VOOR DE ARMEN. Huidenberiehten. Buitengewone Soirée, Handelsberichten. Burgerlijke Stand ADYERTENTIËN. Lieder tafel „MUSIS SACRUM" Brieven uit het Zuiden. 314de STAATSLOTERIJ. Overzicht van den handel in hui fden leder en schors, over de A maand Januari 1884. TE TILBURG. Maandag 11 Februari 1884, den Heer JEAN FLORUS (en Familie) Aanvang ten half acht uur. Instrumentaal- en vocaal met welwillende medewerking op Maandag 11 Februari 1884, duplo aan iemanddie in de Sarpkatislraat tusscken liet Rijkskleedingmagazijn en liet kos- pitaal liep en viel kem aan. Dat ket een geest geweest iswordt niet be twijfeld daar nock de politie-rondedie er op ket genoemde tijdstip moet voorbij gekomen zijn, nock zelfs de schiidwacktdie er wacht houdt en wiens huisje vlak bij ket punt staat waar ket tooneel voorviel iets gezien hebben. Met eigen geeste*handen waartegen de aan gevallene met zijn vlecsckelijke niets vermocht zou ,/de zwarte man,, hem een portemonnaie heb ben ontnomen, en het slachtoffer was zo ont steld dat hij niet geroepen heeft. De waar schijnlijkheid van het door hem gedane verhaal laten wij onbeoordeold. NIEUYVKUIK 7 Februari. Hedenavond gaf de harmonie de //Eendracht" van Onsenoord en Nieuwkuik haar jaarlijksch concert voor den arme dezer gemeente. Eivol waren de greote zalen bij den heer L. v. d. Broek alhier, alwaar de uitvoering plaats had. Een goed gekozen program deed het talrijke publiek veel verwachten; intusschen werd die verwachting overtroffen door de keurige uit voering van alle nummers. Over alles is slechts een woord van lof. De vrij aanzienlijke ontvangst van entree-gelden enz., is in handen gesteld vau de Vincentius-veree- niging alhierten einde zij zeker en spoedig in goede handen komen. (Van onzen -particulieren correspondent.) Het quartier des moulins is gelukkig nog niet gemoderniseerd en biedt den wandelaar nog altijd het aloude schilderachtige gezicht aan op de overal tegen de helling van den berg verspreide villa's met hare veelkleurig beschilderde gevels, die allergrilligst afsteken tegen den donkergroe nen achtergrond. De bevolking, dat wil zeggen de landelijke bevolking in deze streken houdt buitengemeen veel van fresco's, van gezichtsbedrog. Al de hui zen, die ge hier vindt, zijn allerzonderlingst be schilderd. De gevels zijn versierd met kolom men, balustrades, bloemvazen en guirlandes alles dank zij den dorpsschilder, die u, tegen zooveel en zooveel per vierkanten meter, alles op uwe muren afmaalt, wat ge maar wilt. De meergegoeden, de renteniers, veroorlooven zich de weelde om geheele landschappen of stadsgezichten op hunne gevels weer te geven. En hoe meer perspectief die muurschilderingen bevatten, des te trotscher de gelukkige eigenaar daarvan er op is. Hier vindt ge een der paleizen van Rome of Florence afgebeeld daar een stuk van de be sneeuwde bergtoppen der Alpen, nu eens staat ge eensklaps voor een der groote pleinen van Parijs, dan eens bevindt ge u ongedacht voor een landschap uit Algerie. Dikwijls strekt zich het vergezichtdat zich voor uw oog ontrolt heel wat verder uit dan de gausche uitgestrekt heid van het vorstendom. Mogen die muurschilderingen ook al niet de minste kunstwaarde bezitten toch is het niet te ontkennen, dat zij aan de geheele wijk niet alleen een zeer eigenaardig, maar tevens een bekoorlijk, een verrassend effect geven. Het is waar, ook zonder die wonderlijke lief hebberij van de bewoners zou le quartier des moulins een verrukkelijk oord zijn. Nu eens komt ge er langs prachtige tuinen dan eens langs diepe valleien, bijna geheel onder het struikgewas verscholen. En welk struikgewas? Een, dat uitsluitend bestaat uit bloeiende gera niums, bloeiende cactussen, oleanders en oranje- 'ooomen en verder uit al die duizenderlei bloemen, welke ge 's zomers bij ons te lande vindt in een welonderhouden tuin, die bezet is met plan ten, welke in den vorigen winter in de kassen tot eene zekere ontwikkeling zijn gebracht. Een paar dagen geleden ging ik naar Monaco om een ruiker veldbloemen te plukken. Wilt ge weten wat ik thuis bracht? Ga naar eene groote bloemisterij in Amster dam of den Haag, bestel daar een bouquet van een gulden of 3. 4, en gij zult bijna ontvangen wat ik in het wild vond. Ik zeg bijna} want ik wil wedden dat zich in mijn bouquet fijnere bloemen bevinden, dan gij uit de kassen zult krijgen. Die kassen zijn duur van onderhoud, maar de natuur doet hier de bloemen ontluiken voor niets en waarlijk zij ziet zoo nauw niet. De molens van het quartier des 'moulins per sen de olie uit de olijven, welke gij overal om u heen ontmoet en die met de parfumeriën, de oranjeappelende citroenen en de gedroogde vijgen de hoofdbron van het bestaan der geluk kige ingezetenen uitmaken. De citroen oogst men maandelijksof liever altijd door. Iedere boom draagt gelijktijdig rijpe en groene vruchten, knoppen en bloesems en die serie vernieuwt zich zonder ophouden. De geplukte citroenen worden verdeeld in 3 soorten. De beide eerste worden voor de ver zending zorgvuldig in kisten gepakt en gelden van 20 tot 30. francs per duizend. Het derde soort, dat niet-meer dan 5 tot 10 francs per duizend opbrengt, wordt eenvoudig in manden verzonden of los in de schepen gestort. Is a den citroenboom is de oranjeboom van het meeste belang. Het voordeel dat men er van trekt is tweeledig. Men verkoopt er niet alleen de vruchten, maar ook den bloesem van. De vruchten worden geplukt deels ter ver zending in het laatst van December, als zij nog groen zijn, deels tegen het einde van Februari als zij tot volle rijpheid zijn gekomen. De prijzen komen ongeveer overeen met die der citroenen. Het moet echter erkend worden, dat de chinasappelen uit Monaco en de omstreken van Nizza groeiende, in kwaliteit achterstaan bij die uit Spanje, speciaal bij die uit Valencia, zoodat de echte Valences hier ook altijd opgeld doen. Een goede citroen- of oranjeboom, die in zijn volle kracht is, levert jaarlijks van 4 tot 6000 vruchten opzoodat in een land als Monaco, waar geen belasting geheven wordt, een huisgezin van een stuk of wat dier hoornen al spoedig grootendeels, zoö r.iet geheel kan bestaan. De weg naar Mentone leidt vervolgens naar eene kleine kapel, die van St. Roman, en daar eindigt bet miniatuurstaatje reeds, dat over eene lengte van 3 kilometers Frankrijk scheidt van de Ligurische zee. De regeerende vorst de heerscher ovei dit tooverachtige rijkje, prins Karei III, wiens stamboom opklimt tot vóór het jaar 1000, een der rijkste vorsten van Europa, is wel beschouwd nog een diep ongelukkig wezen met wien mcnschen als gij en ik zeker niet zouden willen ruilen. Door een ongelukkig toeval is hij sedert zijn 6de jaar volslagen blind. Kijkende naar het plafnnneeren in een der zalen van het paleis, viel hem een' stuk kalk in de oogen, dat hem voor altijd het gezicht benara. Vorst Karei is weduwenaar van een Belgische dame, van een gravin de Mérode. Ziju zoon, de vermoedelijke troonopvolger, prins Albert Henri Charles is, met al zijn geld en zijn regeerings vooruitzichten ook al niet bijster gelukkig. In 1869 huwde hij de toen 18jarige beeld- schoone hertogin van Hamilton, een peetekind van keizer Napoleon III, door wiens bemoeiin gen dit huwelijk, dat met groote praal op de Tuilleriën <e Farijs voltrokken werd, eigenlijk is gesloten. De jonge echtgenooten maakten een huwelijks reis van eenige maanden door geheel Europa en kwamen zich toen vestigen op het paleis te Monaco. Nauwelijks waren zij daar aangekomen zij hadden er juist 8 dagen vertoefd of de prins wachtte zijn gemalin te vergeefs aan het dejeuner. Hij ging naar hare appartementen, maar er was niemand het bed was zelfs nog onbeslapen. In 't kort, de prinses was zoek, en spoedig bleek dat zij met de noorderzon vertrokken was. Met heel veel moeite heeft men het huwelijk, wegens een gebrek in den vorm weten nietig te verklaren en die nietigheid is na nog veel meer moeite nu eerst een jaar of 4 geleden door den Paus bekrachtigd. Beide echtgenooten hebben dus hunne vrij heid terugbekomen en de prinses heeft daarvan bereids gebruik gemaaktdoor hare hand te reiken aan een Oostenrijkschen graaf, met wien zij, zooals men algemaen zegt, thans gelukkig gehuwd is. Uit haar huwelijk met den prins van Monaco was inmiddels reeds een zoon gesproten, die zijn opvoeding geniet bij zijn vader en wiens wettige geboorte 'bij de nietigverklaring van het huwelijk zijner ouders door den rechter is erkend. De geschiedenis van vader en zoon leert al weder dat_ onnoemelijk rijk te zijn nog niet voldoende is om gelukkig te zijn, want noch de regeerende vorst noch de troonopvolger van Monaco kan geacht worden dit te zijn, hoewel het vermogen van vorst Karei geschat wordt op een jaarlijksch inkomen van meer dan twee millioen gulden. Hij is een alleenheerscher in den volsten maar tevens in den goedaardigsten zin des woords. Een constitutie kent hij nietaan eene volks vertegenwoordiging is nooit door hem of door zijne onderdanen gedacht. De ministerieele ver antwoordelijkheid en de onschendbaarheid der kroon zijn dingen, welke men in Monaco niet kent. De vorst neemt alles voor zijn rekening, maar daar hij ook alle staatsuitgaven voor zijn rekening neemt en nooit een zijner onderdanen om een enkele centime vraagt, is iedereen uit muntend over hem tevreden, en is er geen spoor te bekennen van socialistische of anarchistische woelingen. Zelfs militie noch dienstplicht zijn in Monaco bekend. Alles dus welbeschouwd zijn zijne onderdanen, 7000 in getal, dus verre van ongelukkig te noemen. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst. 5de klasse. Trekking van 6 Februari. No 9216 f25000, no 4110 f1500, nos 2225, 3315, 13739 ieder f 1000, nos 3051 en 11691 ieder f400, nos 10644, 12325, 12428, 15020 ieder f200, nos 3718, 9442, 11049, 13519 en 14113 ieder f100. 5e klasse. Trekking van 7 Februari. No 7836 f 10,000, nos 151, 5499, 11455, 19182 ieder f 1000, no 15082 f400, nos 2398, 5430, 6327, 6384, 6589, 7414, 8915, 11282, 14121, 14380, 17468, 18463, 19894, 20871 ieder f 100. Van den 2 Februari tot en met den 8 Februari 1884 WAALWIJK. BevallenHendrilca Drese geb. Kelder d. OverledenJoh nnes Brouwers weduwenaar van Maria Lommers oud 73 jarenlevenloos geboren kind van Hendrik Mulders en Maria van Amels- voord. SPRANG. GeborenRosalia Johanna Maria, d. van C. A. de Roon en Ant. Snijders, Willem Johannes, z. van Arie Willem van Os en Wilhelmine Martijna Bogers, Stepbanus z. van Wouter Cornells GeeDen en Adriana Wouterina Timmermans. Ondertrouwd: Maarten in 't Veld 25 j. met Janneke van Êsch 27 jaar en Antonie Vos 21 jaar met Josijna Konings 20 jaar. WAALWIJK, 8 Februari. In hoornvee was de aanvoer weer tamelijk groot. Vooral in kalfkoeien die f240 f320, voor puike waar golden. Dito vaarzen bedongen f165 a f235. Biggen van f10 tot f 11.25 Boter. Aangevoerd 1385 kiiode prijzen zijn van fl,20 tot f 1.35 per kilo. Ter looiersbeurs was de handel wel zoo vlijtig; eenige partijtjes zooileder voor consumptie vonden gretig koopers. AMSTERDAM, 8 Februari 1884-. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter. Huiden, Zonder eerste hands afdoeningen. Op 14 Eebruari e. k. zijn bij inschrijving aan de markt gesteld: 14-239 stuks O.-I. rnnder-, 7776 stuks dito buffel en 1335 st. Chineesche huiden. Inlandsche artikelen niet vlugger. Ou Waalwijk 4- Eebruari 1884. De eerste maand van liet jaar 1884- was voor den huidenhandeldank zij de verleende concessies der groote houderszeer belang rijk. Antwerpen gaf in deze richting het voorbeeld. Yele goede La Plata en Rio Grande huiden, geimporteerd in de maanden xiugustus, September en October van 1883, (wat rood op 't vleesch) werden den 12n Januari met eene partij a varies, de laatsten voor rekening van assuradeurs wellicht, in veiling gebracht. Een groot aantal bijsoorten werden nog daarbij gevoegd, zoodat deze interessante publieke verkoop niet zonder reden de aandacht van belanghebbenden tot zich trok, te meer daar alles laag getaxeerd was, waarop wij bij ons vorig maandelijkscb overzicht reeds de eer hadden te wijzen. De meer of minder door zeewater bescha digde, doch overigens redebjk goed gestelde huidengingen meestal aan eenige francs boven taxaat af, terwijl de oude huiden tegeu taxaat of een a twee franc daaronder koopers vonden. Niet minder dan ongeveer 30,000 stuks werden den 12n Januari voornoemd in veiling verkocht en bovendien nog eenige duizende stuks buiten de veiling. De voorraad is dan ook aaumerkelijk ge slonken. Op einde December toch bedroeg de stock in Antwerpen 203,266 Aangevoerd in Januari 34.668 Totaal 237.934 De verkoop in Januari bereikte bet belangrijke cijfer van 111,224 Getransiteerd werden 126,710 17,670 zoodat einde Januari nog 109.040 buiden te Antwerpen aanwezig waren, dus ongeveer 100,000 stuks minder dan op 31 Decem ber 1883. Niet zonder voldoening merken wij op, dat wij in de maanden December en Januari onzen lezers hebben aangeraden van de alstoen voordeelige prijzen te profiteeren; wij deden dit te meer omdat vooral de in de pakhuizen aanwezige oude huiden goed droog en van goede kwaliteit waren. "V ele looiers en huidenhandelaars hebben biervan partij getrokken en, hoewel er thans nog gelegenheid bestaat om eenige voordeelige inkoopen te doen, wordt de keuze in oude en goedkoope buideu van goede kwaliteit zeer gering, zoodat wij veronderstellen dat de meeste, en waarschijnlijk aan boogere prijzen, in den loop van 8 5, 14 dagen zullen zijn opgeruimd. De nieuwe slacbtbuiden kómen nog weinig af en worden zeer boog in prijs gehouden. Eenige partijtjes gezouten Buenos Ayres mat. ossen zijn gedaan 20/25 k. k fr. 73/74- en 25/32 k. a fr. 83/84. Voor de wichten van 25/32 k. is dat toch fr. 10 boven de in veiling verkochte Guale- guaywij gelooven dat deze laatste meer voordeel aan den huidenhandelaar en aan den looier zullen geven daneerstgenoemde. De booge markt der nieuwe slacbtbuiden wordt toegeschreven aan den te verwachten laten en tragen afloop der campagne in La Plata, terwijl men ook spreekt over een mo gelijk tekort in de slachtingenzoo althans luiden de berichten, die ons uit bet buiten land toekomen. De veiling te Havre op 24- Jan. gehouden had een stil verloopde prijzen waren zwak; de koopers bielden zich terug, zoodat de meeste buiden werden opgehouden. De aan geboden huiden bestonden meestal uit Rio Janeiro en andere nog minder goede soorten, Voor inferieure kwaliteiten is de markt thans gedecideerd flauw gestemd en wij veronder stellen, dat er nog wel wat van de prijzen afkan. De voorraadlijsten uit Londen, Havre en Liverpool geven heel wat te lezenkeuze is er waarlijk genoeg. In Oost-Indische buiden was de markt nog even goed gestemd. Duitschland was zoowel bij de plaats gehad hebbende inschrij vingen te Amsterdam als te Rotterdam koo- per, hoofdzakelijk voor mooie lichte Java- huidenbestemd voor overleder. Noordbrabantsche looiers vonden hunne gading dezen keer beter te Rotterdam dan aan de Amsterdamscbe markt. Inlandsche buiden en vellen vinden tegen stationnaire prijzen nogal koopers; afgaande op de booge prijzen, die de zouters besteden, mocht dit artikel wel wat betere prijzen be dingen. Paardenhuiden blijven nog steeds schaarsch en duur. Omtrent den lederhandel is weinig bij zonders te melden. De zaken zi^n zooals steeds in dit seizoen, stilde betalingen gaan langzaam en van nieuwe affaires boort men nog weinig. Het aanhoudend zachte weder geeft den looier gelegenheid om aan elke aanvrage te kunnen voldoen. De leerhandelaars slaan niet meer, zooals vroeger, met flinke partijen in, zoodat zij nog gemakkelijk aan oude prijzen kunnen inkoopen. De voorraad is overigens, naar men alge meen gelooft, beneden het middelmatige. In overleder bestaat iets meer vraagvoor paardenleder zijn de prijzen niet booger ge- loopen, terwijl paardenstuiten, zoowel gelooide als balfgelooide en zelfs ruwe zeer gezocht blijvfci De scborsprijzen varieerden ook weinig; men verwachtte tegen bet voorjaar eene ver laging tot dusver is daarvan in de goede kwaliteiten zeker nog geen sprake. De handel is echter zeer stiltegen de maand April begint meestal meer leven te komen, ook in dit artikel zoodat wij ons vooreerst van uitvoerige beschouwingen heb ben te onthouden. (Overgenomen uit het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooiergen.) TToor de vele bewijzen van deelneming on- dervonden bij het overlijden van den WelEdelen heer JAN VAN DEN ELZEN, in leven ingenieur en directeur van den Noordbrabantschen stoomtram te Tilburg, betuigt de familie baren dank. 9 Eebruari 1884. bij gelegenheid van de plechtige uitreiking der prijzen van het gehouden concours met medewerking van den gunstig bekenden Hollandschen karakter-komiek den Heer A. DE WINTER eerelid der Sociêté Bhilanthropique Théatre Alha-mbra te Antwerpen) en Solo -Xylophoniste van de Kapel-BILSEN uit B er lij n 30^* Programma's iu de zaal verkrijgbaar. te geven door de harmonie TE DONGEN, Onder directie van den heer W. DE JONG van de Iiecren F. en C. de Cortie. tenorzan gersG. van Icrscl, barytonzaugerP. Snij ders baszanger en C. van Helvoirtpianist, van WAALWIJK. des avonds 6 urein de hivrmoniezaal. Entreevoor vreemdelingen 49 cents. u inwoners, niet leden 99 H

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 3