Nummer 13. Donderdag 14 Februari 1884. 7° Jaargang. EENE HERINNERING. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. X FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. a Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN E. W E R N E R. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, Iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft der maand Jan. Van Waalwijk Me]. Cato van DoornTiel. Van Baardwijk A. van Wiege, Sneelc. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Het gemeentebestuur van Waalwijkgezien het adres van Adrianus Verhoeven, te Waalwijk, ver zoekende vergunning tot bet oprichten eener broodbakkerij in het perceel sectie Cnos 490 491 en 492, der gemeente Waalw k gelet op de wet van den 2 Juni 1875 [Staatsblad no 96], tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingenwelke gevaarschade of hinder kunnen veroorzakenbrengt het door den adres sant gedane verzoek ter algemeene kennismet bericht, dat he^ daartoe strekkend verzoekschrift met de bijlagen, bedoeld in art. 5 der voorschreven wet op de secretarie der gemeente ter kennisne ming is ter visie gelegden dat op den l4n dag na de dagteekening dezes, zijnde 26 Februari 1884, door burgemeester en wethouders des voormiddags 11 uurop het gemeentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven, zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schrifielijk in te brengen. Waalwijk12 Februari 1884. Burgem. en wethouders voorn., P. VAN ES(L. b.) De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. De inschrijving op de aandeelen in de Ant- werpsche tentoonstelling schijnt, hoewel de cijfers nog niet openbaar gemaakt zijn niet zoo groot geweest te zijn als men meende te mogen ver- Naar het Duitsch van XIV. Ja, dat was toen, sprak Stephanie bijna fluisterend. En gisteren hebt ge mij dat opnieuw gezegd. Gisteren waart ge ook afschuwelijk. Neen, ik was alleen ijverzuchtig, jaloersch, was het met vuur uitgesproken antwoord. Jaloersch vroeg Stephanie met verbazing. Maar in 's hemels naam op wien dan toch Immers niet op Bergfeld Onmogelijk zou zij zich beter hebben kunnen rechtvaaidigen, dan door den toon, waarmee zij dezen naam uitsprak, een loon waaruit verwon dering en diep medelijden sprak zoodat Eelix iederen twijfel moest loslaten en met het be wustzijn zijner dwaling het berouw kwam over de verfoeilijke bejegening zijner lieve nicht aan gedaan. Ik deed u onrechtsprak hij, ik zie het op dit oogenblik duidelijk in. Maar waarom moest ge ook zoo hardnekkig volhoudenom op dat uur uwe vriendin te bezoeken. Ik geloofdedat dit een anderen dieperen grond had en die meening pijnigde en verontrustte mij zoozeerdat ik voor iedere redeneering doof bleef. Stephanie wees niet boos Stephanie zag er in het geheel niet boos integendeel zeer bekoorlijk uit. Mocht de ty- rannie van haren toekomstigen aangewezen echtgenoot haar gister ondragelijk en verregaande toegeschenen hebben als uitvloeisel van zijne ijverzucht was zij toch zeker min of meer ver schoonbaar. Dat veranderde de zaak geheel en wachtenhoewel voor meer dan het voor de openbare inschrijving beschikbaar gestelde bedrag van fr. 1,300.000 genomen is. De Koophandel van Antwerpen deelde de merkwaardige bijzon derheid mede dat het geheele bedrag alléén te Antwerpen geplaatst was. Na eene maandenlange instructie en voor- loopige hechtenis van Pierre Xavier heeft de 5de kamer van het Brusselsclie hof van appél Zaterdag namiddag beslist, dat er geene gronden bestaan om hem verdacht te houden van het plegen der bekende misdaad op de lljarige Marie Walschaertte MolenbeekSt. Jean op 26 December 1882 en hem deswege naar de open bare terechtzitting voor de assises te verwijzen. Het hof heeft daarom Pierre Xavier van rechts vervolging ontslagen en zijne onmiddellijke in vrijheidstelling bevolen. De commissie uit de Fransche kamer tot on derzoek der nijverheids-crisis heeft den heer Spuller tot haren voorzitter gekozen. Deze hield bij de aanvaarding van zijn voorzitterschap eene redevoeringwaarin hij zijne ambtgenooten aan spoorde om in socialistischen geest werkzaam te zijn allereest de Parijsche crisisdaarna de algemeene crisis te onderzoeken en tevens de socialistische beweging in het buitenland te .be- studeeren. Van admiraal Courbet is bericht ontvangen, dat de expeditie in de provinciën Nam-üinh en Son-Tay is afgeloopen. De opstandelingen zijn met aanzienlijk verlies uiteengejaagd. Het opperhoofd Dedoc is gekwetst en heeft in Bac- Ninh eene schuilplaats gezocht. Onder de Chi- neesche en Anaraietische troepen in Bac-Ninh zou oneenigheid heerschen. De stemming aan het hof van Hué blijft uitmuntend. Een Franschman deelt in de Tablettes des des Deux-Charentes een staaltje mede van de wijze hoe de Franschen oorlog voeren in Tongkin. De schrijver, een ooggetuige, meldt het volgende van 20 December 1883 „Sontay werd verde digd door eene reeks omliggende versterkte waarlijk het leek ook tegelijkertijd een beetje romantisch in het oog der jonge dame, Deze vond den toestand echter thans te behaaglijk en te streelend voor haar vrouwelijken trots om zoo dadelijk vergeving te schenken, en wijl tranen niet ongewoon bij het teere geslacht, wel haar te allen tijde ten dienste stonden, daarom begon ze smartelijk te weenen en verklaarde zich diep gekrenkt door zijn ongerechtvaardigde ach terdocht. Felix vond het noodig den arm om het tengere midden der w'éenende te slaan, ten einde haar en ook zich zeiven op die wijze te troosten want hij had diep, diep berouw. Hij beschuldigde zich van overijlingvan hardheid, van onverantwoordelijken driftjahij vond geen bezwaar zich voor den grootsten booswicht ter wereld te verklaren al was het alleen maar, om op deze wijze vergeving te verwerven. Ste phanie's hoofdje was tegen zijn schouder geleund, de tranen vloeiden nog wel in ruime mate over dat frissche gelaatmaar evenals de Mei-zon bij wijlen door den zoelen regen heenschijnt trad ook het vriendelijk lachje eindelijk door de betraande oogen te voorschijn. Wat was ze verrukkelijk schoon op dat oogenblik I En nu volgden ophelderingen van weerszijden, beloften, smeekingen, verzoening en het einde was een liefdesverklaring van Felix met vuur en in welgekozen woorden uitgesprokenwaarbij tot groote zelfvoldoening van Stephanie de traditi— oneele ridderlijke knieval niet achterbleef. Het of- en defensief verbond, door beiden eens ten wederzijdschen afschuw gesloten werd na tuurlijk in anderen vorm en in andere betee- kenis op nieuw bezworen en door een hartelijke omarming bezegeld. De welbekende zware tred van den generaal in de voorkamer schrikte het jonge paar op het vloog uit elkanderen toen de generaal binnenkwam stond Stephanie in een hoek aan het bloemtafellje en boog haar gloeiend rood dorpen. Deze werden genomen; maar nu moesten npg twee forten worden veroverd, die in dezelfde linie van verdediging lageneen zwaar werk waarbij 224 der onzen, onder welke 20 officieren, buiten gevecht gesteld werden. De stormaanval werd uitstekend uitgevoerdde Turko's lieten zich in den vollen zin van het woord in de pan hakken. De arine drommels hadden niet ver wacht zulk een vijand te zullen vinden. Den 15den was h?t rustdag. Den 16den werd eene verkenning naar den buitenwal der stad gedaan. Die wal was geducht versterkt. Vier bataljons maakten er zich meester van na een gevecht van vijf uren waarbij zij 57 man verloren. De vergelding was echter verschrikkelijk. De Turko's en de soldaten van het vreemden legioen plun derden de stad en joegen al wat hun tegemoet kwam over de kling." Volgens tijdingen uit Marokko heeft de sultan een bevel uitgevaardigd waarbij de toe gang tot de provincie Tl if aan de Europeanen verboden wordt. Frankrijks vertegenwoordiger heeft geprotesteerd tegen deze inbreuk op de tractaten en de geheele Europeesche kolonie heeft instemming betuigd met dit protest. In de Ecole des Arts et Métiers te Angers hebben ergerlijke wanordelijkheden plaats gehad door de kweekelingen. Zij waren ontstaan door verregaande plagerijen van de oude scholieren jegens de nieuw aangekomenen. Toen de op zichters tusschenbeide kwamen keerde zich gelijk gewoonlijk de verbolgenheid der jonge lieden tegen de schoolmeubelen en de venster ruiten. De prefect, de politie en de gendarmerie kwamen hierop in de school. De prefect riehtte eenige woorden tot de kweekelingen maar de prefect vond bij hen een slecht onthaal. Er zijn nu zeventien scholierende voorvechtersvan de school weggezonden. De politie deed hen uitgeleide en volgde hen op straat. Des avonds te acht uur zag een agent van politie op den Boulevard Saint-Germain te Parijs op een bank voor een wachtkamer der omnibus een valies staan. In de meening dat het aan een reiziger be hoorde sloeg de agent er weinig acht op, doch ■M—K*iMrir—HHiiiWM.iiinniii mm—gtaemna—a aangezicht diep over een geranium -struik in volle bloei, terwijl Felix in den anderen hoek in diepe aandacht verzonken scheen bij de beschouwing van een ivoren notenkraker, welken hij blijkbaar averechts in de hand hield. De generaal moest wel bij het aanschouwen van dit tooneeltje de meening verkrijgen dat de gisteren avond uit gebroken strijd nog steeds voortduurde en de verwarde en bijna gefluisterde morgengroet welken men hem bracht, versterkte hem in dat denkbeeld. Hij zag zijne dochter en zijn neef eenige seconden zwijgend aan en wendde zich toen tot der. laatste. Wij waren afgesproken, dat gij mij heden de beslissing betreffende uwe afreis zoudt mede- deelen. Ik wenschte die nu wel te vernemen. Het was een netelig oogenblik voor den jongen officier maar hij hield zich desniettegenstaande vrij kranig Ik heb de afreis nog een tijdlang ver schoven dus begon hij. En wijl ik weetdat gijlieve oom mijne iegenwoordigheid alhier wenschtwil ik den duur er van geheel aan uwe beschikking overlaten. Dat dacht ik welzei Reichenbach heel bedaard. Gij doet ondertusschen daaraan zeer wel al denk ik de aanhangige zaak tot uw beider tevredenheid ten einde te brengen. Stephanie, mijn kind, kom eens bij mij hier! Stephanie gehoorzaamde, maar hare verwarring maakte schielijk plaats voor verbazing bij het hooreu van dien zachtenvriendelijken toon welken zij uit den mond haars vaders niet gewoon wasen toen zij nu voor hem stond daar zag ze op zijn gelaat een geheel andere uitdrukking dan gewoonlijk. De strakke ernstde hard vochtigheid welke daarop voor altijd gegrift scheenwas zoo niet verdwenen dan toch minder scherp en minder in 't oog vallend. Er lag iets rustigs op zijn gelaat, iets wat getuigde van behaaglijken zielevrede. Hij nam haar blozend gezichtje in beide handenhief haar toen een paar uren later het valies zich nog op dezelfde plaat3 bevond, nam hij het mede naar het bureau. Men brak het slot open en vond er behalve eenige kleedingstukken een som van 8000 francs in bankbiljetten in een portcmon- naie met goudstukken gevuld en een aantal by- outeriër. van groote waarde. Men moet toch wel zeer verstrooid zijn wanneer men een valies met zulk een kostbaren inhoud op een bank laat staan op de openbare straat. Een der bekendste geneesheeren van Parijs heeft dezer dagen een zeer geheimzinnig avontuur gehaddat tot allerhande verhalen aanleiding geeft. Dokter X. ontving eenige dagen geleden des avonds om 9 uur een brief van een onbe kende en waarin zich een som van 600 francs in bankbiljetten bevond. De schrijver van den brief verzocht tevens de onmiddellijke hulp van den geneesheer. Echter woonde de zieke niet te Parijs maar te Saint-Germain in het pavil joen Henri IV. Daar het een zeer ernstig geval was werd den geneesheer verzocht nog den zelfden avond te komen daar de patient den volgenden morgen naar het Zuiden zou vertrekken. Men zou hem dan met den laatsten trein uit Parijs in het paviljoen verwachten waar een kamer voor den dokter in gereedheid zou zijn gebracht om tot den volgenden morgen te blijven. Daar uit het schrijven bleekdat men zijn hulp spoedig verlaügde en men een aanzienlijk bedrag bij het verzoek had gevoegd besloot de dokter zich onmiddellijk op reis te begeven. Te middernacht kwam hij in stormweder te Saint- Germain aanen daar hij den weg naar het paviljoen niet kende nam hij een wegwijzer met zich. Aan het paviljoen Henri IV gekomen, vonden zij alles in diepe rust. Na langen tijd gescheld en met moeite een der bediei.den wakker gekregen te hebben vernam de dokter eindelijk, dat zich niemand van den hem opgegeven naam in het hotel bevond en dat ook geen dokter werd verwacht. Hierop sloeg men de deur voor zijn neus dicht en nu moest de dokter naar Saint-Germain terugkeeren om een onderkomen voor den nacht te zoeken. Of het een vergissing is of een valstrik, dien men den dokter heeft willen spannen, weet men hoofdje omhoog en drukte een langen kus op dat ivoorblanke gladde voorhoofd. Gij hebt geweend, zei hij. Voortaan zult ge geen tranen meer storten mijn kind Uwe hartstochtelijke verklaring van gisteren, de woor den waarmee ge uwen ouders zulk een vreeselijk verwijt maaktethebben mij tot de erkenning gebracht, dat ik u misschien ongelukkig zou maken waar ik met volle overtuiging meende uw geluk te grond vestigen. Wanneer ge u werkelijk zoo diep en zoo smartelijk voelt ge kwetst door den dwang uwe neiging opgelegd wanneer het u onmogelijk is uwen neef oprechte genegenheid toe te dragen, dar. laat ik mijn wensch, mijn verlangen varen. Het is mogelijk, dat gij gelijk hebt, indien ge bevreesd zijt met hem een liefdeloos huwelijk aan te gaan. Ik wil u daartoe niet dwingen Getuigden deze woorden niet hoeveel er sinds gisteren avond in de ziel van Reichenbach moest zijn omgegaan Felix en Stephanie stonden sprakeloos van verwondering; zij'konden zich die plotselinge verandering niet verklaren doch wel nooit was de toegevendheid van een anders zoo eigenzinnigen en onbuigzamen vader met minder dankbaarheid ontvangen dan hier. Wat u betreft Felixsprak de generaal tot dezen ik weet dat gij u ter wiile uwer maat schappelijke positie dezen dwang zoudt getroost hebben doch wijl ik het thans ben die u uw woord teruggeef en u van de verbintenis ontsla, zal dit geen breuk tusschen ons te weeg brengen en zult ge in de toekomst daarvan niet de minst nadeelige gevolgen ondervinden integendeel de hoop op het majoraat, waarmede ik gevleid hebzal toch voor u in vervulling komen. Ik zal u plaatsen in den maatschappelijken stand die u past, ook al worden wij niet door nauweren band aan elkander gehecht en ik geef u en Stephanie de volle vrijheid uwer keuze terug. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1