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren of weerloos maken van geldswaar dige papieren, die ter bewaring in zijne handen waren gesteld; en den ln beschuldigde aan medeplichtigheid aan dat misdrijf, door des bewust den 2n besch. te helpen in de bedrijven die het voltooiden den ln besch. bovendien aan het als ontvanger en openbaar bewaarhouder verduisteren en aan hunne bestemming ont trekken van gelden boven de fr. 3000 in waarde, welke uithoofde van zijn post in zijne handen warentwee malen gepleegd. Het hof veroordeelde J. G. H. Wolters tot zes jaren tuchthuisstraf, drie geldboeten, twee elk van f300 subs. 1 maand gevangenisstraf voor iedere boete, en eene van f1000 subs. 3 maanden gevangenisstraf; en J. L. H. Wolters tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf en eene geldboete van f1000, subs. 3 maanden gevan genisstraf. macher. Alweer zijn in Mexico nieuwe sporen ontdekt van eene vroegere beschaving. In de Sonora ongeveer 20 mijlen Zuidoost van de stad Made leine vond men in het hart van een bijna on- doordrmgbaar woud een pyramidenagenoeg dubbel zoo groot als de reusachtige pyramide van Cheops in Egypte. Aan den voet meet zij 4350 voet en bereikt eene hoogte van 750 voet Evenals men zich dat voorstelt bij den toren van Babelloopt er van beneden naar boven een breede wegals een wenteltrapomheen, waar door het bestijgen zelfs met voertuigen geen enkel bezwaar oplevert. I)e buitenmuren zijn bekleed met granietplaten, alles met de grootste juistheid bewerkt. Op weinig afstand vond men nog een dergelijk gevaarte, waarin honderde kleine kamers zijn uitgespaard; de muren zijn bezaaid met hieio- glyphen en figuren met menschelijke handen en voeten. Verder deed men een rijke vondst van steenen werktuigen. Voor t oogenblik is het nog onmogelijk te bepalen wanneer en door wie deze monumenten zijn gebouwd. Wel zoekt men eenig verband tusschen deze gebouwen en het bestaan van een menschenras ten Zuiden van de Sonora de zoogenaamde Mayo's. Door blauwe oogen blonde haren en blanke huid onderscheiden zich deze Mayo s van alle andere Indiaansche volk stammen in de rondte. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het pantserschip „Carysfort" Alexandrie verlaat WAALWIJK. Zondag 10 Februari uitvoering door de har monie TEspérance, onder leiding van den heer G. J. Brohm, op de harmoniezaal. Programma ad libitum. TILBURG. Maandag 11 Februari, namiddags half acht uredoor de liedertafel „Souvenir des Mon tagnards." fZie advertentie.) DRUNEN. Maandag 11 Februari, namiddags 6 uur, door de harmonie „Eendracht" bij C. Van Huiten. DONGEN. Maandag 11 Februari, namiddags 6 uur, door de harmonie Musis Sacrum" in de harmoniezaal. (Zie advertentie.) Uit Nijmegen meldt men: Johannes Arends die door de Pruisische justitie te Nij megen als tweede vermoedelijke dader van den te Heinzoo bij Raalte gcpleegden moord aan de Nederlandsche justitie werd uitgeleverd, is slechts 18 jaar oud en heeft een jongensachtig voor komen zoodat men het hem volstrekt niet zou aanzien, dat hij van zoo ernstige misdaden werd verdacht gehouden. Hij is Woensdag namiddag met den trein van van 1 ure 5 minuten onder geleide van twee rijksveldwachters van Nijmegen naar Zutfen Ge transporteerd. Zoowel bij zijne aankomst onder gelelde van de Pruisische gendarmerie, als bij zijn vertrek onder geleide der rijksveldwacht was er een groote menigte nieuwsgierigen op de been. 1 Men schrijft uit Grave van 6 Februari In weerwil reeds in den loop van Zaterdag alhier het seinschot „om" gelost werd, als waar schuwing voor de geheele streek dal de Maas eene zoodanige hoogte had bereikt, dat de werking der Beersche Maas zou beginnnen is van die werking nog niets te bespeuren zoodat de waar schuwing te vroeg blijkt te zijn gesehied. Volgens de bestaande voorschriften moet het schot gelost worden zoodra de Maas alhier een stand van 10,05 M. heeft bereikt, hetgeen overeenkomt met een stand van 11.00 M. te Cuijk. De bovenmond van den Beerschen overlaat te Cuijk lag aan 11 M., en het had derhalve eeue goede reden om zoodra de rivier dien stand had bereikt het sein te geven. Die bovenmond is echter geheel afgesloten door den aanleg van den spoorweg Nijmegen—Venloo en het kan alzoo met aangaan daarnaar voortdurend het sein te blijven regelen. Men heeft thans uitsluitend te letten op de werking van den benedenmond onder Linden lang 2500 M. en liggende op eene hoogte van' 10.35 a 10.40 M. A. P. De Maas alhier kan een veel hoogeren stand bereiken dan 10.05 M. eer de werking van dien overlaat begint. Er bestaat derhalve noodzakelijkheid om de voor schriften ten aanzien van het „seinschot" te herzienopdat de bevolking niet langervaak noodeloosworde verontrust. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden te Klein Tongerle ten nadeele van de winkelier J. Janssen eenige manufacturen ont vreemd. Het is den veldwachter te Stratum en den brigadier der kon. maréchaussee mogen gelukken den dief, zekere B., die de manu facturen reeds voor een spotprijs (f2.50) had verkocht, op te sporen en in hechtenis te nemen. Dezelfde persoon is verdacht ook dienzelfden avond eene gehuwde vrouw op den publieken weg te hebben aangerand. I». de gevangenis te Venloo bevindt zich thans voor_2 dagen in arrest een 82-jarig persoon uit Venraai, wegens overtreding van de verGun- ningswet. Daar de grijsaard door ouderdom gezicht heeft verloren, is hij door zijn 61-jarigen zoon daarheen geleid. -- Door de politie te Maastricht is aange houden en ter beschikking der justitie gesteld zekere K. aldaar, die zich dienzelfden avond had schuldig gemaakt aan diefstal van eene jas uit eene herberg. Terwijl de politie den dader aanhield, was het aan de marechaussee midde lerwijl gelukt de jas die voor f 1.50 was ver kocht bij een uitdrager op te sporen. Hij uitvoerig arrest deed de rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak der studenten van het Munsterkerkhof. De beklaagden Ram en Grenfe! zijn veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 8 boete subs. 1 dag. Boddaert tot 8 dagen cel. Voorts GrenfelTurk en Rijckevorsel elk f25 subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrijgesproken. Dezer dagen had iemand te Leksmond het ongeluk dat een geweer, waarmede hij een paar zijner eenden wilde doodschietenaan stukken sprong, waardoor hij zich het hoofd ernstig bezeerde; hierop volgde een smartelijk lijden van eenige weken en thans eindelijk een treurige dood. De man laat een weduwe en 3 kinderen na. Id hek vorige jaar werden verschillende ingezetenen de dupe van een Twentschen iin- nenkoop man die tegen spotprijzen linnen te koop aanbood omdat hij zoozeer om geld ver legen was, wegens de algemeene malaise in handel en industrie. Wanneer men hem dan te kennen gafdat men geen lust had tot koopen lokte hij een bod uit, hetwelk dikwijls fabelachtig laag was en waarop men dan terstond kooper werd. Bij onderzoek is echter gebleken dat dit linnen slechts halflinnen was. Toen in de dagbladen tegen dien linnenkoopman gewaarschuwd werd koos hij spoedig met pak en zak het hazepad.' Thans is hij weer bezig zijn bedrijf te Deventer uit te oefenen. Een ieder zij derhalve Gewaar schuwd. Toen de landbouwer W. Verweij te Nijmegen Woensdagochtend op zijn land langs den Groes- beekschen weg kwambemerkte hijdat men in den afgeloopen nacht zijn aardappelkuil, waarin een aantal mudden waren geborgen geheel had ledig gestolen. De boeren hebben in die streken gedurende den winter reeds meer de ondervinding opgedaandat hunne aardappelkuilen duchtig door anderen waren aangesproken. Naar nien aan de A. C. mededeelt zou een 23jarig meisjewonende in de Wagenaarstra at te Amsterdam sedert drie dagen hare woning hebben veriaten, zonder voor hare bloedverwanten, bij wie zij inwoont, eenig bericht te hebben' achtergelaten. Zij is tot nu te vergeefs gezocht. In de Saenredamstraat te Amsterdam is Woensdag eene kraamvrouwin ijlende koorts uit een raam van de tweede verdieping gesprongen. Met zware kneuzingen werd zij naar het gasthuis vervoerd. Donderdag namiddag omstreeks 4y2 ure had een treurig ongeluk op de Schippersgracht te Amsterdam plaats. Twee mannen bestuurden eene handkar met groote kisten beladen. Door de zware vracht sloeg de kar over en gleid de bovenste kist er af op den man, die dit voertuig trok, met het ongelukkig gevolg dat diens hoofd zoo goed als verbrijzeld werd. Per brancaid werd hij naar het gasthuis vervoerd. Uit Gameren verneemt men dat bij den landbouwer P. C. De Geus van twee prachtige paarden, de staarten zijn afgesneden; men verdiept zich in gissingen, wat toch aanleiding kon geven tot die schandelijke handelwijze. Het is te hopen, dat de justitie de dader of daders opspoort, zoodat zij hunne welverdiende straf niet ontgaan. Te Doetichem is van Terborg een Duifscher overgebrachtdie aldaar op heeterdaad werd betrapt terwijl hij ifiet van lijm voorziene stokjes bezig was te hengelen in de offerbus der R. C. kerk. De meid van den pastoor had hem verrast en onmiddelijk de kerk achter hem gesloten zoodat het de politie gemakkelijk viel hem te vatten. Ook andere voorwerpen bleken reeds in zijn bezit te zijn. Een sigarenfabrikant te Dordrecht had ongeveer 900 sigaren in een z.g, houten pers volgens gewoonte ter droging laten brengen bij een broodbakkerwelke hij Maandag avond weder wilde laten terughalen. Tot zijne niet geringe verbazing kwam hij toen echter tot de ervaring dat de pers en de inhoud reeds voor hem waren afgehaald. Spoedig werd de politie met een en ander in kennis gestelddie er in is geslaagdzekeren T. S., een vroegeren knecht van den sigarenfabrikant, als den dader aan te houden en de sigaren op enkele na benevens de pers in beslag te nemen. De zucht om aan sterken drank te komen moet den man er toe gebracht hebben dezen diefstal te plegen. Dezer dagen werd een brief van een burger van Weenen aan een ander inwoner dier stad zeven maanden na het afzenden aan zijn adres bezorgd. Hij was tusschen den kruisband van een stuk drukwerk geraakt en daarmee naar verre streken verzonden. Te Dokkum heeft, naar gemeld wordt, het volgende plaats gehad Een jongeling van pl. m. 16 jaar neemt zijn zusjeeen kind van on geveer 3 a 4 jaren, onder den arm en gaat er mede naar de gracht, en op de vraag van iemand: W at doet ge daar P geeft hij koelbloedig ten aut- woord Ik ga een hond verzuipen! en werpt het kind in het 8 a 9 voet diepe water. Een der buren redde het kind. Een hevige dynamiet-ontploffing heeft, naar men uit Kaapstad bericht, te Jebeers, bij Kien berly, plaatsgehad. Van 14 dynamiet-magazijnen aldaar zijn er elf vernield. Drie personen weet men zeker dat gedood zijn en verscheidene an deren worden vermist. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. ai~Ü zwar'e man wien reeds Van Alphen gewaagtverscheen eergisterenavond in

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 2