Nummer 17. Donderdag 28 Februari 1884. 7e Jaargang. II ^^^LLEToir^ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. HET SPEL KAARTEN. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. v saswjsf ^.ï-rS»CMw™ï«ts^M!si«BasiiKE™i!B»reji#t3!sr£rHKtfiMrferiyiï^<HieiHeBHaaB5öB!!!SssïK523ra!Stc»g i-HEK2C=ttlESSï: De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau va Adolf Steiner,Hamburg. Reclamesl5 centperregel De Antwerpsche tentoonstelling heeft een gewichtigen stap vooruit gedaan. Verleden week is de bestuursraad in gehoor ontvangen bij den koning. Deze heeft hun verklaarddat hij in overeenstemming met zijn gouvernement het be schermheerschap aanvaardde en die heeren tocliei dit bekend te maken. Het staatsbestuur heeft eene toelage van drie honderd duizend frank toegestaan en zal door eeuen of meer commis sarissen vertegenwoordigd worden. De heer Stordiau is tot bouwmeester der tentoonstelling benoemd. Binnen drie weken zullen de werken aanbesteed worden den lsten April zal men ze beginnen uit te voeren. De inrichters hebben reeds een aanzienlijk gebouw op een der bijzonderste leien der stad gelegen gehuurd. Bij de wisselagenten Plouvier en De Wilde te Gent werd verleden week door iemand 25 loten in de leening stad Brussel van 1874 te koop aangeboden, welke door de wisselaars werden aangenomen. Nauwelijks was de verkooper ver trokken of men zagdat een der loten in September 1882 met een premie vau 100.000 francs was uitgeloot. De wisselaars gaven den verkooper hiervan kennis en betaalden hem de 100.000 francs uit. Een ambtenaar van het station Vaulx, op de lijn DoornikBergenhad zich verleden week 's avonds naar het dorp begeven, om met zijn aanstaande vrouwmet wie hij den vol genden dag in het huwelijk zou tredennog eenige toebereidselen voor de plechtigheid te bespreken. Huiswaarts keerendemoest hij de spoorbaan oversteken en daar de ongelukkige den in volle vaart aankomenden trein niet be merkte werd hij aangereden en den volgenden morgen werd zijn lijk op de rails gevonden. Een verhaal uit de Amerikaanscke loonden naar WILLIAM GILMORE SIMMS. II. Wat speelt gij, vroeg hij mij, en noemde wel twintig kaartspelen op, waarvan ik niet een bij naam zelfs kende. Dit bracht hem eenigszins in verlegenheid. Ge kent dan licht wel heel geen spel Jazoo een beetje jassen. Goeddat is immers bekend genoegen 't is vreemddat ik daar niet aan gedacht heb. Na het schiften en mengen der kaarten legde hij ze nog eens weer nederom een klein rond zilveren doosje uit den zak te krijgen. Hel was met kleine witte kogeltjes, als van donkergroene gom, opgevuld, waarvan hij een doorslikte. Zijn oog bekwam daarop echter een geheel ongewonen gloeddie mij bijna verblindde. Het gevallen paard was onze tafel. Hij zette zich op den achterbil neerik knielde daarbij in het gras en onder het kaartgeren deed hij mij vele vragen, hoe oud ik was, hoe ik heette, waar ik woondp, kortom over al mijne omstan digheden en dat wel met eene radheid vau tongwaarvan ik u onmogelijk een begrip kan geven. In 't eind zeide hij Ge zijt een brave jongen vat thans uwe kaarten op, zoodat we zien, of ge even gelukkig als eerlijk zijt. Ik speelde zeer langzaam gelijk ik dat bij mijn vader, met wien ik het iederen avond deed, gewoon was. Oude lieden houden van dit spel, en licht is 't ook wel goed, dat zij zich daarmee den tijd verkorten en 't hen van het te lange slapen of misschien wel van den drank afhoudt. Na afloop van den veldtocht iu de delta der Roode rivier zal Hue een sterke Fransche be zetting bekomen. De Fransche vloot in Tonkin, die thans uit 12 kleine oorlogschepen bestaat zal met 13 schepen vermeerderd worden. De minister van marine zal een crediet van 300,000 francs aanvragen om het kader der marine- infanterie met 100 officieren te vermeerderen. *L)e president der republiek heeft de dood straf, waartoe CyvoctWegens het werpen van dynamictbömmen in een koffiehuis te Marseille, door het hof van assise^ der Bouches du Rhone was veroordeeldveranderd iu levenslangen dwangarbeid. Het gerechtelijk onderzoek omtrent de valschc kaarten in de vóórname Parijsche club der Rue Royale duurt voorten het bestuur der club heeft besloten de uitkomst van dit ondcuzoek af te wachten, alvorens te beslissen wat tc doen. Omtrent de schuldigen verkeert men nog in het onzekerewant de in hechtenis genomen bediendej Monvoisinbewaart hardnekkig het stilzwijgen. Maar er worden toch namen genoemd, en er loopt een geruchtdat reeds drie leden der club, waaronder een prins die met de aan zienlijkste geslachten verwant ishnnne mede plichtigheid bekend zouden hebben. Uit Saint-Etienne wordt berichtdat de syndicale kamers der passementwerkersmijn werkers, metselaars, timmerlieden, steenhouwers en metaalwerkers bij aanplakbiljetten de arbeiders tot eene groote vergadering in het circus opge roepen hebbenom te beraadslagen over de middelendie aan hunnen toestand een einde zouden kunnen maken. De werkstaking in het departement du Nord breidt zich uit. Te Anzin is zij om zoo te zeggen algemeen. Vau de 11.400 werklieden zijn er nog slechts 4600 aan 't werk. Een groot aantal met wapenen, stokken, enz. gewapend, trachtten deze laatste te beletten in de mijnen aan 't werk te gaan maar zij werden door de gendarmerie uiteengedreven. Ook te Valenciennes en te Hoe 't zij, ik won maar ik verblijdde mij daar niet over en raakte 'tgeld niet aan. Ik zal de som moeten verdubbelen zeide de vreemdelingen voordat ik begreep wat hij daarmee meende kreeg hij vier andere goud stukken voor den dagwat den inzet nu tot veertig dollars bracht. Hij schudde de kaarten opnieuw door. Was ik vroeger al niet op mijn gemakthuns was ik dat nog veel minder schoon niet om de winst of 't verlieswant ik had 's mans geld veel liever niet gehad. Die scheen intusschen volstrekt niet te merken, wat mij verontrustte, zoodat hij mij bijna voorkwam, alsof ik geen menschelijk maar een bovenna tuurlijk wezen-tegenover mij had. Het geluk wilde, dat ik voor de tweede maal won waarop hij zijne beurs wederom uittrok en de som opnieuw verdubbelde. Met beklemd hart zag ik den hoop goud aan. Daar lagen tachtig dollars voor mij en mijne wangen gloeiden, toen ik bemerktedat de vreemde zijn oog op mij gericht hield. Eene soort van vertwijfeling overviel mij, waarin ik de kaarten als een dron- kene rondwierp. De oude man lachte daarover, wat mij 't bloed bijna in de aderen deed stollen; maar noch zijne kunst en kalmte, noch mijne ontzetting konden 't geluk doen wenden. Ik won weder en sidderde, toen ik het goud aanzag en hij weder zijne beurs trok, welke deze laatste aanval tot den bodem ledigde. Vreemdeling, zei ik thans, ik speel niet langerbehoud gij uw geld en laat mij gaan. -i- Waarom? zeide hij. Ge zijt een goede jongen en hebt daarbij geluk. Waarom zoudt gij niet mijn erfgenaam kunnen worden Ik wil lieverdat een brave jongen mijn geld wint als iemand anders. Uw oog zal er zich in verblijden. Maar niet mijn hartantwoordde ik. Dat hangt enkel van u zelf af, zeide hij geld is eene gave Gods als ieder ander ding. Wie rijk iskan veel goed doenwaar een arme slechts wenschen en begeerten heeft. Zoek Saint-Soupletnabij Kamerrijk, hebben velen het work neergelegd. Te Monte-Carlo heeft een Duitscher, die zijn geheele fortuin aan de speeltafel verloren had, zich het leven benomen, terwijl een andere speler zich te Nizza in een bad trachtte te verdrinken. Zij toeleg werd echter nog bijtijds ontdekt. Zooals men weet is door het wetgevend lichaam een commissie ingesteld die onderzoek moet doen naar de oorzaken van den slechten toestand der industrie. Omtrent de moeielijk- heden waarop die commissie stuitschrijft de Temps het volgende Men zegt dat de commissie van 44 diep teleurgesteld en bedroefd is. Althans, zij heeft er reden voor. Sedert acht dagen verschijnen de een na den andervoor haar de gemach tigden der werklieden-vereenigingen die men gansch ten onrechte voor de vertegenwoordigers der Parijsche arbeidersklasse zou houden en niet mogelijk zich iets eentoniger, iets hopeloozer, iets onvruchtbaarder voor te stellen dan de verklaringen waarmede zij bij de commissie komen. Wij tarten de rijkste verbeeldinguit die ver klaringen wij zeggen nieteene slotsom of een degelijk middel tegen de crisis maar eene lei dende gedachte, een nieuwen en nuttigen wenk, te putten iets auders dan een besef van den zonderlingen toestand der hersenen van hen, die met zulke klachten en voorstellen voor den dag komen. Hoort b. v. de behangers. Een hunner grieven is dat de huisschilders voer een goed deel zich met hun werk belastenen zij willen in allen ernst dat men middelen bezige om te beletten dat de ééne corporatie het werk van de andere bij de hand vat. De werklieden in het bouwvak klagen op hunne beuitdat er weinig meer gebouwd wordtdat de eigenaren van huizen uit zuinigheid de noodige herstel lingen niet meer laten doen en zij verlangen dat de staat dezen de verplichting zal opleggen om over te gaan tot de herstellingen die zij noodeloos of overtollig achten eenig en alleen om arbeid te verschaffen aan de lieden die geen maar geld te winnen en gebruik het wijsgij zult er zeker verstandiger mee omgaan dan ik gedaan heb. Bij deze woorden sÜkte hij nog een pilletje uit de zilveren doos en gaf toen de kaarten weer rond. Door zijn spreken had ik een weinig meer vertrouwen in hem gekregendaar dat ver melden van God mij althans een bewijs scheen, dat hij de booze zelf niet was. Overigens ge voelde ik mij niet behagelijker dar. te voren en had slechts geen kracht, om hem te weerstaan. Ik was als bewusteloos nam de kaarten gelijk hij ze gaf, telde niet, dacht niet op mijn spel en hoorde in 't eind slechts zijne woorden 't Geld is voor u gij zijt een gelukskind. Meteen schoof hij mij den hoop goud toe en wierp de ledige beurs daarop. Neen antwoordde ik, neen, vreemdeling; ik kan het geld niet nemen. En waarom niet Het is niet eerlijk verdiendik heb er niet voor gearbeid. Niet voor gearbeid Waarlijkals allen die geld noodig hebbenzoo wilden denken dan zou menigeeudie thans den grooten heer speeltmet lege maag het etensuur moeten zier. voorbijgaan. Strijk het goud gerust op. Ik schoof alles teruguitgenomen de beide stukken, waarmee ik begonnen was, en wilde gaan. Blijf, sprak hij, gij zijt een goed mensch. Ga zitten ga zitten weer. Ik deed dat. Ik kan het geld ook niet nemen, ging hij hierop voort; dat komt van God en rechtswege u toeen er bestaat nog slechts een middel voor mij, om het terug te bekomen, als ik het weder win. Ik wil het paard er tegen zetten. Mijn hart klopte heviger toen hij op het paard wees nietdat ik verlangd had het weer te winnen daar ik 't slechts zou hebben aangenomen, als hij het geld daarvoor behouden hadmaar 't was mijalsof ik den ouden man werk hebben zij verlangen voorts dat de staat eene bijzondere belasting zal leggen op den bouw grond, om dien te spoediger te doen bebouwen. De porseleinschilders klagen over de mede dinging van den vrouwenarbeid en van de vreem delingen. Fluks de eersten beschermd. Allen jammeren over het tractaat van Frankfort, maar zonder te zeggen in welk opzicht art. 11 van dat verdrag hunnen tak vau nijverheid benadeelt, en zonder op te geven gesteld dat dit artikel de gevolgen had die men het ren laste legt hoe het mogelijk zou zijn het te wijzigen. Een kind wil van zijn vader de maan hebbenen het verwondert zich of gaat aan 't huilen als de vader zegt dat hij er met zijne ladder niet bij kan. Zoo de werklieden-gemachtigden tegen over den staat. Zij kunnèn met geen mogelijk heid begrijpen dat de staat den nieuwen god dien zij aanbidden en aanroepen met het bijgeloof van lang vervlogen tijden niet bij machte zou zijn hunne wenschen te verhooren. Zij schrijven den tegenstand dien zij ondervinden toe aan den onwil der bestuurders en wetgeversdie er een wreed vermaak in vinden hen te kwellen, terwijl het toch zoo gemakkelijk zou zijn hen tevreden te stellen. De vergulders weer schelden den huisbazen die nieuwe woniDgen bouwen, de huid vol, omdat zij enkel de kamers op de eerste verdieping laten vergulden. Waarom niet overal verguldsel aan gebracht in alle kamersin de keuken van binnen en van buiten Waarom maakt de staat geen wetwaarbij bepaald wordt dat ieder burger voortaan vergulde kamers zal hebben? Dan zouden de vergulders tevreden zijn. Maar wie zou de daaraan geëvenredigde huur betalen? Ziedaar eene kleinigheid waaraan die lieden niet denken. Anderen vragen iwintig millioendie gestort zouden worden in de kas der besturen van de werklieden-vereenigingen. Zeker, daardoor zouden die besturen op éénmaal de populariteit winnen die hun thans schijnt te ontbreken. Maar als de twintig millioen verbruikt zullen zijn zal de crisis dan geweken of minder drukkend wezen En wat zal men dan doen Weer twintig mil- niets afslaan kon. Ik gevoelde een vreemd medelijden met hemen beschouwde hem als een goedaardigen rijken krankzinnige. Ik stemde toe waarop hij een derde kogeltje nam en het spel doorschudde. Gij hebt veel gelukzeide hijen schijnt me een brave knaap toeik zie dus geen reden, waarom gij niet van mij erven zoudt. Gij zijt niet getrouwd Neen. Maar hebt toch zeker een liefje Bij een jongen borst van vijf-en-twintig jaar is dat ge woonlijk niet anders. Bij mij is het toch zoo niethernam ik. Onze streek is zwak bevolkt en men vindt er weinig deernen, ook zou ik onder haar niemand weten die ik tot vrouw wenschte. Gij zijt toch niet ijdel genoeg, om uzelf te goed voor een arm meisje te houden ?x Neen zeker niet, vreemdelingmaar mij dunktmen moet een bijzondere soort van ge negenheid voor een meisje gevoelen, voordat men tot het besluit komtom haar tot vrouw te nemen. En dat gevoel heeft nog niemand mij ingeboezemd. Zoo zijt gij dan vrij keurig, naar 't schijnt, en dat met redeneeu huwelijk is lichter gesloten dan weer ontbonden. Er zijn echter meisjes Hij brak afik verwachtte, dat hij meer zou zeggen doch hij had de kaart rondgegeren en het spel begon. Er zijn meisjes begon hij nogmaals als met zich zelf sprekenddaarop zweeg hij weder een tijd langzag toen op en vestigde zijn schitterend oog vast op mij. Nu, Rayner, zeide hij vriendelijk, ik heb uitmuntende kaarten; doe dus uw best en speel goed, of anders krijgt gij uw edel paard niet terug. Ik had insgelijks zeer goede kaarten en zoo veel roem en troef, dat k het spel tamelijk zeker in de hand had. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1884 | | pagina 1